Dameskoor „Juliana" (Zuidzande) won drie bekers WALCHEREN STICHTING MOET VLISSINGS CULTURELE LEVEN STEUNEN MAANDAG 18 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE OOÜR^NT TIJDENS ZANGCONCOURS KRUININGEN Negentien deelnemers aan Zeeuwse zangwedstrijd Over gebrek aan belangstelling had den de zangers, die saterdag in Krui- ningen aan het concours van „Zang Veredelt" deelnamen, bepaald niet te klagen. Zo nodig kwam er een para- plue aan te pas, maar geluisterd werd er! Foto P.Z.C i Het federatief zangconcours, dat zaterdag werd georganiseerd door de gemengde zangvereniging „Crescendo" te Kruiningen namens de Zeeuw se Zangersbond „Zang Veredelt" is 'n groot succes geworden. Er namen 19 koren aan deel. Vooral 't damesko or „Juliana" uit Zuidzande, onder leiding van de burgemeester-dirigent, de heer H. P. Everwijn, was zeer succesvol, want voor de derde achtereenvolgende keer verwierf dit koor het hoogste aantal punten van het concours. In 1958 behaalde het dit resultaat in 's-Heerenhoek, waarna vorig jaar te Zuidzande eveneens het hoogste aantal punten werd behaald. De dames kwamen nu in het bezit van 3 bekers, namelijk de wisselbeker van de federatie voor het hoogste aantal punten van het concours, een beker geschonken door de heer H. C. Dek te Kruiningen voor 't hoogste aantal punten, behaald door een dames- of mannenkoor, alsmede een beker beschikbaar gesteld door het distrïctsbestuur Zeeland van de Ned. Federatie van Zangersbon den voor de beste prestatie in de ere- of superieure afdeling. 's Morgens werden de deelnemers ontvangen in 't gemeentehuis, waar de voorzitter van de Zeeuwse Zan gersbond, de heer E. J. C. Sinke uit Goes, de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hij betreurde het, dat de vice-voorzitter, de heer- A. Weststrate uit Kruiningen, niet aan wezig kon zijn in verband met een ernstige ziekte. Hij wenste hem een spoedig herstel toe. Namens het gemeentebestuur sprak de loco-burgemeester, wet houder P. H. A. Polderman, die o.a. memoreerde, dat er sinds '29 in Kruiningen geen zangconcours meer is gehouden. Hij juichte 't toe, dat de concoursen thans in federatief verband worden ge houden, waardoor de financiële offers voor de organiserende ver enigingen geringer zijn. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat Krui ningen na dit concours niet weer 31 jaar zal moeten wachten om de Zeeuwse zangers te kunnen ontvangen. Namens de federatie van Zan gersbonden sprak de heer J. A. Vos uit Middelburg; ook de heer M. J. van den Berge, voorzitter van de plaatselijke vereniging voerde het woord. Het concours werd gehouden op de Markt. In de pauze trad op het jeugdkoor „Jong Cresendo" uit Krui ningen, onder leiding van de heer Adr. B. Holster. De jury bestond uit de heren H. Strategier uit Utrecht en de heer C. Stolwijk uit 's-Gravenhage. De heer Strategier verklaarde, dat de resultaten in de laatste jaren stij gende zijn. Voor de veelal kleine ko ren vond hij de prestaties verras send goed. Na afloop maakte burgemeester A. Schipper van Kruiningen de prijzen bekend. Aan „Ons Genoegen" uit Kats mocht hij de beker, beschik baar gesteld door het gemeentebe stuur voor het hoogste aantal pun ten in dc le, 2e of 3e afdeling, uit reiken. Voor de beste prestatie in de afdeling uitmuntendheid verwierf het Ned. Herv. Kerkkoor uit Axel een beker, geschonken door mevr. A. Reijnhout te Kruiningen. Het deed burgemeester Schipper bij zonder veel genoegen, dat hij „het koor van collega Everwijn" Kocht belonen met drie bekers, hetgeen on der luid applaus gebeurde. Hij schreef dit succes toe aan het feit, dat de heer Everwijn .burgemeester was De uitslagen waren als volgt:. 