Kennedy Democratisch kandidaat voor Amerikaans presidentschap Brand in gesticht te Guatemala225 doden In Leopoldstad dreigt een voedseltekort KLANKBORD V.S. WAARSCHUWEN RUSSEN TEGEN INMENGING IN CUBA Efficiënte woningbouw VRUDAG 15 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wild enthousiasme op partijconventie Bij acclamatie aangewezen na overtuigende eerste stemming Senator John Kennedy is op de Democratische partijconventie te Los Angeles aangewezen als Democratisch kandidaat voor het Amerikaanse president schap. Kennedy werd reeds bij de eer ste stemming gekozen. Hij kreeg in totaal eerst 785, en na een wijziging zelfs 806 stem men, 45 meer dan nodig voor zijn benoeming. Toen dit bekend was ging de conventie overstag en werd Kennedy bij acclamatie benoemd. De verkiezing van Kennedy werd met wild enthousiasme begroet door de 20.000 toeschouwers en afgevaar digden, zelfs door degenen die tot het laatst gepoogd hebben de verkie zing van Kennedy te verhinderen. De overwinning van Kennedy op zijn rivalen, senator Lydon Johnson, de leider van de senaat, Adlai Steven son, die tweemaal kandidaat van de Kleuter door trein gedood Het auderhalfjarig meisje Van Om- riièn uit Wezep is donderdagmorgen onder een trein geraakt en om het leven gekomen. Het meisje was, samen met een drie jarige kleuter, in een onbewaakt ogenblik op de spoorbaan tussen Amersfoort en Zwolle gekomen. De machinist van de trein, waaronder het kind raakte, probeerde te rem men, maar de snelheid was te groot. De tweede kleuter heeft zich, gealar meerd door het fluiten van de trein, tijdig langs liet talud van de spoor dijk naar beneden laten glijden. Het treinverkeer had na het ongeluk enige vertraging. Onderzoek naar de gang van zaken bij Helderse vismijn (Van onze correspondent) Ju de dinsdagavond gehouden raads vergadering van Den Helder heeft het raadslid J. W. Stevenson fel kri tiek geleverd op wantoestanden, die hij als deskundige op de Helder se visafslag had gesignaleerd. De Helderse groothandelaar P. Go- mes zou de markt volkomen beheer sen. Handelaren van buiten de plaats werden weggeageerd. Op een dag, dat de schol in IJmuiden zeventig cent per kilo opbracht, kregen de Helderse vissers maar 24 cent. De tong scheelde eenffgulden in prijs. Garnalenvissers legden, volgens de heer Stevenson, liever de grote af stand naar Wieringen af, dan dat zij in Den Helder hun vangst verkoch ten. Een twintigtal vissers zou heb ben gedreigd Den Helder te boycot ten en hun vangsten voortaan naar IJmuiden te brengen. Wethouder Knuwer zegde een diepgaand onder zoek toe naar deze en andere door het raadslid gekritiseerde toestan den. De burgemeester betreurde het, dat de vissers zich niet direct en eer der tot de wethouder hadden gewend. Goed nieuws (Slot van pag. 1 spreekt de verwachting uit dat de levensstandaard in West-Europa over tien of vijftien jaar even hoog zal zijn als die in de Verenigde Staten. Voor wat Nederland betreft, wordt opgemerkt, dat de stijging van de industriële produktie in Nederland ligt boven het Westeuropese gemid delde en direct komt na Italië, dat de top heeft. Uiteraard worden deze mededelin gen toegelicht met vele cijfers, die hier achterwege gelaten worden. Hoofdzaak is, dat het Amerikaanse blad hier goed nieuws bracht, heel goed nieuws en inderdaad zijn velen geneigd daaraan te weinig aandacht te schenken, vandaar dat het op deze plaats even nadrukkelijk gereleveerd wordt. Het mag dan niet zo „interes sant" zijn als het slechte nieuws, zijn betekenis voor d'c bewoners van West-Europa is er niet minder om EINDE. Een Columnist van de En gelse Evening Standard schreef, na dat hij zijn lezers had bericht over een in de maak zijnde film, getiteld „Het zwaard van Sherwood Forest". „Dit is de film over Robin Hood, die aan alle andere Robin Hood films een eind zal maken". „En hierop kan ik slechts „amen" zeggen. AVONTUUR. Een zekere dr. Hiram Raddeley gaf onlangs ten antwoord op de vraag waarom hij op zijn rug het kanaal wilde oversteken: „Het lijkt mij een avontuurlijke onderne ming in deze saaie wereld". partij is geweest tegenover de Re publikeinse kandidaat Eisenhower en senator Stuart Symington, een van de meest vooraanstaande Amerikaan se deskundigen op het gebied van de I defensie, is éclatant. De officiële uitslag van de stem ming luidde aldus Kennedy 806 stemmen; Johnson 409 stemmen; Stevenson 79\<> stem; Symington 86 stemmen. Anderen 140'i stem. Slechts de verandering in de stemming van Kansas (21 stem men) werd aanvaard. De veran dering van Missouri 39 stem men van Symington naar Kenne dy werd ongeldig verklaard. Het is zo goed als zeker dat Kennedy de 43-jarige r.