PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Na aankomst van troepen der Ver. Naties in Kongo: twist over hun taak Zak van Zuid-Beveland nog geen toeristengebied EYSKENS: V.N.-MACHTMOETSAMENWERKEN MET BELGEN; L0EM0EBA: BELGEN WEG JOHNSON KANDIDAAT VOOR VICE-PRESIDENTSCHAP V.S. 203e j&arg&agaö, 165 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Lqsse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 2? cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, te). 'J; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zienkzee. red tel 2425. adm te' 2094. „Op eind van de maand kan niemand worden betaald" De J,3-jarige senator John Kennedy, de Democratische kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Sta ten (links) heeft zijn grootste rivaal, Lyndon Johnson, gekozen als kandi daat voor de functie van vice-presi dent. Deze foto toont Kennedy (}inks) en Johnson na deze nogal onverwachte bekendmaking. (Telefoto A.N.P.). Op de dag van de aankomst van de eerste mili tairen van de strijdmacht der Verenigde Naties op het vliegveld Ndjili van Leopoldstad is ge bleken, dat over dé taak van deze troepen een groot verschil van mening bestaat tussen de Kongolese en de Belgische regering, Indien de troepen van de Verenigde Naties naar Kongo komen met de bedoeling met de Belgische militairen samen te werken, dan moe ten wij hen terugsturen", riep minister-presi dent Loemoemba vrijdagmiddag in een rede in het Kongolese parlement uit. „Wil men succes oogsten bij het herstel en handhaven van de orde, dan dienen de strijd krachten van de Verenigde Naties met de Bel gische strijdkrachten samen te werken", ver klaarde minister-president Eyskens op hetzelfde moment na een kabinetsvergadering in Brussel in een gesprek met journalisten. De hoogste militaire autoriteit van de troepen van de Verenigde Naties in Leopoldstad in afwachting van de aankomst van de Zweedse commandant, generaal Alexander, bleek vrijdag de Belgische opvatting te de len. Onder zijn auspiciën werd met de Kongolese ver tegenwoordigers een regeling getroffen, waarbij de Kongolese hoofdstad in sectoren werd verdeeld, waarin Kongolese, Ghanese en Belgische eenheden verantwoor delijk werden gesteld voor het handhaven van orde en rust. „Alles is geregeld met de vriendschappelijke steun van de Verenigde Naties ten gunste van België", verklaarde Loemoemba in zijn rede van twee uur tot de Kongolese volksvertegenwoordigers. Hij eiste het terugtrekken van Beligische troepen in het gehele land binnen 12 uur en van de Belgische militairen uit Leopoldstad en van het vliegveld binnen 6 uur. In een gisteren door Loemoemba getekende nota aan België werd gezegd, dat de Kongolese regering de diplomatieke betrekkingen met ingang van 14 juli als verbroken, beschouwt. Geëist werd, dat alle troe pen vóór vanochtend zes uur zouden zijn terugge trokken en de twee militaire bases van België in Kongo, Kamina en Kitona, voor die tijd zouden zijn ontruimd. Gezegd werd, dat het Kongolese parle ment deze maatregelen had goedgekeurd. Bovendien werd de sluiting van de Belgische ambassade en het vertrek van al het ambassade-personeel geëist. Kroesjtsjew belooft Kongo steun; stuurt Belgisch protest terug Terwijl president Kasavoeboe en minister-president Loemoemba een tele gram zonden aan premier Kroesjtsjew, dat „zij gedwongen zouden kunnen worden do steun van de Sowjet-Unie te vragen indien het westen geen einde zou maken aan do agressie tegen de Kongolcsé soevereiniteit" zond de Russische ambassadeur in Brussel; het antwoord terug, dat de Belgi sche regering bad opgesteld op een Russische nota, waarin België van „koloniale agresie" in Kongo werd beschuldigd. „Het Belgische antwoord bevatte beledigende uitdrukkingen aan het adres van dc Russische regering", werd in een officiële mededeling van de Rus sische ambassade gezegd. De Belgische regering had in haar antwoord gezegd, dat met verontwaar diging van do verdraaide voorstelling van bedoelingen en feiten