Eerste Zomershowboat voer uit Zeeuwse Almanak DIPLOMA'S VOOR VLISSINGSE ZEEVAARTSCHOLIEREN 3-mn mEUWE VEERDIENSTEN TUSSEN SCHOUWEN EN G0EREE MEVROUW VAN BEL: 36 JAAR ALLEEN TUSSEN DE MANNEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 JULI 1960 Advertentie) 10 TABLETTEN DYSMALGIN m HI m III m I i SPECIAAL tegen I JU menstruatie-pijnen Vele toeristen van de Walcherse kust hebben de duinen en het strand vrijdagavond eens van oen andere kant beke ken In plaats van er op te zitten voor zo ver de zon daar in deze ben zo aan boord van de „Prinses Beatrix7', ver doopt tot de eerste Vlis- singse Zomershowboat van dit seizoen, de kust vanaf de YVesterschelde bekeken. Ruim 500 pas sagiers hadden zich op deze eerste showboat in gescheept. Voor het me rendeel waren het Duitse en Brabantse vakantie gangers, die deze vaar tocht van ruim ander half uur van Vlissingen naar Westkapclle en weer terug meemaakten. Evenals vorig jaar, toen rond 2300 passagiers met 3 showboaten de Schel de opvoeren, bleek ook ditmaal het Zomershow- comité weer een gewaar deerd initiatief te hebben genomen. En hoewel rond 800 passagiers de tocht hadden kunnen meemaken, bleek de animo èrvoor ondanks de minder gunstige weers omstandigheden ruim schoots mee te vallen. In de salons, waar velen een plaatsje hadden ge vonden, heerste een op gewekte en sfeervolle stemming. Buiten op de dekken konden de passa giers een „frisse neus" halenaan stuurboord genoot men van de lang gerekte kuststrook en af en toe snel voorbijschie tende schepen, aan bak boord was er tot aan de verre einder de zee met daarboven de Hollandse wolkenluchten. En beneden op het rij- dek hadden de zeven mu sici van „The Orpheans" uit Goes zich geïnstal leerd. Naarmate de tocht vorderde, maakte de jeugd meer gebruik van de dansvloer. Ruimte was er voldoende op hét enorme rijdek. waar de hofmeester voor dorstige kelen een „bar" had la ten inrichten. Nog 4 showboaten zul len de eerste op verschil lende vrijdagen in dit seizoen volgen. Een er van wordt een „gala vaartocht", die onder meer zal worden meege maakt door de dixieland- band van Eric Krans. NU EENS NIET: KANTONGERECHT.. „Als ze de animo maar blijven behouden" „De Vlissingso zeevaartscholieren komen weer in de krant, maar nu eens niet onder de kop Kantonge recht Middelburg".... Dat zei een la- konieke directeur van de „De Ruyter- school", de heer K. Faase, gister middag in Britannia, waar de diplo ma's aan tientallen scholieren werden uitgereikt. Hij doelde daarbij op de „snelle brommers", die door enkelen van zijn leerlingen bereden worden. „Nu de diploma's zijn uitgereikt, is de verantwoordelijkheid niet langer voor de directeur", zo stelde de heer Faase opgelucht vast Uit (leze woorden mag al blijken, dat de toespraak van de directeur deels gemoedelijk, deels humoristisch was gesteld. Hij kon releveren, dat de re- Advertentiet Centrale verwarming SAWEMA NV Nr-detslraal 19 - Middelburg Tel. 01180 2962 sultaten vooral bij de „bevaren leer lingen in de hogere rangen" zeer goed waren. Enigszins verontrustend is het grote verloop van personeel bij de scheepvaartmaatschappijen. Een teken aan de wand is ook, dat deze maatschappijen zelfs „aan biedingen voor leerlingen-met-va kantie" hebben„Dat gaat er grif in bij die leerlingen", zei de heer Faase en onder daverend applaus van ouders en genodigden voegde hij er aan toe: „Als ze die animo nu ook maar behouden".... Met enige trots kon hij de leerlingen H. Dekker uit Doornenburg, G. A. van Houwelingen uit Gorinchem, F. Vonk uit Breda en J. H. Kengen uit Antwerpen op het toneel roepen. Voor het eerst in Nederland is aan de „De Ruyterschool" namelijk ook een korte cursus „radarwaarnemer" voor studerende stuurlieden gehou den. De vier genoemde cursisten slaagden