-k. senator met het jongensachtig uiterlijk, nu in het strijdperk zal treden met een andere man onder de vijftig voor de ver kiezing tot president: de huidige re publikeinse vice-president Richard Nixon, die 47 jaar is. Verenigd. Twee uur na de stemming hield Ken nedy een rede in de „Sports Arena", waarin hij Johnson en Symington dankte dat zij het mogelijk hebben gemaakt dat hij met algemene stem men is gekozen. Wij kunnen thans in het gehele land het Amerikaanse volk verenigd tegemoet treden, zo zeide hij. Wij gaan ons voorbereiden op wat waarschijnlijk de belangrijk ste verkiezingen uit de geschiedenis van de Verenigde Staten zijn. Wij zullen het beste van onszelf moeten geven, en wij zullen overwinnen". In 1956: bijna gekozen Sinds hij zich in 1956 op de demo cratische partijconventie kandidaat stelde voor het vice-presidentschaip heeft Kennedy vrijwel ononderbroken een campagne gevoerd. Kennedy had toen juist de leeftijd bereikt waarop kandidaatstelling voor het vice-presi- dentschap mogelijk was, maar de veel oudere en ervaren senator Estes Kefauver behaalde slechts een kleine meerderheid. In het vak doorknede beroepspolitici als de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Sam Rayburn „mr. Democrat" hebben hun be wondering uitgedrukt voor de effi ciency en de soepelheid waarmee de „Kennedy for President"-organisatïe de campagne heeft gevoerd. Rayburn heeft de campagne voor senator Johnson geleid. Zoals bekend hadden oud-president Truman en senator Johnson al bij voorbaat verklaard dat de conventie „een uitgemaakte zaak" ten gunste van Kennedy was. (Voor levensbeschrijving zie pag. 7) Schoonmoeder stuurde vergiftigd druivensap Een jonge vrouw in GelsenkïrChen kreeg dinsdag van een „onbekende" een fles vergiftigd druivensap toege zonden. Haar 47-jarige schoonmoe der is een etmaal later door de po litie op verdenking van poging tot gifmoord gearresteerd. Reeds sedert lang bestond er onmin tussen schoonmoeder en schoondoch ter daar eerstgenoemde het met het huwelijk van haar zoon niet eens was. De gifmengster kon door hand schriftvergelijking opgespoord wor den en heeft bekend het vergift reeds een tijd geleden klaargemaakt te hebben. Het pakje met de fles ver giftigd druivensap, bonbons en koek, "had zij echter pas afgezonden nadat, zij zich ervan verzekerd had dat haar zoon naar een karwei in Essen was en alleen zijn vrouw met haar kind van vier maanden oud thuis was. Geadresseerde is echter de dans ont sprongen. Wel had zij een kennis, die op bezoek kwam, 'van het drui vensap te drinken gegeven. Deze was later op de avond met hevige maag krampen in het ziekenhuis opgeno men maar is thans buiten gevaar. Een zekere mijnheer Eddy, die ye- i noey heeft van de Europese zeden 1 en gewoonten, heeft besloten Europa te verlaten om zijn heil te zoeken bij 1 de Indische wijzen. I Daar een vliegend tapijt te duur uit- l valt, heeft hij zich een autoped aan- j geschaft om de reis naar India te I volbrengen. De Brusselse politieman- nen grijnsden maar eens breed Patiënten boden verzet aan redders Minstens 225 mensen zijn giste ren om liet leven gekomen toen een overvol krankzinnigenge sticht geheel door brand werd verwoest. Driehonderd anderen werden gewond. Onder de slachtoffers bevonden zich 175 vrouwen en 50 mannen, die of levend verbrandden of door verstikking om het leven kwamen. Het gesticht dat door de staat werd beheerd en behoorde tot het alge meen ziekenhuis van Guatemalastad, herbergde 1600 geesteszieken. De di recteur er van, José A. Campos, had reeds herhaaldelijk er over geklaagd dat het overvol was. De brand brak ómstreëks een uur 's middags uit en was vermoedelijk in de naaizaal ontstaan waar een van de minder zieke patiënten een bran- „AANSLAGEN VAN NIEUW IMPERIALISME" Monroe-leer is nog steeds van kracht" De Verenigde Staten hebben