Brug over Haringvliet zal 1200 meter lang worden Hoe oecumenisch zal het komende concilie in Rome zijn KLANKBORD POLITIE; VERGUNNINGEN VAN WETHOUDER EEN LOLLETJE ZATERDAG 23 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 IN 1964 GEREED Totale breedte bedraagt 25.50 meter Veiligheidsraad behandelt Russische klacht tegen V.S. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Assmann (k.v.p.) heeft minister Korthals een aantal technische bijzonderheden over de brug over het Haringvliet bij Numansdorp meegedeeld. De lengte van de brug, die men tegen het midden van 1964 gereed hoopt te hebben, zal ongeveer 1200 m bedragen. In de brug zal een beweegbare over spanning met een vrije doorvaart van 35 m worden opgenomen. De to tale breedte van de brug? bedraagt 25,50 m tussen de leuningen. Zij biedt ruimte aan twee gescheiden rij banen voor snelverkeer en aan een afzonderlijke rijbaan voor langzaam verkeer. Aan de noordzijde zal de brug aan sluiting geven aan een ten westen langs Numansdorp aan te leggen nieuw wegvak van de weg nr. 19 van het rijkswegenplan 1958. Deze nieu we weg nr. 19 zal op een nog nader te bepalen plaats nabij Klaaswaal, dan wel bij Heinenoord aan de be staande weg nr. 19 worden aange sloten. Verwacht wordt, dat het tracé Stichting Het Vrije Toneel opgericht Ten overstaan van notaris N. M. Posch is de stichtings-acte onderte kend van de stichting het Vrije To neel. In het bestuur hebben zitting mevrouw Nel van Breevoort-Noord- zij en de heren J. L. Barends, Geert Lubberhuizen, H. M. van Randwijk, Al'. J. Schouten, Bert Voeten en dr. Victor van Vriesland. Per 1 september zal het Vrije Toneel beginnen met een aantal voorstellin gen in een z.g. „Vestzak-theater". Er zijn besprekingen gaande over moge lijkheden van een passende ruimte in Amsterdam. Op het repertoire 19601961 staan negen premières w.o. „Allen tegen al len en „De grote en de kleine ma- nóeuvre" van Arthur Adamov, „Ubu" van Alfred Jarry in een bewerking van Jan de Cler en „Wilt U met mij spelen" van Marcel Aehard. Van de ze stukken zullen er enkele „en rond" worden gespeeld. De artistieke lei ding van de stichting het Vrije To neel is in handen van Wiin Burkunlc. Indonesische reactie op aankoop Neptunes De Indonesische minister van buiten landse zaken. dr. Soebandrio heeft, naar „Antara" méldt, verklaard dat Indonesië geëigende maatregelen zal nemen, als de Nederlanders in Nicmv- Guinea huu militaire macht vergro ten. Hij zeido dit in verband met het be richt, dat Nederland in Engeland een aantal Neptune-vliegtuigen heeft ge kocht ter verhoging van de gevechts kracht in Nederlands Nieuw-Guinea. Soebandrio verklaarde dat provoce rende daden van Nederlandse zijde door Indonesië zullen worden beant woord met de nodige kracht. Een hevige ontploffing in een waren huis in het Amerikaanse Merrill heeft maandag liet leven gekost aan zes men sen. Een twaalftal mensen werd gewond. Het gebouw stortte in tot een grote puin hoop. van deze weg zeer binnenkort, na ontvangst van liet ter zake aan de raad van de waterstaat gevraagde advies, zal kunnen worden vastge steld, waarna zeer spoedig met de grondaankoop een aanvang zal kun nen worden gemaakt. Het doortrekken van de Beneiuxweg in noordelijke richting naar Vlaar- dingen en de bouw van een tunnel bij Vlaardingen zal in verband met de bouw van de brug niet worden be spoedigd. Er zal om te beginnen naar worden gestreefd, de verbinding via de nieuwe weg nr. 19 met Rotterdam zo spoedig mogelijk te voltooien, waarbij nabij Heinenoord een nieuwe brug over de Oude Maas, ter ver vanging van de Barendreclitse