Groene Kruis Scherpenisse „na jaren strijd" in eigen gebouw Buschauffeur merkte niets van aanrijding NIEUW CONSULTATIEBUREAU TE AAGTEKERKE GEOPEND 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 JULI 1960 HULP VAN VELE ZIJDEN Jongste inwoner bood provinciaal voorzitter jhr. Röell sleutel aan MET EEN TRADITIONELE „sleutelomdraai." heeft jhr. lï. J. 11. Q. Röell, voorzitter van de provinciale Groene Kruis vereniging- woensdag middag te Scherpenisse het nieuwe Groene Kruisgebouw officieel geopend. Een traditioneel gebaar, waar echter een minder geijkt ceremonieel aan voorafging: de jongste inwoner van Scherpenisse, de vijf weken oude Appie Hage bood jhr. Röell namelijk de met een belletje gesierde sleutel aanZijn moeder, mevrouw A. Hage-Dijke, die mevrouw Röell bloemen aanbood, stond hem daarbij gelukkig voortvarend terzijde, want terwijl de drukte van genodigden zich rond het fraaie Groene Kruisgebouw con centreerde, sluimerde Appie genoegelijk in zijn wagen primitieve wijze moeten behelpen", aldus de provinciale voorzitter, „nu kan het hoofdbestuur U hulde bren gen voor het bereikte resultaat". Tenslotte stipte jhr. Röell nog aan, dat er in Zeeland dank zij de hulp. die na de ramp werd geboden, 32 Groene Kruisgebouwen kouden ver rijzen, waarin in totaal anderhalf miljoen gulden is geïnvesteerd. De provinciale voorzitter kreeg in ieder geval de sleutel: Scher penisse kreeg zijn Groene Kruis gebouw. een modern en doelmatig ingericht medisch centrum kosten ruim f 40.000 dat dank zij een belangrijke gift van de Stichting Herstel Zuid-West Ne derland naast het „Holland Huis" kon worden gebouwd. Deze stichting droeg namelijk der tigduizend gulden bij, hetgeen voor de plaatselijke Groene Kruisvereni ging de basis betekende, waarop men aan de slag kon gaan. Heel Scherpe nisse stelde zich achter het doel van het Groene Kruis: een bazaar werd een groot succes en de collec ten die voor de bouw gehouden wer den, noteerden de hoogste opbreng sten. ooit in Scherpenisse bereikt. Hulp was er ook van de diaconieën en de burgerlijke gemeente, zoals uit de toespraak bleek, die voorzitter dokter I. Helleman vóór de officiële opening iu het „Holland Huis" hield. De gemeente steide namelijk de bouwgrond beschikbaar voor de sym bolische som van één gulden. Dokter Helleman herinnerde er In zijn toespraak aan, dat er in Scher penisse jaren gestreden is om een dergelijk gebouw te krijgen. „Thans zijn we een gebouw rijk, waar we trots op zijn en dat er naar onze smaak wezen mag", aldus de heer Helleman. „Zeer dankbaar zijn we uiteraard voor d e hulp, die ons van alle zijden bereikte, zowel moreel als financieel. Wonderlijk Wonderlijk vond dokter Helleman het, hoe zo'n heel dorp kan mee werken aan de groei van een Groene Kruisvereniging. „Acht tien jaar geleden was het Groene Kruis hier alleen maar uitleen- bureau en dat nog met een ge ringe hoeveelheid materiaal". Na de oorlog kon evenwel tot het aanstellen van een zuster worden overgegaan en prompt volgde toen ook de aansluiting bij de provinciale vereniging. Tenslotte memoreerde de voorzitter de hulp van het Steun fonds Kinderbescherming een gift van duizend gulden en gaf hij een exposé van de inrichting van het gebouw.