Politie te Amsterdam had journalisten niet onheus behandeld KLANKBORD AANVAL VAN RUSLAND OP VLIEGTUIG ERNSTIG OPGEVAT BELGISCHE TROEPEN ZULLEN LEOPOLDSTAD VERLATEN SCHERMUTSELING IN VLIEGTUIG WOENSDAG 20 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOLGENS ONDERZOEK VAN INSPECTEURS „Als de heer Brakel normale burger was geweest, was de rel niet ontstaan" Uit een zeer uitvoerig: onderzoek is gebleken dat de agenten van liet bnrean Warmoesstraat in Amsterdam geen enkel verwijt kan worden gemaakt voor de wijze waarop zij op 3 juli JJ. zijn opgetreden tegen de Volkskrant-verslaggever A. Brakel en zijn collega's van Het Vrije Volk, J. Lammers en C. J. van der Poel. De betrokken politieambtenaren zullen dan ook niet disciplinair worden gestraft. Dit la de conclusie die de Amster- damse hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, heeft getrokken na kennisneming van het 27 bladzijden tellende rapport, dat het zgn. tweede bureau van de hoofd stedelijke politie heeft opgesteld naar aanleiding van de verwijten die de journalisten aan hét adres van de politie van het bureau Warmoes straat hadden gericht. Het tweede bureau is o.m. belast met dc behan deling van disciplinaire maatregelen. Zoals bekend werd de heer Brakel op 3 juli door de politie naar het bu reau 'Warmoesstraat opgebracht, na dat hij zich in een hotelletje op de Walletjes zou hebben uitgegeven voor rechercheur. Hij verrichtte journa listiek werk en vervoegde zich in het hotelletje tezamen met zijn collega's van Het Vrije Volk om informaties In te winnen over een poging tot wurging in dit hotel. De heer Brakel zou zijn perspenning hebben getoond, doch de hotelhouder beweert dat hij zich voor rechercheur zou hebben uitgegeven. Toen hij de ware identi teit ontdekte, heeft hij de heer Bra kel opgespoord en hem op straat af geranseld, waarbij hij werd geasis- teerd door „Utrechtse Appie". De hotelhouder haalde de politie erbij waarna Brakel gevankelijk werd op gebracht naar het bureau. Enkele politieambtenaren zouden toen en daarna beledigende en dreigende op merkingen aan het adres van de journalisten hebben gemaakt. Hoofdcommissaris Van der Molen deelde mede, dat hem uit het rapport van de hoofdinspecteurs K. Hul jink en P. van Dijk van het zgn. tweede hureau en de op verzoek van de of ficier van justitie bij het onderzoek ingeschakelde inspecteur van de rijksrecherche M. Udo, niet is ge bleken dat de politic de journalisten onheus heeft behandeld. s Weesmeisjes „Er ls beweerd dat Brakel ruw bij do. arm zou zijn gepalet toen hij werd opgebracht", zei de heer Van der Molen, „maar men moet be seffen dat de heer Brakel op dat moment verdachte was en dc agen- Personeelsgebrek (Slot van pag. 1 genile landen. Er zijn in ons land veel ouden van dagen en vele kinderen, die niet of nog niet in het arbeidsproces meespelen. Ons land heeft ook een veel lager percentage werkende vrou wen dan nagenoeg alle andere Euro pese landen. Het perfectionisme waar aan de Nederlanders nogal zwaar lij den, brengt bovendien mee, dat de di verse ambtenarenkorpsen groter zijn dani n verscheidene andere landen en er zijn ook lichtelijk verouderde be drijfstakken, waar de modernisering nog verscheidene jaren moet doorwer ken om tot een hogere produktie te geraken. Al deze verschijnselen moe ten tot de conclusie voeren, dat men allereerst in Nederland zelf dient te proberen tot een „besparing" op het gebied van de arbeidskrachten en tot een beter gebruik van het arbeidspo tentieel te geraken. Dan zal blijken, dat men een groot deel van de „economische expan sie" met eigen mensen kan op vangen en dat is van economisch standpunt bezien heel wat gezonder dan het tijdelijk imporeren van bui tenlandse werkkrachten. Het is ook niet toevallig, dat er de laatste maanden