donderdag een ernstige waar schuwing tot de Sowjet-Unie ;ericht, dat zij zich niet moet mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van het Ameri kaanse continent. In een door president Eisenhower goedge keurde verklaring van liet Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd, dat de Monroe-leer thans nog even zeer geldt als 150 jaar geleden. De recente uitspraken van premier Kroesjtsjew inzake Cuba zijn er, al dus de Amerikaanse verklaring, naar het schijnt op gericht een „Bolsjewis tische doctrine" te vestigen, die voor ziet in het gebruik van de Russische militaire macht ter ondersteuning van de communistische beweging waar ook ter wereld. De woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, betuigde zijn instem ming met een Peruaans initiatief om het Amerikaans-Cubaanse geschil aan de 21 leden tellende organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) voor te leggen. Zaterdag komt de raad van de O.A.S. bijeen om te be slissen of de ministers van buiten landse zaken bijeen zullen komen. Met klem zei White, dat de in 3S23 geformuleerde Monroe-leer thans nog evenzeer van kracht is voor „de aanslagen van het nieuwe im perialisme". Hij noemde het drei gen met geweld van Kroesjtsjew in strijd met de grondbeginselen van het handvest der Verenigde Naties. „Deze onverholen bedre ging van de wereldvrede toont de schijnheiligheid van zijn protesten in naam van- de vrede aan", aldus White. gela- Het vuur verspreidde zich snel over de zeven grote afdelingen in het 40 jaren oude gebouw, dat uit een verdieping bestond en opgetrokken was van steen en cement met een houten dak. Het vuur was twee uur na het uitbreken van de brand geblust maar daar de meeste pa tiënten waarschijnlijk hun siësta deden, was redding voor velen niet mogelijk. Velen verzetten-zich krachtig tegen hun redders en sommigen moesten in een dwangbuis worden geplaatst al vorens uit liet brandende gebouw te kunnen worden gehaald. Allen die geréd werden, bevonden zien buiten de speciale afdelingen, waar men de patiënten niet kon be reiken. Binnen korte tijd na het uitbreken van de brand waren ongeveer 150 brandweerlieden, honderd politieman nen en tientallen burgers bezig met het. reddingswerk. De geredde patiënten werden naar dichtbij gelegen openbare gebouwen of naar "net algemeen ziekenhuis, dat reecis 3000 patiënten herbergde, ge bracht. Ie w ■i- Dodelijk ongeval bij laswerk in tankwagen Gistermiddag om ongeveer half vier is in Woudenberg een ernstig onge luk gebeurd, dat aan de 28-jarige. chauffeur S. Wolfswinkel liet leven heeft gekost. Deze chauffeur en de 42-jarigo smidsknecht H. Hardeman uit Maasbergen waren bij de smede rij van de heer P. T. Kleinveldinck in Woudenberg bezig met laswerk- zaamheden in een lege tankwagen, welke wordt gebruikt voor het" ver voer van stookolie. Zeer waarschijn lijk was de tank van tevoren niet schoongemaakt. Tengevolge van het lassen zijn res ten olie en gassen die zich in de tank bevonden ontbrand. De heer Harde man (ongehuwd) zag nog kans zich door het nauwe mangat naar buiten te werken. Hij werd zwaar gewond eii moest worden overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort. De chauffeur Wolfswinkel heeft, on danks de hulp die leden van de vrij willige brandweer van Woudenberg hem nog trachtten te bieden de tank niet bijtijds meer kunnen verlaten. De man laat een echtgenote en een kind na. De arbeidsinspectie stelt naar liet gebeurde een onderzoek in. Bij de wijziging van do bïjdragen- regeling voor woningwetwoningen per 1 april j.l. is een regeling van kracht geworden op grond waarvan een extra, bijdrage van gemiddeld twee gulden' per week, kan worden verleend voor woningen, waarvan de bouwplannen door een doelmatige op zet en door de wijze van uitvoeren tot een lage buur kunnen leiden. De samenstelling van een collectie van dergelijke bouwplannen werd door de minister van volkshuisves ting' en bouwnijverheid opgedragen aan de keuzecommissie efficiënte wo ningbouw, die op 29 april I960 werd geïnstalleerd. Op 32 -juni j.l. heeft deze keuzecom missie een eerste collectie aan de minister aangeboden. De minister heeft deze collectie bouwplannen goedgekeurd, hetgeen inhoudt, dat voor woningwetwoningen, die vol gens deze