Regen spoelde over Vierdaagse-lopers Cabot Lodge gekozen als de „tweede man" MIDDELBURG EN FC RAILWAY DEELDEN DE PUNTJES: 3-3 Lage taille en koepelhoeden op hoge Farah-Dihah-kapsels Waar zijn onze schepen? Paul Vlaanderen en het zenuw-gaskomplot 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 JULI 1960 y ik ben vast besloten om te ontdekken wat. hier. gebeurtzag je. iets eigenaardigs in de haven: ina? we proberen aan. de andere kant van.het eilandmoê tf landen .jjêbr we komen. donal niet voorb'j, wat .NU? SNELWANDELEN VERBODEN Er waren 42 uitvallers Gustav Bred en Hakvan Rodans uit Oslo hebben bet zwaar te verduren in de Nijmeegse vier daagse. Niet dat zij tegen een kilometertje meer of minder op zien; niet in het minst! Als het moet „draaien" ze met gemak 150 kilometer per dag onder de voeten weg. Maar zij behoren in Scandinavië tot de snelwande laars van klasse. Dat tempo zit hun in het bloed en dat doet hun op de wegen rond Nijmegen geen goed. Snelwandelen is vol strekt verboden en wie er zich schuldig aan maakt wordt zon der pardon gediskwalificeerd. Gustav en Hakvan houden zich met moeite aan de spelregels, maar ook als ze op normale toeren tippelen pas seren ze loper na loper, detachement na detachement. Dat tempo bracht hen gisteren ver genoeg het Land van Maas en Waal in om de regen mis te lopen. De laatste lopers had den Nijmegen amper hun hakken la ten zien, of Pluvius speelde met rijke overdaad de Nijmeegse straten en pleinen schoon. Wat nog van deze bui in Maas en Waal terecht kwam was juist voldoende om de wegen stofvrij te maken. Dat sproeiregentje voor de stof overviel de heer H. P. van der Veen uit Goes rond Ewijk. Het hield nauwelijks een half uurtje aan en toen lag' de weg voor de oud-stationsclief van Goes en Bre da fris en opgefleurd naar Wy- cheu open. Daar zagen we hem volkomen fit het karakteristieke marktplein opkomen, waar de finefleur van vierdaagse-au- toriteiten. gesteld en gebalkt, het voorbijtrekken van burgers en mili tairen welwillend gadesloeg. De watertorenbewoner uit Goes loopt de vierdaagse voor de vierde maal mee. Hij kent het parcours op zijn duimpje en bewaart een zelfgemaakte film vol goede herinneringen aan de vierdaagse landouwen. De heer Van der Veen heeft ook de (wandel) Elf stedentocht volbracht, zodat de vier maal veertig kilometers van deze da gen hem weinig moeilijkheden ople veren. Komt Duitser Rahn naar Spel. Enschede (Van onze correspondent) De kwestie van de overgang van de Duitse international Helmuth Rahn van F. C. Köln naar Sportclub Enschede, begint ondanks de hoeveel heid van berichten die bovendien nog vaak met elkaar in tegenspraak wa ren, langzamerhand in een beslissend stadium te komen. Het is namelijk mogelijk dat vrijdagmiddag het con tract getekend zal worden. De oud-voorzitter van Sportclub de heer J. A. Snoeijenbos Sr, en het be stuurslid de heer H. Olijve die de transfers voor de Enschedese club re gelen, hebben verschillende bespre kingen gevoerd met Rahn, met de F.C. Köln en met bestuursleden van de Duitse voetbalbond. Dinsdag is Rahn vergezeld van zijn vrouw en van zijn manager, de heer Schwab, in Enschede geweest voor nieuwe be sprekingen met de beide Sportclub heren. De heer Snoeijenbos deelde na het overleg mede, dat met Rahn en de F.C. Köln volledige overeenstemming was bereikt, doch dat de overgang van de befaamde international volko men afhankelijk is van de toestem ming van de Duitse voetbalbond. Woensdagavond deelde de heer Snoeijenbos ons mede dat hij juist bericht had ontvangen van Hel muth Rahn dat deze enkele bonds- bestuursleden die op vakantie wa ren, had kunnen bereiken en hen had gepolst over hun standpunt ten aanzien van de overgang naar Sportclub Enschede. Het is geble ken dat zeker acht bondsbestuur- ders geen bezwaar hier in hebben, zodat de kans zeer groot is dat vrijdagnamiddag het contract zal kunnen worden getekend. Die och tend vergadert namelijk het be stuur van de Duitse voetbalbond te Stuttgart, waarbij o.m. de kwestie Rahn behandeld zal wor den. De heer Snoeijenbos deelde ons bo vendien mede dat donderdag een contract getekend zal worden met „een zeer bekend Nederlandse speler" waarvan de naam voordat de handte keningen gezet zijn, echter niet be kend zal worden gemaakt. Ovezandse biljarters wonnen van Souburgers In het kader van het D.O.S.