PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEILIGHEIDSRAAD WACHTTE NIET OP L0EM0EMBA Tienduizenden vreemdelingen „veroverden" Middelburg en Zeeland cjS^ RUSSISCHE EIS: BELGISCHE TROEPEN BINNEN DRIE DAGEN UIT KONGO RADIOBOODSCHAP VAN KONING B0UDEWIJN Plicht om elk loyaal verzoek tot medewerking te beantwoorden TOPDAG OP VEER VLISSINGEN-BRESKENS HET WEER IN EUROPA 203e jaargang no. 170 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per unn. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven bureau van dit' blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3545); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 4254 Co.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Teraeuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Kongolese premier vandaag naar New York De Veiligheidsraad is gistermiddag weer bijeengekomen voor 't behandelen van de Kongolese kwestie ondanks het verzoek van premier Loemoemba om op zijn aankomst in New-York te wach ten. De Kongolese premier heeft donderdagochtend in Leopold- stad verklaard, dat hij van plan is vandaag naar New-York te vliegen. Hij heeft meegedeeld dat hij in de Veiligheidsraad zal eisen dat de Belgische troepen zich terugtrekken uit Kongo. De terugtrekking moet volledig zijn, België moet ook de bases Ka- raina en Kitona ontruimen die het, ingevolge het vriendschaps verdrag, dat voor de onafhankelijkheidsoverdracht getekend werd, liad mogen behouden. In een telefonisch vraaggesprek met de correspondent van ra dio Moskou te Parijs, Anatolji Popatow, heeft premier Loe moemba van Kongo opnieuw verklaard om bijstand van ,,de Sowjet-Unie of enig ander land in Azië of Afrika" te zullen vragen als „de agressie niet ophoudt." Een commentaar van de Parijse correspondent, met de verkla ring van Loemoemba, werd gisteren door radio Moskou uitge zonden. Donderdagmorgen hadden de Russen in de Veiligheidsraad een ontwerpresolutie ingediend, waarin geëist wordt dat de Belgen hun troepen binnen drie dagen uit Kongo terugtrekken. Ame rika reageerde onmiddellijk met de belofte alles in het werk te zullen stellen om het binnenrukken van troepen in Kongo, die niet door de Verenigde Naties te hulp zijn geroepen te beletten. Kennelijk met verwijzing naar de mogelijkheid van eeü Russische inter ventie verklaarde de Amerikaan Cabot Lodge, dat het toelaten in Kongo van dergelijke troepen niet alleen een uitdaging aan het adres van de V.N. ernstig in gevaar zal brengen." betekent, maar ook „elke poging om orde en rust in Kongo te brengen, De eis dat België zijn troepen binnen drie dagen uit Kongo terugtrekt, werd door de Russen gesteld na een heftig debat tussen de vertegenwoor digers van Kongo en België, die elkaar van wreedheden en gruwelen in Kongo beschuldigden. gisehe troepen naar Stanleystad moe ten worden gestuurd. Min.-pres. Eys- kens deelde niet mede, of de Belgi sche regering daarover een beslissing heeft genomen. Wel zeïde hij dat in Stanleystad, waar de Kongolese troepen ondanks de aanwezigheid van de V.N.-eenheden willekeurig tegen de Europeanen optreden. In Stanleystad zouden woensdag drie vertegenwoordigers van het voormalig bestuur in Kongo door Kongolese autoriteiten zijn aan gehouden. Zij worden ervan be schuldigd „een samenzwering te gen de Kongolese staat te heb ben beraamd." De plaatselijke commandant van de V.N.-troe- pen heeft om versterkingen .ge vraagd. In Leopoldstad is gisteren een com pagnie Zweedse militairen aangeko men. In totaal worden ongeveer dui zend Zweden verwacht. De zestig man vormt de voorhoede van de niet-Afrikaanse militairen, die op verzoek van de V. N. naar Kongo komen. Hun voornaamste taalt zal zijn het toezicht op het internatio- j nale vliegveld bij de hoofdstad. Op grond van een akkoord met de V.N. I zullen de Belgische militairen zich j tegen zaterdag van dit vliegveld heb- ben teruggetrokken. Russen Premier Loemoemba heeft donder dag een kleine Russische delegatie ontvangen, die was meegekomen met een vliegtuig dat suiker had aangevoerd. Eeri V.N.