PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELGISCHE TROEPEN UIT LE0P0LDSTAD Door brand in mijn 26 arbeiders gedood Torpedobootjagers in aanvaring: 8 doden Eerste Kamer akkoord met de herindeling Schouwen-Duiveland BILT MINISTER WIGNY: WIJ STAAN IN KONGO TEGENOVER DVIVELS K0MPL0T HET WEER IN EUROPA VERWACHT. 203e jaargang - no. 168 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 725 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mmim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4lijnen (b.b.g 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, te:. 4254 (b.g-g. adv. 2234); Oostb.urg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. t.l 2425. adm. tel. 2094. Terugtrekking zal zaterdag voltooid zijn De Belgische troepen in liet gebied van Leo- poldstad zullen dit vandaag beginnen te ver laten. De terugtrekking zal zaterdag voltooid zijn. Dit is dinsdag door dr. Bundle, de plaatsvervanger van secretaris-generaal Ham- inarskjöld, en de Belgische ambassadeur, Jean van den Bosch, overeengekomen. Het is thans ïiog niet duidelijk of de vertrek kende Belgische troepen naar andere gebieden in Kongo zullen gaan, of dat zij het land ge heel zullen verlaten. In Leopoldstad patrouilleeren dinsdag gemeng de patrouilles van Kongolezen en V.N.-militaï- ren (tot nu toe slechts Afrikanen). Deze week komen er ook strijdkrachten aan uit Afrikaanse landen, Latijns Amerika, Bir ma, Italië en Canada. Zij zullen zich verder belasten met het' beschermen van Belgische] levens en eigendommen. Ook het vliegveld van Leopoldstad komt on- der V.N.-beheer. Op vragen hoe het in de rest van Kongo zou gaan, gaf dr. Bunche geen antwoord. In di- j plomatieke kring wijst men er in dit verband j op, dat de Belgen bereid zijn uit geheel Kongo te verdwijnen, mits de V.N.-strijdmacht de j veiligheid van de Belgische burgers kan garan-1 deren. De V.N. zou daar echter niet genoeg troepen voor hebben. Generaal Von Horn, de Zweedse opperbevel hebber van het V.N.-leger, heeft aan de pers meegedeeld dat zeker één compagnie Belgische troepen Kongo verlaten heeft. Zij is naar Roe- anda-Oeroendi, een V.N.-trustgebied onder Belgisch beheer, gegaan. In Jadostaden kleine honderd ki lometer van Elisabethstad in Katan ga, heeft de politie lcorte metten ge maakt met Kongolese plunderaars. Twee met stokken bewapende politie mannen sleuren hier een negervrouw naar het bureau, die met gestolen goederen van de blanken op het hoofd de wijk wilde nemen. A.N.P.-telefoto Klacht in Veiligheidsraad over wreedheden jegens Europeanen De Belgische minister van buitenlandse zaken lieeft gisteren in de senaat gezegd: „Ik kan de gedachte niet van mij afzetten, dat wij in Kongo tegenover een duivels komplofc staan, waarvan het eerste doel is de) strijdkrachten to ondermijnen en de nieuwe staat te ontwrichten." „Het is een ware samenzwering, waarvan niet aUeen wij, maar ook het Kongolese volk het slachtoffer is geworden". De Belgische minister van buiten landse zaken oefende in de senaat, die evenals de Kamer, het beleid van de regering ondersteunde, heftige kritiek uit op de houding die de Kon golese staatslieden in de crisis heb ben aangenomen. „Men zou de uren kunnen tellen, die premier Loemoemba en president lCasavoeboe in de Kongolese hoofd stad hebben doorgebracht. Meestal waren zij op reis in een vliegtuig en namen zij noodlottige beslissingen, zonder rekening te houden met het Kongolese parlement, dat zij herhaal delijk voor een voldongen feit stel den! Wapens Antwoordend op een opmerking van de socialistische senator Rolin ver- Personeelsgebrek De halve wereld is op zoek naar ge schoolde vakmensen. Volgens een Amerikaans weekblad zou zelfs de hele wereld naar vakmensen op zoek zijn, maar dat is overdreven, want er zijn ook nog landen met grote arbeidsovérschotten. Intussen zijn in Duitsland 500.000 baantjes vrij, in En geland heerst in nagenoeg alle bedrij ven personeelsgebrek, in Nederland tracht men werkkrachten te lokken met allerlei toezeggingen, in Denemar ken en Zweden doet men precies het zelfde, in