van de Russische regering was kennis genomen en dat de nota zonder verder commentaar was afgewezen. Minister-president Kroesjtsjcws antwoord aan de Kongolese regerings leiders zei, dat de Russische eis eenvoudig was: handen af van Kongo. „De Kongolese regering kan er van overtuigd zijn, dat de Sowjct-Unie de steun zal verlenen, die liet nodig heeft om zijn rechtvaardige zaak te doen zege vieren". Minister-president Eyskens deelde vrijdagmiddag in Brussel mede, dat de Belgische regering op zich heeft genomen de Ionen en salarissen uit te betalen aan Belgische en Kongolese werknemers in Kongo, die door de ontreddering van het bedrijfsleven daar niet kunnen worden uitbetaald. Deze maatregel is, zoals hij uiteen zette. bedoeld om sociale onrust te voorkomen. „Tenzij de Kongolese re gering de financiële consequenties daar van zal dragen, zal België zich dit offer getroosten", verklaarde hij. Deze sociale onrust wei'd vrijdag in Leopoldstad betaaldag voor de Kongolese werknemers reeds merkbaar. In de Europese wijken van de stad werden door de bewo ners verlaten woningen geplunderd en voor het eerst ook melding ge maakt van een aanval door 300 burgers op auto's van blanken. Grote betekenis hechtte premier Eys kens ook aan de spoedige aankomst van troepen der Verenigde Naties in De zak van Zuid-Beveland is zo'n typisch stukje Zeeland,waarop de toeristen al verliefd ivorden voordat ze het gezien hebben. Een idyllisch land met prachtige beschutte welen in de schaduw van oude bomen (Foto P.Z.C.). de Kongolese oceaanhaven Matadi, die reeds in het begin door Belgische troepen werd verlaten. Het uitvallen van deze enige grote zeehaven van Kongo heeft een directe invloed op de bevoorrading van het gehele land •en enkele schepen, die in Antwerpen gereed lagen om naar. Kongo te ver trekken, hebben de reis uitgesteld. „Geen tien frank" De gevolgen van de ontwikkeling van de afgelopen dagen voor^Kongo werden door minister-president Loe moemba in het parlement aangeduid. „De Kongolese schatkist bevindt zich in ernstige moeilijkheden", zei hij, „en aan het einde van de maand zal niemand kunnen worden betaald". Zich direct tot de Kamerleden wen dend voegde de Kongolese eerste mi nister hier aan toe: „U zult zelfs geen 10 frank van uw wedde ontvan gen". Een delegatie van het interna tionale monetaire fonds, die in Leo poldstad is aangekomen om de mone taire en financiële vraagstukken van de jonge republiek te bestuderen, vvaö (Zie slot pag. 4 kol. 1) DE DEMOCRATISCHE CONVENTIE Zonniger zomerweer (Van onze weerkundige medewerker). In het hele kustgebied kwam gisteren al overwegend zonnig weer voor, terwijl zich boven land door de verwarming nog regen en onweersbuien ontwik kelden. De eerste helft van juli heeft op alle dagen nog een te lage temperatuur te zien gegeven. Gelukkig komt er een gunstige wending. Een rug van hogeluchtdruk komt via Enge land naderbij en zal tijdens het weekend redelijk zomerweer brengen. Wel nadert een nieu we depressie uit Ierland maar deze zal niet zo gemakkelijk meer naar deze omgeving kun nen doordringen dan tot nu toe in juli het geval is geweest. Bij acclmatie gekozen op advies van Kennedy Senator Johnson uit Texas is don derdag op de conventie van de De mocratische partij te Los Angeles bij acclamatie gekozen tot Democra tisch kandidaat voor liet vice-presi- dentschap der Ver. Staten. De kandidaat, voor het president schap, John Kennedy, had zich voor Johnson uitgesproken, naar het Brit se persbureau Keuter aannam, om de inwoners van de zuidelijke staten te verzoenen met zijn kandidatuur. Een aantal mensen uit het zuiden bad gedreigd zich te verzetten tegen het leiderschap van Kennedy. Het Franse persbureau A.F.P. be richtte, da.t Kennedy, die reeds vele telegrammen van protestantse orga nisaties had gekregen die met zijn .verkiezing niet ingenomen waren de j; protestant Johnson had uitgekozen als zijn „secondant" om het even wicht te herstéllen. Er was van twee zijden verzet te gen