PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Europeanen in Kongo ondanks poütieleger van Verenigde Naties niet veilig V.S. willen onpartijdig onderzoek naar neerschieten vliegtuig Gestrande coaster „Pax" wendde de steven NOG STEEDS KOMEN VERZOEKEN OM HULP BINNEN UIT AFGELEGEN GEBIEDEN Vandaag... VERWACHT. 203e jaargang - no. 173 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. ran de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse, nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen Cb.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 203?. Verklaring Belgisch bestuursambtenaar S/VVW>A*VVVVVWVW*VVVVVVVVV*VWVVVV\VW*VVA Tijdens de zitting van de Veiligheidsraad, waarin het incident met de op 1 juli j.l. neergeschoten Amerikaanse RB-Jrf werd behandeld, zaten de echtgenote's van de inzittenden van het toestel op de publieke tribune. Somber luisterden zij naar de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Koetsnetsow (links)j die de fiolen van zijn toorn over Amerika uitstortte. „Overal in Kongo verkeren nog Europeanen in levensgevaar". Dit zei een Belgische bestuurs ambtenaar in Kongo, de lieer A. Saintraint, bij zijn aankomst in Brussel, waar hij besprekin gen zal voeren over verdere reddingsacties in de Kongolese binnenlanden. „Mensenlevens moeten nog worden gered en er is niemand, die zich er mee bezig houdt", verklaarde de heer Saintraint, die samen met de vorige week omgekomen be stuursambtenaar Rijckmans talloze acties in bet gebied van de Beneden-Kongo heeft onderno men om Europeanen uit afgelegen posten te red den. Hij vertelde, dat zijn collega „op barbaarse wijze" door de Kongolezen om het leven is ge bracht. Hij noemde ook de naam van diens moordenaar, een sergeant-majoor van de Kon golese weermacht. V.N.-troepenmacht zal vóór woensdag 9000 man tellen Volgens liet Belgische Belga hebben persagent schap Belga hebben vluchtelingen uit Stanleystad „bevestigd", dat de troepen van de Verenigde Naties niet optreden om Europeanen te bescher men. Wanordelijkheden, plunderingen en het willekeurig op straat aanhou den zouden voortduren en de blanken die aanvankelijk wilden blijven heb ben thans ook besloten te vertrekken. Premier Eyskens zei maandag dat de Belgische troepen in Kongo nog steeds verzoeken om hulp ontvangen van Europeanen die zijri geïsoleerd. Elke keer dat' wij ons haastten om mensen te redden 'verzochten wij een waarnemev van de Verenigde Naties onze troepen te vergezellen, maar ik weet van geen enkel geval waarin men een man heeft gezonden. Aanhoudingen Eveneens volgens vluchtelingen neemt de spanning in Boekavoe toe. Muitende soldaten zouden zich aan willekeurige aanhoudingen en plage rijen overgeven. In Roeanda Oeroendl is alles rustig, aldus Belga. De woordvoerder van de Verenigde Naties in Leopoldstad heeft maandag op dagelijkse persconferentie medege deeld, dat voor woensdag het aantal V.N.-militaircn in Kongo ongeveer 9000 zal bedragen. Hun aantal be draagt nu 7.133. Zweedse en Ghanese troepen bevinden zich in Leopoldstad Marokkaanse in Matadi en Coquil- hatstad, Ethiopische in Stanleystad en andere delen van de Oost-Provin cie Tunesische in Loeloeaburg en Guinese militairen zullen binnenkort aankomen in Banningstad. Voor woensdag worden nog 350 Tunesische en tussen de 1200 en 1500 Ethiopische militairen in Kongo verwacht. Voorts wordt de aankomst tegemoet gezien van Noorse, Zweedse, Joegoslavische en Braziliaanse piloten, die met negen vliegtuigen en twee helikop ters en enkele kleine vrachttoe stellen het binnenlandse luchtnet van Kongo zullen verzorgen. Een leis bataljon zal donderdag ln Leopoldstad aankomen. De Ieren -- 700 man sterk zullen belast wor den met het handhaven van de orde in de Kongolese provincie Kivoe. De Belgische minister van landsverdediging, de heer Gilson, heeft in een onderhoud met het blad „La Demiere Heure" medegedeeld, dat de Bel gische militaire acties in Kongo het leven heb ben gekost aan zes militairen. De 10.000 man troepen houden thans een 25-tal centra in Kon go, bezet. Alleen in Leopoldstad zijn nu de Bel gische militairen als gevolg van een overeen komst met de Verenigde Naties teruggetrokken. De minister legde er opnieuw de nadruk op, dat nog geen datum kan worden genoemd voor het terugtrekken van de Belgische eenheden. Daar voor blijft de vraag bepalend, in hoeverre de V.N.