Voor en tegen commerciële T.V. op conferentie C.H.U. sclmjven Even geduld, mevrouw ...tot hall september JEUGD, MUZIEK EN DANS IN ALLE LIEBEN PETER" UW AL INGEZONDEN? EINDEXAMEN EN BEVORDERING DE RUYTERSCHOOL VLISSINGEN TOELATING EN BEVORDERING AAN H.T.S. TE VLISSINGEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 JULI I960 De directeur van de N.C.R.V., mr. H. van de Veen, meent dat de com. merciële televisie voor de consu ment een niet te verwaarlozen prijsverhoging van gebruiksartike len zal betekenen en dat de vaak gehoorde bewering dat de commer ciële TV-programma's de kijkers niets zullen kosten dan ook een drogreden is. Voorts verwacht hij, dat het be staan van een commercieel televi sie-instituut naast niet-commer- ciële organisaties de kosten voor de laatste aanzienlijk zal doen stijgen. Er zal, volgens hem, ogenblikke lijk een strijd ontbranden om zich door middel van de hoogste gages van de beste artistieke en techni sche rtiedewerkers te verzekeren, om exclusieve uitzendrechten voor belangrijke gebeurtenissen te ver krijgen en dergelijke. Mr. van de Veen, die vrijdagmor gen sprak op de zomerconferentie van de Christelijke Historische Unie te Zeist, noemde de commer ciële televisie voor het Nederland se bedrijfsleven zelf niet zonder gevaar. Hij verwacht, dat bij in voering van de commerciële tele visie ook machtige buitenlandse adverteerders zich door gebruik making van de Nederlandse com merciële televisie een positie op de binnenlandse markt zullen trach ten te verwerven. Hij voerde tal van bezwaren aan tegen de commerciële televisie en zei dat de zakenman zich voor alles ten doel stelt het bereiken van een zo groot mogelijk aantal kijkers. Niet de ideële betekenis die het communicatiemiddel kan hebben, staat bij hem voorop, doch zijn programma's zullen, volgens mr. Van de Veen, uitsluitend of althans in hoofdzaak een hulpmiddel zijn bij het verkrijgen van een maxi male publiciteit voor zijn onderne ming en zijn produkten. Men kan, volgens hem, niet verwachten, dat de commercie bereid zal ziïn met de rol van een belangloos maece- naat genoegen te nemen. De heer Van de Veen noemde tele, visie een kostbare aangelegenheid. Met de commerciële televisie zullen bedragen gemoeid zijn die bedui dend hoger zijn dan aïe, welke bij de tot dusver bestaande vormen van reclame worden besteed. De commerciële televisie zal daarom, volgens hem, begrijpelijkerwijs al leen renderen indien het bedrijfsle ven de meeste verstrekkende vrij heid in de programmavorming wordt toegestaan. Daarbij komt, volgens mr. Van de Veen, het ge vaar, dat de bij de programmavor ming belanghebbende figuren in een veilige animiteit achter finan cieel machtige en invloedrijke con. cerns schuil kunnen gaan. Het is niet voor niets, zo zei hij, dat de commerciële televisie zich zo gaar ne als „onafhankelijk" aandient. TUSSENSTATION Invoering van reclame in de TV ontmoet, volgens de heer Van de Veen, het praktische bezwaar dat voor een verdere penetratie van de commercie in de televisie de deur op een kier is gezet. Reclame in de TV is, volgens nem, geen doel meer doch hoogstens een tussenstation op de weg naar de volledige com merciële televisie. Voor een gezon de ontwikkeling van de televisie zijn geen inkomsten uit de recla me nodig, zo neemt mr. Van de Veen. Na het betoog van de heer Van de Veen brak het Tweede Kamer-lkl van de Christelijk-Historische Unie de heer F. H. van de Wete ring een lans voor toelating van reclame