Rockefeller heeft desnoods nog acht jaar de tijd KLANKBORD Politie is toestand in Boelawayo meester BRAZILIAANS VLAGVERTOON TEGEN VLISSINGS DECOR DONDERDAG 28 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hij is pas 51 Nelsou E. Rockefeller heelt rondgelopen niet paperclips aan zijn bril om deze te behoeden voor afglijden niet omdat hij zich geen nieuwe kon veroorlo ven maar omdat hij het te druk had om hem naar de opticien te brengen. Telg van een van Amerika's rijkste families en kleinzoon van de stichter van de oliedynastie John D. Rocke feller, is hij er. in de ogen van veel waarnemers, in geslaagd heen te stappen over het politiek obstakel van welgesteld en invloedrijk te zijn. Rockefeller heeft bewezen dat zijn denkbeelden niet vastzitten aan de dollar. Hij is gouverneur van de staat New York en rijksambtenaar. Hij is eveneens filantroop en kunstbescher mer. Hij is onder-minister van bui tenlandse zaken geweest en heeft in Washington gediend onder de drie laatste regeringen. Maar het belangrijkste van alles, met het oog gericht op liet huidi ge en het toekomstige wereld beeld, is, dat Rockefeller's ster schittert aan de Republikeinse po litieke horizon. Hijzelf, en een overgrote meerder heid van beroepspolitici en politieke koffiedikkijkers, heeft de Republi keinse presidentiële nominatie van 1960 praktisch neergelegd aan de' voeten van de tegenwoordige vice-, president Richard M. Nixon. Alleen een wonder zou op de Republikeinse Conventie een „pro-Rockefeller" be weging van enige betekenis kunnen ontketenen. Niettemin is het politieke potentieel van de „Cinderella" kandi daat zodanig, dat zelfs de overtuigd- ste vechters in het Nixonkamp alle voorzorgen treffen die een onwaar schijnlijke ommezwaai in Rockefel ler's richting moeten voorkomen. Pas 51 Rockefeller is pas 51 jaar oud. Hij kan bet zich veroorloven nog vier jaar te wachten, en desnoods acht, indien Nixon dit jaar zou winnen en zich voor een tweede termijn herkies baar stellen. Twee jaar geleden had „Rocky" nog niet eens een teen gestoken in de po litieke zee. De manier waarop hij in 195S Republikeins gouverneur van do staat New York werd. was zonder pr'ecedent en via de achterdeur. De leidende Republikeinse kandidaat in dat jaar was de vroegere partij- Nederlandse T.V. gaat ook mee naar Rome De Nederlandse Televisie Stichting (N.T.S.) zal van de komende Olym pische Spelen in Rome rond zestig uren televisie uitzenden. Het heeft lang geduurd eer alle on derhandelingen over deze affaire tot een alle partijen bevredigend einde konden worden gebracht. In de eer ste plaats waren er de rechten voor televisie-uitzending, die de Eurovisie- landen en enkele, deelnemende Oost- ouropese landen (Oost-Duitsland, Hongarije, Tsjeclioslowakije en Po len) dienden te fourneren, onderhan delingen, waarbij de organisatoren van de Olympische Spelen niet zo verschrikkelijk veel liaast maakten, ook al omdat zij in feite op geen en kele publiciteit over televïsieactiviteï- ten ten aanzien van deze spelen prijs stellen. Tenslotte hebben de partijen elkaar toch gevonden op een bedrag van rond drie miljoen gulden, dat voor het uitzenden van televisiereportages aan het Olympisch Comité zal wor den betaald. Dit bedrag is hoger dan het aanbod, met name van de Euro- visielanden, maar het is lager dan hetgeen door de organisatoren in eerste instantie was gevraagd. In de meeste gevallen zullen dage lijks tussen donderdag 25 augustus cn zondag 11 september de televisie reportages 's middags om 14.55 uur