Kritiek afsluiting duinen Cadzand tijdens waterschapsvergadering Zeeuwse Almanak V LISSIN GEN BELEEFT EEN SCH00LTENNIST0ERN001 itvtn lijfje PROCO KAMERCOMMISSIE OVER DE HERINDELING OP SCHOUWEN OP VOETTOCHT DOOR EUROPA ZEEUWSE BADPLAATSEN EN DE „VERBLIJFSBELASTING" Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 JULI 1960 HET VRIJE VAN SLUISIN OOSTBURG BIJEEN Dijkgraaf J. B. Becu betreurde uitblijven Delta-bijdragewet ..Wij hebben in het afgelopen jaar bij ons werk veel lof ontvangen, maar aan de andere kant zijn wij ook we-1 eens en terecht op de» vingers getikt", aldus dijkgraaf J. B. Becu donderdagmorgen tot de algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis", gehouden in ho tel „Du Commerce" te Oostburg. Dat overigens een vrijwel cmbeperkt vertrouwen wordt gesteld in do werkwijze van het dagelijks bestuur, bleek weer eens duidelijk tijdens het afwerken van de 23 punten uit de agenda, die alle als hamerstukken konden worden afgedaan. Dg enige kritische opmerking kwam van hoofdingeland BI. J. Verbrugge, burge meester van Waterlandkerkje, die als zijn mening uitsprak, dat de af sluiting van bepaalde duinstroken en toegangen in Cadzand nog al dras tisch was geschied, enige wrevel had veroorzaakt en best wat soepeler had gekund. Hij zag wel gaarne dat ook het wa terschap wat meer rekening hield met het toerisme aan de West Zeeuws-Vlaamse kust. „Wij zijn ons beslist wel bewust van onze verant woordelijkheid in deze zaak en zullen binnen het kader van deze verant woording meehelpen de recreatie te bevorderen", aldus dijkgraaf Becu in zijn antwoord. Hij achtte het zeer wel mogelijk, dat bij een enkele bad gast wanbegrip bestaat omtrent de genomen maatregelen. Vandaar dat hij nog eens duidelijk niteenzette, dat er op bepaalde pun ten nog altijd een gevaar voor door braak kan ontstaan, dat het water schap daartegen, onder meer door hclnibcplaiitiiig maatregelen moet nemen en dat die zwakke plekken beschermd dienen te worden. Hij was met het dagelijks bestuur vau oor deel, dat het waterscbap bij deze voorzorgen niet ver is gegaan, ja zelfs nog niet aan het eind van liaar beschermingsmaatregelen is. Nog geen oplossing In' zijn openingsrede zei dijkgraaf Becu verder het te betreuren, dat de minister van verkeer en waterstaat Advertentie ITHO-RAAMVENTILATOREN Alleen ITHO-maiventHatoren hebben een opklapbaar motorgedeelte! Zij "roeren niet alleen bedompte luebe af, mm brengen, indien gewensc, op war, dagen ook frisse lucht binnen. Vraagt da%undigt Btbling ij Uw eltkiro- imtallaUur. TuWikiii» 'ITHO-SCIflEDAM* blijkbaar nog steeds geen oplossing heeft kunnen vinden inzake de bij- drage-wet voor financiering; van de Deltawerken. Hij sprak de hoop uit, dat de minister voldoende rekening zal houden met de draagkracht der waterschappen. Het subsidiepercen tage zal naar zijn mening godanig moeten worden gesteld, dat het de draagkracht der waterschappen niet te boven gaat, waardoor het zijn an dere taken niet zal kunnen vervul len. In de praktijk zal zulks bete kenen een aankloppen bij het rijk, met als gevolg een soort „onder cu ratele stellen". Van een contactgroep te Goes, be staande uit vertegenwoordigers van rijks- en provinciale water staat, cultuurtechnische dienst en waterschap „Het Vrije van Sluis" verwacht de heer Becu eerstdaags een rapport over een nieuw af wateringsplan in West Zeeuwsch- Viaanderen met nogal ingrijpende veranderingen op het gebied van sluizen en gemalen. B rugvoor stel De voorstellen inzake de brug over het kanaal te Retranchement, l.et wegenplan 1961, aankoop van diverse gronden, wegverbeteringen en sala risvoorzieningen, waarvan