plannen worden gebouwd, de extra-bijdrage van gemiddeld twee gulden per week kan worden verleend. In 1960 zal deze bijdrage voor ten hoogste vijfduizend wonin gen kunnen worden toegekend. Over de te volgen procedure om voor wo ningen met extra-bijdrage in aan. merking te komen, werden de ge meentebesturen reeds ingelicht. De collectie van de keuzecommissie omvat 14 plannen voor eengezins- liuizen, drie plannen voor portiek- etagewoningen en twee plannen voor galerijwoningen Deze "plannen zijn gekozen uit reeds uitgevoerde of in aanbouw zijnde projecten. Nederlandse bus in botsing met Duitse vrachtwagen Negenenveertig gewonden (Van een onzer verslaggevers). Vijfenveertig vakantiegangers, die onder auspiciën van een Amsterdams reisbureau een reis naar Zwitserland hadden gemaakt, zijn donderdagmor gen op de autosnelweg tussen Bruch- sal en Heidelberg lichtgewond ge raakt, toen hun bus in botsing kwam met een vrachtwagen. Een van de passagiers, mejuffrouw J. V. uit Rot terdam. werd ernstig gewond en moest in het ziekenhuis van Bruehsal worden opgenomen. Met uitzondering van mejuffrouw V. zijn de passagiers, die op de plaats van het ongeluk door leden van het plaatselijke Rode Kruis zijn verbon den, op de trein gestapt. Na de botsing met de vrachtwagen, die geheel werd vernield, reed de bus nog ongeveer zeshonderd meter slin gerend door. Drie inzittenden van de vrachtwagen werden gewond. Het Wereldgebeuren Nieuwe generatie Virtuoos en gemakkelijk is John Kennedy over de horden heen- gekomen die door concurreren de genoten van de Democratische partij voor hem waren opgesteld op de Los Angelesse baan. waar bij de finish de kandidatuur voor het Ame rikaanse presidentschap lag tc wen ken. Al bij de eerste stemming over trof zijn oogst de vereiste meerder heid. En het daarna genomen besluit hem met algemene stemmen tot de kampioen van het feest uit te roepen en hem zo gezamenlijk een hart on der de riem te steken voor de vol gende race (waarvan de prijs het presidentschap is), kon de indruk versterken dat de Democratische partijconventie van deze week. on danks alle luidruchtige demonstra ties voor de diverse aspirant-presi denten. gekenmerkt wordt door een grote bereidheid om elkaar tege moet te komen. Dat men in allerijl toesnelde om de winnaar te belauwe- ren, had ook een carrière-reden: als Kennedy het presidentschap in de wacht sleept, is hij het immers die de baantjes heeft te vergeven. Menige in de politiek doorknede oudere heer heeft in de afgelo pen maanden het hoofd ge schud toen hij zag. hoe de „Kennedy for president"-organisatie succes op succes behaalde en allerlei bezwaren wist weg te wimpelen. Met uitbui ting van .vrouwelijk schoon ge- peisonifieêrd door zijn vrouw en zusters met persoonlijke charme en met redenaarstalent en gevatheid de voorverkiezingsconcoursen van de diverse staten winnend, leverde Ken nedy het bewijs dat zijn r.-k. over tuiging in kwantitatief opzicht geen reden kon zijn, om hem van de hor denloop der presidentsverkiezingen af te houden. Van groot belang was daarbij de kwaliteit van de opmer kingen, die hij over de verhouding van kerk en staat maakte: „De pre sident is door zijn ambtseed, een eed, die hij voor God zweert, ver plicht de grondwet te verdedigen. De scheiding van kerk en staat maakt het de president mogelijk, naar beste weten en geweten te beslissen, hoe de grondwet en de Verenigde Staten het best beschermd kunnen worden. Naar mijn mening doet zich daarbij geen conflict voor. Katholieke rech ters spreken dagelijks echtscheidin gen uit hoewel zij zelf niet in echtscheidingen geloven". De oudere partijfunctionarissen maakten zich ook bezorgd over wat zij noemden de „onerva renheid", de „jeugdigheid" en de „schijn van onrijpheid" van de. jon-' gensachtig uitziende senator. die overigens 43 jaar is. dus maar vier jaar jonger dan Richard Nixon, die al sedert 1953 als vice-president on der Eisenhower fungeert cn die zeer waarschijnlijk Kennedy's Republi keinse tegenstander zal zijn in het duel om het presidentschap. Boven dien was tegenover die oppositionele geluiden aan te voeren, dat Kenne dy kan bogen op een veeljarige er varing als senator en dat hij. zoals, hij zelf heeft gezegd, „in twintig jaar allé contingenten heeft