Eerste steen in Thoolse Z.L.M.- landbouwhuishoudschool ZEEUWSE WEEK VOOR TIEN JEUGDIGE BUITENLANDERS MOLLEN EN GRAS BEDREIGEN RIJWIELPAD WALCHEREN KIJKERTJE HERKENDE IN BATH KINDERVRIEND VLAAMSE T.V. J ef 9. llïilSJSSIIII 'mm Bevordering en diplomering aan de huishoudschool Middelburg VRIJDAG 22 JULI 1960 PROViNClALE ZEEUWSE COURANT 6 MIJLPAAL IN BOUWBELEID" Z.L.M.-voorzitter ir. Geuze verrichtte plechtigheid „Onder al die „daagse" stenen, ligt een heel bijzond're steen, *t is de steen van de heer Geuze, hij verstaat de kunst als geen!" Vier regels uit het opgewekte lied, dat de meisjes van de Thoolse Z.L.M.-landbouwhuis- houdschool donderdagmorgen zon gen. toen de Z.L.M.-voorzitter ir. M. A. Geuze uit Poortvliet en hij deed het inderaad met accuratesse een gedenksteen metselde in het aan de Simon Lindhoutstraat in aanbouw zijnde schoolgebouw. Maar de heer Geuze vond, dat men zijn prestatie als metselaar niet te hoog moet aanslaan. Hij herinnerde zich namelijk, dat het 38 jaar ge leden was. dat hij een soortgelijke plechtigheid verrichtte. Toen gold net de eerste steen van een woonhuis. De heer Geuze hoopte alleen maar. dat de nieuwe landbouwhuishoud- school in het stadje Tholen .voor jaar 1961 komt de bouw gereed, een zelfde welvaart als het huis be schoren mag zijn: dit heeft men se dertdien moeten verdubbelen. Een eerste steen dus voor een landbouwhuishoudschool, die ne gen klassen krijgt en in totaal zo'n slordige acht ton zal gaan kosten. Waar de meisjes nu in barakken les krijgen werd uiteraard reeds lang naar de nieuwe school uitge keken. Dit wachten wordt nu wel beloond Do heer Geuze aarzelde dan ook niet deze nieuwe Z.L.M.-aanwinst een mijlpaal te noemen in het bouwbe leid, dat ten aanzien van het platte land wordt uitgevoerd. „Er zijn niet veel gebouwen van een dergelijke al lure op Tholen", zo verzekerde hij. Mevrouw C. C. Kooijman-Krijger uit Sint-Annaland, die namens de com missie van toezicht een korte toe spraak hield, sprak in dezelfde geest. Voordat de met helder witte kapjes getooide meisjes haar door directrice mevrouw E. van Vliet-Schipper ge schreven ode aan school en Z.LM. zongen en de heer Geuze zijn bouw activiteiten begon, traden er twee meisjes naar voren: Truus de Korte uit Tholen, die mevrouw Geuze met een charmant gebaartje bloemen aanbood en Hetty Sluijmers uit Sta- venisse, die de heer Geuze een oor konde overhandigde. Na de plechtigheid en de bezichti ging van de bouw begaven Z.L.M.- bestuur en genodigden onder wie verschillende burgemeesters van Thoolse gemeenten zich naar ho tel „Hof van Holland", waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Intussen gaf de zangleraar van de nieuwe school, de heer C. J. van der Boom, een speels reliëf aan de dank baarheid van de leerkrachten: hij ontlokte „vreugdeklanken" aan het stadhuiscarillon. De werklieden zullen eveneens in de vreugde delen: zij vinden zaterdag een extraatje in het loonzakje. De school wordt gebouwd naar een ontwerp van het architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg. (Foto P.Z.C.) Bouw zuiveringsinstallatie te Koudekerke aanbesteed Donderdag werd te Koudekerke aan besteed de bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie met slijkvelden, bergplaats en de bijkomende werken op het terrein ten westen van de Braamweg. Er werd als volgt inge schreven Aannemingsbedrijf Zeeland, Middelburg, f 136.500.J. W. Christi- aanse Jt., Koudekerke. f 143.800.J. M. Goedemondt, Vlissingen, f 132.049; L. v. d. Küppe, Vlissingen, f 137.500. J. La Gasse, Koudekerke, f 113.600. Fa. C. Otte en Zn., Nieuwdorp, f 126.500.Fa. A. Poelman, Ritthem, f 133.000.S. P. Wijsman, Zierikzee, f 141.000.