PAGIMA Als mannen koken, werken ze vaak netter en nauwkeuriger dan vrouwen Ju deje vahnwtieti^d hnw WINTERMODE 1960-19Ó1: laken in warme tinten Op „kookcursus voor mannen" in Middelburg is het bewezen ontharing depilan 0 ZATERDAG 16 JULI I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Advertentie) ZIET U „HEM" LIEVER NIET IN DE KEUKEN (Van onze redactrice) VRAAG EEN VROUW wier man zich op gezette tijden graag aan het beoefeneen van de edele kookkunst overgeeft, hoe zij denkt over deze keuken-activiteiten van haar echtgenoottien tegen één dat haar antwoord luidt: v,Hij kookt heel lekker...... maar hij maakt zoveel spullen vuil:Een aanrecht vol gebruikte pannen en schalen laat hij achter.Een veel gehoorde va riant op deze klacht is de verzuchting dat de kokende echtgenoot het liefst dure schotels bereidtexquise slaatjes, bizarre bitter- hapjes, of ingewikkelde maar bijzonder lekkere desserts. En ook op deze verzuchting volgt dan meestal de opmerking over al het vaatwerk dat „de man in de keuken" blijkbaar nodig heeft bij het uitleven van zijn culinaire aspiraties Wie zelf door het leven gaat met een echtgenoot die de keuken alleen be treedt als hij 's morgens naar de badkamer gaat, omdat de badkamer toe vallig aan do keuken grenst, is uiteraard dubbel nieuwsgierig naar dat fenomeen „man in de keuken". Want een fenomeen mag men de kokende man toch gerust noemen! Ilij vormt met zijn „mede-kokers" waarschijnlijk maar een gering groepje temidden van het leger van dagelijks kokende huisvrouwen. En toch zal dat geringe groepje in de toekomst wellicht in aantal groeien. Want op gezette tijden duiken er berichten op voor kook cursussen voor mannen, die nu eens hier en dan weer daar in het land gegeven worden. Meestal spe len die kookcursussen zich af bin nen de muren van een huishoud school en waar kan men de „kokende" man beter observeren dan tijdens zo'n kookles, gegeven door een charmante kooklerares? Dat de lerares charmant is: daarover is tenminste dat groepje „kokende" mannen, dat gedurende de afgelopen weken een kookcursus van acht lesen heeft gevolgd in de huishoud- en in dustrieschool te Middelburg, het roe rend eens! Achttien man sterk heb ben ze zich een paar maanden ge leden in dit culinaire avontuur ge stort, teneinde zich in de kookkunst althans zó ver te bekwamen dat ze bij voorkomende gelegenheden het „éigen potje" zullen kunnen koken. Eij voorkomende gelegenheden: als de vrouw des huizes bijvoorbeeld wordt uitgeschakeld door ziekte, of wanneer dringende familie-aangele genheden haar aanwezigheid elders vei*eisen. Deze overweging geldt dan uiteraard alleen voor de getrouwde deelnemers aan de cursus die hier gegeven wordt onder auspiciën var. de plaatselijke commissie van de stichting huishoudelijke en gezins voorlichting, maar ook vrijgezellen maken deel uit van deze groep „ko kende mannen", en zij hopen het geleerde op zeker ogenblik in de praktijk te kunnen brengen ter op- fleuriiig van het „kostgangers-be staan" in een pension. Weer andere deelnemers zijn adspirant-kampeer- ders. die deze zomer het eigen va kantie-potje willen gaan koken. Te genover die uiteenlopende beweegre denen staan echter wel unaniem enthousiasme voor en toewijding aan het gewone werk van het koken! Aardappelsmoeilijk" Want een toegewijde indruk maken ze, zoals ze daar op een rij in het kooklokaal over hun potjes en pan netjes gebogen staan. Allen zonder uitzondering voorzien van een schort, dat do kleding moet beschermen tij dens onverhoedse „uitschieters" tij dens do kokerij; en die schorten al leen zijn al de moeite van het be schouwen