Ploegen voor Rome en Leipzig onbevredigend Absoluut niet PLATTELANDERS... GOED ZEEUWS... GOED(E) ROND(E) GEEN ONRECHT PLEGEN BENÉ LOTZ De wielerjournalist en ploegleider FRITS VAN GRIENSVEN kent het klappen van de zweep in de Nederlandse wielersport als weinig anderen. Vooral in het kamp der amateurrenners is hij uitstekend georiën teerd. Hij weet welke renners op welk mo ment in vorm zijn. Dat bewees hij door zijn samenstelling van de Nederlandse ama- teurploegen voor de Omloop van de Negen Provinciën en voor de zware Ronde van Oostenrijk. In beide wedstrijden won een NederlanderVan Griensven, die in de ze ronden als ploegleider optrad, schreef voor dit extra nummer de volgende be schouwing over de Nederlandse kansen voor Rome en Leipzig. danks de kritiek, die wij er op moesten horen, omdat er „onze ploeg" voor de Konde van Oos tenrijk in zijn geheel bij zit. Dat hebben deze jon gens ook verdiend. JVIen zal immers nog even moeten wachten voor men uit een keuze van ze ven amateurs ploegen haalt, die in een tijdsver loop van vijf weken de Belgische etappecourse der Negen Provinciën en de Konde van Oosten rijk winnen. Zowel persoonlijk als per ploeg. Dat zijn zeldzaamheden. Maar het is ook geen toeval, want beide keren was de gekozen ploeg lichame lijk en geestelijk het sterkst van alle concurren ten. Wij hebben al vele jaren voor ons eigen plezier en met onze eigen centen ploegleidertje gespeeld in buitenlandse etappewedstrijden. Na een reeks van experimenten hebben we ons tot een paar goede wedstrijden per jaar bepaald. Dit jaar zijn we begonnen met de Negen Pro vinciën, nadat we enkele klassiekers en de pro vinciale kampioenschappen hadden afgewacht. Jac. v. d. Klundert, de Brabantse kampioen won de Negen Provinciën, daarbij geholpen door Miel Verstraete, die tweede werd, maar de Provinciën even goed had kunnen winnen. Verstraete is het type van de wieleratleet. Goed fond en snel ge noeg om een etappe te winnen. De Heense v. d. Klundert heeft eveneens fond, terwijl ook hij een etappe op zijn naam kan schrijven. En... hij kan afzien. Wie de Negen Provinciën zou winnen heb ik henzelf uit laten praten. Ik heb alleen dit gezegd, dat het óf Jack óf Miel moest zijn. En verder dat de een zijn eigen kans mocht lopen als de ander in moeilijkheden kwam. De over winning moest in ieder geval voor de Nederlan ders zijn! Daaraan heeft men zich stipt gehou den. Miel Verstraete heb ik bewonderd voor de wijze waarop hij op de laatste dag met zijn tweede plaats genoegen nam. Miel Verstraete was eigenlijk mijn eerste keus voor de zware Ronde van Oostenrijk, omdat ik in hem een klimmer zag. Jac. v. d. Klundert was mijn tweede keus, eveneens een Middelkam- Intussen ging het daar in Oostenrijk van een leien dakje. De viermansploeg reed bijzonder sterk. Hugens dook de tweede dag al in de lei derstrui, nadat Lotz en Snijder in de course be paalden, dat hij met voorsprong moest gaan win nen. Jac. v. d. Klundert slaagde er in deze rit in om na een vijftal lekke banden toch weer naar de kopgroep te spurten, waar men notabene om de leiderstrui aan het vechten was! Op deze dag was er echter voor de pech die hem zou tref fen geen kruid gewassen. Nog een lekke band en dan een val tegen tachtig per uur. Voor- en achterwiel kapot, derailleur stuk: een half uur vertraging. Maar toch doorzetten, ondanks alles. Voor hem een verloren ronde en een weinig flatterende plaats. Maar op de daarna komende dagen toch nog een rit winnen en elke dag prijs rijden. Jac. v. d. Klundert kon dus tegen bergen op! Dut behoefde men van Hugens en Lotz niet te vragen. En van Mik Snijder zag men het ook. Die Oostenrijkse volgers keken zich do ogen uit. Zo hadden zo zeker gedacht, dat die plattelan ders na twee dagen wel uitgerangeerd zouden zijn. En daar reden zij