allen. Meestal werd deze cursus gegeven aan ervaren kapiteins en stuurlui. Hij was er van overtuigd, dat de jon gelui, „zowel in de praktijk aan boord, als ln de theorie op school" in hun verdere carrière nog heel wat moeten bijleren. „Met weemoed zul len jullie nog wel eens terugdenken aan de Tamp, Frits, Josje en De Beer, om enkele bijnamen van de 1c- VAN TOT CARNEGIE-DIPLOMA. Mevrouw Roskam-Braam in Vlissin gen mocht dezer dagen uit handen van de burgemeester, mr. B. Kolff. het diploma van het Carnegie-helden- fonds in ontvangst nemen. Hierbij was ook tegenwoordig de commissa ris van politie, de heer C, van der Mark. Mevrouw Roskam kreeg dit diploma voor het redden van een drie jarig knaapje. Voorts ontving zij uit handen van de voorzitter der Ylis- singse Reddingsbrigade, ir. H. C. van Capelle, het diploma van de brigade. „KASPORGO"-OPTREDKN. Ter gelegenheid van het twaalf en LES T)r. onderwijzeres van een Middel burgse lagere school had die middag tottaak haar pupillen iets bij te brengen over de begrippen verlies en winst. Juf maakte er een mooi verhaaltje- vanover een groenteman, die ap pels kocht voor twintig cent per stuk en weer vérkocht voor veertig cent per stuk. De klas luisterde geboeid en juf meende aan het slot van haar ver haaltje wel een vraag te kunnen af vuren. „Kopen voor twintig cent, verkopen voor veertig cent", herhaal de ze nog eens „Jantje, wat is dat Jantje dacht diep na en plotseling wist hij het. „Da's afzetterij", verklaarde hij een halfjarig ambtsjubileum van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal in Middelburg op 1 augustus optre den de gymnastiekvereniging „Kas- porgo" uit Goes mét haar „gastgroe- pen uit het buitenland. De eerste week van augustus houdt „Kasporgo" namelijk een internationale feest- week. Namens de groepen zullen de leiders, in tegenwoordigheid van dele gaties der groepen, geschenken aan de commissaris oer koningin aanbie- ESPERANTO-CONGRES. Vandaag begint op „Hedenesse" In Cadzand het jaarlijkse, internatio nale congres van de Profc. Chr. In ternationale Esperantisten-organi satie „K.K.L.I.", dat tot 30 juli zal duren. Voorzitter is de heer H. A. de Hoog uit Amsterdam. Het con gres zal in het bijzonder aandacht schenken aan het onderwerp „Ac tuele problemen in liet leven 'van de christen". Naast bijbelstudie en kerkdiensten in het Esperanto vermeldt het programma excur sies naar Brugge, Gent en Cad zand. HULDIGING. In een buitengewone vergadering hul digde de raad van Groede wethouder C. Cijsouw en het raadslid R. van Dtunme, die beiden vijftien laar lid van het gemeentebestuur zijn. De heer Cijsouw woonde maar liefst 128 raadsvergaderingen bij van de 129, die er in zijn zittingsperiode werden uitgeschreven. Burgemeester J. C. Everaars bracht beide heren namens de gemeente hartelijk dank voor hun vele werk. vericht ln het belang van Groede. Busje uit St.-Philipsland botste tegen bus Op weg van Drlmmelen naar St.- Philipsland kwam een busje, bestuurd door A. K. uit St.-Philipsland, in Ze venbergen in botsing mét een auto bus. Het gevolg hiervan was dat de heer J. V. uit St.-Philipsland met een zware hersenschudding in het zieken huis te Öudenboach moest worden opgenomen. De bestuurder en enkele inzittenden, allen uit St.-Philipsland, werden licht gewond. raren te noemen"De heer Faase zelf „De Tamp" genoemd zei dit onder grote hilariteit. Ir. C. Kapsenberg, voorzitter van het schoolbestuur, reikte daarna eigenhandig het diploma uit aan M. Verkruyscn uit Sluis, die met een gemiddelde van bijna acht, als beste leerling voor het A.S.