—. De gunning van deze aanbesteding werd aangehouden. Casco „Carras-schip" in Vlissingen aangekomen In de haven van Vlissingen arriveer de donderdag, getrokken door vier sleepboten, het casco van een der vier „Carras-schepen", die bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" worden afgebouwd. Ook dit casco werd ge bouwd door Bijker's Aannemingsbe drijf te Gorinchem. Raad Westkapelle handelde subsidieverzoeken af In zijn vergadering van donderdag avond heeft de raad van Westkapelle enkele subsidievoorstellen afgehan deld. Zonder veel discussie werd be sloten de koninklijke militaire bond „Pro Rcge" en liet Humanistisch Thuisfront een bijdrage van 20, en de Centrale van katholieke mili taire tehuizen een subsidie van 10 te verlenen. Ec subsidieverzoek van de militaire matigheids missie te Venlo werd op voorstel van B. en W. zonder meer afgewezen. Voorts verleende de raad een subsidie van 5,aan het Le ger des Heils en werd een verzoek om een bijdrage van het Humanis tisch Thuisfront ten behoeve van een vormingscentrum voor militairen af gewezen. Een verzoek van de Dienst voor de geestelijke volksgezondheid in dc provincie Zeeland om subsidie werd goedgekeurd en het bedrag evenals in 1959 vastgesteld op 50. Verder ging de raad akkoord met de aankoop van twee stukjes grond, groot 777 en 333 ca. In verband met de verdere ontsluiting van het uit breidingsplan „Noord" werd een 2e wijziging van de gemeente-begroting en le wijziging van de begroting wo ningbedrijf 1960 goedgekeurd. In ver band met zijn benoeming tot leraar aan de landbouwhuishoudschool te Schoondijke werd aan de heer J. J. den Haan ontslag verleend als on derwijzer aan de o.l, school. Aanbesteding bouw vismijn te Colijnsplaat De Deltadienst te 's-Gravenhage zal dinsdag 23 augustus a.s. de bouw van een vismijn aan de in aanleg zijnde nieuwe vissershaven te Co lijnsplaat aanbesteden. Raad Oostkapelle gunde rioleringswerken In de donderdagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Oostkapelle gingen de raadsleden er mee akkoord de gedeeltelijke uitvoe ring van de rioleringswerken te gun nen aan de laagste inschrijver, dc firma Mabuwat te Zwijndrecht, voor f 323.900,—. Voorts stelde de raad het uitbrei dingsplan voor de Duinweg defini tief vast. Aan de School mei: de Bij bel zal bouwgrond aan de Toren straat op basis van ei'fpacht beschik baar worden gesteld voor de bouw van een onderwijzerswoning. Voor aansluiting op het waterleiding- en elektriciteitsnet van het pand Dom- burgseweg van de heer K. Boone, verleende de raad een krediet van 1322,Bij de rondvraag werd een strengere controle bepleit op het be rijden van het fietspad door de bos sen. Bromfietsen hebben daar geen toegang. Zeilwedstrijd Bergen op ZoomGoes v.v. Door de watersportvereniging „De Schelde" uit Bergen op Zoom wordt zaterdag en zondag een onderlinge zeilwedstrijd gehouden van Bergen op Zoom naar het Goese Sas en te rug. Er wordt in twee klassen ge- zeüd. In de grote klasse varen 9 bo ten mee, in de klasse B 12 boten. Zaterdags wordt vanaf de zogenaam de „Kop van 't Hoofd" te Bergen op Zoom gestart om half vier. De route is door het Bergse Diep en het Tho- lense Gat naar de Oosterschelde en verder naar het Goese Sas. Zondag vaart men om half tien naar Bergen op Zoom terug. De finish is dan weer aan de „Kop van 't Hoofd" te Bergen op Zoom. Ecu tien gezelschap van jeugdige buiten landers, te weten één jongen en één meisje uit achtereenvolgens Frankrijk, Engeland, België, Denemarken en Italië, zal van zaterdag tot en met volgende week vrijdag een be zoek aan Zeeland bren gen. Deze jongelui, al len tussen de 18 en 20 jaar, doen dit in bet kader van een buiten landse jeugd-croisière, georganiseerd door de Middelburgse Kotary- Club. De tien jongelui bren gen in totaal drie we ten in Nederland door. '.is ze op Walcheren komen hebben ze er reeds een week in Nij- kerk opzitten. Na de Walcherse week volgt er een in Gouda, zodat de buitenlanders ook met de randstad Hol land kunnen kennis maken. De jeugd-croi- sières vallen buiten het jaarlijkse