PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pools schip met wapens en munitie onderweg naar Kongolese havenstad Matadi Acht voetballers bij vliegramp omgekomen TAPTOE '60: sprookje van muziek-discipiine REGERING LOEMOEMBA DOOR ONTSLAG VAN MINISTERS AAN HET WANKELENGEBRACHT HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 166 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen grlemaal tarief. Kleine advertenties ixnax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vlisslngen Walstr 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. i; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikree. red tel 2425. aüm te' 2094. Vulkaan de Etna werkt weer Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken 111 Brussel heeft zondagavond meegedeeld, dat een stap, is gedaan bij de Verenigde Naties naar aanleiding van berichten over een Pools schip dat met 300 ton wapens en munitie op weg zou zijn naar Kongo. De woordvoerder deelde niet mede, welke stappen door de Belgische regering van de Verenigde Naties zijn ge vraagd. In Brussel was zondagmiddag vernomen dat het Poolse scliip waarvan de naam nog onbekend was „de mond van de Kongo- rivïer naderde", waar Matadi, Kongo's Oceaanhaven ligt. Volgens de Belgische radio heeft België de Verenigde Naties bericht dat het eventuele lossen van de wapens en munitie op Kongolees gebied als een „oorlogshandeling" zal worden be schouwd. In doorgaans betrouwbare kringen in Warschau ontkende men zondag dat er een Pools vrachtschip met wapens en munitie op weg is naar Kongo. Men noemde de mededeling van Belgische zijde een wild gerucht, in omloop gebracht om vrees te wekken voor een communistische interventie in Kongo. houden op het vliegveld van Loekela. Hij zou daar zijn geland en onge deerd zijn. In de loop van de middag stegen vliegtuigen van de Belgische lucht macht op om nasporingen te doen naar de vermiste toestellen. Ben van de vliegtuigen werd hierbij beschoten. De piloot werd licht ge wond. Vliegtuig en helikopter vermist In Kongo zelf was het geduren de het weekeinde betrekkelijk rustig. Zondagavond werden een Bel gisch militair vliegtuig en een helikopter vermist van een vlucht naar liet gebied van de Beneden-Kongo. Aan boord van de helikopter bevond zich de Belgische be stuursambtenaar Rijckmans. Naar verluidt is zondagavond de piloot van het Belgische mi litaire vliegtuig dood in het wrak van liet toestel aangetrof fen. Het vliegtuig werd neerge schoten. Tn Leopoldstad werd echter verno men, dat de heer Rijckmans, een zoon van een vroegere Belgische gouver neur-generaal van Kongo, door Kon. golese militairen gevangen wordt ge- Militaire hulp Zondag is bekendgemaakt, dat se- cretaris.generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties drie Euro pese landen, een Aziatisch land en een Latijns.Amerikaans land ver zocht heeft troepen naar Kongo te zenden. Uit gewoonlijk betrouwbare westelij ke bronnen is vernomen, dat Ierland, Zweden, Zuid Slavië, Birma en Haïti tot de landen behoren die zijn aange. zocht voor troepenzendingen. Er is echter nog geen bevestiging, dat dit de landen zijn waarvan sprake is in de bekendmaking. De ontzaglijke moeilijkheden in Kon go dreigen volgens in Brussel ont vangen berichten te worden vermeer derd niet een kabinetscrisis. Zondag heeft de minister van economische zaken, Yav, per brief zijn ontslag bij minister-president Loémocmba inge diend omdat hij het regeringsbeleid niet meer met zijn naam wilde dek ken. Yav, die enige minister van de in Katanga overheersende Conakat-par- tij was, vertrok nog zondag niet een aantal partijleden uit Kamer en Se naat naar Elisabethstad. De aankon diging van zijn ontslag werd onmid dellijk gevolgd door berichten over het ontslag van drie andere minis ters, die echter niet officieel zijn be vestigd. Katanga Voorts dreigt de afscheiding van Ka- tanga Kongo in twee bijna gelijke delen te doen uitvallen. Minister-pre sident Tsjombe van Katanga, die de onafhankelijkheid van zijn gebied op een- persconferentie in Elisabethstad een „afgedane zaak" noemde, kon digde zaterdagavond aan, dat „de lei. ders van de provincies Kasai en Ki- voe met de regering van Loémocmba hebben gebroken en trachten een fe deratie te vormen met het zelfstan dige Katanga". In Brussel verklaarde minister-pre sident Eyskeus zaterdagavond na een speciale kabinetszitting tegen over journalisten, dat „een bijzon dere boodschapper contact heeft opgenomen met minister-president (Zie slot pQg. 5 kol. 