-strijdmacht in voldoende mate aanwezig zal zijn om de veiligheid van de Europeanen te garanderen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Dag Hammarskjoeld vertrekt woensdag naar Brussel om besprekingen te voeren over de toe stand in Kongo, aldus heeft een woordvoerder van het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken njee- gedeeld. Hammarskjoeld heeft de Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse za ken Eric, Louw meegedeeld dat hij zijn bezoek aan de Unie in verband met de gebeurtenissen 111 Kongo zal moeten bekorten. Ilannnarskjoeld werd deze week in Pretoria verwacht voor besprekingen over de apart heidspolitiek. Meer troepen Weer dodelijk ongeval in La Courtine In La Courtine is zondagmiddag op nieuw een auto-ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een Ne derlandse soldaat, de 19-jarige G. Th. P. van der Vaart, die woonach tig was in Vinkeveen. De soldaat, afkomstig uit de leger plaats Harderwijk waar hij was in gedeeld bij het 41ste verbindingsba- tajon, moest op de weg ver naar rechts uitwijken toen een tegenlig ger, een Franse personenauto, teveel uithaalde. Hij schoot van de weg en sloeg met zijn auto om. ...viert Liberia zijn ohafhanke- lijkheidsdag (1847). ...viert Cuba zijn nationale S feestdag. VVVVVVVWvVVVVVWVVv\V\V Bloedtransfusie-eenheid Rode Kruis naar Kongo (Van onze Haagse redactie) De liga van Rode-Kruisverenigingen te Genêve heeft bij monde van de gedelegeerde voor Kongozaken, de heer Jean Pierre Robert-Tissot, het Nederlandse Rode Kruis benaderd met het verzoek een bloedtransfusie eenheid naar de Kongo te willen uit zenden. Onmiddellijk zijn hiertoe van Rode- Kruis-zijde de nodige stappen on dernomen en thans kan worden ge meld, dat de mogelijkheid hiervoor aanwezig is dank zij de financiële steun van de Nederlandse regering. Ontwerpresolutie ingediend Veiligheidsraad zet de debatten vandaag voort Dé Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Cabot Lodge, heelt maandag tot nu toe geheime gegevens gepubli ceerd 0111 aan te tonen dat de RB-47 die 1 juli werd neerge haald niet het luchtruim van de Sowjet-Unïe heeft geschonden. Na zijn toespraak diende de Amerikaanse afgevaardigde een ontwerpresolutie in, waarin een onpartijdig onderzoek naar liet incident of het aanhangig ma ken van het geschil bij het In ternationaal Hof van Justitie in Den Haag wordt voorgesteld. Ruim honderd vrouwen beklimmen deze week de Monta Rosa Maandag is gestart voor een beklimming van de Monte Rosa in Italië, door ruim 100 vrouwen uit drie Alpenlanden. Deze zonder precedent zijnde expeditie, officieel genoemd „honderd vrouwen op de Monte Rosa", omvat in feite 129 vrouwen, daar het aantal inschrijvingen hoger uitviel dan was verwacht. Deze massale klimpartij wordt gehou den in memoriam de Franse alpiniste Claude Kogan en haar Belgische vriendin Claudine van der Straaten, die vorig jaar op de 8150 meter hoge Tsjo-Ojo in het Himalajagebergte omkwamen. De expeditie staat onder leiding van de Italiaanse alpinist en journa list Fulvio Campiotti, de enige man van het gezelschap. De jongste leden van het gezelschap zijn de Italiaanse zusjes Marta en Nunzia Campi, 16 en 15 jaar. Er is ook een grootmoeder bij, de 47- jarige Assunta Bellossi Martuori. De dames hebben zich in 43 groepen verdeeld. j Zoals bekend is heeft de Sowjet-Unïe een klacht bij de Veiligheidsraad 1 aanhangig gemaakt volgens welke de vluchten van Amerikaanse militaire j vliegtuigen boven het grondgebied of de territoriale wateren van de Sow- jet-Unie een bedreiging van de we reldvrede vormen. De RB-47 zou bo ven de Russische territoriale wateren van de Barentszee zijn neergescho ten. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken Wassili Koeznetsof noemde de woorden van Cabot Lodge „grove verzinsels" en „op bijzonder goedkoop effect berekend". Hij wees het voorstel een commissie van on derzoek in het leven te roepen van de hand. Cabot Lodge toonde een aantal kaarten, waarop de vlucht van de vertrekbasis Brize Norton, In En geland tot op het punt waar het vliegtuig werd neergeschoten zou zijn aangegeven. De Russische bewering dat het toestel in ae richting van Archangel vloog en ten oosten van Svyatoy Nos boven de territoriale wateren werd neergeschoten „is een verzinsel, een armzalige poging om een moedwilli ge aanval op een vliegtuig boven open zee te verhullen", aldus Cabot Lodge. Uit koers gedrongen De Sowjet-jager slaagde er in ons toestel uit de koers te dringen. Maar pogingen cm het vliegtuig boven Sowjetgronögebied te laten vliegen hadden geen succes. De Sowjetjager noodzaakte ons vliegtuig een omweg te maken". „Dit verbazingwekkend en misda dig optreden is, zonder dat er eni ge twijfel aan kan bestaan, vast gelegd door onze wetenschappe lijke instrumenten die de RB-47 gedurende alle zojuist genoemde gebeurtenissen hebben gevolgd", aldus de Amerikaanse afgevaar digde. De slotsom is deze; de Sowjet-piloot heeft geprobeerd het toestel in zui delijke richting boven Russisch Loemoemba gefotografeerd met de secretaris-generaal van de Verenigde Xaties, Dag Hammarskjoeld. ANP-telefoto.) Stoffelijk overschot van piloot op Schiphol Tegen vier uur maandag is het stof felijk overschot van de 39-jarige Wil- lard G. Palm, gezagvoerder van de boven de Barentszee neergeschoten RB-47 fotoverkenningsmachine, met een extra K.L.M.-toestel uit Moskou op Schiphol aangekomen. De eenvoudige zwarte houten kist werd tijdens een korte plechtigheid op het platform van Schiphol uit het K.L.M.-toestel geladen en op een zgn. laadplatform naar de gereedstaande Dakota van de Amerikaanse lucht macht gereden. Het lijk van Palm, die afkomstig is uit Oak Ridge, Tennessee (V.S.), is door de Amerikanen nog niet ge ïdentificeerd. Volgens mededeling van Russische zijde was het op 1 ju li aangetroffen in een rubberboot op de Barentszee. DE GRONINGSE kustvaarder „Pax", die nu al weer veertien dagen op liet badstrand van Westkapcllc ligt, heeft gistermiddag de steven gewend Dat was te danken aan de bergers van de firma Van den Tak, die de laatste week bijna in de letterlijke betekenis des woords „bergen" werk hadden verzet. Rondom het schip wa ren namelijk vele kubieke meters zand weggespoten, zodat bij boog water de „Pax" zijn naam eer aan deed en reeds „vredig" heen en weer dobberde Dank zij die geul rond de kustvaarder kon het schip onge veer 25 graden in de richting van de zee bijgedraaid worden. De kustvaar der, die eerst vrijwel parallel met de duinenrij lag, heeft de steven nu reeds in de richting van de zee ge wend: „Z'n positie is een stuk ver beterd", zeiden de bergers maandag middag voldaan. Deze bergers uit Vlissingen, Brcs- kens en Maassluis zijn overigens niet de enigen, die in 'spanning ver keren nu dit Groningse schip lang zaam maar zeker aan het zuigende zand wordt „ontworsteld". De „Pax" mag met zijn 199 ton dan een be scheiden scheepje zijn, nu het zich op het Westkappels badstrand „ge nesteld" heeft, is het een belangrijk object geworden. Verschillende instanties zijn door deze onverwachte manoeuvre van het scheepje „in beweging" geko men. Rijkswaterstaat bijvoor beeld, die wil voorkomen, dat de „Pax" een potentieel wrak wordt in de vaarroute En ook de Polder Walcheren, die waakt voor de veiligheid van de zeewering en op wiens grondgebied de „Pax" een voorlopige rustplaats heeft gevonden. Voorbeeld In feit heeft Rijkswaterstaat nu de „Pax" nog