uitwisse lingsprogramma. Ook deze bezoeken geven aanleiding tot tegen- invitaties. De tien jongelui arri veren zaterdag vanuit Nijkerk in de Zeeuwse hoofdstad, waarna de kennismaking met de gastheren volgt. De jeugdige reizigers zul len genoeg van de pro vincie Zeeland te zien krijgen, want de Rota- ry-Club van Middel burg heeft een uitge breid en veelomvattend programma opgesteld. Zo gaat men onder meer per privéboot van de Dienst Invoerrech ten en Accijnzen naar Schouwen-Duiveland voor een- bezoek aan het oude Zierikzee en kust en dorpen van het eiland, en bij een ande re gelegenheid per in spectieboot van het Loodswezen naar de Deltawerken te Vrou wenpolder. Verder staan Veere, Brugge en het klank- en lichtspel te Middelburg op het programma. De gasten zullen naast deze excursies genoeg gelegenheid krijgen om zich op het strand of de Middelburgse Markt te verpozen. Vrijdag avond wordt de week met een afscheidssoirée in „Britannia" besloten Zaterdagmorgen ver trekt het jeugdige ge zelschap naar Gouda. JAARVERGADERING TE VLISSINGEN Nog geen verdere aanleg nieuwe paden MOLLEN EN OVERGROEIEND GRAS behoren tot do problemen, die de vereniging „Rijwielpad Walche ren" de grootste zorgen geven. Beide euvels doen zich vooral voor op liet rijwielpad VlissingenZoutelande. Dit bleek op de donderdagochtend in de wethouderskamer van het Vlis- singse stadhuis gehouden jaarverga dering, waar voorzitter mr. M. Kolff een overzicht over de stand van za ken van deze vereniging gaf. De plannen voor een nieuw fietspad OranjezonVrouwenpolder zijn nog niet in een verder stadium gekomen. Ditzelfde geldt voor liet rijwielpad over de zeedijk van Vlissingen naar Ritthem, waarvoor de vereniging reeds een bedrag van 6400 heeft gereserveerd. Over de aanleg van dit pad is con tact opgenomen met de Polder Wal cheren. De plannen voor de verho ging van de zeedijk verkeren echter nog niet in zodanig- stadium, dat de vereniging verder kan gaan met ver wezenlijking van dit nieuwe rijwiel pad. Over het door de A.N.W.B. ge opperde plan voor de aanleg van een rijwielpad van de Sloedam naar Vee- re deelde voorzitter mr. Kolff mee. dat dit fietspad vooral van belang zal zijn. wanneer het recreatiegebied Veerse Meer tot ontwikkeling wordt gebracht. De aanleg van het rijwiel pad achtte mr. Kolff echter meer de taak van de recreatiecommissie Veer se Meer. Wel is de vereniging „Rij wielpad Walcheren" bereid bij de aanleg van dit rijwielpad medewer king tc verlenen. De rekening van ontvangsten en uit gaven over 1959 sloot met ruim 3000 en een batig saldo van 1241,22. Aan onderhoud van de rij wielpaden werd 1289,95 uitgegeven. Toestand Over dc toestand vau üe rijwielpaden werd meegedeeld, dat vooral het pad VlissingenZoutelande veel onder houd vergt. Door het opgroeien van dc duindoorns en het ondergraven door mollen kwamen hier vele tegels los te liggen, terwijl vele verzakkin gen door onderspoeling moesten wor den hersteld. Hiernaast stelt het overgroeiend gras de vereniging voor problemen en het bestrijden hiervan kost veel geld. Om het ondergraven door mollen te gen le gaan is op een klein gedeelte van dit rijwielpad een proef genomen met het in dc grond spannen van gaas tot een diepte van ongeveer 50 centimeter. Het rijwielpad ZoutelandeWestka pelle had door opruiming van bun kers in de duinen veel geleden. Door dat grote vrachtwagens over het pad hadden gereden was het stukgegaan. Nadat de bunkers waren opgeruimd, heeft dc aannemer het pad echter weer in behoorlijke staat opgeleverd. Óver het Slobberduinsepad meldt het jaarverslag van secrelaris-penning- meestér C. W. Louwerse, dat het overgroeiende gras werd weggesto ken, maar het wegdek zal in het ko mende jaar van een nieuwe bitu- mentoplaag moeten worden voorzien. Aan het rijwielpad WesthoveZee duin werden nog geen reparaties uit gevoerd, zodat het overgroeiende gras hier