Zeeuws zaterdagelftal was in Wemeldinge heer en meester Piet Rentmeester naar wereldkampioenschap Gastone Nencini arriveerde in ijs als tour-winnaar. Parijj HEIN CUJÉ HAALDE IN LUIK NIEUW NEDERLANDS RECORD SPORTCOMMISSIE TE HAASTIG MET KEUZE „WEG-AMATEURS" MAANDAG IS JULI 196U PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GEEN SENSATIES IN LAATSTE RITTEN EN DUS Nederland verwierf recht weer als „volwaardig" te worden behandeld (Van een speciale verslaggever) Het stampvolle Pare des Princes in Parijs heeft zondagmiddag met gemengde gevoelens zitten kijken naar de uitbundige to nelen, die zich in het Italiaans kamp van tourrenners en volgers afspeelden. Het Franse wielerpubliek had zich allang verzoend niet de over winning van de 30-jarige Gastone Neneinï, de ontdekking van Gino Bartili, men had zich getroost met de Franse zege in het algemeen ploegenklassement en met de groene trui van „Popov" Graczyk (bovendien winnaar van de laatste etappe), die drie weken lang onaantastbaar is geweest. Men heeft Gastone Nen cini en Graziano Battistini, die tweède werd, als renners, die de openbaring van deze Tour de France kan worden genoemd, dan ook van harte toegejuicht, even hartelijk als Graczyk. Maar toen daar beneden op het erepodium Nencini als grootse triomfator de erebloemen wer den overhandigd, was het toch weer moeilijk het gevoel van te leurstelling te onderdrukken. Frankrijk immers was op de laatste junizondag in Rijssel ge start met tenminste twee favo rieten voor de eindzege, die voor het eerst een dubbele Franse overwinning in dé twee grootste evenementen van het jaar, de giro en de Tour de France, tot een feit zouden maken. Maar met een suprematie heeft de squadra van Alfredo Binda re vanche genomen voor de zege van Jacques Anquetil in de Ron de van Italië. Henri Anglade en Hóger Rivière wa ren de Franse kanspaarden, die het niet deelnemen van Anquetil wel zou. den goedmaken. Het publiek en, zoals bij liet opmaken van een prog nose In Rijssel bleek, ook bet meren deel der wielerjournalïstcn tipte Anglade als de sterkste man van bet A'eld. Maar ook Rivière stond boog ge noteerd en hoewel Jacques Goddet bet nooit zal willen erkennen, gelo ven «ij dat de tourdirecteur bij het composeren van zijn etappeschema heeft gezocht naar een parkoers, dat Roger Rivière bet beste lag. Helaas, Roger Rivière is niet aan die kans toegekomen. Tussen Millau en Avignon schoot bij uit een bocht en met ernstige verwondingen, de wel licht het einde van zijn carrière zul len betekenen, was hij uitgeschakeld. Het beslissende duel Nencini-Rivière moest worden geannuleerd. De tour was afgelopen. Nencini en Battistini waren onaantastbaar en de Italianen verzekerden zich bovendien van de bergprijs. Frankrijk Natio naal was onbereikbaar geworden in het ploegenklassement en Grascyks groene trui was veilig. De tour was uit. Frankrijk Nationaal had gewon. nenmaar was toch verslagen. Er was in Parijs nog een verslagenet Jacques Goddet. De directeur van de Ronde van Frankrijk heeft zich, naarmate de tour naderdJ, niet erg gelukkig gevoeld met de nieuwe op zet van zijn ronde. Eén primeur Is beslist wel ge slaagd: de tijdrit op de eerste dag. Inderdaad heeft deze race tegen het horloge de beginfase van de tour interessanter gemaakt. Maar daartegenover staat, dat deze be ginfase met negen etappes als aan loop voor de grote sprong over de drie bergketens Pyreneeën,. Ce- vennen en Alpen weer te lang is geweest. Er is tot Bordeaux dag in dag uit van het begin tot het einde gevochten alsof de tour aan de Gironde zou eïndigeu. Toen het ware strijdtoneel eenmaal was bereikt, was de fut eruit en in nagenoeg gesloten gelederen is