in Nederland steeds meer stemmen opgaan om de bestaan de belemmeringen voor het inschake len van vrouwelijke arbeidskrachten weg te nemen. Dinsdag gisteren heeft de voorzitter van de Willem Arntsz Stichting in een bijeenkomst, waar de minister van sociale zaken aanwezig was. nog eens aandacht ge vraagd voor een der grootste belem meringen cn wel ons huidige belas tingstelsel, dat de gehuwde, werkende vrouw in een soort strafklas plaatst. Hij pleitte voor een herziening, welke liet voor gehuwde vrouwen aantrekke lijker moet maken een functie in het arbeidsproces te aanvaarden. Dit is dan een enkel voorbeeld van de „interne" mogelijkheden, welke ei1 nog voor uitbreiding van het arbeids potentieel in Nederland bestaan. Het aangrijpen van die mogelijkheden is verre te verkiezen boven de import van buitenlandse arbeidskrachten in ons overbevolkt landje. CORRECTIE. Een onbekende televi siekijker te Alet les Bains in het Franse departement Aude, die ken nelijk niet tevreden was over de ont vangst, is op de Pic de Brau geklom men waar de steunzendcr is opge steld. Daar verzette hij de antenne zodanig dat hij een uitstekende ont vangst kreeg. Dit ingrijpen had ech ter tot gevolg dat andere televisie kijkers in de omgeving met klachten kwamen. Technici hebben de „correc tie" ongedaan gemaakt. ten zijn tenslotte geen weesmeis jes. Dit is voor hen dagelijks werk en de agenten gebruiken voor de pers nu eenmaal geen fluwelen handschoenen want zij mag geen onderscheid maken", zo gaf de heer Van der Molen te kennen. De drie politiefunctionarissen die het rapport samenstelden, hoorden in deze zaak behalve de drie journalis ten, ook de hotelhouder en zeven agenten. Niemand, behalve de Vrije Volk-verslaggevers, heeft het woord „persmuskieten" horen vallen en nie mand, behalve de heer Brakel heeft volgens de hoofdcommissaris dreige menten en beledigende opmerkingen I aan het adres van dc lieer Brakel gehoord. De agenten ontkennen trouwens ook de gewraakte opmer- kingen te hebben gemaakt. De heer i Van der Molen achtte het begrijpe lijk dat de Vrije Volk-verslaggevers uit het wachtlokaal van het bureau waren verwijderd, omdat men op dat moment de handen vol had met de samenstelling van het proces-verbaal tegen Brakel. „Als de heer Brakel een normale burger was geweest, was deze rel niet ontstaan", zo zei de heer Van der Molen tenslotte. Het rapport is ter kennisneming naar de burgemeester van Amster dam gezonden en de voorzitter van de Amsterdamse pers, de heer Theo Eerdmans, is van de conclusie van do hoofdcommissaris op de hoogte gesteld. Het rapport z.al te zijner tijd worden toegevoegd aan de stukken, die betrekking hebben op de zaak tegen Brakel. Briefje en protest De voorzitter van de vereniging De Amsterdamse Pers. de hoofd stedelijke organisatie van journa listen ontving gisternamiddag een brief van de hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, waar van de letterlijke tekst luidt: „Op 4 juli had U met de waar nemend hoofdcommissaris een on derhoud over 't optreden van een of meer ambtenaren van mijn korps jegens enige verslaggevers. Terzake is een zeer uitvoerig on derzoek ingesteld. Uit de inhoud van de daarvan, opgemaakte rap- porten is mij niet kunnen blijken dat de betrokkenen een verwijt over hun optreden kan worden ge maakt". Het bestuur van de vereniging De Amsterdamse Pers geeft hierop het volgende commentaar: „Pijnlijk en welhaast onhoffelijk acht het bestuur de toon en in houd van het uit drie zinnen be staande briefje, waarin de heer Van der Molen zonder enige ar gumentatie mededeling doet van zijn beslissing. Het bestuur van de A.P. stelt er prijs op te verklaren dat het ook na de brief van de H.C. geen en kele reden heeft te twijfelen aan de waarheidsgetrouwheid van de verklaringen van