Controle afvalwater Westkapelle leidt tot geschil met Polder r •mm DODE EN TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING ONDER B. OP ZOOM Zeeuwse Almanak ZAK VAN Z.-BEVELAND NOG GEEN TOERISTENGEBIED OUVERTURE TOT „ONS GENOEGEN"-TAPTOE Cjabri'élse Agenda 2 PROVINCIAL El ZE EU W SN COURANT ZATERDAG 16 JULI 1960 ZEEUWSE KWESTIE VOOR RAAD VAN STATE G.S.Polder moet de kosten betalen Polder Walch.nota naar gemeente Mag een polderbestuur, wanneer het controle uitoefent op het door een gemeente in de polderwateren geloosde afvalwater, het gemeentebestuur een rekening voor deze controle-kosten sturen? Deze vraag was wel de belangrijkste in het geschil tussen het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren en het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, dat gisteren door de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State in het openbaar werd behandeld. God. Staten hadden deze vraag trouwens ontkennend beantwoord, waar mede het dagelijks bestuur der provincie lijnrecht inging tegen de op vattingen van het polderbestuur. Het bestuur van dc polder Walcheren had aan het gemeentebestuur van Westkapelle een vergunning verleend voor het lozen van voorgereinigd ri oolwater op de kreek bij Westkapel le, maar aan deze vergunning een aantal voorwaarden verbonden, wel ke door Ged. Staten werden vernie tigd. Deze beslissing van Ged. Staten was voor het polderbestuur aanlei ding om bij de Kroon in beroep te faan. [r. B. Klomp, die met ir. Visser na mens het polderbestuur naar Den Haag was gekomen herinnerde er eerst aan, dat het polderbestuur aan de vergunning een voorwaarde had verbonden voor de slijkdroogbedden bij de gemeentelijke zuiveringsinstal latie, omdat men een waarborg wil hebben voor een verantwoorde behan deling voor het slik, dat uit het riool water van Westkapelle komt. Hij meende dan ook, dat Ged. Staten ten onrechte deze voorwaarde geschrapt hadden. Meer uitvoeriger stond mr. Klomp stil bij de kwestie van de dooi de polder aan de gemeente Westka pelle te berekenen kosten voor con trole van het te lozen water. „De waterschappen mogen wel degelijk voorwaarden stellen, wanneer ge meenten hun afvalwater in de pol derboezem lozen", zo zei mr. Klomp. Voor de polder Is het van groot belang, dat er volgens de voor schriften gezuiverd afvalwater in de polderboezem komt. Wanneer een polderbestuur hierover zeker heid wil heben, dan is het toch normaal, dat men hier controle uitoefent. Maar dan is het even normaal, dat de kosten van deze controle door do vergunninghou der worden betaald, zo vond mr. Klomp, die met verbazing het zoals hij het noemde. simplis tisch en onjuiste advies van de rijkswaterstaat had gelezen, dat deze kosten niet aan de gemeente Westkapelle doorberekend zouden mogen worden. Eerder nadelig „De noodzaak van een goed func tionerende zuiveringsinstallatie en een centrale lozing van afvalwa ter in een polderboezem, betekent voor een polder eerder een nadeel dan een voordeel. Omdat een ge meente haar afvalwater in de pol derboezem loost, zal een polderbe stuur dan extra kosten moeten be talen", mr. Klomp achtte dit on juist; niet het minst ten aanzien van de ingelanden, die dus ten be hoeve van een gemeente voor ex tra kosten zouden komen te staan, in de vorm van een hogere aan slag. Wanneer een fabriek in een polder haar afvalwater loost, moet dit bedrijf toch ook de kos ten betalen. Geen voorwaarde De vertegenwoordiger van het pro vinciaal bestuur, de referendaris ter provinciale griffie, de heer J. C. de Pagter, maakte eerst een opmerking van de voorwaax-de voor de slijk droogbedden. „Het betreft hier geen voorwaarde voor de zuivering van het water, maar voor de afvoer van het slib", zo zei hij. „Hét afvoeren van het slib is een taak der gemeente, het polderbestuur heeft hier niets mee te maken, dus kan het ook hiervoor aan de gemeente ook geen voorwaarden stellen." Vervolgens onderstreepte de heer De Pagter nog eens, dat liet polderbe stuur niet gerechtigd is om voor de controle van het afgevoerde