waard. Schorten met rozen, met een streepje of een biesje, witte verpleegstersseliortenMaar de bontheid van deze heterogene verza meling voorschoten valt de heren zélf blijkbaar niet op verdiept als zij zijn in een karweitje dat zeker niet tot de gemakkelijkste keuken- werkzaamheden gerekend kan wor den: het koken van een pannetje rijst. Kurkdroge rijst moet het wor den, want die rijst moet straks ge transformeerd worden tot bet een- pans-recht van deze laatste les: nasi-goreng. Met de rijstkokerij blijkt het nog al mee te vallen, want de diverse porties zijn redelijk droog van consistentie, terwijl ook het aan branden blijkbaar nogal omzeild kon worden. Al verklaren enkele van de kokende mannen wél, van mening te zijn dat met stomen betere resultaten te bereiken zijn op het gebied van rijstkokerij... Overigens vonden alle deelnemers het koken van aardappels eigen lijk wel veel moeilijker! De nasi-goreng, die hier in de maak is, vormt het exotisch sluit stuk van het achttal menu's dat in de afgelopen acht weken „uit de bus" is gekomen. Menu's die gerang schikt konden worden onder het „dagelijks keukenwerk" van de een voudige Hollandse maaltijd en die achtereenvolgens vermeldden: een stamppot van rauwe spinazie met uit gebakken spek; Deense rijstsoep met gebakken aardappelen en sla; aard- Nolcende mannen werken vaak nauwgezetter dan vrouwen: een mes puntje van dit, drie mespuntjes van dalniet meer en ook niet minder! (Foto P..Z.C appelen met rabarber en een varkens lapje, gevolgd door een custardvla met yoghurt; worteltjes met runder lappen, bloemkool met gehakt en flensjes; groentesoep. Over de Deen se vla die ook op het programma stond, waren de amateur-koks zelf bijzonder verrukt; en verder hebben ze koekjes en cake gebakken. Cake, die er zijn mocht! Opruimen! En is liet nu waar, dat zo'n groep kokende mannen een onvoorstelbare rommel maakt? De kooklerares ont kent het met klem. „Ze ruimen alles keurig op netter vaak, dan dames cursisten dat doen!" Met deze laat ste toevoeging kunnen wij het doen, lezeressen Kokende mannen, zo merkt men voorts tijdens zo'n kookcursus, zijn er veel meer „in" dan vrouwen. Wat de vrouw min of meer gedachteloos als routine-bezigheid aan gasfornuis en aanrecht verricht, wordt door de kokende man met een haast devote aandacht gedaan. Hij houdt zich angstvallig aan het recept en zijn nasi-goreng wordt dan odk een alles zins verantwoord produkt met één mespuntje van deze, en drie mes puntjes van die kruiden: niet meer en niet minder! Het verhaal, dat alle mannen bij het koken zoveel mate riaal vuil maken, berust op een fa beltje: ook dat kan men hier verne men. „Ze maken beslist niet overdre ven veel vuil", zegt de kooklerares, maar voegt er wel aan toe dat de he ren nogal eens naar 't verkeerde ma teriaal gxijpen en bijvoorbeeld de thee doek gebruiken voor het schoonma ken van het fornuis. Waarom deze kookgrage mannen zich opgaven voor een cursus? Het lijkt toch voor de hand te lig gen dat de man, die zelf wil leren koken, thuis bij vrouwlief in de leer gaat. „Van je vrouw kun je niet leren koken", zo vat één der heren (met instemming van zijn gehuwde mede-leerlingen) het ant woord op «leze vraag samen. Waarom niet? Ze weten het ei genlijk niet, zeggen ze aarzelend maar de toeschouwster snapt het wèl, wanneer na afloop van deze laatste kookles de respectie velijke vrouwen en verloofden van do amateur-koks het kooksel mo gen komen proeven. De dames zijn namelijk over het al gemeen wel te spreken over de smaak en kwaliteit van de nasi-goreng, maar ze worden wat „kopschuw", wanneer de mannen