Frankrijk werkt iedereen, die werken wil. in de Verenigde Sta ten worden kleermakers uit Italië ge ïmporteerdDit dan wat betreft de ten aan arbeidskrachten bestaan nog in zulke landen als Spanje, Italië en landen met een „tekort". Overschot- Griekenland en daar zijn ook prompt wervingskantoren geopend door bui tenlandse instanties. Vooral West- Duitsland zoekt personeel in de Zuid- europese landen. Dit denkbeeld is niet geheel nieuw voor Nederland. Er is al eerder door Nederlandse bedrijven ge poogd Italiaanse (geschoolde) arbei ders te werven, maar er is aan die werving geen grote uitbreiding gege ven. Is de tijd daarvoor nu wellicht wat rijper géworden Ja, heeft men in een bepaalde werkgeverskring gezegd en daarbij werd betoogd, dat de tijd ge komen was om 20.000 Italiaanse ar beiders in Nederland toe te laten. De opmerking werd daarbij gemaakt, dat ae economische expansie van Ne derland thans wordt afgeremd door het tekort aan arbeidskrachten en dat binnen het verenigde Europa de „mobiliteit van de arbeid" bevorderd moet worden. In bet reeds eerder genoemde Ameri kaanse weekblad wordt over die mobi liteit zelfs gezegd, dat deze mobiliteit de oude vooroordelen op liet gebied van ras. godsdienst en economie kan doorbreken. Dat klinkt heel mooi en als er een verenigd Eurona geboren moet worden dan zal men inderdaad wat gemakkelijker over allerlei oude barrières moeten klauteren, maar het blijft toch om velerlei redenen verkieselijk eerst tot import van bui tenlandse arbeidskrachten over te gaan, wanneer die import niet te ver- mijdon is. Men zal de toegangsdeur niét direct al te wijd mogen open- 1 gooien. Vooral niet. wanneer er in het eigen land nog maatregelen te treffen zi jn tot liet opvoeren van het arbeids potentieel. Nu zit Nederland wat de arbelds- produktivïteit betreft bepaald in ccn ongunstige hoek. Het j heeft per hoofd van de bevolking een lagere produktiviteit dan de omrin- (Zie slot pag. 3 kol. 1) klaarde minister Wigny, dat „de aanwezigheid van een vrachtschip met wapens in de monding van de Kongo-rivier reeds een afdoend be wijs voor bet bestaan van bet kom. plot is." Hij doelde hiermede op de berichten over 't Poolse schip „Stet tin", waarvan reeds zondagmiddag in Brussel werd gemeld, dat het met 300 ton wapens en munitie op weg was naar Matadi, de Kongolese ha ven. Minister Wigny keerde zich ook krachtig tegen de beschuldigingen van minister-president Loemoemba, dat België zich aan „agressie" zou hebben schuldig gemaakt en ver klaarde met nadruk dat iiet de op dracht was van de Belgische troe pen om slechts op te treden als het leven van Europeanen in gevaar was en zich niet te mengen in de binnen landse aangelegenheden van Kongo. Minister Wigny verzekerde met nadruk dat België zich liet recht voorbehoudt waar nodig verdere hulp aan in nood verkerende Eu ropeanen te verlenen, „waarbij wij ons niet zullen laten weerhou den door procedure kwesties, in dien de V.N.-strijdkrachten niet doeltreffend zouden blijken of op- RAMP IN SALZCITTER Nog 28 mijnwerkers zijn ingesloten TELEFONEREN WORDT GOEDKOPER De minister van verkeer en water staat, de heer Korthals, deelde giste ren de Eerste Kamer mee, dat het telefoneren goedkoper wordt. Hij voorziet een tariefsverlaging van vier procent, waardoor de tarieven zullen teruggaan tot het peil van voor 1957. Als datum van ingang staat hem de 3 ste november voor ogen. Besluit Veiligheidsraad Geschil Cuba verwezen naar Amerikaanse staten De veiligheidsraad heeft zich gisteren uitgesproken voor een uitstellen van de behandeling van het geschil lussen Cuba en de Verenigde Staten in af wachting van een beslissing over de kwestie door de organisatie van Ame rikaanse Staten. Rusland en Polen hebben zich van een stemming ont houden. Deze stemming volgde op een vinnige uitwisseling van waarschuwingen tussen de Sowjet gedelegeerde Arka dy A. Sobolew en cle Amerikaan Hen ry Cabot Lodge. Sobolew zei: „handen af van Cuba." En -Lodge gaf ten antwoord: „kom ons of degenen met wie wij ons ver enigd hebben niet te na." De Sowjet Unie poogde