Drama Hein Cujé op 5000 meter door ijzeren bal uitgeschakeld MINNEB00 EN BARTEN IN GOES SNELSTE RENNERS GASTVRIJE ONTVANGST RONDE OFFICIALS IN GOES 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 JULI I960 VERKEERDE MANOEUVRE BIJ KOGELSTOTEN Drie Nederlandse records tijdens atle- tiekkampioenschappen in Eindhoven De Nederlandse atletiekkampioenschappen, die zaterdag en zondag in het gemeentelijk sportpark te Eindhoven zijn gehouden en die men kan zien als de laatste testwedstrijd voor de Olympische kandidaten hebben naast drie Nederlandse records, op de marathon door Frans Kunen, bij het pols stokhoogspringen door Servee Wïjsen en op de 800 ipeter door de Amster damse student Henk Heida, ook teleurstellingen opgeleverd. Ruim 5000 toeschouwers slaakten een kreet van angst toen Hein Cujé op de 5000 me ter na vier van de 12.5 ronde door een verkeerde manoeuvre bij het ko gelstoten, werd uitgeschakeld van een bijna zekere titel, omdat de fel weg- gestoottc ijzeren bal op zijn borst belandde. Als door de bliksem getroffen sloeg hij tegen de grond waar hij krimpend van de pijn bleef leggen. Henk Visser, kandidaat voor zeker drie titels, werd na 40 van de 100 meter we gens een dijbeenblessure uitgeschakeld op de sprint. De soepel lopende Zeeuw die tezamen met de Maastrichtenaar Joep Delhoye de lopers aanvoerde, werd na 1800 meter de dupe van een foutieve ko gelstoot van Loes Boling. Bij het in gaan van het rechte einde langs de hoofdtribune maakte het Amster damse meisje een verkeerde bewe ging waardoor de zware ijzeren bol ongewild de verkeerde richting uit vloog. Joep Delnoye, die op dat mo ment leidde, zag het gevaar en dook er onder door, maar Hein Cujé ge concentreerd kijkend op de rug van zijn tegenstander, kreeg de kogel midden op zijn borst. En terwijl de achter hem komende lopers voor de gevallen en van pijn* krimpende Zeeuw opzij moesten gaan schoten officials. E.H.B.O.-ers en een dokter toe. Lopend verliet Hein Cujé even later het sportpark waar een snelle wagen hem naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis bracht. Daar bleek uit een röntgenfoto dat zijn borstbeen was gescheurd en men zal de sympathie ke atleet dan ook voorlopig niet op de sintelbaan zien verschijnen. Zeeuwen De 5000 meter werd uiteindelijk een overwinning' voor Joep Delnoye in een tijd van 14.58.6. Tweede werd Kceson en Heydens van Zeeland Sport uit Ylissingen derde in een tijd van 15.11.4. Rij het nummer kogelstoten plaatste het; Rillandse meisje Mattie Riemens van A.V. '56 uit Goes zich met een stoot van 11.87 als zesde in 'n veld van twaalf. Hiermee nam zij tevens re vanche op haar rivale Ester Schot uit Zlerikzee, die haar vorige week tijdeus wedstrijden in Ylissingen de baas was gebleven met een stoot van 11.71 De verrassing van zaterdag kwam op naam van de Bredanaar Frans Kunen, die voor het eerst op de Marathon uitkwam en maar met een het Nederlandse record in een nieuw jasje stak en zich met zijn tijd van 2 uur 26 minuten-07.8 sec. aanmeldde als een zekere kandi daat voor de Olympische ploeg naar Rome. De spannendste momenten bêleef- de men ongetwijfeld op de 800 meter van de dames en dezelfde afstand bij de heren. Bij de dames zegevierde Gerda Kraan in 2 min. 10.4 sec., een tijd die ook door Ine ter Laalispijk werd gemaakt. 