door kruist, van Leningrad naar Saigon en van Boekarest naar Lima". Dat kon hij doen dank zij het fortuin dat zijn vader wist op te stapelen. Pa bezorgde al zijn kinderen al voor zijn dood een miljoen dollar. Zelf heeft Kennedy gezegd, dat hij jeugdigheid als een voordeel be schouwt. vooral omdat de tegenwoor dige leiding van Amerika de bezwa ren van de ouderdom zou vertonen. Hij gaat ervan uit, dat in brede kring de wens bestaat, een andere weg in te slaan en een nieuw begin te maken met een frissere en meer energieke leiding. Zijn succes bij de voorverkiezingen zou men kunnen opvatten als een bevestiging van die stelling. Uit het door Kennedy onderschre ven programma van de Demo cratische partij dat de conventie aannam en uit de verklaringen die de Democratische presidentschaps kandidaat in zijn campagnes heeft afgelegd, blijkt overigens wel dat men niet bevreesd behoeft te zijn voor een dwaas circus van ongeoe fende stok veulentjes. Aan beraden heid zal het Kennedy mocht hij president worden zeker niet ont breken. Het Democratische program ma komt neer op een doelbewust fe derale actie ter bevordering van de economische groei der Verenigde Staten, versterking van bondgenoot schappen met buitenlandse naties en het uitwissen van alle vormen van discriminatie. Leven in Kongo ontwricht Over heel de wereld zal men in de tijd voor de novemberverkiezin- i gen op Kennedy's woorden en I daden bijzonder Iett'en. En als de I verwachtingen uitkomen nog meer I daarna. Want al voordat hij officieel als kandidaat was aangewezen had- j den opiniepeilers vastgesteld, dat hij als Nixon zijn opponent is een grote kans maakt om als president over de eindstreep te gaan. Opnieuw westers land slachtoffer van communistische agressie" Slot van pag. 1 binnen het Kongolese leger verant woordelijk zijn voor het uitbreken van de muiterij onder de militairen. „Opnieuw is een westers land het slachtoffer geworden van communis tische agressie", riep hij met stem verheffing uit. De Kamer begroette eerder op de vergadering met ap plaus een mededeling van minister Wigny, dat een klacht bij de Ver enigde Naties zal worden ingediend over de in Kongo jegens de blanke bevolking bedreven wreedheden en dat een commissie in België reeds i bezig is gegevens daarover tc verza- melen. In Leopoldstad nam de spanning j donderdag weer toe. Zwaar gewapen. de Belgische commando-troepen pa- trouilieerden door het centrum van do stad en het vliegveld en de weg I daarheen werd scherp bewaakt. On- der Belgische militaire bescherming vertrokken konvooien vluchtelingen naar de luchthaven om te worden ge repatrieerd. Volgens een verslaggever van de Franse radio hebben in de" Kongo lese hoofdstad Afrikaanse inwo ners zich voor het eerst tegen hun leiders gekeerd. Zij vielen auto's van ministers aan, die zij verant woordelijk stelden voor de ontstane toestand. Met uitzondering van de elektriciteit»- en waterbedrijven staan alle openbare diensten vrij. wel stiL Ook uit het binnenland komen sombere berichten: de fa brieken en plantages liggen verla ten, de ziekenhuizen zijn onbemand en onderwijs wordt in het geheel niet gegeven. Bevoorradingsprobleem Het dreigende voedseltekort van Leo poldstad werd voor enkele dagen ver holpen door de distributie van voor. raden, die voor posten in het binnen land waren bestemd. Minister de Schrijver noemde donderdag in de Kamer de kwestie van de bevoorra ding een nijpend vraagstuk. Per vliegtuig zullen met ingang van he den vijftig ton levensmiddelen uit Brussel naar Kongo worden vervoerd. Ook heeft de Sabena een vliegtuig in gericht als „vliegend hospitaal" om de patiënten te evacueren, die door het sluiten van ziekenhuizen zonder medische verzorging zijn gekomen. „Wat er ook gebeuren mag met de diplomatieke betrekkingen", zeide de Belgische minister De Schrijver, „dit ontslaat ons niet van de plicht ons het lot aan te trekken van onze land genoten en van de Europeanen in Kongo in het algemeen. In de komen de maanden zullen er offers van ons worden gevergd. Onze solidariteit en onze erkenning van de rechten van hen, die thans daar lijden, zal ieder van ons helpen die offers te brengen". JOHN KENNEDY i voor frisse aanpak

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5