overigens zonder succes, een Cubaanse en Ecuadoriaanse resolutie buiten de besprekingen te houden. Deze staten hadden de behandeling van het ge schil gaarne zien opgedragen aan de organisatie van Amerikaanse staten. Tunesië onthield zich van stemming toen het Sowjet amendement met 8 tegen 2 stemmen werd verworpen. De enige die zich voor het plan uit spraken waren Rusland en Polen. Bij een brand in de Ijzerertsmijn „Hannoverscbe Treue" bij Salzgitter in de bondsrepubliek Duitsland zijn dinsdag, voorzover 's avonds bekend was, 26 mijnwerkers omgekomen en 26 gewond. Er waren toen nog 28 mijnwerkers in de mijn ingesloten. De toestand van de ingeslotenen wordt van uur tot uur hachelijker. Leden van reddingsbrigades hoorden in het laatst geen klopsignalen meer. Verscheidene leden van de reddings brigaden moesten met vergiftigings verschijnselen worden opgenomen. De brand zou zijn ontstaan door kort sluiting in een transformatorhuis op een diepte van 380 meter. De brand ging gepaard met een sterke rook. ontwikkeling, waardoor vele mijn werkers werden bedwelmd. Boven de brandende schacht liangt een lioge rookwolk. Langs de hekken rondom de mijn een van 'u com bine van vijf kleine mijnen staan verwanten van de mijnwerkers die nog ondergronds zijn. Een groep van de reddingsdienst damt thans de brandende schacht af, terwijl een tweede groep door een andere schacht lucht in de mijn stuwt, in de hoop hiermee de nog ingesloten mijnwerkers 'n kans te geven de brand te overle ven. Tot dusver is niet gebleken dat zich instortingen hebben voorgedaan. Prinses Irene naar St. Anton Prinses Irene zal van 24 tot 27 juli een particulier bezoek brengen aan Sankt Anton, de Oostenrijkse winter sportplaats waar de koninklijke fa milie vaak heeft vertoefd. Zij zal daarheen reizen vanuit Lausanne, waar zij op het ogenblik verblijft. Koning Boudewijn schenkt 1 miljoen voor vluchtelingen Koning Boudewijn van België heeft dinsdag een miljoen frank geschon ken aan liet Belgische nationale co mité, dat is gevormd om hulp te ver lenen aan gerepatrieerden uit Kongo. Koning Leopold en zijn echtgenote, prinses Liliane, schonken driehonderd duizend frank. Als voorzitter van het comité zal optreden de jongere broer van koning Boudewijn, prins Albert, die dinsdag in een radiouitzending de Belgische bevolking opriep tot steun aan de vluchtelingen. Donors in de bouwput Het Nederlandse Rode Kruis jj| zal op donderdag 28 juli in de bouwput van de Delta-werken bij Hellevoetsluis bloed afne- men van 300 werknemers van M de N.V. Nestum. de maat- schappij die met de bouw van het enorme sluizencomplex voor de Haringvlietdam is be- last. M De arbeiders hebben zich als m donors opgegeven. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM VOOR KUST VAN CALIFORNIA Ongeluk gebeurde tijdens mist Voor de kust van zuidelijk Californië zijn gisteren de Amerikaanse torpe dobootjagers „Ammen" en „Collett" in dichte mist met aanzienlijke snel heid op elkaar ingevaren. Aan boord van de „Ammen", die onderweg was naar San Diego om daar te worden opgelegd in de „mottenballenvloot", werden zeven opvarenden gedood en vijf gewond. Aan boord van de „Col lett' vielen een dode' en twee gewon den. Dit schip was bezig met vaar- proeven. De „Collett" raakte de „Ammen" aan bakboord ter hoogte van de ma chinekamer. De boeg van de „Col lett" werd niet ernstig beschadigd, maar de machinekamer en het ketel- ruim aan bakboord van de „Ammen" liepen vol en het schip is thans met zeven graden slagzij voor anker ge gaan. De herstelbrigade heeft de si tuatie- onder de knie en de water dichte schotten benedendeks zijn alle gesloten. Sleepboten van de kustwacht en de marine zijn onderweg om hulp te bieden en helikopters zullen de ge wonden naar het marinehospitaal overbrengen. Over de oorzaak van de aanvaring zijn nog geen bijzonderheden be kend. Het is niet bekend of de radarinstallaties van een of beide WETSONTWERP AANGENOMEN torpedobootjagers functioneerden ten tijde van de aanvaring. De „Collett" is een torpedobootjager van de „Allen M. Summer"-klasse, 