Jubileum commissaris der koningin Renaissancegevel in Middelburg behouden Krediet van f 2.227.000 voor herstel 339 inundatiewoningen trZijfe Zeeuwse Almanak TAPTOE '60: SPROOKJE VAN MUZIEKDISCIPLINE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 JULI 1960 B. EN W. MIDDELBURG VRAGEN Bewoners moeten drie maanden uit woningproject vergt enkele jaren VOOR HET HERSTEL van de inundatieschade, de zogenaamde nascliade, aan 339 woningwetwoningen in do gemeente Middelburg, hebben B. en W« van deze gemeente bij de raad een voorstel ingediend een krediet van 2.227.000 beschikbaar te stellen. Deze woningen vallen onder de door het rijk in 1959 getroffen regeling met betrekking tot de afkoop van inundatieschade. Bij deze 839 woningen zijn echter niet inbegrepen de 150 woningen op 't Zand, waarover de onderhandelingen nog gaande zijn, aldus B. en W. Het is dan ook te verwachten, dat het krediet te zij ner tijd zal moeten worden verhoogd. Hieraan" wordt toegevoegd, dat het financieel risico, dat de gemeente bij dit herstel loopt, uiterst gering is. Voor wat het financiële gedeelte betreft blijft haar taak in hoofdzaak beperkt tot de voorfinanciering van de uitgaven, welke intussen regel matig van het rijk kunnen worden gedeclareerd. Verwacht wordt, dat met het herstel van de woningen, waarmee reeds een bescheiden begin is gemaakt, enkele jaren gemoeid zullen zijn. De woningen waar het hier om gaat behoren aan de Algemene Woning bouwvereniging (149), de woning stichting „volksbelang" (115) en de gemeente. De woningen van de ge meente zijn echter in onderhoud bij de beide woningbouwverenigingen. Dit zijn 43 woningen aan de Karei- gang en 16 aan de Lageweg. Boven dien betreft dit herstel nog 16 wo ningen aan de Hendrikstraat, eigen dom van de stichting „Volksbelang". De grote moeilijkheid waarmee het college kampt, zijn de bewoners die voor het herstel hun woningen voor ongeveer drie maanden moeten ver laten. Voor deze bewoners zullen zo genaamde wisselwoningen ter be schikking moeten worden gesteld. Aanvankelijk had men dit trachten op te vangen door het aanvragen van extra bouwvolume, welk verzoek echter werd afgewezen. Voor afbraak Besloten is toen zoveel mogelijk leegstaande woningen van de ge meente, die hoofdzakelijk voor af braak zijn bestemd, maar thans nog redelijk bewoonbaar zijn, hiervoor beschikbaar te stellen. Ook is over- wogen pensions in te schakelen en om woningen, die in de complexen leeg komen als wisselwonïngen te gebruiken. Deze handelwijze heeft in zoverre resultaat gehad, aldus het college, dat met het herstel zij het op bescheiden schaal een be gin is gemaakt. Van de hieruit voortvloeiende kosten huurderving, verhuiskosten en daarmee samenhangende vergoedin gen is inmiddels komen vast te staan, dat huurderving ook voor een rijksvergoeding in aanmerking komt. B. en W. verwachten verder, dat dit ook het geval zal zijn met de andere bijkomende kosten. Verder is komen vast te staan: dat de naschade, wanneer deze voor ieder te herstellen pand in nauw overleg et de Provinciale Directie van de volkshuisvesting en bouwnij verheid is vastgesteld, zonder meer door het lijk zal worden vergoed; dat de aantoonbare bedragen, die de woningbouwverenigingen reeds in het verleden hebben uitgegeven ten behoeve van deze naschade, ook zonder eer in rekening kunnen wor den gebracht; dat het zogenaamd „uitgesteld" onderhoud tengevolge van inundatie of doordat niet voldoende middelen in het onderhoudsfonds beschikbaar waren, alsnog .tot stand kunnen wor den gebracht. Hiervoor