-diplo- ma geslaagd was. De namen van de gediplomeerden vindt men op pagina 10. V ervoersci jf er s veerdiensten Uit het vervoersoverzicht van de provinciale stoombootdiens ten over de periode van januari tot en met juni 1960, dat het provinciaal bestuur van Zeeland heeft opgemaakt, blijkt dat het aantal vervoerde passagiers en auto's op de veerdiensten in ver gelijking met vorig jaar niet on belangrijk gestegen is. Vlissingen-Breskens vervoerde in de periode van 't lopende jaar in totaal 861.592 passagiers tegen 808.582 in dezelfde periode van 1959. Op de dienst Ternèuzen-Hoedekenskerke steeg het aantal passagiers van 122.454 tot 124.000 precies, op Krui- ningen-Perkpolder was zelfs een zeer belangrijke toeneming te zien van 411.035 tot 484.597, Zierikzee-Katse- veer had een kleine teruggang van 86.185 tot 85.707, Kortgene-Wol- phaartsdijk daarentegen steeg van 235.303 tot 247.024, terwijl ook Vèere- Kamperland aan de toeneming mee werkte. Daar steeg het aantal ver voerde passagiers namelijk van 30.319 tot 33.714. Met uitzondering van de eerste drie veerdiensten liggen deze cijfers alle boven die van 1958. Het aantal vervoerde auto's steeg in vergelijking met 1959 dit jaar op de dienst Vlissingen-Breskens van 165.626 tot 181.625 en op Kruinïngen- Perkpolder van 155.844 tot 184.789. Alleen het autovervoer op Terneuzen- Hoèdékenskerke liep terug. Offerblokken van r.-k. kerk Aardenburg gelicht Nadat de koster van de rooms-katho- lioke kerk te Aardenburg gistermor gen de kerk had geopend, kwam hij tot de ontdekking dat de inhoud van twee offerblokken, een bedrag van ongeveer 75 tot 100, was gestolen. Een derde offerblok vertoonde de sporen van breekwerk. Men vermoedt dat de daders bij hun werk werden gestoord. De Insluiping moet overdag zijn ge beurd, daar het kerkgebouw 's avonds op slot gaat. Aangenomen mag wor den dat de dieven met de plaatselijke situatie goed op de hoogte waren, want de pastoor is een week op re traite en de kapelaan ligt reeds enige weken in het ziekenhuis. De offer blokken werden bovendien gedurende enkele weken niet gelicht. Enkele maanden geleden heeft zich in de éóoms-katholieke kerk van Sluis een zelfde insluiping voorgedaan. «yvvvvvvwvvwvvwvwvvvi Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 en 8. SCHARENDIJKE- OUDDORP Van het frituurvet naar de olie in een stampende scheepsmotor, dat blee.k voor de cafétarialiouder M. van Oc- veren uit Scharendijke maar 'n klein stapje. Hij verkocht zijn cafétaria en is nu de bezitter van de „Wilford ju nior I", 'n uit België afkomstig schip, dat honderdvijftig mensen kan ver voeren en waarmee hij vandaag, za terdag, met een aantal Sehouwse bur gemeesters, V.V.V.-functionarissen en nog enkele andere genodigden een officiële proefvaart zal maken in het Brouwershavense gat. A. s. maandag opent de lieer Van Oevereu namelijk een geregelde veerdienst tussen Schouwen en Goeree. Twee maal per dag zal hij een tocht ScharendijkeOuddorp v.v. maken. In de zomermaanden zal de „Wilford" voorts rondvaar ten met toeristen maken naar de vogel- en zechondcnplutcn tussen beide eilanden. Zo krijgt Schouwen dus weer een verbinding met Goeree: sinds 3954, toen het veer tussen Scharendijke en Goeree werd opgeheven, voerde de kortste weg tussen de beide eilanden via het veer van Duiveland op Over- flakkee, van Zijpenaar Hoek van Sint Jacob. Het veer werd in 1954 opgehe ven, omdat er vooral ln de winter maanden te weinig aanbod van pas sagiers was. Maar de nieuwe veerman is vol goede moed en hoopt de dien sten ook in de winter normaal te kun nen uitvoeren. De overtocht duurt ongeveer een uur. (Foto P.Z.C.) KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Vlissingse zeevaartschool nu zonder „marketenster" „RUIM 36 JAAR is mevrouw S. E. van Bel een-vrouw-alleen ge weest in een louter mannenge meenschap, erger nog: in een zee- mannengemeenschap''Dat zei de heer K. Faase, directeur van de De Ruyterschool, gistermid dag in „Britannia", toen daar af