de meute over de ruggen der bergreu zen gekropen. De Nederlanders Zonder enige overdrijving kan gesteld worden, dat de Nederlanders in deze tour het recht verworven hebben vol gend jaar weer als een volwaardige wielcrnatic behandeld te worden.. Als tenminste Jacques Goddet blijft vasthouden aan zijn „vondst" om on derscheid te maken tussen wat hij als grote en kleine wielerlanden meende moeten onderscheiden. De praktijk heeft inmiddels uitgewezen, dat de achtmans-fórmaties wel bijzonder in het nadeel waren tegenover de grote ploegen. De Oranjemannen brachten dit tot uitdrukking in het ploegen klassement, waarin zij direct na de vier grote ploegen beslag legden op de vijfde plaats met slechts één se conde achterstand op Spanje! Maar bovendien eindigden de Nederlanders met een zeer grote voorsprong als eerste van de kleine formaties, het. geen op de slotdag het lieve somme tje van 7500 harde-francs opbracht. De kern voor een wellicht nog suc cesvolle equipe voor de toekomst is zeker aanwezig. Laten we niet ver geten dat de Nederlanders gehandi capt de strijd ingingen omdat Jo de Haan tijdens de training voor de tour door een ongelukkige val zijn plaats moest afstaan en Dick Enthovcn de gevolgen van een ongeluk in de Dau- pliine Libéré niet bijtijds te boven was gekomen. Behalve over dit tweetal kan de KN.W.U. voor de komende jaren voorts beschikken over een Bas Ma liepaard, een Piet Rentmeester en een Toon van der Steen om er maar enkelen te noemen die met Ab Gel dermans, Jo de Roo en Coen Niesten de basis van de Nederlandse verte genwoordiging in de tour zullen moe ten uitmaken. - Zaterdag In het begin van de 20e etappe die de 81 overgebleven renners zaterdag over een afstand van 229 km van Be- sangon naar Troyes voerde, zag het er niet naar uit dat d^e renners de traditionele „rust" die de laatste etappes kenmerkt, zouden genieten. Aanvankelijk werden er talloze ont snappingspogingen gedaan, maar de Italianen controleerden de koers goed en zelfs de drager van de gele trui Nencini riep tweemaal een rcginonaal tot orde. In Colombey les Deux Eglises (159 km) liet Jacques Goddet, de direc teur van de ronde, de renners stop pen om generaal De Gaulle de ge legenheid te geven enkele renners de hand te schudden, o.a. Nencini, Darrigade en Graczyk. Na 180 km slaagde eindelijk de regio naal Beuffeuil erin om zich aan de I Italiaanses bewaking te onttrekken. Hij nam een voorsprong van 20 se- tonden. Twintig kilometer voor i Troyes maakte zich tenslotte een groep renners met o.a. Graczyk, Ker- sten, Wim van Est en Bruni los van j het grote peloton. Beuffeuil behield zijn voorsprong en zorgde zo voor de eerste regionale etappezege van dit jaar. Buhotel leg de beslag op de tweede plaats. Nen cini kwam binnen in het grote pelo. ton. De Nederlanders eindigden allen onder de eerste 25. Laatste etappe De Fransman Jean Graczyk schreef de laatste etappe op zijn haam door een sprintzege in het Pare des Prin ces. Van de Nederlanders zaten Wim van Est (5e). Piet van Est (6) en Jaap Kersten (8) in het voorste gelid en zorgden daarmee voor een mooi slot. Ondanks het feit, dat er in de laatste etappe verscheidene klasse mentssprinters waren opgenomen, om de strijd te activeren, zijn de ren ners toch vrijwel in gesloten gelede ren naar Parijs opgetrokken. Er wa ren wel uitloóppogïngen. maar geen daarvan bracht het gewenste resul taat. Het kwam in het Pare des Prin ces aan op een massale eindsprint die door de rappe Graczyk werd gewon nen. Darrigade die er zijn zinnen op had gezet, te Parijs te winnen werd vlak voor het stadion door een lekke band voor de eindsprint uitgescha. kfcla. Strijdlustig De Fransman Graczyk werd