in de TV gezien de storm achtige ontwikkeling der reclame op allerlei gebied, zo betoogde hij, nog gestimuleerd door het feit, dat een verdergaande Europese inte gratie grotere verscheidenheid van goederen op de Nederlandse markt zal brengen, de televisie als com municatiemiddel bij uitstek hier niet buiten kan laten. Dit te minder, aldus de heer Van de Wetering, wanneer men kennis neemt van de steeds meer opdrin gende TV-reclame van onze Oos terburen, vooral wanneer daar bin nenkort een tweede televisienet, com aercieel geëxploiteerd, een feit gaat worden. De bewering dat commerciële tele visie gepaard zou gaan met „meest nihilistische cultuuruitla tingen" en „zich ongetwijfeld gaat richten op de slechte instincten van een volk", acht de heer Van de We tering volkomen in strijd met wat deze vorm van televisie in verschil lende landen en met name ip En geland heeft bewezen. De instelling van een tweede programma ten be. hoeve van de bestaande omroep verenigingen betekent, volgens de heer Van de Wetering, dat men de staat nog verder met vele miljoe-- nen aan dit volledig gesubsidieer de bedrijf wil binden. STAATSGELDEN De huidige Nederlandse televisie omroep, aie uitsluitend via de staatskas uit afzonderlijke kijk gelden wordt bekostigd, zonder dat de omroepverenigingen zelf hier belangrijke offers voor brengen, staat nog voor grote bedragen de bet in de boeken van de staat, zo merkte de heer Van de Wetering op. Hij betwijfelde ernstig of de verhoging van het kijkgeld tot 36 bij uitbreiding van het aantal zenduren spoedige terugbetaling mogelijk maakt. Het competitie-element tusen twee programma's zon, volgens de heer Van de Wetering, een stimulans voor programmaverbetering kun nen zijn. De commerciële televisie, zo zei hij, tenslotte, biedt een be langrijke oplossing voor de Neder landse televisiekijkers om in volle vrijheid een programakeus te doen, zoals dat door hen wordt be geerd. „Veronica" onder vlag van Guatemala Het radioschip „Veronica" voert sedert begin juni de vlag van de IHiddenamerikaanse staat Guate- KADI O- EN T.V,-RUBRIEK T.V.-film over Sir Winston Een Amerikaanse radiö en TV- maatschappij is te Westerham in Engeland begonnen met het maken van opnamen voor de eerste van totaal 26 uitzendingen waarin de memoires van Sir Winston Chur- chil worden herverteld. De Ameri kaanse maatschappij heeft de rechten voor 5 miljoen gulden van de auteur gekocht. Churchill zal zelf niet in levende lijve wel op filmjournaals en dergelijke in de serie optreden. Men denkt 60 tot 70 percent van de opnamen uit journaals en docu mentaires te kopiëren, wat resteert wordt in Engeland of elders opge nomen, zoals vraaggesprekken met overlevenden uit de slag om Engeland, zeelui die in de kon vooien hebebn gevaren en militai ren. De eerste film, die op 27 no vember voor de TV komt, heeft „Winston is back", naar het sein dat de Engelse admiraliteit uit zond toen Churchill aan het begin van de Tweede Wereldoorlog weer minister van marine, of first Lord of the Admiralty, was geworden. mala. Dit is vrijdag van de zijde der „Veronica" medegedeeld,' na dat op 2 juni door een der woord voerders was verklaard, dat het schip een nieuwe registratie had gekregen toen het einde mei uit het koopvaardijregister van Pana ma was geschrapt. Men weigerde toen het land van nieuwe registratie te noemen om „niet opnieuw moeilijkheden te veroorzaken" en volstond met te verklaren dat de vlag en de scheepspapieren in een verzegelde bus aan boord van de „Veronica" waren ondergebracht. Men verzekert thans opnieuw, dat men nog diverse aanbiedingen voor het registreren van het schip achter de hand heeft, zodat de le galiteit van het radioschip verze kerd is. AAAAA/VWVWWNAAAA/^^/V <2foren, 31CH en T.V.