enthousiast ver klaren dat ze in de toekomst nu ook thuis de maaltijd wel eens zullen ver zorgen. Op zaterdag of zondag bij voorbeeld„We zullen wel zien", zegt één van de dames voorzichtig en haar gezicht verraadt heel duide lijk dat ze het allemaal wel aardig vindt, maar er niets voor voelt, haar vaste plaats in de keukeu op gezette tijden af te staan aan haar gemaal. Het wordt wel duidelijk, dat dit in vele gevallen de verklaring kan zijn van het feit. dat een man van zijn echtgenote niet zou kunnen leren ko ken ze wil het hem eenvoudig niet leren! Gelukkig dus muur, dat er tegen woordig kookcursussen voor mannen zijn, waar de man die gefascineerd wordt door de knust van het koken, de onmisbare basis voor liet aanleren van de kookkunst kan leggen. Maar Met „al die rommel" valt het erg mee: da mannelijke cursisten rui men de boel vaak zelfs nétter op dan dames-cursisten dat doen (Foto P.Z.C.) dat gebrek aan waardering van de zijde der (meeste) huisvrouwen? Dat verdwijnt helaas pas dan, wan neer die huisvrouwen op zeker ogen blik ondervinden hóe bijzonder pret tig het kan zijn, wanneer de echt genoot do" keukentaak kan overne men tijdens ziekte of tijdelijke afwe zigheid van de vrouw des huizes! Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 Wanneer bij liet strijken van een japon de zoom bijzonder weerbarstig is en maar blijft bobbelen, wil het wel eens helpen als men de zoom eerst aan de ver keerde kant met een zo heet mogelijk ijzer opperst. Daarna op de goede kant de zoom nog een keer strijken: met een ijzer, dat niét heet, maar gematigd-warm Is. Anders strijkt U de bobbels eruit en schroeiplekken erin In elke keukenkast is wel een busje of zakje niet „gewoon" laurierblad te vinden maar het Javaanse laurierblad, dat de welluidende naam „daon salam" draagt, kennen niet zoveel huisvrouwen. En toch zou het in geen enkele keuken kast mogen ontbreken, want behalve In rijsttafel-bijgerechten waaraan het zo'n karakteristieke smaak geeft. kan salamblad ook in soepen of bouillon worden meegetrokken. Het geeft een heel apart pittig smaakje eraan maar het moet wel met mate gebruikt worden! Een heel klein stukje is meestal al vol doende. Zonnematrasje van badstof Aan het strand of in het zwembad ligt men, al zonnebadend, meestal op een handdoek of een badlaken, maar wilt U wat comfortabeler liggen, dan is zo'n zelfgemaakt zonnema trasje van badstof dé oplossing. Bad stof kan men namelijk per meter kopen en het matrasje kan dus net zo lang worden gemaakt als U zelf wilt. Koop, behalve de benodigde hoeveel heid badstof, enkele van die dunne schuimplastic badmatjes. Het ma trasje bestaat namelijk uit segmen ten" waardoor het opbouwbaar is :n als een tasje kan worden meegeno men. De bedoeling is nu, dat twee stukken badstof van gelijke lengte aan drie kanten aan elkaar worden gestikt. Aan de vierde kant die nog even openblijft, worden de stukken schuimplastic naar binnen gescho ven, met tussenruimte van een paar centimeters. Op die tussenruimte wordt de stof in de breedte een paar maal doorgestikt, zodat elk stuk schuimplastic als het ware een eigen hoesje krijgt. Is het matrasje lang genoeg, dan wordt de vierde zijkant ook dichtgestikt, aan hoofd- en voe teneind worden tweehengseltjes ge zet en na het zonnebad vouwt U het matrasje „segment voor seg ment" in elkaar, om het tenslotte aan de hengseltjès als 'n tasje mee te voeren. Het is natuurlijk wel be langrijk om vooral dun schuimplas tic te nemen, anders lukt het niet met die opvouwerij. Dan ozchh) C iet OZOUH) Als er iemand is die zich tekort gedaan en onzeker voelt, dan is het