PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Verenigde Staten: Belgische troepen moeten nog enige tijd in Kongo blijven Boringen op Duiveland in kader Deltaplan Enorme bosbranden in Verenigde Staten BILT PROF. EYSKENS VERKLAARDE, DAT LEVENS VAN LANDGENOTEN BESCHERMD BUJVEN AMSTERDAMSE AGENT MISHANDELT CHAUFFEUR TACHTIGDUIZEND HA BOS EEN PROOI VAN HET VUUR HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 171 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurAV. Leertouwer. Adjunct-h'oofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ,3rieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 23554 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel.2094. Loemoemba naar New York vertrokken I Zweedse leden van de Y.N.-troepen- j macht in Kongo verschansen zich hier rondom het vliegveld van de hoofdstad Leopoldstaddat hun ter j bewaking is aangewezen. De Amerikaanse regering verwacht dat de toestand 111 Kongo zich gunstig zal ontwikkelen na de beslissing, die de Veiligheids raad gisteren heeft genomen en het besluit van premier Loe moemba om af te zien v an Russische of communistische hulp. Men acht het noodzakelijk dat de Belgische militairen nog enige tijd men denkt aan enkele dagen in Kongo zullen blijven. De politiemacht van de Verenigde Naties moet echter eerst uitgebreid worden, meent men in regeringskringen te Washing ton waar men veel waardering heeft voor het beleid van de secretaris-generaal der Verenigde Naties Hammarskjöld. De Belgische minister-president prof. Eyskens heeft vrijdag na afloop van de kabinetsvergadering meegedeeld dat de Belgische troepen in Kongo het leven van landgenoten zullen blijven be schermen waar dit nodig is. Hij voegde hieraan toe dat nog steeds talloze verzoeken om hulp uit verschillende plaatsen wor den ontvangen. Prof. Eyskens deelde voorts mee dat de minis terraad heeft besloten er bij de V.N. op aan te dringen „in de talrijke gevarenzones in Kongo" de vereiste maatregelen te treffen om de ernstig bedreigde bevolking te beschermen. aanvaarding- van de resolutie van Tunesië en Ceylon. Er bestond niet de geringste kans dat de Sowjet-resolutie zou worden aan- vaard. De Belgische minister van buiten landse zaken, Pierre Wigny, drong aan op bespoediging van het optre den van de V.N. in Kongo, want de verzoeken om hulp blijven binnen stromen. De Belgische ti'oepen zullen wor- Akkoord met Amerikaanse maatschappij In antwoord op vragen van journa listen werd voorts nog meegedeeld dat nadero gegevens van minister Wigny worden verwacht over de positie van de twee Belgische mili taire bases in Kongo. Gewaagd was of deze bases als gevolg van het besluit van de Veiligheidsraad ook door de Belgen zullen moeten worden ontruimd. De Belgische minister van landsver dediging verklaarde nog, toen hem deze vraag werd gesteld dat liem dit niet waarschijnlijk leek. Hij wees er voorts nóg óp dat het af hangt van de mate waarin de V.N.- troepen in staat zullen zijn hun taak van de bescherming der bevol king uit te voeren c'lat (le Belgische troepen zullen worden teruggetrok ken. In antwoord op een vraag zei hij nog niet te kunnen begrijpen waarom de Verenigde Naties troe pen zouden sturen naar Katanga waar liet thans .rustig is. Do Kongolese premier Loemoemba is gisteren naar New-York vertrok ken. Met zijn gezelschap van advi seurs is hij gisteren in een „cornet" van de R.A.F. te Accra aangekomen. Het gezelschap stapte over op een vliegtuig, dat door de regering Aan Ghana ter beschikking is gesteld. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties had vrijdagoch tend eenstemmig een 'resolutie aanvaard, waarin België wordt verzocht zijn troepen spoedig uit Kongo terug te trekken. Een tijdslimiet werd in deze resolu tie niet gesteld. De Sowjet-Unie trok een ontwei-p-vesolutie, waar in terugtrekking binnen drie da gen van de troepen van de „agres sor" België werd geëist in, 11a de enigde Naties in staat zijn orde en veiligheid te verzekeren. „De eenheid van de Kongo is het gevolg van de Belgische politiek", zo zei Wigny, doelend op de af scheiding A'an Katanga. Voor onze komst bestond Kongo niet. België zal zich overigens onthouden vau inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van de jonge repu bliek. Een woordvoerder van de Verenig de Naties te Leopoldstad heeft gis teren verklaard dat er op dit ogen blik geen plannen bestaan 0111 een V.N.-detachement naar Katanga te zenden. Maar hieraan voegde hij toe dat de secretaris-generaal van de V.N. A-asthoudt aan de opdracht van de Veiligheidsraad die spreekt van de gehele Kongo. Maricie Pate de chef van de Uni cef heef t meegedeeld dat hij zou trachten voedsel en technische bijstand naar Katanga te bren gen. Het is niet bekend hoe de Auto te water - drie doden Vrijdagmorgen omstreeks zeven uur is een personenauto met zes inzitten den uit Boyl en omgeA'ing nabij J011- re te Avater gereden. Drie der inzit tenden zijn daarbij 0111 liet leven ge komen. De slachtoffers, arbeiders, die op Avcg Avaren naar hun Averk in de ruilAerkaA:eling Haskerveenpoldcr, zijn de bestuurder J. Aan Olphe.A. Veldhuizen en H. de Boer. De overige inzittenden, onder Avie een 14-jarige jongen, die de mannen tij dens zijn vakantie vergezelde, slaag den erin zichzelf te beATijden. Het ongeluk gebeurde bij het uitwij ken voor een tegemoetkomende auto. regering van premier Tsjombe reageert, maar wel heeft Tsjom- 1 be bij herhaling verklaard dat I de V.N.-troepen slechts op ge vaar A'an oorlog kunnen pogen I in Katanga binnen te komen. Premier Loemoemba heeft vrijdag op een persconferentie te Leopold stad meegedeeld, dat hij met een Amerikaanse maatschappij ge naamd „Congo International mana gement Corporation", een akkoord had gesloten A'oor financiële en tech- l nische hulp aan zijn land. Hij zei binnenkort naar de V.S.. Canada en 1 „andere landen" te zullen gaan om j technische bijstand voor Kongo té vragen. Loemoemba verklaarde zich ingeno men met het besluit van de Veilig heidsraad. Volgens hem, had de Belgische regering vele psychologi sche en politieke fouten in Kongo gemaakt, maar hij deed een beroep op Belgische technici van essentieel belang ojn in Kongo te blijven. De Amerikaanse maatschappij, waarmee hij een overeenkomst had gesloten, bestond uit ban kiers, industriëlen, raadgevende ingenieurs, economen, juristen en deskundigen op allerlei ge bied uit vele landen. In het bij zonder uit Engeland, Japan, Ne derland, Ierland, Duitsland, Ca nada, Frankrijk en de V.S. Belgische troepen hebben gisteren met steun van vliegtuigen een groepje Kongolese rebellen gevan gengenomen, die enige dagen gele den de waterkrachtcentrale van Nzilo, op ongeveer 300 km van Eli- zabethslad gelegen, hadden bezet. Do opstandelingen, meest leden van de Bakongostam en fervente aan hangers van premier Loemoemba, hadden zich verschanst in gebouwen en hutten bij de centrale. „We hebben voor elk huis hard moe ten vechten", zei ee.11 AA'oord voerder vim het leger. „Do Kongolezen had den hun vrouwen bij zich en een negerin werd geivond door scherven Arau een handgranaat." Twee Bel gische soldaten worden gedood en vier raakten licht gewond. Aan de zijde van de opstandelingen vielcflh elf doden en ongeveer twintig ge wonden. NA JOURNALIST.. Aanklacht tegen agent ingediend De 30-jarige Amsterdamse vracht- autoohauffeur A. B. heeft gisteren bij dé. centrale recherche van de hoofd stedelijke politie proces-A'crbaal laten opmaken Avegens mishandeling door de agent J. Aan der M. van hét bu reau Warmoesstraat. 