-plan voor Singapore Volgens een Reuterbericht uit Singapore heeft de N.V. Philips gloeilampenfabrieken aan de re gering van Singapore een volle dig uitgewerkt televisieplan voor gelegd. De regering heeft het plan in studie. Ook Japanse des kundigen hebben soortgelijke plannen ingediend. Naar het A.N.P. in Eindhoven verneemt, betreft het hier een voorstel van Philips tot het op richten van een televisiestudio met zendapparatuur. VANDAAG T elevisie Willy van Hemert vreesde en hoopte dat zijn eerste T.V.-bewer- king van de beroemde Claudia- serie van Rose Franken zoveel succes zou hebben, dat het tweede deel onvermijdelijk ook op het scherm zou moeten worden gepro jecteerd. Zijn vrees en hoop is be waarheid geworden. Vanavond gaat het tweede deel over „een gelukkig huwelijk van gewone, aardige mensen" de lucht in. Van Hemert stond voor een heel wat moeilijker taak dan de eerste keer. Toen immers kon hij zijn televisiespel schrijven naar de to neelbewerking, die Rose Franken zelf van haar eerste Claudia-ro- man had gemaakt. Nu en voor de wellicht nog volgende vijf de len moest Van Hemert de T.V.- bewerking naar het boek maken. Ook van net derde deel zullen de kijkers kunnen genieten, want dat staat al definitief voor^de 14e augustus op het programma. Vanavond zullen we eerst ver plaatst worden naar Los Angeles, waar' David en Claudia een archi tectencongres bijwonen. Voor vrouwlief is dat een mooie gele genheid wat contacten te leggen met de bewoners van Hollywood. Daarna verhuizen we in grote vaart naar New York, naar de flat van het echtpaar, waar David zich ernstig bezighoudt met een ontwerp voor een radiopaleis. Er komen nogal wat decors aan te pas en Weljnand Grijzen zal heel wat hebben moeten passen en me ten om alles in een studio te wringen. Problemen zijn er nauwelijks in deze televisïekomedie, die een uur en veertig minuten over het scherm zal voortkabbelen. Evenals verleden jaar vormen ook nu Kit ty Janssen en Will van Eist bet ideale echtpaar. Verder werken o.a. mee de cabaretières Dora Paulsen en Conny Stuart, Jeanne Verstraete, Sigrid Koetse en Wim van den Heuvel. Na Claudia en David is er van half elf tot tien over elf een Euro visie-uitzending van het 5e inter nationale balletfestival dat te Ner- vi in Italië wordt gehouden. Onder choreografie van Leonide Massine wordt het tweede bedrijf van een ballet op het scherm gebracht dat gebaseerd is op Rossini's opera „De barbier van Sevilla". Radio In verband met het Eucharistisch Congres 1960 dat te München in West-Duitsland wordt gehouden, zendt de K.R.O. een hoorspel uit onder de titel „Een mens kan bang zijn voor huizen". Het is een oorspronkelijk Nederlands stuk, geschreven door Rolf Petersen. Het eerste deel gaat om tien over negen via Hilversum II de lucht in. Het verhaal speelt zich af rond Michel, gespeeld door Eric van Ingen, die in de veertig jaar dat hij op aarde rondloopt veel per soonlijk leed en oorlogsellende beeft meegemaakt. Maar juist in die zwartste dagen heeft hij ook voorbeelden van opofferende naas tenliefde aanschouwd. Uit al deze ervaringen heeft hij na veel na denken de conclusie getrokken dat er een hogere macht moet be staan, die als het ware een tegen wicht biedt tegen het massale leed in de wereld. Behalve Eric van Ingen, spelen ook Jan van Ees, Frans Somers, Wam Heskes, Eva Janssen en Winfried Povel een rol. De regie is in handen van Leon Povel. Volgende week om kwart over negen wordt het tweede deel uitgezonden. MORGEN Om vijf voor half negen komt de K.R.O. opnieuw op het scherm met een B.B.C.