r BUITENLAND ZENDT „ELITE-PELOTONS" BELGEN: TWEE BIJ DE EERSTE VIJF... VROUWEN IN DE RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND "1 ONDER DE „KLASSIEKERS" in Nederland neemt de Ronde van Mid den-Zeeland een uitzonderlijke plaats in Niet één provinciale of streek- ronde kan bogen op een zo omvang rijke buitenlandse deelneming als juist deze Zeeuwse ronde. De meeste andere Nederlandse „klassiekers" gaan zelfs van start zonder één bui tenlander De uitstekende relaties, die de ren- en toerclub „Theo Middel kamp'* in het buitenland heeft, zijn de oorzaak van deze uitzondering VOORAL DE BELGEN maken de buitenlandse deelneming zo sterk, dat het niemand behoeft te. verbazen als 's avonds in Goes geen Nederlander, maar een buitenlander als overwin naar wordt gehuldigd. Anders dan in Nederland, waar de onafhan- lcclijken zowel bij de amateurs als bij de profs mogen rijden, zijn de Belgische onaf hankelijken in een aparte klasse ingedeeld. Eminente kopman En omdat de Ronde van Midden-Zeeland een strijdtoneel is voor amateurs en onafhanke- lijken stelde de Belgische wielerbond een ploeg van louter onafhankelijken samen Een uiterst sterke en homogene ploeg dus! Etiene van Vlierberghe is de eminente kop man van de Belgen. Hij won dit jaar het kampioenschap van Oost-Vlaanderen voor onafhankelijken. In Camile Sommerling, Anoul Caeijs, Roger Lampaert, Willy Heye en J. de Vrieze heeft hij ploegmaten allen semi-profs met een geduchte staat van dienst. In België verwacht men tenminste twee van hen bij dc eerste vijf te zien eindigen.... Britse handicap DE ENGELSEN, die op het continent nooit tot geweldige prestaties kwamen, zijn dit jaar echter sterker dan ooit vertegenwoor digd. Sedert de „twee-strijd" van de Engelse bonden is bijgelegd, werd het internationale contact van de Britten verder uitgebreid. John Perks, James Grieves en J. Pound be horen tot de elite van de Engelse amateurs. De enige handicap voor de Engelsen vormt het grote aantal deelnemers, waaraan men in Engeland niet gewend is. Aannemelijk is, dat ook het bochtige parkoers hen parten speelt, maa.r daarvoor zijn de Britten ge waarschuwd Als Darrigade DE ZWITSERS zenden eveneens een „elite- peleton" met Herger en Rutschmann als de gevaarlijksten. De 21-jarige allround Herger doet denken aan de Fransman Darrigade: een goed tempo-rijder „tussen de wielen", maar vooral een uitstekende wegsprinter. In 1959 won hij de Ronde van Oost-Zwitser land en op 6 juli j.I. won hij in Italië nog een internationaal criterium voor 92 andere amateurs. De 20-jarige René Rutschmann zegevierde i- 1959 vijf keer en dit seizoen legde hij in sterke wedstrijden al tweemaal beslag op de zege. Van de andere Zwitsers is vooral Italo Ludwig een belofte voor de toe komst. De 20-jarige renner maakt deel uit van de vier-man-ploeg, die het Zwitserse uurrecord bezit. Interessante ploeg De Franse toezegging moest helaas worden ingetrokken door een verschuiving van dc data voor de nationale wegkampioenschap- pen van Frankrijk. Maar in de plaats voor deze nationale selectie, komt een interessan te ploeg aan de start: een Common Wealth- team met twee Australiërs, twee Zuid- Afrikaners en twee Engelsen. Eenzame Deen Als gastrenner ïn een Nederlandse" ploeg gaat tenslotte de Deen Kirketerp uit Kopen hagen van start. Wat zal deze eenzame Deen presterenAl met al: een geduchte bui tenlandse vertegenwoordiging, die de Neder landse renners ih hun onderlinge strijniet uit het oog mogen verliezen! De Engelse renner George, Halls, één van de vele ster- he buitenlandse coureurs die in de internationale Ronde van Midden-Zeeland aan de start komen. Initiatief in Hansweert BIJ DE ZEEUWSE bevol king is de Ronde van Mid den-Zeeland zonder twijfel aangeslagenDat bewijst liet spontane initiatief van het wieier comité te Hans- weert, dat 500 gulden door komstrechten wildebetalen, indien de route van Kapelle werd omgelegd door Hans- weert en SchoreEen in woner van Elleicoutsdijk bood 100 gulden om zijn gemeente aan te doen. Volgend jaar over Noord-Beveland Volgend jaar zal de rou- te van de Ronde van Midden-Zeeland een heel ander beeld krijgen. De ze klassieker zal dan na melijk ook voeren over Noord-Beveland, dat dan inmiddels uit zijn isolement is verlost. De renners zullen op dit „eiland" in 1961 door zes dorpen jagen: Kats, Colijnsplaat, Kortgene, Geersdijk, Wissenkerke