3e afdeling: Souburgs Mannenkoor, Oost- en West-Souburg, 215 punten, 2e prijs; Smalstads Mannenkoor, St.-Maar- tensdijk, 239 punten, le prijs. 2e afdeling: Zang en Vriendschap, Wissenkerke, 203 punten, 2e prijs; Zuiderstemmen, Hansweert, 193 punten, 3e prijs; Con Amore, Oost- en West-Souburg, 214 punten, 2e prijs; Zanglust, IJzendij- ke, 225 punten, le prijs, le afdeling: Zanglust, Wilhelminadorp, 225 pun ten, le prijs; Tot Oefening en Ont spanning, Borssele, 220 punten, 2e prijs; Crescendo, Hoek, 216 punten, 2e prijs; Ons Genoegen, Kats, 247 punten, le prijs; U.D.I., Oost- en West-Souburg, 221 punten, 2e prijs, afdeling uitmuntendheid: Crescendo, Kruiningen, 240 punten, le prijs; Zang Veredelt, Kortgene, 186 punten, 3e prijs;» Ned. Hervormd Kerkkoor, Axel, 250 punten, le prijs; Zanglust, Koudekerke, 246 punten, le prijs. Ere-af deling: De Lofstem, Sint-Maartensdijk, 178 punten, 3e prijs; Juliana, Zuidzande, 256 punten, le prijs. Superieure afdeling: V.Z.O.S., Sint-Maartensdijk, 226 pun ten, le prijs; Excelsior, Yerseke, 218 punten, 2e prijs. Voor 168 tot en met 195 punten een 3e prijs; voor 196 tot en met 223 punten een 2ë prijs; voor 224 punten en hoger een le prijs. Middelburgse korpsen geven zomeravondconcert Evenals in het afgelopen jaar zul len de gezamenlijke Middelburgse muziekverenigingen ook deze zomer weer een gezamenlijk concert in het openluchttheater „Toorenvliedt" ver zorgen. Deze uitvoering vastgesteld op 20 juli a.s. Bij slecht weer zal het concert worden uitgesteld tot 22 juli. Voorafgaande aan dit concert zullen de korpsen langs vier verschil lende routes door de stad een mars maken. Het programma voor dit concert ls als volgt: Middelburgs muziekkorps, a. Floren- tiner mars, (J. Fucik) b. Filandia- symph. gedicht, (J. Sibelius A. Dreisen) Drumband padvinders, Janus, b. Schotse marsen c. Bonny Scotland, d. 65e mars. Muziekkorps Leger des Heils, a. Mars: „Good Will b Selectie „Gedachte over Jezus". Signaalaf deling „Achilles", a. Stokkenmars, b. (pijpers), Hollandse VOORSTEL AAN DE RAAD Cultuurfonds en -raad werken niet naar wens Om het culturele leven in Vlissingen te coördineren en te bevorderen heeft de culturele raad van deze stad zich tot het colelgc van B en W. gewend met het verzoek tot een gewijzigde en meer doelgerichte uitvoering te kunnen komen van de taak, die aan dit overkoepelend orgaan in het be gin van 1955 werd gegeven. In de afgelopen jaren is van dit alles slechts weinig tot uitdrukking ge komen en is het werk van de cultu rele raad in hoofdzaak beperkt ge bleven tot het geven van adviezen voor de verdeling van do jaarlijks in het zogenaamde cultuurfonds ge storte gelden. Deze stand van zaken biedt volgens de culturele raad niet voldoende arm slag om het culturele leven inder daad te bevorderen. Daarom zijn B. en W. van oordeel dat zou moeten worden overgegaan tot het in het leven roepen van een culturele stich ting, waarvan alle middelen zullen bestaan uit een jaarlijkse subsidie van de gemeente. In verband hiermee hebben B. en W. statuten ontworpen om de „Stich ting culturele gemeenschap Vlissin gen" in het leven roepen. In hun voorstel aan dc raad willen B. en W. dan ook de besluiten tot de instelling van het huidige gemeente