De avonturen van Stikkeltje en Bruunke STEP HERD'S BVSH: MODERN, UCHT EN RATIONEEL VANDAAG IRONISCHE TRAGIKOMEDIE VAN INGEMAR BERGMAN „PROEFKLAS"-ERVARINGEN AAN HET LYCEUM IN TERNEUZEN beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 JULI 1960 CIRKELVORMIG ALS EEN GASFABRIEK Al zal het pas in 1961 volle dig gereed zijn, een der laatste dagen van juni heeft de BBC officieel zijn intrek genomen in het „BBC Television Cen tre" in Shepherd's Bush, een wat rommelige Londense stadswijk, waar het nieuwe gebouw, als een enorme pad destoel zonder hoed, boven de overige bebouwing uitkomt. Onze Londense correspondent bracht dezer dagen een be zoek aan de nieuwe studio's, die in vele opzichten het laatste woord zijn op het gebied van televisie. (Van onze Londense corres pondent.) Het eerste wat aan de nieuwe BBC-televisie-studio het „BBC Television Centre" in Shepherd's Bush opvalt is de rationele aanleg van het cirkel vormige gebouw cirkelvormig als een gashouder. Maar daar houdt de vergelijking op. Dit gé- bouw is modern, licht, stoer. In juni is het gebouw officieel ingewijd, zonder dat het daarom al helemaal klaar is. De „fi nishing touch" zal pas in 1961 plaatsvinden. Dan heeft men over dit werk negen jaren ge daan. Alles is op efficiency inge richt. Rondom de binnenplaats met zijn beeldhouwwerk van een zonnegod door Heliot liggen op alle verdiepingen de Bureau's, waarvan alleen de op het noorden gelegen lokalen geen zon krijgen. Achter die bureaus op de begane grond, maar zeer hoog oprijzend, zijn de grote studio's aangelegd. Eén ervan was al zo goed als klaar, toen wij dit grote bouw werk bezichtigden één van de acht, die „geplanned" zijn. Het is één van de grootste studio's van Europa. Het hing er al vol schijn werpers en andere belichtings lampen. Hoog in een zijwand be vinden zich de controle-kamers achter glas. Dit nieuwe Televi sie-Centrum bevat op alle gebied de nieuwste snufjes." aangebracht zowel op soundproof- als op an der gebied. Als voornaamste voor beeld daarvan kan echter geme moreerd worden, dat-alle belich tingslampen in deze studio en het leken er mij wel een honderd te zijn vanuit één van de con trole-kamers elektronisch worden gedirigeerd: er komt geen mens, behalve de één of twee die op knopjes drukken, meer aan te pas. Het doet denken aan piano-spelen met lampen en inplaats van ge luid brengt de „piano-speler" licht voort. Op de begane grond, maar ook ondergronds, zijn de artiestenlo- ges. Direct achter de, studio's, in een cirkel dus wederom, liggen de ruimten voor de decors, door een brede gang van de studio ge scheiden, zodat vrachtwagens de studio's langs kunnen rijden. Er zijn eigen ateliers, waar geverfd en geschilderd, gehamerd en ge beeldhouwd wordt, dat het een lust is. Alleen...... men heeft voor die „zware" beelden, die daar in een hoek staan, geen vier man nodig om ze weg te dragen. Miss Wright raakte een Atlas aan, die onder zijn zware last, de aard bol, als een vermoeide Eisenho wer stond te zuchten en het beeld waggelde, omdat het van plastic was. En wij hadden de Venus, levensgroot, die ergens anders wegdroomde, zó op onze schou ders mee naar huis kunnen ne men. In het atelier, waar decors werden geschilderd,.hadden wij een aardige ontmoeting met een man, die in het Nederlands tegen ons zei: „Hoe gaat het?" Deze chef van de decor-afde ling, Burwell, heeft namelijk vóór de oorlog in Nederland gewerkt, o.a. als decorateur in het Circus Carré aan de Am- stetl en in Scala in Den Haag. Hij heeft Louis Bouwmeester goed gekend, en met. Grock in een show gewerkt. Zo verrijst het in werkelijkheid achter het park van de voor stad Hammersmith. Tenslotte moeten wij melding ma ken van de rekwisietenopslag plaatsen, in lagere ruimten ach ter het ronde gebouw opgericht, waa% men uren zou kunnen