-neder- laagtoernooi biljarten werd in zaal Doene te Ovezande de wedstrijd D.O.S.V.E.G. (Souburg) gespeeld. De uitslag was als volgt: P. Vermeu- le-J. Passenier 456379. J. Knopjes J, Uil 69—42. P. de Winter—W. Bos 64—29, P. Oostdijk—A. Stroo 47— 27, L. Doene—D. tflap 79—43, v. Os- selaarC. Jonasse 6040, C. de JongeJ. de Groet 12885. P. Doe neB. Korff 97125. Met een totale uitslag van 1000770 dus een ruime overwinning voor D.O.S. te Ovezan de. Twee Europese zwemrecords voor Corrie Schimmel De 22-jarige Bussumse zwemster Corrie Schimmel verbeterde woens dag tijdens de wedstrijden om de na tionale titels 1500 meter vrije slag in het bosbad in Ermclo twee Euro pese- en twee Nederlandse records. In de eei'ste serie zwom zij namelijk de 1500 meter in de tijd van 19 minu ten en 45,1 seconde en bleef daar mee 1,1 seconde onder de oude Euro pese- en Nederlandse records op de ze afstand, die zij op 15 juli 1959 in Utrecht vestigde (19.46.2). Het we reldrecord staat met 19.25.7 op naam van de Australische Usa Konrads. Bovendien verbeterde Corrie Schim mel tijdens de race de Europese- en Nederlandse records S00 meter vrije slag. Haar tijd was 10 minuten 18.8 seconden. De oude records, die even eens op haar naam stonden, waren 10 minuten 22,3 seconde en werden op 1 augustus 1959 gevestigd, ook in Ermclo. Wereldrecordhoudster 800 meter vrije slag is Usa Konrads met een tijd van 10.11.4. Eerste bewoners reeds in Olympisch dorp De eerste bewoners van het Olympi sche dorp te Rome zijn er al. De enige schoonspringster uit Zuid-Rho- desia, de 20-jarige Sandra Morgen- zood, die op de Olympische Spelen zal uitkomen, meldde zich gistermid dag. Zij is zo vroeg naar Rome ge komen. daar het in haar land te „koud" is om te kunnen trainen. Dinsdagavond arriveerde de eerste équipe, namelijk die van Ghana, be staande uit elf atleten en een chef d'équipe. Eisenhower's campagneleider Zeven jaar woordvoerder bij Ver. Naties Uit New York, waar hij in de Veiligheidsraad de kwestie van het incident met de RB-47 heeft behandeld, is Henry Cabot Lodge woensdag naar Chicago gegaan om van de Republikein se conventie de verkiezing tot kandidaat voor het vice-presï- dentschap in ontvangst te ne men. Zeven jaar lang is Henry Cabot Lod ge, thans 58 jaar oud, Ameriba's woordvoeder in de Verenigde Naties geweest en heeft hij zijn politieke inzichten onder de dwang der om standigheden van isolationistisch ge wijzigd tot anti-isolatiouistisch. Het verkiezingsprogram waarmee de Re publikeinse partij hem op pad stuurt is allerminst isolationistisch. De tegenstander van Cabot Lodge is senator Thruston B. Morton uit Ken tucky, die vooral de steun heeft van DE HEER H. F. VAX DER VEEN ....voor de vierde maal Schoeisel Moeilijkheden zijn er ook niet voor Abdul Kafala (20) uit Tripolis (Li- bye), Mohammed Khurhïd (25) uit Batapur (Pakistan) en Saiid Cheema (22), eveneens uit Batapur. Dit drie tal heeft slechts belangstelling voor het uithoudingsvermogen van zijn schoeisel. Zij maken namelijk deel uit van een schoenenploeg en volgen als employés van hun concern mo menteel een tweejarige cursus op het terrein van de schoenindustrie in En geland. Zij zijn even naar Nijmegen overgewipt om zonder zichtbaar veel moeite de vierdaagse uit te lopen. Niet iedereen gaat zo gemakkelijk over het parcours. De eerste dag leverde al 34 uitvallers op en nog eens 77,. die 's nachts in bed be sloten hadden de brui er aan te geven. En ook op de tweede dag waren er 42 strompelende en trek kebenende figuren, die zich alle moed voelden ontzinken en voor wie vrijdagmiddag geen triomfan telijke thuiskomst in de vierdaag- sestad meer wacht. Vandaag komt voor de meeste lopers de krachtproef. Dan leidt het par cours door het heuvelland van Groes- beek, heuvel op en heuvel af. Wie die derde etappe eenmaal achter de rug heeft kan zonder veel riskante over moed een bescheiden overwinnings lied aanheffen. De Nijmeegse Vierdaagse, tweede dagoooh die arme voeten NA MATIGE WEDSTRIJD Engelsen speelden na rust sterk op winst De