-film over de jacht op exotische dieren ten behoeve van de Londense dierentuin. Deze keer gaan we op zoek naar para dijsvogels. In de vijfentwintig mi nuten die aan deze jacht vooraf gaan, draait de K.R.O. de wereld 29 jaar terug. In de rubriek „An no" zullen journaalopnamen uit 1931 worden getoond. Radio Ter nagedachtenis van de grote "Nederlander pater Titus Brands- ma, die in de jongste wereldoorlog in het Duitse concentratiekamp Dachau om het leven kwam. ia in Nijmegen een kapel gebouwd. De ze gedachteniskapel wordt zondag ingewijd en de K.R.O. geeft om acht uur 's avonds een reportage van deze plechtigheid. Op 27 maart van dit jaar heeft de Fran se pianist Robert Casadesus een concert gegeven in het Concertge bouw te Amsterdam, waarvan door de VARA opnamen zijn ge maakt. Om tien uur zondagmor gen zal men kunnen luisteren naar de Fantasie in c opus 17 van Schu mann, welke Casadesus op die dag heeft gespeeld. Een lezeres voelt zich hevig te leurgesteld. Zij heeft in de afge lopen winter enkele malen bij vrienden televisieprogramma's ge zien en die bevielen haar zo goed dat haar man onlangs zijn gezin gelukkig maakte met de aankoop van een toestel. „Maar", zo schrijft zij nu, „de programma's vallen me vreselijk tegen. Er zijn zoveel films en je ziet zo weinig van de bekende medewerkers. Ze zeggen, dat dit door de vakanties komt, maar iedereen is toch niet tegelijk met vakantie? Voor de radio hoor je wel iedereen Mevrouw, ziet U de dingen nu niet een beetje erg zwart-wit? U zult in de laatste weken toch echt af en toe wel bekende arties ten op het scherm hebben gezien. Maar inderdaad, de winterpro- gramma's zijn afgelopen en er wordt nu veel gewerkt met films, telerecordings en eerder opgeno men documentaires. Want in feite is wél „iedereen tegelijk met va kantie". Toneelspelers en musici hebben in de zomermaanden een lange vakantie nodig, willen zij in het seizoen dat gewoonlijk van half september tot half juni loopt, weer creatief en actief kun-: nen zijn. Vergeet U niet. dat zij in die lange reeks maanden veel al dag en avond in touw zijn. Ingeblikt Dat U meent door «Ie radio wel „iedereen te horen" komt, omdat veel muzikale en in elk geval alle lioorspeluitzendingen van tevoren op de band zijn opgenomen. Aan gezien U het verschil tussen „levend" en „ingeblikt" beslist niet kunt horen, wordt dit er niet bij gezegd. Ook bij werkelijk goede telere cordings behoeft niet te worden gezegd, dat de uitzending niet di rect is, maar wanneer het beeld niet helemaal gaaf kan zijn door de opname, verneemt U dit wel, opdat U niet aan de kwaliteit van uw toestel zult gaan twijfelen. Maar stel U gerust, de zomerpro- gramma's zullen U veel variaties bieden en in september kunt U echt „iedereen" weer op bet scherm zien. FILMS IN ZEELAND JAMES STEWART inspecteur Hardesty F.B.J. Sophia Loren spoelde weer de glazen De klanten van de Pappagallo- papegaaien-bar in Oostiglia in Italië die donderdagavond om hun afzakkertje kwamen, dach. ten dubbel tc zien voor ze iets gebruikt hadden. Was dat niet Sofia Loren, achter de toog? Ta, het was Sofia Loren. On danks haar succes