water aan de gemeente kosten in rekening te brengen. Westkapelle heeft een zuiveringsinstallatie, waar nog bij komt dat de Kreek zo groot is, dat een vervuiling door het afgevoerde rioolwater vrijwel uitgesloten is. Bovendien heeft het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater (RI- ZA) het goed gevonden, dat niet al het water gezuiverd behoeft te wor- den afgevoerd. Wanneer men de ge. dachtengang van het polderbestuur volgt, zou dit betekenen, dat- ook voor ongezuiverd afvalwater controle-kos ten zouden moeten worden betaald. Mr. Witsen namens het gemeentebe stuur van Westkapelle sprekend, meende dat het polderbestuur niets te maken heeft met de slijkdroogbed den bij de zuiveringsinstallatie. Dit is een terrein van de gemeente. De polder mag zich alleen maar interes seren voor het resultaat van de zui vering van het afgevoerde water. Wel inzage Voorts bestreed mr. Witsen de op vatting van het polderbestuur, dat aan de gemeente een rekening ge zonden zou mogen worden voor de kosten en controle van het in de pol derboezem ingevoerde water. Boven dien wil men nog een controle op de zuiveringsinstallatie hebben. Maar deze controle is primair een taak van de gemeente, omdat de installatie haar eigendom is. Natuurlijk laat ook de gemeente Westkapelle regelmatig haar in stallatie en het gezuiverde water controleren. Het gemeentebestuur is wel bereid het polderbestuur in zage van de controle-rapporten te geven. Mede naar aanleiding van een opmer king van ir. Visser, deelde burge meester T. H. de meester mede, dat het technisch bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten de zuiveringsin stallatie en het gezuiverde water chemisch onderzoekt. De Raad van State zal later advies over dit geschil aan de koningin uit brengen. de enige echte Sedert 1912 Fielser uit Hoek door auto gegrepen en gedood In de nabijheid van zijn woning in de buurtschap „De Ivuol" bij Hoek is landbouwer P. Dieleman vrijdag middag op zijn fiets door een auto gegrepen en daarbij op slag gedood. De 53-jarige landbouwer wilde, ko mend van een stuk land, de weg oversteken en lette daarbij niet vol doende op het verkeer. Het gevolg was dat hij werd aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer J. M. uit IJmuiden. Dokter Hof stee, die spoedig ter plaatse was kon slechts de dood constateren. Het stof felijk overschot werd overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Ter- OP HUYBERGSEBAAN Centrale verwarming S AWE MA NV Hedetilraal 19 -'Middelburg Tel. 611802962 Ir. A. Ovinge uit Alkmaar slachtoffer ongeval Op de Huijbergsebaan onder Ber gen op Zoom heeft zich vrijdagmor gen een ernstige autobotsing voor gedaan, waarbij ir. A. Ovinge uit Alkmaar om het leven is gekomen. De heer Ovinge was in de jaren 3.985- 1938 in Zeeland werkzaam als rijks- landbouwconsulent. Uit de richting Huijbergen kwam omstreeks negen uur een auto aan gereden met aan het stuur aanne mer A. de K. uit Bergen op Zoom. Toen hij het onoverzichtelijke kruis punt met de weg naar het vakantie centrum „De Kloof" wilde passeren, naderde daarvandaan juist de auto van ir. J. K., rentmeester van de do meinen te Breda. Een botsing was onvermijdelijk. De wagen van de heer De K. reed de andere auto in de flank aan. Door de botsing sloeg de atuo van ir. K. om en vervolgens be landde deze tegen een elektrici- teitsmast. De portieren van de auto werden opengerukt en de mede-inzittenden van de bestuur- VAN uitvin TOT VREEMD. De landbouwer A. Pladdet te ÏJzen- dijke deed in zijn erwlenveld wel een erg vreemde ontdekking. Er lag na melijk een kleine parachute waaraan een geheimzinnig apparaat was be vestigd. Op een bijgevoegde kaart werd in vier talen vermeld dat het toestel ongevaarlijk was. Bij nader onderzoek bleek het een radiosonde te zijn, en de vinder ervan werd vriendelijk verzocht het apparaat te gen beloning terug te zenden naar een Bureau de Comtabilité in Frank rijk. EER. De toneelvereniging „St.-Jan" te St.