0.1 sec. boven record Ook de 400 meter van Ine ter Laak mocht gezien worden. Met 55.6 sec. bleef zij slechts 0.1 sec. boven haar nationale record, terwijl Gerda Zwemwedstrijd in Bergen op Zoom uitgesteld De Jaarlijkse 1200 m. zwemwedstrijd in de Oosterschclde bij Bergen op Zoom welke zondagmiddag gehouden zou worden is niet door gegaan. Het weer en de temperatuur van het wa ter waren van dien aard dat het or ganiserend bestuurd de wedstrijd na informatie bij de Bilt en Ukkél heeft afgelast. De wedstrijd is nu verscho ven naar zondag 7 augustus. Kraan twee volle seconden op haar achter bleef. Bij de heren was het Henk Heida die zich naar een nieuw Nederlands record liep. Met een tijd van 1 min. 50.2 sec. bleef Heida tweetiende se conde onder zijn eigen record, dat hij dinsdag jl. in Amsterdam vestigde. De 15Ö0 meter werd gewonnen door Mijndert Blankenstein (voor Leen Suiker). Henk Visser, die voor het eerst weer na een jaar voor het publiek optrad, beleefde zondagmiddag de teleurstel ling van zijn leven. Snel, razendsnel van start gegaan op de 100 meter had de lange, snelle atleet na 40 me ter een voorsprong van anderhalve meter op al zijn concurrenten. Helaas, de krachtige aanzet was te veel geweest voor het gevoelig spie senstelsel van de 28-jarige Amster dammer en vertwijfeld greep hij naar zijn linkerbeen. Hinkend en strompe lend bereikte Visser de grasmat en stortte daar, als door een k.o.-slag getroffen, neer. Even- daarna ging het wel weer maar aan lopen en springen viel niet meer te denken. Piet Rentmeester vierde in Duitsland De Zeeuw Piet Rentmeester Is zon dag als vierde geëindigd in de 260 km-lange wegwedstrijd om de „Veith- prijs", met start en finish in Landau. In 'de eindsprint werd hij verslagen door Emil Reinecke, Hans Juncker- mannen Friedrich, met wie hij in de slotfase van deze rit door het heuvel achtige Zuidwestduitse landschap een kopgroep had gevormd. Ook Om- mer maakte aanvankelijk deel uit van deze groep, maar hij kon zich niet handhaven. Van der Steen werd met 4 minuten achterstand zesde en Huub Zilverberg op 6 minuten acht ste. Aan de wedstrijd namen 24 ren ners deel. De „bei'gprijs" werd verrassend ge wonnen dooi' Rentmeester. Juncker- mann werd in dit klassement tweede. Tot de uitvallers behoorden Frans Reitz. die hij een val een lichte her senschudding opliep, Tueller, Ziegler en Willi Altig. Nieuwe wereldzwemrecords in Japan en Amerika De 19-jarige Amerikaanse student Dennis Rounsavelle heeft vrijdag tij dens de Amerikaanse zwemkampioen- schappen heren in Toledo het wereld record op de 400 meter wisselslag persoonlijk verbeterd en gebracht op o min. 04,5 sec. Hij bleef daarmee 0,8 sec. boneden de 5 min. 5,3 sec. die zijn landgenoot George Harrison 'n maand felden in Los Angeles maakte, maar ie nog niet als wereldrecord was er kend. Dennis Rounsavelle leverde deze prestatie in de finale, terwijl hij voor. dien in de series met 5 mill. 7.5 sec. reeds onder het officiële wereldrecord bleef, dat met 5 min. 8,8 sec. nog op naam stond van de Schot Ian Black. In de series werd George Harrison tweede in 5 min. 15,7 sec. T itel Rein Knol won voor het eerst van zijn leven een Nederlandse titel bij het hoogspringen met 1.90 me ter, terwijl Kees Koch de discus als een mortiergranaat zes keer op bijna het zelfde plekje grond liet inslaan met afstanden van 52.26 meter en 52.94 