lijke cultuurfonds en de culturele raad Intrekken. De dertig artikelen tellende statuten geven onder meer aan. dat de stich ting haar doel zal trachten te berei ken door het geven van adviezen aan het gemeentebestuur, het mogelijk De strip: Avonturen van Stikkeltje en Bruunke moest wegens, plaatsge brek blijven overstaan. maken van gewenst te oordelen cul turele uitingen, die de plaatselijke organisaties op dit terrein op grond van financiële bezwaren achterwege zouden moeten laten en het bevorde ren, coördineren en doelmatig sprei den van de culturele uitingen. Bestuur Aan het hoofd van de nieuwe stich ting zou een bestuur van zeven le den moeten komen te staan. De voor zitter van het bestuur wordt door B. en W. van Vlissingen uit hun mid den benoemd. Drie leden worden door de raad benoemd uit een door B. en W. opgemaakte voordracht, drie andere leaen uit een door een „adviesraad" opgemaakt voor dracht. Tot het tijdstip, waarop in de benoe ming van het bestuur volgens de be palingen van het de voorgelegde sta tuten zal worden voorzien zal dit college voor de eerste maal bestaan uit de heren W. Poppe, voorzitter N. Veldhuis, W. M. van Aller en J. Adriaanse namens de gemeente R. de Bruijne als vertegenwoordiger van de muziek- en zangverenigin gen A. H. le Feber als vertegen woordiger van toneel- en cabaretver- enigingen en A. W. de Vries als ver tegenwoordiger van de overige ver enigingen en organisaties die in de adviesraad zitting hebben. Collecte De Rode-Krulscollecte heeft in Ove- zande opgebracht een bedrag van 188,02. O.- EN W.-SOUBURG CONCERT. De muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg, zal dinsdag avond om 8 uur op het Mamixplein eèn concert geven. Defileermars. „Exelsiov", a. Our Di rector mars, (F. G. Bigelon). b. Rondo in blue Jazz fantasie, (F. Ruelle). Tamboer- èn Pijperskorps „Juliana" a. Jubaldokia, (P. Maehielse Jz.) b. Oranje-Groen, (U. v. d. Koppel). Chr. muziekvereniging „Onda", a. Divama mars, (J. C. de Wit) b. A Youth Suite (G. Boedijn). Gezamen lijke korpsen, Mars: Sons of the Brave, (Bidgood). Omstreeks tien uur is het concert afgelopen, waarna de korpsen af marcheren langs volgende route: Koudekerkseweg, Langevieleweg, Zandstraat, Langeviele, Markt, van waar ieder korps naar zijn eigen lo kaal terugmarcheert. Marktberichten VEILING GOES. Export en industrieveiling per kg: zwarte bessen exp. 188191, IX 185. afw. 100: rode bessen II 63; Duitse zure II 61; fram bozen in kratten I 124, II 97: idem in kratten los I en li 54, afw. D; dubb. pr.- bonen I 80—83, II 79. Gewone veiling per kg: rode bessen II 86—91; kruisbessen I 72, II 39—74, afw. 51—55; Vr. Oranjepruimen I 59. II 44—54, grof 53, fabriek 32—53: Early Laxton I 115—122, II 88—99, grof 111—116. fabriek 67—81: per doos: rode bessen I 24, II 21— 22; frambozen II 34. VEILING MIDDELBURG. Zwarte bessen I 1.92. Aanvoer: 15 ton. Officiële publikatie VLISSINGEN. SANERINGSPLAN. Verordening bijzondere rooilijnen Lange Zclkc en omgeving, Vlamingstraat cn omgeving. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ingevolge artikel 10, 2e lid, der woningwet ter openbare ken nis, dat een ontwerp van een verorde ning als bedoeld in artikel 2. 