- Een inrichting, die men kort daarop na de officiële opening kon bewon deren. Op de bovenverdieping is een geriefelijke zusterwoning onderge bracht; beneden vindt men na de hal een ruime wachtkamer, een boxenka- mer en een dokterskamer. Jhr. Röell was na de bezichtiging de eerste, die de loftrompet op deze nieuwe aanwinst kon steken. Hij prees de doelmatige inrichting en het eigen karakter van het gebouw, dat een uitstekende plaats in de gemeen te kreeg. „Jarenlang hebt U zich op Examens Op de tweede clae van de examens voor het middenstandsdiploma afgenomen In het gereformeerd jeugdgebouw tc Mid delburg zijn 5'J Kandidaten geslaagd. Vier werden afgewezen. Geslaagd zijn: mevr. M. C. G. Huisson- Schets, Vlissingen, mevr. C. C. Inder- wisch-van Marion, Vlissingen. J. Lauren- se. Middelburg. H. I. van Iwaarden, Krab- bendijke. A. J. Jaeobse, Eiggekerke. mej. M. Janse. Koudekerke, J. A. Jansen. Vlis singen, mej. K. Jobse, Veere, W. Kaljouw, Middelburg, L. Joosse, Nieuw- en Sint- Joosland, K. de Kam, Koudekérke. C. Karreman, Souburg, inej. Kluyfhout, Koudekerke, mej. M. Kodde, Eiggekerke. tnevr, M. Koekman-Oosthuizen, Middel burg, mej. S. A. van Koeveringe, Krab bendijke, mevr. A. J. Koning-Buysrogge, Goes, P. Koole. Souburg, mevr. J. J. Koo- le-Louwerse. Souburg, A. D. Korstanje, 's-Heer-Abtskerke. J. de Korte, Vlissin gen. mej. J. de Korte. Meliskerke, mej. P. de Korte, Meliskerke. A, TT. Koster, Krabbendijke. mevr. T. A. Koster-Vlees houwer, Dreischor, rnej. J. de Koster, ■«•Gravenpolder, mej. T. Koster, 's-Gra- venpolder, mej. B. P. de Kraker, 's-Gra- venpolder, mej. J. Krijger, Driewegen. B. Kuzee, Krabbendijke, mej. J. Langejan, Yerseke. N. A. Lindenberg, Krabbendijke, mevr. J. Ister-Plug. Oosterland. A. C. Louwerse, Serooskcrbe, D. Louwerse, Le- wedorp. P. Louwerse. Serooskerke, J. Lu- teyn, Krabbendijke. W. Luteyn. Krabben dijke, mej. M. A. Machielse, Driewegen, C. Marinissen, Sint-Laurens, mej. N. H. Melis, Serooskerke, J. Melse, Souburg, mej. C. C. Meulmeester, Amemuiden, mej. E. J. Meyers. Veere, mej. A. Minder- houd. Westkapelle. mej. N. Minderhoud, Westkapelle, W. Moerdijk. Nieuwdorp, R, A. Mol. Middelburg, W. Murre. Nieuw dorp, mej. F. II. van Nieuwenhuyzen, Borssele. rnej. M. K. de Nood, Veere, C. P. van Oosten, Krabbendijke, P. C. van Oosten, Krabbendijke. mej. E. Overbeeke, Krabbendijke. J. Passenler, Domburg, mej. N. P. van Poortvliet. Oud-Vosse- meer, A. P. Poppe, Vlissingen, P. Poppe, Middelburg, mej. J. W. Pouwer, Middel burg. Geslaagd voor praktijkdiploma boek houden der Nederlandse Associatie Burgemeester D. C. Bouwense van Scherpenisse complimenteerde naast het bestuur ook de architect, de heer Nienhuis uit Middelburg. Namens de gemeente bood hij plantmateriaal aan voor de grond rondom het ge bouw, namens de bevolking het meu bilair en als voorzitter van het Groe ne Kruis van Sint-Maartensdijk een geschenk onder couvert. Nadat de se cretaris van de Stichting Herstel Zuid-West Nederland, de heer J. Geleedst het woord had gevoerd, sprak de heer J. W. van der Slikke uit Stavenissc namens de andere Groene Kruisverenigingen van het eiland een felicitatie uit. Namens de vereniging van Stavenisse bood hij voorts een geschenk onder couvert aan. Mevrouw Van Doorn-Hage sprak vervolgens namens de vrou wenverenigingen. Ook zij had een geschenk onder couvert aan te bie den: een gift, afkomstig