PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet-Eykens staat of valt met nieuw program voor economisch herstel Katangese oppositie wil zich afscheiden Het ambtsjubileum van Zeelands commissaris REKENING H0VDEND MET DE „KONGOLESE CATASTROFE" IKE HEKELT „BEVRIEND LAND" Vand aag... 203e jaargang - no. 175 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN. Donderdag 28 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal -tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr 58-60 tel. 2355 4lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. ce Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee. red tel 2425. adm. tel. 2t94. „Versobering en dicipline voor alien" De Belgische minister-president, prof. Eyskens, heeft woens dagavond aangekondigd het voortbestaan van zijn kabinet te zullen verbinden aan een nieuw regeringsprogramma „voor een totaal financieel en economisch herstel, rekening houdend met alle gevolgen van de gebeurtenissen in Kongo". Dit programma zal zijn gericht op versobering, besparingen en discipline voor allen en alle sociale geledingen van het Belgische volk". Mocht dit programma niet worden gesteund door de regeringspartijen en niet de goedkeuring krijgen van het parlement, dan zal het kabinet zijn taak neerleggen", aldus verklaarde prof. Eyskens. FrofEyskens verklaarde, dat „de Belgische regering de verant woordelijkheid niet zal ontvluchten". „Het ligt niet in het karak ter van het huidige kabinet om op dit tragische punt in de ge schiedenis zijn taak op te geven", voegde hij lüer aan toe. Het zou hiertoe echter worden gedwongen indien het niet de vereiste steun zou krijgen voor liet nieuwe programma. Belgische troepen blijven tot het veilig is De- Belgische minister-president legde er de nadruk op, dat dit programma rekening moet hou den met de „Kongolese catastro fe". Hij deelde mede, dat vijf procent van de Belgische uit voer op. Kongo is gericht, dat elk jaar tussen de drie en vier miljard Belgische frank als divi denden naar België plegen te vloeien en' dat de Belgische schatkist ongeveer twee miljard frank aan belastingen ontvangt. Prof. Eyskens noemde voorts nog de schade, die de Belgische scheepvaart ondervindt. De premier deelde niet mede, wan neer het programma aan de goed keuring van partijen en parlement zal worden onderworpen. De „politiek van de Belgische rege ring jegens Kongo is ongewijzigd ge bleven". De Belgische minister-presi dent verklaarde dat woensdagavond in antwoord op vragen tijdens een persconferentie na de besprekingen, die de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, in Brussel over de gebeurtenissen, in Kongo heeft gevoerd. Minister-president Eyskens verklaar de, dat „Hammarskjoeld heeft be grepen, dat het Belgische optreden gericht was op het redden van men senlevens". De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft woens dag ruim vier uur de Kongolese toe stand met leden van de Belgische re gering besproken. Hij deelde de Bel gische regering mee, dat de Verenig de Naties aan het einde van deze week :l2.0üü militairen in Kongo ho pen tc hebben. "Naar de Belgische minister van buitenlandse 'zaken, Wigny, op de persconferentie meedeelde werden met Hammarskjoeld de interpre- President Eisenhower heeft woens dagmorgen grote consternatie ver wekt op de conventie van de Ameri kaanse Republikeinse Partij door, toen hij eeu aanval op het socialisme deed, te spreken over een „met de Verenigde Staten zeer bevriend land", welks vaderlijke vorm van regeren heeft geleid tot toegenomen zelf moord, dronkenschap en gebrek aan ambitie op elk gebied. Eisenhower noemde het land niet bij name. De Amerikaanse president hield een rede voor de verkiezing van een nieu we Republikeinse regering en de voortzetting van zijn eigen filosofie van de middenweg. Hij deed een be roep op de nieuwe leiding van de Re- Sublikeinse partij om uit dc buurt te lijven van de goten van extreem links en -rechts en de middenweg te bewandelen Vervolgens zei hij mel ding te willen maken van de ..bijna volkomen vaderlijke zorg in een zeer bevriend Europees land. Dit land heeft een geweldige staat van dienst op het gebied van de toepassing van het socialisme en volgen van de so cialistische filosofie", aldus Eisenho wer. Uit deze staat van dienst blijkt, dat het zelfmoordcijfer van dit land bijna ongelooflijk is gestegen. De dronkenschap is toegenomen en ge brek aan ambitie doet zich op elk ge bied voor". De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammerskjoeld, is woensdag in Brussel aangekomen voor het voeren van besprekingen met de Belgische regering over de Kongo. Op de luchthaven van Brussel werd Hammerskjoeid begroet door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Wigny. (A.N.P.