sms DDflVIMriAlF 7FFIIWSF COUDANT Loemoemba vraagt in New York economische en technische hulp voor Kongo Rapport schaderegeling Zeeuwse vissers zal in 1961 gereed zijn BILT Detwiler verwerft miljoenencontract VERWACHT. LAATSTE BELGISCHE TROEPEN HEBBEN DIT WEEKEINDE LEOPOLDSTAD ONTRUIMD Ir. A. G. Maris sprak in Goes met belanghebbenden I)e directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, i heeft zaterdagmorgen de leden van „Zevibel", de Zeeuwse Ver eniging voor Visserijb°langen, die rechtsstreeks belanghebben den zijn bij 't werk van de Commissie Ex-artikel 8 van de Delta wet in Goes persoonlijk te woord gestaan, teneinde op de hoogte te worden gesteld van wensen en verlangens van deze vissers. In een bijeenkomst voor de pers na afloop van deze „hearing" deelde ir. Maris mee, dat het werk van de commissie voor de de finitieve schaderegeling in de loop van 1961 voltooid zal zijn waarna advies kan worden uitgebracht. De lieer Maris verklaarde nadruk kelijk, dat de bespreking met de vissers van Veere en Arnemuiden in een sfeer van vertrouwen wa ren gevoerd. De stemming was niet in de geest van ..Den Haag decreteert" geweest cn de directe belanghebbenden, die de direc teur-generaal van de rijkswater staat in hotel „Centraal" te Goes ontmoetten hadden bepaald geen „vechthouding" aangenomen, zo verduidelijkte de heer Maris. De reacties op de interim-regeling voor de schadevergoeding is door de commissie van alle zijden bezien, maar een confrontatie met de be langhebbenden. zoals deze zaterdag morgen werd gegeven, achtte de heer Maris bijzonder nuttig. Er zal worden gestreefd een derge lijke „hearing" meerdere malen en systematisch te organiseren om de bedrijfsgenoten in dc problemen en de pogingen daarvoor een oplossing te vinden, nauw te betrekken. In de ze richting zullen initiatieven worden ontplooid. Overigens kon de heer Maris nog slechts weinig concrete toezeggingen doen. Hij bracht nog onder de aan dacht, dat een 100 -schaderegeling nooit in de bedoeling heeft gelegen. „Wij zitten in Nederland niet in een couveuse en ook niet in een jungle", aldus zijn verklaring, waarbij hij nog duidelijk deed uitkomen, dat niet elke schade door het rijk kan worden gedragen. Het rijk dient er op dit punt voor te zorgen, dat er geen on gelukken gebeuren. Het „waarom" van het interim-rap port over de schaderegeling is tijdens do bespreking met de Zeeuwse vis sers eveneens in behandeling ge weest. De drie kernpunten: het va ren naar Veere, de overgang naar de nieuwe haven van Colijnsplaat en de overgang na 1975 vormden tijdens de „hearing" met de Zeeuwse vissers to.- zamen het belangrijkste onderwerp van gesprek. OVERWEGEND DROOG. Wisselende bewolking cn overwe gend droog weer. Zwakke tot matige langs dc kust af en toe vrij krach tige wind tussen zuidwest en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. STRAXDVEKWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Zwakke oceaanfronten brengen van daag zwaar bewolkt strandweer, maar overwegend droog. Matige zuidwestenwind. Temperatuur on geveer IS a 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Opklaringen en iets hogere middagtemperaturen. Directie: F. van de Velde en F. B. B» H fl B Hf M N H B JE» M gÊ B i ff I BH BB B 1 B B gffT ITs 8 ^5 H l!>8- mededelingen driemaal den Boer. Adjunct: W. de Pagter. B W Bil U II Ikk «UW H BbJ BMP V V W BB VP VP xflP B mB BB B Kleine (max. 8 Hoofdredacteur W. Leertouwer. cent per regel met een minimum Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. - Rripv^n hu—pssh abonnementsprijs 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bWd,.0M cent meer. week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 p.