-Jansteen is de eer te beurt ge- ONGELUK Onlangs heeft er in de kranten een bericht gestaan over een knaapje, dat thuis uit een fles likeur had ge snoept en vervolgens met sijn auto- pedje op pad was gegaan. Dronken. Hij iverd prompt in zijn kleine kraagje gevat en thuis bezorgd. Ge lukkig had hij nog .geen ongelukken gemaakt in het autopedver keer. Dat deed een nuchter knaapje in Goes wel. Die schoot, met zijn stepje in sneltreinvaart, uit een zij straat tevoorschijn.cn botste pardoes tegen opa op, die daar met zijn 93 jaar juist op zijn gemak voorbij wan delde, Opa sloeg met een klap ter aarde. Een oude eik en naar later bleek voor het eerst in zijn leven bij een verkeersongeval geveld. Toen opa met een gebroken heup en een i/ebroken been tenslotte in bed lag sprak hij dan ook verbaasd: „En dat door een autoped! Terwijl ik toch al tachtig jaar weet, dat een ongeluk in een klein hoekje zit vallen om te worden opgenomen in de Rederijkerskamer* Dit eer volle gebeuren is geschiedt op ad vies van de „Camers van Rheto- rica" te Hulst, en staat in ver band met de vele verdiensten van de toneelvereniging in de afgelo pen 40 jaar. BENARD. Uit hetzelfde St.-Jansteen valt toch ook iets minder amusants te vermel den. De heer A. W. was met enkele secretarïeambtenaren met een mo torbootje op de Westerscheldc aan het vissen. Een hevige windvlaag bracht hen echter in een benarde po sitie. Het bootje geraakt in moeilijk heden, en als enkele schippers aan de wal hen niet hadden bemerkt zou den er nare gevolgen van hebben kunnen komen. De beste stuurlui ble ken deze keer werkelijk aan wal tc staan. Binnen korte tijd waren de amateur-schippers in veiligheid ge bracht, een redding die wel even ge vierd moest worden. MACHTEN. De nieuwe christelijke kleuterschool op de hoek van de Schoolstraat en de Kloosterstraat te St.-Annaland is fereed. Dat wil echter niet zeggen at de kleuters er maar meteen hun intrek kunnen nemen. Het schooltje bevat namelijk nog geen meubilair. Geduldig wacht men tot de stoeltjes en bankjes zullen arriveren, een wachten waarvan men hoopt dat het tegen septemer niet meer nodig is. Dan zullen volgens de plannen de St.-Annalandse kleuters welgemoed het modere schoolgebouw kunnen betreden. GOUD. Eveneens in St.-Annaland heeft het echtpaar Fase—Bruijnzeel, wonende in de Bierensstraat donderdag zijn gouden bruiloft gevierd. De herden king van het 50-jarige huwelijk was voor de echtelieden een feestelijk ge beuren, vooral daar belden nog een goede gezondheid genieten. der, Ir. Ovinge en ir. G. N. uit Zwolle werden naar buiten ge slingerd. Ir. Ovinge werd daarbij op slag ge dood. De bestuurder van cie auto, ir. K„ werd zwaar gewond en ir. N. liep lichte inwendige kneuzingen op. De heer De K... die alleen in de andere auto zat, liep een zware hersen schudding. een shock en een arm- fractuur op. Per ambulance werden de zwaar ge wonden naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overge bracht. Beide totaal vernielde auto's werden naar Bergen op Zoom ver sleept. Het stoffelijk overschot van ir. Ovin ge, dat eerst naar het politiebureau in Bergen op Zoom werd overge bracht, is later op de avond naar Alkmaar vervoerd. Consulentschap In 3935 kwam de heer Ovinge als bedrijfsconsulent voor de landbouw naar Zeeland. Dit was een gespecia liseerde functie van het rïjksland- bouwconsulentschap op economisch gebied. In 1937 toen deze splitsing niet bleek te voldoen werd de lieer Ovinge tot rijkslandbouvv-cönsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Schou- wen-Duiveland en Tholen benoemd. In 1938 volgde zijn benoeming tot inspecteur van de staatslandbouw- Hoekse raad besprak bouw woningwetwoningen De raad van Hoek is donderdag in een speciale vergadering bijeen ge weest om te discussiëren over de bouw van een zestal woningwetwo ningen, waarbij enkele moeilijkhe den gerezen waren. De besteding van deze huizen lag te hoog en de gemeen te diende op dit punt beneden de zo genaamde curve-prijs te blijven. Door de ramen in de voorgevel van deze huizen groter te maken wil men de moeilijkheden zien op te lossen. Met de directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, de heer C. Roelands, heeft de raad later in een besloten zitting nader overleg gepleegd. De huren van de bewoonde huizen in de Beatrixstraat zullen worden verhoogd van f 10,10 tot f 12,95, zo deelde bur gemeester A. F. Hanssens nog mee. Maandsalaris bij gemeentewerken Terneuzen Behoudens goedkeuring van de ge meenteraad, die donderdag 21 juli bijeenkomt, zullen allo weekbetalin- gen aan het personeel voor de dienst gemeentewerken te Terneuzen in gaande 1 augustus worden vervan gen door maandbetalingen. Aangezien een plotselinge overgang hiervan op moeilijkheden zou kun nen stuiten wordt voorgesteld een overgangsperiode vast te stellen van 11 maanden en als verdere tegemoet koming een extra-uitkering van één weekloon. Het verloop van de over gang heeft men zich als volgt inge dacht op 6 augustus betaling maandloon augustus, op 20 augustus betaling van het extra weekloon, op 8 september betaling maandloon sep tember en zo vervolgens twee dagen opschuivend, totdat de vaste betaal- datum, de 26e, is bereikt. Behalve een ontlasting der tijdrovende perio dieke werkzaamheden voor de ge meente-administratie bereikt men met deze wijziging dat aangevoelde verschillen tussen week- en maand- loners worden opgeheven, Mr. De Rechter beëdigd als plaatsvervangend kantonrechter Voor de rechtbank te Middelburg is vrijdagochtend mr. H. B. L. de Rech ter, advocaat te Hulst, voor een nieuwe periode van vijf jaar beëdigd als plaatsvervangend kantonrechter te Terneuzen. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10. bedrijven in de Wieringermeer, waar na hij in 1940 werd aangesteld als rentmeester van de domeinen in de Wieringermeerpolder. In zijn Zeeuw se periode had de heer Ovinge Goes als woonplaats. (Slot van pag. 1) waar de toeristen al verliefd op wor den voordat ze het gezien hebben. Wel heeft de Zak door de watersnood van 1953 een deel van zijn schoonheid verloren, maar dat betreft alleen een smalle strook langs de kust. Overi gens zijn hier de laatste jaren alweer heel wat boomgaarden ingeplant. Het bloesemfeest kan deze sti'ëek telken- jare uitbundig meevieren, want voor al in de omgeving van 's-Gravenpol- der, 's-Heer.Abtskerke en Nisse staan duizenden fruitbomen. Op het hoogtepunt van de bloei weten de toe risten de „Zak" wel te vinden.... Idyllisch De Zak van Zuid-Beveland in de lente en in de zomer een idyllisch land: het heeft prachtige, beschutte welen (kreken) in de schaduw van oude bo men, kironkelende dijken, aan weers zijden dicht begroeid met struikge was en omzoomd door hoge bomen, mijmerende dorpjes, waarvan de huisjes als door een reuzenhand kris kras rond de kloeke kerken (met im posante torens!) schijnen neergewor pen, middeleeuws aandoende ge huchtjes met luid kakelende kippen en knorrende varkens en vele pitto reske plekjes. Het is een vriendelijk land, kalmerend en rustgevend. Maar dat weten de jachtige automobilisten, motor- en bromfietsrijders op de rijksweg blijk baar niet! Burgemeester W. N. van Liere van Baarland en Oudelande, twee ge meenten uit de „Zak", vindt dat de streek nog te weinig is ontdekt. Het feit, dat de kasteelresten van de „Hellenburg" niet op de folders over Zuid-Beveland staan aangeduid, zegt genoeg. Onbekend maakt nu eenmaal onbemind. Toch is er wel enig vreem delingenverkeer. Vooral tijdens het weekend. Vele Belgen trekken dan naar de zeedijken. Ze trekken overi gens naar alle zeedijken in alle delen van Zeeland.... Hoewel Baarland tot nu toe weinig heeft gedaan om de vreemdelingen te „lokken", houdt men in de toekomst toch wel rekening met een zekere recreatie. Burgemeester Van Liere is Zuid-Beveland zullen intrekken. De gemeente Baarland wil dan niet achter blijven. Het ligt in de bedoe ling in liet uitbreidingsplan een kam peergelegenheid te creëren. Dorp der dorpen Het centrum is Nisse, het dorp der dorpen. Want Nisse is het voor- beeld van het Nederlandse dorp. Er is geen enkel dorp in Nederland, dat zo beantwoordt aan de voor stelling van een dorp als het