kan een aan. vullend bouwvoorschot bij het rijk worden aangevraagd; dat eventueel aan te brengen ver beteringen door de gemeente moe ten worden gefinancierd. De daaruit voortvloeiende hogere exploitatie kosten zullen echter door een huur verhoging gedekt moeten worden. Huurverhoging Wat dit laatste punt betreft delen B. en W. mee, dat het in de bedoeling- ligt alleen verbeteringen op beschei den schaal aan te brengen. En alleen dan nog wanneer de betrokken be woners zich daaree uitdrukkelijk heb ben akkoord verklaard. Bovendien moeten zij een verklaring onderteke nen, dat zij met de daaruit voortko mende hogere huur akkoord gaan. Teneinde tot een coördinatie en vlotte werkwijze te komen werd een com missie in het leven geroepen. Namens de gemeente heeft hierin o.a. wethou der A.. J. Kaland zitting. Verder is deze comissie samengesteld uit ver_ tegenwoordigers van de beide wo rn' ngbouwverenigingen. Voor de tijdsduur van deze herstel werkzaamheden wordt gerekend op een aantal jaren, terwijl dit boven dien in grote mate afhangt van het aantal wisselwoningen, dat men kan vrijmaken. Vrachtwagen in sloot Doordat de bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen, de heer A. v. S. uit Goes vrijdag in dè Hillewerveweg te Kapelle uit moest wijken voor een tegenligger, kwam hij in de sloot terecht. Het werd een hele toer om de vrachtwagen met aankoppeling weer uit zijn benarde positie te krijgen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Afdeling Zeeland A.T.C. besprak oscillograaf Onder voorzitterschap van de heer H. M. W. Makkink hield de afdling A.T.C. Zeeland haai- maandelijkse vergadering in het Nederlands Koffie huis te Middelburg. Op deze vergadering gaven de he ren De Graaf en De Klerk een uit eenzetting over een testapparaat voor motoren. Dit apparaat, een oscillograaf, bestaat hoofdzakelijk uite een beeldbuis zoals bij de tele visie. Met dii verschil echter dat hiel de elektrische werking van de auto motor wordt getoond. Door aansluiting aan de motor kan men uit het beeld constateren welke afwijking of fouten aanwezig zijn zonder de motor te demonteren. Na dit technisch overzicht van de moge lijkheden welke bereikt kunnen wor den met dit toestel begaven de le den zich naar garage Louise waar het toestel aan de praktijk werd ge toetst. Enkele wagens met aange brachte storingen werden onderzocht waarbij het testapparaat de fouten localiseerde. De commissaris der koningin in Zeeland, jkr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal op 1 augustus aanstaande twaalf en een half jaar zijn ambt bekleden. Het provinciaal bestuur zal liem op die dag een receptie aanbieden, terwijl het voorts in de bedoeling ligt hem ter gelegenheid van dit jubileum een stoffelijk aan denken te overhandigen. Daartoe is thans een rekening geopend bij de Amsterdamsche Bank te Middelburg, waar bijdragen gestort kunnen worden. Er is een comité van aanbeveling ge vormd, waarin zitting hebben de leden van Ged. Staten en de griffier, alsmede de voorzitters van de zes fracties in de Pro vinciale Staten. De architect H. Lussanet de la Sablomère van de rijksgebouwen dienst heeft bij het gemeentebestuur van Middelburg een plan ingediend tot het behoud van een oud Renaissancegeveltje. Dit geveltje, dat op de binnenplaats van het gebouw van de Provin ciale Planologische Dienst in de Nieuwstraat stond, werd bij een vrij ingrijpende verbouwing afgebroken cn is thans bij gemeen tewerken opgeslagen. Het plan van ir. Lussanet de la Sablo mère behelst de plaatsing