-telefoto.) tatie van de resolutie van de Vei ligheidsraad over het terugtrek ken van de Belgische troepen en de kwesties Katanga en van de militaire bases in Kongo bespro ken. Kwestie Katanga Wat Katanga betreft, zei minister Wigny secretaris-generaal Hammar skjoeld te hebben gewezen op het feit dat de Belgische regering ook na de onlusten heeft bevestigd dat zij de Kongolese eenheid erkent. „Wij heb ben Kongo onafhankelijkheid ver leend en komen daarop niet terug". De minister herhaalde voorts het reeds bekende Belgische standpunt, dat „de Verenigde Naties in Kongo zijn om de orde te herstellen, niet om zich te mengen in binnenlandse aan- §elegenheden. ver de militaire bases zei minister Wigny aan Hammarskjoeld te heb ben medegedeeld, dat deze kwestie geheel afzonderlijk staat van de mi litairen, die België heeft gezonden, voor het beveiligen van de levens der Europese inwoners. „De kwestie van de militaire bases is geregeld in het Belgisch-Kongolese vriendschapver- drag. Troepen blijven Nadat de minister van landsver dediging, Gilson, had verklaard dat er geen troepen uit Kongo zul len worden teruggetrokken vóór dat de veiligheid zal zijn hersteld, Zeven Italiaanse bergbeklimmers verongelukt Een reddingsploeg heeft woensdag de lichamen van zeven Italiaanse berg beklimmers, onder wie drie vrouwen, gevonden op de glefcscher van de 3.363 nieter hoge berg Antela, op 15 km ten zuidoosten van Cortina d' Ampezzo, in de Italiaanse Alpen. Volgens de in Cortina ontvangen be richten waren de slachtoffers met touwen aan elkèar verbonden. Zij zijn klaarblijkelijk omgekomen doordat zij in een 800 meter diepe kloof zijn gevallen. De reddingsploeg, bestaan de uit Alpengïdsen en politiemannen, trok woensdagmorgen op onderzoek uit, toen do bergbeklimmers niet in hun hotel in San Vito di Cadore wa ren teruggekeerd. De leeftijd van de slachtoffers varieerde van 21 tot 28 jaar. Zij waren vertrokken vanuit een op 2000 meter hoogte op de noor delijke helling van de Antelao gele gen berghut, om te trachten de top !e bereiken via een route, die volgens ervaren alpinisten niet bijzonder ge vaarlijk is. Zij beseliikten echter niet over een ervaren gids. antwoordde premier Eyskens ont kennend op een vraag of Hammar skjoeld premier Tsjombe van Ka- tanga zal ontmoeten. „Hammar skjoeld zal de komende dagen al leen besprekingen in Leopoldstad voeren", zei hij, de mogelijkheid openlatend dat op een latere da tum „direct of indirect" contact lussen de Verenigde Naties en de Katangese regering wordt opge nomen. Naar aanleiding van besehuldigingen van Katangese leiders over Belgische wandaden sprak de Belgische pre mier met grote verontwaardiging over de „bestiale" wreedheden, door Kongolezen bedreven en die meer dierlijk dan menselijk waren. Samenwerking Premier Eyskens zei voorts: „In het belang van Kongo zelf moet een steeds groter aantal Europeanen het werk kunnen hervatten. De verliezen die België door de gebeurtenissen lijdt, zijn beperkt. Die van Kongo on beperkt. Ik ben er van overtuigd, dat de Kongolese verantwoordelijke figu ren zich rekenschap zullen geven van de ramp, wanneer de rust zal zijn weergekeerd. Indien men niet wil, dat het centrum van Afrika een ge wapende wonde wordt, waar wanorde heerst, dan zal een gezamenlijke in spanning moeten worden gedaan. Voor de tweede maal in twee dagen is een Tsjechische familie - vader, moeder en twee kinderen naar het Westen gevlucht met gebruikmaking van de veerboot Seebad Ahlbeck" tussen Warne- rniinde in Oost-Duitsland en Gedser in Denemarken. Toen het schip de haven van Gedser naderde, sprongen zij gevieren overboord en slaagden erin de vaste wal te bereiken. Zij hebben aan de Deense autoriteiten politiek asiel gevraagd. Op de foto's ziet men de familie bij hun aankomst in Kopenhagen. Later bleek, dat zij met de eerder naar Denemarken gezwommen Tsjechen afgesproken hadden hun vlucht op deze wijze te volbrengen. S Parlementsleden liepen weg Coalitieregering geëist Veertien afgevaardigden van Ijt oppositie „kartel" in Kanta- ga hebben woensdag, de zitting van het provinciale parlement verlaten uit protest tegen de wijze waarop premier Tsjombe en zijn aanhangers de onafhan kelijkheid van Katanga hebben