brug, zal worden gebouwd. Omtrent het tijdstip, waarop de met de naam Beneluxweg aangeduide weg, die nog niet in het rijkswegen plan is opgenomen, zal worden aan gelegd, kunnen thans nog geen me dedelingen worden gedaan. Dit tijd stip zal mede bepaald worden door het tijdstip, waarop de rijksweg nr. 16 Rotterdam-Moerdij k-Pri ncenlia - ge), die binnen afzienbare tijd in sa menwerking met België als autosnel weg tot Antwerpen zal worden vol tooid, overbelast zal geraken. Na vol tooiing van de Volkerakdam zal de weg over de brug bij Numansdorp via deze dam van een goede aanslui ting aan het bestaande wregennet in Noord-Brabant worden voorzien, zo deelt minister Korthals mee. De Veiligheidsraad heeft vrijdag- j middag een aanvang gemaakt met de door de Sowjet-Unie inge diende klacht over „agressieve han- j delingen" van de Verenigde Staten. Deze klacht was een gevolg van de vluc-ht van het RB-47-straaïvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat van een Amerikaanse basis in En geland was opgestegen en op 1 juli boven de Barentszee door een Rus sisch jachtvliegtuig werd neerge schoten. De Sowjet-Unie beweerde toen, dat het Amerikaanse vliegtuig het Russische luchtruim had ge schonden. Zowel de Verenigde Staten als Enge land hebben door de Sowjet-Unie naar aanleiding van dit incident in gediende protesten van de hand ge wezen. terwijl de Noorse regering f'steren eveneens een protest van de owjet-Unie, dat Noorwegen bij de ze vlucht betrokken zou zijn geweest, als „ongegrond" heeft afgewezen. Israëlische ambassadeur in Argentinië persona non grata Arieh Levavi, de ambassadeur van Israël in Argentinië, is tot persona non grata verklaard. Do betrekkingen tussen Argentinië en Israël zijn gespannen geworden door de zaak-Eichmann. Argentinië heeft Israël in een woensdag gepubli ceerde nota meegedeeld, dat het niet tevreden is met Israels voorgestelde oplossing van de zaak en dat het zich het recht van actie voorbehoudt. SKELTEREN IN AMSTERDAM Klacht van „De Auto" cluborgaan van de K.N.A.C. (Van onze Haagse redactie) De „Eerste Nederlandse Skelterclnb Amsterdam" meent, zo wordt gesteld in „De Auto", het: cluborgaan van de K.N.A.C., (lat het aan tegenwerking van de politie te Amsterdam te wijten is, dat de skelterwedstrijden van zon dag 17 juli gedeeltelijk zijn mislukt. Deze wedstrijden werden met toe stemming van de wethouder van on derwijs, mr. Do Roos gehouden o[) de terreinen van het gemeentelijk sportpark „Middenmeer" aan de Kruislaan In Amsterdam-Oost. Om deze terreinen te bereiken moet gebruik gemaakt worden van een weg, welke gesloten is voor verkeer met motorvoertuigen. De skelters, die onder geen beding in het verkeer zijn toegelaten, moesten worden aan gevoerd, samen met het technisch hulpmateriaal, door auto's. De Am sterdamse club verwijt nu de politie, dat zij strikt de hand'heeft gehouden aan het inrijverbod. doch dit bij an dere sportevenementen nooit doet en oogluikend toelaat, dat deze brede toegangsweg bij zulke evenementen als parkeerterrein wordt gebruikt. De club meent in de handhaving van dit verbod een principieel afwijzende houding van de Amsterdamse politie te zien tegen de skeltersport. Zij ba seert dit op een uitlating van het hoofd van do geüniformeerde politie te Amsterdam, commissaris Gaaike- ma, die gezegd zou hebben: „Ik zal alles doen om het skelte ren in welke vorm ook in mijn ge meente tegen te gaan". Voorts zou de Amsterdamse politie aldus nog steeds „De Auto" tegen de organisatoren van de wedstrijden hebben gezegd, niets te maken te hebben met de vergunning van mr. De Roos