scheid werd genomen van me vrouw Van Bel, die 36 jaar lang „administratief beambte" •van deze school is geweest. „De marketenster van de zee vaartschool", zo luidde een ande re kenschets van deze admini stratrice, die zo bleek deze middag duidelijk in al die jaren echter heel wat meer voor leraren en leerlingen is geweest dan een „administratief beambte" alleen.... Voor velen zal het dan ook geen verrassing zijn geweest, dat bur gemeester mr. B. Kolff haar in de loop van de middag de ere medaille in zilver behorendo bij de orde van Oranje Nassau kon opspelden. „Mevrouw Bel vertrekt noodge dwongen", vertelde de heer Faase, „nu zij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, maar zelf heeft ze gezégd, dat ze liever nog jaren zou blijven"En deze directeur voegde er aan toe', dat iedereen dat eigenlijk wenste. Want zonder de steun van me- MEVROUW VAN BEL meer dan beafnbte Zij deed veel voor de leerlingen, ook zaken, die zij „beroepshalve" niet hoefde te doen, maar waar mee zij de jongens hielp. Uitstel van de militaire dienst? Mevrouw Van Bel wist er een mouw aan te passen. Moeilijkheden niet (de) B.B.? Mevrouw Van Bel zorgde voor uitkomst. Belastingen? Me vrouw' Van Bel maakte duidelijk, dat de jongens hun geld wel be ter konden gebruiken Dit en nog veel meer vertelde de heer Faase. Ook het verhaal van een scholier, die tijdens een dreigende echtscheiding tussen zijn ouders al op weg was naar het vreemdelingenlegioen. Me vrouw Van Bel wist nem er van te weerhouden en zorgde boven dien, dat de ouders weer bij elkaar kwamen! „Slachtoffer" Eén taak was er leder Jaar zeker voor mevrouw Van Bel: 't schrij ven van de getuigschriften. Daar mee was zij het „slachtoffer" van haar eigen (uitstekende) hand schrift. „U moet er in uw loopbaan minstens 4000 geschreven heb ben", schatte de heer Faase. „Meer nog", gaf mevrouw Van Eel, die overigens door alle hulde blijken bijkans te ontroerd was om te spreken, toe. Als een erkenning voor al dit werk, verzocht de directeur haar om het laatste getuigschrift, dat zij schroef zelf uit te reiken. Het was leerling Van 't Wond, die dit getuigschrift ontving. Bovendien mocht mevrouw Van Bel als ge schenk van bestuur, leraren en oud-leerlingen een radiotoestel uit zoeken. Tevoren reeds had burgemeester Kolff van de vele verdiensten van mevrouw v. Bel gewaagd. Waar dering had hij vooral voor het werk van de administratrice tij dens de oorlog, toen de school moest verhuizen naar Nijmegen. „In die periode heeft zij ook on noemelijk veel gedaan om de jon gens uit de arbeidsdienst te hou den", aldus de heer Kolff. Ook de heer G. K. Brouwer, oud directeur van de school en thans inspecteur van het nautisch on derwijs, wist, dat mevrouw Van Bel slechts node gemist kon wor den. „Als voorzitter van de cen trale commissie van eindexamens weet ik hoe veelomvattend en be langrijk uw werk is", aldus deze spreker. „Omdat een commissie gewoonlijk alleen maar een lange levensduur en geen geld bezit, was het voor ons moeilijk U iets aan te bie den", aldus de heer Brouwer, die echter toch met een verrassing kwameen getuigschrift B. M „We hebben wel eens een leerling op school gehad, die er vier jaar over deed, maar iemand, die er 36 jaar over deed nog nooit", voegde hij er aan toe! Kwart eeuw „Met elkaar hebben we 25 jaar gewerkt", zei de heer P. VIjn, oud-directeur, in een toespraak, die hij doorspekte met vele aardige anekdotes uit deze periode van'n kwart eeuw. „Uw levensspreuk moet geweest zijn: „Dien de men sen en je dient jezelf", aldus de heer Vijn, die haar tenslotte een enveloppe met inhoud aanbood „als beginkapitaal voor een t.v.