dorpje NisseEr is zelfs een film over gemaakt. Maar ondanks dat blij ven de toeristen weg, uitgezonderd dan tijdens de bloei van de boom gaarden en van de meidoorn. Dat vertelde ons de gemeentesecretaris van Nisse, de heer C. de Ruiter. In derdaad, zo zei hij, de Zak van Zuid-Beveland is onbekend. Mis schien zou een op te richten V.V.V. voor de „Zak" uitkomst kunnen brengen. Op de gemeentesecretarie van Drie- wegen konden do twee ambtenaren ons weinig over het vreemdelingen verkeer vertellen. Eenvoudig, omdat het toch zo pittoreske dorpje Drie wegen, slechts zelden wordt bezocht door de dagjesmensen. Hoewel Drie been V.V.V. rijk is, nemen de sportvereniging S.V.D. en de auto mobiel-, mötoi"- en bromfietsenclub „De Zingende Bougie" bij tijd en wij le de allures aan van een V.V.V. Zo organiseert S.V-D. vandaag zater dag een wandeltocht, die langs de mooiste plekjes in de streek voert en waarvoor ook van buiten de „Zak" veel belangstelling bestaat. „De Zin- jende Bougie" heeft met zijn oriën- .atieritten ook al vele vreemdelingen de schoonheid van deze streek laten zien. Zo zijn er meer dorpen in de Zak van Zuid-Beveland waar initiatieven wor den ontwikkeld, maar zij reiken meestal niet ver. To weinig slaagt men er in de streek die bekendheid te geven, welke zij als een stukje oud-Zeeland zeker verdient. De toe risten willen niets liever dan onbe kende gebieden, die nog veel te bie den hebben bovendien, ontdekken Advertentie De weg naar beter wonen leidt via onze toonzalen. Door de grote sortering op het gebied van de betere woninginrichting is er voor elke smaak, modern of klassiek, een verrassende hoeveelheid ideeën. Middelburg Goes KERKNIEUWS NEDERLANDS HERV. KERK. Beroepen te Oostwoud-Midwoud: J. Boersma, kandidaat te Amsterdam; te Genemulden: P. de Jong te Kootwij kerbroek; te Waalwijk (toezegging): J. Breeuwsma te Zevenbergen; te Hoogwoud-AartswoudM. S. W. Cra mer, kandidaat te Noordbroek; te Lichtenvoorde Gld. (toez.): J. M. Koelman te Beilen; te Beilen (toez.): A. vanHeerden te Lichtenvoorde. GEREFORMERDE KERKEN. Beroepen te Zuidland (tweede maal): A. G. Baayen tc Zuid-Beijerland. GER. GEMEENTE Beroepen kand. H. Ligtenberg te Rijssen. Van het taptoe-element, waarvoor de jubilerende Vlissingse harmonie „Ons Genoegen' tegen het einde van haar feestweek een zo belangrijke plaats heeft ingeruimd, is gisteravond reeds de spits afgebeten Daarvoor zorg den twee Middelburgse korpsen: de blauw geüniformeerde tamboers en pijpers van „Juliana' en de in fel1 rood tenue gestoken muzikanten van „ONDA". Het schouwspel van show en figuurmarsen was een waardige ouverture van hetgeen het publiek hedenavond om half tien in „de kuip" te wachten staat. Vijf militaire, in gala-uniform optredende korpsen zullen om half tien onder het licht van de schijnwerpers komen met een daverend slot van het festijn. Eerder op de avond had de sportschool Felix Janssens uit Bergen op Zoom voor een serie judo-damonstraties gezorgd. (Foto P.Z.O.). VANDAAG Middelburg Electro: „Robin Hood in Sherwood Forest"; 19 en 21.15 uur, 14 jaar. City: „Come Prima"; 20 uur, a.l. Miniatuur Walcheren; Molenwater geopend van 9—22 uur. De Eendracht, Jaarvergadering ver. tot in standhou ding van oude gebouwen. 15.45 uur. Wissingen Luxor: „Kasim, de bandiet van Zhobe"; 19 en 21 uur, 14 jaar. Alhambra; „En dat we toffe Jongens ziln"; 19 en 21 uur, a.l. Stadion Nieu we Markt: Slotavond feestelijkheden „Ons Genoegen" inet taptoe 21.30 uur. Goes Grand: „Onstuimige driften"; 19 en 21 uur, 14 jaar. MORGEN Middelburg Electro: „Robin Hood In Sherwood Forest"; 15.30, 19 en 21.15 uur. 14 Jaar. City: „Come Prima"; 14.30 en 20 uur, a.l. Minatuur Walcheren. Molenwater 9—22 uur Vlissingcn Luxor: „Kasim, de bandiet van Zhobe"; 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar, Alhambra; „En dat we toffe jongens zijn"; 15. 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand: „Ontvoerd door dc Con traspionage", 15 uur, 14 Jaar. „Onstui mige driften", 19 en 21 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2