eenvoudig gebleven. Op reis door Italië met haar man Carlo Ponti, had Sofia de verleiding niet kunnen weerstaan even aan te wippen bij de caféhouder waar zc ooit glazen spoelde. Even wilde ze de oude tijden laten herleven. De geharde barman pinkte een traan weg. jy Afschrikwekkend beeld van oorlog in documentaire „Alle liebeu Peter", CITY (Mid delburg) is een van de laatste films uit de onophoudelijke stroom tiener-rolprenten, die de Duitse filmfabrieken sinds en kele jaren terug verlaat. Peter Ivraus is er het zingende en gi taarspelende middelpunt van, het idool van de Duitse jeugd en zij het in mindere mate ook van de Nederlandse jongelui. Christine Kaufmann, die in dit filmp je zijn tegenspeelster is, heeft onder haar leeftijdgenoten ook al een groot aantal bewonderaars. Begrijpelijk, want in een vlotte trui en spijker broek door het leven dansend, beoe fent zij een bezigheid, die het meren deel van haar tienerpubliek blijft boeien. Christine Kaufmann kreeg baar eerste kinderrolletje in „Salto Mortale" van Victor Tourjansky. Nu is ze wat ouder geworden. De poppen gingen de kast in en men ziet haar thans in espressobar scènes en in opnamen, gemaakt in jazzkelders. In „Alle lieben Peter" is zij het doch tertje van een welvarende fabrikant Advertentie J Aan de De Ruyterschool te Vlisslngen werd het eindgetuigschrift toegekend aan Stuurmansleerling, getuigschrift A.S. J. C. Aleman, Sittard. H. Bout, Weinel- dinge. H. G. M. J. Dekkers. Bemmel. J. H. J. Doekbrijder, Nijmegen. E. Engel, Breda. J. H. Essenburg, Oosterbeek. H. J. B. Hol dijk, Zeist. R. J. M. Kamphulsen, Velp. J. H. J. Lempers, Schaesberg. C. F. Mol, Nij megen. J. Oostenenk. Apeldoorn. J. W. II. Plusje, Maastricht. H. D. K. van Raalten, Den Haag. F. Schaaper, Heemstede. L. Sta vast, Eindhoven. J. F. J. Trimbos, Bergen op Zoom. D. H. v. d. Velde. Zierikzee. M. B. Vercruijsse, Sluis. P. A. v. d. Vlies. Til burg. J. D. Ch. Wanrooij, Rotterdam. R. van der Werff, Middelburg. Stuurmansleerling, getuigschrift B.S. A. van Arenthals, Zaamslag. L. van Een denburg, Den Bosch. G. A. van Houwe- Ungen, Gonnchem. J. H. Kcngen, Antwer pen. J. J. Kraak. Eindhoven. A. Luijen- dijk, Nijmegen. II. Marijs, Arnemulden. E. Meijer, Vlisslngen. R. W. Nanlohy, Den Haag. J. S. Versteeg, Geldermalscn. F. Vonk, Den Ilaag. Leerling-seheepswerktuigkundigr. diploma A.M. R. A. J. van de Bank, Beek. M. van den Berg, Den Haag. J. H. van Breugel, Amsterdam. H. K. van Bijlevelt, Voorburg. J. Dijke, Arnemulden. R. G. J. Fennema, Zierikzee. C. Flink. Den Haag. R. van den Haak. Noordwijk. E. Huisman, Lelden. C. Keppel, Dtrkshorn (gem. Harenkarspel). J. S. A. de Laat, Rosmalen. F. M. Lecluyze, Hoofdplaat. P. Lentze, Sluiskil. R. L. L. E. Nijssen, Schiedam. J. Roggeband, Eindlu- ven. C. N. F. H. Rood. Den Haag. A. J. Schoe, Goes. M. A. Sentse, Krabbendijke. G. N. M. Theuns, Bergen op Zoom. W. Uittenboogaard, Lisse. R. van Vuuren, Apel doorn. N. de Waard, Vlissingen. Leerling-scheepswcrkluigkundige, diploma B.M. G. Baarspul, utrecht. H. L. Bal. Tholen. J. F. Beekmans, Eindhoven. P. M. E. Bogers, Roosendaal. F. H. A. Crooij- mans, Oss. P. Dlngemanse, Vlissingen. K, R. Gorter, Amsterdam (Slotervaart). H. G. Jaarsveld, Warder (N.-II.). L. de Jongh, Middelburg. J. Lagas. Oegstgcest. J. C. W. Nuijten, Bergen op. Zoom. J. C. Pisa, Delft. H. J. Sandifort. Vlisslngen. W. J. P. Schampers, Eindhoven. A. C. A. Schrijvers, Oss. G. van 't Wout, Alphen aan de Rijn. V. M. Adels. Alblasserdam. A. M. P. van den Avert. Halsteren. L. Baljé. Maartens dijk. W- K. van Bezooijen, Tholen. D. Bie- nefelt, Ticl. D. J. de Boer, Aalst (N.