- toesteV Verder werd nog het woord ge voerd door vertegenwoordigers van scheepvaartmaatschappijen, waarvan er één opmerkte: „Mijn voorganger vertelde me al, als de directeur het niet weet, weet mevrouw Van Bel het wel, en zo is het inderdaad altijd geweest." Een geschenk ohder couvert, bloemen en 'n lamp, die aangebo den. werden door de heer J. An ker, oud-voorzitter van de ge denkplaatcommissie, onderstreep ten verder de woorden van waar dering. De avond tevoren hadden de leer lingen reeds afscheid van me vrouw Van Bel genomen, waarbij zij een zilveren schaal met bloe men kreeg. Bevorderingen aan de chr. delailhandelsvakschool Aan de chr. detailhandelsvaksehool voor Zeeland te Middelburg werden bevorderd van 1 naar 2: Barten H. L., Breel J., Geel hoed J. L„ (prijs). Geelhoed P., Goffau de C., IIe9e J. J„ Hollander den J., Honds- merk C.. (v.w.), Jaeobsen J., (v.w.,) Jan- se E.. Jonge de D.. Kallewaard L.. La- main P. (prijs). La Soe P.. Lantsheer P. F., Luikenaar W. P., Meerman J. H.. Meester de C., Melse I. A., Midavalne M„ Plouvier E. H. F. (v.w.), Poppe I. P., Pouwelse P. D. (prijs), Prins J. A„ Prins C. S„ Riemens A. L„ Roelofsen H.. Roose W. Ch. A„ Smit J.. Til van R. H„ Ventevogel P. A. (prijs), Vergouwe C. P., Verburg G. C„ Verschuure M. B., Vos J. .T.. (v.w.), Wattel G„ Weststratc A. (prijs), Wondergem J. M., Wit de A. J., Willemse M., (v.w.), Zink G., (v.w.) Niet bevorderd:-10. Voor het toelatingsexamen slaagden: An- rooy J., Goes: Arnoldus H„ Middelburg: Belle P. van, Vlissingen: Blok M.. Kapel- Ie: Boender M., St.-Laurens; Büchner W.. Goes: Buck de W., Kortgene; Burgs Th., Vlissingen: Buijs F., Vlissingen: Buijze M., Kamperland: Bruijn de G., Middelburg; Breijer F., Vlissingen: Boven van D„ Nieuwland: Capello H„ Goes: Dirven M., Middelburg; Dominicus K., Goes; Drie- dijk C„ Lewedorp; Eversdijk F„ Goes; Felius R., Middelburg: Hilton P. van, Axel: I-Ioogesteger K., Krabbendijke: Hoogestegcr M. O.. Souburg: ïmpens P., I.Tzendüke; Jongepier J., Middelburg: Joosse L., Nieuwland: Kerkvoort M. van. Goes, Keesman K„ Enkhuizen; Kruit H., Zoutelandc; Krijger J„ Middelburg; Ko ning A. de, Vlissingen: Kooning S., Le wedorp: Koopman A.. Middelburg: Kun- der de I. O. P., Nieuwdorp; Kuijs L., Middelburg: Loof A. d, Vlissingen: Leijnse J., Middelburg; Louwerse J., St.-Laurens; Luijk R. van, Middelburg; Marijs P., Vrouwenpolder: Meer H_ v. d., Terneu- zen: Mast W. J. N., Middelburg; Minder- houd P., Westkapelle; Nijssen C„ Goes; Os II. van. Middelburg; Ots F., West-Sou burg: Perwez B„ Vlissingen: Paauwe S„ Yerseke; Rótte A., Middelburg: Rozemond K., Middelburg: Schout J. W„ Middel burg; Sohout J. A., Middelburg: Steu- tel A„ Middelburg; Tilróe P., Vlissingen; Vahlenkamp B. R., Goes; Verschlere J., Kloétinge: Weststrate J. A., Middelburg: WUleboordse P., Middelburg; Willeboord- se J„ St.-Laurens; Willemse J„ St.-Lau rens; Zwemer S., Kamperland. Afgewe- Feestelijke opening mosselseizQen te Bruinisse Ook dit jaar wil men op zaterdag1 20 augustus te Bruinisse de opening van het mosselseizoen feestelijk vieren. Bij voldoende medewerking zal „Vlaggetjesdag" worden gehouden met een vlóotschouw. De vorig jaar met zoveel succes verreden „Greve- lingendamrit" zal ook nu worden ge organiseerd. De muziekvereniging „Nu met Hope" en de sportvereni ging Kwiek zullen hun medewerking geven. Advertentie J 'tz VANDAAG. Middelburg City: ..Alle lie ben Peter", 8 uur, 14 jaar. Electro: „Totale oor log", 7 en 9.15 uur. 14 jaar. Sportveld: voetbalwedstrijd Nieuw Middelburg— 't Zand, 19.30 uur. Kunstzaal Van Ben them en Jutting: tentoonstelling van tekeningen H. de Vries, 9—18 uur. „Miniatuur Walcheren", Molenwater, geopend 922 uur. Vlissingen Luxor: „Ferry to Hong kong", 7 en 9 uur, 14 jaar. Aihambra: „Koningin Zenobia de ontembare", 7 en 9 uur. 14 jaar. Goe* Grand: „Inspecteur Hardesty F.B.L", 7 en 6.15 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2