geproclameerd. De leider van de oppositie, Mwamba, dreigde dat zijn partij in Noordoost Katanga waar zij de grootste aan hang heeft een eigen regering* zal vormen wanneer geen coalitierege ring wordt gevormd. Mwamba heeft echter bepaalde voorwaarden gesteld voor deelneming aan de regering en steun aan het streven naar onafhan kelijkheid. £AAA*WWWV\*W*A**VWw'VWVVVV*WVVVW\VWVVV\* Walrus dook op tussen baders aan Duitse Noordzeekust Een walrus, die tot de zeldzame bewoners van de Noordelijke IJs zee gerekend mag worden, werd woensdag aan het strand van het eiland Sylt, Duitsland, aan de Noordzee doodgeschoten, terwijl honderden badgasten verschrikt toezagen. Twee jagers uitgerust met zware geweren welke waren voorzien van telescopen, legden het beest neer, nadat het eerder deze week de zwemmers in zee angst had aangejaagd, door dicht bij het strand te duiken. De walrus „meerde"' na het strandleven enige tijd te hebben bekeken, met een van zijn grote slagtanden aan een boei die in de branding lag. Het zou de eerste walrus zijn geweest, die sinds 1651 aan de Duitse noordkust is gesignaleerd. v\v*vvv^<vwvv\^\*wvvv\*vvwvwvvv^^vvvvvv^A^vvv De kwestie van de onafhankelijk heidsverklaring stond niet op de agenda, maar de afgevaardigden van de oppositie hadden verklaard dat de kiezers die zij vertegen woordigen geen afscheiding van dé rest van Kongo wensen. De voorzitter antwoordde dat de af gevaardigden hun tijd verspilden: dé onafhankelijkheid was eeu féit en hun protesten kwamen te laat. Mwamba repliceerde dat de regering van Katanga de provincie als een deel van de republiek Kongo moet beschouwen. Er moet een einde ko men aan öe willekeurige arrestaties en inbeslagnemingen. De regering moet ophouden met het veroorzaken van onlusten op het platteland, cle gearresteerde leden van de oppositie moeten in vrijheid worden gesteld en de nieuwe vlag van Katanga moet worden ingetrokken. Tenzij aan deze voorwaarden wordt voldaan zal het kartel zijn kandidaten voor minis tersposten terugtrekken. Egyptische ambassadeur in Teheran uitgewezen De Perzische minister van buitenland se zaken heeft de ambassadeur van de VA.R. te Teheran, Mahmoud Haminad, bij zich ontboden en hem meegedeeld dat lüj Perzïë binnen 24 uur "dient te verlaten. Het besluit van de Perzische regering houdt verband met de uitwijzing van de Perzische ambassadeur in Kaïro, door president Nasser bevolen als protest tegen de erkenning van Is raël door Perzië. De ambassadeur had aanvankelijk een onderhoud aan gevraagd bij minister Abbas Aram, die echter weigerde hem te ontvan gen. Na een onderhoud tussen de mi nister van buitenlandse zaken en de sjah kon het onderhoud doorgaan en kreeg de ambassadeur van zijn uit wijzing te horen. Maandag is het twaalf en een half jaar geleden, dat jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot zijn werkzaamheden als commissaris der koningin in Zee land aanving. Twaalf en een half jaar; wij her inneren ons als de dag van gis teren, dat half december 1947 het benoemingsbesluit afkwam. Gou verneur Quarles van Ufford had ontslag uit zijn ambt gevraagd en sindsdien was er spanning in Zee land: wie zou hem opvolgen? Die spanning was begrijpelijk, niet alleen omdat het ging om het ge wichtigste ambt in de provincie, maar vooral ook omdat degene, die geroepen zou worden aan Zee lands bestuur leiding te geven, voor een grote taak stond. Want Zeeland in het jaar 1948 was nog een geslagen provincie, een ge west, dat nog niet was hersteld van zijn oorlogswonden. Het was in die tijd, dat de oorlogsschade vergoeding onderwerp van ge sprek was, dat de herverkave- lingswet Walcheren toen pio niersarbeid aan de orde was, het was in die tijd ook dat het vertrek van de„Zeeland" uit Vlis singen en de ontmanteling van de ..Vlismar" in dezelfde stad schrij nend aantoonden, dat welvaarts bronnen werden afgesneden. Ook werden klachten gehoord over al lerlei zaken, over de stroeve voortgang van de wederopbouw, over de moeilijkheden bij de veer diensten. Neen, men kan niet zeggen, dat de benoeming van jonkheer mr. A. P. C. de Casembroot afkwam in een periode van rust en geza pigheid. Men herinnert zich de spanningen van toen haast niet meer, maar zij waren er wel dege lijk: het was een tijd, waarin te recht werd gesteld dat het voor Zeeland er op of er onder ging. Terugdenkend aan de eerste februari van het jaar 1948 mag men stellen, dat de nieu we commissaris en allen die hem met vreugde begroetten Zeelands toekomst destijds