de drie journa listen, die elk een lange en goede staat van dienst achter zich heb ben. De verklaringen van de H.C. in het Parool kunnen leiden tot verdachtmaking van de integriteit van de betrokken drie journalis ten en van de Nederlandse jour nalistiek In het algemeen. Mede op bovengenoemde gronden meent het bestuur van de Am sterdamse pers zich te moeten wenden tot het bestuur van de fe deratie van Nederlandse journa listen om te vragen zo spoedig mogelijk alle stappen te willen on dernemen die ertoe kunnen leiden de Nederlandse journalistiek van deze verdachtmakingen vrij te pleiten en de goede naam van de betrokken journalisten in eer te herstellen". Onder achteruitrijdende wagen geraakt In het veilinggebouw le Hoogeveeu is gisteren een ongeluk gebeurd, waar bij de 65-jarige chauffeur B. van Hemert om liet leven is gekomen. een 18-jarige jongen naar buiten worden gereden, doch de wagen bleek op de achteruit- inplaats van op de vooruitversnelling te staan. Van He mert raakte met hoofd en armen be. kneld tussen de cabine en de achter muur van het veilinggebouw cn was vrijwel op slag dood. Hij laat een vrouw en kind na. Het Wereldgebeuren Vakantie! 1 BRITSE NOTA AAN SOWJET-UNIE 1 Een zeldzame gebeurtenis vond dezer I dagen plaats in de Colmur, Frank rijkwaar een vader zijn beide j zoons een hoge (Onderscheiding mocht i overhandigen. Het was colonel Baudartdie tijdens j de plechtige uitreiking van onder- scheidingen het Ridderschap in het j Legioen van Eer aan zijn zoons, de kapiteins Claude en Jean opspeldde. Ook persoonlijk schrijven van Macmillan aan Kroesjtsjew De Britse minister-president, Mac millan, lieeft dinsdag in het Lager huis gezegd, dat de Britse regering de Russen heeft doen weten, dat zij de „niet uitgelokte aanval" van een Russische jager op een Amerikaans vliegtuig boven de Barentszee zeer ernstig vindt. In de desbetreffende Britse nota aan do Sowjct-regering wordt gezegd, aldus Macmillan, dat do regering to Moskou een zware verantwoordelijkheid draagt voor het optreden van de Russische piloot, die het Amerikaanse vliegtuig 111 het in ternationale luchtruim heeft neerge schoten. De Britse nota, die dinsdag te Mos kou werd overhandigd, is een ant woord op de Russische nota van vo rige weck maandag", waarin er tegen werd geprotesteerd dat de RB-47 van een vliegveld in Groot-Brittannië was opgestegen. Macmillan heeft Kroesjtsjew ook een persoonlijke brief gezonden, waarin wordt gezegd dat geduld en zelfbe perking vreemd schijnen te zijn aan de jongste uitingen van dc Sowjet- polmek. „Ik begrijp eenvoudig niet meer wat tegenwoordig uw doel is", zo voegde de Britse premier eraan toe. „Indien de gebeurtenissen in de wereld in de huidige richting blijven doorgaan, kunnen wij allen op een zeker ogenblik, door misrekening of toeval, in een toestand komen waar uit wij ons niet meer kunnen red den", aldus Macmillans brief. Macmillan vraagt Kroesjtsjew hoe De bekende Britse autocoureur Do nald Campbell zal binnenkort proe ven nemen met de hierbij afgebeelde wagen. De auto is een turbine-wagen, welke aangedreven wordt door een Bristol Siddely Proteus motor. Het vermo gen van deze machine is J/250 pk. de Russische premier werkelijk in zijn eigen aantijging kan geloven dat dc Verenigde Staten, Groot-Brittan nië, de bondsrepubliek Duitsland en België samenzweren tegen de onaf hankelijkheid van Kongo. De leider van de socialistische op positie, Gaitskell, heeft gezegd erop te vertrouwen dat Macmillans ver klaring bij liet volk goed zal worden ontvangen. Hij vroeg Macmillan of het nu eigenlijk Wel verstandig is dat Amerikaanse, Britse en andere vliegtuigen zo dicht Russisch gebied naderen. Macmillan antwoordde dat ook de Itiissen dergelijke verkenningen uitvoeren. Voortdurend bevinden zich Russische treilers met een uitgebreide elektronische appara tuur aan booid voor het beproeven van radarstelsels en het opvangen van radiosignalen in de onmiddel lijke omgeving van dc Britse ter ritoriale wateren. Ook als er N.A.V.O.