in stoïcijnse rust op het badstrand ligt - - niets te maken met deze affaire. Dit badstrand is namelijk samen met de zeewering in eigendom en beheer bij de Polder Walcheren. Maar het vaarwater, dat ook bij Westkapelle vlak langs het strand loopt, is wèl het „grondge bied" van Rijkswaterstaat. En het spreekt vanzelf, dat deze instantie Vele instanties „in beweging"... kost wat kost wil voorkomen, dat in dit vaarwater een wrak terecht komt. In dit verband is de Duitse kust vaarder „Achilles", die begin 1957 ook op het strand bij Westkapelle werd geworpen een afschrikwekkend voorbeeld. Deze kustvaarder werd, dankzij een „krachtexplosie" van de sleepboot „Scaldis" vlot getrokken, maar verkeerde onmiddellijk in zin kende toestand. Een gelukkige omstandigheid was toen, dat de Achilles" weer op het strand gezet kon worden. Maar bij wat minder tegenwoordigheid van geest van de bergers had de „Achil les" ook in het vaarwater kunnen zinken. En zoiets wil Rijkswaterstaat voorkomen! Daarom ook houdt een technisch ambtenaar van deze in stantie het wel en wee van de „Pax" nauwlettend in het oog. De Polder Walcheren is onmiddellijk betrokken bij deze affaire.,Men mag zelfs stellen, dat deze instantie, die waakt over de Walchcrse zeewerin gen, belanghebbende is. Geen wonder dus, dat vrijwel van uur tot uur een mannetje van de Polder Walcheren op het Westkappels badstrand aan wezig is. als er door de bergers werk wordt verzet. Per slot mag er aan de zeewering niets beschadigd worden. Het was ook de Polder Walcheren,. (Zie slot pag2 kol. 4) grondgebied te laten vliegen, om het daar neer te schieten. Deze opzet mislukte. De Engelse gedelegeerde Sir Pierson Dixon zei de Amerikaan se resolutie te zullen steunen. Evenals de Verenigde Staten beschikt Engeland over „betrouwbare bewij zen" dat het Amerikaanse vliegtuig de Russische kust nimmer dichter dan tot op 30 mijl (48 kilometer) is genaderd: de RB-47 heeft, zoals ook het plan was, het internationale luchtruim nooit verlaten. Franse steun Ook de Franse gedelegeerde steunde do Amerikaanse resolutie. Na de toespraak van de Franse gedelegeer de werd de zitting tot vanmiddag dinsdagmiddag half vier Nederlandse tijd verdaagd. HET WEER IN EUROPA Het weer in Europa volgens de rapporten van gisteravond zeven uur. Den Helder, geheel bewolkt 19 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 20 gr. Vlissingen. zwaar bewolkt 19 gr. Eelde, licht bewolkt 22 gr. De Bilt, zwaar bewolkt 21 gr. Twente, half bewolkt 19 gr. Eindhoven, half bewolkt 22 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt 22 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 20 gr. Oslo, half bewolkt 23 gr. Kopenhagen, onbewolkt 21 gr. Aberdeen, regenbui 19 gr. Londen, zwaar bewolkt 21 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 20 gr. Brussel, half bewolkt 22 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 18 gr. Parijs, zwaar bewolkt 23 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 24 gr. Grenoble, onbewolkt 25 gr. Nice, onbewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 23 gr. Frankfort, regen 20 gr. München, zwaar bewolkt 18 gr. Zürich, zwaar bewolkt 18 gr. Genéve, onbewolkt 23 cr. Locamo, licht bewolkt 25-gr. Wenen, regen 16 sr. Innsbruck, regen 17 gr. Belgrado, regen 14 gr. Rome, onbewolkt 29 gr. Ajaccio, onbewolkt 27 gr. Lissabon, zwaar bewolkt 35 gr. Helsinki, regenbui 23 gr. ZONNIGE PERIODEN Perioden met zonneschijn en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige, aan de kust in de middag af en toe vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag perioden met goed strand weer. Droog en opklaringen. Matige zuidwesten wind, temperatuur in de middag 20 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: vrij goed strand weer, maar nog iets te koel door zee wind. ZON EN MAAN. 26 juli zon op 4.52 maan op 7.45 onder 20.40 onder 21.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1