0 Donderdagavond werd de chauffeur geverbaliseerd, omdat hij de bevelen van de politie niet zou hebben opge volgd en een verkeersagent zou heb ben geschopt en gekrabd. De chauf- Twee. A'an de talrijke vliegtuigen die deelnemen aan de bestrijding Aan de uitgestrekte bosbranden welke sinds een Aveek negen staten 111 het weste lijk deel der V.S. teisteren zijn ATij-' dag in de vlammen neergestort. Vier A'Iiegers A'onden hierbij de dood. Tot dusver zijn in Californië, Oregon. Washington, Montana, Idaho, Ne vada. Utah, Wyoming en Arizona 80.000 hectare bos een prooi van het vuur geworden. Duizenden brand weerlieden en vrijwilligers, hebben de strijd tegen het vuur aangebon den, doch ondanks de moderne be strijdingsmiddelen breiden de bran den, die door blikseminslag zijn ont staan, zich nog verder uit. De schade wordt op tientallen mil joenen dollars geschat. Uit de omge ving van Los Angeles moesten dui zend personen worden geëvacueerd. Volgens de Amerikaanse autoriteiten is door de branden een der ernstigste situaties ontstaan, die het westen van de V.S. sinds dertig jaren heeft ge kend. feu is evenwel van mening-' dat hij uit noodweer heeft gehandeld, omdat hij na een misverstand over de in structies van twee agenten door een van hen ruw zou zijn behandeld. La ter zou agent Van M. hem in zijn ge zicht hebben geslagen. Acht personen zijn hier\'an getuige geweest. Tóén B, naar liet bureau werd opgebracht, zou de agent voorts dreigementen hebben geuit. Dezelfde agent was op 3 juli jl. be trokken bij het incident met de Volkskrant-verslaggever A. van Bra- kel, die door twee figuren van de Amsterdamse walletjes werd neerge slagen, en twee van zijn collega's van „Het Vrije Volk". De drie journalis ten dienden een klacht in bij de po litie, doch de hoofdcommissaris van de hoofdstedelijke politie heeft, zoals bekend, na kennisneming van het rapport over deze zaak geen aanlei ding gezien een disciplinaire maat regel tegen agent Van der M. of een van zijn collega's te nemen. Hoofdinspecteur P. A. Jóng van de ceütrale recherche, die gisteren het proces-verbaal volgens de lezing van de A'raehtautochauffeur heeft opgemaakt, wenste over deze zaak geen nadere mededelingen te doen. „De officier van justitie zal moeten beslissen of een strafvervolging te gen de agent moet worden inge steld", zei hij. Met Ingang \'an 1 augustus zullen de tarieven van de metro en de auto busdiensten in Parijs worden A'er- hoogd. Een knipkaart van tien voor de metro gaat dan vder nieuwe fran ken (ongeveer drie gulden) kosten. Thans kost een dergelijke kaart drie frank. Zcljn deze raaic foto kim slechts een bescheiden indruk geren van de machtige stuwdam, welke op het ogenblik in aanbouw is in Noord- lfalië bij Bélluno. De betonnen wand, waarvoor 348.000 kubieke meter beton moest worden gestort, ts 265,50 meter hoog, doch slechts drie meier breed. 336.000 ku bieke meter grond en rotsen moesten er worden afgegraven voor de dam, die. naar men hoopt, in augustus ge reed zal zijn. Na afsluitingen een verantwoord grondwaterpeil IN OPDRACHT van de Delta- dienst van Rijkswaterstaat be gint volgende week in de Vier- bannenpolder op Sehoüwen-Dui- veland een bodemonderzoek, teneinde de doorlaatsnelheid van het grondwater in de onder grond van deze Duivelandse pol der te bepalen. Dergelijke on derzoekingen worden door de te Haarlem gevestigde Geologi sche Stichting door het gehele Deltagebied verricht: zij moe ten een antwoord geven op de vraag, welk'niveau het water in de na de voltooiing van het Del taplan afgesloten zeearmen moet krijgen om voldoende grondwater te behouden. Want hoewel dit niveau dus reeds is vastgesteld, blijft In deze bij zonder belangrijk de vraag, hoe hoog het Avater in de afgesloten zee-arnien moet komen om genoeg grondwater te hebben. hetgeen voor een goede gang Aan zaken in de landbouw 