-oefeningen worden ge houden, zijn deze Russische treilers in de buurt, aldus de premier. Russen kopen 700.000 ton Cubaanse suiker De suikerhandel in New York heeft vernomen dat Rusland nog 700.000 ton ongeraffineerde suiker 111 Cuba heeft gekocht. Dit is ongeveer de hoeveelheid waarmee president Eisen hower de Amerikaanse suikeraan koop in Cuba in 1960 heeft besnoeid. 'De Russen betaalden 3.25 dollarcent per pond f.a.s. Cubaanse havens. Dit is momenteel de Cubaanse minimum prijs voor de export. Op de wereld markt was de prijs voor ongeraffi neerde suiker j.l. vrijdag 3.30 dollar cent. Rusland had al een miljoen ton ongeraffineerde suiker van Cuba ge kocht voor aflevering dit jaar. tegen prijzen variërend van 2.7S tot 3.06 dollarcent. Italiaanse regering treedt af Premier Fernando Tambroiii van Italië heeft dinsdag na een kabinets vergadering -meegedeeld, dat hij pre sident Gronchi het ontslag van zijn regering zal aanbieden. President Gronchi heeft zich het recht voorbehouden later over de ont slagaanvrage te beslissen. Hij heeft Tambroni gevraagd de lopende za ken te blijven behandelen. Nul op het rekest voor de heer Fonteyn (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft dinsdag zon der hoofdelijke stemming besloten om het verzoek van de heer A. H. F. Fonteijn te Amsterdam 0111 een nieuw diepgaand onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop hem indertijd ontslag uit de marinedienst is verleend en om hem in zijn rech ten te herstellen voor kennisgeving aan te nemen. De Kanier was van qordpèl, dat er geen aanleiding be staat om alsnog iets voor de heer Fonteijn te doen. Besprekingen over geld circulatie in Duitsland Donderdag zullen de Deutsche Bun desbank en het YVestduitsc ministerie van financiën 111 Frankfort besprekin gen voeren over de wijze waarop l miljard DM uit de geldcirculatie in de bondsrepubliek kan worden geste riliseerd. In dit verband hebben maandag voorbereidende besprekin gen plaatsgehad tussen vertegen woordigers van de Bundesbank, het Duitse lenïngs'consortium en banken in Franlifort. Op voorstel van de president der Bundesbahk zal voor een waarde van 1 miljard DM aan geldmarktpa pier met een looptijd van twee jaar en een rente van 5's procent worden uitgegeven. De opbrengst van het pa pier zal worden benut voor de ver vroegde aflossing van de Amerikaan se hulp aan West.Duitsland. Er mag, naar verluidt, geen handel worden gedreven in het geldmarkt- papier. De uitgifte heeft ten doel het geld aan de binnenlandse circulatie te onttrekken on zodoende de con juncturele ontwikkeling af te rem men. In regeringskringen stuit de voorge stelde aanwending van de opbrengst op politieke bezwaren. Men acht het in financiële kringen niet verstan dig 0111 bijvoorbeeld enerzijds een zien ontwikkelend land als India geen concrete voorstellen tot hulp te doen en aan de andere kant grote bedra gen als vervroegde aflossing aan de i Verenigde Staten te betalen. In Bonn gaan stemmen op om nog j een miljard DM in de vorm van kre dieten aan de wereldbank te ver- strekken, zo meldt men uit genoemde i kringen. Ook in een onrustige wereld is het nodig van tijd tot tijd met va kantie tc gaan. Waarom zou men een vakantiereisje uitstellen als de heer Kroesjtsjew dreigende woor den spreekt, als er in Kongo 1 wordt gevochten, als er 111 Zuid- Vietnam zo'n dertig ambtenaren per 1 maand worden doodgeschoten door I lieden, die dc regering van Vietnam I kwalijk gezind zijn?'Als er op Cuba een terreur heerst...... en als president Nasser de Arabische we- 1 reld in voortdurende