in de gele trui Hugens had dat kleinood echter zo lief, dat hij bij een ontsnapping een tour de force ging uithalen, welke hem noodlottig werd. Ik lieb hem daarvoor tijdens de course gewaarschuwd, maar ik heb hem laten gaan omdat er inderdaad een kans bestond. De vcrschriltkelijko Hugens kwam na drie uren solorijden ontgoocheld bij onze ploeg- ieiderswagen terug om zijn excuus te maken „Ben niet kwaad, ik heb mijn best gedaan, maar het ging niet". Waarom zou ik kwaad zijn ge weest, beste Jan? Ik had al lang gezien, dat Hugens niet de enige troef, ofschoon wel de grootste troef, zou zijn. De kans lag in handen van Réné. Lotz, beheerst, sterk, klimmer, bereid om te fietsen. Do amateurs voor de ploegen naar de Wereld kampioenschappen en de Olympische Spelen zijn door de Sportcominïssïe van de K.N.W.U. aange wezen. Voor zover het de weg betreft zijn daar geen namen bij van jongens, die mij onbekend zijn. Integendeel. Er wordt mij het verwijt ge maakt, dat er te veel bij zijn, die mij goed be kend zijn. Ik vind dit een gelukkig verschijnsel. Mie! Verstraete is er niet bij, ofschoon ik hem goed hen en zeer waardeer. Miel heeft geen ge luk gehad. Hij heeft de stap naar de ploeg voor zestig percent afgelegd. Daarna zat het hem te gen. Verkouden, doktersbezoek, tanden laten trekken etc. Aan een coureur kan en mag niks manheren. Een ingescheurde nagel kan al te veel zijn. Miel weet dat. Hij loopt anderen niet voor do voeten als hij weet geen honderd percent te zijn. Zo is hij. Maar al is hij er dit jaar weer niet hij, een coureur is deze Zeeuw toch! Ik heb met deze inleiding willen beginnen, omdat de Nederlandse overwinningen in de Negen Pro vinciën en in de Ronde van Oostenrijk toch wel Invloed op de mogelijke samenstelling van de wegploegen voor amateurs hebben gehad. Er wordt ook een groot aantal klassiekers in Nederland verreden, waarvan men veronder steld wil hebben, dat zij beslissend voor de samenstelling van de ploegen zijn. Men kan welen, dat dit al verschillende jaren niet meer liet geval is. Vroeger bestond er een verplich ting om aan al deze klassiekers deel te nemeu wilde men voor de „grote verkiezing" in aan merking komen. Do ar is terecht tegen geful mineerd. Onze talenten reden elkaar daar weck-in week-uit als jachthonden achterna tot zij al hun reserves hadden verbruikt. Zij had den wel de meeste overwinningen geboekt, maar zij kwamen uitgeput op de Wereldkam pioenschappen. Dat was fout. En daarom heeft men dit hersteld. Er beslaat geen verplichting meer om klassiekers te rijden. Maar daarmee is niet gezegd, dat zij van minder betekenis zijn geworden. Integendeel, zonder deze klassieker zouden wij nooit aan het schitterende stel wegamateurs komen, waarvan wij ieder jaar gewag kunnen maken. In de klas siekers onderscheidt men zich, daar begint de victorie! Wat hebben wij nu le zeggen over de ploegen naar do Wereldkampioenschappen en Olympische Spelen! Dat zij onbevredigend zouden zijn? Ab soluut uiet. Wij achten deze verantwoord. On- per, alleen omdat ik niet zeker wist of hij tegen een berg bestand was. En Mik Snijder uit Half weg mijn derde, omdat hij een degelijke regel matige en geroutineerde coureur bleek te zijn. Iemand mqt wielerbrains, bovendien een goede kameraad, die in een ploeg eigenlijk onmisbaar is. Bovendien had ik de beschikking over Hugens. weliswaar een Hugens die niët in vorm zou kunnen zijn. In dit viertal zag ik een ploeg, die zich regel recht naar de Wereldkampioenschappen zou kun nen rijden. Waarom naar de Wereldkampioen schappen! Omdat men op de Sachsenring klim mers nodig zou hebben, die men niet met ze kerheid in de platte Nederlandse klassiekers kan aanwijzen. In de zwarte Konde van Oosten rijk met zijn vele passen en zijn Grossglockner zouden ook de Nederlandse klimmers zich