dwa len in een omgeving van een Driestuivers Opera! „Properties" heten die rekwisieten in Enge land. Van alles kan men er aan treffen voor het meubileren van het toneel bij de televisie-opna men. De kunst van een derge lijk arrangement wordt eigenlijk nog te weinig gewaardeerd door het publiek. Hoeveel films, hoe veel toneelstukken hebben de be kroning van hun succes niet te danken aan de door de rekwisieten geschapen atmosfeer. Hier in Shepherd's Bush kan men honderden overhemden vinden, tientallen beurzen, van Middel eeuws tot modern model, lampen en luchters in overvloed (maai de luchters zijn weer van plas tic), nagemaakte fazanten, kip pen en andere lekkere boutjes, een voorraad munitie om een be leg te doorstaan, als het geen losse patronen waren, duizenden boeken (en niet alleen hun kaf ten), een heirleger van flessen, van smal tot dikbuikig en recht hoekig, porselein om tien ker mistenten mee te vuiler, aqua riums met echte vissen, kandela bers, die nu eenmaal onmisbaar zijn voor een romantisch maal, korsetten, genoeg om de hele vrouwelijke bevolking van het Televisie Centrum iii vast te rij- fen en last but not least doods- oppen, griezelig van echtheid, maar zij zijnvan plastic. Zo zag de maquette van het nieuwe BBC Television Centre in Shepherd's Bush er uit en.... RADIO- EN T.V.-RUBRIEK oren, yew ew.... scArijven T elevisie Van Josephine Baker zendt de VARA vanavond een gesproken portret uit, geschreven door Lu cas Kleyn, correspondent van één onzer dagbladen, in Parijs. Jose phine Baker werd op 3 juni 1906 in Saint-Louis in de Amerikaanse staat Missouri geboren uit een blanke vader en een zwarte moe der. De apartheidspolitiek deed in die dagen nog voor de volle hon derd'procent opgeld in Missouri en dat heeft Josephine nooit ver geten, Tn het portret wordt van haar jeugd in Amerika verteld, over successen als danseres in Broadway en haar optreden in een negerrevue in Parijs in oktober 1922, waarin zij de charleston danste en in één avond het pu bliek veroverde. Achttien jaar was ze toen dus nog maar, maar haar roem was verzekerd. Jose phine Baker had en heeft een boeiend leven en haar gesproken portret zal ongetwijfeld ook boei end zijn. Het is alleen jammer dat waarschijnlijk slechts weinigen er naar zullen (kunnen) luisteren. De uitzending heeft namelijk om elf uur vanavond plaats en dan liggen de meeste Nederlanders al op één oor. Radio De N.C.R.V. zendt eerder op de avond, tien over acht, een con cert uit, dat op 29 juni in de St.- Janskerk te Gouda in het kader van het Holland Festival werd ge geven. Er worden werken uitge voerd van Dandrieu, de La Lande en Charpentier. Solisten zijn An nette de la Bije, Annemarie van Tricht, Aafje Heynis, Tom Brand en Guus Hoekman. Verder werken mee het koor van de Nederlandse Bachvereniging, het Nederlands Kamerorkest en Albert de Klerk, orgel. Het geheel staat onder lei ding van dr. Anthon van der Horst. De onverwoestbare Armand en Michaele Denis laten om vijf uur vanmiddag de kinderen (en hoe veel volwassenen?) voor de derde keer genieten van hun „ontmoe tingen in Afrika". Vanavond mag U wel een netje voor uw scherm spannen, want dan presenteert Jos v. d. Valk een internationaal va riétéprogramma met vele zwieri ge en zwaaiende circusartiesten. „Piste" heet dat programma dan ook. Om kwart over tien is er nog een rechtstreekse reportage van de „Horse of the year show" om de „King George V gold cup". De bijpassende paardetaal zal door J. J. Gruppelaar worden geleverd. FijnFAAM fantastisch Ontruiming twee woningen in Middelburg De toestand waarin de woningen Hoogstraat 2 en Oude Werfstraat 25 in Middelburg verkeren is zodanig, dat zij voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen, aldus B. en W., die de raad voorstellen hiertoe over te gaan. Tevens adviseert