-B.). O. G. A. Bosch, 's-Heerenberg. R. A, F. de Bruine, Den Haag. J. C. W. van Dinteren, Velden <L.). W. J. P. A. Geerts, Oud- cn Nieuw-Gastel. R. Hartjes, Ede. A. C. Hulst, Sprang-Capelle. A. G. P. Jansen. Arnhem. Y. Kloosterman. Amsterdam. S. Zwarts, Leiden. F. S. Lausberg, Wassenaar. A. L. Malcontent. Vlissingen. H. W. Nleuwen- huijsen. Tienhoven (gem. Maarssen). C. van Nugteren, Schiedam. B. Oudkerk, Rot terdam. P. A. Reitsma, Epe. H. M. Schets, Koudekerke. H. A. Schreurs, Amersfoort. F. J. v. d. Vegte, Numansdorp. L. J. M. Verhaegh. Venray. J, Visser, Oisterwijk, P. A. de Voogd, Middelburg. C. M. A. van Vugt, Zaandam. H. B. Wegli, Zwyndrecht. Th. G. M. Weimar, Amstelveen (gein. Nieu- weramstel;. J. A. F. van Woudenberg, Vleuten. BEVORDERINGEN Bevorderd van Ic naar 2c klas Stuur mansleerlingen A.S. I L. J. Aardema. C. P. van der Doe. H. J. Ezendum. A. J. Flo- resso. R. Hart. B. R, I-Ioyer. G G. Ch. Koelman. C. Steijn. T. T. Tromp. R. L. A. J. Valewink. Stuurmansleerlingen B.S. I-A W. F. Al- derlleste. F. F. de Bakker. C. Bouman. P. L. Brounts. H. J. Donncr. P. J, Engels. L. M. J. Fabry. P. C J. M. van Heesch. J. II. W. Hofwegen. I. de Jonge. S J. Chlu Hung. Stuurmansleerlingen B.S. I-B P. Leen heer. A. C. J. T. B. Lemmcns. C. Letzer. J. W. Moerbeek. P. Mondeel C. II. Navest. G. A. J. Pieterse. H. van Rijn. A Salomé. A. R. M. v. d. Sneppen. J Th. A. Sonder- man. J. L. Verhagen. A. Verwoerd. W. R. Wong. Radiotelegrafisten Radio I J. M. Dicrkx. A. P. de Graaf. R. F. W. van Milt. J. J. Rijnders. A. Schelling. J. H. J. Sluijsmans. H. W. Wolters. Leerling-scheepswcrktuigkundigen A.M.I. C. Bal, N. van der Bent, J. A. van Breu gel, W. J. H. M. van Daalen, D. van Dijk, J. M. Jasperse. F. de Nooijer, W. K. Ott, R. K. Pongo, II. J. A. Rau, M. P. Ritter, W. R. van Roosmalen, J. E. Smit. Th. J. Stierum, R. II. Vink, F. J. R. Struiken, J. J. Capon. Lcerling-scheepswerktuigkundigcn B.M. I-A: K. L. J. Aertssen, A. Bakelaar, R. Bouc- kaert, H. J. Broerse, H. H, Claes, J. M. Ernst, G. P. Hoogeveen, J. W. Kassenberg, J. v. d. Neut, J. Pasveer, H. Verburg, P. Verhage, H. W. M. Veugelers, W. Wester hof, M. de Witte. F. L. Haverman. Lccrling-schccpswerictuigkundigcn B.M. I-B; E. Aanen, P. G. Amersbeek, A. A. Baars, Th. A. H. Bakker, J. N. P. Büchner, R. Bijsterveld, L. Dekkers, W. F. G. van Dijk, J. Ph. Elzerman, R. W. Faatz, P. F. Fe- leus, J. F. M. Feijen, N. Filius, P. Geertse, W. C. Geistdörfer, J. J. Koeman, E. Koop man, J. P. K. de Korver, N. I. P. v. tl. Meulen, C. D. v. d. Peppel, B. Spits, H. Th. A. Verhoef, II. B. Wiersma. I.ccrling-schecpswerktuigkundigcn B.M. I-C: C. J. Th. Baarslag, L. C. Blesheuvel. R. D. Bleeker, J. J. G. Bonte. I. S. Figee, M. M. E. Gieskes. B. de Graaf, E. P. D. R. de Graaff. J. Haeck, F. Hoogstrate, J. Huis- man, W. R. v. d. Jagt, J. P. Kalkman. J. Kommers, J. Kruijsse, H. W. M. Lutter- man, II. R. Maagdenburg, F. W. Marmel- steln, II. Th. Mellegers, W. P. J. Ooster- baan, P. G. M. Reivers, A. L. Roelse, P. L. Roussel, F. F. M. Scheren, J. Smid, H. T. Smith, B. Stalp, R. H. W. Uijlenbroek, H. C. Weijde. en het verhaal begint eigenlijk, wan neer haar papa een feestje geeft, dat wordt opgeluisterd door een studen tenorkestje, waarin Peter de gitaar bespeelt en waarbij hij natuurlijk zingt. De studenten zijn hardwerkende jon gemannen. Peter studeert voor