1-Iet schip heeft een waterverplaat sing van 2200 ton en een hoofdbat terij van 6 kanonnen van 5 inch (in dubbeltorens). De oorlogsbemanning is 350 koppen groot. De „Ammen" is een schip van de „Fletcher"-klasse, met een water verplaatsing van 2050 ton en een hoofdbatterij van 5 kanons van 5 inch, eveneens met een oorlogsbe manning van 350 koppen. Beide schepen zijn geklassificeerd als „dd", d.w.z. volwaardige torpedobootja gers. Volgens de weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt 19 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 19 gr. Vlissingen, licht bewolkt 18 gr. Eelde, zwaar bewolkt 21 gr. De Bilt, zwaar bewolkt 19 gr. Twente, zwaar bewolkt 21 gr. Eindhoven, half bewolkt 22 gr. Zuid-Lïmbburg, zwaar bewolkt 21 gr. Helsinki, licht bewolkt 22 gr. Stockholm, licht bewolkt 21 gr. Oslo, zwaar bewolkt 19 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 20 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 16 gr. Londen, onweer Amsterdam, regenbui 20 gr. Brussel, half bewolkt 19 gr. Luxemburg, regenbui* 20 gr. Parijs, licht bewolkt 22 gr. Bordeaux, half bewolkt 23 gr. Grenoble, regen 22 gr. Nice, licht bewolkt 26 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 25 gr. Frankfort, half bewolkt 25 gr. München, regen 24 gr. Zilrich, regen 19 gr. Genève, regenbui 19 gr. Locamo, geheel bewolkt 22 gr. Wenen, onbewolkt 29 gr. Innsbruck, half bewolkt 29 gr. Belgrado, onbewolkt 32 gr. Rome. onbewolkt 33 gr. Ajaccio, onbewolkt 30 gr. Langs de hekken rond de mijn wach ten de verwanten van de Ingesloten mijnwerkers. Wegenkwestie geregeld voor de gemeente Middenschouwen (Van onze parlementaire redacteut) De Eerste Kamer heeft dinsdag zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp aangenomen tot gemeentelijke herindeling van het eiland Schou wen-Duiveland. Voor de achttien kleine gemeenten, die het eiland op het ogenblik telt, komen zes grotere in de plaats. In liet mondelinge antwoord, dat de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, gaf op het korte eindverslag van de Eerste Ivamer, antwoordde de bewindsman op de vraag, waarop hij de vorming van een gemeente Middenschouwen met 2000 inwoners opnieuw een kleine gemeente dus baseert, dat er voor hem geen norm bestaat, die duidelijk en voor alle gemeenten in het land aangeeft, hoe groot zij minstens moeten zijn. De meest gewenste grootte van taak zo goed mogelijk kunnen ver een gemeente hangt van allerlei vullen. verschillende omstandigheden af. Ook de kleine gemeente Midden- Hij liad er in elk geval naar ge- schouwen zal haar bestuurstaak aan- strcefd, zo zei hij, te komen tot kunnen, verzekerde mr. Toxopeus. een indeling, waarbij de ze» te j Tegen de vorming van grotere ge- vormen gemeenten hun hestunrs- i ineenten dan er nu op Schouwen- Duiveland komen liad de minister het bezwaar, dat de afstanden, die de ingezetenen naar het bestuurs centrum moeten afleggen, te groot worden. Het gaat niet alleen om nieuwe lijnen op de kaart, zo zei hij, het gaat in de eerste plaats om men sen. Niet overtuigd Wat de af te leggen afstanden be treft voelde de heer De Loor van de P.v.d.A. zich allerminst overtuigd. I Hij vond het althans niet noodzake- lijk daarvoor zes gemeenten te cre- eren. Er zijn in Nederland enige zeer grote gemeenten met afstan den, die zeker zo groot zijn als op 't eiland Schouwen-Duiveland. Voor zover men daar hinder van de af standen ondervindt, brengt men het bestuur naar de ververwijderde be woners toe. Dat zou men op Schou wen-Duiveland ook kunnen doen. De (Zie slot pag. S kol. 4) IETS LAGERE TEMPERATUREN. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Overwegend matige noorde lijke wind. Iets lagere middaglcmpe- raturen. STRAM) VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Nog koel strandweer met enkele op klaringen en afnemend buiig. Matige noordenwind. Temperatuur 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: gebied van hoge luchtdruk nadert via Engeland en brengt koel maar iets bestendiger strandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1