van dit geveltje voor een nieuw te bouwen pand op een braakliggend terrein naast de Gasthuis-» kerk in de Lange Delft. Het gemeentebestuur zou niet afwijzend staan tégenover deze plannen, aldus bleek uit een mededeling op de jaarlijkse algemene vergadering van de Vereniging tot in standhouding van oude gebouwen te Middelburg, die zaterdag middag in café-restaurant „De Eendracht" werd gehouden. Herbouw naast de Gasthuiskerk Het door ir. Lussanet de la Sablonière geopperde plan wordt thans nader uitgewerkt door de Veerse architect L. Beije. In het te bouwen pand met de oude gevel zal de kunsthandel L. Dorlciin komen, die thans in twee winkelpanden op de hoek Lange Delft-Nieuwstraat is gevestigd. Deze panden vallen echter in het sane ringsplan en moeten worden afgebro ken. Van de gemeente heeft de heer Dorleijn reeds bericht ontvangen, dat het oude pand op de hoek Niéuw- straat per 1 augustus al ontruimd moet zijn. Tijdens de vergadering gaf Ir. Lussa net de la Sablonière een kleine toe- VAN TOT VEKKEERSDAG. Dinsdag zal voor Sas van Gent een dag zijn, die geheel in het teken van do verkeersveiligheid konit te staan, en het gaat hierbij voornamelijk om de jeugd. In het Olympiatheatcr zul len voor de lagere scholen gratis filmvoorstellingen worden gegeven. Ook liet mobiel teststation komt naar Sas, om de bevolking te testen op haar kwaliteiten als weggebruikers. Voor de ouderen zal er ook een film voorstelling zijn, namelijk *s avonds om 8 uur in de zaal van de Stijfsel- PRIK De „prik", die de kleuters in Oost- burg van de dokter hadden gekre gen als voorzorgsmaatregel tegen de een of andere besmettelijke ziek te, had kennelijk diepe indruk ge maakt. De volgende dag werd in de tuin, toebehorende aan de ouders van een der meiskes, tenminste druk „dok tertje" gespeeld. De poppen waren het slachtoffer. Die moesten naar de dokter, voor een prilc. De spreekkamer lag ach ter in de tuin. In een hoek, waar de brandnetels welig tierden. Daar werden de poppen één voor één grondig, in ondergedompeld, waarna de meiskes heur „kroost" sussend toesprekend, voldaan huiswaarts keerden. Dat die poppen het niet uitgilden, mag nog een ivonder heten.... fabriek, tot meerdere verbreiding van de verkeersvoorlichting. DELEGATIE. In het Aardenburgse gemeente huis arriveerde dezer dagen een delegatie uit Zuiddorpe onder lei ding van burgemeester M. A. B. Puylaert. Na de ontvangst op het gemeentehuis door het college van burgemeester en wethouders gold het werkbezoek van de Zuiddorpe- naren de nieuwe r._k. jongens school aan de Zuidstraat en het complex van gemeentelijke sport terreinen. PAPIER. De muziekvereniging Koninklijke Aardenburgse Fanfare is donderdag avond een grootscheepse actie begon nen. Het gaat om de inzameling van oud papier, dat de gelden zal moeten opbrengen voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Voorafgegaan door de drumband trok een oud-pu pier-vrachtwagen langs de hulzen. De eerste inzameling leverde flink wat kilo's op. Het ligt in de bedoeling voorlopig om de veertien dagen een dergelijke inzameling te houden. DIAMANT. Onder grote belangstelling vierde het echtpaar Martensvan Rijssel te Sas van Gent vorige week zijn gou den huwelijksfeest. Burgemeester R. A. J. den Boer ontving de echte lieden in de trouwzaal, waar hij hen hartelijk toesprak. De vele prachtige geschenken en hartelijke gelukwen sen wezen er op, dat voor deze fees telijke gebeurtenis grote belangstel ling bestond. lichting op het geveltje, waarvan er slechts enkele in ons land zouden