1111 eenmaal onont beerlijk is. Bij de vaststelling van het niveau Averd destijds een ge middelde genomen en men mag A'erAvachtcn, dat men hier\*an ook maar weinig zal behoeven af te wijken. Het wordt slechts, aan de hand A'an de door dit bodemonder zoek verzamelde gegevens nader gepreciseerd. Een verantAvoorde- lijke taak, waarvoor de afdeling waterhuishouding van de Delta- dienst zich gesteld ziet. Een dergelijke geo-hydrologiseh on derzoek "werd twee jaar geleden in de Prunjepolder op Schouwen gehouden: de waterhuishoud-afdeling is voorts reeds bekend met de uitslagen van soortgelijke grondboringen, die niet succes konden worden afgesloten op Zuid-Beveland en Goeree-Overflak- kee. Op het programma van de Geolo fische Dienst staan voorts boringen ij Willemstad en op het eiland Voor- ne. Vermoedelijk worden ook Wal cheren en Noord-Be\'elnnd in het. on derzoek betrokken. Acht boringen Het onderzoek In de Vierb&nnenpoi- der omvat acht boringen; men.gaat hier tot een diepte van vijftig meter. Vanaf maaiveld tot deze diepte wor den alle lagen geregistreerd, die er in dit geval in de Duivelandse in de bodem voorkomen. Het is de specialiteit van de onder het ministe rie van economische zaken resorte- rende Geologische Dienst, „onge roerde" gi endmonsters aan de opper vlakte te brengen, zodat men met Erote nauwkeurigheid het gehele pro- el in kaart kan brengen. Zo komt de juiste ligging van klei-, veen- en zandlagen „aan het licht" en vooral de laatstgenoemde, de zandlagen, zijn bijzonder belangrijk, omdat zij wa tervoerend zijn. Klei en \-een werken daarentegen ais „afsluitende" lagen. Heeft men dus eenmaal de structuur van de bodem vastgesteld, dan kan men hieruit afleiden, of het grond water vlot tot de bovenste kleilaag kan doordringen. Acht boringen dus op acht plaatsen in de Vierbannen- polder, een werk, dat ongeveer acht weken in beslag zal nemen. Het onderzoek blijft niet beperkt tot dit „karteren" van de verschillende lagen. Watermonsters Zodra men met de boring gereed is, laat men fn het gat zogenaamde „stijgbuïzen" zakken. Deze buizen blijA'en nog tientallen jaren in de grond zitten, het Avorden „observatie posten" voor de waterhuislioudafde- ling van de Deltadienst, die hier re gelmatig grond\A'atermonsters kan oppompen om het zoutgehalte Aast te stellen. Zo kan men waarnemen, hoe de ontzilting in zijn werk gaat, als de zee-armen eenmaal afgesloten zijn. Hoofdzaak is evenwel het onderzoek naar de „gedragingen" van het grondwater, waarvan het niveau dooi de werking van de vloed in stand wordt gehouden. Met de voltooiing van het Deltaplan A'alt deze werking weg en het is derhalve begrijpelijk, dat er enige vrees zou kunnen be staan, dat de afsluiting van de zee gaten ook een daling van het grond- watemiveau teweeg zou brengen. Met dit onderzoek stelt men dus vast, of er werkelijk van een da ling sprake zal zijn en zo ja. hoe- veel deze daling zal zijn en wat daartegen te doen is. Anders gezegd: men zoekt uit, tot Avelk peil men de Avaterstand in de afgesloten zee-armen straffeloos ban terugbrengen. Een precisering van het Avaterpeil dus, waarbij uiteraard de landaanwinst en nog tal van an dere factoren een belangrijke rol spelen. Het Is een zoeken nanr een evemvicht dat naar men mag aanne men maar Aveinig zal afwijken van het waterpeil, zoals dat voor het Del tagebied. A'astgeeteld. KORTE PREDIKATIE Daarom danlaten ook wijnu wij zulk een grote wolk van getuigen rondom ons hebben, afleggen alle last en de zonde, die ons zo licht in de weg staat, en met volharding de wedloop lopen, die vóór ons x ligt. Hebreeën 12 1. Wie ook de schrijver van de brief aan de Hebreeën geiceest moge zijn, Itij was in ieder geval iemand die naast de schriften van het Oude Tes tament ook goed thuis was in dat gene wat er