en deze letterlijk „een lol letje" hebben genoemd. Ook zou volgens de K.N.A.C. oor spronkelijk een toezegging gedaan zijn door het betreffende districtsbu reau (Linnaeusstraat) dat de weg open zou blijven voor het aanvoeren van het materiaal, doch later zou de verkeerspolitie order hebben gegeven om de weg alsnog af te sluiten. ALTIJD GESLOTEN. Een zegsman van de K.N.A.C. dcel- j de ons mee, dat commissaris Gaaike- ma de geciteerde uitlating gedaan zou hebben op 23 mei j.l. in het bijzijn I van het hoofd van de verkeerspolitie, de heer Kessler toen de K.N.A.C. ten behoeve van de Amsterdamse skelterclub kwam pleiten voor het i houden van een skelterdemonstratie op de openbare weg in het kader van de Amsterdamse sportweek. Mgr. Lemmers van Roermond overleden In liet „St. Laurentïus" ziekenhuis te Roermond is gisteren de 74-jarige j emeritus bisschop van Roermoud. mgr. J. H. G. Lemmens overleden. Mgr. Lemmens werd zondag in het ziekenhuis opgenomen met een buik- aandoening. Op zijn verzoek diende i de huidige bisschop van Roermond, i mgr. P. J. A. Moors hem de laatste. sacramenten toe. Enkele dagen later werd mgr. Lemmens geopereerd. Dr. Joseplius Hubertus Guillaume was de j vijfde bisschop van Roermond. Josephus Hubert Guillaume Lemmens werd op 26 juli 1884 in Sehimmert Zuid-Limburg) geboren als zoon van een dierenarts. Hij begon zijn studie aan het seminarie van Rolduc in de humaniora en de filosofie en zette zijn theologische studie voort aan het Donderdagavond heeft een felle uit- i slaande brand een zakkenhandel in i Schiedam in de as gelegd. De brand- neer bevocht met ticaalf stralen het j vuur, doch kon niet voorkomendat het gebouw, waarin ook een kuiperij i was gevestigd, verloren is gegaan. Gezellige mensen Bij zijn aankomst in België heeft in een gesprek met het blad „La libre Belgique" oud-gou verneur-generaal Cornelis het vol gende oordeel gegeven over een aantal Kongolese leiders: „Loemoemba: een gevaarlijke gek die te snel en te krachtig op treedt": „Kasamoera (minister van voor lichting): ..de gevaarlijkste man var^Kongo"; „Muoro (chef staf Kongolese le- ger-j? „was destijds in een rust huis geïnterneerd"; „Loembala (staatssecretaris in het presidentiële kabinet„een uiterst schadelijk individu". groot-seminarie van Roermond. Op 26 augustus 1909 werd hij door de toenmalige bisschop van Roermond, mgr. Drehmanns in de keilt van de paters Jezuïeten in Maastricht tot priester gewijd. In 1932, toen hij 48 jaar oud was, be noemde paus Pius XI hem tot bis schop, van Cardicio en coadjutor met recht van opvolging van mgr. Schrij nen. de bisschop van Roermond, die toen ernstig zeik was. Op 19 maart van dat jaar koos dr. Lemmens, in de kathedrale kerk van Roermond tot bisschop geconsacreerd, als zijn wa penspreuk „Stella Duce". en stelde hiermee zijn werk „onder leiding van de sterre". In 1936, toen het nationaal-socialisme in opkomst was, nam hij in een bis schoppelijke blief stelling tegen deze levensbeschouwing en de daarop ge baseerde politieke beginselen. Dit verzet handhaafde mgr. Lemmens ook tijdens de oorlog, die enkele ja ren later werd ontketend. Zestien priester-medewerkers verloor hij, als gevolg van repressailles van de bezet ter, tijdens deze jaren. Onder deze slachtoffers hoorde ook zijn steun, de eerste secretaris van het bisdom drs. L. Moonen. Toen in 1945 de bevolking van Limburg op grote schaal werd ge- evacueerd, trok, op 29 februari, Spoedbijeenkomst van westelijke Grote Drie? Vaii gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs is vrijdag verno men dat president De Gaulle van Frankrijk