beginnen en wel met een door de „R.A.I." (Italiaanse Radio en Televi sie) te verzorgen filmoverzicht van de meest interessante gebeurtenissen uit voorgaande wedstrijden, die die zelfde morgen of de voorafgaande avond zijn gehouden. Daarna begint om 15.00 uur 's mid dags meestal de directe televisie reportage, die in vele gevallen ook in de avonduren wordt vervolgd. IDEALEN". Uit de hoofdpoort van ..Kings School" een der oudste „pri vate schools" van Engeland, zijn dinsdag twee groepjes keurig ge klede. van strohoeden voorziene stu denten vertrokken. De eerste groep is 26 jongelieden sterk, reist in 'n tweedehands auto bus en heeft Moskou als doel. De tweede groep cmvat zeven jongens uit de zesde klas die zich ten doei hebben gesteld in een oud bestelwa- gentje naar de Lofoten te gaan om op die eilanden binnen de poolcirkel wetenschappelijke onderzoekingen te verrichten. De jongens die naar Moskou gaan wilen er de wereld verbeteren en de spanning verminderen door persoon lijk contact, de knapen die in het bèstelwagentje vertrokken zijn wil len op de Lofoten bepaalde vogel soorten vangen en ze cadeau doen aan het British Museum" in Londen. Een week na beëindiging van zijn studies trouwde Nelson Rockefeller met Mary Todhunter Clark uit Phila delphia. Zij was een jeugdvriendin. Het huwelijkscadeau van zijn vader was een reis om de wereld, j Filantropie is het kenmerk van de voorzitter Leonard Hall. Rockefeller I Rockefellers gAvcost sinds de dagen icisde het land af, ..alleen om mensen i dat -'olm D- De keiste zijn fortinn te ontmoeten". Tot aan 30 juni van vergaarde. Sindsdien heeft de familie het jaar 1958 had Rockefeller zich vele radjoenen dollars gestoken 111 al- nog steeds niet kandidaat gesteld. IIerIe' studie-objecten. Zes weken later volgde zijn benoe ming bij acclamatie. Mocht men de zogenaamde deskundigen geloven, dan had Rockefeller's democratische tegenstander Averell Harriman, de overwinning praktisch in de zak: Rockefeller's campagne was als een wervelstorm, liij sprak in lie! Spaans voor liet Portoricaanse Harlem. Hij at gefileerde vis 011- 1 der de joden van „East Side". Hij j zocht zijn weg door de super markten van de buitendïstrieten en slaagde er op de een of andere manier in om conservatieve Repu blikeinse stemmers te verzoeneu. Rockefeller's jongensachtige charme, zijn niet te onderdrukken enthousias me en belangstelling voor de mens, waren zo effectief, dat ze Harriman in een jaar vol democratische ver kiezingsoverwinningen volkomen in de schaduw stelden. Rockefeller heeft in zijn belangstel ling voor het Witte Huis tegenwer king in eigen kring te verduren ge had. Maar hij heeft die overleefd dank zij, zoals een vi'iend zei. zijn „feodale, Spartaanse, maar eenvou dige" opvoeding. Rockefeller ondervond al spoedig dat hij er op eigen kracht moest zien te komen. Als jongen kreeg hij 25 dollarcent zakgeld, hij vulde dit aan door de schoenen van de familie te poetsen en boeken bij te houden. Die werden dan zorgvuldig gecontroleerd door zijn vader en grootvader, Ame rika's eerste biljonaïr. Zij zagen erop toe dat „Nelson" en zijn vier broers en zusters niet werden verwend. Toen Nelson in 1955 uit rege ring; Eisenhower trad, was hij tot de conclusie, gekomen dat Ameri ka, met al haar bronnen cn mo gelijkheden historisch op drift was geraakt. Ilij sprak er in New York over niet zijn broers en overtuigde beu er van dat er iets gedaan moest worden. Geheime hoop Het resultaat was een reeks van stu dies over de Amerikaanse binnenland