de 51-jarige Johnson geko men, namelijk zowel van mensen uit het zuiden als van liberale figuren. De voorzitter van de conventie, gouverneur Leroy Collins van Flo rida, stelde voor te stemmen over een motie van het Congreslid McCormick volgens welke het re glement van de conventie zou wor den opgeschort en senator John son zou worden gekozen bij accla matie. Collins zei dat voor de mo tie een twee derde meerderheid vereist was. Voorstanders van de motie lieten zich luidkeels horen maar ook werd „neen" gehoord. Collins bepaalde dat twee derde voor senator Johnson was en ver klaarde hem voor gekozen. De voorzitter van de Republikeinse partij, Thurston B. Morton, noemde Duits politiechef verdacht van oorlogsmisdaden net hoofd van dc criminele politie te Recklinghausen, Johannes Otto, is verdacht van oorlogsmisdaden van zijn functie ontheven. Dit- heeft het ministerie van binnenlandse zaken van Noordrijn-Westfalen meege deeld. Otto zou verantwoordelijk zijn voor de dood van zigeuners in concentra tiekampen en opdracht hebben gege ven zigeuners te steriliseren. de aanwijzing van Johnson als De mocratisch kandidaat voor het viee- presidentschap, doorgestoken kaart. Volgens Morton kan er nu geen twij fel meer over bestaan dat Kennedy en Johnson al weken van te voren een zaakje hadden beklonken. (Voor levensbeschrijving van John son, zie pag. 3). Eichmann-speurder in ons land KORTE PREDIKATIE IK GELOOF, MAAR Toen Hij niet te overreden was hielden wij ons stil en zeiden: De wil des Heren geschiede. (Hand. 21:11,) Paulus houdt vast aan zijn besluit om naar Jeruzalem te gaan, hoewel hij weet dat hem daar gevangenis schap en misschien wel de dood te wachten staat. Nee deze grote apostel is zijn roem niet naar het hoofd gestegen. Zeker wij geloven vi de Heilige Geest. En er wordt veel gesproken en geschreven over leiding van dc Hei lige Geest. Maar blijft er toch niet altijd zelfs in het leven van Paulus een persoonlijke beslissing van ja en neen tegenover de teil des Heren? Ik geloof, maar het moet mij niet te veel kosten. Hoe dikwijls zeggen jongere mensen over de boodschap van God: „Ik vind het zo moeilijk, het boeit me niet?" Waarom toch lean een mens niet lang achtereen zijn aandacht geven aan de dingen die met Godde Heer van hemel en aarde, te maken hebben Er zijn dingen, die zijn aandacht wegtrekken. En dan hoeven we niet bepaalde schuldigen aan te wijzen. Paulus had ook allerlei redenen om te zeggen: Nee Heer ik heb er nu geen gelegenheid, voor om naar U te luisteren. Hij stond op het hoogte punt van zijn werk alé zendeling. En nu. ophoudenBang was liij aller minst! Hij had maar één zorg, dat hij zijn laak niet tot het eind kon afmaken. Als onze aandacht wordt weggetrok ken dan is daar die macht van den boze, die ook het werk van de H.G. probeert te verstoren. Paulus zegt: ilc acht. mat de lieer zegt en denkt over mij belangrijker zelfs dan mijn eigen leven. Het klinkt bijna ongelooflijk dat ie mand dat zegt. Maar zegt U nou eens eerlijk, is er wel iets dat echt alles waard is. in het leven? Een mooie verzameling antiek? Er zijn niet veel mensen die er nog veel om geven. Een tentoonstelling van kost bare sieraden We halen er de schou ders voor op. Wat Hij, die lieer is over ons leven of niet leven, zegt, is Uw en mijn aandacht ten volle waard. Geloven is de rust hebben om met al ons druk bezig zijn en bezwaar hebben en met onze fouten op te gaan in het vragen „Heer wat wilt Gij dat ik doen zal". Anderszit er iets scheef in uw i leven, doet de verstoorden zijn werk. Jezus is ons op de weg van het ge loof voorgegaan. Richt ons leven lang ■j Jezus onze gang Weet Gij ons op ruwe tvegen Geef ons daar Uw liulp en zegen En 'aan -het eind der baan Laat ons binnen gaan amen. Cadzand, A. C. W. t. C. Korter werken bij Baronie in 1961 De directie van de N.V. Baronie chocolade-, bonbons- en suikerwer ken te Alphen a/d Rijn deelt mede, dat haar streven is om per 1 februa ri 1961 over te gaan tot de invoe ring van