zonder twijfel voor zich hebben gezien als een tijdvak, waarin éérst de restan ten van de oorlog moesten worden opgeruimd om daarna te trachten de bestaansbronnen uit te brei den, opdat deze provincie voldoen de werk aan eigen mensen zou kunnen verschaffen. Een proces, dat dus geleidelijk zou verlopen en dat aller aandacht en energie zou vragen. Thans, twaalf en half jaar later, weten we dat er géén sprake van geleidelijkheid was. maar van een schoksgewijze ontwikkeling, reeds begonnen in de oorlogsjaren. Eerst de verwoesting en de inun datie, daarna het herstel, dat ei genlijk nog niet was voltooid toen cle ramp kwam. Dit schrikkelijk ongeval van 1953 werd gevolgd door materieel herstel èn door een verandering van denken. En nu op dit ogenblik is er dat ma gische woord „Deltaplan", een project dat naast een waterbouw kundige ommekeer ook ingrijpen de maatschappelijke wijzigingen met zich meebrengt. Deze afgelopen twaalf eh halve jaar vormen wél een periode, die veel van de commissaris en zijn medewerkers heeft gevraagd! In die jaren heeft jonkheer De Casembroot geloond Zeeland uitmuntend te begrijpen. Zijn optreden bewijst steeds weer hoe goed hij de verhoudingen van het vroegere Zeeland kent, de provin cie namelijk met kleine gemeen schappen. waar persoonlijke rela ties bestaan tussen overheid en bevolking. Hij is in die verhou dingen opgegroeid, heeft er zijn eerste bestuurlijke ondervindin gen opgedaan en zijn beleid draagt er het stempel van. Maar tevens getuigt zijn werk van een nieuwe tijd en draagt het de er kenning in zich, dat er volstrekt andere situaties zijn ontstaan ver geleken bij vroeger. Deze beide aspecten van het Zeeuwse leven nu herkent men in het bestuur van Zeelands commissaris, die op zijn wijze streeft naar een syn these. Zeeland evolueert. Jonkheer De Casembroot heeft in deze evolutie een werkzaam aandeel gehad. Zijn arbeid als gouverneur van dit gewest heeft een eigen stijl. (Zie slot pag. 2 kol. 5) Aantal doden mijnramp lot 34 gestegen Doordat een 24-jarige mijnwerker woensdag is bezweken aan de brand wonden die liij vorige week maandag opliep, is het aantal (loden van de mijnramp bij Salzgitter gestegen tot totaal 34. Tengevolge van een transformator explosie ontstond een felle brand in de ertsmijn „Hannoverische Treue" te Salzgitter, nabij Hannover. In Finland zijn in 1959 646 mensen bij verkeersongelukken om bet leven geko men, hetgeen een toeneming met achttien proeent in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar betekent. ...viert Peru zijn onal'hanke- i= H lijkheidsdag. m .-.is het 60 jaar geleden, dat m koning Umberto I van Italië, j| op wie reeds tweemaal een ff mislukte aanslag werd ge- ff M pleegd, te Monza werd ver- ff moord. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiil HET WEER IN EUROPA De weerrapporten van gisteravond 7 uur. Den Helder, licht bewolkt Ypenburg, onbewolkt Vlissingen, onbewolkt Eelde, licht bewolkt De Bilt, onbewolkt. Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, onbewolkt Zuid-Limburg, licht bewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, motregen Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, geheel bewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, licht bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, geheel bewolkt Bordeaux, half bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, licht bewolkt Berlijn, zwaar bewQlkt Frankfort, zwaar bewolkt München, zwaar bewolkt Züricli, regen Genève. regenbui Locarno, zwaar bewolkt Wenen, half bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Belgrado, half bewolkt Athene, onbewolkt Rome. zwaar bewolkt Ajaccio, zwaar bewolkt Mallorca, half bewolkt Lissabon, onbewolkt 19 gr. 20 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 29 gr. 29 gr. 22 gr. 20 gr. 18 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 18.gr. 20 gr. 26 gr. 22 gr. '24 gr. 21.gr. 20 gr. 20 gr. 19 gr. 21 gr. 25 gr. 22 gr. 19 gr. 24 gr. 30 gr. 29 gr. 26 gr. 33 gr. 28 gr. ONBESTENDIG Bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid oost en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag minder fraai strandweer. Veel bewolking met tijdelijk wat lichte regen. Matige wind tussen zuid- en zuidwest. Temperatuur 18 tot 20 graden C. Zeewater: 18 gra den. Vooruitzichten: morgen meer opklaringen met periodes van goed strandweer. 28 juli ZON EN MAAN. zon op 4.55 maan op 9.58 onder 20.37 onder 22.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1