2e lid, der woningwet, houdende bijzondere voor schriften tot vaststelling van rooilijnen in de bebouwde kom (Verordening bijzon dere rooilijnen Lange Zelke cn omge ving, Vlamingstraat en pmgeving), met dc daarbij behorende uitvoerige kaart, gedurende een termijn van dertig da gen. aanvangende 19 juli 1960, voor een ieder ter gemeentesecretarie, commissie kamer (kamer 4) ter inzage is ncdergc- legd. Gedurende de genoemde termijn kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen Vlissingen, 18 juli 1960. VLISSINGEN. SANERINGSPLAN. Komverordenlng, Lange Zelke cn omgeving, Vlamingstraat en omgeving. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ingevolge art. 43, jo art. 37, 4e lid, der woningwet, ter open bare kennis, dat een ontwerp van de voorschriften, als bedoeld ln artikel 43 der woningwet, tot regeling van cle aard der bebouwing en het gebruik van gron den. gelegen in de bebouwde kom (komverordening) Lange Zelke en om geving, Vlamingstraat en omgeving), met de daarbij behorende uitvoerige kaarten en een toelichtende beschrijving, gedurende een tijdvak van vier weken, aanvangende 19 juli 1960, voor een ieder ter gemeentesecretarie, commissiekamer (kamer 4) ter Inzage is nedergelegd. Gedurende genoemde termijn kunnen be langhebbenden bij de'gemeenteraad be zwaren indienen. Vlissingen, 18 juli 1960. f Advertentie) Vicaris benoemd De kerkeraad van de Nederlands Her vormde Kerk te Kapelle heeft voor de duur van een half jaar een vicaris be noemd. Het is de heer J. Bezemer uit Waalwijk, die vanaf 1 oktober tot 31 maart aanstaande als hulpkracht zal fungeren in het veelomvattende ker- kerwerk in deze gemeente. Reeds ge ruime tijd is in een dergelijke richting gezocht, omdat vooral in de winter maanden met het vele gemeentewerk, de arbeid voor één predikant te veel is gebleken. Het besluit tot benoeming en de daarop verkregen goedkeuring van kerkelijke instanties werd door ds. E. P. J. Jebbink zondagmorgen aan de gemeente medegedeeld. Zilveren jubilaris bij de P.Z.E.M. in Middelburg Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer M. Zeijlemaker te Mid delburg, klerk le klas bij de Provin ciale Zeeuwsche Elektriciteits-Maat- schappij, afdeling boekhouding, bij dat bedrijf in dienst trad. Des mor gens werd de jubilaris met echtge note en kinderen ontvangen in de di rectiekamer, waar hij door de direc teur der P.Z.E.M., ir. T. Michielsen, werd toegesproken. De heer Zeijle maker werd dank gebracht voor de gedurende 25 jaren betoonde ijver en plichtsbetrachting, zulks onder aan bieding van de gebruikelijke enve loppe met inhoud. Namens de perso neelsvereniging bracht de secreta ris, de heer P. Maljers, gelukwensen over. onder aanbieding van een blij vend aandenken. Daarna werd de jubilaris gehuldigd op de afdeling boekhouding, waar de adjunct-administrateur, de heer J. M. de Koning, hem in hartelijke be woordingen toesprak en hem een blij vend aandenken aanbood, vergezeld van een geïllustreerd album met handtekeningen der schenkers. Aan mevrouw Zeijlemaker werd een fraai bloemstuk aangeboden. Nadat nog enkele foto's waren gemaakt, dankte de heer Zeijlemaker in welgekozen woorden allen voor de vriendelijke woorden en aangeboden geschenken. Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het kandidaatsexamen electrotechnisch ingenieur A. A. Jur- riens te Terneuzen; voor het kandi daatsexamen civiel ingenieur J. J. F. Nicolai te Vlissingen; voor het kan didaatsexamen bouwkundig ingenieur G. Berends te Middelburg en voor het ingenieursexamen civiel ingenieur P. J. Cevaal uit Middelburg. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het propadeutisch exa men medicijnen de neer L. J. van Doorn te Scnerpenisse. Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagde voor het propadeuti- sche examen mejuffrouw M. Ghijsen te Middelburg. In de lagere technische school te Ber gen op Zoom werden de examens af genomen voor gezel-schilderen na mens de Stichting Landelijke Vakop leiding Schildersbedrijf. Van de Zeeuwse leerlingen behaalden het di ploma M. C. Baarends uit Goes: H. Boot uit Kortgene: I. Moerland uit Oud "Vossemeer: H. Walraven uit Goes, J. Hagesteijn uit Noordgouwe en L. J. Polfliet uit Goes. Voor het mulo-examen diploma A slaagden zaterdag de volgende kandi daten: G. A. Swenne (m), J. A. C. van Sabben (m), M. Openneer (m), allen Kruiningen, P. J. Stokman (m), Kruiningen, J. Verschuure (m), W. E. Taekema, M. Sinke, C. Knieriem (m), allen Goes, A. M. Stoutjesdijk (m), Renesse, L. J. W. de Goffau, Rilland, R. H. Bogaards (m) en F. A..W. Hoogstrate (m), beiden Yer seke, H. A. van Geesbergen (m), Nieuwerkerk, J. J. Risseeuw (m), M, J. v. d. Hooft, S. A. Versprille (m), allen Groede, M. H. O. Rinkhoud (m), Oostbui-g, C. H. Polderman (m), Se- rooskerke (S), J. Quaars (m), Ter- neuzen, A. Moggre (m), Biervliet, H. Meyer (m), Vlissingen, T. G. Kraak (m), Sirjansland, A. Oudeman (m), Wemeldinge, A. E. Jobse (m) en C. M. de Kam (m), beiden Oostkapelle, E. F. C. d. Boer (m), M. J. Adriaan se (m), L. C. Beye te Midelburg, A. Adriaanse (m), te Nw.- en St.-Joos- land, J. J. Schout (m), Baarland, J. E. Luikenaar (m), Wolphaartsdijk en B. Moerdijk (m) te 's-Heer-Arends- kerke. B-kandidaten werden zaterdag niet geëxamineerd. Met de aanduiding m betekent tevens geslaagd voor het middenstandsdiploma. Tien kandida ten moesten worden afgewezen. Voor het mulo-examen slaagden te Bergen op Zoom N. Remijn uit Nieuwdorp; J. de Blieck uit Yerse ke; J. Hofman uit Terneuzen; H. de Roos uit Axel. Twee Middelburgse knaapjes op bromfietsen er vandoor Twee Middelburgse schooljongens, de 12-jarige J. M. en de 13-jarige P. van D., hebben zich enkele moei lijkheden op school vorige week zo aangetrokken, dat ze meenden er be ter maar vandoor te kunnen gaan. Dat deden ze op een gestolen brom fiets. Ze reden naar Vlissingen, waar ze er een tweede bromfiets bijnamen, waarna ze gezamenlijk de rijksweg in de richting Bergen op Zoom volg- 'den. Bij Krabbendijke raakte éen van de bromfietsen defect. De jon gens lieten deze in de berm achter en vervolgden hun weg op één brom fiets. De rit ging naar Ossendrecht, waar ze door de bossen over de Bel gische grens naar Antwerpen reden. In Antwerpen was hun gedrag aan leiding voor een agent van politie hen aan te houden en te ondervra gen. Op het politiebureau werd spoe dig duidelijk, wat de knapen op hun kerfstok hadden. Ze werden terug gebracht naar de grens bij Ossen drecht, waar de douane zich over hen ontfermde. Daarna waren de jonge Middelburgers te gast bij de rijks politie van Ossendrecht, die hen overgaf aan de gemeentepolitie van Middelburg, die voor een veilig trans port naar hun woonplaats zorgdroeg. Examens Schipper van motorschip voer onder invloed Einde vaartocht in Wemeldinge Na moeilijkheden op school De rijkspolitie te water te Wemel dinge heeft zaterdagavond proces-ver baal opgemaakt tegen de schipper S. H. van het motorschip „Zwartewateri die onder invloed van alcoholhoudende dranken achter het roer van zijn schip door het Kanaal door Zuid-Beveland voer. In Terneuzen had de schipper reeds het een en ander "edronken, waarna hij met zijn -60 ton metende, met ce ment