-functionaris herkende twee van de Russen als behorend tot het ministerie van bui tenlandse zaken. Engeland heeft besloten naar Elisa- betnstad, de hoofdstad van Katanga een diplomaat te sturen als „speciale adviseur" van de Britse consul al daar. Een woordvoerder van het Foreign office heeft echter ver- (Zie slot pag3 kol. 2) Resolutie Tunesië en Ceylon gematigd De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Herter heeft donder dag te Washington verklaard te menen dat de Sowjet-Unie bluft in zake een eventueel zenden van troe pen naar Kongo. Hij verklaarde dit in antwoord op een nadrukkelijk daarover gestelde vraag. De Franse minister van buiten landse zaken Couve de Murville heeft, donderdag voor de com missie voor buitenlandse zaken van de Franse senaat verklaard dat als de Sowjet-Unie gevolg zou geven aan het verzoek om militaire hulp van de Kongolese premier Loemoemba dat een even ernstige crisis zou veroorzaken als wanneer de Sowjet-Unie in Berlijn zou ingrijpen." „I)p Franse regering en haar wes telijke bondgenoten zouden zeker niet passief blijven als zij voor een dergelijke situatie mochten worden gesteld." Delicate kwesttie" „Het terugroepen van de Belgische troepen uit Kongo is een delicate kwestie. Ik zal onmiddellijk con tact opnemen met de minister van buitenlandse zaken. Dit heeft de Belgische minister-president prof. Eyskens donderdagmiddag na de eerste zitting van de Veiligheids raad tegenover journalisten ver klaard. Er zijn plaatsen, waar reeds V.N. troepen zijn aangekomen, doch waar de Europese bevolking zich onvol doende beveiligd acht. Ondanks alle redevoeringen zetten wij onze actie voor het redden van mensenlevens voort. We hebben het recht en ook de plicht het leven van onze onder danen te beschermen", aldus prof. Eyskens. Er wordt nu beweerd dat de evacu atie van de Europeanen uit Kongo een militaire operatie is. Dit alles bewijst' boe ernstig de toestand is en het is ook tekenend voor de men taliteit, die onder de Kongolese leiders gaat heersen", zo zei de Belgische premier. Willekeur Voor de aanvang van de kabinets vergadering deelde de minister van landsverdediging Gilson mee, dat 't thans de vraag is of opnieuw Bel- Volkslied voor Kongo Iemand, die zich voor premier Loemoemba van Kongo uitgaf, heeft bij de in München wo nende Duitse componist Wer ner Egk telefonisch een volks-, lied voor Kongo besteld. Egk n as zelf niet thuis. Zijn vrouw, die de telefoon aannam, ver klaarde dat de man die het volkslied bestelde, zei dat Egk de tekst voor het lied in de ko mende weken zou krijgen. Hij sprak eerst gebrekkig Duits en ging later over op Fran.*-; dat hij beter sprakaldus mevrouw Egk. Koning Boudewïjn van België heel't donderdag op de Belgi sche onafhankelijkheidsdag voor do Belgische radio een bood schap tot liet Belgische volk ge richt over de gebeurtenissen in Kongo. „België had de. hoop gekoesterd,V dat de Kongolese volkeren zich-, zelf kondeil regeren en ze waren hierin geslaagd, indien de leiders in wier handen het beheer werd overgedragen, loyaal de hulp had den aanvaard, die wij. zo edelmoe dig hadden aangeboden. Dit is helaas niet gebeurd". „Een wrede opstand werd ontke tend In de rangen van de weer macht", aldus ging koning Boude- wijn verder. „En sommige verantwoordelijke autoriteiten hebben in plaats van deze muiterij onderdrukken het Kongolese volk tegen de Belgen opgeruid". Koning Boudewijn noemde het een „heilige plicht" de bedreigde land genoten in Kongo te hulp te snel len. Hij bracht hulde aan het op treden van de Belgische troepen in Kongo en vervolgde: „Hoe zou ik uiting kunnen geven aan mijn verontwaardiging dat er niette genstaande de zware beproeving van de Belgen in Kongo stemmen durfden opgaan om ons te be schuldigen van aanranding en om te beweren, dat wij het land be dreigden dat zo pas van ons de Onafhankelijkheidheeft verkre- gen". De koning voegde hieraan toe dat „evenals alle opstanden deze mui terij het werk is van een minder heid". „Gehele stammen, geleid door eer lijke en vooraanstaande mannen, blijven ons hun vriendschap schenken en zij smeken ons hen te helpen in de huidige chaos bij het ophouwen van hun onafhan kelijkheid. Het is onze plicht elk loyaal verzoek tot medewerking te beantwoorden". „Beminde landgenoten", zo be sloot de koning zijn toespraak, „hoe wreed ons lijden en onze misleiding in deze tragische uren ook mogen zijn, laat ons eendrach tig blijven en alleen begeesterd