P.Z.E.M.-plan voor aansluiting in de onrendabele gebieden A.M.Z.-bus greep bij Vlakebrug Franse auto Zeeuwse Almanak Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 JULI I960 Z.L.M.-BESTUUR BESPRAK „Een hechte basis voor het voeren van de onderhandelingen" Het dagelijks bestuur van de ZX.M. heeft In zijn jongste vergadering een schrijven van de P.Z.E.M. over algehele aansluiting van onrendabele percelen op het elektrische net besproken. Hierin werd een voorlopig plan ontvouwd om in onderling overleg, met behulp van provincie en gemeen ten, tot uitvoering te komen, 't Bestuur sprak zijn erkentelijkheid uit voor het feit, dat de N.V. P.Z.E.M. thans met een dergelijk schrijven is ge komen, dat een hechte basis voor verdere bespreking kan vormen. In een vergadering met de andere landbouworganisaties zal deze voor het platte land zo belangrijke zaak nader worden besproken. Het dagelijks bestuur verbond aan zijn besprekingen op dit punt de wens, dat voor belanghebben den en het landbouwbedrijfsleven in deze provincie een bevredigende oplos sing mag worden gevonden. Over de definitief geredigeerde voor stellen van de E.E.G.-commissie om in het E.E.G.-gebied te komen tot 'n gemeenschappelijk landbouwbeleid, die aan de ministerraad van de ge meenschap zijn voorgelegd, is het hoofdbestuur van mening, dat er meerdere twijfelpunten zijn overge bleven. Hoewel het woord „zone" bedoeld worden de zone-voorstellen van de commissie over dc vaststel ling van prijzen in verschillende ge bieden niet meer in de definitieve redactie voorkomt lijkt het het be stuur toe, dat dc voorgestelde rege- lig weinig afwijkt van de eerder bekritiseerde voorstellen. De vrees voor een te sterk dirigisme leek het hoofdbestuur van de Z.L.M. gerechtvaardigd, aangezien het er naar uitziet, dat de voorstellen aan de staatshandel een zeer grote plaats inruimen, daar er veel bureaus voor allerlei produkten zijn gepland. T arwe-percentage De heer J. B. Becu deelde mee, dat in september het percentage inlandse tarwe, dat in het brood gemengd moet worden, door het produktschap definitief zal worden vastgesteld. „De wereldmarkt van granen ver toont een dalende tendens", aldus de heer Becu, die verder meedeelde, dat moet blijken of met een heffing van 2,—- voor geïmporteerde maïs, songhum en millet de binnenlandse prijs voor rogge en gerst gehand haafd kan worden. „Er zal een korting op de uitbe- talingsprijs voor de bieten door de fabrieken moeten worden vastgesteld", zo vervolgde de heer Becu, nadat hij had voorspeld, dat Nederland dit jaar praktisch zeker een groter produktie van suiker uit de suikerbieten zal verkrijgen. In overleg met de kring Hulst van de Z.D.M. zal het hoofdbestuur aan de directie Zeeland van de Cultuur technische Dienst berichten, dat er Advert entte) Centrale verwarming SAWEMA N.V. Nedersiiaal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 bezwaren bestaan tegen 't voorgeno men waterpeil van 't natuurbescher- mingsgebïed „De Puttinge". Dit on der meer in antwoord op een schrij ven van deze dienst, waarin een oor deel werd gevraagd over het voor lopig conceptplan van wegen en wa terlopen. Studiecommissie In verband met het feit, dat een nieuwe jeugdleider voor het werk van de L.J.G. zal worden aangesteld, besloot het bestuur een studiecom missie in het leven te roepen, die op korte termijn rapport zal dienen uit te brengen over het landbouwjonge- renwerk in de provincie en de ver houding van dit werk tot dat van de I Z.L.M. Tevens kan dan de positie van de nieuwe functionaris aan een be schouwing worden onderworpen. In deze commissie werden benoemd de heren A. J. Groenewege, A. C. J. v. d. Werff, M. Risseeuw, F. de Kubber, H. v. d. Maas, J. Cevaal en B. H. G. ter Haar Romeny. Teleurgesteld was het bestuur over het coupeerverbod voor paarden, dat de Tweede Kamer met een geringe meerderheid in de nieuwe wet Die renbescherming heeft opgenomen. Vooral het feit, dat bij de stemming over het amendement dienaangaande een aantal vooraanstaande agrari sche Kamerleden