zijn ambassadeur te Washington, Alphand, heeft gelast de Amerikaanse regering te polsen over de mogelijkheid van een spoedbijeenkomst van president Eisenhower, president De Gaulle en minister-president Macmillan. Frankrijk acht een dergelijke bij eenkomst wenselijk bin overleg te kunnen plegen over de Kongolese crisis. President De Gaulle vindt de. toestand in Kongo. nog. altijd uitermate gevaarlijk. Franse ambtenaren hebben vrijdag gezegd dat alles erop wijst, dal de regering in Moskou van plan is olie op het vuur te blijven gieten. In diplomatieke kringen te Parijs zei men dat op dit kritieke ogen blik de leidende westelijke mogend heden zeer eensgezind moeten zijn. Óndanks de aanstaande presidents verkiezingen in de Verenigde Staten dient, zei men, president Eisenhower bereid te zijn met Groot-Brittannië en Frankrijk een krachtig beleid te voeren. Vijf koeien gedood tijdens onweer Het Wereldgebeuren Eerste vrouw Wat er in het charmante hoofdje van mevrouw Sirimavo Ban- deranaikc omgaat, is helaas onbegrijpelijk voor vele van haar medemensen. Dat is écht jammer, want ze is een heel bijzondere vrouw, namelijk de eerste vrouw, die minis ter-president van een staat is gewor den. Men wil dan van zo'n vrouw wel eens iets begrijpen, al was het alleen maar om haar het respect te betonen, waarop ze ais eerste vrouwelijke mi nister-president recht heeft. Donderdag j.l. liet mevrouw Bande- ranaike zich door haar chauffeur naar de bekendste astroloog van Co- j lombo rijden, die voor haar uit de i sterren moest lezen op welk uur zij l naar het staatshoofd van Ceylon zou gaan om geïnstalleerd te worden als I minister-president. Dat was wel een beetje bijgelovig voor een vrouw, die een wester- I se opvoeding ontving op een rooms-katholieke kloosterschool... en die ook haar dochters naar die school I heeft gezonden. i Maar vermoedelijk niet bijgelovig I voor haar familie, die al bijna een eeuw in een kleurrijk mengelmoes van Westerse en Oosterse gedachten leeft. Mevrouw Sirimavo (de naam bete- I kent: de gelukkige) is de 46-jarige weduwe van de minister-president Banderanaike, die vorig jaar door een boeddhistische monnik werd gedood. Deze heer Banderanaike leefde even als zijn vrouw in een gedachtenwe- reld waarin grote godsdienstige en politieke tegenstellingen bestonden. Hij kreeg in zijn jeugd een christelij ke opvoeding hoewel zijn vader boed dhist was. Hij studeerde aan het ChristCollege te Oxford, keerde te rug naar Ceylon en keerde ook terug tot de boeddhistische godsdienst van zijn voorvaderen. Hij trok zijn Westerse kleren uit, daarbij ook voor een belangrijk deel de Westerse denkbeelden afschud dend. waarvan zijn vader zich een groot bewonderaar had getoond. Tijdens een zwaar onweer dat don derdagavond boven de Krinipener- waard losbrak zijn vijf koeien van de mgr. Lemmens in vrijwillige bal- i veehouder 1». Wesseling te Berkeu- lingschap naar Friesland en vesi- woude door de bliksem getroffen en deerde aan ,,de Voorstreek" in i gedood. Leeuwarden. Na de bevrijding j De dieren liepen in een naast de vee- kwam hij in Roermond terug en houderij gelegen stuk land. De vee- trof er een grote verwoesting aan. j houder is verzekerd. j ry ijn politiek-sociale denkbeelden konden niet in het schema van i een bestaande politieke partij op i Ceylon ondergebracht worden. Du» I richtte Banderanaike een eigen poli tieke partij op. die hij sierde met de naam ..Vrijheidspartij". De bekoring van deze partij was, dat ze van jaar tot jaar haar doelstellin gen wijzigde. Maar mocht men dan al niet weten welke precieze oogmerken de partij