se politiek, de buitenlandse politiek, sociale aspecten, militaire zekerheid enz., gefinancierd door de gebroe ders Rockefeller. Hun geheime hoop is dat deze studies Amerika het nieu- jezicht, het nieuwe doel zullen geven dat zij ervan verwachten. De Rockefellers geven per jaar gemid deld zeven miljoen dollar weg, genoeg om het Rockefellers Brothers Fund tot een volwaardig instituut te ma ken. De broers zelf kiezen en sanctio neren de projecten waarin zij hun geld steken. Nelson Rockefeller en zijn vrouw heb ben vijf kinderen. Ook deze worden opgevoed in de beproefde Rockefeller- trant. Tot nu toe betekende de naam Rockefeller voor de Amerikanen de opeenstapeling van grote sommen geld. Iu de toekomst zou de naam wel eens verbonden kunnen worden aan een Amerikaanse politieke dy nastie. Geen zwart schaap In de dagen voor de Eerste Wereld oorlog zei een vriend van de familie eens tegen Nelson's vader, John D. Rockefeller jr.: „Iemand met jouw geld en vijf zoons kan verwachten minstens vier zwarte schapen in de familie te hebben", maar John D. jr. had al lang bij zichzelf besloten dat er. geen zwarte schapen zouden schui len onder de Rockefellers. „Zelfs in deze gemechaniseerde eeuw zijn er zekere dingen die persoonlijke aan dacht behoeven. Het vader-zijn is er een van", zei Nelson's vader eens. Zijn thuis was simpel en devoot. Elke dag begon met gebed en sloot m,et bijbellezing. „Ik was mij er helemaal niet van bewust eeu rijke jongen te zijn", zegt Nelson Rockefeller. „Op ons landgoed in Tarrytovvn poetsten mijn broer Laurence en ik schoe nen, wij werkten in de tuin en verkochten onze konijnen aan het Rockefellerinstituut voor sociaal onderzoek." Nelson ging op een „progressieve" school in New York. Toen het aankwam op universitair onder wijs, koos hij Dartmouth, dat van alle exclusieve instituten het meest democratische was. Wat zijn kle ding betreft hield hij het daar liet liefst op truien en tennisschoenen, hij raake door zijn zakgeld heen en verdiende bij in een cafetaria. Gedurende vier jaren gaf hij les aan een zondagsschool. Westduitser president van hooggerechtshof Cyprus De gekozen president van Cyprus aartsbisschop Makarios en de leider van de Turkse gemeenschap op het eiland, dr. Fazil Koetchoek hebben de benoeming van de Westduitser dr. Ernst Fortshoff lot president van het hooggerechtshof goedgekeurd. De grondwet van Cyprus, bepaalt dat de president van het drie leden tel lende hooggerechtshof neutraal (d.w.z. geen Griek of Turk) moet zijn. Arbeiders hervatten het werk Aantal doden tot twaalf gestegen Woensdag m icldd y is oehoe Poort vliet, leidstér bij de Gouden Cirkel- groep te Middelburg, in het huwe lijk getreden met de heer Antheunis- se. Voor het Middelburgs stadhuis werd het bruidspaar opgewacht door de kaboutertjes van de totemkring, die voor hun leidster een ereboog van kleurig met linten en papieren slingers versierde stokken ophielden. Oliepolitiek p magnaten tot de allerrijkste mensen van de wereld behoor- den en in die tijd werd aan deze hc- j ren nogal veel onaangenaams in de j schoenen geschoven. Ze zouden niet geaarzeld hebben revoluties en oor- logen te verwekken, als het ging om het verwerven van rijke olievelden, i Vervolgens verdienden ze dik geld 'aan die oorlogen en tenslotte werd i dat geld in alle vreugde verteerd m 1 vermaaksoorden aan de Franse Ri- vièra of Miami Beach. I Dit politïek-verkleurde beeld van do j olie-industrie was in het verleden al onjuist, maar vandaag is het wel I bijzonder sterk in