PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Katanga blijft deel van Kongo uitmaken, zegt Hammarskjöld" Bij botsing tussen politie en betogers in Boelawayo 8 doden Eisenhower daagt Kroesjtsjew uit „Wisselprijs Zierikzee" voor Maas-zeilers BILT MEER V.N.-TROEPEN WELEN EENHEID BEWERKSTELLIGEN VOORSTEL: VRIJE VERKIEZINGEN IN DE GEHELE WERELD AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST 203e jaargang - no. 174 Dagblad, uitgave vaa de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W, de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hóofdred.: G. A, de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnttn. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen dricmsal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regel*» 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. - Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60 tel.2355 4lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 tb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel.' 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. tel. 2423, adm. tel. 2W4. Loemoemba stelt zijn kabinet gerust De Kongolese minister-president Patrice Loemoemba lieeft dins dag zijn kabinet telegrafisch bericht dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld de mening van zijn regering ondersteunt, dat Katanga een deel van Kongo móét blijven. De premier drong er opnieuw op aan dat alle Bel gische troepen onmiddellijk liet land zouden verlaten, ook de ba ses te Kamina en Kitona. De secretaris-generaal liad liem ver zekerd, aldus Loemoemba dat Katanga een deel van Kongo zou blijven. Hij voegde hieraan toe dat nog meer troepen van de Verenigde Naties naar Kongo zouden komen en dat belangrijke contingenten naar de provincie Katanga zouden worden ge stuurd. „De pogingen van de Belgische regering 0111 deze provin cie van Kongo te scheiden zullen op die manier mislukken", zei Loemoemba. Hij vroeg het Kongolese volk 0111 Hammarskjoeld bij diens aankomst de „hartelijkste begroeting te bereiden die maar mogelijk was, want deze man komt 0111 toezicht te houden op de uitvoering van de resoluties van de Verenigde Naties", al dus de premier. Hij vroeg zijn volk ook alle medewerking te ver lenen aan de vertegenwoordigers van de Verenigde Naties in Kongo teneinde onmiddellijk de rust in het land te herstellen". Lamöemba kondigde aan tot be- hónderden Baloeba geëxecuteerd gin augustus in de Ver. Sta ten te zullen blijven om een aan tal belangrijke zaken te regelen. Hij had het plan opgevat om Hammarskjoeld op 5 augustus in Leopoldstad te ontmoeten wanneer deze uit Pretoria ko mend zijn reis nog eens in de Kongolese hoofdstad zou onder breken. Het telegram van Loemoemba zou een antwoord zijn geweest op een te legram van de kamer van afgevaar digden van dc Katangese Baloebakat partij, die gekant is tegen de onaf hankelijkheids politiek van premier Mdsje Tsjombc. Zij hadden om terug trekking van alle Belgische troepen uit het land inclusief de bases te Ka mina en Kitona gevraagd. De afgevaardigden zeiden in hun te legram, dat zij alarmerende berich ten hadden ontvangen van de Katan gese bevolking over „gruwelijkheden bedreven door Belgische militairen die de burgers zouden neerschieten". „Volgens de laatste berichten zouden honderden Baloeba zijn", heette het. De afgevaardigden zeiden dat de Baloebakat partij drie kwart van de bevolking van de provincie Ka tanga vertegenwoordigt en dat men sterk gekant is tegen afschei ding van Kongo. Zij vroegen Loe moemba tussenbeide te komen en anders een beroep te doen „op vreemde mogendheden". Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft dinsdag hekend gemaakt dat thans meer dan 9000 man van de Verenigde Naties zich in Kongo be vinden. Loendoela terug Generaal. Victor Loendoela, dc com mandant van het Kongolese leger zei in een communiqué, dat voor de radio werd uitgezonden dat hij 11a „weken in gevangenschap te hebben doorge bracht (in Katanga) hij weer het be vel over het gehele leger op zich nam. Hij vroeg de Kongolezen de kalmte te bewaren, het werk weer te her vatten en beval hen eigendommen en levens van anderen te respecteren „ongeacht ras of kleur". Een woordvoerder van de Wereld gezondheidsorganisatie zei giste- COMMUNISME OF VRIJE DEMOCRATIE President Eisenhower heeft dinsdag avond op de conventie van de Repu blikeinse Partij te Chicago voorge steld, onder auspiciën van de V.N. in de gehele wereld een volksstemming le houden over de vraag of men on der het communisme of in een vrije democratie wil leven. „De Sowjet-dictator heeft verklaard dat hij op zijn reizen en in zijn rede voeringen van de laatste tijd er in geslaagd is, schade te berokkenen aan het prestige van Amerika. Aan gaande deze kwestie van vergelij kend nationaal prestige daag ik hem uit tot de volgende proef: is hij be reid in te stemmen met het houden van vrije verkiezingen onder auspi ciën van de V.N.. waarbij de, mensen Duitse boeren in verzet tegen E.E.G.-voorstellen De Westduitse boerenbond heeft een recente, verklaring van de. minister van landbouw, Werner Schwarz, toe gejuicht waarin deze zei dat de rege ring in Bonn zich niet kan verenigen met de door de E.E.G.-conimissie voorgestelde, verlaging der graan prijs in he( kader van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek der K.E.G. De E.E.G.-politiek mag niet leiden tot belemmering van de uitoefening van het bocrenberoep. zo verklaart de voorlichtingsdienst van de Duitse boerenbond. Volgens deze organisatie kan men noodlijdende gebieden in Zuid-Italië en arme streken in Frank rijk niet gezond maken door gezonde Westduitse boerenbedrijven in hun ontwikkeling te belemmeren en zoals gepropageerd wordt zelfs op te heffen. Het communistische regime in Oost-Duitsland zou zo'n E.E.G.- politiek met gejuich begroeten, aldus de boerenbond. in elk land en op elk continent zich kunnen uitspreken over een enkele eenvoudige kwestie, n.l. wilt U leven onder een communistisch regime of onder een vrij stelsel, zoals in de V. S. wordt gevonden? Zijn de Sowjets bereid hun prestige in de wereld te meten naar het resultaat van derge lijke verkiezingen? De V.S. zijn daartoe gaarne bereid", aldus de pre sident. ren dat de gezondheidstoestand en de openbare diensten in de pro vincie Kasai er slecht voor ston den. De Kongolese minister van gezondheid, Gregoire Kaïnenga heeft reeds om hulp verzocht. De Wereldgezondheids Organisatie heeft toegezegd 25 groepen van vier artsen elk, naar Kongo te zullen zenden, om het tekort aan medisch personeel dat is ontstaan na het vertrek van doctoren en verpleegsters op te heffen. Economische chaos België zal aan Dag Hammarskjoeld voorstellen dat de verenigde Naties naast de taak de orde in Kongo te handhaven, ook de economische en financiële leiding van dat land over neemt. Uit bronnen van het kabinet is vernomen dat dit aan Hammar skjoeld zal worden voorgesteld, wan neer hij vandaag in Brussel bespre kingen houdt met leden van het Bel gisch kabinet, alvorens naar Leopold stad te vliegen. De visie zal naar voren worden ge bracht', dat het I.M.F. (Internationa le Monetaire Fonds) 't enige lichaam is dat bij machte is de chaotische economie in Kongo recht 'te zetten. De Belgische regering meent stellig dat de Kongolese regering de econo mie niet alléén baas kan. Ook meent Brussel dat de door de groep-Detwil- ler beloofde hulp lang niet toereikend Een Amerikaans weervliegtuig met zeven personen aan boord wordt sinds maandag vermist boven het ruwe, met ijs overdekte bergland schap bij Rainy Pass op ruim hon derd kilometer van Anchorage op Alaska. Het vliegtuig was om kwart over acht maandagavond opgestegen voor een vlucht van Washington naar No- :.ie op Alaska. De piloot had voor het laatst contact met de grond korte tijd na de start bij de rivier de Skwenta. Drie uur later had het in Nome moeten aankomen. Op de ra darschermen had men het vliegtuig tot Rainy Pass kunnen volgen, hier na verdween het. De Amerikaanse luchtmacht heeft het zoeken naar