on derscheiden. Er kwam celiter deze tegenslag, dat Verstraete met zijn club naar het Eiland Man zou gaan, wat inhield dat ik Lotz als zijn plaats vervanger ging vragen, die opgegeven had in ecu mogelijke Konde van Engeland. Verstraete had het met zijn kunde reeds zover gebracht, dat op hem de ogen van de Sportcommissie waren ge richt. Doch Verstraete zou met tegenslag te kam pen krijgen. Het Eiland Man werd geen succes voor hem. Hij kwam verkouden thuis De Haagse arts P. van Dijk, die voorzitter is van de Koninklijk Nederlandse Wieier L'nie, stelde de volgende „diagnose" over de Ronde van Midden-Zeeland Het zware parcours, de fraaie finish en de uitstekende organisatie van verleden jaar tcaarborgen reeds bij voorbaat een succes. Het is verheugend, dat de bestuurders van Theo Middelkamphet wederom aan heb ben gedurfd deze Ronde te organiseren. Ik ben ervan overtuigd, dat het gezegde Goed Zeeuws, goed rond, ook voor de volle hon derd procent voor dit wielrenevenement zal gelden. Een sterk veld renners zal zeker aan de start verschijnen en er mede voor zorgdragen, dat de zo toenemende popula riteit van de wielrensport in Zeeland nog zal groeien. Mogen de weergoden U gunstig gezind zijn. Noot van de redactie Geen spoortje van een ziek beeld dus Lotz ging na acht zware dagen in Wenen zege pralend over de finish. Dat was het werk van hem, maar ook van het team. Van tijdrijder Hu gens, van tacticus Snijder, van doorzetetr v. d. klundert. Samen-uit samen-thuis. Zouden deze mannen, die de beste Oostenrijkse klimmers, de Italianen, Belgen, Russen, Zwitsers, Duitsers versloegen onwaardig zijn om op de Sachsenring Nederland te vertegenwoordigen? Ik zeg dat zij meer dan anderen het bewijs leverden, door zelfs in het hooggebergte te kun nen klimmen. Mik Snijder leverde dit in het afge lopen weekeinde o.ok nog eens op de Stuttgarder Solitudering, waar hij de enige was, die naast het nieuwe Lichtensteiner lclimfenomeen Heeb kon rijden. Ik heb indertijd aandacht gevraagd voor de jonge Luxemburgse amateur Gaul, die als een klipgeit over de bergen sprong. Dat is al weer verschillende jaren geleden. Kijk „Wieler sport" maar na en ge zult het vinden. Gaul was toen voor de buitenwereld nog een volkomen on bekende. Van deze Heeb gaat men ook meer ho ren. Denk niet, dat v. d. Klundert niet omhoog kon. De tactiek maakte het noodzakelijk dat hij op z'n allerbest negende kon worden. Schakel- pech veroorzaakte dat hij op „d'n dertien" de sprint tegen een vijftien-percentshelling op ver loor en slechts tiende werd. Voor Stuttgart had ik zondag nog een nieuwe bij me: Jan Jansen uit Nootdorp. Een goede kracht, die klimmen kan en sprinten. Daarom is het zo mooi dat hij voor de Olympische Spelen is aangewezen samen met Sluis, die eigenlijk door de mazen zou lreenge- vallen 'zijn. De mogelijkheid bestond echter om de ploeg naar de Olympische Spelen zodanig sa- men te stellen, dat er dit jaar geen verongelijkten behoefden te zijn. Dat men naast de vier van Oostenrijk voor de Wereldkampioenschappen ook kampioen Dirk Groeneweg en Lex van Kreuningen koos is voor- ons vanzelfsprekend. Wie anders om geen on recht te plegen? Naar onze mening hebben we een sterke ploeg ginds op de Sachsenring. Dat er straks betere en minder goede bij zullen zijn, dat is vanzelf sprekend. Het is nog nooit anders geweest. Van de 140 die er zullen starten is er maar één we reldkampioen! Neen, de samenstelling van de ploegen voor de Wereldkampioenschappen en voor de O.S. bevalt ons wel. Ondanks de kritiek, die we hoorden. We vinden het alleen jammer dat Verstraete in de beslissende weken niet kon aantonen, dat ook hij een klasse-rijder is. Je moet maar pech heb ben met het bereiken en vasthouden van de top vorm!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 23