2) De, vulkaan de Etna, die reeds enige dagen actief was, is zondagmiddag 1 tot eruptie gekomen. De eruptie, J die begon met een verschrikkelijke i donderslag, deed rotsblokken ter grootte van vrachtauto's rechtstan dig vele tientallen metei's omhoog- schieten. De boeren die op de hellingen van de Etna wonen, vluchten naar la ger grond en laten hun woningen en wijngaarden in de steek. DEENS TOESTEL IN ZEE GESTORT Foto: het vliegtuig wordt op liet droge getrokken. Leden van Deense Olympische ploeg onder slachtoffers Denemarken heeft zaterdagmiddag acht van zijn beste voetballers onder wie drie van de Olympische ploeg, ver loren bij een vliegtuigongeluk. Een chartervliegtuig dat hen voor een se lectiewedstrijd naar Horning op Jut land zou brengen stortte in de Sont, vlak nadat het op Jiet vliegveld Kas trup bij Kopenhagen was opgestegen. De enige overlevende was de piloot, die echter zware verwondingen opliep. Hij verloor beide benen. Van liet vliegveld af zag men hoe het toestel, het eigendom van een parti culiere maatschappij, het „Zones Redningskorps", van een hoogte van honderd meter in zee stortte, even voorbij het eind van de startbaan. Een machinestoring was waarschijn lijk de oorzaak. Vissers vertelden dat een der motoren uitviel toen het toestel een bocht maakte in de rich ting van Jutland. De drie leden van de olympische ploeg, die omkwamen zijn de 29- jarige Boerge Bastholm (eLf keer international), de 21-jarige Funck Jensen (Tier keer international) en de 20-jarige Arne Karlsen. die twee keer voor de Deense nationale ploeg was gekozen. De andere slachtoffers zijn Erik Jensen (29 jaar en twintigmaal international) Soern Andersen (23 jaar), Kurt Krahmer (20), Ib Eskildseu (19) en Erling Spalk (20). De Deense radio stopte alle amuse- GROOTS SLOT FEESTWEEK „ONS GENOEGEN" - VLISSLNGEN mentsprogramma's van zaterdag avond. Het is het ergste vliegtuigon geluk dat bij het vliegveld Kastrup geschiedde, sinds het neerstorten van een K.L.M.-toestel in 1947, waarbij toen ruim twintig mensen om het le ven kwamen, onder wie de Zweedse prins Gustav Adolf en de Amerikaan se zangeres Grace More. Naar de mening van Flemming Nielsen de sportredacteur van het blad „Poli- tiken" en lid van de olympische ploeg van Denemarken, zal het Deense voet balelftal in de toekomst geen gebruik meer maken van vliegtuigen om zich ln het land te verplaatsen. Dit werd tot nu toe gedaan om de spelers van het nationale elftal, die aan een geza menlijke training deelnamen enige malen in de maand bij elkaar te bren- Hoe men in het vervolg dan de spelers wil vervoeren wist Flemming nog niet. Hij zei te verwachten dat de reis naar Rome ook zal w orden gereorga niseerd. Het oorspronkelijk plan hield in dat het gehele olympische team op 21 augustus van Kastrup naar Rome zou vertrekken. Cubaanse piloot vloog door naar Jamaica Met pistool tweede man in cockpit in bedwang gehouden Een piloot van de Cubaanse lucht vaartmaatschappij, op weg van Ha vana naar Miami, heeft zondag avond zijn toostel met 50 passagiers bij Kingston aan de grond gezet en de autoriteiten van Jamaica politiek asiel verzocht. Tien minuten na de start trok de pi loot een pistool om de tweede man in de cockpit in bedwang te houden en zette koers naar Jamaica. Generaal Landoela uit Katanga verbannen Functionarissen van de veiligheids dienst van Katanga hebben zondag de gevangenneming van generaal Landoela bekendgemaakt, die acht dagen geleden door premier Loe- moemba tot opperbevelhebber van do Kongolese troepen is benoemd. De Katangese minister van binnen landse zaken. Moenogno, .heeft gene raal Loendoela op een persconferen tie in Elisabethstad getoond en ge zegd, dat de generaal onmiddellijk uit Katanga zou worden verbannen. De generaal kreeg geen gelegenheid tot spreken en werd in een Ameri kaanse auto weggevoerd onder gelei de van Belgische officieren en in heemse troepen. Op verzoek van premier Tsjombe van Katanga heeft de Belgische ma joor Champion het bevel op zich ge nomen van alle Belgische strijd krachten in Katanga. Hij volgt dc Belgische kolonel Weber op, die be noemd is tot militair adviseur van Tsjombe. Audrey Hepburn heeft een zoon a In een kraamkliniek te Luzern H heeft filmactrice Audrey He])- n s burn zondag liet leven ge- f! schonken aan een zoon. Moe- n der en zoon maken het uitste- M kend. Het gewicht van de ba- M by was bij de geboorte bijna H acht pond en een ons. Het jongetje had bij de ge- boorte donker haar en blauwe ogen en zal „Sean" gedoopt worden,- een