dit jaar of nog een jaar later zou hebben, de bewoners van het eiland Ceylon wisten wel wie de partij leid de. De leiding berustte bij de inheemse grootgrondbezitters. Die leiding was anti-Engels en geporteerd voor het nationaliseren-van de bezittingen dei- buitenlanders. Tenslotte wilde die lei ding ook wel iets doen voor de kleine man, maar wat daarvan terecht zou komen wist niemand aan te èeven, al verwachtte men nogal veel daarvan. Na de dood van de heer Bandera naike kwam een pro-Westerse minister-president aan het be wind, die wel een duidelijk politiek program had. Die man is nu dus ver slagen door mevrouw de weduwe Banderanaike. Ze heeft direct na de aanvaarding van haar hoge ambt verklaard, dat ze de buitenlandse thee-ondernemingen en de verzeke ringsmaatschappijen zal nationalise ren. Ook zit er een of ander persbrei- deltje „in de lucht" voor de journalis ten, die zich tegen haar en haar par tij hebben gekeerd in de verkiezings strijd. Daarna zal wel de onteigening volgen van de buitenlandse banken en van de buitenlandse handelskanto ren. Voor het overige is haar program niet zo duidelijk, althans niet voor mensen, die in Westerse begrippen denken. Ook al naar die Westerse begrippen, mag vastgesteld worden, dat mevr. Banderanaike een bijzonder keurige vrouw, een goede moeder en een vlot te spreekster is. maar dat ze van werkelijke „politiek" heel weinig af weet. Men vraagt zich dan ook af of ze iets meer zal worden dan een speelbal in de handen van haar familie en van haar vrienden, de grootgrondbezit ters. STEMMEN UIT DE KERKEN (,fi% Woensdag a.s. wordt te Sclierpenisse een nieuw Groene-Kruisgebouw ge opend, dat dank zij de hulp van de stichting Herstel Zuid-West Neder- PUZZEL-OLYMPIA. Van 19 tot 21 augustus wordt in de Italiaanse stad Lecco het achtste congres van puzze laars gehouden. Met een steelse blik op Rome, heeft men het congres het etiket „Puzzel-Olympiade" opgeplakt. Tijdens het congres zal het eeuw feest van de geboorte van Giuseppe Aireldi worden herdacht. Hij geldt voor de Italianen als de uitvinder van de kruiswoordpuzzel. Iand" aan de Laban-Dëurlostruat naast het .Jrlolland Huis" kon wor den gebouwd. Reeds lang bestonden er tè Sclierpenisse plannen voor de stichting van een dergelijk gebouw: de plaatselijke Groene-Kruisvereni- ging beschikte namelijk over geen enkele ruimte of lokaliteit. Er wer den collecten gehouden, bazaars ge organiseerd en het actieve Groene- Kruisbestuür liet geen mogelijkheid onbenut om de bouw spoedig te kun nen realiseren. Deze activiteiten von den hun bekroning in een belangrijke gift van genoemde stichting, waar door een Groene-Kruisgebouw kon verrijzen met een bouwsom van .'/5.000. De voorzitter van de pro vinciale Groene-Kruisvereni ging, jhr, R. J. H. Q. Röell, burgemeester van Haamstede, zal de officiële opening verricht en. (Foto P.Z.C.) Vraag die ook in r.-k. kringen met zorg wordt gesteld Johannes XXIII is naar liet schijnt een erg menselijke paus. Er zijn van hem een heleboel grapjes In omloop, waarvan althans sommige, naar van rooms-katholieke zijde verzekerd wordt, beslist waar zijn. Eén van die grapjes (wij willen niet beweren dat liet deze keer historisch is, maar liet is toch te mooi om het niet over te vertellen) verhaalt iets over prof. dr. niej. De Vogel. Deze geleerde vrouw heeft alle stadia van het kerkelijk leven doorlopen, van buiten-kerkelijk tot vrijzinnig protestant en daarna nog rechtzinnig protestant, totdat zij in de Rooms-Katholieke Kerk be landde en sindsdien bekend staat om haar buitengewone ijver om iedereen te willen bekeren tot de R.