het vermiste vlieg tuig overgenomen. Het toestel is een tweemotorige Beechcraft. Een in Lemendorf bij Anchorage gestatio neerd squadron is naar het gebied van de rivier de Skwenta overge bracht om het zoeken naar het vlieg tuig te vergemakkelijken. Interpellatie-Van Riel over defensienota (Van onze parlementaire redacteur.) De Eerste Kamer heeft zich dinsdag zonder discussie akkoord verklaard met een interpellatie-aanvrage van de liberale fractieleider, mr. H. van Riel, die de minister van defensie en van buitenlandse zaken nadere in lichtingen wil vragen over het beleid, zoals dat uiteengezet is in de defen sienota. In verband met het zomerreces zal de interpellatie eerst op dinsdag 27 september worden gehouden. Britse militairen naar Kenia Europese wijk door troepen bewaakt Voor de derde achtereenvolgen de dag is het dinsdag in Boela wayo, Zuid Rhodesia, tot ernsti ge ongeregeldheden tussen Afri kanen enerzijds en politie en troepen anderzijds gekomen. De politie moest drie maal het vuur openen, waarbij een Afrikaan om het leven kwam. Toto 13 september in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur.) De Eerste Kamer zal op 13 septem ber het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet. de zogenaamde toto-wet, behandelen. Dit deelde de voorzitter van de Senaat, mr. J. A. Jonkman mee 'aan het eind van de dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Eerste Kèmer. Een woordvoerder van de politie ver klaarde dat de situatie zich in een militaire operatie ontwikkelt. Maan dag kwamen zes Afrikanen om het leven en ruim zestig personen, allen Afrikanen, werden gewond. In de Afrikaanse wijken rondom Boela wayo, die tezamen ca 100.000 inwo ners tellen, zijn zeven of acht bier huizen, een zwembad en een fabriek in de as gelegd. De Europese wijk wordt door troepen bewaakt. Drie negers werden gedood door blanken die met het geweer in de hand hun winkels in de negerwijk verdedigden. Ook zijn er onbevestig de berichten dat een Europeaan om het leven is gekomen. In totaal ver loren 8 mensen het leven. Arrestaties De moeilijkheden begonnen zondag, toen de autoriteiten een bijeenkomst van de Nationale Democratische Par tij verboden. Vorige week zijn enke le leiders van deze partij gearresteerd betgeen toen ook in Salisbury aanlei ding was tot ordeverstoringen. Het grootste deel van de Afrikaanse ar beiders van Boelawayo legde uit pro test tegen ae arrestaties en'het ver bod een vergadering te beleggen het werk neer, in de wijk Mpopoma wer den dinsdag enkele regeringsfunctio narissen. die een menigte van 7.000 Afrikanen verzochten de staking te beëindigen met stenen bekogeld. Sir Édgar Whitehead lieeft giste ren de voorzitter van de Nationale Democratische Partij Michael Ma- wema en de voorzitter van de af deling Salisbury, Malianga. in het parlementsgebouw in Salisbury ontvangen. Beiden hadden ver zocht naar Boelawayo te mogen gaan om te trachten de gemoede ren tot rust te brengen. Whitehead verklaarde na afloop van het onderhoud dat het Mawema en Malianga vrij stond naar Boelawayo te vertrekken. Hij dacht echter niet dat de plaatselijke autoriteiten hen toestemming zouden geven op een bijeenkomst te spreken. Een woordvoerder van de maatschappij van later mede, dat vrijwel alle Afrika nen het werk hadden hervat en dat het spoorwegverkeer normaal is. Circa 350 man politie en troepen hielden gisteren in een Afrikaanse wijk van Boelawaj'o een razzia op „plunderaars en onruststo kers". Afrikaanse troepen namen niet aan de actie deel. De EAJ. te Londen lieeft bekend ge maakt dat vandaag 600 militairen per vliegtuig naar Kenya zullen worden gebracht, ter versterking van de strategische reserve daar. De ver sterking is een voorzorgsmaatregel met het oog op de onrast in Rhode sia. De militairen zijn van verlof te ruggeroepen naar hun kazernes. Stad is dit weekeinde watersportcentrum NU DE LEDEN van de Ko ninklijke roei- en zeilvereni ging ..De Maas" uit Rotter dam Zierikzee hebben geko zen als start- en ligplaats