Aantal opcenten op grondbelasting wordt verhoogd Nel Fritz naar Rome EUR0MARKT VERDEELD IN 32 LANDBOUWGEBIEDEN PHILIPS WEER ZIEKENHUISKWESTIE IN BERGEN OP ZOOM WOENSDAG 20 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WETSONTWERP DOOR EERSTE KAMER AANGENOMEN Opvallende houding van K.V.P.-woordvoerder (Van onze parlementaire redacteur) I)c Eerste Earner heeft dinsdag uit de hond van de minister van financiën, prof. Zijlstra, gegetfen. Zij nam ondanks de oppositie tegen het wetsont werp tot verhoging van het aantal opeenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen en ondanks het verwijt, dat zij door de bewinds man onder zware druk gezet was, dit ontwerp, dat in de Tweede Kamer aanleiding veel strubbelingen heeft gegeven, zonder hoordelijke stem ming aan. Alleen de heren Geuze van de C.H.Ir. en Fokker van de S.G.P. vroegen en kregen aantekening dat zij tegen waren. Eveneens zonder hoof delijke stemming nam de Kamer het wetsontwerp aan om de door de huusverlioging van 1 april j.l. veroor- zaakte hogere opbrengst van de per sonele belasting aan de gemeenten ten goede te doen komen. Vos moest echter deze hypothetische gang van zaken verwerpen, aange- zien duidelijk bleek, dat de kaarten I anders, dat wil zeggen voor de rege- ring veel gunstiger, op tafel lagen. Herstel nu I Minister Zijlstra achtte het moment i om de verlaging van het aantal op- I centen, die in 1955 is ingevoerd, on gedaan tomaken, thans aangebroken. Uitdrukkelijk verzekerde hij, dat het niet in de bedoeling van de regering- ligt om bij verdere huurverhogingen opnieuw het aantal opcenten op de grondbelasting te verhogen. De regering heeft niet de bedoeling huurverhogingen „af te romen" door middel van de grondbelasting. Dat wil echter niet zeggen, dat onder al. Ie omstandigheden van huurafroming geen sprake zal zijn. In 1955 verminderde de regering het aantal opcenten op de grondbelasting omdat toen andere mogelijkheden voor een noodzakelijke verdere ren. dementsverbetering van het huizen- bezit ontbraken. Sindsdien zijn er twee huurverhogingen geweest. Bij de laatste dat is die van april j.l. achtte de regering de huiseigena ren zodanig aan hun trek gekomen, dat zij voorstelde om de verminde ring van het aantal opcenten op de grondbelasting ongedaan te maken. Onaanvaardbaar Bij de behandeling in de Tweede Ka mér legde minister Zijlstra een on verbrekelijk verband tussen de huur verhoging en de verhoging van het aantal opcenten. Hij noemde het af wijzen van de verhoging van het aan tal opcenten dus eigenlijk het her stel van het in 1955 verminderde aan tal opcenten voor de regering on. aanvaardbaar. Een poging van de heer Lucas van de K.V.P. om de be handeling van het wetsontwerp uit gesteld tè krijgen totdat in het na jaar de algehele belastingherziening aan de orde komt wellicht had hij dan een poging willen wagen om van de grondbelasting af te komen mislukte. De Tweede Kamer verenig de zich met het wetsontwerp. Ook de Eerste Kamer heeft dat nu gedaan, doch zij maakte er bij monde van de heer Pollema van de C.H.U. ernstig bezwaar tegen, dat zij in een dwangpositie gebracht was. Het on aanvaardbaar van de verwerping van het wetsontwerp gold namelijk nog steeds. Mr. De Wilde van de V.V.D. wenste Onverwachte sleepreis voor de „Humber" Het Liberiaanse m.s. „Continental Pioneer", onderweg van Belfast naar Canada, verloor ongeveer 700 mijl oost van Cape Kace zijn schroef. De sleepboot „Humber" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, die toevallig ook op weg was naar Cana da, ving de noodseinen van de Libe riaan op en wijzigde haar koers. Reeds twee dagen later, op 14 juli, werd de sleepverbinding tot stand gebracht. Hoewel de „Continental Pioneer" met zijn ruim 9000 ton een vrij zwaar object is voor een sleepboot met de kracht als die van de „Humber", maakt het transport een behoorlijke voortgang en het wordt omstreeks 22 juli in Halifax verwacht. Generaal Grivas gaat in de politiek Generaal George Grivas, die als lei der van de Eoka, de Grieks-Cyprioti sche