strijd met de feiten. Niet omdat de grote figuren van de olie-industrie geen droge boterham I meer zouden verdienen, want hun in komsten zijn nog altijd behoorlijk. Maar ze zitten op het ogenblik met een teveel aan olie. met oen teveel aan olievelden (waarvoor dus zeker geen oorlogen meer gevoerd zullen I worden i en met felle Russische con- j currentie. De heren in Moskou 'hebben na melijk uitgedokterd, dat het iu I hun schema van de koude oor- 1 log past om de Westerse olie-indus trie door dumping enz. in de kwade hoek te drukken. Zowel op Cuba als in India proberen de Russen ruwe olie te verkopen te gen lagere prijzen dan de Westerse oliebedrijven in het Midden-Oosten en in Venezuela voor de olie vragen. Bovendien zijn de Russen bereid van India betaling in Indische valuta te aanvaarden en op Cuba willen ze suiker in betaling aannemen, zij het dat ze voor die suiker maar een heel mager prijsje willen betalen. Het pijnlijke is, dat zowel in India als op Cuba de olieraffinaderijen in handen van de „Westerse" oliepro- ducentenen zijn. .die volstrekt niet geneigd zijn in die raffinaderijen Russische ruwe olie te verwerken. Dat heeft op Cuba al geleid tot na tionalisatie van de olieraffinaderijen. Bij de wanordelijkheden, die zich deze week in Boela wayo, in Zuid-Rhodesië, hebben voorge daan, zijn twaalf negers gedood. Zes hunner werden door de po litie doodgeschoten, hetzij om dat zij werd aangevallen, hetzij omdat de ordeverstoorders win kels plunderden. Winkeliers, wier zaken door plunderaars werden aangevallen, schoten vijf negers neer. Er heerst thans rust en orde in Boe lawayo. De negers keren „bij hon derdduizenden" naar hun werk'terug, doch de politie houdt rekening met de mogelijkheid van nieuwe ongere geldheden. Nader wordt gemeld dat tachtig tot negentig proeent der ar beiders in Boelawayo het werk heeft hervat. Er is van officiële zijde nog niets gezegd over de omvang van de aangerichte schade. Deze wordt ech ter door de correspondent van „Reu ter", die woensdagochtend de getrof fen wijken van Boelawayo bezocht, op meer dan een miljoen gulden ge raamd. Woensdag is een Afrikaan in een ziekenhuis aan verwondingen overleden, die hem kennelijk met een bijl waren toegebracht. In do Afrikaanse stadswijken heerst thans rust cn vrijwel alle stakers zijn weer aan liet werk gegaan. Politiepatrouilles houden zich thans bezig met het opsporen van gestolen goederen, terwijl groepen negerarbeiders de straten opruï- Prestige van premier Volgens waarnemers in Salisbury heeft het prestige van de premier van Zuid-Rhodesia, Sir Edgar White head, een ernstige klap gekregen. Er wordt ernstige kritiek op hem gele verd voor het ongelukkige moment van de arrestatie van de Afrikaanse vakbondsleiders, die het sein was voor de wanordelijkheden. Sir Edgar was voornemens in de loop van dit jaar algemene verkiezingen uit te schrijven in de hoop zijn kleine meer derheid te kunnen vergroten. Hij ver trouwde daarbij op zijn oordeel, dat Zuid-Rhodesia het vreedzaamste land in Afrika was, met de beste betrek kingen tussen de rassen. Commentaar De Afrikaanse pers heeft de premier' ervan beschuldigd naar verkeerde adviezen te hebben geluisterd, waar door het land in rassenstrijd en bloedvergieten zal worden gestort. De „Rhodesia Herald" het grootste blad in de Federatie, schreef, dat de regering de orde moet herstellen en niet moet aftreden. En als dit een maal is geschied, moet onmiddellijk een nieuwe wijze van denken en plannen maken worden toegepast. „Afscheiding