uit de op brengst van de Zeeuwse collecte. Tenslotte sprak de heer M. J. Slager namens de Hervormde gemeente, die voor het kindermeubilair in de wachtkamer had gezorgd. Jn Scherpenisse heeft jhr. R. J. II. Q. Röell, de voorzitter van de provinciale vereniging „Het Groene Kruis" het nieuwe gebouw van de plaatselijke vereniging geopend. De sleutel werd per kinderwagen aangevoerd: de wa gen van de jongste inwoner van Scherpenisse, de vijf weken oude Appie Hage. In het midden mevrouw Hage, rechts mevrouw Röell. (Foto P.Z.C.) Jubilea bij „De Schelde" in augustus Acht werknemers bij de Koninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen vie ren in augustus een dienstjubilcum. Veertig jaar werkzaam op het bedrijf zijn de heren C. Piera (landketelmon- tage, 2 augustus). A. Schout (giete rij, 6 augustus), J. Boogaard (zware plaatwerkerij, 9 augustus), J. Ger- ritzen (cascomontage, 17 augustus), J. C. Ventevogel, (elektr. rep. afd., 19 augustus) en J. de Rijke (zware plaatwerkerij, 30 augustus). Hun vijfentwintigjarig jubileum vieren de heren J. M. Jansen (scheepsrepara- ties. 12 augustus) on L. Lindcrs (plaatwerkerij, 24 augustus). Uitbreiding lyceum te Oostburg aanbesteed De directie rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage heeft aanbesteed: de uitbreiding van bet Koningin-Wilhel- na Lyceum te Oostburg. De uitslag was als volgt: Fa. Iz. de Bliek. Schoondijke 178.333; Fa. Christi- aansen. Oostburg 179.800; P. Wal- rave, Middelburg IS 1.000, B. Ste- gink, Vlissingen 184.200; V. d. Kiip- pe, Vlissingen 185.800; Gebr. de Bondt, Nieuw Kuijk 186.900. KANTONRECHTER MIDDELBURG Patrijshond ging op jacht: boete f 20. Voor de kantonrechter le Middelburg, mr. J. Moolenburgli, stond woens dagochtend de chauffeur J. L. van de R. uit Goes terecht. Deze was ten las te gelegd, dat hij op 9 februari te Middelburg bij hel nemen van de bocht Kanaalweg-Stationsbrug met zijn autobus niet genoeg rechts had gehouden. Hierdoor was Van de R. in botsing gekomen met een tegemoet komende bestelauto, die beschadigd werd. De Goese chauffeur zei echter niets van deze botsing gemerkt te hebben, zodat hij doorgereden was. Ook ontkende Van de R. dat deze aanrijding zijn schuld was. Deze mening grondde de Goese chauffeur op het feit, dat er aan zijn bus geen beschadigingen te bekennen waren. Zijns inziens Kon men hem dan ook niets verwijten. Tegen de politie bleek v. d. R. zich echter minder sterk uitgedrukt te hebben. De kantonrechter las tenmin ste uit de stukken, dat betrokkene tegen verbalisanten had gezegd, dat hel wel mogelijk was, dat hij deze botsing had veroorzaakt. De getuige J. de N. uit Vlissingen, de bestuurder van de betreffende be stelauto. liet er helemaal geen twijfel over bestaan. De bus had hem aan gereden! Onmiddellijk was de Vlis- singer uit zijn bestelauto gestapt en had nog tegen de ruiten van de bus te Eindhoven, de heer F. J. Wielema- ker, vroeger te Vlissingen. Voor de akte L.O. Engels slaagde te Am sterdam de heer A. van1 Mossevelde te Terneuzen. Voor liet ulo-examen-A slaagde te Ber gen op Zoom B. Crooy, Th. David, Th. v. Poeclce, voor het B-examen: A. van Mos sevelde, allen te Axel. Te Breda slaagde voor het diploma costumière aan de Ensaid, mej. Ire ne Lampaert te Eede. Te Rotterdam slaagden voor 't diplo ma „Gezel Timmerman" de heren: C. J. Vinke te Middelburg, C. W. Adri- aanse te St.