inge nieur, maar net als zijn vrienden verdient hij er in zijn vrije tijd wat bij. Ook hier komt het Wirtschafts- vvunder even glunder om de hoek kij ken, zoals in bijna alle Duitse films van de laatste jaren. Het gevolg is dat in dit millieu werkelijke proble men niet bestaan en de moeilijkhe den, die zich voordoen meer op het amoureuze vlak liggen. Door per soonsverwisselingen en dergelijke grappen heeft men getracht de film een amusant karakter te geven, maar het resultaat is, dat het geheel erg braaf en goedmoedig aandoet. Ook al weer een gebrek, waaraan vele Duit se rolprenten lijden. Documentaire ELECTRO (Middelburg) vertoont een film, die is opgebouwd uit vele journaalfilms, welke, opgenomen tij dens de laatste wereldoorlog, in hun samenhang een uitstekend beeld ge ven van hetgeen men in die tijd te lijden heeft gehad. De Britse luitenant-generaal Sir Bri an Horrocks, die een voorwoord bij deze voorlichtende documentaire schreef merkte terecht op, dat elke oorlog weerzinwekkend is. Wie dat nog niet wist, doet er goed aan om naar Electro te gaan. „Totale oor log". de selectie uit negentig kilome ter oorlogsfilm, welke men daar te zien krijgt zal iedereen van de waar- heid van Sir Brian's woorden overtui- Anita Ekberg is een waardige ko ningin Zenobia in de rolprent, die ALHAMBRA (Vlissingen) dit weekeinde vertoont: „Koningin Zenobia, de ontembare", een Itali aans produkt met alle kenmerken van de romantische periode, die voorafging aan het tijdvak van de neo-realistische film in dat land. Anita behoeft absoluut niet haar best te doen om ontembaar te lijken en het vraagt weinig fantasie om te be grijpen, waarom zo velen elkaar de eer van het „temmen" betwisten. Fol- co Lulli is de man, die zich tegenover de misleidende zwakte van de schone Anita gesteld ziet. Orson Welles In Luxor (Vlissingen) kan men Or son Welles aanschouwen in „Ferry tot Hongkong", waarin hij de rol van een markante veerbootkapitein speelt. De geschiedenis is gebaseerd op het probleem van de statenloze vluchteling, die in geen enkel land gewenst is en theoretisch zijn hele le ven zou kunnen slijten aan boord van een schip, dat tussen zulke ongast vrije landen dc dienst onderhoudt. „Feiry tot Hongkong" Is een varia tie op dit thema en Curt Jurgens ver vult de rol van het slachtoffer. Reeds eerder bespraken wij „Inspec teur Hardesty, F.B.I.", de film van Mervyn Leroy, die hoewel volkomen een speelfilm, bijzonder exact is in de weergave van wetenswaardige fei ten met betrekking tot de F.B.I., de inlichtingendienst van de Verenigde Staten. Terwijl men de avonturen van inspecteur Hardesty (James Ste wart) op de voet volgt, ziet men te gelijk de geschiedenis van deze ge- ïeime dienst, in beeld gebracht. Te zien in «rand (Goes). Zondag tenslotte, vertoont GRAND (Goes) de avonturenfilm „Richard Leeuwenhart" met Rex Harrison, Virginia Mayo, George Sanders, Lau rence Harvey en Robert Douglas in de hoofdrollen. David Butler gaf de strijd van tie Britten tegen de Sara- cenen in do twaalfde en dertiende eeuw weer in romantische beelden, gebruikmakend van dc gegevens uit Sir Walter Scott's historische roman „The Talisman". Voor het toelatingsexamen tot de Schakel klasse aan de hogere technische school tc Vlissingen slaagden L. v. d. Bosse, Ga- plnge. C. Cijsouw, Souburg. J. J. Eleveld, Middelburg. G. Huygen, Schoondljke. L. Jobse, Domburg. H. M. Kindt, Westdorpe. A. Lems, Vlissingen. L. A. Louws, St.