verzetsbeweging, vier .jaar lang tegen de Engelsen heeft gestreden op Cyprus, heeft bekendgemaakt dat hij in do politiek gaat in Griekenland. Grivas is in Griekenland geboren. Hij keerde verleden jaar van Cyprus naar zijn land terug. Hij wil nu in Griekenland de „Nieuwe Nationale Politieke Beweging" oprichten, met als voornaamste doel een ander poli- lick klimaat te scheppen. Jongeren restaureren in vakantie Acht meisjes en dertien jongemannen uit acht verschillende landen waar onder Nederland zijn bij het Por tugese Pero Negro begonnen aan de restauratie van een kapel uit de zes tiende eeuw. Dit zomerkamp, dat maandag werd geopend, is de eerste van een serie die de Portugese jeugdbeweging dit jaar ofganïseert. Voorts worden uitwisselingen geor ganiseerd. Portugese kadetten zijn maandag vertrokken voor bezoeken aan Engeland. Nederland en Ameri ka. Jonge piloten uit deze landen zul len een tegenbezoek brengen aan Por tugal. kapel i de zekerheid van de bewindsman te ontvangen, dat bij volgende huurver hogingen niet opnieuw het aantal op centen op de grondbelasting wordt opgevoerd. Hij moest niets van eni gerlei vorm van afrorhing van huur. verhogingen hebben. De heren Has pels van de A.R.P. en Vos van de P. v.d.A. verklaarden zich voor het wetsontwerp, omdat zij de samenhang met de huurverhoging erkenden. Ook de heer Van Lieshout van de K.V.P. toonde zich bereid voor het wetsont werp te stemmen en wel omdat hij het niet onredelijk vond dat waar de huren opgetrokken zijn, ook de grondbelasting die indertijd als com pensatie omlaag gegaan is, mee om hoog gaat. Dat was een opvalleude verkla ring van het rooms-katholieke Eerste.Kamerlid. Zijn geestver wanten in de Tweede Kamer had den namelijk nogal fel tegen de grondbelasting in het algemeen en tegen deze verhoging geageerd en nu gaf de heer Vail Lieshout zich zonder slag of stoot gewon nen. Enkele afgevaardigden lieten niet na dit duidelijk te eonstatc- reu. Bij de schriftelijke voorbereiding van de behandeling van het wetsontwerp had de P. v. d. A. zich voorbehouden zich wat haar eindoordeel over het wetsontwerp aangaat naar bevind van zaken te handelen. Gevraagd naar de betekenis van dit voorbe houd, antwoordde de heer Vos, dat zijn fractie zou hebben overwogen om tegen het voorstel te stemmen, als zou zijn gebleken dat bijvoorbeeld ook de V.V.D. en eventueel de C.H.U. hun stemmen aan het wetsontwerp zouden onthouden. Het zou dan wor den verworpen en aangezien de mi nister het onaanvaardbaar over de verwerping had uitgesproken, zou de houding van de P. v. d. A. dus tot het aftreden van de minester van fi nanciën en wellicht van het kabinet leiden. Het tegenstemmen door de P; v. d. A. zou dus louter uit poli tieke overwegingen zijn geschied. Ir. Chauffeur gedood door vallende betonplaten Bij de ingang van een bedrijf op pier zes aan de „Waalhaven" te Rotter dam is dinsdagmorgen de 32-jarige chauffeur A. de Groot uit Capelle aan den IJsel door vallende beton platen om het leven gekomen. Een hijs betonnen platen met een ge wicht van achthonderd kilogram werd door een takelwagen vervoerd. Op een zeker ogenblik, juist toen de chauffeur zich onder de hijs bevond, brak de topdraad en kwamen de be tonnen platen naar beneden. De man was op slag dood. Japans premier belooft trouw aan vrije wereld De nieuwe premier van Japan, Hayato Ikeda, heeft dinsdag op een persconferentie met nadruk ver klaard, dat Japan wil blijven beho ren tot de vrije wereld en nooit een neutralistische koers wil gaan va ren. „Ik geloof van harte dat het goed voor het land is lid van de vrije we reld te blijven", zei hij. „Ik ben niet van plan een neutralistische koers te gaan volgen. Dit mag de socialisti sche partij niet tot tevredenheid stemmen, maar ik zal over dit punt contact opnemen met de leiders van de oppositie, zoals ik hen reeds ge zegd heb, om te trachten bij hen be- frip hiervoor te wekken", oorts herinnerde de nieuwe premier er aan, dat hij de laatste zes jaar steeds gewezen heeft op het belang van vriendschappelijke betrekkingen met Rusland en communistisch Chi na. RESULTAAT VAN GEMEENSCHAPPELIJKE STUDIE Zeeland behoort bij gebied 3 Ken gemeenschappelijke studie van de E.E.G. en de O.E.E.S. heeft ge leid tot een indeling van de Euro- markt in 32 grote landbouwgebieden, waarvan er twee (de nummers 3 en 4) vrijwel geheel Nederland omvat ten. De studie, waaraan o.a. dr. Th. J. G. van Hout van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in Den Haag heeft meegewerkt, moet de E.E.G.