zijn. Het geveltje is rijk bewerkt, maar mist de trapgevel, die er vroe ger waarschijnlijk heeft opgestaan. In de plaats hiervan heeft ir. Lussa net de la Sablonière er nu een „afge- snoten" dak opgezet, terwijl voor de onderbouw ook een nieuw ontwerp werd gemaakt. De toegang tot dc win kel en het bovenhuis komen naast de winkel. Besloten werd dat de vereni ging voor het behoud van dit geveltje een bedrag van 1000 beschikbaar zal stellen. Verwacht wordt, dat in het najaar met de bouw begonnen kan worden. (Op de andere punten van deze vergadering komen wij nog nader terug). Duits meisje overleed na ongeluk bij Nieuwerkerk Door auto-scooter getrokken bromfiets sloeg over de kop Een verkeersongeluk op de rijksweg tussen Oosterland en Nieuwerkerk op Schouwen-Duiveland heeft zondag het leven gekost aan het 17-iarige Duitse meisje Ursula Bruna uit Solingen. Zij reed als duo-passagiere op een bromfiets, die door een auto-scooter werd getrokken. Toen de bromfiets slipte en over de kon sloeg werd zij eraf geslingerd. Het meisje sloeg met haar hoofa tegen een in de berm staande betonnen paaltje. Met een zware schedelbasisfractuur werd zij per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee gebracht waar zii 's middags overleed. Haar verloofde, die de bromfiets bestuurde, brak een sleutelbeen en wei d eveneens naar het Zweedse RodKruis zieken huis overgebracht. Het meisje keerde met haar ouders en verloofde terug van een veertiendaagse vakantie, die in de Schouwse Westhoek werd door gebracht. Haar ouders reden in de auto-scooter; haar verloofde en zij zouden de terugtocht naar Solingen per bromfiets maken. Even na Zierik zee raakte de bromfiets defect. Waar schijnlijk wilden zij geen tijd verlie zen om het veer bij Zijpe op tijd te bereiken. De bromfiets werd met een touw aan de auto-scooter gekoppeld om op de rijbaan voor het snelverkeer te worden voortgetrokken. Dit ging enkele kilometers goed, maar tussen genoemde dorpen, vlak voor een hel ling, is de bromfiets gaan slingeren en raakte de Duitse jongeman de macht over het stuur kwijt. Het on geluk gebeurde 's morgens om kwart over acht. Dokter Van der Zande uit Nieuwerkerk verleende eerste hulp. KERKNIEUWS NED HJ5RV. KERK. Ds. J. TT, J, Hoffman te Koudekerlce ont ving een beroep naur de herv. gemeen te van Kruiningen. Ds. E. Durkstra te Koudckerke ('t Zand) ontving een beroep naar Almelo als zie kenhuispredikant. Canadese „moeder van het jaar" met vakantie in ons land Middelburgse van origine Mevrouw H. de Groot, echtgenote van chirurg dr. H. B. S. de Groot, is zaterdag niet haar twee kinderen uit Regi- na (Canada), waar zij tot „New Canadian" moeder van het jaar 1960 werd uitgeroepen, met de „Nieuw Am sterdam" voor een va kantie in ons land te ruggekeerd. Deze ere-ti- tel werd haar gegevai door een internationale handelsorganisatie, om dat zij in 1951, een jaar na haar aankomst in Canada, in Regina de Harrowschool voor de biele kinderen heeft gé- sticht, toen de derde school van deze aard in Canada. Mevrouw De Groot, die het probleem van schoolgaande debiele kinderen van nabij ken de, had zich met een advertentie tot ouders van debiele kinderen gericht om tot vestiging van een dergelijke school te komen. Zij' had succes. Werd er be gonnen met vijf leerlin gen en twee onderwijs krachten, thans telt de school tachtig leerlin gen en acl^t leraren. Bo vendien zijn er in do geheljs provincie nu al twaalf scholen voor de biele kinderen. Mevrouw De Groot is afkomstig uit Middel burg. Als sociaal werk ster werkte