geladen motorschip, de overtocht over ae Schelde aanving. Na veel la veren bereikte hij de sluis in Hans- weert. Daar meende hij een „op knappertje" nodig te hebben alvorens hij verder het kanaal invoer. Daarna ging het vertrek vanuit de slui" niet al te vlot, en toen later op het kanaal een aanvaring dreigde met een tege moetkomend tankschip, greep de vrouw van de schipper in door zelf aan het roer te gaan staan. Bij de Post- brug meende de schipper verkeert te zijn gevaren. Hij liet het schip draaien en arriveerde weer in Hans- weert. Daar ontdekte hij zijn fout cn voer weer terug naar Wemeldinge. Hij werd echter steeds minder stuur- vast waarop zijn vrouw om hulp begon te roepen. Hengelaars hoorden de kre ten en waarschuwden de riikspolitie te water die omstreeks tien uur een einde aan de vaartocht maakte. Bevorderingen u.t.s. te Terneuzen Zaterdag werden in de Terneuzense uitgebreid technische school de be vorderingen bekend gemaakt. Deze luidden als volgt: Bevorderd van de schakelklas naar: le klas werktuigbouwkunde: R. A. Blaeke, Aardenburg; A. P. P. de Coninck, Sluiskil; A. C. de Croock, Eede; W. J. I. Herman, Axel; W. A. Hommel, Zuiddorpe; P. L. Jansen, Lamswaarde; S. A. Masclee, Retran- chement; R. D. P. Rammeloo, Philip pine; C. A. R. Sey, Axel; R. V. J. de Thelje, Nieuw-Namen. le klas elektrotechniek: L. J. de Bil, Nieuwerkerk; A. A. Calbo, Terneu zen; J. L. van Driel, Terneuzen; J. P. Hol, Aardenburg; J. W. de Regt, Terneuzen; F. Th. W. de Rijk, Kloos- terzande; H. Saaman, Lewedorp; G. Tanis, Brouwershaven; A. R. Versae- vel, Oostburg; W. P. van Water schoot, Kloosterzande. Naar 2e klas werktuigbouwkunde: E. J. J. Fijma, Sluiskil; J. A. M. Rermie, Sint-Kruis; J. P. Geijsen, Goes; L. M. Jansen, Hoek; A. Kiviet, Borssele; J. la Grand, Kloetinge; R. W. L. Lippens, Aardenburg; 3. Phi- lipsen, Sluiskil: B. W. de Reu, Schoondijke; M. M. Roth, Sluis; F. J. Ruben. Axel; E. R. J. Scherbeijn, Hoofdplaat; H. C. de Smit, Hoofd- nlaat; A. A. v. d. Velde, Hoek. *Naar '2e klas elektrotechniek: A. E. de Block, Koewacht: P. M. v. d. Bos, Axel: R. G. v. d. Bijl, Terneuzen; Th. V. Colsen, Sluiskil; A. P. S. v. d. Heijden, Axel; A. Ivens, Graauw; F. M. M. Laureijs, Westdorpe; P. van Meenen, Axel; F. Metselaar, Goes; J. L. de Munck, Goes; H. de Smit, Hoofdplaat; J H. P. Tijssen, Terneu zen; J. P. Vercouteren, Terneuzen. Afgewezen: schakelklas 5; le klas werktuigbouwkunde: 6; le klas elek trotechniek: 3. Leden van V.Z.A.C. „Haamstede" zweven nu met eigen toestel De leden van de „Vereniging Zeeuw se Airo Club Haamstede" hebben za terdagmiddag voor het eerst met hun eigen zweefvliegtuig, de PH-247 ge vlogen. Het toestel, 'n „Rhönberche" een tweezitter-tandem, waarmee ook solovluchten kunnen worden ge maakt wordt gehuurd van de Kon. Ned. Vereniging van Luchtvaart. Reeds vorige week werd de PH-247 van Teriet met een „sleepkist" naar Haamstede gevlogen. Gedurende drie jaar zijn de leden van de V.Z.A.C. voor him zweefvliegerij aangewezen geweest op bij zusterverenigingen gehouden kampen en het vliegen met toestellen van verenigingen, die te Haamstede te gast waren. Reeds vijftien leden van de V.Z.A.C. zijn ln het bezit van een brevet, zodat een „eigen toestel" uiteraard de meest welkome aanwinst is, die de V.Z.A.C. op het verlanglijstje had staan. De vereniging kwam reeds eerder in het bezit van een lier voor het optrek ken van het toestel. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3