de vrouw van middelbare leeftijd. Zij kijkt niet vriendelijk meer en stel lig niet tevreden. Zij loopt eerder rond met een uitdrukking van: Ik kan het nok niet helpen dat ik al zo veel jaren heb geleefd. Ik heb werke lijk het ouder worden niet uitgevon den. Maar ik doe tenminste wat ik kan Inderdaad spant zij zich braaf in om dat feit van haar middelbare jaren zo veel mogelijk te camoutleren. Zij zet een koket hoedje op en trekt een vlot jasje aan. Zij loopt, zelfs in hartje winter, op lichte schoenen die haar moeder met een misprijzend neusop- halen zou bekeken hebben. Is dat nu een kleur om mee op stap te gaan als het regent of de dooisnecuw de stra ten tot modderpoelen maakt? Zij spant zich werkelijk naar vermogen in om vooral stukken jonger te schij nen dan zij is. Zij voelt zich niet min der dan schuldig als zij de adverten tie-pagina's doorkijkt. Aan alle kan ten wordt zij aangestaard als een overjarige curiositeit die allang uit de circulatie had genomen moeten wor den. Waarom gebruikt zij dat allernieuw ste vermageringsmiddel niet waardoor zij in een paar weken kilo's afvalt? Schaamt zij zich niet om nog langer met die maat zesenveertig haar mede mensen onder de ogen te komen? Wat helpen alle vlotte jasjes en fleurige hoedjes bij een taille als een baalzak en een heupwijdte als n biervat? Zij moet het zelf weten, maar als zij wil meedoen zullen er ponden en ponden afmoeten Hoe wil zij anders nog in die moderne sportieve pantalon met nauwe pijpen passen, waarmee zij onvervaard de keukentrap moet beklimmen om ais een volleerd vakman haar muren te behandelen of haar plafond te ver ven Kan zij met die omvang op ccn scooter klimmen of een cha-cha-cha dansen Kan zij ooit sportief, noncha lant, vlot en ultra-modern zijn als zij zo duidelijk haar middelbare leeftijd etaleert? Het is haar geraden dat zij jong blijft, al is het alleen maar uiterlijk, met iis- tig gecamoufleerde rimpels en geverf de haren, want vandaag de dag be- hooi-t de wereld aan de jeugd. De mo de begint bij de kinderkamer, de pla- tenindustide dingt naar de gunsten van de nog-geen-twintigjarigen, de huwbare leeftijd kruipt steeds dichter naar de schooldeur toe Als er één een ongeneeslijk minder waardigheidscomplex dreigt op te lo pen, is het de vrouw die halverwege de veertig zichzelf in de spiegel be ziet. Hoe jeugdig en welverzorgd zij zich ook kleden mag: zij voelt zich geestelijk buitengesloten, hors con cours, een wezen "dat allang niet meer meetelt „de paw (jonid ow W redde w De zomer niet zijn va kantieperioden kan nog al eens een verrassing opleveren, in de vorm van onverwachte logés Zelfs al woont men nóg z.o ver van familieleden en vrienden af, dan ge beurt het tocli zeker éénmaal in die zomer, dat plotseling 'n vakan tiehoudend familielid of een goede vriend voor de deur staat. Vooral nu steeds meer mensen per scooter of automo biel de vakantie plegen door te brengen op plaatsen, waar ze voor dien maar zelden kwa men.... Daar staan ze dus op de stoep, de onverwach te bezoekers, en U wilt toch wel graag goed voor de dag komen met een maaltijd, die er zijn mag. In zo'n geval kan „de pan bouillon" U een heel eind brengen! Want wie een koele be waarplaats in haar wo ning heeft, zou eigen lijk altijd een flinke pan bouillon in huis moeten hebben. Niet al leen kan men van zo'n voorraadje vleesnat naar believen afnemen, om een bordje soep- vooraf te maken, wan neer men daar plotse ling zin in heeft, maar ook voor het maken van sausen, croquetjes, ge vulde tomaten vult U zelf maar verder in kan men „putten" uit die bouillonpot. En zijn dus die onverwachte