door het nationaal belang en de liefde van ons land". De Gaulle herhaalt eis 3- mogendheden-directoraat voor de N.A.V.O. Frankrijk's president De Gaulle heeft donderdag zijn eis herhaald tot in stelling van een drie-mogendheden- directoraat voor de N.A.V.O., be staande uit de Verneigde Staten, En geland en Frankrijk. In een onderhoud met de secretaris generaal van de N.A.V.O., Paul Henri Spaak, verklaarde "generaal De Gaul le, dat de moeilijke positie van de westerse wereld in de Kongolese si tuatie de juistheid van de opvatting onderstreept, welke hij had neerge legd in zijn memorandum van sep tember 1958 toen hij, kort na het aan vaarden van de macht in Franrijk, aandrong op een grotere coördinatie van de N.A.V.O.-leiding en bij het vaststellen van de N.A.V.O.-politiek onder auspiciën van de drie leidende, leden-landen van deze organisatie. De Gaulle zette uiteen, dat er een opvallend gebrek aan coördinatie tussen de leidende leden van de N.A.V.O. is geweest in de kwestie Katanga, welks leiders het ver langen hadden te kennen gegeven een afzonderlijke staat te vormen, afgescheiden en onafhankelijk van de rest van Kongo, doch dat de reactie van westerse zijde hierop zeer zwak en verward was ge weest. Naar vernomen werd, zou generaal De Gaulle zich bezorgd maken, dat ziph in Kongo een soortgelijke si tuatie zou kunnen ontwikkelen als destijds in Korea, waar uiteindelijk; de helft van dit land onder commu nistische overheersing is komen te staan. In Leopoldstad, de hoofdstad van Kongo, hebben troepen van de Ver enigde Naties nu de Belgische troe pen afgelost, die hier waren ingezet om de orde te bewaren en de levens van de blanke bewoners te bewaken. De stad is overigens nog verre van rustig. Op de foto ziet men hoe een Marok kaans lid van het V.N.-leger kennis maakt met inheemse bewoners van de stad. Jongen (19) sinds maandag vermist (Van onze correspondent). Sinds maandagavond wordt do J.9-ja- rige Wilfred Leenders wonende aan de O. L. Vrouwenstraat to Weert ver mist. De jongen heeft omstreeks half acht 's avonds zijn woning per fiets met onbekende bestemming verlaten. Een uur later is aan do Kempenweg nabij de Wctèring langs de kant van de Zuid-Willemsvaart een rijwiel ge vonden, dat aan de achterzijde was beschadigd en aan de verdwenen knaap toebehoorde. Ook werd daar een glijspoor aangetroffen, alsof er iemand van de berm in het water was gegleden. Men vermoedt daarom, dat de knaap van achteren is aangereden; bij deze botsing van zijn rijwiel is geslingerd en van de berm in het water van de Zuid-Willemsvaart is terechtgekomen. Zekerheid bestaat daaromtrent niet, aangezien, de politie, ofschoon zij ruim. anderhalve dag heeft gedregd, zijn stoffelijk overschot nog steeds niet heeft gevonden. ZE KWAMEN MET MEER DAN 250 BUSSEN uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiin BEVOLKING HOOFDSTAD MEER DAN VERDUBBELD HET WAS BEPAALD even vreemd wanneer men gisteren morgen en -middag in de stra ten van Middelburgs binnen stad de eigen goede landstaal hoorde spreken of een nationale auto zag rijdenWant het waren voor een zeer groot deel buitenlanders, die het beeld van de hoofdstedelijke straten be heersten en in honderden auto's en bussen al 's morgens vroeg de stad waren komen binnen trekken. Middelburg had deze donderdag behalve zijn his torische monumenten onge twijfeld wel iets te bieden voor deze menigte vreemdelingen de weekmarkt, Miniatuur Wal cheren, de folkloristische dag met de sjeesjesringrijderij, vanzelfsprekend zijn winkel straten en bovendien geruime tijd nog een warm zonnetje, dat vooral in de morgenuren een fleurig beeld in de centramstra- ten teweeg bracht. Een wriemelende massa van duizen den mensen was het, die voetje voor-voetje langs en door elkaar heenschuifelde. Het beeld van een doorsnee drukke dag in Middel burg. Bovendien werd die drukte nog geaccentueerd door een extra contingent Belgen, dat dank zij de nationale feestdag op de 21e juli de vreemdelingengelederen kwam versterken. Door deze met name gedurende het middaguur massale intocht van onze zuiderburen, was de bevolking van de Zeeuwse hoofdstad deze dag ongetwijfeld meer dan verdubbeld. Ruim 250 bussen De politieagenten hebben er een bijzonder drukke dag aan