wij reeds melding maakten in ons nummer van gisteren werden alle zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Na de gezamenlijke koffiemaaltijd werd in de middaguren met twee autobussen een excursie naar diverse punten in het waterschap gemaakt. VOOR DE DERDE MAAL Ontmoeting draagt reeds een nationaal karakter Voor de derde maal Is deze week in het „Nollepark" te Vlissingen het sehooltennistoernooi van start gegaan. Een ontmoeting, die in de loop van haar driejarig bestaan min of meer een „nationaal" ka rakter heeft gekregen. Want naast de Zeeuwse deelname zijn er bij de heren de tenjnisvertegen- woordigers van het Rembrandtly- ceum uit Leiden, de V.L.BI. ilit Zeist en het Nieuwe Lyceum te Biithoven. Uit Zeeland geven het Petrus Hon- dius lyceum (Terneuzen), U.T.S. (Vlissingen), twee ploegen van de chr. h.b.s. te Middelburg, het Mid delburgse gymnasium en de r.h. b.s., de Vlissingse chr. ulo en r.h. b.s. (met twee ploegen) en. het openbare lyceum en r.h.b.s. van Goes acte de présence. Bij de da mes zijn het gymnasium uit Lei den, het Goese lyceum, de r.h.b.s., het gymnasium, de chr. h.b.s. en de openbare ulo uit Middelburg, de gemeentelijke m.m.s. en het Rembrandtlyceum uit Leiden en het Nieuwe Lyceum uit Biithoven. van de partij. Het Petrus Hondius lyceum, dat vo rig jaar de P.Z.C.-wisselbelcer in de wacht sleepte, zal deze pres tatie niet herhalen. Het team is reeds vóór een halve finale uit geschakeld. Een favoriete ploeg bij de heren is thans U.L.M., ter wijl ook S.VW. uit Goes niet bij voorbaat kansloos is. Bij de da mes staat de afvaardiging van de Middelburgse r.h.b.s. hoog geno teerd. VAN TOT Belangstelling Verheugend voor de organisatoren van het toernooi is de belangstel ling, die de K.N.L.T.B. voor het treffen heeft getoond. Men heeft, voor deze ontmoeting van de bond een medaille als prijs ontvangen. Naast de P.Z.C. heeft ook de Vlis singse Zoniershow een prijs be schikbaar gesteld. Het schooltoernooi heeft niet hetzelf de lot gedeeld als de districtskam pioenschappen van vorige week in Terneuzen, die door de slechte weersomstandigheden moesten worden afgebroken. Zowel woens dag als donderdag konden de op hot programma staande partijen doorgang vinden. Voor vandaag (vrijdag) wordt de halve finale af gewerkt en zaterdag wordt het toernooi met de finale besloten. De herenploeg van het V.L.M. te Zeist is in ieder geval zekér va'n een plaats in de halve finale. Bij de dames zijn het gymnasium van Leiden, de r.h.b.s. van Middelburg, het Nieuwe Lyceum te Biithoven en de m.m.s. te Leiden nog in de strijd. Duitse jongens bieden Haamstede hulp aan „Als boetedoening voor oudere generatie „Boetedoening voor hetgeen een oude re generatie Nederland in de oor logsjaren heeft aangedaan". Zo for muleert de Evangelische Jugendge- meïnschaft uit Witten-Annen in Duitsland haar voornemen om met 45 jongens in de vakantie in Haam stede te komen werken. De jongeren organisatie, die reeds eerder de Westhoek van Schouwen, namelijk in het vakantietehuis „De Koebel" te Burgli, als doel voor haar buiten lands verblijf heeft gekozen, heeft zich thans met een schrijven tot het gemeentebestuur van Haamstede ge richt. Daarin wordt aangeboden de badplaats „de helpende hand te bie den" gedurende de toekomstige va kantieperiode op „Gïnsterveld". (Advertentie) Morgen haarwassen met crème shampoo met ei Kijk ia <lc spiegel: uw hoar lijkt jonger, is jonger ca van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crcmc shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gerond en golvend haat. "ppoca- crème shampoo 3,' Jl Extra voordelig! 