- commissie een beter Inzicht ver schaffen in de toestand van de land bouw in de E.E.G. De landbouw, al dus een officieel verslag over de stu die, maakt nu eenmaal geen uitzon dering op de regel dat voor elk eco nomische beleid steeds meer kennis van de regionale economische toe stand nodig is. De 32 landbouwgebieden van de Eu- romarkt zijn zodanig gekozen dat elk een agrarisch geheel vormt met een zeker eigen karakter, ook al zijn ze niet homogeen. De twee grote ge bieden waarin Nederland is verdeeld zijn^ Het gebied van de zee- en rivierklei: Noord- en Zuid-Holland, ZEELAND, liet westen van Noord-Brabant, de westelijke helft van de provincie Utrecht, de Betuwe, de IJselmeer- polders, West- en Noord-Friesland en het grootste deel van Groningen, vormt gebied 3. Het gebied van de zandgrond: Dren te. Overijsel. Gelderland, het ooste lijk deel Van Utrecht, het midden stuk van Noord-Brabant en, over de de grens heen, de Belgische Kempen, vormt gebied 4. De Peel en het grootste deel van Idylle in Arnhems dierenpark In het Arnhemse Burgers-dierenpark is het vijftiende jonge leeuw tje van het jaar onder ongewone omstandigheden geboren, doordat de moeder haar welpje onverwachts en niet" in afzondering, maar op haar buitenverblijf temidden van baar soortgenoten ter wereld heeft gebracht. Papa-leeuw volgde het gebeuren niet grote belangstelling en heette als eerste het borelingske met zacht gegrom welkom. Direct, daarop nam hij zelfs de anders aan moeder toekomende taak op zich om het jonge wicht schoon te likken. Toen moeder echter deze vaderlijke zorg onvoldoende achtte, nam zij het -initiatief terstond over en voltooide de schoonmaak. Toen dat gebeurd was, achtte papa-leeuw het nodig zich opnieuw ver dienstelijk te maken en nam hij tot grote ontsteltenis van de toe schouwers het jonge gedierte in zijn muil en droeg het, tot ieders opluchting, voorzichtig door het toegangsluik, dat inmiddels door een gewaarschuwde oppasser was opgetrokken, naar binnen. Toen hij direct daarna terugkeerde, ging mama op haar beurt .naar bin nen om haar jonge spruit op te zoeken en verder te verzorgen. Limburg zijn ingedeeld bij een ge bied 5, dat geheel België met uitzon dering van de Ardennen omvat. Het heuvelachtige Zuid-Limburg is inge past in gebied 7, dat de gehele Ar dennen, tot de Frans-Luxemburgse grens beslaat. Uit de statistische tabellen blijkt o.a., dat het Nederlandse kleigebied, met 376 inwoners per vierkante ki lometer, het dichtstbevolkte van de 32 grote landbouwgebieden is. Het heeft verreweg het hoogste percenta ge intensieve cultures, n.l. 22,1 pro cent. De voornaamste andere gebie den komen wat dit aangaat niet ho ger dan 8 tot 13 procent. Het Nederlandse zandgebied, ge bied 4 dus, hèeft verreweg de grootste veestapel. Doch het klei gebied dat op dit punt op de derde'plaats komt, na België als nummer twee heeft de hoogste melkopbrengst per koe en per jaar. Het kleigebied spant voorts over het geheel der zes landen ge zien, de kroon wat betreft de op brengst van graan en van suiker-1 bieten per ha. (Advertentie) radicale vernietiging van vliegen, motten en muggen. insectenverdelger Klacht over schending rechten van de mens Oostenrijk heeft bij de Europese commissie voor de rechten van de mens te Straatsburg een klacht in gediend wegens de veroordeling van zes jongemannen in Zuid-Tirol, een voormalig Oostenrijks gebied. In het dorp Pfunder zijn onlangs zes jongemannen veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van tien jaar tot levenslang, nadat zij schuldig wa ren bevonden aan het doden