PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT L0EM0EMBA DREIGT MET RUSSISCHE INTERVENTIE Vlissingse binnenstad blijft centrale functie behouden BILT KONGOLESE SENAAT KEURT VAN PREMIER KRACHTIG AF ULTIMATUM IKEDA VOLGT KISJI OP WEER AMERIKAANSE PROTEST NOTA OVER VLIEGTUIG KIKVORSMANNEN DEDEN SLECHTS ENKELE PROEVEN Eilandje in Karaïbisch gebied bezet HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 167 Dagblad, uitgave van de Lirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred,: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 259300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2224); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9,tel. 30; Ter neuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tri. 2425. adm. tel. 2091. Als Belgische troepen Kongo niet verlaten Pools schip in Matadi De Kongolese senaat heeft maandag „krachtig en eenstemmig" liet dreigement van minister-president Loemoemba met Russi sche interventie van de hand gewezen. De stap van de Kongo lese regeringsleider bij dr. Ralph Buncli van de Verenigde Na ties, waarbij hij gewaagt van een verzoek om Russische steun aan Kongo „indien de Belgische troepen niet voor vandaag uit Kongo zullen worden teruggetrokken" werd met algemene stom men door de Kongolese senatoren in een motie afgekeurd. Onmiddellijk na het bekend worden van het ultimatum kwam het Belgische kabinet bijeen in een vergadering, die ruim vier uur duurde. „Onze positie blijft onveranderd. Er zijn geen nieuwe elementen", aldus werd na de ministerraad meegedeeld. Verdere verklaringen legden de ministers niet af. Een officiële reactie van de Verenigde Naties op dit ultimatum was tot maan dagavond in Brussel nog niet bekend. Kasavoeboe en minister-president Loemoemba naar Leopoldstad geëist „in verband met de aan de orde zijn de ernstige kwesties." Beide Kongolese staatslieden bevin den zich voor de tweede keer binnen een week in Stanleystad, waar do eerste afdelingen van de V.N.-strijd- maclit maandagochtend zijn aange komen en Loemoemba de opstandige Kongolese militairen tot bedaren tracht te brengen dooi- opgrote schaal bevorderingen uit te cfelen. Dat de senatoren niet volledig tevre den zijn over de gang van zaken blijkt uit het feit, c^at zij een com missie hebben ingesteld „om voorstel len uit te werken voor de herziening van het kabinet." Op voorstel van voorzitter Ileo werd niet onmiddellijk overgegaan tot stemming over een motie van wan trouwen. Ileo vestigde de aandacht van de se natoren voorts op de sociale gevaren, Marokkanen door muiters aangevallen Do opperbevelhebber van de V.N.- troepen in Kongo, de. 7,weed jOarl von Hora verklaarde echter „we hebben nog niet genoeg troepen in Kongo om de Belgische strijdkrachten te kunnen aflossen. Ralph Bunch heeft het ultimatum van Loemoemba van de hand gewezen. De Kongolese Kamer van afgevaar digden heeft maandagmiddag In een motie geëist dat de Belgische troe pen binnen 12 uur uit de Kongo zul. len worden teruggetrokken. Ten aanzien van de verbreking van de betrekkingen met België zei de Kamer dat daarover slechts een be slissing kan worden genomen in een gezamenlijke vergadering van Kamer en Senaat, welke bijeenkomst onmid dellijk dient te worden gehouden. De Kongolese Senaat had nog verde re kritiek op de regering van Loe moemba. Op 'n rumoerige vergade ring werd de terugkeer van president die Leopoldstad bedreigen als gevolg van de snelle stijging van het aantal werklozen. „Meer dan 70.000 mannen zijn werk loos geworden door het vertrek van de werkgevers en de sluiting van be drijven. Tallozen zijn ontslagen zon der te zijn betaald. De massa is on tevreden en stelt legering en parle ment verantwoordelijk. Deze massa kan morgen oprukken naar het parle mentsgebouw. Er zijn dringend maat regelen nodig om hen tevreden te stellen." „In Brussel schaarde minister-presi dent Eyskens zich echter het stand punt van premier Tsjombe, die dezer dagen verklaard heeft troepen van de V. N. uil Katanga te zullen weren. „Wij hebben goedgevonden, dat V.N.