van blank en zwart in onhandelbare kampen is liet alterna tief". aldus dit blad. Schroothandel dagvaardt radiocommentator De leden van de Vereniging van Fa- brïeksleverancicrs van Geslagen Schroot hebben de hoofdredacteur van een dagblad, de heer K. V. en eeu omroepvereniging gedagvaard voor de rechtbank te Amsterdam. In de dagvaarding stellen zij dat de heer V, door een voor do radio uit gesproken commentaar een onrecht matige daad jegens hen heeft ge pleegd. De strekking van dit commentaar zou volgens de dagvaarding zijn dat in de schroothandel corruptie en on eerlijkheid welig tieren. Eisers stellen de heer V. en de om roepvereniging aansprakelijk Voor de schade, welke zij lijden doordat bij een deel van het "publiek de indruk is gewekt als zouden zij corrupt en frauduleus zijn en als zouden zij in het algemeen op oneerlijke wijze hun handel drijven en hun geld verdie nen. Olympische zegels in Suriname Ter gelegenheid van de Olympische Spelen'1960 te Rome, waaraan de Surinaamse atleet Wim Esajas en een Surinaams basketballteam zullen deelnemen, zal de Surinaamse rege ring een speciale uit vijf zegels be staande, postzegelserie uitgeven. Op iedere zegel zal een speciale toe slag worden geheven, die aan liet Su rinaamse Olympische Comité zal wor den afgedragen ter bestrijding van de kosten van deze uitzending. De zegels zijn ontworpen door M. Sha- l-Aviv. te Tel Het Engelse blad „Times", dat in een hoofdartikel de oliemoeilijk heden besprak, merkte op. dat de ..incidenten" met Cuba en straks wellicht met India, ongetwijfeld be tekenis hebben, maar dat tot nog toe de zwaarste klap van de Verenigde Staten kwam, toen dat land zijn olie- invoer beperkte. Die Amerikaanse daad veroorzaakte vooral in Vene zuela grote moeilijkheden. In Vene zuela was namelijk de olieproduktie tijdens en kort na de jongste wereld oorlog sterk opgevoerd en het land wcrcl daardoor bijzonder welvarend. Thans echter heeft .men die Venezo laanse olie minder nodig, want over al ter wereld is de produktie al te sterk opgevoerd. Bovendien heeft men alleen al het vorig jaar op de gehele wereld nieuwe oliereserves ontdekt, die driemaal zo groot zijn als de wereldproduktie van een enkel jaar. Times vraagt zich nu af hoe lang de wereld zal moeten wor stelen met een overproductie aan ruwe olie. In sommige oliegebieden heeft men de exploratie gestaakt, doch elders niet. Rusland heeft onmiskenbaar plannen tot verdere expansie van de export, terwijl voorts de plannen tot vervoer van aardgas over zee ver moedelijk tot een aanzienlijke ver meerdering van de brandstoffenpro- duktie zullen leiden. Het huidige olie- overschot zal waarschijnlijk nog wel enige tijd aanhouden, hoewel de con sumptie nog altijd toeneemt. ;t overschot heeft intussen de olieproducenten buiten de Sow- jet-Unie tot prijsvermindering doen besluiten. De Russische politiek schijnt er in te bestaan een bepaalde hoeveelheid te verkopen en tot prijs verlaging over te gaan als dat voor de afzet daarvan noodzakelijk is. Aangezien de Russische olie uit de Zwarte Zee komt. stijgt in veel ge vallen de prijs met een aanzienlijk bedrag voor transportkosten, maar dat nemen de Russen blijkbaar voor eigen rekening, en het is verleidelijk te veronderstellen dat er met deze olie „meer politiek gemengd is" dan met de olie die in Europa wordt ver kocht. Het vorig jaar bedroeg de Russische export ongeveer een vier de ueel van de totale toeneming der olieconsumptie, maar plannen be- I staan om die export wel te doen toe- i nemen, ook