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60 tel. 2355 4lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zierlkzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Vandaag bespreking met Hammarskjöld I)e premier van Kongo, Patrice Loemoemba, is zondag in New York aangekomen voor bespre kingen met de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Dag Hammerskjoeld. Harnmar- skjoeld zelf vertrekt dinsdag naar Kongo. Loe moemba wil de Amerikaanse publieke opinie op de hoogte stellen van de toestand in zijn land en zal hoogstwaarschijnlijk in Washington en Ottawa besprekingen voeren over technische en economische hulp. Vandaag heeft liij een lunch met Hammarskjoeld, waarvoor ook de delega tieleiders van de landen die zitting hebben in de Veiligheidsraad en van de negen Afrikaanse le- denstaten van de Verenigde Naties zijn uitge nodigd. De Kongolose premier verklaarde on middellijk na aankomst op het vliegveld Idle- Generaal Wheeler als adviseur naar Kongo De strijdmacht van de Verenigde Na ties zal deze week de voorgestelde sterkte van 10.000 nian bereiken. Met het vertrek van de laatste Belgische troepen uit Leopoldstad is het leven wild dat de vrede in zijn land afhangt van het onmiddellijk vertrek van de Belgische troepen. Loemoemba's besluit naar de Verenigde Sta ten en Canada te gaan, was de grootste gok uit zijn nog korte, doch stormachtige politieke car rière. Hij heeft dringend buitenlandse hulp no dig. Als hij die niet spoedig krijgt, zal in Kongo een gevaarlijke situatie ontstaan. Als Loemoem ba inderdaad financiële en technische steun krijgt in de Verenigde Staten en Canada, is er reden te geloven dat hij zijn grote land in het westers kamp zal houden. Doch als hij met le ge handen van deze reis terugkeert, zal hij zich misschien tot de Sowjet-Unie en andere naties van het communistisch blok wenden. troepen uit Leopoulstad is net leven n de Kongolese hoofdstad voor de nog achtergebleven Belgen nog triester geworden. In het centrum van de stad, waar nog talloze verlaten auto's aan het overhaaste vertrek van het grootste deel van de blanke bevol king herinneren, zijii de meeste res taurants gesloten. In de randgemeen ten zijn vrijwel alle huizen ontruimd. Hier en daar is een Europeaan bezig wat bezittingen bij elkaar te pakken. Het aantal diefstallen door Kongole zen neemt hand over hand toe, on danks het steeds strengere optreden van de politie. Ook het politieke leven staat vrijwel stil. Met het vertrek van Loemoemba zijn kamer en senaat op reces gegaan.' Chaotisch Matadi De havenplaats Matadi, waar de vori. ge week de eerste Marrokkaanse troepen zijn aangekomen, biedt een nog veel troostelozer aanblik. De plundering is hier algemeen geweest. De straten liggen vol met vernield meubilair en lege flessen. Geen win keletalage is aan vernieling ontsnapt. In de huizen zijn alle kasten openge broken en leeggehaald. Wat de plun deraars niet mee konden nemen werd Ier plaatse vernield. In de stad pa trouilleren nog steeds zwaar gewa pende muiters, die elke blanke keer op keer aanhouden en controleren. De schade aan de haveninstallaties valt Dit is dr. Arieh Levavi, de Israëli sche ambassadeur in Argentinië, die in verband met de arrestatie door Israeli's van Adolf Eichmann in Ar gentinië door de regering van dat land tot „jiersona non grata" is ver- 7,'Ja/ir/i p.n iiitne.ine.xpii is mee. De Europese technici zullen ech ter niet aan het werk kunnen gaan voordat hun veiligheid is verzekerd. De monding van de Kongo-rivier is door het achterwege blijven van baggerwerkzaamheden aan het verzanden en schepen groter dan 10.000 ton kunnen er al niet meer binnenlopen. Vóór de onlusten was de haven toegankelijk voor sche pen van 16.000 ton. De 75-jarige gepensioneerde Ameri kaanse generaal Raymond A. Wheeler tijdens de oorlog plaatsvervangend opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Oost Azië en chef-staf van de genie, is zondagmid dag twee uur op Schiphol geweest op doorreis naar Kongo. Hij vertelde het A.N.P.. dat hij woensdag j.l. van Dag Hammarskjoeld de opdracht heeft ontvangen zich zo snel mogelijk naar Kongo te begeven om daar als tech nisch adviseur zijn medewerking te verlenen, bij de algemene opbouw van het transport te water, en te