uitge roepen als de strijdlustigste renner van de laatste etappe en tevens van deze gehele Ronde van Frankrijk, waarmee hij een extra prijs verdiende van 5000 nieuwe francs. Na hem kre gen de meeste stemmen op zich ver enigd de Italiaan Battistini en de Franse regionalen Mïlesi (Oost-Zuid- Oost) en Beuffeuil Centraal-Zuid). Het gemiddelde van Nencini over de 4173,800 km bedraagt 37.210 km per uur, waarmee "hij een nieuw record heeft gevestigd. Het oude stond met een gemiddelde snelheid van 36,905 knijper uur sinds 1958 op naam van de Luxemburger Charly Gaul. De laatste premie voor de „pech-vo- gel-van-de.dag" viel ten deel aan de Fransman André Darrigade, die vlak voor het Pare des Princes een lekke band kreeg en daardoor niet kon deelnemen aan de eindsprint. Als de „ongelukkigste" renner van deze tour werd uitgeroepen de Franse Natio. naai Roger Rivière, die in de etappe van Millau naar Avignon door een val in een ravijn ernstig werd ge wond, in een ziekenhuis moest wor den opgenomen en daarmee alle hoop op een goed resultaat hij bezette op dat moment in het algemeen klas sement de tweede plaats met een ach terstand van 1 rpin. 38 sec. op Nen cini in rook zag vervliegen. (Voor uitslagen van de Tour zie pagina 4) Vierde Italiaan Nencini is de vierde Italiaan, j die de Tour de France op zijn i= I naam bracht. In totaal werd zevehmaal een lid van de j „Squadra" winnaar: Botteehia (1924 en 1925), Gino Bar tali 1 (1938 en 1848) en de in het m begin van dit jaar overleden eampïonissïmo Fausto Coppi H (1949 en 1952) zegevierden elk tweemaal. j H Tweede in liet eindklassement I werd Nencini's landgenoot Graziano Battistini, n Ook in 1949 waren do eerste twee plaatsen in de eindrang- schikking voor de Italianen (Coppi en Bartali) terwijl toen n j Je bovendien Marinelli de derde plaats bezette. De beste Nederlander was dit M jaar Ab Geldermans. die als twaalfde eindigde. M Behalve Geldermans reden Piet y Damen, Piet van Est, Martin H van der Borgh, Wim van Est §f en Jaap Kersten de tour uit. y illllll!ll!llllllllllllllllllll!lllllllllll]lll[l!lllllllllllll!lllll!IIIllllll»l!!IIIIIIK j De nieuwe ontspanningsvereniging van liet dorp heeft het publiek van Rilland zaterdagmiddag een sport- show geboden. Èen onderdeel van 't veelzijdige programma, was een de monstratie boksen. (Foto P.Z.C.) SCORE WAS MET RUST NOC BLANK Na rust werden zondagvoetballers onder de voet gelopen 6 -0 Het vertegenwoordigend Zeeuws zaterdagvoetbalelftal heelt zaterdagmid dag in het kader van de te Wemeldinge gehouden sportfestiviteiten, een glorieuze 60 overwinning bevochten op het afdelings-zondagelftal. Het zondagelftal, dat vooral in de tweede helft qua spelopvatting door de za terdagspelers onder de voet werd gelopen, probeerde het teveel in de breedte. Het spel werd daardoor te doorzichtig en lang niet gevaarlijk. Het zaterdagelftal dat een grootse strijdlust aan de dag legde, demon streerde betér voetbal met snelle en gevaarlijke aanvallen. Toen Durlo (Nieuwdorp) als vervanger van midvoor De Visser (Spui) in de 22e mi nuut van de tweede helft, de Misteken d spelende doelman Leunis (Tcrneu- zen) voor de vierde maal het nakijken had gegeven, was het pleit defini tief beslecht. Dat het zondagelftal met de rust tegen een blanke score op keek, was geen verdienste van dit elftal, maar dankte zij aan slecht ge richte schoten van de zaterdagvoorwaartsen en kordaat optreden van hun doelman. Na de eerste verkenningen, waarbij enkele gevaarlijke schoten op de doelmonden werden afgevuurd, begon het zaterdagelftal al na tien minuten de toon aan te geven. Met open aan vallen en goed samenspel trokken de elf in snel tempo ten strijde. OP 3000 