van een douanebeambte. De verdediging had echter aangevoerd dat het slachtof fer na een vechtpartij in een kroeg in een riviertje was gevallen en daar bij zijn dodelijke verwondingen had opgelopen. Volgens de Oostenrijkse regering zijn in het proces methoden gebruikt die een schending betekenen van de Europese conventie voor de rechten van de mens. ONZALIG BESLUIT" Kerkeraden: geen gewetensdwang In Bergen op Zoom hebben de kerke raden van de hervormde gemeen te, de evangeliscb-lutherse ge meente en de gereformeerde kerk hun bezwaren openbaar gemaakt tegen een wijziging van het regle ment van het Algemeen Burger- gasthuis waarbij bepaald wordt dat de medische staf en de specia listen die in dit ziekenhuis wer ken, zich, ongeacht hun eigen le vensovertuiging of die van de pa tiënten moeten houden aan de al gemene medische ethiek en aan de rooms-katholieke medische mo raal. Opname van bovenstaande bepaling in het reglement werd in juni bij besluit van de regenten met vijf tegen vier stemmen genomen. Vrijdagavond kwamen de regen ten weer in vergadering bijeen. De kerkeraden hoopten dat op de ze vergadering het besluit weer zou worden ingetrokken. Hun hoop bleek ijdel, waarna ze giste ren tot openbaarmaking van hun bezwaar overgingen. „GEWETENSDWANG" De kerkeraden menen dat het besluit absoluut in strijd is met het alge meen karakter van het Burger gasthuis, en, zo stellen zij: „dat het verdacht veel lijkt op een woord en begrip, dat in de Neder landse samenleving sinds eeuwen slechts van horen zeggen hekend is, namelijk gewetensdwang". Zij achten de geestelijke en lichame lijke belangen van de niet-rooms- katholieke patiënten uit Bergen op Zoom en omgeving niet veilig bij de meerderheid der regenten. Het besluit noemen zij moreel on toelaatbaar. Afschriften van het protest hebben de kerkeraden onder meer gezon den aan de deken van Bergen op Zoom van wie. naar zij zeggen, NEL FRITZ, de 22-jarige V.T.V.- turnster uit Vlissingen, zal Ne derland vertegenwoordigen op de Olympische Spelen in Rome. Gister heeft het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond onverwacht vijf van de zes dames aangewezen, die de Nederlandse j Olympische ploeg zullen vormen. De geselecteerden zijn: Bep Ipen- hurg-Dromhiel, Ria van Velzen, Nel Fritz, Nel Wambach en Ria Meyburg. De zesde turnster van Rome bevindt zich onder de dames Dolly van der Meulen, Ali van Essen. Lineke Majolé en Grietje van Essen. Pas na de van 8 tot 13 augustus a.s. in Arnhem te houden trainings- week zal deze zesde geselecteerde worden aangewezen. Kennelijk hoopt het K.N.G.V., dat de nog I geblesseerde Dolly van der Meu- len dan weer „paraat" zal zijn. Nel Fritz kreeg het bericht van haar verkiezing gistermorgen in de bus, terwijl zij nog aan het ontbijt zat. Het plakje koek bij de thee wilde er toen niet meer inDaar voor was zij te verrast! „Natuur lijk hoopte ik wel steeds", ver télde zij, „maar ik had verwacht, dat er nog selectiewedstrijden ge houden zouden worden en daarbij kan alle» gebeuren—,—" Na de „schok" van dit bericht heerste er natuurlijk uitbundige vreugde in liuize-Fritz. Maar niet alleen daar: ook het bestuur en vele leden van T.T.V. en trouwens ook van andere sportverenigingen toonden hun vreugde tegenover Nel Fritz. Reactie van Nel Fritz: „Het is vooral ook leuk voor V. T.V. en m'n trainer Dick West- strate". niet kunnen aannemen dat hij met het besluit erg gelukkig zal zijn. Ook ging een afschrift naar de gemeenteraad met het verzoek de zaak zo te leiden dat herroe ping van het „onzalige" besluit mogelijk zal worden. De kerkeraden wijzen er voorts op dat de vorige moeilijkheden, bij de z-iekenhuiskwestie van vorig jaar, werden opgelost met de af spraak dat een r.-k. stichting een eigen r.