lo gés gekomen, dan kan het menu met weinig moeite worden uitge breid met een soepje, een ragout of wat dies meer zi j. Naast die pan bouillon horen dan natuurlijk nog wat meer ingre diënten te staan: een paar blikjes soepasper ges en champignons, een blikje kippevlees, tomatenpuree. soep groenten in blik... Wie het voorraadje een beetje op peil houdt, zal er méér dan eens ple zier van hebben wan neer er „onverwachte eters" aan tafel zitten. „Vadermoorders" voor dames (Van een medewerkster). Bruingebrande joffers liggen in de etalages van reisbureaus onder wui vende palmbomen te kijk, ir van die helemaal nietsjes die zonnepak- jes heten. Wij ook zo'n helemaal nïetsje, denken we dan en we gaan rusteloos op zoek naar clat ene zon- nepakje, waarin wij straks onder palmbomen bruinverbrand te lrijk willen liggen. Meest U maar lekker lastig, in warenhuizen en modezaak- jes; helemaal nietsjes zijn tenslotte duur genoeg om inclusief lastig-zijn te rekenen. Het zal trouwens liet winkelmeisje en de mevrouw in de modezaak een zorg zijn wélk hele maal nietsje U koopt; hun zomersei zoen is al goed, dank zij De Bilt dat beurtelings een pietsje zon en een scheut regen uitdeelt, zodat voor het eerst in drie jaar de zouierverkoop in de mode over de lielo linie best is: badpakken én regenjassen zo merjurkjes én zomermantels. TOBBEN. En als U straks lekker bruinver brand onder de palmen ligt gelukkig te wezen in uw zonnepakje, dan hebben modemensen volop zorgen: over uw wintergarderobe denkt U daar eens aan: over uw winterjurk- jes en uw nieuwe mantel en uw nieuwe hoedje straks, als U terug komt van vakantie en weer wat bij- gespaard hebt over al dat moois voor U, liggen modemensen nach tenlang te tobben. Wat zou ze willen hebben?, dubben ze dan, wat moet dat mens nu dragen, straks als het koud wordt? Ze komt met herinnering aan zomer se stranden en blauwe luchten, aan roestbruine en groengevlekte berg hellingen en wit gekalkte huisjes te rug van vakantie en zou ze dan violet willen dragen? en grijze en mauve en. wijnrood en zwart? En dan nog de modellen, voor een win termode nadat wij vrouwen op vakantie twee heerlijke weken in twee strikjes gekleed op het strand hebben gelegen, onder de palmen? Ziet U, zulke zorgen hebben inode- menseu bij volop zomer: wat dragen we 's winters? Ze moetennuinko- l»en natuurlijk, om na de uitverkoop van zomerspul de etalages te kunnen vullen. Maar wat? wat zegt Pa rijs? Parijs zegt: zwart. En Parijs zegt: laken. En Parijs zegt: vier kante sluiting van voren. Er komt ook roodbruin laken, vossenrood of vossenbruin, fel rood als van de mantels van de spahis, en mauve en violet cn grijze tinten alles voor lakense mantels. Bronsgroen en wijnrood zal er ook bij zijn, voor lichter laken dat voor tailleur ge bruikt wordt. Heel modieus zullen zijn de reversi bele stoffen: rood aan de ene kant met een zwart-witte ruit aan de an dere kant. Of zwart met een tartan ruit. Beige met gestreept beige bruin. Effen rood met tartan in rood. Beige met bruine tartan. Effen grijs met ander effen grijs. Beige met olijfgroen. Zwart met zwart witte ruit. Doorgaans zullen die stof fen tweeds meestal of ratiné verwerkt worden tot mantels met een hinnenkleur die alleen zichtbaar wordt bij manchetten, bij de kraag en van voren als de slippen open- waaien. Tweeds zullen komend win terseizoen zwaar gekorreld zijn -al zijn ze niet zo zwaar in gewicht. Lichtgewicht wordt de mousseline, doch die krijgt wel volume: mousse line wordt zoiets als harig wollen gaasdoek en er zal zelfs wollen kant zijn. Crêpes worden ook mode. in zwart, voor gekleed