zij in Am sterdam, laatstelijk in Arnhem. Slot van pag. 1 armen en benen van de excerce- rende muzikanten in één bewe ging op en neer op de maat van de marsen, die Iiun eigen instru menten produceerden. Hét was een massale demonstratie van mu zikaal kunnen, waarmee de finale werd ingezet. En de aanblik had nog kleurrijker kunnen zijn, wanneer de diïe land machtkorpsen het spektakel in groot tenue luister hadden kun nen bijzetten. Maar „transport moeilijkheden" met de uniformen hadden een spaak in het wiel ge stoken, zo moest kapitein J. van Doorn aan het begin van de avond vanuit het regiekamertje, hoog boven dc ere-tribune, met excuses meedelen. Overigens had deze regisseur van de jaarlijks terugkerende „Taptoe- Delft in zijn annoncering van het geen Vlissïngen zaterdagavond te wachten stond, niets teveel ge zegd. Het werd een imponerend geheel, «■aarbij met name het samenspel tussen de gezamenlijke korpsen Dij „Nigtk falls in camp" met de mid den boven op het h.D.s.-gebouw ge posteerde hoornblazer een aparte vermelding waard is. Met zijn „Last Post" en daaropvolgende „Taptoe Infanterie" eiste deze eenzaam in schijnwerperlicht ge zette adjudant alle aandacht voor zijn solo-partij op, toen overal el- derj de lampen uitgingen. In vol ornaat Voor het zover was waren de haast verblindende lichtbundels, waar achter zich een capaciteit van 40.000 watt verborg, al vier maal eerder gedoofd. Telkens wanneer zij dan weer werden ontstoken marcheerde een van de muziek korpsen aan om zijn kwaliteiten door het Vlissingse publiek te la ten beoordelen. De Marinierskapel onder leiding van kapitein-directeur H. C. van Lijn schoten zette het programma in vol ornaat en groot tenue in. On- kwamen de kapelleden op om daar- berispelijke gelederen vormend na door spreiding, splitsing en cor rect „flankwerk" alle mogelijke formaties aan te nemen. De Koninklijke Militaire Kapel en t^e Garde Jagers respectievelijk onder commando van majoor-directeur R. van Yperen en sergeant-majoor J. H. Jansen namen het tweede programma-onderdeel voor hun re kening. Onmiddellijk gevolgd dooi de in donkerblauw tenue gestoken Belgische marinemannen, die met hun fel-wit afstekende koppels en enkiets hun capaciteiten onder lei ding van kapitein J. Hanikken ze ker niet verbloemden. Met een fijn zinnig show-optreden maakten de Garde-Jagers het slotstuk van de „individuele" taptoenummers tot een groot succes. Na het hijsen van de Belgische vlag ".i dc nationale driekleur op de h.-. s. speelden de gezamenlijke mu ziekgezelschappen de Braban<;on- ne en het Wilhelmus. Burgemees ter mr. B. Kol ff van Vlissingcn sprak een kort dankwoord en drukte de drie korpscommandanten de hand. Opgewekt het nummer „When the Saints go marching out" spelend verliet de Ma-iniers- kapel het stadion, gevolgd door de andere korpsen. „Taptoe'60" Vlissingcn behoorde tot het verle- RECEPTIE Het bestuur van de 70-jarige harmo nie „Ons Genoegen' 'zetelde in de middaguren in het „Scheldek war- tier" achter een rijk en fleurig met bloemstukken versierde tafel. Vele honderden belangstellenden in het werk van de Vlissingse muziekver eniging sloten zich daar ruim drie kwartier tot een grote rij aaneen om voorzitter F. Naerebout en zi jn medebestuursleden de hand 'te drukken. In zijn openingswoord stak deze alle Lichten kabel in de Westerschelde mislukt Het bergingsbedrijf W. A. van der Tak heeft met het bergingsvaartuig -.Walrus" geprobeerd de onlangsd oor ien anker van een zeeboot stukgetrok ken hoogspanningskabel van de PÏZ Borssele