ontbraken werd zeer onbevredigend geacht. Het bestuur van het Zeeuwse ploeg- comité zal op 9 november als rege lingscommissie de nationale ploeg- kanipioenschappen in de Yl'ilhelmina- polder organiseren. Met het bestuur van de S.X.U.I.F. is afgesproken, dat de Z.LM. deze win ter een vraagpunt aan alle afdelin gen zal voorleggen, waarin mede aan de orde wordt gesteld of het onder zoekingswerk van deze stichting be taald zal dienen te worden uit een door het Landbouwschap op te leg- g,cn bestemmingsheffing op uienland. VIER GEWONDEN IN AUTO Passagiers moesten langs dijkhelling uitstappen Vier Fransen moesten met ver wondingen naar liet ziekenhuis te Goes worden overgebracht, nadat hun kleine personenwa gen op het kruispunt Zandweg rijksweg Kruiningen-Vlake- brug dinsdagmiddag rond half twee door een autobus van de A.M.Z. uit Goes werd gegrepen en volkomen vernield in de berm tegen een afrastering bleef „hangen." Met de schrik nog in hun benen probeerden na deze aanrijding 45 passagiers van de autobus omzichtig aan de kant van de dijk uit te stappen, waar dit vervoermiddel tenslotte in een VAN ifotn TOT „ORANJE" IN VLISSINGEN Het m.s. „Oranje" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" ver trekt donderdag onder commando van kapitein J. H. Schulting uit Am sterdam voor de eerste van twee zomerreizen naar de Middellandse Zee. Op de eerste reis zullen worden aangelopen de havens van Southamp ton, Napels, Piraeus. Palma en Vlis- singen, waar het schip op 6 augus tus wordt terugverwacht. Nog die zelfde dag zal de „Oranje" weer uit Vlissingen vertrekken voor de twee de reis, waarbij behalve Piraeus en Palma ook Madeira zal worden aan gedaan. Op 29 augpstus zal het schip weer in Amsterdam terug zijn. JASJE... Er is heel wat te doen geweest om het jasje van een meneer uit HOOFDPRIJS De man in die tent op de Vlissing- se kermis had over gebrek aan be langstelling bepaald niet te klagen. Hij exploiteerde een werptent of iets in die geest en de prijzendie men zich al werpende kon vergaren, mochten werkelijk wel enige naam hebben. Vrachtprijzen waren het en onze man verzuimde niet om het hooggeëerd publiek daar bij herha ling op attent te maken. Nuttig waren de prijzen ookwant het wa ren voornamelijk huishoudelijke voorwerpen. Dat maakte het juist zo bijzonder moeilijk voor dut tienjarige knaapje, dat voor een hoofdprijs in aanmer king kwam. .jV'ou, wat zal het ivor- denf Een schemerlamp f Of een stel payment" vroeg de man, die zich er eerst ten gerieve van het lachgrage publiek van vergewist haddat zijn tienjarige klant ongehuwd was. Het kyiaapje raakte allerminst in paniek. Het dacht diep en lang na en liet zich door de kermisman niet zenuwachtig maken. Tenslotte had hij een keus gemaakt. ,JJe pannen", sprak hij ernstig en zo zagen de ker- misgangers even later een tienjarig kyiaapje wegwayidelen, dat behoed zaam een foren vetglimmende alu minium pannen in zijn armen torste Haastrecht, die op weg was naar een vakantie-adres In de Schouw- se Westhoek. Bij aankomst miste hij zijn jasje en daarmee zijn portefeuille, inhoudende ruim 500 plus zijn rijbewijs. „Thuis laten liggen", dacht de man, die kennelijk nogal slordig met z'n jasjes omspringt. Hij terug naar Haastrecht, alwaar hij bij de po litie te biecht kwam om aangif te te doen. Hij had geluk, deze pechvogel. Want intussen had men in Haas trecht al bericht uit Bruinisse, dat het jasje gevonden was. Op de rijksweg tussen Bruinisse en Zie- rikzee, door een inwoonster van Bruinisse... „KOEBEL-KAMP" Het zijn weer hoogtijdagen voor het kampcentrum „De Koebel" in Burgh; regelmatig vertoeven er jongelieden en zo waren er vorige week de leer lingen te gast van de openbare lagere school uit Zierikzee. Niet minder dan 96 meisjes en jongens hebben er voor treffelijke kampdagen gehad, voor een groot deel gefinancierd uit gel den, die anders aan schoolreisjes wor den besteed. NOOD (NEST) WONING... De vier jonge zwaluwtjes Sn Zaamslag hebben het toch nog goed getroffen, al zag het er aan vankelijk maar