en Kamperland. Jonge Zeeuwen op avontuur De ronde van Midden- Zeeland, zal een zware leerschool worden voor enkele jongo Zeeuwse renners,... Do ren- en toerclub „Theo Middel kamp" brengt namelijk ook een B-ploeg met lou ter jeugdige coureurs in de strijd. De meeste van die jonge amateurs ko men voor het eerst oog- ïn-oog te staan met de „groten" van de weg. Als kopman heel deze B-ploeg Henk de Waal, een veelbelovende renner, die zaterdag zijn eerste grote „ronde" rijdt. Ber- tus Wielus reed vorig jaar al mee en al ging de wedstrijd toen nog boven zijn krachten, toch reed hij hem uit Cor van Espen, Jac van de Weele, Bertus van de Vijver en Bert Tolhoek beginnen ook hun „klas sieke avonturen". Tot de kanshebbers mogen zij zeker niet gerekend worden, maar zij kun nen hier de basis "leggen voor "hun carrière. Het zelfde geldt voor de C- ploeg van Middelkamp, samengesteld uit jonge ren, die veelal kort ge leden een overstapje na men van de nieuwelin gen naar de amateurs. Kopman Piet Tolhoek, tweedejaars amateur en geducht als t.emnorenner. Alle antic, uu roeven nog slechts enkele we ken in de amateurcate gorie Jan Moerdijk, Kolf Overweel, Theo do Vrie ze, Peet Verschuure en Jan Wielemaker zullen merken, dat een 200 ki lometer lange ronde nog iets anders is dan een nïemvelingenkoers „rond de kerk". Maar zo zijn ook de „groten" begon nen en deze jonge ren ners kunnen de enigs zins „uitgedunde" ama teurcategorie ïn Zeeland op de duur weer ver sterken Eén van de verrassingen van dit wielerseizoen is de 20-jarige Dick Groeneweg uit Numansdorp. Bijhet amateurkampioenschap op de weg hield niemand reke ning met zijn kansen, maar terwijl in de slotfase van dc strijd de groten op elk aar letten, demarreerde hij en veroverde de titel. Het vrouwelijk ele ment; ontbreekt niet in do komende „Ron do va n Midden-Zee land"! Het wordt er zelfs op bijzonder charmante wijze in vertegenwoordigd door twee Amster damse zusjes die haar charmes in dienst hebben gesteld van de „reelanie- haravonn", en in het hijzonder van eon grote sigarettenfn. brick die aan deze karavaan deelneemt. Riette en Tonny van Royen zijn dochters uit het (negen kinde ren tellende) gezin van de Amsterdamse bioscoopdirecteur W. K. G. van Royen. Ondernemende doch ters, die respectie velijk 22 en 18 jaar oud al een kleine „carrière" achter de rug hebben, en beiden nog heel wat toe komstplannen in pet to hebben. De tweeëntwinti'gjari- Riette: buitenlandse ervaring ge Riette bijvooi'beeld heeft, na het behalen van haar m.m.s.-di- ploma, al iets meer van Europa gezien dan Amsterdam en Nederland alleen. Zij heeft eerst een jaar als werkstudente in Parijs gestudeerd, en kwam daarna voor 't eerst in contact met het reclamevak: zij werd enquètrice voor de fabrikanten van 'n bekend sigaretten merk. Weer een jaar later vatte zij de stu die opnieuw op: dit maal in Londen, waar zij zich een jaartje toelegde'op de perfec tionering van haar Engels. Vervolgens weer een seizoen „in de recla me": daarna studio aan de Nederlandse Filmacademie te Amsterdam, gevolgd door enkele maanden praktijkwerk ïn een Duits bioscoopthea ter. Dit jaar behaalde zij het diploma van de Nederlandse Film academie, ging nog een paar maandjes naar Londen en stort te zich vervolgeus met hernieuwde ener gie op haar „rccla- me_werk". Een jon gedame die dus be paald niet heeft stil gezeten sedert haar Tonny: hobby voor honden en paarden... middelbare school tijd Datzelfde: kan men trouwens zeggen van het achttienjarig zus je Tonny Haar trok, na de m.m.s.-tijd, 't beroep van dieren arts-assistente en se dert eind vorig jaar is zij dan ook in het bezit van het bij dit beroep behorend di ploma. Begin van dit jaar trad zij in de voetsporen van Riette en kwam in „recla me-dienst" bij dezelf de sigarettenfabriek ais haar zuster. Daarnaast bleef zij zich wijden aan haar hobby voor honden en paarden, en volgde ze een opleiding voor hondentrimster. Ook haar trekt het buitenlandbegin september wil ze als hondentrimster naar Engeland. Ton- nj^s hartewens: „eens een eigen paard be zitten..." Sportliefhebsters-pur sang, als de zusjes van Royen zijn, zul len ze naar haar eigen verzekering aan deze „Zeeuwse Ronde" met bijzonder veeL plezier deelne men! Zij het dan ook op een andere manier, dan de „échte" deel nemers...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 21