Ierse jongens- naam. Volgens Mel Ferrer, haar echtgenoot, zal Audrey 1 Hepburn nog tien dagen in de s f| kliniek blijven en dan weer terugkeren naar de woning die het echtpaar bezit aan het meer van Luzern. Medio sep- Ié tember gaat bet echtpaar met de baby terug naar Hllywood p om aan een nieuwe film te n P werken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHii Volgens de weerrapporten van avond zeven uur: Den Helder, licht bewolkt, Ypenburg, half bewolkt, VHssingen. onbewolkt, Kolde, regen. De Bilt, geheel bewolkt, Twenthe, regen. Eindhoven, motregen. Euid-Limburg, geheel bewolkt, Helsinki, half bewolkt, Stockholm, onbewolkt. Oslo. half bewolkt. Kopenhagen, zwaar bewolkt. Aberdeen, geheel bewolkt. Londen, half bewolkt. Amsterdam, zwaar bewolkt. Rrussel, regen. T.uxemburg. regen, Harijs, regen. Bordeaux, zwaar bewolkt, Grenoble, licht bewolkt Nice, onbewolkt, Berlijn, half bewolkt, Frankfurt, regen. München. zwaar bewolkt. Zürich. zwaar bewolkt. Genève. half bewolkt. '.ooamo, zwaar bewolkt. Wenen, zwaar bewolkt, rnnsbruck, half bewolkt. Belgrado, zwaar bewolkt. Athene, onbewolkt. Rome. onbewolkt. Ajaccio, onbewolkt, 1 Madrid, onbewolkt, Mallorca, licht bewolkt. Lissabon, onbewolkt. 13 gr. 13 gr. 20 gr. 20 gr. 19 gr. 21 gr. 20 gr. 20 gr. 29 gr. 22 gr. 19 gr. 19 gr. 13 gr. 22 gr. 18 gr. 19 gr. 19 gr. 19 gr. 26 gr. 29 gr. 25 gr. 25 gr. -24 gr. 24 gr. 24 gr. 26 gr. 25 gr. 22 gr. 26 gr. 27 gr. 34 gr. 32 gr. 29 gr. 34 gr. 31 gr. 23 gr. MIDDEN OP liet betegelde pla teau van de Nieuwe Markt in Vlïssïngen was zaterdag avond een blauw-wit „levend" anker van kolossale afmetin gen te zien. Enkele seconden maar. Vier hoog oprijzende „schijnwerpernesten" stort ten er in de vallende scheme ring een zee van licht over uit en rond achtduizend paar ogen van op de tribues sa mengepakte toeschouwers keken vol respect op het kunststukje neer De negentig miltaire jnuzikan- ten van de Belgische Zee macht Kapel hadden dit licht, deze waarderende belangstel- Vijf militaire korpsen in een verlicht stadion SWiWWVVVWAAVWMW ling en het donderend applaus dat erop volgde, meer dan verdiend. Want terwijl de laatste tonen van een pittige mars weg-echoden tegen het massieven klankbord, dat de h.b.s. vormde, waaierde het korps aan het eind van zijn optreden plotseling uit tot deze symbolische en bijzon der opvallende slotformatie. Een staaltje van strakke militaire marsdiscïpline was het, gelardeerd met vrolijke muziek. '11 „Huzaren stukje", dat tekenend was voor de grootse „Taptoe '60", die de jubi lerende harmonie „Ons Genoegen" in haar stadion bracht. Tezamen met vier vaderlandse militaire korpsen: de Mariniers Kapel, de Koninklijke .Militaire Kapel, het Jachthoornkorps van liet Garde regiment Jagers cn het Tamboer en Pijperkorps van de Koninklijke Marine hebben de Belgische muzi kanten het slot van de feestweek in de Vlissingse „kuip" tot een evenement gemaakt, dat zijn weerga in Zeeland nog niet heeft gehad. Voor de ogen van het duizendkoppige publiek ontrolde zich op deze haast windstille zomeravond een sprookje van muzikale show, ge goten in de vorm van militaire stiptheid. Een stramien, dat zich het duidelijkst manifesteerde, toen de -240 kapelleden zich voor het In on berispelijk rechte gelederen marcheerden zij aan: de vijf mili taire muziekkorpsen, die zaterdag avond met ZJfO man sterk voor een overweldigende Taptoe 'GO" in het stadion van Ons Genoegen" op de Nieuwe Markt te Vlissingen zorgden. De jubilerende muziekvereniging had zich geen waardiger slot van haar feestweek kunnen wensen fFoto P.Z.C.) laatste half uur van de „Taptoe '60" aaneensloten en in gesloten .linïaalrechte gelederen met alle pracht en praal van schitterende uniformen en in het licht blikke rende instrumenten de „arena" binnenmarcheerden, als wilden zij de tribunes met vliegende vendels en slaande trom innemen. Finale-inzet Alsof een onzichtbare man aan touwtjes trokzo gingen de (Zie slot pag. 2 kot. 5) OPKLARINGEN, i Wisselend bewolkt met hier cn daar I enkele buien. Matige tot krachtige. I langs de kust af en toe harde zuid- I westelijke wind. Weinig verandc- ring in temperatuur. STR A X DVERWACHTING. (Van onze weerkundige 1 medewerker.) Vandaag matig strandweer met krachtige zuidwesten wind. Enkele buien, maar ook brede opklaringen. Temperatuur ongeveer IS graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: depressie bij Schotland blijft oceaan- lucht aanvoeren met wisselvallig strandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1