meter. Ook het kogelstoten was voor hem met 15.77 meter. Marinus Bos behaalde de Nederland se titel op de 200 meter voor Hans Smit in 21.9 seconde. Verba zingwekkend waren de serie presta ties van de tienkampers Eef Kamer beek en Herman Timme. Kamerbeek werd eerste op de 110 meter horden in 14.4, driemaal tweede bij het speerwerpen, discuswerpen en ver springen en daarbij liep hij een goede 1Ö0 en 200 meter, zodat de verwach tingen ongetwijfeld hoog gespannen zijn voor het Nederlands kampioen schap tienkamp, dat over veertien dagen in Vlaardingen wordt gehou den. Tijdens de tweede dag van de zater dag en zondag in Eindhoven gehou den Nederlandse atletiekkampioen- schappen is Hein Cujé van Dynamo op de borst getroffen door een kogel. De kogel, afkomstig van het kogel stoten dames, raakte Cujé, toen hij deelnam- aan de 5000 meter heren. Arnemuiden was één van de vele Zeeuwse plaatsen, die zaterdagmid dag de renners van de Ronde van Midden-Zeeland heeft zien langs ko men. Hier verlaat de bonte renners karavaan dit vissersdorp weer. (Foto P.Z.C AFWACHTINGSPROGRAMMA Race voor adspiranten en nieuwelingen Terwijl duizenden Zeeuwen In liet zonovergoten Goes op de terugkom set van de rennerskaravaan in do Ronde van Midden-Zeeland wachtten en daarbij door commentator Barend Barendse en ronde-reporter Piet Hack op de hoogte werden gehouden van de gebeurtenissen in de ronde, stre den adspiranten en nieuwelingen op het Bergwegparcours een interessant ai'wachtmgensprogramnia. Bij de ad spiranten won de Heenvlietse renner Gerard Minneboo met een flinke voor sprong na een knappe ontvluchtings- solo, waarna Tonny Barten uit Ze venbergen de snrint van een negen man sterke nieuwelingengroep in zijn voordcel besliste. Twaalf vechtlustige adspiranten acho. telde de toeschouwers een aardige race voor. Er waren al direct enkele ontvluchtingspogihgcn, maar het waakzame pelotonnetjo liet in de eerste ronden niemand vertrekken. Achteraan streed de jonge Joop Smeyers uit.. Bergen op Zoom een moedige race en hij kreeg de sympa- tie van de toeschouwers voor zijn doorzetten. In de zevende ronde trok Gerard Minneboo er tussen uit. Hii nam een meter of 30 voorsprong, die hij in de volgende ronden hardnekkig verdedigde. In de 10e ronde spron. gen J. v. d. Veen uit Amsterdam en L. Rottier uit Schore naar hem toe, hielden hem een paar honderd meter bij, maar bij het ingaan van de volgende ronde had Minneboo zich weer van concurrenten ont daan en verhoogde regelmatig zijn voorsprong. In de laatste van de 25,5 km ont snapte de Lepelstraatse adspirant C. Mertens nog uit het achtervolgende groepje en stelde daarmee de twee de plaats veilig. De Haagse arts, P. run Dijk, voorzit ter van de K.N.W.U., huldigt hier op de Bergweg in Goes de winnaar van de Ronde, van Midden-Zeeland, Cees van Amsterdam. Deze jonge renner krijgt een enorme lauwerkrans om de schouders. In café „Nationaal", waar 's avonds de prijzen werden uitgereikt kreeg Van Amsterdam nog een complete racefiets. Daar ont ving Emiel Verstraete uit Eede als eerst aankomende Zeeuw uit: handen- van dc heer F. v. d. Velde, directeur van de P.Z.C.de enorme beker, die beschikbaar is gesteld door de „Pro vinciale Zeeuwse Courant". (Foto P.Z.C.) GEZELLIGE BEGINDRUKTE Wieierevenement voor Goes van grote betekenis Voordat dc renners hun tocht langs 29 steden