bedenkelijk uit. De vrede in hun nest, aan de zijgevel van een kapperszaak, werd ruw verstoord, toen een schoolknaap het nestje vernielde. Vogelvrienden want die zijn er gelukkig óók! zorgden voor een nieuwe behuizing in de vorm van een kartonnen doosje en heel het gezin is nu weer gelukkig vere nigd in de nood (nest) woning... OP TOURNEE Het jcugdaccordeonorkest uit Vlis singen (onder leiding van de heer W. Meulmeester) is alsmaar op tournee. Afgelopen zondag concerteerde het orkest in het Vlaamse Kokzijde; zon dag a.s. worden de jeugdige Vllssin- gers op een festival in Antwerpen verwacht en nog diezelfde dag zul len zij doorreizen naar Hombeek om in de tuin van het kasteel ter plaatse het zilveren huwelijksfeest van de burgemeester luister bij to zetten! hellende positie was terechtge komen. Dat waren de gevolgen van deze aanrijding op het drukke punt van de snelweg door Zeeland, waar het verkeer nadien geruime tijd in de knoop heeft gezeten. De auto, bestuurd door de Fransman A. M. uit Arnhem, kwa van de Zand dijk gereden uit de richting Yerseke en draaide zonder voorrang te ver lenen de weg KruiningenGoes op. De chauffeur van de A.M.Z.-bus KruiningenVeerhavenGoes, M. L. W. uit Waarde, die hierop niet was bedacht, kop een aanrijding fyiet meer vermijden. De Franse wagen werd links ach ter in de flank gegrepen. De chauffeur liep enkele smjwonden op. De echtgenote van zijn broer, mevr. L. M.P. bekwam een sleu telbeenfractuur. De beide andere inzittenden, die met vakantie in Nederland waren, de echtgenote en de broer van de bestuurder, mevr. L. M. P. en de heer H. A. M., liepen eveneens enkele snijwonden op. De met passagiers volgeladen auto. bus zwenkte na de aanrijding dwars over de weg en kwam, na een paaltje van het fietspad omver gereden te hebben, in het gras van de dijkhelling tot stilstand. Hoewel de bus gevaar lijk naar voren en naar recljts over helde, konden de passagiers die al len ongedeerd waren tenslotte allen veilig uitstappen. Dokter J. Nieuwenhuijse uit Kruinin- Expositie tekeningen van Hendrik de Vries geopend Dinsdagmiddag heeft dokter C. F. Frumau in de kunstzaal Van Benthem Jutting te Middelburg een expo sitie van tekeningen van de Groning se kunstenaar Hendrik de Vries offi cieel geopend. Deze tentoonstelling is in samenwerking met de Neder landse Kunststichting te Amsterdam georganiseerd en omvat 67 tekenin gen van de 63-jarige Groningse kun stenaar, die vc ral in het noorden van het land veel bekendheid geniet. In zijn openingswoord zei dokter Frumau, dat het vooral in deze tijd van vervlakking van grote beteke nis is, wanneer het individu naar voren komt. En dit individuele komt tot uiting in het werk van de heer De Vries, hetgeen dokter Frumau juist de grote betekenis hiervan noemde. De neer De Vries, die na het ope ningswoord een toelichting gaf op zijn werk, drukte zich sterker uit en noemde zijn werk een oppositie tegen de geest van de tijd, de nivellering. Verder vertelde de heer De Vries over de invloed van andere schilders op zijn werk en welke gevolgen deze voor hem in zijn ontwikkeling als kunstenaar hebben gehad. Aan het begin van de middag had de heer B. P. Carrière de verschillende genodigden welkom geheten, onder wie de heer H. L. Swart, directeur van de Nederlandse Kunststichting. De kunstenaar Hendrik de Vries is naast tekenaar ook schilder, dichter en schrijver. Toen hij in 1946 50 jaar oud werd heeft de stad Groningen hem onder meer geëerd door een Hendrik de Vries-prijs voor litera tuur in te stellen. Van de hand van de heer De Vries zijn verschillende dichtbundels verschenen. Ook heeft hij ongeveer 1000 Spaanse volkslie deren in het Nederlands vertaald. De heer De Vries is in Gi'oningen werk- zaatn op het gemeente-archief. De tentoonstelling blijft geopend tot 5 september. Deze tentoonstelling is de eerste, die de Nederlandse Kunst stichting in samenwerking met de Stichting Kunstzaal van Benthem en Jutting in Zeeland organiseert. El ders in het land heeft de Nederlandse Kunststichting onder andere tentoon