METER STEEPLE CHASE Incident bij drielanden- atletiekwedstrij d HEIN CUJé heeft zondag in het Coin- testadion te Luik een nieuw Neder lands record op de 3000 meter steeple chase op zijn naam gebracht. Hij ver beterde daar zijn eigen tijd van 22 juni die op 9.09.4 stond en bracht deze op 9 minuten en 7.4 seconden. Dit alles gebeurde na een eigenaardig incident, dat zich bij de 3000 meter voordeed en dat hem bijna het record kostte. Aangezien de organisatoren van de drielandenatletiekwedstrijden tus sen België, Nederland en Zwitser land zelf niet wisten of de laatste hindernis wel of niet in de baan moest staan, besloot een der offi cials maar naar eigen mening deze voor de aanstormende Belg Gaston Roelants opzij te schuiven. Roelants finishte toen in de fraaie tijd van 8.50.2, maar zijn nieuw Belgisch record zal wel niet worden erkend. Hein Cujé heeft het echter aan de te genwoordigheid van geest van Jo Moerman te danken dat zijn 9.07.4 een nieuw Nederlands record werd, aan gezien deze eigenhandig het obstakel weer op zijn plaats schoof. Bevredigend Voor de Nederlandse heren heeft de drielandenwedstrijd een bevredigend resultaat opgeleverd. Weliswaar moesten de Nederlanders het hoofd buigen voor Zwitserland, maar, en dat stemt tot voldoening, zij wisten de eindrush van België te stuiten en zelfs nog met vijf minuten verschil te zege vieren. De uitslag: 157 punten voor Zwitser- land, 141 voor Nederland en 136 voor Het voordeel van enkele malen in dit seizoen in wedstrijdverband te hebben gespeeld, demonstreerde zicli duidelijk door spelbegrip en balverplaatsing. Het zaterdag- team zocht het in deze wedstrijd in hoofdzaak in opportuniteitsvoet- bal, waaraan voor een groot deel het succes te danken is geweest. De match was nog slechts enkele minuten oud, toen Kousemaker een strak schot op Leunis lan ceerde, waarbij de doellat tussen beide kwam. In .de 30e minuut was het weer deze België laat wel zien dat er om elk puntje hard is gevochten. Overigens was het een rommelige wedstrijd, er was geen spoor van enige organisatie op de te kleine 350 meter lange sintel- baan, die met hoogteverschil van 30 cm ol meer het maken van goede prestaties niet toeliet. Zwitserland was superieur met acht overwinningen, terwijl een Nederlan der zich 6 maal als eerste klasseerde waarvan zelfs drie dubbele zeges nl. op de 110 m horden door Eef Kamer beek en Peter Nederhand, bij het ko gelstoten door Kees Koch en Kecj van Wees en bij het speerwerpen door Joop Fikkeit en Frans van der Hey- den. België kwam eveneens zesmaal tot een eerste plaats. De goede 10.000 meter van Frans Kunen en de eerste en 2e plaats bij het speerwerpen de den de balans echter in ons voordeel doorslaan. 'speler, die door fraai combinatie spel met Houtekamer een kogel af vuurde.- Maar Leunis was op zijn plaats en stond slechts een corner toe. Enkele minuten later probeerde Deurlo de deur naar de overwinning te openen. Zijn kopbal uit een door Traas genomen vrije trap werd weer naast gewerkt. Aan de andere kant probeerden Traas .en Kalle met De Laat (Goes), die de rechtsbuitenplaats van 't Gilde (Terneuzen) had ingenomen, tot een doorbraak te komen, maar de zater dagverdediging met Minnaard aan v het hoofd stonden dit niet toe. Lob- bezoo en Vader fungeerden bij de za- terdagploeg als verdienstelijke scha kelspelers en met Kodde als terugge trokken binnenspeler, werden de voorwaartsen voldoende gevoed. Keer op keer werd de zondagveste belegerd, maar de schoten gingen alle naast of over doel. De rust kwam dan ook met een dubbel blan ke stand. De kriiithoorn In de zesde minuut van de hervat ting trok Kcfcsemaker het scherm open door uit een voorzet