-K. Kerk. Het was haar gelukt als vrouw tot een bijzondere audiëntie bij de paus tc worden toegelaten. Een kwartier was haar toegestaan. Toen ze na een half uur nog niet terug was, werd men buiten de audiëntiezaal onrustig. Na drie kwartier besloot men pools hoogte te gaan nemen. Toen vond men de paus in een hoek gedrongen, terwijl hij niet een angstig gezicht uitriep „Maar ik ben allang rooms- katholiek". Allerlei mogelijkheden zijn toen reeds verondersteld. De vraag kwam op of de joden dan ook niet mee moesten spreken. Welk een perspectief zou zich kunnen openen Maar al spoedig bleek de opzet van het concilie een heel andere te zijn. Het zou ook al te mooi zijn om waar te wezen dat de R.-K. Kerk in hoogste instan tie een gesprek met andere ker ken begon en deze andere kerken daarmee als enigszins gelijkwaar dige gesprekspartners zou erken nen. Dat is immers bij alle ge sprek tussen Rome en het Pro testantisme steeds de moeilijk heid. dat Rome vooropstelt, dat zij alleen de kerk is en de andere kerken slechts afgedwaalde ge loofsgemeenschappen zijn. W apenhandelaren gearresteerd Waarover zij het met de paus heeft gehad, vermeldt het verhaal niet. maar het zou kunnen wezen, dat zij met hem heeft gesproken over het komende oecumenische concilie, waarvan de eerste berichten de in druk gaven dat het de bedoeling van de opperherder in Rome zou zijn om dit concilie waarlijk oecumenisch te maken, zodat heel de christenheid daarbij betrokken werd. Het zou im mers gaan over de eenheid van heel de christenheid. In de eerste aankon diging van de paus zelf lag althans de mogelijkheid opgesloten dat hij een ernstig gesprek wenste, ook met die kerken, die zich niet voegen on der zijn herderlijke staf. Wanneer het gaat om de eenheid van de christenheid is er voor haar daar om maar één mogelijkheid, n.l. dat alle christenen in haar schoot terug keren... Gesteld dat de paus voor het komen de oecumenische concilie, dat im mers zou gaan over de eenheid van de christenheid, een gesprek met an dere kerken in zijn hoofd heeft ge had, dan zou het te hegrijpen .zijn dat de Curie van Rome en met haar dr. De Vogel, zich bezorgd maakten, want dan zou de lijn worden verla ten, die men tot nu toe tegenover andere kerken heeft gehandhaafd. Zie slot pag. 4 kol. 5) De Italiaanse politie heeft don- i derdagavond onder grote pa- I niek op een terras in Genua i diie wapenhandelaren gearres- teerd. i De politie was reeds maanden- m lang op de hoogte van een ge- 1§ I heimc wapenhandel en ver- kreeg contact met de bende door middel van twee recher- i cheurs die zich aandienden als M mogelijke klanten. Er werd een M afspraak gemaakt voor een ontmoeting op het terras. Twee j= bendeleden verschenen en be- gonncn ccn gesprek met de m twee rechercheurs over een i koop. Op een bepaald moment merk- te een van de bendeleden dat veel gasten op het terras ver- Fpnheid dac,V veel leken op agenten in c,enneia burger. Hij sprong overeind, s schoot een keer in de lucht en trachtte te ontkomen. Hij kreeg H echter een schot in de benen en moest zich overgeven. De ande- re man werd eveneens gearres- H teerd. terwijl dc andere mensen s op het terrasje verschrikt het café in vluchtten. 11 In een ander café werd een H derde bendelid gearresteerd en in een warenhuis vond de poli- tie 848 pistolen en 750 stuks munitie voor machinegeweren. Dc politie weigert te zeggen, s of de bende ook wapens naar H het buitenland smokkelde. s lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlIlllinRllllllllllllllllllllllIllllglP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5