stellingen in grote fabrieken geor ganiseerd om het personeel op deze wijze met de kunst kennis te .laten maken. Vlissingse stuurman gestraft door Raad voor de Scheepvaart De raad voor de scheepvaart heeft stuurman D. P. S. to Vlissingen ge straft door hem de bevoegdheid als stuurman te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van een week. Op 9 april was hij met het m.s. „Daja Bohmer" van 500 brt. van de N.V. rederij „Nautiek" te Rotterdam nabij Texel vuurschip in aanvaring gekomen met het ten anker liggende Russische tankschip Kazbek De- raad is van oordeel, dat S. in meer dere opzichten is tekort geschoten. Hij heeft niet de voorgeschreven ma tige vaart gelopen, ten tweede heeft hij geen goede uitkijk laten houden en in de derde plaats heeft hij de algemene instructies van zijn kapi tein niet opgevolgd. (Advertentie) gen was spoedig ter plaatse en liet dc passagiers van de auto, die afkomstig waren uit Lucé Poiffonds in 't Fran se departement Heure et Loire, per ambulance naar Goes overbrengen. De bestuurder van een motorfiets, die achter de bus reed, de heer J. Veer- hoek uit Schore, heeft onmiddellijk na het ongeval in afwachting van de komst van de rijkspolitie het ver keer in goede banen geleid. Met een takelwagen van de AM.Z. is de au tobus later op de middag uit de weg berm gehaald. Ook de Franse auto is naar een garage versleept. Oók in de zomer MOOIE, GAVE HANDEN Mooie, wérkelijk verzorg- de handen, ondanks af was en ander huishoude lijk werk, dank zij HANDCREME Bereid met het kost bare Nerlsal, uil de onderhuidse weefsel- laag yan de nerts,. l,2 cm al S^S beide handen! Een autobus van de Auto Maat schappij Zeeland te Goes is dinsdag middag na een aanrijdiyig met een Franse pcrsoyieytauto op de helling van de dijk langs de weg Krulnin- gen-Goes terechigekomeyy. De 45 passagiers kondeyi zij het omzichtig veilig de bus verlaten. (Foto P.Z.C.) Eenproduktvan N.V. PHILIPS-DUPHAR KUNST Orgelconcert Jan Rijn NIEUWE KERK, MIDDELBURG. gaf, i te op drie pijlers: Toccata en fuga in d van Bach, vervolgens de Toccata in modo cunjuncto van Van der Horst en tenslotte het Derde Koraal van Franck. Een programma met drie toccata's zou men kunnen zeggen, want al heeft César Franck zijn laat ste werk eenvoudig „Choral" ge noemd, het zou gezien de Impro visatorische en virtuoze passages in dit werk zonder het minste be zwaar toccata genoemd kunnen wor den. Een concert dus, waar de orga nist met name zijn virtuositeit kon to nen, maar tegelijkertijd rekenschap moest afleggen van zijn muzikale In tenties. Jan Rijn heeft dat naar onze méning voortreffelijk gedaan. In de eerste plaats Bacn. Een toccata én een fuga, twee afzonderlijke stuk ken, zij het dan dat zij aan elkaar verwant en samen 'n geheel vormen. Op die totaliteit nu heeft Rijn de na druk gelegd: hij maakte vrijwel geen scheiding tussen inleiding en fuga, maar liet dit laatste deel als het wa re een onderdeel zijn van de toccata. Op deze wijze gespeeld wordt duide lijk, dat deze compositie inderdaad éen stuk is, namelijk een toccata achtige fuga, gevat tussen twee bril jante, kwasi-improvisatorische hoek- delen. De registratie was eveneens uitstekend. Door dit alles werd dit men mag wel zeggen populaire Bachwerk een majestueuze entree van dit concert. Van der Horst vormde het midden deel. Zijn „modus conjunctus" een toonladder bestaande uit afwisselend een hele en een halve toon maakt een boeiende en Interessante compo sitie mogelijk, en zijn gedegen vak manschap en grote kennis van het instrument zorgen er voor dat dit stuk toch wel een typisch „orgel werk" is. Maar de organist, die net op rijn repertoire zet, moet goed we. ten wat hij doet: het eist grote mu zikale intelligentie en een meer dan gewone virtuositeit om deze toccata verantwoord te kunnen spelen! Dat Jan Rijn deze compositie een impone rende vertolking kon geven pleit voor zijn grote vakmanschap en mu zikaliteit. César Franck vormde het slot van dit concert. Met gemengde gevoelens hebben we naar dit „Trolsieme Cho