- troepen naar Kongo zijn gezonden om de orde te herstellen", zeide hij. Vastgesteld moet worden, dat in Ka- tanga geen wanorde heerst." De Bel gische minister-president noemde 't „ondenkbaar", dat V.N.-troepen op zullen treden voor of tegen de Kan- tangese onafhankelijkheid. Botsing Maandai vestigde sing gekomen tussen troepen van de V. N. en Kongolese opstandelingen. Een Marokkaans detachement van 400 man, dat op weg was naar Thys- stad, zou door cle muiters zijn bescho ten en daarbij zouden Marokkaanse soldaten zijn gedood en gewond. Kort tevoren had cle pas benoemde chef staf van de Kongolese strijdkrachten, Proces Powers start 17 augustus Het Russische persagentschap Tass heeft maandag meegedeeld dat het proces tegen de piloot van het op 1 mei boven Swerdlowsk neergeschoten Amerikaanse verkenningsvliegtuig U-2, op 17 augustus zal beginnen. De zaak tegen de 31-jarige Francis Gary Powers zal openbaar zijn en dienen voor het militaire hof van de Hoge Raad. Powers is een week geleden officieel beschuldigd van spionage en moet daarvoor terechtstaan krachtens ar tikel twee van de Russische wet op de criminele verantwoordelijkheid in misdaden tegen de staat. Het hof waarvoor Powers zich zal moeten verantwoorden, is hetzelfde dat in de jaren dertig de beruchte zuiveringsprocessen behandelde. De straf die Powers kan worden op gelegd varieert van een minimum van zeven jaar gevangenisstraf, tot de doodstraf. „ONWETTIG RUSSISCH OPTREDEN" is het, volgens üog niet be- lerichten, tot een eerste bot- Mpolo, een oproep gericht tot zijn Jv te PIP- jpen verschijnen" en hun verzocht strikte ondergeschikten „de wapens neer leggen, overal waar de V.N.-troepen viM'srOiiinpn" on hun voi discipline te handhaven. De Belgische officieren van de Kongolese weer macht verbood hij toegang tot de ka. zernes „zelfs om achtergelaten ei gendommen op te halen". Thysstad is een vau de centra van de muitende troepen In 't gebied van (Zie slot pag. 3 kol. 2) VISSERIJ-ONDERZOEK De Japanse Landdag heeft maan dag een nieuwe premier gekozen: Hayato Ikeda, een expert op econo misch gebied en een voorstander van nauwe samenwerking met het westen. Hij won met ruim verschil van drie rivalen. Ikeda volgt de eveneens westersgezinde Kisji op, die vorige week bij een aanslag ge wond werd. Ikeda was minister voor de interna tionale handel en de industrie in Kisji's kabinet. Bij de verkiezing kreeg hij 275 stemmen. Aan 220 zou nij genoeg gehad hebben. Ino- jiro Asanoema. de voorzitter van de socialistische oppositiepartij kreeg 121 stemmen, de voorzitter van de kleinere democratisch-socialistische partij Soeheiro Nisjio kreeg 3S stemmen en ex-premier Tanzan Isji- basji één stem. Ikeda, zoon van een saké (rijst wijn)-fabrikant, was evenals Kisji in overheidsdienst tijdens de oorlog, maar hij werd niet gezuiverd. De Amerikanen steleden hem aan tot vice-minister van financiën. In 1947 legde hij deze post neer om lid te worden van de landdag voor de pre fectuur Hirosjima. Hij heeft een belangrijke rol ge spééld in de herziening van het Ja panse belastingsysteem en bij het opstellen van Japan's zogenaamde ..dcflatie-politiek", die het land weer op de been hielp. Ikeda was een van de vertrouwelingen van oud-premier Josjida. Beiden zijn pro-Amerikaans, maar de laatste tijd zijn hun stand punten uiteengegaan wat betreft de verhouding met communistisch Chi na. Ikeda is van mening, dat Japan handel moet drijven met zijn grote nabuurland, als dat voordelig is eri heeft dit de laatste tijd meer dan eens openlijk verklaard. In