-Laurens, G. v. d. Voorde te Koudekerke, W. Schreyenberg te Biggekerke en J. Dekker te Aagte- kerke. Voor het diploma „Sterkstroom-mon teur" V.E.V. de heren; P. S. Castel te Souburg, C. de Exter te Middel burg, K. Gabriëlse te Westkapelle, J- Huibregtse te Westkapelle, J. v. d. Garde te Middelburg, H. Ovaa te Zoutelande, A. L. Pieters te Vlisisn- gen, P. Raas te Lewedorp, P. A. Smit te Vlissingen, H. F, Schaalje te Mid delburg, J. Vinke te Nw.- en St.-Joos- land. Allen leerlingen van de avondschool voor nijverheidsonderwijs te Middel burg. Te Amsterdam slaagde maandag 25 juli voor de akte Engels L.O., de heer P. H. de Kramer, onderwijzer aan de openbare lagere school te Breskens. Te Breda slaagde voor het diploma kostumière mejuffrouw I. Lampaert te Eede, leerlinge van mevr. J. Jan sen te Breskens. Voor het diploma gezel In het timme ren, slaagden te Rotterdam de heren C. W. Adrïaanse, Sint-Laurens; J. Dekker. Aagtekerke; W. Schreijen- berg, Biggekerke; C. J. Vink, Mid delburg; G. v. d. Voorde, Koudeker ke. Allen leerlingen van de Avond school voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg. Mej. P. Poelman te Middelburg slaagde voor het examen Nederland se handelscorrespondentie, afgeno men door de Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens. Bij de gehouden examens der E.N.M. V. te Breda slaagde voor costumière; mevr. P. G. Th. M. Braham-van der Leeuw te Middelburg, voor tailleuse: mej. J. F. Wisse te Koudekerke en voor de apparaten; dc heer Ph. Si- naij tc Souburg. Zij werden opgeleid door mevr. SmiL-Kwekkeboom te Oostkapelle. Bodemonderzoek op Duiveland begonnen In de Vierbannenpolder op Duiveland is de geologische dienst uit Haarlem woensdag begonnen met de eerste van een serie van acht boringen, die in de komende twee maanden in deze polder zullen worden verricht. Zoals gemeld verzamelt men in opdracht van de Deltadienst van Rijkswaterstaat met deze boringen gegevens over de doorlaalsnélheïd van het grondwater in de ondergrond. Deze gegevens zullen worden gebruikt bij de precisering van het waterpeil in de na-de voltooiing van het Deltaplan afgestoten zee armen. Onder toezicht van boormeester J. Slagterwerd gisteren in de gemeente Nieuioerkerk aan de oostzijde van de „Groenedijk" een zes meter hoge boorstelling geïnstalleerd. Terstond werd met boren begonnen: men brengt hier tot op een diepte van vijftig meter de structuur van de Duivelandse bodem „in kaart". (Foto P.Z.C.) \AA»VWV\AAAAA/>A»\AAAAAAA/\AA^^AA/SA/WW^/^'^A/V^A<V getikt om de chauffeur hierop attent te maken, maar deze reed door, aldus deze getuige. Vijfentwintig gulden of 5 dagen luidde de eis van de officier van justitie, mr. T. Lebret. die de civiele vordering tot een bedrag van 13.55 voor toewijzing vatbaar acht te. Het vonnis was 12.50 plus toe wijzing van de vordering. Omdat do richtingaanwijzer van de auto, waarin de Vlissïngse zee vaartscholier J. M. op 30 juni reed niet genoeg licht uitstraalde, vor derde do officier een boete van 25. De kantonrechter verminder de dit tot 3 5. Voor het rijden zonder rijbewijs werd de Middel burger C'. G. beboet met 20. De eis luidde 25. Voor het te hard lijden op de brom fiets werdc-n de waterbouwkundig opzichter