het college de ontruimingstermijn van de woning Hoogstraat 2 op drie maanden en die van de woning Oude Werfstraat 25 op één maand te stel len. Rode-Kruisschip „J. Henry Dunant" bezocht Middelburg Op zijn veertiende reis door Neder land heeft het Rode-Kruïsliospïtaal- schïp „J. Henry Dunant" een kort bezoek aan Middelburg gebracht. Dinsdagmiddag meerde het witte hospitaalschip aan de Loskade af. Aan boord waren zeventig chro nische patiënten uit het Westland, die maandag uit Maassluis waren vertrokken voor een boottocht van een week door Nederland. Van ochtend woensdag zal liet schip weer vertrekken. Dinsdagavond heeft de afdeling Mid delburg van het Nederlanrlsche Roode Kruis de zeventig patiënten op zoetigheid en muziek vergast. Voor de zoetigheid echte Zeeuwse boterbabbelaars had'de afdeling zelf gezorgd. Voor het muzikale gedeelte had men echtetr de hulp ingeroepen van een groep je musicerende meisjes van de christelijke landbouwhuishoud- school uit Middelburg, die aan boord een klein programma brachten. Later op de avond gaf het pijperskorps „Juliana" op de kade een concert. Naast de boterbabbelaars, die meis jes van de huishoudschool uitdeel den, kregen de patiënten ook een lepeltje met het wapen van Mid delburg aangeboden. Deze gift deelden meisjes van de hervormde jeugdraad uit, die speciaal voor deze gelegenheid in Zeeuwse dracht waren gestoken. Deze blijvende herinnering aan het bezoek aan Middelburg was mogelijk gewor den dank zij enkele particulieren. Vandaag gaat dé reis naar Vlissingen en Wemeldinge, waar het schip voor de nacht zal meren. Van hier gaat het schip naar Aalst, Jut- phaas en weer terug naar Maas sluis, waar de patiënten zaterdag- échtend zullen debarkeren. FILMS IN ZEELAND Britse humor in „The captain's table" „De glïmlaQh van een zomer nacht" van Ingmar Bergman is waarschijnlijk de meest lank moedige creatie van de Zweedse regisseur. Bergman beschikt weliswaar over een bijtende iro nie, maar ook over een wereld wijsheid, die zijn, in wezen bit tere films vaak verzacht tot een zeer menselijk beeld van de menselijke tekortkomingen. „De glimlach van een zomernacht" demonstreert die menselijke vi sie van Bergman bijzonder goed. In feite is het gecompli ceerde huwelijksdrama, dat hij in deze rolprent tot zijn onder werp maakte, een trieste ge schiedenis, maar de wending, die Bergman er tenslotte aan geeft verlokt de toeschouwer tot een brede glimlach om een happy ending, die noch zoetig noch gezocht is. BESLISSING OP BREDERE BASIS Zeven dagen les in een vijftal vakken Het Petrus Hoiidius Lyceum te Ter- neuzen heeft, zijn ervaringen gepu bliceerd over het toelatingsonder zoek, dat dit jaar voor de eerste niaal werd afgenomen in de vorm van een „.proefklas". De 61 kandi daten werden over twee klassen ver deeld, die zeven dagen op het ly ceum les kregen in vijf vakken, na melijk de vier toelatingsexamenvak ken en Latijn als test.vak. In deze zeven dagen hebben do leraren ge tracht zoveel mogelijk over capaci teiten en kennis van de kandidaten te weten te bomen. „De beslissing over het al dan niet toelaten berust te dit jaar als gevolg daarvan onge twijfeld op een hechtere en bredere basis", aldus liet verslag. „Niettemin was het resultaat wei nig bemoedigend, 26 kandidaten werden afgewezen, meestal op grond van al te grote lacunes in de kennis. Aanbesteding gedeelte zuiveringsinstallatie Door burgemeester en wethouders van Oostkapelle werd vrijdag aanbesteed de aanleg van een gedeelte van de rioolwa terzuiveringsinstallatie, Het werk werd in drie delen aanbesteed, te weten deel A de buisleidingen, deel B de Installatie en deze delen bij elkaar, de massa. De inschrijvingen waren als volgt: C. v. d. Klippe, A f 139.900. B f 132.400; L. v. d. Klippe B f 145.000; J. en K. T. de Oude B f 129.000, massa f 243.000; Boone en Besuijen A f 125.1 Mabuwat, massa f 223.900: A. Wandel, A f 125.000, B f 115.000. massa f 240.000; la Gasse, B f 134.000: Van Oosterhout Mol. B 114.700; Goedemond, IJ f 111.900; W. Verjaal, B f 115.700; P. Vcrstelle, B f 129.000: Otte, massa f 239.940; J. Eeland, A f 120.000: De Ruijssoher. massa f 256.950: Sponslee, A f 133.700; N V. Zeeland. A f 119.600: Gebroeders Geldof. A f 127.600; Hubrechtse, B f 112.900. 