een rol zal gaan spelen bij het onderhoud. Verder meldt het verslag, dat on danks de processen-verbaal nog steeds bromfietsers van de rijwielpa den gebruik maken. Op verzoek van de vereniging hebben verschillende gemeenten hun subsidie aan de vereniging verhoogd van 1 op 4 cent per inwoner. Uit de vergade ring kwam het voorstel om elke ge meente op Walcheren te verzoeken de vereniging te subsidiëren. Thans dragen voor het merendeel alleen ge meenten bij. waar een rijwielpad ligt. Men was echter van mening, dat uit toeristisch oogpunt iedere gemeente op Walcheren belang heeft bij deze rijwielpaden. Ook werd de mogelijk heid geopperd om de plaatselijke V.V.V.'s om een bijdrage te verzoe ken. Berging „Pax" via geul in strand bij Westkapelle Vandaag begint Van der Tak's Ber gingsbedrijf met het graven van een geul op het strand van Westkapelle, waar nog steeds de rond veertien da gen geleden vastgelopen Groningse kustvaarder „Pax" vastzit. Via deze geul hoopt men het schip begin vol gende week bij hoog water vlot te kunnen krijgen. „ONKEL" BOB IN ZEELAND „Gulden woorden met geschenken onderlijnen" T N HET café „Land- en Zee- L zicht" boven op de dijk van het Bevelandse Bath stapte donderdagmiddag een klein Belgisch jongetje uit Zand vliet op een breedgeschouder de, vriendelijke man met een goedlachs gezicht af. „Onkel Bob, weet U al iets van de prijsvraag?" vroeg hij heel schuchter, terwijl papa hem over zijn haren streek. „Hebt gij al geschreven?" was de vraag, die de man hem daar op stelde, terwijl hij tegelij kertijd een foto beloofde. „Onkel Bob", de grote kin dervriend van de Vlaamse televisie, had wel verwacht in Zeeland door Zeeuwse jon gens en meisjes herkend te worden, maar dit „Gulden woorden onderlijnen met geschenken", is de lijfspreuk van „Onkel Bob", die iedere zater dagmiddag in het komende sei zoen iedere woensdagmiddag tus sen rijf en zes uur in duizen den Vlaamse en Nederlandse huis kamers op het televisiescherm verschijnt. Beter dan wie ook houdt hij de kinderen week na week bezig met knutselen, zingen, spelletjes en vooralprijsvragen. Met mooie prijzen Dat Onkel Bob de harten van vele kleintjes met zijn standaarduit drukking voor zich, maar wat meer is: voor zijn telerisieuitzen- ding heeft gewonnen, bewijzen 650.000 briefkaarten, die de gro te „presentator" van het popu laire Belgische kinderprogramma in zes jaar heeft ontvangen over duidelijk. En dat waren niet al leen oplossingen, maar vaak ook spontane reacties. Waarvan toch zeker 60 per week uit Zeeland. Gisteren was „Onkel Bob" in het land van zijn vader, Zeeland. Met zijn vrouw „tante Ria" en zijn zoontje David Davidse zocht hij de omgeving van Rilland-Bath af' naar een vakantiehuisje. Dë Scheldeboorden trekken hem aan en het mocht ook weer niet te ver van België zijn. Vandaag staat hij namelijk al weer voor de lens in de studio van het N.I.R, te Brussel BOB DAVIDSE zijn vader verhuisde in 1894 van Kou dekerke op Walcheren naar België heeft ons en ander over zijn werk voor de kinderen ver teld. Het werk, dat hij nu onge veer zes jaar doet en dat hem al zoveel vrienden heeft bezorgd. Deze joviale veertiger met zijn markante kop, die in tal van huiskamers langzamerhand een goede bekende is, begon met het zingen van liedjes. Afrikaanse en Oudnederlandse. In grote hoe veelheden werden deze op de plaat uitgebracht en overal in de wereld oogstten zij veel succes. Toen de Belgische televisie goed en wel „draaide" ging Bob Da vidse daar eens informeren, of men ook aan de jeugd had ge dacht. Nee, was het antwoord. Maar men zou ziju suggestie in gedachten houden. Geruime tijd ging er toen overheen, totdat Bob Davidse zelf uit de jeugd beweging voortgekomen op ze kere dag naar de studio werd geroepen. „En je begrijpt som» niet, hoe vreemd een dubbeltje kan rollen", zegt hij, „de. N.I.R. had voor mij een programma ge