-k. ziekenhuis zou bouwen, hetgeen inhield dat de niet-rooms- katholieken zich zouden houden aan het algemene karakter van het Burgergasthuis. De plannen voor de bouw van een rooms-ka- tholiek ziekenhuis zijn reeds in een vergevorderd stadium. NAR ANDER ZIEKENHUIS De kerkeraden wijzen er op dat het besluit in het rcgentencollcge met de kleinst mogelijke meerderheid is genomen. Het uit negen leden bestaande college telt twee prote stanten die bij de stemming de steun van twee rooms-katholie- ken kregen. De meerderheid van de regenten hul digt volgens de kerkeraden de idee dat niet-r.-k. patiënten die zich niet aan de r.-k. moraal willen onderwerpen dan maar naar een ander ziekenhuis moeten gaan, om zich te laten verplegen, en dat niemand de protestants-christe lijke artsen heeft gedwongen te blijven of te komen werken in het Algemeen Burgergasthuis. De kerkeraden stellen dat de ver groot zijn, maar dat er toch be langrijke geschilpunten, onder meer bij de bevalling, bestaan. De kerkeraden hopen dat de gemeen teraad de zaak in de openbare vergadering van 29 juli zal be handelen. In de St.'Johns Gnte in Londen heejl de Hertog van Gloucester dinsdag middag dan Z.K.H. Prins Bernhardt de versierselen uitgereikt, behorende bij de hem verleende onderscheiding van Grootkruis in de Orde van Sint- Jan. Foto: Na zijn onderscheiding tekent de prins hier in het gulden boek van de orde. A.N.P.-telefoto Studiereis van organist naar Scandinavië De organist van de St. Hyppolytus- kerk te Delft, de heer Joop Schouten en dr. ir. H. Knapp uit Seheveningen, die in de afgelopen jaren reeds ver scheidene studiereizen in het buiten land hebben gemaakt, zijn vertrok ken voor een reis door de drie Skan- dinavisclie landen. Zij zullen meer dan vijftig belangwekkende orgels bestuderen en het geluid ervan op de band vastleggen. Dit is ven afbeelding van.de gouden medaille, zoals zij tijdens de Olym pische Spelen in Rome zal worden uitgereikt. Nog geen aanwijzingen over horlogediefslal Na 3 dagen speurwerk van de Am sterdamse recherche is nog geen licht gekomen in de zaak van de omvangrijke horlogediefstal in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. bij een importhandel aan de Amstel. In de loop van dinsdagmiddag heeft de politie de maandag in verband met deze roof van 7000 horloges (waar de circa 100.000) gearresteerde Amsterdamse horlogemaker J. H. E. op vrije voeten gesteld, omdat men geen voldoende aanwijzingen tegen de man heeft kunnen vinden. Van de horloges ontbreekt tot dusver ieder spoor. Aandrang tot beslaglegging Ned. aandelen Unilever in Indonesië De vakvereniging van werknemers bij de Unilever in Indonesië, die on geveer 4000 leden telt, heeft er bij de Indonesische regering op aange drongen, dat zij beslag zal leggen op de Nederlandse aandelen in deze ge mengde Brits-Nederlandse onderne ming. De vakvereniging zou dit zien als een vergeldingsmaatregel voor het zenden van Nederlandse troepenver- sterkingen naar Ned. Nieuw-Guinea. Uitspraak Europees Hof over vervoer in E.G.K.S. De hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal geen nieuwe beschikking kunnen uit vaardigen die Nederland verplicht de tarieven en voorwaarden voor het wegvervoer van kolen en staal bin nen de zes landen te publiceren of ter kennis van de hoge autoriteit te bren gen. In goedingeiichte kringen in Luxem burg maakt men uit de uitspraak van het Europese Hof. waarbij eind vo rige week een beschikking van de ho ge autoriteit on dit gebied nietig werd verklaard, op. dat de hoge autoriteit geen beschikkingen mag uitvaardigen voor uitvoering van het artikel van het E.G.K.S.-verdrag (art. 70 3e lid) dat middelen aangeeft om tot non-discriminatie op ver voersgebied binnen de gemeenschap te komen. Conferentie te Genève met reces? In Genève worden informele bespre kingen gevoerd om de conferentie over het staken van proeven niet kernwapens met reces te laten gaan, aldus is van officiële zijde in Wash ington vernomen. Doel van dit reces zou zijn de admi- stratieve staf, die in dienst van de organisatie van de Verenigde Naties staat, in de gelegenheid te stellen va kantie te nemen. In Washington kon men niet bevestigen dat Engeland en de Sowjet-Unie hebben voorgesteld de conferentie op 35 aügustiis niet reces te laten gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7