omging in de stedelijke samenleving van zijn dagen en daar toe behoorden ook de sportmanifes taties, waarvan dan de bekendste de spelen in Olympia zijn geiceest. Dat blijkt uit de beelden die hij in zijn brief gebruikt. Het eerste vers van het twaalfde hoofdstuk is daarvan een voorbeeld. In het elfde hoofdstuk heeft hij ver teld van vele bekenden uit het Oude Testament, die de weg van het geloof ten einde toe hebben gelopen. Dat ge loof was voor hen de zekerheid, van de dingen die zij hoopten en dit ge loof, deze hoop, heeft hun leven be zield en lien bijzondere krachten ge geven, Zij hebben dingen gedaan, waartoe zij zonder geloof niet in staat zouden zijn geweest. Zo vertelt hij van Abel, van Henoch, van Noach, van Abraham en van zovelen meer. Deze allen vat hij samen in de „grote wolk van getuigen rondom ons''. In zijn gedachten ziet hij vóór zich een stadion waarvan de banken bezet zijn. Deze toeschouwers interesseert het hoe er gekampt wórdt. Zij moedigen de kampioenen aan die de wedloop lopen. Maanden- en misschien jaren lang hebben zij getraind, Zij hebben zich grondig vóórbereid om alles 1e kunnen geven wat er aan krachten in hun spieren zit. De laatste reser ves worden aangesproken. En dan is het ook zaak dat zij mentaal in orde zijn. Dat is de stijl waarin nu ook gespro ken wordt van de weg des geloofs. Dat is geen glijbaan, maar een loop baan, waarop men wel terdege voor bereid mag zijn en waarbij alles wat kan hinderen, „alle last en de zonde, die ons zo licht in de weg staat", moet worden afgelegd. Ook het men tale gedeelte spreekt geducht mee, zodat men met volharding lean lopen. Hoe menigeen heeft niet de gedachte dat het leven van het geloof als een glijbaan is. God zorgt er wél voor en wat geeft het hoe wij mensen ons in spannen. Dat is ook wel zo dat God zorgt. Maar daarnaast staat ook dat God van de Zijnen vraagt dat zij be reid zijn de loopbaan te lopen met onthouding en met het geven, soms van hun laatste reserves, gedachtig aan hen, die de loopbaan ten einde toe hebben gelopen vooral ziende op de voleinder des geloofs, Jezus Chris tus. H. Volgens de weerrapporten van gister- avond 7 uur. Den Helder, lialf bewolkt 17 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 17 gr. Vlissingen, half bewolkt 17 gr. Eelde, onweer 13 gr. De Bilt, zwaar bewolkt 18 gr. Twente, half bewolkt 37 gr. Eindhoven, regenbui 36 gr. Zuid-Limburg, onweer 37 gr. Helsinki, regenbui 20 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 19 gr. Oslo, regenbul 37 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 33 gr. Aberdeen, half bewolkt 36 gr. Londen, regenbui 37 gr. Amsterdam, licht bewolkt 18 gr. Brussel, regenbui 19 gr. Luxemburg, regenbul 18 gr. Parijs, regenbui 19 gr. Bordeaux, licht bewolkt 21 gr. Grenoble, licht bewolkt 23 gr. Nice, licht bewolkt 25 gr. Berlijn, half bewolkt 20 gr. Frankfurt, zwaar bewolkt 22 gr. Münehen, ztvaar bewolkt 22 gr. Zürieh, zwaar bewolkt 20 gr. Genève, zwaar bewolkt 22 gr. Locarno, zwaar bewolkt 25 gr. Wenen, regenbui 25 gr. Innsbrück, regenbul 22 gr. Belgrado, onbewolkt 26 gr. Athene, onbewolkt 36 gr. Rome, onbewolkt 30 gr. Ajaccio, onbewolkt 26 gr. Madrid, onbewolkt 33 gr. Lissabon, onbewolkt 28 gr. VERWACHT. ZELFDE WEERTYPE AanA'ankelijk ATij veel bewolking met na en dan regen- of onweers- I buien, later vanuit het westen enkele opklariugen. Aanhoudend koud Aveer met een merendeels matige Avestelij-' i'ke wind. STRAN1) VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag opklaringen maar op enkele plaatsen nog een bail. Matige westelij ke wind. Temperatuur 17 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Zondag tijdelijk veel bewolking met wat lichte regen, later gevolgd door Iets warmere oceaan!acht..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1