september worden nieuwe pogingen gedaan Het door het rijksinstituut voor vis serij-onderzoek in de vorige week op de Noordzee uitgevoerde onderzoek met behulp van kikvorsmannen heeft niet het verwachte resultaat gehad. Als gevolg van het slechte weer was liet zicht op de bodem van de zee bijzonder slecht, zodat slechts enke le proeven konden worden gedaan door de twee Amsterdainsclie kik vorsmannen. Gebleken is dat de stroomsnelheid in een treilnet groter is dan men tot nu toe veronderstelde. Bij een proef, waarbij de kikvorsman plastic-verf uit een fles in het treilnet spoot, is de onderwateronderzoeker nog in moeilijkheden gekomen, toen het net waaraan hij zich vasthield, open scheurde. Het net werd door de on- derzoekingstreiler „Willem Beukels- zoon" met een vaart van 2% mijl per uur voortgetrokken over de zee- bodem. De kikvorsman liet onmiddel lijk los en steeg op, zodat hij na ne gen minuten kon worden opgepikt. Voorts is een proef met gemerkte vis genomen. Daarbij bleek dat deze vissen onmiddellijk na het loslaten bijna steil omhoog ontsnapten en weg zwommen. In de loop van sep tember zal een nieuwe poging worden ondernomen, om het visserij-onder zoek met behulp van kikvorsmannen uit te voeren. Dan hoopt men op windstil weer en beter inzicht onder water. Nederlands schip gezonken Het 700 ton grote Nederlandse mo torschip „Calypso" is maandag in liet Kustkanaal bij Esterwëgen (Emsland, West-Duïtsland) na een ontploffing gezonken. Men vermoedt dat het schip op een oude vliegtuigbom is gevaren. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Kwestie in Veiligheidsraad? In een nieuwe nota, welke maandag in Moskou is overhandigd, hebben de Verenigde Staten bij de Sowjet- Unie geprotesteerd tegen het „on wettig" vashouden van twee leden van de bemanning van het RB-47- vliegtuig, dat op 1 juli boven de Ba- rentszeé werd neergeschoten. De Verenigde Staten herhalen de eis om Kongolese republiek - voormalig Frans - op 15 augustus onafhankelijk De Kongolese republiek voormalig Frans gebied zal vijftien augus tus' officieel onafhankelijk worden verklaard. Op dezelfde datum zullen Frankrijk en dé nieuwe slaat over éénkomsten tekenen, die voorzien in samenwerking en Franse technische j hulpverlening. c De rivier Kongo scheidt de Kongo lese republiek (ex-Frans) van de ge lijknamige, aan de andere oever gele gen staat, die thans door onlusten wordt geteisterd. ff Een Amerikaanse radiotechni- j§ ff cus op het afgelegen eilandje Swan in het Caraïbische ge- bied heeft meegedeeld dat M dertien ongewapende Hondu- H rezen in een bananenboot zijn n H geland en het eilandje voor zich hebben opgeëist. Het eilandje, dat in 1863 door de Verenigde Staten werd in- n gelijfd, heeft een bevolking van Amerikaanse weerdeskun- M digen en personeel van de Fe- deral Aviation Agency en ïn- heemsen die vee telen. Voorts is er sinds kort een Ameri- kaans commercieel radiozend- station. De Hondurezen hesen de nationale vlag en zongen er hun volkslied bij. Honduras heeft de aanspraak j= van Amerika op Swan nooit erkend. invrijheidsstellïng van de twee vlie gers, terwijl voorts wordt verzocht een vertegenwoordiger van de Ame rikaanse ambassade onmiddellijk in de gelegenheid te stellen hen te be zoeken. In de nota wordt verder gezegd, dat de Verenigde Staten „de gelegenheid, geboden door de aanstaande vergade ring van de Veiligheidsraad, zullen aangrijpen om de wereldopinie nog maals in te lichten over de onwettig- lnjjd en roekeloosheid van het Rus sische optreden ten aanzien van het RB-47-vliegtuig, met als gevolg het verlies van het leven van tenminste een lid van de bemanning en de wil lekeurige aanhouding van twee offi cieren van de Amerikaanse lucht macht die, tijdens de uitvoering van een rechtmatige missie boven inter nationale wateren, zo ongelukkig wa len tijdens de uitvoering van hun opdrachten in handen te vallen van de Sowjet-autoriteiten". Arrestatie in F.L.N.