al is er op de wereld overproductie van olie. Getrouwe copie van „Karei Doorman"... OP DE WESTEKSCHELDE voor Ylissingen „dobberde" gisteren een drijvend dorp: liet Braziliaan se vliegdekschip „Minas Gerais". Nu nog terwijl het schip aan zijn proefvaart bezig is telt vaste bemanning „slechts" 65» koppen. Maar de „Minas Gerais" wordt volkomen een-wereldje- apart als over enkele maanden het „inwonertal" op oorlogssterkte komt: 1300 a 1500 koppen. Men weet het: de „Minas Gerais" is een verbouwde oorlogsbodem. Verolme Dok- cn Scheepsbouw- Maatschappij N.V. op Rozenburg toverde het vroegere Engelse schip ..Vengeance" tot dit vlieg dekschip om. In drie jaar tijds werd op deze werf voor ongeveer zeven tig miljoen gulden aan het schip „vertimmerd „Een bijna getrouwe kopie van onze „Karei Doorman", vertelde Nederlands marine-officier, die aan boord van de „Minas Gerais" was. „Weliswaar wat eenvoudiger van uitvoering', voegde hij er aan toe. Voor Ylissingen waren leden van de Nederlandse Marine aan boord van deze Braziliaanse oor logsbodem om het schip te „de magnetiseren" met het oog op magnetische mijnen. Overigens viel dit 211 meter lange vliegdekschip het manoeuvreren in de monding' van de Wester- schelde wat moeilijk. Omdat het schip aan zijn proefvaart bezig is. moest namelijk één der ketels voor een controle uitvallen. Bij de „manoeuvre" op de Vlïssingse re de werd dan ook de hulp ingeroe pen van de sleepboot „Scaldis", die de „Minas Gerais" zonder moeite in de juiste positie bracht. Tegen de middags kon de Brazi liaan zijn ankers uitwerpen en rustig op stroom gaan liggen. Vandaag (donderdag) zal de oor logsbodem tegen zeven uur des ochtends weer vertrekken. Aan boord van de „Minas Gerais". die een waterverplaatsing van 22.000 ton en een diepgang van 7.40 meter heeft, bevinden zich momenteel ook nog ongeveer 150 personeelsleden van Verolme en andere bedrijven, die aan dit schip gewerkt hebben. Op de de foto: tegen een Vlïssings decor een stukje Braziliaans vlagvertoon. Toename institutionele beleggingen in 1958 Blijkens een overzicht van het C.B.S. I inzake de beleggingen van ïnstitutio- l nele beleggers ultimo 1958 nam het totaal van de beleggingen in dat jaar 1 met 2717 min. toe tot 2S.210 mil- i joen vorig jaar 25.493 miljoen Deze toeneming is bijna 1 miljard groter dan in 1957. Tot de stijging hebben voornamelijk bijgedragen de pensioenfondsen met 1021 miljoen (v. j. 739 miljoen). I de levensverzekirngmaatschappijen j met bijna 622 ruil joen (vorig jaar i 551 miljoen) en de landbouwkre- i dietinstellingen met 596 miljoen v. j. 213 miljoen). De sociale fondsen j en de overige in het onderzoek be- trokken instellingen voegden teza men 478 miljoen vorig jaar 239 miljoen) aan het beleggings totaal toe. De beleggingen hebben in 1958 bijna voor de helft plaatsgevonden in on derhandse leningen en voor een der de in effecten. Rekent men ook mede de beleggingen van nog een honderd tal eigen-risico-dragende onderne mingspensioenfondsen elk met meer dan 300 leden-werknemers, dan be draagt het beleggingstotaal voor 1957 25.965 miljoen en voor 1958 28.751 miljoen. Uit de verdeling van de beleggingen naar kredietnemers, welke voor 1958 tot alle groepen van institutionele be leggers is uitgebreid, blijkt dat in 1958 rond 51 pet. (55 pet. in 19571 van alle beleggingen bij de overheid (het rijk en de lagere publielcrech- 1 telijke lichamen) is ondergebracht. Het Wereldgebeuren Als Nixon president zou worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3