voor hun jaarlijkse zeilwed strijden in Zeeland heeft het zeilcomité „Zierikzee" een eeuwigdurende wisselprijs in gesteld, een „prijs van de stad Zierikzee". Begrijpelijk, dat het comité aan deze prijs de nodige allure wilde geven en niet wenste te volstaan met een beker of medaille. Men is daarom overgegaan tot de aankoop van een kost baar zeventiende eeuws tin nen bord, dat in doorsnede bijna een halve meter meet. Zoals bekend worden de Zeelaud- wedstrïjdcn van „De Maas" dit weekeinde, op vrijdag 29, zater dag 30 en zondag 31. juli gehou den op een aantal nieuwe banen, die worden uitgezet op de Ooster- schelde, de Roompot en het Veer- segat. De wisselprijs Zierikzee zal vei'zeild worden onder alle jachten van de verschillende klassen, die in deze wedstrijd uitkomen. De bemanning van het jacht, dat in de wedstrij den van 31 juli het snelste zal blijken te zijn, komt in het be zit van de fraaie tinnen schaal. Voor het toekennen van de wis selprijs zal het wedstrijdcomité uitgaan van de berekende tijd en de lengte van de gezeilde baan. Iedere deelnemer aan deze zeil wedstrijden zal dus voor een jaar in het bezit kunnen komen van de tinnen „trofee", die vermoede lijk afkomstig is uit de „nering van de Gentsche tinnenpotgieters" die in deze Belgische stad zij het dat haar aantal beoefenaren gering was een lange bloeitijd heeft gehad. De schaal wordt ge sierd door een afbeelding van een doopmaal, een gebeurtenis die met Vlaamse feestelijkheid werd ge graveerd. Een wieg op de voor grond is eigenlijk het enige in het oog springende „devote" element: een fluitspeler, een „fiedelspeler" en een figuur, die op een hoorn blaast, stempelen de achtergrond tot een bijna Breugheliaans tafe- Zie slot pag. 4 kol. 1 Dinsdag heeft HM', koningin Juliana op het terrein van de Frederik Hen drikkazerne in Vught een nieuw vaandel uitgereikt aan het gardere giment grenadiers. De commandant van het regiment, luitenant-kolonel der grenadiers, W. Ch. K. Rutteveel. nam het nieuwe vaandel in ontvangst. Het hoogtepunt van de plechtigheid speelde zich af op het nieuwe balda kijn. Prinses Irene in Sankt Anton Prinses Irene, die in Lausanne een oecumenische jeugdconferentie heeft bijgewoond, is vandaar naar Sankt Anton gereisd naar hotel „Post", waar het koninklijk gezin dikwijls verblijft voor de wintersport. De prinses is dinsdagavond met een vriendin in Sankt Anton aange komen. HET WEER IN EUROPA Het weer ln Europa volgens de weerrap- porten van gisteravond 7 uur, Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt Vlissiugen, geheel bewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, zwaar bewolkt Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, zwaar bewolkt Zuid-Limburg, zwaar bewolkt Helsinki, licht bewwolkt Stockholm, halt bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, half bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, 2waar bewolkt Bordeaux, half bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München, half bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Genève, half bewolkt Locarno, zwaar bewolkt Weneu, zwaar bewolkt Imisbruck, regen Belgrado, zwaa'r bewolkt Rome, half bewolkt Ajaccio, zwaar bewolkt Madrid, half bewolkt Lissabon, onbewolkt 19 gr. 20 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 21 gr. 21 gr. 21 gr. 17 gr. 20 er. 21 gr. 21 gr. 19 gr. 22 g:. 25 gr. 25 gr. 20 gr. 23 gr. 22 gr. 25 er. 36 gr. 35 gr. VERWACHT. ZELFDE TEMPERATUUR. Wisselend bewolkt en slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. STRAND VEI1 WACHT ING. (Van onze weerkundige medewerken Vandaag vrij goed strandweer met opklaringen en een zwakke zuidwes tenwind. Later wat toenemende ho ge bewolking. Temperatuur ongeveer 20 graden. Zeewater 18 gr. Vooruit zichten: zwak storingsfront kan wat lichte regen brengen, waarna donder dag iets warmere lucht van de oceaan wordt aangevoerd. 27 juli ZON EN MAAN. zon op 4.53 maan op 8.51 onder 20.38 onder 22.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1