naar Hoofdplaat, bij Borssele in de Westerschelde boven M. van I water te krijgen. Door het zware gewicht van de kabel hadden de bergingspogingen geen suc ces. De staaldraden van het vistuig van de „Walrus" braken en het vaar tuig moest onverrichter zaken terug koren. Vandaag zal een duiker in het 45 meter diepe Scheldewater afdalen om de kabel aan zwaarder materiaal te bevestigen. Voordat de 7O-jarige muziekvereni ging „Ons Genoegen" 's avonds dui zenden toeschouwers naar haar feeststadion in Vlissingen trok, reci pieerde het bestuur zaterdagmiddag in het „Sclieldekwartier". Onder de vele aanwezigen, die lüer hun feli citaties kwamen aanbieden was de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff. Hier drukt hij de voorzitter van de harmoniede heer F. Naere bout, de hand. (Foto P.Z.C.) leden van „Ons Genoegen" een pluim op de hoed voor net werk, dat zij een vol seizoen lang avond aan avond hebben verzet om de ju- bileumfeestweek tot een succes te maken. Een speciale attentie had de heer Naerebout voor de heren J. en D. Valkier. Ten aanschouwe van de talrijke genodigden speldde hii bei de broers het zilveren korpsinsigne op de borst, dat 25 jaar „trouwe dienst" in dc vereniging hen had bezorgd. Naar het hoogste In een korte toespraak zag burge meester Kolff „Ons Genoegen" als een muziekgezelschap, dat steeds naar het hoogste heeft gestreefd en daarin is geslaagd. Hij noemde de jubilerende, zeventigjarige ver eniging een muziekkorps om trots op te zijn. De damesleden en de jongens en meis jes van het jeugdkorps hadden voor deze speciale feestdag hun portemonnee leeggeschud. "Ni bo den „Ons Genoegen" handschoenen voor de tamboers en een klarinet aan. Leden van het ere-comité, vertegen woordigers van de gemeente en haar onderscheidene instellingen, afgevaardigden van land- en zee macht cn van verschillende ver enigingen en organisaties gaven tijdens deze geanimeerde receptie acte de présence. Plaatsje om toch echt wat hoogtevrees te krijgen Het mooiste plaatsje bij dc „Tap toe '60"t die zieli zaterdagavond in Vlissingen nis een klaterend festijn van klank, kleur en bewe ging voor de ogen van duizenden belangstellenden afspeelde, heeft ongetwijfeld één van de mede werkers van deze show gehad. De adjudant-hoornblazer, die hoog boven op het h.b.s.-gebouw zijn „solo"-post bezet hield en via do mannen van de B.B.-verbin- dingsdienst in contact stond met zijn collega's op de begane grond, heeft daar een feeëriek overzicht gehad. Maar bijna was het hem al te mooi geworden Dat voorzag de onderofficier van de Kon. Mili taire Kapel 's middags bij de ge nerale repetitie al. Staande op net platte dak van de h.b.s. stak de adjudant met zijn gestalte toen niet voldoende boven de borstwe ring uit, om voor alle belangstel lenden goed zichtbaar te zijn. „Dan maar op de rand van het dak..." zo wilde men de moeilijk heid oplossen. Maar dat werd de hoornblazer toch een beetje te bar. „Een plaatsje om hoogtevrees te krijgen, als je het nog niet hebt", vond hij. Op aanwijzing van de kapitein-di recteur, majoor R. van Yperen, lieeft men toen achter de dak muur maar een plankiertje ge bouwd VANDAAG. Middelburg Electro: Robin Hood in Sherwood Forest, 19 en 21.15 uur, 14 jaar. City: Come Prima. 20 uur, a.l. Miniatuur Walcheren. Molenwater, geopend van $—22 uur. Vlissingcn Luxor. Kasim, de bandiei van Zhobe. 20 uur, 14 jaar. Alhambra: En dat we toffe jongpne zijn, 20 uur, alle leeftijden. Goes Grand: Onstuimige driften, 20 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2