G. L. uit Vlissingen en de Middelburgse slagersknecht H. J. dc N. beiden veroordeeld tot 15. Parkeermoeilijkheden Tegen de vertegenwoordiger J. van T. uit Middelburg had de officier tijdens de zitting van 38 mei een boete van 6 geeist, omdat hij in Domburg in de Noordstraat geparkeerd had, ter wijl daar in de maanden april tot en met september een wachtverbod geldt. Dc kantonrechter had toen echter besloten deze zaak aan te hou den, omdat Van T. verklaarde, dat het hord er pas geplaatst en boven dien te klein was Niulnt de verbalisant was gehoord kwam de officier lot do conclusie dat dc borden er niet geheel duidelijk zijn opgehangen. Tot deze conclusie moet ook het gemeentebestuur zijn geko men, want inmiddels heeft men niéu we horden besteld, die beter ge plaatst zullen worden, aldus bleek uit de verklaringen van de wachtmeester van de rijkspolitie. De officier vor derde schiïldigverklaring zonder straf maar de kantonrechter vonniste uit eindelijk niet een boelc van 3. Conform dc cis kreeg de chauffeur W. A. K. uit Middelburg een boete van 3 opgelegd, omdat het kentc- kenlicht van zijn wagen niet had ge brand. De landbouwer J. P. uit Kle- verskerke hoorde een boete van 1» tegen zich eisen, omdat hij niet had voldaan aan de verplichtingen van de runder horzel wet. Het vonnis was con form. De Drentse patrijshond van dc landbouwer K. G. L. van N. uit Rilland-Bath wordt zo langzamer hand een duur beestje. In 1959 werd de landbouwer veroordeeld tot 2Ü boete omdat zijn hond op wild had gejaagd. Woensdag ochtend stond Van N. voor een tweede maal terecht en weer be trof het zijn hond, die zich in een onbewaakt ogenblik te buiten had gegaan aan de genoegens van de jacht. Ook ditmaal werd de land bouwer veroordeeld tot 20. Arbeidskaart De directeur C- L. P. van een oester kwekerij uit Yerseke stond terecht, omdat hij in strijd was gekomen met Aagtekerke kreeg woensdagavond officieel een consultatiebureau voor zuigelingen. Dokter E. M. Staab, die de opening verrichtte, kreeg de sleu tel van het gebouwtje aangeboden door Corry Moens, flinks), daarbij geassisteerd door Willy Hosselaar (rechts). (Foto P.Z.C.) Waterzuiveringsinstallatie te St.-Laurens aanbesteed Woensdag werd op het gemeentehuis te Sint-Laurens de bouw aanbesteed van een rioolwaterzuiveringsinstal latie met bijkomende werken op een terrein ten oosten van de Noordweg. De inschrijvingen waren als volgt: C. v. d. Klippe, Vlissingen 58.400; J. Huibregtse, Middelburg 58.980; .T. Lagasse, Koudekerke 59.200: C. Otte Zn., Nieuwdorp 59.900; Aan nemingsbedrijf Zeeland N.V., Mid delburg J' 66.700; S. P. Wijsman, Zierikzee 67.550; Fa. W, J. Vcr- jaal, Scharcndijke 68.635; De gun ning voor de bouw werd aangehouden. „Henri Dunant" met zieken uit Utrecht te Terneuzen Het Rode Kruis-hospitaalschop ,.J. Henri Dunant" meerde woensdag avond aan de steiger in de Oosthaven te Terneuzen met een aantal chroni sche zieken uit Utrecht, die met het schip een vakantietocht door Neder land maken. Namens de Terneuzen- ze afdeling van het Rode Kruis bracht mr. P. Teilegen. vergezeld van leden van de Rode-Kruiscolonne een bezoek aan de zieken. Ook ds. Scholten en kapelaan Matthijssen be gaven zich aan boord. Er werden verscheidene bloemen bezorgd, ter wijl de dames van