beroering poogt I te houden Waarom zou men ondanks dat alles niet vredig met vakantie gaan en genieten van alle schoonheid en I vriendelijkheid, die deze rumoerige wereld toch nog altijd te bieden 1 heeft aan de mensenkinderen? Zo moet koning Phoemiphon van i Thailand (het vroegere Siam) ge- dacht hebben toen hij met zijn be- i kooriijkc gade de wandelstaf opnam I voor een breedopgezette vakantie- Gistercn kwam het koninklijk echt paar in Londen aan, waar het I drie dagen de gast zal zijn van j het Britse koninklijk huis. i Men stelt zich in Londen heel wat i van dat bezoek voor, want Phoe- i miphon en zijn vrouw zijn echt voor j hun plezier op reis en ze willen dus ook zelf plezier maken. Van Phoe miphon hoopt men, dat hij op een jam-session de klarinet of de saxu- foon zal grijpen, zoals hij in New York deed toen hij met Benny Good- i man en Jack Teagarden er een jolige I boel van maakte en de danspret naar ongekende hoogten toeterde. Van zijn charmante vrouwtje ver wacht men, dat ze met haar toiletten het hart van vele Engelse dames zal bekoren en dat ze daarnaast aan de modeontwerpers impulsen zal ge ven voor het ontwerpen van nieuwe half-oosterse gewaden, die in Londen de grote vondst moeten worden voor de zomermode anno 1961aange zien het voor de wintermode 1960 uiteraard al te laat is. (Slot van pag. 1) roepen om hulp zonder gevolgen zouden blijven." Minister-president Eyskens wees dc senatoren erop, dat „het dwaasheid zou zijn te zeggen dat Eelgië Kongo wil heroveren". Hij kondigde een witboek aan over de gebeurtenissen in Kongo van de afgelopen weken. De premier van Katanga, Moise Tsjombe, verklaarde dinsdag dat het verzoek van Katanga om erkenning als een onafhankelijke staat aan „een bijeenkomst van de Verenigde Na. ties" zal worden voorgelegd. Hij voegde hieraan toe dat secretaris generaal Hammarskjöld een uitnodi ging van hem, om Elisabethstad te bezoeken, had aanvaard, doch dat nog geen datum voor het bezoek was vastgesteld. In het hoofdkwartier der Verenigde Naties te New York werd hierom trent echter verklaard dat Hammars kjöld niet voornemens is Elisabeth stad te bezoeken. Wedloop Dinsdag is te Leopoldstad van diplo matieke zijde vernoen dat zich ver scheidene „wedlopen" tussen Belgi sche eenheden en troepen van de Ver enigde Naties hebben voorgedaan om plaatsen, waar zich moeilijkheden voordeden, het eerst te bereiken. De V.N.-trocpcn waren het eerst in Stanleystad, doch tic Belgische mili tairen wisten het eerst Coquilliat- stad en Banningstad, in west-Kongo, en andere plaatsen, te bereiken. De Belgische radio-omroep had gemeld dat het radiostation van Bunia, in oost-Kongo, de afgelo pen 24 uur uit de lucht was ge weest. Het Belgische ministerie van defensie deelde daarop mee dat Belgische valschermtroepen, na liet ontvangen van dringendeva- dioboodschappen om hulp. naar deze plaats waren getrokken, waar zij het vliegveld bezetten en 166 blanken uit de handen van muiters bevrijdden. digen op het zenden van wapens naar dienen tegen het beledigende oordeel Kongo. Dit heeft de Belgische minis- j dat de% Russische regering^ heeft uit- ian buitenlandse zaken VVigny, dinsdagmiddag in Brussel medege deeld. De Veiligheidsraad komt in New- York bijeen ter verdere bespreking van de Kongolese kwestie. In tegen stelling tot maandag afgelegde ver klaringen zei minister "VVigny, dat de berichten over het Poolse schip met wapens en munitie, dat op weg zou zijn naar Kongo, zijn bevestigd. De Belgische regering heeft de V.N.