gehad. Op bijna elk belangrijk kruispunt stond er één om het verkeer te regelen. Dat was bepaald nodig omdat een groot deel van de toe- ristenbevolkmg per bus naar de hoofdstad gekomen was. Alleen al tussen twaalf uur en half één 's middags telden we op een ..ont dekkingstocht" langs alle moge lijke plaatsen waar ze maar buiten 't centrum neergeplant konden worden, 116 bussen. Vol gens een vrij nauwkeurige schat ting „liepen" tot tefeen vier uur tussen de 250 en 275 bussen Mid delburg binnen, waaruit rond 13.000 vreemdelingen stapten, voor het overgrote deel Belgen In alle delen van de stad stonden do bussen geparkeerd. Eerst propte Duizenden en nog eens duizenden Belgen, die vanwege, de onafhankelijkheidsdag in hun land een vrije dag hadden, heb ben gisteren de steven naar Zeeland gewend. Dat betekende met name voor de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, en in het bijzonder op de lijn Vlissingen-Breskens, een dag van abnormaal hard werken. Van 's morgens vijf tot 's avonds half twaalf is men, het grootste deel van de dag met drie boten, onder hoogspanning in touw geweest om de stroom van vreemdelingen zo snel mogelijk over het Scheldewater te brengen. De dienst is zonder enige stagnatie volgehouden en de wachttijden zijn tot het uiterste bekort, hoewel het vaak een onbegonnen taak leek de onafzienbare rijen voertuigen die zich moeizaam door de vele verkeersknooppunten hadden geworsteld, snel naar de andere zijde van de Schelde te brengen. In de avonduien werd de balans bij de Stoombootdienst opge maakt, en wat ieder verwachtte: het was in alle opzichten een top-dag. Nooit tevoren heeft men op het veer Vlissingen- Breskens zoveel mensen en voertuigen op één dag overgezet. In Breskens scheepten zich gisteren tot half negen 's avonds in naar Vlissingen: niet minder dan 13i641 passagiers, 916 rijwielen, 186 motoren en scooters, 1686 personenauto's, 144 autobussen en 105 vrachtwagens. In Vlissingen scheepten zich tot half negen 's avonds in: 12.603 passagiers, 760 rijwielen, 194 motoren en scooters, 1544 personenauto's, 151 autobussen en 93 vrachtwagens. De „Prinses Irene", de „Prinses Beatrix" en de „Koningin Juliana" hebben deze respectabele aantallen in de kortst mo gelijke tijd vervoerd. „Tot nu toe meenden we reeds met een drukke dag te doen te hebben als we 1000 tot 1100 personenauto's en 70 bus sen te vervoeren hadden", deelde de directeur van de stoom bootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, ons mee. Bijzondere woorden van waardering had hij voor de wijze waarop het personeel van de veerdienst, van hoog tot laag, zich op deze uitzonderlijke zware dag vele uren lang van zijn taak had gekweten. (Zie slot pag. 2 kol. 3) Volgens de leerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, geheel bewolkt 18 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 20 gr. Vlissingen, regenbul 19 gr. Eelde. half bewolkt 18 èr. De Bilt, onweer 20 gr. Twente, zwaar bewolkt 19 gr. Eindhoven, onweer 21 gr. Zuid-Limburg, regenbul 20 gr. Helsinki, half bewolkt 22 gr. Stockholm, half bewolkt 20 gr. Oslo, zwaar bewolkt 18 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 17 gr. Aberdeen, regen is gr. Londen, half bewolkt 19 gr. Amsterdam, regenbui 20 gr. Brussel, zwaar bewolkt 21 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 19 gr. Parijs, zwaar bewolkt 22 gr. Bordeaux, licht bewolkt 23 gr. Grenoble, half bewolkt 23 gr. Berlijn, half bewolkt 18 gr. Frankfort, half bewolkt 21 gr. München, licht bewolkt 20 gr. Wenen, zwaar bewolkt 21 gr. Innsbruck, half bewolkt 19 gr. Belgrado, onweer 33 gr. Athene, onbewolkt 35 gr. Rome, onbewolkt 29 gr. Ajaccio, onbewolkt 25 gr. NOG GEEN VERBETERING Plaatselijk buien, maar ook enkele opklaringen, voonramelijk In het kustgebied. Naar west ruimende en tot vrij krachtig of krachtig tocnemendp wind. Middagtemperaturen van 17 tot 20 graden. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag matig strandweer met enke le opklaringen, maar ook kans op een bui. Matige westelijke wind. Tempe ratuur ongeveer 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: sterk wis selende luchtstromingen houden het trandweer koel cu wisselvallig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1