ral" geluisterd, niet omdat de orga nist het werk niet verantwoord uit voerde integendeel, ook hier was Jan Rijn een goed vakman maar omdat deze muziek op dit orgel niet kan worden uitgevoerd zoals het moet. En nu weten we wel, dat vrijV wel iedere vakorganist do schouders ophaalt als een dergelijk bezwaar naar voren wordt gebracht, we we ten ook, dat de „groten van de or- gelbank" verklaard hebben, dat dit Nieuwe Kerk-orgel wel degelijk ge schikt is voor de vertolkingen van de Franse orgelschool, toch valt het iedere keer weer op:'dit instrument heeft niets van die zeer eigenaardige, karakteristieke klank van het negen tiende eeuwse Franse.orgel. Sommi gen zullen dit een voordeel vinden, anderen daarentegen zullen teleurge steld heengaan wanneer bijvoorbeeld het Derde Koraal van Franck op dit Instrument is gespeeld. Gister avond behoorden wij tot die groep.... Het programma vermeldde be halve de hierboven besproken wer ken nog composities van Van Noordt, Bach en Loeillet. Vraag: kan een koraalbewerking van Anthony van Noordt zonder schade worden gevolgd door een koraalvoorspel van Bach? Of is soms het verschil toch wel erg groot? Deze bespreking mag tenslotte wor den afgesloten met de mededeling, dat er voor dit concert een verheu- Sende belangstelling bestond. Moge et ook zo zijn op dinsdag 16 augus. tus aanstaande, wanneer do Haagse organist Koos Bons concerteert. BOS Machine 3 de K. Faillissementen Op 13 juli zijn de volgende faillisse menten uitgesproken: J. J. Dogger te Zierikzee, h.o. Het Sporthuis. Rech- ter-commissaris is mr. C. E. Coes- ter, curator mr. A. K. Keuning te Zierikzee. M. v. d. Marei, aannemer van sloopwerken te Ouwerkerk. Rechter-commissaris is mr. T. W. Attema, curator mr. C. J. B. du Croo te Zierikzee. A. C. de Vries te Middelburg, h.o. het Porcelein- huis. Rechter commissaris is mr. A. W. Thöne, curattor mr. M. A. Terwoert te Middelburg. Op het kruispuyit Zayiddijk-rijksweg Kruiyiingeyi-Goes werd dinsdagmid dag een Franse persoyienauto gegre- peyi door een autobus van de A.M.Z. De personenwagen werd daarbij vrij wel volkomeyi vernield. (Foto P.Z.C.) Atlverleyyfie) Weinig minder dan 'n wonder zo vele duizenden 'n ander mens werden met Erusoben Salts. Zo'n bloedzuiverende Kuur met Kru- schen kan ook U van uw Reumatiek bevrijden. Dat doen de beroemde vijf minerale zouten voor U - als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. Auto reed in Sint-Laurens op gespan: paard gedood Noordweg één uur geblokkeerd Dinsdagmiddag is op de Noordweg te Sint-Laurens een personenauto in volle vaart op een piutrd en wagen ingereden, waarbij het paard werd gedood. De aanrijding gebeurde omstreeks half twaalf. Vermoedelijk doordat de personenauto ln de bocht slipte, reed de bestuurder, J. W. uit Domburg, recht op het gespan van de melkboer C. A. uit Sint-Laurens in, dat langs de kant van de Noordweg ter hoogte van de Leliëndaalstraat stond gepar keerd. Toen het ongeluk gebeurde was de melkboer juist een klant aan het helpen. Het melkwagentje werd totaal vernield, terwijl flessen melk, pakjes boter en eieren over de straat vlogen en verloren gingen. De ravage was zo groot, dat de weg ter plaatse versperd was. Gedurende een uur moest het verkeer omgeleid worden over het fietspad. Het kadaver van het paard werd naar het abattoir overgebracht. Door de verkeerspoli tie uit Middelburg werden foto's van het ongeluk gemaakt. Beide wagens waren verzekerd. VANDAAG Middelbar),' Electro „De glimlach van een zomernacht", 8.30 uur, 18 Jaar. City „De nacht voor de première, 8 u., alle leertijden. „Miniatuur Walcheren", Molenwater, geopend van 9-22 uur. Abdij, klank- en lichtspel, 8.43 cn 9.45 uur rondgangen. Openluchttheater „Toorenvltedt", con cert zeven Middelburgse muziekkorp sen, 8 uur. Concert- en Gehoorzaal: diploma-uitrei king ambachtsschool, 2 uur. Vlissingen: Luxor „Let's Rook", 8 uur, 14 jaar. Alhambra „The Captain's Table", 8 u., 18 Jaar. Goes Grand „Ontvoerd door da contra spionage", 8 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2