mïddagtoilet. Voor de japonnen verder: jersey en flanel voor wat men noemt „de easjr dress de makkelijke japon, die ge raffineerd van coupe zal zijn. Japon nen krijgen geen kraagjes; ze heb ben strakke lijfjes of ze bloezen over ceintuurs, de heupstukken zullen vrij strak zijn en een soort juk vormen, daaronder komen plooien die pas hal verwege het been zitten en meestal ingevouwen zijn: de rok lijkt strak cn heeft toch ruimte als men loopt. Teenagers zullen in het straatbeeld nog meer opvallen dan ze toch al doen: ze zullen tartans dragen Schotse ruiten, in zwart-wit, in bei ge bruin of in helder groenen en steenrood. En het allernieuwste: mantels, tail leurs en zelfs japonnen krijgen stij ve opstaande kraagjes als van oude uniformen vadermoorders, zoge zegd. En laat niet uw man er U om uitlachen, want hij weet nog niet wat de allernieuwste herenmode is in Parijs: het tot in de hals dicht geknoopte jasje als een dwang buis. Zeg het 'm nog maar niet; laat hem eerst maar op vakantie gaan, in z'n zwembroek. En dat terwijl de werkelijkheid juist het omgekeerde doet ervaren, i voor wie moed en humor genoeg bezit om uit de eigen ogen te durven kijken. Want de vrouw van middelba re leeftijd is, in tegenstelling tot die hooggeloofde oppermachtige jeugd, een benijdenswaardig wezen. Niet voor de bewierookte teen-ager, maar juist voor haar ligt de wereld wagen wijd open als zij het maar durft erkennen. Zij kan lachend haar eigen zin vol gen, en van het leven genieten waarop zij recht heeft. Als zij ongetrouwd is. heeft zij meestal het hoogtepunt in haar carrière bereikt, verdient zij een goed salaris en kan zij zich op enige luxe trakteren. Zij is dan onafhankelijk, bekleedt vaak een leidende of in eik geval min der ondergeschikte positie, en heeft met enige handigheid ook wel een eigen woonruimte weten te scheppen. Wat let haar om nu. na jaren van hard werken, zich bij tijd en wijle eens de romantiek van haar jeugd te herinneren, en onbekommerd op stap te gaan naar de gelukzalige oorden waarvan de naam al op de schoolban ken als een toverformule werkte? De Rivïèra, Venetië, Florence, Major ca, Egypte of Lapland desnoods Reizen is geen hacheliike onderne ming meer, maar er valt nog altijd wonderwat te ontdekken voor wie met nieuwsgierige ogen geboren is. De getrouwde vrouw van midden veertig: als zij verstandig is kan zij immers haar geluk niet op. De druk ste jaren met de kinderen zijn voor bij. Die redden nu zichzelf wel wat die zouden zich woest beledigd voelen als zij nog langer in hun vakantie met de hele familie opgescheept zaten. Lóat zij zich zelf vermaken zij heeft er nu eindelijk alle tijd voor. Zij behoeft geen koffers meer vol te pakken met kinderkleren en speel goed en boeken en de honderd kleinig heden die een verhuizing in de grote vakantie nu eenmaal meesleept. Zij behoeft zich niet meer te behelpen in een veel te klein zomerhuisje of de moed erin te houden bij zeven dagen slecht weer. Zij behoeft niet meer te draven, te slaven, bezig te houden, op te beuren, te verbinden en eindeloos, eindeloos op te ruimen en af te was sen. Zij kan nu eindelijk eens gaan en staan waar zij wil. Nu kan zij haar leuke hoedje opzet ten en haar vlotte jasje aantrekken, de deur achter zich dichtdoen en on bezorgd denken: weet je wat, ik ga vandaag eens naar het openluchtmu seum. Dat heb ik altijd al eens willen zien. Vader gaat vandaag de hele dag uit vissen met een kennis zal ik daar zeker alleen thuis blijven zitten zoiets kan alleen als je vijfenveertig bent. geluksvogel. SASKIA. Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7