en dorpen begonnen, heeft het gemeentebestuur van Goes offi cials en ploegleiders van do Ronde van Midden-Zeeland en een aantal autoriteiten in de raadzaal van het stadhuis ontvangen. Terwijl op de Grote Markt reeds een gezellige begindrukte heerste, wer den daar vele hartelijke woorden ge sproken. Burgemeester H. K. Michaëlis noem de het wieierevenement voor Goes van grote betekenis. Het deed hem een bijzonder genoegen, dat zijn stad hiervan telkens het middelpunt mag zijn. „Buitengewoon veel succes! Ik hoop U volgend jaar weer terug te mogen zien", was de wens, die de eerste burger van Goes organisatoren en renners meegaf. Onmiddellijk hierop reagerend bood de voorzitter van het organiserend comité, de heer A. G. Verhulst de burgemeester voor de „geweldige medewerking van de zijde van de gemeente" een blijk van waardering aan in de vorm van een dagkalender. De voorzitter van dc Koninklijke Nederlandse Wieier Unie, de Haagse arts P. van Dijk, die te gast was bij de organisatoren van de Ronde, toonde zich bijzonder verheugd over de prettige ont vangst. Hij was ervan overtuigd, dat er tijdens de ronde een gezon de rivaliteit zou heersen en stelde alle aanwezigen een spannende wedstrijd in het vooruitzicht. De heer Tommy Haigh, official van de Engelse wielerploeg voegde aan deze woorden de wens „A good race" toe. waarna de heer G. W. Oskamp, voorzitter van de provinciale Zeeuw se V.V.V. de organisatoren van het wielerfestijn een hartelijk compli ment maakte voor hun initiatief. „U bent er goed In geslaagd", aldus de heer Oskamp, „iedereen plezierig van zijn werk af te houden". Tijdens deze bijeenkomst in de Goese raadzaal werd verder nog het woord gevoerd dóór een vertegenwoordiger van het comité „Sport Steunt Zon neveld", een vertegenwoordiger uit het bedrijfsleven, de heer R. Wuy- tack namens de Belgische sportjour nalisten en de liper F. van Griensven namens de Nederlandse pers. Aangeboden door liet gemeentebe stuur van Goes werd tenslotte nog een dronk uitgebracht op de goede afloop van deze Ronde van Midden- Zeeland. Lex van Kreuningen bij auto-ongeluk gewond De Utrechtse renner Lex van Kreu ningen, één der geselecteerden voor de Olympische Spelen in Rome, kon zaterdagmiddag niet van start gaan voor de internationale Ronde van Midden-Zeeland. In de nacht van vrij dag op zaterdag, toen hij op weg was naar Goes, sloeg hij namelijk met zijn auto bij de Vlakebrug óver de kop. Met Inwendige kneuzingen, overigens niet van ernstige aard. werd hij naar Goes gebracht. Uiter aard was hij echter zaterdagmiddag niet in staat te starten voor de Ronde van Midden-Zeeland. Cees Lute won Ronde van Castricum De Castricumer Kees Lute heeft zon dag de ronde van zijn woonplaats ge wonnen. Hij zegevierde in de eind sprint van de 100 km lange rit over tuigend voor M. Pronk uit Warmer- huizen, W. Sonnevèld (Uitgeest), J. Ottenbros Sr. (Alkmaar) en H. En- tinlc (Amsterdam). Voor allen werd dezelfde tijd afgedrukt: 2 uur '18 min. 32 sec. Bij de nieuwelingcnrace, die over 66 km ging, heeft een groepje van vier ontvlucnters de kans gehad om de race in zijn voordeel te beslissen. Het waren H. Peters uit Heemstede, I-I. v. d. Wolf uit Hillegom, P. Snoeys uit Breda en F. Hoppe uit Rotterdam, die nog enkele ronden voor het einde een voorsprong van een minuut op het peloton hadden. Maar op het