land. Epidemieën Dc Belgische regering heeft Ham marskjoeld zondag gewaarschuwd tegen liet gevaar van epidemieën in Kongo als gevolg van liet vrij wel volledig uitvallen van de me dische diensten. „Sinds de onaf hankelijkheid heeft de Kongolese bevolking zich geleidelijk onttrok ken aan alle preventieve genees kundige maatregelen, die haar zijn voorgesteld als dwangmaatregelen van de Belgen", aldus een bood schap van de Belgische regering. Voorts wordt gemeld, dat de Kongo lese medische assistcitf.cn het vertrek hebben geëist van alle 500 Belgische geneeskundige werkkrachten. Zij wil len de medische diensten zelf in han den nemen en zichzelf bevoegdheden toekennen, zonder daarvoor de vereis, te opleiding te hebben gehad. Zowel de Belgische regering als het bedrijfsleven hebben het afgelopen weekeinde gereageerd op de overeen komst tussen Loemoemba en de Ame rikaan Detwiler voor een investe ringsprogramma voor de komende 50 jaar tot een bedrag van twee mil jard dollar. Minister-president Eys- kens bepaalde zich er toe op te mer ken, dat Detwiler de man is. die de gedachte van de spook-pakketbóot heeft gelanceerd. Met een rapport van de medische dienst op het vliegveld Ndjili van Leopoldstad is in Brussel voorts ge reageerd op een verklaring van Loe moemba over de „overdreven" berich ten over de ontering van Belgische vrouwen tijdens de onlusten. Do ge neesheren zeggen in dit rapport dat alleen via de luchthaven van Leopold stad tussen de 300 en 350 Belgische vroaiweu zijn geëvacueerd die door de muiters zijn mishandeld. Er waren meisjes onder van acht tot; elf jaar. Nederlandse soldaat in Frankrijk verongelukt Naar d« legervoorlichtingsdienst me dedeelt, is zondagmiddag omstreeks drie uur de 20-jarige dienstplichtig soldaat J. J. Monkel uit Bloemcn- daal verongelukt. Hij reed met drie andere inzittenden in een jeep bij Mess ei x in de buurt van La Courtine in Frankrijk, waar zijn onderdeel, het 45ste bataljon infanterie, gelegerd is. In een haarspelbocht raakte de jeep van de weg af en viel in een tien meter diep ravijn. Hierbij kwam M. om het leven, de drie andere in zittenden werden slechts licht ge wond. Zwemmer in Zandvoort verdronken De 21-jarige Amsterdammer J. Lust, die zaterdag voor een dag naar Zand voort was gegaan om met zijn echt genote zijn Duitse zwager in een pen sion te bezoeken, is tijdens het zwem men aan het Noorderstrand in een mui terechtgekomen en verdronken. In Engeland moet vanaf 12 september de bestuurder van een auto die meer dan tien jaar oud is, een officieel bewijs kun nen overléggen dat het voertuig geen ge vaar voor het verkeer opleven. In Enge land rijden talrijke auto's die aanzienlijk ouder dan tien jaar zijn. !!lllll!lllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllilllllllllllllllllllll|! Scheveningse visser vaart thuis met steur Zaterdagmorgen heeft de „Sch. M 6S" een steur aangevoerd op de Scheveningse afslag. Schipper F. van Dokkum van de „Sch. 68" ving het beest 's morgens voor Hoek van Holland. Met 1 zijn voor de wateren in onze omgeving zeer uitzonderlijke vawst, keerde hij naar Sche- f| veilingen terug, waar bleek dat M zijn buit 17.5 kilo ivoog. Voor f 690 werd de firma Pronk ei- genaar van de enkele houder- den mijlen uit zijn koers ge- raakte vis. lllinnilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Perzië erkent Israël De Sjah van Perzië heeft zaterdag bekendgemaakt, dat zijn land Israël heeft erkend. De Sjah voegde hier aan toe, dat deze erkenning niets nieuws inhoudt, daar de de facto er kenning van Israël reeds jaren gele den geschiedde. Toen werd een gezant in Tel Aviv benoemd, die later werd teruggeroe- pen. Een woordvoeder van de Arabische Liga heeft liet besluit van Perzië J Israël te erkennen „ernstig" ge- j noemd, le meer omdat Perzië eenj Mohammedaans land is. Voor ontwikkeling Kongo Sow jetregering slag voor De Amerikaanse financier L. Edgar Detiviler heeft zondag in New York verklaard dat hij een miljoenencon tract