-Lau- rens. A. M. van de Plasse, Voorhout. H. J. van de Plasse, Voorhout. R. J. Verdam, Vlisslngen. Van de Schakelklasse naar de lc klasse werden bevorderd: P. Bakker, Goes. N. van den Berg, Middelburg, A. G. den Exter, Vlissingen. L. Gilde, Sint-Laurens. P. J. de Groene, Middelburg. F. K. Hamelink. Zaamslag, H. J. Ilarink, Goes. F. A. C. Koopman, Middelburg. J. Maljaars, Oost- kapelle. R. J. Schipper, Middelburg. J. J. van Tuinen, Middelburg. H. de Widt, Mid delburg. J. C. Wisse, Heinkenszand. Van de Istc klasse naar de 2de klasse Werktuigbouwkunde werden bevorderd P. J. Arendse, Souburg. W. Boone. Middel burg. W. Boot, Duivendijke. A. A. Brak man, Nleuwvllet. W. J. Capello, Goes. C. J. Contant, Colijnsplaat. J. M. C. Dogge, Soubufg. A. R. Harkink, Emmastad (Cur.). A. van der Heyden. Koudekerke. J. de Kam, Middelburg. C. D. Kayser. Zaamslag. A. J. Kik, Wolphaartsdijk. L. Klaassen, Terneüzen. W. Koolc, Sint-Laurens. J. Leenhouts, Vlissingen. W. Louws, Zoute- lande. C. P. van Luyk, Brouwershaven. C. A. J. van tier Mark, Vlissingen. A. J. M. Meert, Sluiskil. W. II. M. Modde, Oost burg. A. Mulllé, Wissenkerke. L. Polvliet, Middelburg. J. Schijf. 's-Gravenpolder. G. Taal, Middelburg. C. Ton, Serooskerke. P. J. Vasseur, Cadzand. J. Voorhans, Terneü zen. K. P. M. v. d. Vijver, Sluis. P. J. van Weele, Waarde. H. van der Werff, Middel burg. G. J. Zwartepoorte, 's-Gravenpolder. Nlct bevorderd 7 leerlingen. Van de 2de klasse naar het praktijkjaar Werktuigbouwkunde werden bevorderd J. C. Boeye, IJzendiJke. A. J. A. Boonman, Goes. G. M. Braam, 's-Heer-Abtskerke. O. J. de Bue, Borssele. P. H. de Dreu, Oost burg. J. J. J. van Dyke, Sas van Gent. W. L. du Fossé. Sluis. Francke, Axel. 0. C. Kraal, Curagao. J. Mlnderhoud, Ga- plnge. J. van de Plasse, Nieuwdorp. W. de Putter, Hoek. F.. M. Quaak. IJzendyke. J. Rentier, Oostburg. M. W. M. Rentmeester, Ovezande. C. J. Rinkhoud. Oostburg. P. C. Sanderse, Grijpskerke. M. G. Schrier. Waarde. W. Schroevers. Middelburg. P. Sloover, Goes. A. J. Smallegange, Wol phaartsdijk. H. J. Stam. Vlissingen. P. Ven tevogel, Vlisslngen. J. G. Vcrlare, Ycrseke. 1. van dc Wegc. Groede. Herexamen 3 leerlingen. Niet bevorderd 8 leerlingen. Van dc 1ste klasse naar dc 2de klasse Weg en Waterbouwkunde werden bevorderd P. Brandes, Axel. M. P. de Broekert. Oude- lande. A. de Buck, Biggek^rke. II. Geldof. Serooskerke. J. C. Hityahubessy, Koude kerke. J. D, Holleman, Oostburg. J. Janse, Kats. A. J. Jansen. Vlisslngen. J. J. C. Mol. Hoedekenskerke. P. N. de Regt. Hein kenszand. J. Remynse. Oudelande. W. Rouffaer, Middelburg. J. J- Traas. Hoede- kenskerke. J. H. Viergever. Wolphaartsdijk. Niet bevorderd 6 leerlingen. Van de 2de klasse naar liet praktijkjaar Weg- cn Waterbouwkunde werden bevor derd J. J. Beuzenbcrg, Krulningcn. T. de Boer, Vlissingen. A. L. Boonman. 's-IIeer- Arendskerke. C. W. Boot. Duivendyke. II. II. van Bourgonje, Steenbergen. A. J. van den Broeke, Veere. F. C. Dekker. 's-Hce- renhoek. L. van den Dool, Middelburg. H. Dubbeldam, 's-Gravenpolder. A. M. Floiis- sc, Vlisslngen. J. A. Gijzel, Krabbendijke. L. J. Hartman, Goes. C. A. Janse, Wilhel- mlnadorp. J. van do Klooster, Krulnlngen. J. D. C. Lobbezoo, Vlissingen. C. J. Mollet, Hanswecrt. J. Oosthoek, Westkapelle. F. J. Rees, Vlisslngen. J. P. Scheerse, Vlis slngen. I. Suvaal, Middelburg. F. \V. Ver haar. Axel. J. D. van Wlllegen, Kapelle. H. J. de Witte. Vlisslngen. Herexamen 5 leerlingen. Niet bevorderd 6 leerlingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12