eina had de een geen zin om zijn krachten voor de andere te verspillen, zodat de winst uiteindelijk terecht kwam bij Tonny Barten, die met vier andere renners fel jagend een ronde voor het eind de aansluiting tot stand had ge bracht. Ook in deze race waren er al onmid dellijk enkele ontvhichtlngspogingen te noteren. Maar liet in hoog tempo jagende peloton stond meestal niet meer dan enkele tientallen meters toe. Op de helft van de 66 km spron gen eenter vier renners definitief weg: Peters, Van tie Wolf, Snoeys en Hop pe, die bovendien nog ge/.oiseliap kre gen van de gedubbelde R. van Ginni- ken uit Schijf, die dapper meetrok... Regelmatig verhoogde, dit groepje zijn voorsprong tot rond 55 seconden enkele ronden voor het einde. Het peloton geloofde het toen wel. maar toen 5 km voor de finish liet tempo van de koplopers aanzienlijk vertraagde, sprongc Chris van Issum uit Gerwen, C. Weijers uit Hillegom. Barten, A. v. d. Berk uit Rotterdam en A. Ruijs uit Haarlem met forse pc. daaltrappen weg uit het peloton. Met een snelheid van boven de 40 ltm lie pen deze renners snel op de. vluch ters in en in de laatste ronde kwam precies op de finish do aansluiting tot stand. Van deze negen renners won Barten op dc streep voor Weijers en Hoppe. Uitslagen De uitslagen zijn: adspiranten: 1 G. Minneboo, Heenvliet, 25,5 km in 37 min. 25 sec., 2 C. Mertens, Lepelstraat op 20 sec., 3 T. Masseurs, Klundcrt op 35 sec., 4 J, v. cl. Veen, Amster dam, z.t., 5 W. de Wilde, Oudelandc, 6 D. C. Nelemans, Klundcrt. 7 L. Lan. nooij, Roosendaal, - op 1 ronde, en 8 H. Das, Best op enkele ronden. Nieuwelingen: 3 A. Barten, Zcvcnbcr- fen, 66 km in 1 uur 41 min. 30 sec., C. Weijers, Hillegom, 3 F. Hoppe, Rotterdam, 4 H. Peters, Heemstede, 5 Clir. van Isscm, Gerwen, 6 A. v. d. Berk, Rotterdam, 7 H. v. d. Wolf, Hillegom, 8 P. Snoeys, Breda, 9 A. Ruys, Haarlem, allen z.t., 10 L. J. Franken. Stampersgat op 20 secon den, 11 G. Dnessens. Stein, 12 P. Leunis, Amsterdam. 13 A. Bastiaun- sen, Kruisland, 14 D. Kosten. Kapel- Ie, 15 H. v. d. Dussen, Den Haag. 16 S. Broomans, Den Haag. 17. A. Ser- vaas, Schellingwoude, allen z.t. als Franken. Bahamontes voor twee maanden uitgeschakeld De kwaal, die Federico Bahamontes dwong tot opgeven in de beginfase van de Tour de France van dit jaar, blijkt niet gesimuleerd tc zijn. Op bevel van de Spaanse wielerbond zal hij tenminste twee maanden rust moeten houden. De Spaanse wielerbond nam dit be sluit op advies van dc acht doktoren, die de Spanjaard onderzochten. De doktoren kwamen tot de conclusie, dat Bahamontes lijdt aan een chroni sche ontstekïtig van de ademhalings organen en bovendien last heeft van een slechte spijsvertering. Bahamontes zal dus niet uitkomen in de Spaanse ploeg voor do wereld kampioenschappen" wielrennen. Deze ploeg is nu als volgt samenge steld: stayers professionals: Pedio Gomila cn Guillcnno Timoncr. Weg wedstrijd pröfs: Fernando Manzano- que, Jose Perez Frances, Miguel Po- blet en Antönio Suarez. Zeehengelwedstrijd in de omgeving van Groede Zondag is in dc omgeving van Groe de een internationale zeehengelwed strijd gehouden. Eerste in deze wed strijd w»rd de heer Wijffels, de twee de plaats was voor ccn vrouwelijke deelneemster, mevrouw Dikslioom cn de derde plaats voor de heer Van Hitst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10