van Traas de bal in de touwen te koppen, na dat eerst Kodde het met een vuurpijl had geprobeerd, die echter via de schoen van Leunis het veld in werd geretourneerd. Acht minuten later was het weer Kousemaker die van Deurlo de kruithoorn kreeg overhan digd (20) en in de 2óe minuut deed Kodde zijn duit in het zakje met een schuiver in de uiterste lin kerhoek (30). De zondagploeg gaf hierna steeds meer tekenen haar beste spel te hebben geleverd en onophoudelijk werd zij in het defensief gedron gen. In de 22e minuut deponeer de Traas, die vooral in de tweede helft goed spel leverde, een voor zet naar Deurlo die met een kei hard schot de score opvoerde tot 40. Nog bleek de zarerdagploeg niet voldaan te zijn, want tien mi nuten later was liet Traas die uit fraai samenspel tussen Kousema ker en Deurlo er 50 van maak te. Het zondagteam, dat Traas (Patrij zen) wegens blessure moest vervan gen door v. Hese (Goes) probeerde in het laatste kwartier de wedstrijd ging langzaam aan het afzakken nog tot een tegenpunt te komen, maar hun pogingen liepen op niets uit. Twee minuten voor het einde gaven zij zelfs nog een eigen doel punt cadeau, waarmede het einde kwam van een aantrekkelijke wed- strijd, die door talrijk publiek werd bijgewoond. Rest tenslotte nog te vermelden, dat de Puit (Kapelle) als linksachter de plaats had ingenomen van Verstraate (Tern. Boys) Ploegen voor Rome nu ook bekend PIET RENTMEESTER uit Yerseke Is opgenomen in de acht man sterke ploeg, die Nederland zal vertegen woordigen bij het wereldkampioen schap wielrennen voor professionals op de weg in Leipzig. Met Piet Rent meester zijn gekozen: Martin van drn Borgh (Koningsbosch), Piet Damen (Lieshout). Dick Enthovcn (Halfweg). Ab Geldermans (Beverwijk), Jo de Haan (Klaaswaal), Bas Maliepaard De Italiaanse renner Gastone Nen cini is winnaar geworden van het algemeen klassement van ile Tour de France I960. Hier staat hij in het Pare des Princes te Parijs te zwaai en naar de menigte, welke hem ova tioneel huldigde met zijn prestatie. ANP-telefolo Successen voor Keiler in damtoernooi te Kiev Voor onze landgenoot Keiler is dit weekeinde het internationaal dam toernooi in Kiev bijzonder succesvol geweest. Zaterdag behaalde de Am sterdammer zijn eerste overwinning op de Belg Demesmaeckcr en zondag voegde hij daar een zege aan toe behaald op dc kampioen van Pa rijs Aubier. Wereldkampioen Kuper- rrian ging voort met winnen. Zondag versloeg hij met zwart spelend tie kampioen van Letland Zvirbulis." Ku- perman leidt thans met 19 punten uit 12 partijen, gevolgd door zijn landge noten Suplin en Schegolev met resp. 16 en 15 punten. Keiler behaalde 13 punten uit 12 partijen. (Willemstad) en Miehei Stolker (Bre-[ da). De Zeeuwse coureur Jo de. Rooi uit Sckore is met Piet van Est Klun-1 derl) en Jef Lahayc (Borgharen) re serve. De Nederlandse amateurplocg voor i Leipzig, die vorige week reeds be- j kend werd gemaakt, is ongewijzigd gebleven: Dick Groeneweg (Numans- dorp), Jan I-lugcns (Amsenrade), Jac. van de Klundert (De Heen), Lex van Kieuningen (Utrecht), Rcnè Lotz (Stein) en Mik Snijder (Halfweg). Wc! kwam er een wijziging bij dc reserves voor deze am'ateurploeg. Anvankclijk waren Cces de Jongh Westgrafdijk) en Emiel Verstrae- tc (Eedc) de enige reserves. Als eerste rerferve is nu echter Jan Jan sen (Nootdorp) aangewezen. Zoals bekend won deze renner in de afge lopen weken zowel de lïondc van Overijsel als dc Ronde van Midden- Nederland. Naar Rome Inmiddels heeft de sportcommissie van de K.N.W.U. ook de renners voor de Olympische Spelen aangewezen en aan liet Nederlands Olympisch Comité ter afvaardiging voorgesteld. Voor de weg zullen de volgende vijf