om de enorme natuurlijke hulp bronnen van Kongo te ontwikkelen heeft verworven, ondanks grote druk die was uitgeoefend door regeringen die niet zo vriendschappelijk tegen over de Verenigde Staten en de vrije wereld staan, Detwiler, president van de Cimco (Congo International Management Corporation) zeide dat hij j.l. vrij dagochtend in Leopoldstad een con tract voor 50 jaar heeft gesloten met de regering van Patrice Loemoemba; De 62-jarige Amerikaan liet door schemeren dat hij, naar zijn mening, het communistisch blok net een slag voor was geweest. „Ik vernam uit bronnen in Afrika, dat zekere andere regeringen, die niet vriendschappe lijk tegenover het westen staan, pro-; beerden contracten te krijgen exclu sief voor hun eigen landen", zeide Detwiler, na zijn aankomst uit Lon den in gezelschap van Loemoemba. „Ik heb het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uitgelegd dat als we de hulpbronnen van Kongo zouden verliezen, dit een van de meest tragische dingen zou zijn die de Vrije wereld zouden kunnen tref fen. Het State Department gaf ons morele steun en goede wensen". Detwiler verklaarde, dat de „Kon go International Management Corp." voorziet in deelneming van Amerikaans, Frans, Japans, Ca nadees, Nederlands, Engels en Westduits kapitaal. België neemt niet deel, maar Belgisch kapitaal is niet nadrukkelijk uitgesloten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken kon niet zo snel op treden als de Sowjetregering, „maar wij konden dat wel". Loemoemba is zijn inziens niet ver antwoordelijk voor de ongeregeldhe den in Kqngo. Anderen, „geen leden van de N.A.V.O., hebben van de situ atie gebruik willen maken". Detwiler zal dinsdag besprekingen voeren op het ministerie van buiten landse zaken in Washington. Naar in Leopoldstad verluidt hebben drie leden van de regering, de minis ter voor coördinatie en planning Ka- bangui, de minister van financiën Nkay en de staatssecretaris van fi nanciën Tsjibangoe geweigerd de overeenkomst met Detwiler te teke- GEEN HONDERD PROCENT Op zijn vliegtocht van Kongo naar Neio York, heeft de Kongolese pre mier Patrice Loemoemba Londen aangedaan. Op het vliegveld Airport werd hij begroet door de Britse mi nister van staat voor buitenlandse zakenJohn Profumo. Twee coureurs verongelukt dag dodelijk verongelukt, toen zijn Cooper tijdens een automobiel wed strijd op het circuit van Salerno van de baan raakte. De wagen kwam tus sen het publiek terecht. Negentien toeschouwers raakten gewond cn vijf van hen moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. De Australiër Bob Brown is zater dagmiddag tijdens de training voor de grote prijs van Duitsland op het circuit Solitude bij Stuttgart met een 250 cc Honda-motor uit de bocht ge vlogen en enkele uren later aan ds gevolgen van zijn val in een zieken huis te Stuttgart overleden. HET WEER IN EUROPA Het weer in Europa volgens de porten van gisteravond zeven uur. Den Helder, zwaar bewolkt, Ypenburg, zwaar bewolkt. Vlissingen, zwaar bewolkt, Eelde, half bewolkt De Bilt, zwaar bewolkt. Twente; half bewolkt, Eindhoven, licht bewolkt. Zuid-Limburg, licht bewolkt, Helsinki, licht bwolkt. Stockholm, regen. Oslo, licht bewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, geheel bewolkt. Amsterdam, zwaar bewolkt, Brussel, onbewolkt. Luxemburg, licht bewolkt. Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, zwaar bewolkt, Grenoble, licht bewolkt, Nice, licht bewolkt. Berlijn, regenbui, Frankfurt, half bewolkt, Milnchen. zwaar bewolkt, Zürich, licht bewolkt, Geneve, onbewolkt, Locamo, onbewolkt. Wenen, regenbui. Innsbruck, regenbui. Belgrado, onweer. Athene, onbewolkt. Rome, licht bewolkt. eerap- 19 gr. 20 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 17 gr. 21 gr. 20 gr. 23 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 19 gr. 23 gr. 22 gr. 23 gr. 25 gr. 20 gr. 22 gr. 16 gr. 20 gr. 21 gr, 25 gr. 15 gr. 16 gr. 18 gr. 33 gr. 30 gr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1