- vertegenwoordiger 111 Leopoldstad, dr. Ralph Bunche, verzocht maatre gelen te nemen om het schip tegen te houden. „De Verenigde Naties zul len verantwoordelijk zijn, indien dit niet zou gebeuren", aldus de Belgi sche minister. Minister VVigny kondigde voorts aan. dat België een klacht bij de 1 Veiligheidsraad zal indienen over de in Kongo jegens Europeanen bedreven wreedheden en zal ver zoeken om een internationaal on derzoek daarnaar. De Belgische minister zei voorts, dat i België een krachtig protest zal in- 1 gesproken over de Belgische politiek in Kongo. Maar omdat liet niet allemaal pret en vreugd is in het be staan van de Thay'se staat, mag dat Londensc vertoon van vreugd hier wel voor een ogenblik opzijgeschoven worden. Koning Phoemiphon dan heerst over een staat, waar het tamelijk rustig is, al doet zich het ongewone ver- I schijnsel voor, dat in het land dor j Siamezen het gehele middenstands- bedrijf in handen is van verscheidene miljoenen Chinezen. Van wrijvingen tussen deze Chinezen en de Siamezen hoort men in de laatste jaren weinig meer en aangenomen mag worden, dat dc Siamezen zich met deze indi recte economische overheersing ver zoend hebben. Wat het bestuursapparaat van Siam betreft kan gezegd wor den, dat het geleid wordt door ongeveer tweeduizend families, die I allen weer familie zijn van het ko- ninklijk huis. In 1946 waren de fa- j milies het oneens over de troonsop- 1 volging en daarvan werd wijlen koning Ananda de dupe. Kort na zijn troonsbestijging vond mén hem dood in bed. Een kogel had zijn hoofd doorboord en een karabijn bleelc het moordwapen te zijn, maar de moor denaar weid officieel nimmer ont dekt. Toen besteeg Phoemiphon de troon en onder zijn leiding hebben mi litaire dictators het land gere geerd. De huidige dictator, maar schalk Sarit is erg toegewijd aan het koninklijk huis. zodat koning Phoemiphon met een volstrekt ge rust hart op reis kon gaan. Overigens is het Siamese volk het er wel over eens, dat men het met het bewind van Phoemiphon goed heeft getroffen. Hij is een welwillen de figuur, die zich bij allerlei ge beurtenissen en plechtigheden in zijn land laat zien en die de sympathie heeft van de kleine man. Ziehier dus een Oosters land, waar men tamelijk tevreden leeft, waar 2000 families het „karak ter" van de staat bepalen, waar een „milde" militaire dictatuur heerst, waar de welvaart geleidelijk toe neemt en waar men niet besmet is met anti-Westerse en anti-blanken- neigingen. Dat land zou wel eens ten voor beeld gesteld mogen worden aan verscheidene andere jonge staten in de wereldjonge staten, die niet rijp zijn voor de „Westerse" demo cratie en die velerlei moeilijkheden hebben met hun bestuursvorm Ook in Siam kan nog geen demo cratie bestaan, maar men heeft er een aanvaardbare tussenoplossing gevonden. Helaas ontbreken in. de meeste jonge landen de paar duizend families, die... het vertrouwen en het gezag beter kunnen belichamen dan rumoe rige parlementen, die in ijltempo ge vormd zijn met ongeschoolde en on bekwame politici!!! De bemanning van een viermotorig Australisch verkeersvliegtuig heeft dinsdag een man overmeesterd die van plan zou zijn geweest het toe stel, een Lockheed „Electra", tijdens de vlucht te doen ontploffen. De man had een verkort jachtgeweer, springstof en een batterij bij zich in de „Electra" die onderweg was van Sydney naar Brisbane. Tijdens het gevecht in de cabine ging het jachtgeweer af en werd het dak beschadigd. Een functionaris van de luchtvaartmaatschappij sloeg de man met een hard voorwerp op het hoofd, toen bemanningsleden diens aandacht afleidden. De man die afkomstig heet te zijn uit een midden-Europees land. was te Sydney aan boord gekomen. Bemanningsleden van het vliegtuig zeiden dat hij gedreigd had een ontploffing in het vliegtuig te veroorzaken, tenzij de gezagvoerder naar Sydney zou terugkeren. Er waren meer dan vijftig passagiers aan boord van liet toestel dat veilig te Brisbane landde. De man werd daar door de politie weggeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5