-affaire (Van een onzer redacteuren) In de valse-muntersaffaire ten be hoeve van de Algerijnse F.L.N. is zaterdagavond in Amsterdam Joop Z. aangehouden. Deze 49-jarige ver zetsstrijder, publicist uit Amstelveen, die bekendheid kreeg als secretaris van de Oberlander-commissie en voortreffelijk werk deed in het con centratiekamp Sachsenhausen, was zaterdag van een 14-daagse reis naar Duitsland thuisgekomen. Drie weken geleden stelde de officier van justitie, mr. W. P. Bakhoven te Ahisterdam, hem na verhoor onmid dellijk op vrije voeten. Mr. Bakhoven deelde mee, dat de Amstelvener voor geleid zal worden voor de rechter commissaris. De aanhouding is ge schied omdat de Amsterdamse justi tie nadere gegevens uit Frankrijk heeft ontvangen over wat er met de valse identiteitspapieren is gebeurd, die in het miniatuurdrukkerijtje van Joop Z. in Amstelveen met het'mede weten van deze Amstelvener werden vervaardigd ten behoeve van de F.L.N. De papieren zouden zijn te ruggevonden bij illegale en militante Algerijnen in Frankrijk. Nogmaals kon de officier van justitie ons ver zekeren niet de indruk te hebben dat Joop Z. met de valsemunterij ten behoeve van deze groep enige be moeienis heeft gehad. 1 Een beeld uit Kongo. Op het vlieg- i veld van Leopoldstad brengen Bel- I gische parachutisten opstandige Kon- golezen op. Scheidende voorzitter weigert geschenk tlHou die radio maar.' De di- l§ recteur van onze fabriek, die s nu so breed glimlachend naast n me zit, lieeft me jarenlang ee gepest en tweemaal ben ik H zelfs als een kwajongen van H het terrein gejaagd. Jullie moeten nu niet denken, dat 'ff dit allemaal met een radiotoe- stel kan worden afgekocht H Dit zei dezer dagen de 60- jarige heer H. Asselberg in Venray, die afscheid nam als voorzitter van de plaatselijke coöperatieve zuivelfabriek. Ij Het was allemaal zo mooi be- M gonnen. Honderden leden van M =1 de coöperatie zaten in een feestelijk versierde zaal en ee luisterden naar de zeer waar- H derende worden, die over de H scheidende voorzitter toerden H uitgestort. Toen de laatste spreker de scheidende voorzit- H ter echter namens de raad van H toezicht de radio aanbood, zei ee de heer Asselberg plotseling: M ,.Ik moet niets van jullie heb- H beu". Direct na zijn korte rede M m sloot hij de feestelijke bij- H eenkomst. Later zei de heer Asselberg: Jarenlang ben ik door de directeur getreiterd, en ik wil geen geschenk in huis H H hebben van mensen, die mij en mijn gezin ab veel verdriet hebben gedaan. Nu kon ik de p js laatste klap toebrengen. Jaren H heb ik hierop gewacht". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SANERINGSPLAN GEREED Het ontwerp saneringsplan voor de Vlissingse binnenstad is ge leed. Daar een deel van de oude stad, gelegen rond de Lange Zelke in verregaande staat van verval verkeert, beoogt liet plan enkele verstrekkende maatrege len. De nauwe en onaanzienlijke Lange Zelke zal een 19 meter brede winkelstraat van de eerste orde moeten worden met winkel- en woonlagen. Deze straat zal doorsteken naar de Bakkersgang en aan het einde van de Verloren Landstraat uitmonden in een trap naar de Boulevard. De Spuistraat krijgt de func tie van een brede toegangs weg naar de binnenstad, van 220 meter lang en 65 meter breed. Op de scheiding met het Bellamypark is een los staand gebouw van 20 meter lioog geprojecteerd waaraan het verkeer links en rechts voorbij kan gaan. Parallel aan de Walstraat wil men, gedeeltelijk over de terreinen van „De Schelde" een tweede verbinding Wilhel- minastraat-Betje YVolfplein doortrekken. Kolvenierstraat en Scliermin- kelstraat komen te vervallen, en zullen volgens het plan worden vervangen door een