de 45-urige werkweek, waarbij zaterdags in bet bedrijf niet meer gewerkt behoeft te worden. HET WEER IN EUROPA Het is onwaarschijnlijk dat het p proces tegen de Duitse oorlogs- Z- misdadiger Eichmann nog dit =e Z jaar zal beginnen. „Volgend jaar lente zijn we vermoedelijk pp wel klaar". Dit zei gisteravond de Israëlische politiechef Abra- ham Selinger, die in Nederland is aangekomen om kennis te pp nemen van documentatiemate- H riaal, dat wellicht kan worden z gebruikt in het proces Eich- tnann. Z Vrijdagmiddag gaf de heer Se- Z Z linger in het Israëlische con- suiaat te Amsterdam een z H persconferentie tijdens welke M de bijgaande foto van hem Z werd gemaakt. iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil WITTE VLEK OP TOERISTEN/KAART.... Volgens de weerrapporlen van gisteravond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt 18 gr. Ypenburg, licht bewolkt 21 gr. Vlissingen, licht bewolkt 19 gr. Eelde, halt bewolkt 21 gr. De Bilt, licht bewolkt 20 gr. Twente, regenbui 22 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 20 gr. Zuid-Limburg, onweer 19 er. Helsinki, licht bewolkt 24 gr. Stockholm, half bewolkt 22 gr. Oslo, zwaar bewolkt 21 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 19 gr. Aberdeen, regen 18 gr. Londen licht bewolkt 20 gr. Amsterdam, licht bewolkt 21 gr. Brussel, zwaar bewolkt 20 gr. Luxemburg, licht bewolkt 17 gr. Nice, zwaar bewolkt 25 gr. Parijs, zwaar bewolkt 21 gr. Berlijn, onweer 24 gr. Grenoble, regenbui 20 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 22 gr. Frankfort, onweer 23 gr. München, onweer 22 gr. Zürich. zwaar bewolkt 19 gr. Genève, zwaar bewolkt 21 gr. Locarno, regen 20 gr. Wenen, zwaar bewolkt 26 gr. Innsbruck, regen 23 er. Belgrado, licht bewolkt 28 gr. Athene, onbewolkt 32 gr. Rome, zwaar bewolkt 31 gr. Streek met eigen karakter, die veel te bieden heeft DE ZAK VAN ZU1D-BEVE- LAND is eeii „witte vlek" op de Nederlandse toeristenkaarten... Die indruk althans krijgen de bewoners van deze streek als ze de toeristenstroom op enkele ki lometers afstand over de rijks weg voorbij zien razen. Achte loos laat de grote stroom de Zak van Zuid-Beveland „links" liggen, omdat men weinig of niets afweet van de pracht en de schoonheid, de rust en de eenzaamheid van dit land. De jachtige toeristen op weg naar verkoeling aan de drukke Zeeuwse stranden hebben de „Zak" nog niet ontdekt. Door zijn excentrische ligging en door de afwezigheid van strand, duin en bos is dit gebied (nog) een witte vlek gebleven op de toeristenkaart „Deze streek leeft in de schaduw van het alom bekende fruitteeltge bied Kapelle-Biezelinge-Wemeldin. ge", merkte een burgemeester van eén der Zak_gemeenten op. Voor' die opmerking is veel te zeggen. Misschien komt dat ook wel, om dat ïn de gehele Zak van Zuid- Beveland geen enkele vereniging voor vreemdelingen verkeer is te vinden. Er wordt daardoor geen re clame gemaakt voor hel vele fraais, dat deze streek te bieden heeft. Ook de gemeenten hebben tot nu toe weinig of niets gedaan om de toeristen te bewegen de rijksweg tussen Kapelle-Biezelinge en Lewedorp te verlaten en dit deel van Zuid-Beveland in te trekken. De Zak van Zuid-Beveland is nu juist geen gebied, waar men voor een veer tien dagen moet neerstrijken. Daar voor ontbreken strand, bos en hei. Voor dagjesmensen is de streek ech ter bijzonder aantrekkelijk. Het is zo'n typisch stukje oud-Zeeland, (Zie slot pag, 2 kol. 5) VERWACHT... PLAATSELIJK BUIEN, i Opklaringen, vooral aan de kust. j maar voornamelijk in het binnenland ook lokale buien. Zwakke tot matige j wind tussen zuidwest en west. Wei nig verandering in temperatuur. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Zonnig en goed strandweer met slechts een kleine buienkans. Zwak ke tot matige zuidwestenwind, mid- "dagtemperatuur 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: ook voor j zondag goed strandweer verwacht 1 met zonnige perioden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1