reserveerd." Al zijn ervaring uit het jeugd werk heeft de nu veertigjarige kindervriend in de loop der jaren aan het wekelijkse programma voor de jeugd „van 7 tot 70", zo als hij het zelf noemt, gespen deerd. „Je moet de kinderen met nieu we dingen tegemoet komen", zegt hij. De ervaring heeft Bob en zijn vrouw zij helpt haar man trouw bij het doorwerken van de stapels brieven geleerd, dat er dan het meeste met de in teresse van kinderen te bereiken valt. i prijs- SPORTuilzeudingen vragen zijn favoriet in de programma's van „Onkel Bob". Daarom heeft hij zich met telkens weer nieuwe ideeën op deze onderdelen geworpen. Het komende seizoen wordt om de zes weken een bepaalde tak van sport „in de lens" genomen. Een deskundige komt de kinde ren dan vertellen, wat zij ervan moeten weten, om te begrijpen, waarom ze bij de sport gaan. Want wie de spelregels niet kent, kan eigenlijk niet over sport mee praten", is de vaste overtuiging van Bob Davidse. Hij wil de kin deren clan ook graag zo vroeg mogelijk de nodige „wijsheid" bijbrengen. En dan verder de prijsvragen! Historische prijsvragen, actuele prijsvragen, aardrijkskundige prijsvragen en de prijsvraag „Toon uw gemeente",Kom eens kijken waar ik woon", schreef eens een klein meiske aan „Onkel Bob." En meteen ging in het hoofd van deze kinder vriend een lichtje branden voor een nieuw idee. „Nu ga ik zo af en toe een» kij ken waar de kinderen wonen, neem een stukje van hun stad of dorp op de film cn laat de an dere kijkertjes er naar raden." Voor deze prijsvraag heeft „Onkel Bob" nog maar één wens: dat de winnaar eens in Zeeland valt. Dan gaat hij hem persoonlijk op zoeken. Want Zeeland trekt deze Belgische kindervriend erg aan.... „Onkel" Bob, (le kindervriend van de Vlaamse televisie, zijn vrouw en zoontje David op de Wester- scheldedijk bij Bath. (FOTO P.Z.C.) 'J «■V fï Voorzitter schoolbestuur reikte „papieren" uit De geslaagde leerlingen van dc indu strie- en huishoudschool te Middelburg hebben uit handen van de voorzitter van het schoolbestuur, mr. J. Kolk man, hun diploma ontvangen. In zijn toespraak merkte de heer Kolkman op, aat de geslaagde meisjes van een respectabel aantal markten thuis zijn. Voordat ze in het bezit gesteld werden van het begerenswaardige papier had den de leerlingen namelijk enige staaltjes van hun kunnen getoond: er werden enkele zangnummertje:- en reidansen ten beste gegeven, waarna alle geslaagden met hun „examen- De beer Kolkman dankte vervolgens <1e leerkrachten voor hun toewijding. Hij hoopte, dat alle meisjes later veel plezier zouden hebben van al hetgeen zij op de Middelburgse school geleerd hebben. Twee leerkrachten, mej. L. Y. Plasschaert en mevr. G. M. C. Pen- naartsv. d. Sande, zullen de school verlaten. De heer Kolkman dankte hen voor hun werk en sprak de hoop uit, dat zij bij het aanvaarden van hun nieuwe taak een even groot en thousiasme aan de dag zullen leggen als zij op de industrie- en huishoud school gedaan hebben. Tenslotte ont vingen "alle meisjes uit handen van de Bestuur Kath. Raad Maatschappelijk Werk in Zeeland Het dagelijks bestuur van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zee land Is als volgt samengesteld: voorzit ter: mr. d. A. J. J. M. Mes. te Heinkens- zand; vice-voorzitten C. J. van Hoote- gem, burgemeester te Hontenisse; secre taris-penningmeester: Tli. J. Andriessen, burgemeester te Ovezand; bisschoppelijk commissaris: J. G. A. J. van Campen. pastoor te Ternuezen. Als adviseur is aan dit bestuur toege voegd drs. J. W. C. van Casiercn. direc teur van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom Breda. bekeek hierna nog een kleine tentoon stelling van examenwerk, die in een der lokalen was ingericht. Op de re sultaten van bevordering en diplome voorzitter hun diploma. Het bestuur ring komen wij nog nader terug,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13