wedstrijd, die Middelburg woens dagavond speelde tegen het elftal van de f.c. Railway uit Stockport, uitkomende in de eerste divisie dei- amateurs in het Gortondistrict (zon dagvoetbal) is min of meer teleur stellend verlopen. De bezoekers heb ben tenminste de vele loftuitingen over hun prestaties in het laatste seizoen allerminst waar kunnen ma ken. Dit was zeker geen gevolg van sterk spel der Middelburgers. Na de rust, toen de Engelsen duide lijk op winst speelden, kwam doel man Hagemans heiligdom nogal eens in de verdrukking, maar verder dan het gelijkmakende doelpunt van hun stugge midvoor en een schot teri de paal, kwamen de bezoekers toch niet, zodat tenslotte met een punten verdeling (33) het einde kwam, waarmede de thuisclub zonder twijfel iets te veel kreeg. Na de rust bood de Middeburgse achterhoede heel wat beter tegenspel dan ervoor toen met name spil B. Carol er nogal eens naast greep. Na de rust speelde hij wat agressiever en daardoor heel wat beter. De wedstrijd was nog maar enkele minuten oud toen Hageman oog in oog kwam te staan met de rechtsbin nen maar door een fantastische red ding voorkwam de Middelburgse doelman het gevaar. Na 10 minuten moest hij toch vissen toen de rechts binnen in twijfelachtige positie de bal in bezit kreeg en van dichtbij in schoot (01). Het duurde tot de 25e minuut voor Bostelaar, na stevig doorzetten, de partijen op gelijke voet kon brengen (11). Twee mi nuten later schoot De Bruin tegen de paal, maar de terugspringende bal werd door Vos keurig ingeschoten (21). De bezoekers kwamen wat meer in de aanval en met een kei hard schot trof de midvoor de roos (2—2) Het mooiste doelpunt kwam echter vlak voor de rust, toen Vos van grote afstand hard en onhoud baar de Engelse doelman ten derde male liet vissen (32). Zoals gezegd probeerden de bezoekers na de rust niet alleen deze achterstand weg te werken maar ze speelden fel op winst. Bij een zwak moment in de Middelburgse defensie was de mid voor er als de kippen bij om dit af tc straffen (33). Daarna ontspon zich nog een felle strijd om de winst, maar al kwamen de bezoekers daar enkele malen heel dicht bij, het bleef bij 3—3. de conservatieve elementen in de partij. Bij de presidentsverkiezingen van 1952 heeft Cabot Lodge de lei ding gehad van Eisenhowers cam pagnetactiek. Dit is voor hem een belangrijk winstpunt als de conven tie gaat stemmen. Gevat spreker Cabot Lodge heeft in de Verenigde Naties bewezen dat hij een goed woordvoeder is en men vergeleek zijn optreden al eens met de beroemde woordenwisseling tussen Nixon en Kroesjtsjew in Moskou. Massachussets koos Lodge in 1936 als lid van de senaat. In mei 1940 verzette Lodge zich tegen Roosevelts voorstellen over hulpvérlening aan Engeland. Hij zag er een zelfmoord poging in. In 1941, toen Amerika aan de oor log dacht, ging Lodge naar Libye. Hij werd gedetacheerd bij het Engelse leger en kreeg de rang van majoor. In 1944 nam hij ont slag uit de senaat om met do Amerikaanse legers in Europa te strijden. Toen hij ontslag uit de dienst kreeg had Cabot Lodge de rang van luitenant-kolonel. Toen de Nato werd opgericht was Cabot Lodge voorstander van deze organisatie. Zijn inzichten waren toen al veranderd. Zijn eerste rede voering was volgens verschillende kranteverslagen zo doelmatig dat de Russische gedelegeerde verstarde en een rood hoofd kreeg. Nijdig Toen drie jaer geleden de Eisenho wer-doctrine onder vuur kwam in de Veiligheidsraad, beet Lodge het Rus sisch commentaar af met een nijdig „grote flauwekul" („cock and buil story"). Cabot Lodge studeerde in 1924 af aan de Harvard universiteit. In Bos ton is hij bij de „Transcript" werk zaam geweest en hij heeft zijn jour nalistieke bezigheden later voortgezet bij de New York Herald Tribune. Toen hij 24 jaar was trouwde hij. Uit het huwelijk zijn twéé zoons geboren. DIOR DECRETEERT Afscheid van Yves St. Laurent Het huis Dior heeft de nieuwe lijn aangegeven voor de damesmode. De taille is van zijn natuurlijke plaats overgebracht naar halver wege heup en knie, de bustelijn wordt vrijwel geheel verwaarloosd en daarbij liet Yves Saint Laurent dan weten: „De vrijheidsbelofte die reeds enkele modeseizoenen ge hoord