5. ..Laten we eens krijgsraad hou den!" stelt Stikkeltje voor. „Wie heeft er een idee. om honderd zilve ren florijnen te verdienen?" Moeder kijkt bezoi'gd. „We zullen beginnen met héél erg zuinig te zijn!" zegt ze. De zusjes steken de hoofden bij elk aar: „We gaan samen wafels bakken en verkopen", zeggen ze. „Doen jullie mee?" Maar Stikkeltje zegt: „Ik wil eerst wat meer over dat geldpoeder weten; ga je mee, Bruunke?" „Daar staat die koopman!" wijst Bruunke. Die roept: „Wie een zakje geldpoeder bij volle maan op een varen strooit, vindt de volgende dag een handvol echte goudstukken op de bladeren gegroeid!!! Ik zal het jullie vanavond laten zien! En één zo'n pakje kost maar één gouden florijn!" Het docentenkorps heeft de indruk dat dit jaar meer leerlingen dan in voorgaande jaren, niet of zeer on voldoende voorbereid, zich aan het toelatingsonderzoek hebben onder worpen. Zij menen er goed aan te doen er nogmaals op te wijzen, dat de voorbereidende klasse (VJC.) aan het lyceum verbonden, niet alleen bestemd is voor leerlingen met een middelmatige intelligentie voor wie het tempo van de eerste klas iets te hoog ligt maar ook voor die leerlingen die niet of praktisch niet zijn opgeleid. Men heeft begrip voor de moei lijkheden van vele lagere scholen, waarvan niet ieder schoolhoofd in staat is zijn leerlingen grondig op het toelatingsexamen voor te bereiden. Aanbevolen wordt om leerlingen die van dergelijke scholen komen, direct naar de V.K. te sturen inplaats van op goed geluk te laten deelnemen aan het toelatingsonderzoek. Zak ken ze daarvoor zoals te ver wachten was dan valt het daarna toch moeilijk om naar de V.K. te gaan, hetgeen in zo'n ge val als een degradatie wordt ge voeld- Uit gekrenkte trots sturen de ouders de kinderen dan vaak naar een ulo, waar ze dikwijls niet thuis behoren, aldus het ver slag. Verkeerde indruk „Het hoge percentage afgewezenen' zo gaat liet verslag verder, „wekt de indruk dat het zeef moeilijk is om op het lyceum te komen en dat daarvoor een bijzondere intelligentie nodig is. Dit is geenszins het ge val; wel wordt de aanwezigheid ge- eist van een zeker kennisniveau om mee te beginnen. Is dat niet aanwe zig, dan kunnen de leerlingen in de eerste klas niet door de stof heen komen, waarvan cle goed opgeleide leerlingen de dupe zijn. Het zakken voor het toelatingsexamen behoeft helemaal niet het gevolg te zijn van te geringe intelligentie, vaak zal dat te wijten zijn aan onvoldoende voorbereiding. In zo'n geval is het volgen van de V.K. de aangewezen weg". Verder wordt de ouders aangeraden hun kinderen niet al te Bnel naar de ulo te verwijzen. „Te vaak krijgen wij uitstekende leerlingen die (le ulo doorlopen hebbeu op school, die de nl te grote voorzichtigheid en bescheidenheid van hun ouders moeten bekopen niet een verlies van twee jaren", aldus de mededelingen. „Voor jongens wordt dit soms fu nest, omdat ze dan na het behalen van het einddiploma te oud zijn om in aanmerking te komen voor vrij stelling van militaire dienst in ver band met een verdere studie". Die zachte ironie, waarmee Bergman de wereld en het gedoe van de mensen in die wereld beschouwt, is zijn kraiht. Hij weet op zeer fijngevoeli ge wijze de hopeloze situaties te schil deren, waarin de mens verzeild kan raken en aan de andere kant is hij een meester in het bespotten van de schijnheiligheid. Scherp