nieuwe, daartussen gelegen verbinding. Ook de Vlaming straat wordt aan het verkeer onttrokken. De ontwerpers, het architectenbu reau Rooseuburg, Verhave, Luyt en De Iongh te 's Gravenhage, en B. en W. van Vlissingen zijn er van uitge gaan dat de oude stad de functie van winkelcentrum voor het nieuwe Vlissingen zal moeten blijven be houden. Hoewel dit stadsdeel aan drie zijden omslotpn is door „De Schelde", de Marinesluis, Oosterha ven en de Binnenboezem, en steeds verder komt, en zal komen te lig gen van de nieuwe woonkernen, meent men, dat gezien de historisch gegroeide banden, de trek naar de „city" zal blijven bestaan. Fasen Bovenstaande onderdelen van de sa nering behoren tot drie verschillen de fasen van het totaalplan. De sa nering rond de Lange Zelke vormt de eerste fase, en kan binnen af zienbare tijd reeds worden doorge voerd. Aansluitend op het plan voor de oude stad, beoogt men in de toe komst de binnenboezem te dempen over welk terrein het verlengde van de Paul Krugerstraat zou kunnen worden doorgetrokken. Deze ver keersader zou met een boog kun nen aansluiten op de verbrede Spui straat. Reden voor de sanering was voor B. en W. dat een belangrijk deel van de oude stad ten zuidwesten van de Coosje Buskenstraat ïn een zodanige staat van verval verkeert dat re constructie van deze omgeving nodig is. Deze reconstructie maakt echter een totaalplan voor de gehele oude stad tussen de tereinen van „De Schelde", de Marinesluis, Oosterhaven en de Binnenboezem noodzakelijk. Daarbij wil men tevens de verbinding met de Nieuwe Markt betrekken. Nu B. en W. mede omdat de meeste Vlissingse bedrijven in de oude stad gevestigd zijn, als uit gangspunt hebben aangenomen dat de oude stad ook in een zich vernieuwend en verjongend Vlis singen zijn centrale functie kan blijven behouden, heeft het basis- saneringsplan de bedoeling de wegen aan te geven waarlangs men een verlies aan aantrek kingskracht en een geleidelijke verpaupering van het oude stads deel kan tegengaan. Daarbij vil men de belangrijke oude structuurelementen behouden, even als het karakter van die gedeelten (Zie elot pag. 4 kol. 1 Volgens de weerrapporten van glstcr- avond 7 uur: Den Helder, half bewolkt 1 18 gr. Ypenburg, onbewolkt 19 gr. Vlissingen, onbewolkt 19 gr. Eelde, half bewolkt 20 gr. r-> Bilt, onbewolkt 20 gr. Twente, licht bewolkt 20 gr. Eindhoven, zwaar bewolk 1 22 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 20 gr. Helsinki, geheel bewolkt 25 gr. Stockholm, regen 19 gr. Oslo, regenbui 16 gr. Kopenhagen, wolkbreuk 21 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 19 gr. Londen, half bewolkt 21 gr. Amsterdam, half bewolkt 20 gr. Brussel, zwaar bewolkt 20 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 20 gr. Parijs, zwaar bewolkt 22 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 24 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 26 gr. Nice, zwaar bewolkt 25 gr. Berlijn, licht bwolkt 26 gr. Frankfort, licht bewolkt 24 gr. MUnchen, regen 21 gr. Zürich, regen 20 gr. Genève, zwaar bewolkt 24 gr. Locarno, zwaar bewolkt 23 gr. Wenen, zwaar bwolkt 29 gr. Innsbruck, regen 33 gr. Belgrado, onbewolkt 31 gr. Rome, onbewolkt 33 gr. Ajaccio, onbewolkt 27 gr. Lissabon, licht bewolkt 25 gr. VERWACHT. WISSELENDE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust aanvankelijk harde zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. STR ANDVER WACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Een randstoring zal ook vandaag nog enkele buien en een harde zuid westelijke wind kunnen brengen. De middagtemperatuur varieert bij 17 graden. Zeewater ook 17 graden. Vooruitzichten: hoge-drukgebied ten zuidwesten van Ierland komt met op klaringen en afnemende vind nader.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1