dc Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening voor ijs. koffie en gebak zorgden. De heer J. de Vries, directeur van het postkan toor te Terneuzen, vertoonde een aan tal dia's over deze'stad. Ds. Scholten. Nederlands hervormde predikant te Terneuzen hield een avondoverden king, waarna kapelaan Matthijssen de dag besloot met dankzegging. artikel 67 van de arbeidswet. In zijn bedrijf had hij namelijk zijn zoon la ten werken, waarvoor geen arbeids kaart was aangevraagd. Do eis was 10, maar daar de neer P. geheel te goeder trouw was geweest, von niste de kantonrechter met I. Voor het niet verlenen van voorrang werd M. M. A. W. uit 's Heer Hen- drïkskindcren conform beboet mot 15. Tegen de chauffeur C. de R. uit Middelburg, die verstek bad laten gaan, eiste de officier 30, omdat de chauffeur bij het achteruitrijden met zijn vrachtauto tegen een personen wagen was gebotst. Met vonnis luid- do conform. De landbouwer M. A. dc W. uit Nis- se die eveneens niet was verschenen, werd conform de eis veroordeeld tot 10, omdat zijn kippen op een bie tenveld van zijn buurman waren aan getroffen en enige schade hadden aangericht. Dc sloper W. S. uit Oost kapelle stond terecht, omdat hij met zijn vrachtauto links van dc weg had gereden, waardoor hij tegen een te gemoet komende bromfietser waS aangereden. Conform de eis kwam hem dit op 35 of 7 dagen tc staan. Voor het rijden op een toeristisch rijwielpad met een bromfiets werd de Vlissingse werktuigbouwkundige ten slotte veroordeeld lot 4. Dc cis was 10. VAN SECRETARIE NAAR EIGEN GEBOUW Belangrijke stap voor de volksgezondheid Het consultatiebureau voor zuigelin gen en kleuters le Aagtekerke is verhuisd van de gemeentesecreta rie naar een gloednieuw, modern en hygiënisch gebouwtje, dat aan de achterzijde tegen het vereni gingsgebouw „Aniicitia" is opge trokken. Woensdagavond heeft dokter E. M. Staab, directrice van de provincia le raad voor volksgezondheid het bureau officieel geopend met dc sleutel, die haar door de 14-jarige Corry Moens, geassisteerd door de 12-jarige Willy Bosselaar, met bloemen werd aangeboden. Tevo ren had burgemeester J. Geuze in zijn openingswoord dokter Staab, dokter F. G. Vaandrager, zuster Kodde, raadsleden en de avchitect tijdens een bijeenkomst in „Ami- citia" welkom geheten. Hij wees op het doel van het bureau, het voorkomen van ziekten bij kleu ters en hij dankte de raadsleden voor hun vlotte goedkeuring voor de bouw. De gemeente lieell grond- en bouwkosten en verder onderhoud voor haar rekening ge nomen. Nadat het gezelschap een rondgang had gemaakt door het frisse en praktisch ingerichte gebouwtje, feliciteerden verschillende spre kers het gemeentebestuur met de nieuwe aanwinst. Dokter Staab noemde de totstandkoming van het gebouwtje een belangrijke stap in het belang van de volksge zondheid in deze gemeente. "Zij ontving als aandenken een doos Aagtekerkse krakelingen. Dokter Vaandrager wees in zijn toe spraak op de vaak amusante tafe relen, die zich afspeelden toen het consultatiebureau nog op de ge meentesecretarie was gevestigd. De lieer P. L. Abrahamse te Vlis singen sprak zijn waardering uit namens de provinciale vereniging „Het Groene Kruis" en de archi tect, de lieer J. I-I. van Pagee te. ""ïdeli>ure - i gesteld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4