tekent hij misstanden, nochtans zonder bepaalde figuren te laken. Bergman's camera registreert, wat iedereen zou kunnen zien, maar wat velen in de haast van het leven voorbijgaat. „De glimlach van een zomernacht" bezit boven de inhoud, die op iedere menselijke samenleving van toe passing kan zijn, een sfeer, die ty pisch Scandinavisch is. Zijn ac teurs en actrices zijn voor het me rendeel ook Zweden, waaronder en kelen van internationale faam als Ulla Jacobsson, Eva Dahlbeck en Harriet Anderson. De film is te zien in Electro (Middelburg) BRITSE KOMEDIE „The captain's table", Alhambra (Vlissingen) wordt aangekondigd als een „vakantiereis" en dat is inderdaad kenschetsend voor het plezier, dat men aan deze rolprent Kan beleven. „Met de kapitein aan tafel" is de Ne derlandse titel van deze zeer humo ristische film, die zoals de titel ver raadt, aan boord van een oceaansto mer speelt. Een schip is een uitmun tend decor voor komedies. Dat hebben ettelijke Engelse films vóór deze crea tie bewezen. Het scheepsleven met zijn dans- en cocktailpartijtjes, de roddelpraaties en zoutwaterhefdes, die onvermijdelijk zijn aan boord vaïi een passagierschip, leveren stof genoeg voor een kostelijk verhaal en ac ver filming daarvan kan men aan de Brit ten gerust overlaten. Jack Lee ver vaardigde naar deze gegevens en met medewerking van John Gregson, Peg- ~y Cummins, Donald Sinden en Nadia ray in ieder geval een pracht-kome- die. „Let's Rock", Luxor (Vlissingen) is als film even onsamenhangend als de inhoud van de Rock 'n Roll- liederen, die er in gezongen en ge speeld worden, maar dat is dan ook niet belangrijk. Wel voornaam is dat een aantal sterren aan het tiener-firmament er het beste van hun kunnen in tonen en laten ho ren, zoals Paul Anka, Julius La Rosa, Wink Martindale, Roy Ha milton, The Tyrones, Danny and the Juniors, The Royal Teens en Delia Reese. Voor de ouderen mis schien onbekende, maar voor de jeugd klinkende namen. De ouderen zullen misschien meer be langstelling hebben voor „De nacht voor de première", een film van Mari- ka Rökk, de veteraan-op-showgebied Louis Armstrong en als tegenstelling Helmut Zacharias met zijn romanti sche violen. „De nacht voor de pre mière" is een heel vrolijke film, die in het vakantieprogramma niet uit de toon valt. Men ziet er verder nog Theo Lingen, Wolfgang Lukscey en Pet,er Schmidt in. In City (Middelburg). Grand (Goes) vertoont „Ontvoerd door de contra-spionage", een spiona- "Tefilm van Franse makelij mot Frank /illard, Danielle Godet, en Dalida, waarin liet nu en dan spannend toe gaat. DONDERDAGCYCLUS Erskine Caldwell's belangwekkendste boek „Gods little Acre" is hetgeen niet*uit kon blijven «verfilmd en... goed verfilmd. Zowel de sfeer en de dialogen, die het meest typerend zijn voor de roman, zijn uitstekend' ge transformeerd in decors, en filmtaal; alleen de.kostumering doet de kenners van het boek wellicht wat onwezenlijk aan. De nette „pakjes" van de acteurs komen niet overeen met het slordige en armoedige beeld, dat Caldwell ons heeft voorgezet. Overigens is „God's little Acre" als film zeer geslaagd met prima acteer werk van Robert Ryan als Ty T.v Wal den, Fay Spain als Darlin'" Jill en Aldo Ray als Bill Thompson. Te zien in Grand (Goes). K >1 Wf yj'li'Ii t f'BR M Bij pijn, griep et „landeng" gevoel lorgi «cn ank») laöloi dal U weer mal planar Uw werk kunt doen 20 Uül. I. O.SO.Voordeligo gezinsverpakking 100 libi. 1.3.60 HOOG EN LAAG WATER 21 juli. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee nap uur meter 0.27 0.52 1.21 1.48 1.75 1.91 2.10 1.40 12.50 13.20 13.50 14.04 1.78 1.93 2.11 1.38 Wemeldinge 2.03 1.63 14.31 1.61 6.47 7.15 7.48 7.32 1.67 1.84 1.97 1.42 nap uur meter 19.18 1.81 19.46 1.98 20.16 2.11 19.58 1.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8