werd is thans werkelijkheid gewoi'den. Het materiaal glijdt over het lichaam". De pompoen-rokken waren er niet, maar voor wat al het overige be treft leek het of de mode van de twintiger jaren teruggekeerd is. De roklijn is nog iets verhoogd en laat de knie bloot voor het over grote gedeelte, do tailleüjn ligt lager dan ooit tevoren in zomer- of wintermode. De bustelijn is ver vlakt. En daarbij wordt het haar hoog opgemaakt, in kapsels van het „Farah Dibah"-type. De Dior-mode van dit seizoen eist op de hoge kapsels koepel- en bijen- korfvormige hoeden. De taille wordt een weinig aangezet door heel smalle ceintuurs, soms van leer, soms met strikjes, maar ook wel door een dubbéle naad. Verder laat Dior jakjes over de robes dragen, waarvan enkele slechts en. al was u de landheer van. "de eilanden, zelfde pro- vfess0r ont ,^^-YANGT U kele centimeters korter zijn dan de rok. De meeste wollen jurken voor overdag zijn mouwloos. De collectie was geruchtmakeiid. Misschien omdat Yves Saint Lau rent met deze collectie voorlopig afscheid neemt van de haute cou ture. Immers, als de regering zijn zin doorzet gaat de couturier voor ongeveer twee jaar schuil onder de dienstplicht. St. Laurent is niet van plan opnieuw om uitstel te vragen en liet huis Dior zal liet dus, vanaf do herfst, misschien twee jaar zonder hem moeten doen. Hairos Deux niet naar Rome en Amerika De Nederlandse hengst Hairos II zou woensdag met zijn trainer Geersen naar Rome vertrekken om daar zon dag 31 juli aan de negende draverij om het Europees kampioenschap deel te nemen. Daarna zou Hairos II met nog vijf andere Europese paarden naar de Verenigde Staten vertrekken om 20 augustus te lopen in de drave rij om het officieus wereldkampioen schap op de Roosevelt-raceway bij New York. Wegens vervoertechnische moeilijk heden zal de start in Rome en daar mee vrijwel zeker ook de reis naar Amerika voor de Nederlandse hengst niet kunnen doorgaan. Trainer Geersen had woensdagmor gen nog steeds geen zekerheid dat hij de reis Amsterdam-Rome per vliegtuig kon maken hij weigert met het paard per trein te reizen en heeft daarom besloten zich voor de draverij terug te trekken. Hairos zal nu zondag in Hamburg starten. De vooruitzichten voor de scheepswerven In „The Financial Times" van woens dag worden de vooruitzichten voor de scheepswerven in do wereld enigszins somber beoordeeld, maar het blad meent dat de vraag naar schepen ver bijsterend plotseling kan omslaan. Na te hebben opgemerkt dat de scheepswerven in de meeste landen nog voor twee a drie jaar werk heb ben, schrijft het Londense dagblad dat de vooruitzichten voor de tijd na 1963 nogal somber zal zijn. Volgens dc „Financial Times" staat de scheepsbouwindustrie voor de keus tussen een internationale overeen komst inzake de beperking van de produktie en een geleidelijke uitput ting. Het tot stand brengen hiervan zal uitermate moeilijk zijn, want op het ogenblik bestaat de tendentie naar een groter nationaal protectio nisme en in enkele gevallen naar sub sidies. Een gemakkelijke oplossing is derhalve met te verwachten, hoe wel men in gedachten moet houden dat de vraag naar schepen, zoals ook voor andere handelsgoederen, zich kan wijzigen op een verbijsterend plotselinge wijze, zo voegt de „Finan cial Times" hieraan toe. Vermakelijkheidsbelasting Het hoofd van de dienst vermakelijk heid van de Engelse badplaats Bour nemouth, Arthur Clegg, is ontslagen omdat hij door manipulaties met het van café's en bars ontvangen geld, in één maand 1580 vrije borreltjes ■met zijn vrienden achterover had ge drukt. Clegg wordt ervan beschuldigd in het gemeentelijk fiscale jaar 1957-'58 tienduizend gulden 'aan de schatkist van Bournemouth te hebben onttrok ken. Hij en zijn vrienden schijnen zo'n 1580 glazen whisky en sherry in een maand naar binnen te hebben ge werkt", zei majoor Richard Nïblett van de gemeenteraad. „De gedachte alleen doet me een rilling over de rug lopen". NAGEKOMEN ADVERTENTIE Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje, ADRIANA CATHARINA Wij noemen haar JANNY. G. W. KOLE M. M. KOLE-ZWEEDIJK Axel. 26 juli 3960. Stationstraat 32.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6