renners worden aangewezen: Jan Hugens, Jan Jansen, Lex van Kreu- ningen, René Lotz en Ab Sluis. Ter plaatse in Rome zal door de chef d'équipc worden beoordeeld welke vier renners definitief zullen deelne men aan de Olympische Spelen. Uit deze renners zal bovendien een vier tal worden gerecruteerd voor een ploegentijdrit over 100 kilometer. Naar de Olympische Spelen worden verder uitgezonden Sprint: A. de Graaf, Rotterdam pn P. van der Touw, Den Haag. Kilometer-tijdrit: P. van der Touw. Den 1-Iaag. TandemM. Gerritsen, Amsterdam M. Paul, Den Iiaag. Ploegenachtervolging op de baan: 11 Nijdam, Eejderwolde of C, Schuu- ring, AmsterdamP. v. d. Lans, Sas- senhcimJ. Oudkerk, AmsterdamT. Nikkesen, Siebengewald. Reserve: J. Ie Grand. Amsterdam. En naar Leipzig De sportcommissie der K.N.W.U. heeft verder de volgende ploegen voor de wereldkampioenschappen 1960 samen gesteld: Sprint amateurs: A. de Graaf, Rot terdam: M. Gerritsen, Amsterdam; M. Paul, Den Haag; Achtervolging ama teurs: P. v. d. Lans, SassenheimH. Nijdam. Eelderwolde. Reserve: J. Oudkerk. Amsterdam. Amateur- stayers: H. Buis Vijfhuizen; L. v. d. Meulen, Badhoevedorp; A. Romijn, Rijswijk (Z.-H.). Sprint professionals: J. Derksen, Amsterdam. Reserve: J. Captein. Amsterdam. Achtervolging profs: P. Post, Amstelveen. Prof stayers: A. van Houwelingen. Sassen heim; N. Koch. Utrecht; M. Wier stra, Amsterdam. De haast, waarmee de sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie de ploegen voor Leipzig en i Rome bekend heeft gemaakt en met name de amateurploegen op de weg heeft opnieuw verbazing ge wekt. Vorige week reeds werd de amateur ploeg, die zal deelnemen aan de wielerkampioenschappen op de weg gepubliceerd. Wij berichten toen, dat zowel de trainer van de „weg-ama- teurs", als vele clubbesturen er hun verwondering over hadden uitgespro ken, dat de ploeg zo vroeg bekend was gemaakt. Op het moment van dc samenstelling van deze.amateurploeg moesten name lijk nog verschillende klassiekers ver reden worden: de Ronde van Midden- Nederland, de Omloop van de Kempen en de Ronde van Midden-Zeeland. In die klassiekers was het mogelijk, dat ook niet geselecteerden op de voor grond traden. Inderdaad bleek dit het geval. Jan 'Jansen uit Nootdorp, die vlak voor de samenstelling reeds de Ronde van Overijsel gewonnen had, won in de afgelopen week ook nog de Ronde van Midden-Nederland waarbij hij in de eindsprint de wei-geselecteer de Lex van Kreuningen versloeg Alsnog.lieeft de sportcommissie nu Jan Jansen bij de reserves gevoegd maar daarmee geeft de commissie aan, dat haar keuze in eerste In stantie toch niet geheel de juiste wasDe kansen van de beide andere reserves (Cees de Jong uit Westgrafdijk en Emiel Verstraete uit Ecde) zijn nu immers nihil ge worden Voorts is er de zaak Cees Lute. Deze renner uit Castricum, die enkele jaren in de Zeeuwse wielenvereld werd ge schoold, won dit jaar drie klassiekers: de Ronde van Friesland, de Ronde van Brabant en (gister pas) de Omloop van de Kempen. Bovendien reed hij uitstekend in Olympia's Toer door Ne derland en won daarin de langste (225 km) etappe. Wat ziet men nu: een renner, die drie klassiekers wint, nocli in de ploeg voor de wereldkampioenschappen noch in die voor RomeVoor ae sportcom missie, die zaterdag de ploegen voor Leipzig en Rome bekend maakte, zal het geen prettig bericht zijn geweest, dat Lute zondag de Omloop van de Kempen won. Inmiddels staat ook de Ronde van Midden-Zeeland nog voor de boeg (zaterdag a.s.), waarin overigens alle geselecteerden voor Rome en Leipzig starten, maar waarin ook de niet-ge- selecteerden op de voorgrond kunnen treden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5