65 EINDVERSLAG RAPPORTEURS Vele leden voor vormen van één gemeente (Van onze Haagse redactie). „Vele leden bleven van mening, dat de meest verkieslijkste oplossing ter zake van het vraagstuk van de ge meentelijke herindeling van het eiland Schouwen-Duiveland te vinden is in de vereniging van de bestaande gemeenten op dat eiland tot één en kele gemeente", aldus het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor liet ont werp van wet tot herindeling van Schouwen-Duiveland. De commissie zegt verder: „De hier het woord voerende leden waren van oordeel, dat in het algemeen uit de ontwerpen van wet tot wijziging van gemeentegrenzen te zelden voldoende zin blijkt voor het belang, gelegen in de vorming van sterke, goed ge outilleerde gemeenten. Met betrek king tot het onderhavige wetsont werp achtten zij het onbevredigend, dat onder meer wordt voorgesteld een zwakke slechts tweeduizend in woners tellende gemeente als Mid- denschouwen in het leven te roepen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, zo riepen deze leden in herinnering, voert de regering te gen de vorming van slechts één ge meente uit het gehele gebied van Schouwen-Duiveland aan, de verschil len in aard en karakter van de ver schillende delen van het eiland. Het In het tennispark „De Nolle" te Vlis singen worden sinds woensdag wed strijden gespeeld in het kader van het derde schooltoernooi. De foto toont Marijke Fukken in actie, ter wijl zij samen met haar schoolgenote Anneke van Dongen de eer van het Middelburgse gymnasium tracht hoog te houden in de strijd tegen de m.m.s. uit Leiden. (Foto P.Z.C.) OPENING HOTEL Het Delta-hotel in aanbouw aan de Kloosterweg te Haamstede wordt in etappes geopend. Het restaurant met terras en het café zijn op het ogenblik al zo ver gereed, dat de directie heeft besloten zaterdagmiddag dit ge deelte officieel te openen. Dat zal dan gebeuren in het bijzijn van autoriteiten en een aantal genodigden. De gasten zullen nog even geduld moeten hebben. De rechtervleugel van- het Delta-hotel, waarin de lo geerkamers gelegen zijn, zal pas op de laatste dag van deze maand voor opening klaar zijn. Vanaf die datum SOLIST.. Zicrikzee verheugt zich nou ja, verheugen Zierikzee bezit een blikkenbussenorkest om het een beetje neutraler te zeggen. Het is een goed gedisciplineerd gezelschap, dat van tijd tot tijd door de straten trekt, waarbij de leden hun blikken bussen bekloppen dat het zo. davert. Ze hébben één solist. Een knaapje, dat aan een levensgrote tuba stug blazend een ritmisch pom- pom-pom weet te ontlokken. Een somber, maar stimulerend geluid. Laatst was hij absent. Een ander ging gebukt onder de tuba, terwijl de oorspronkelijke solist er wat be drukt naast liep. ,rBlaas je niet meer mee", vroeg een belangstellende burger. „Nee", ant woordde de jongeling kort. „Waarom niet', vroeg dé man verder en teen kreeg hij een antivoord dat alles ver klaarde. Het luidde: MPien in m'n kaeke zal ook het service-station voor ge- motoriseerd verkeer geopend zijn. KLACHTEN Behalve deze gunstige vooruit zichten voor de toeristen, konien er ook klachten uit de Schonwse Westhoek binnen. Klachten over de-aanwezigheid van „teer" op het strand. Het is een substantie die veel op teer lijkt tenminste. Bij nader inzien blijkt deze overlast veroorzakende vloeistof afgewerk te stookolie te zijn, door motor schepen ergens op zee overboord gezet. De stormen van de afge lopen week hebben deze op het water drijvende massa In de rich ting van de Schomvse stranden gestuwd. Een plaats waar velen deze „teer" toch liever niet zien. PLUK VAN BESSEN Aan de andere kant van de duinen in Burgh en Haamstede is op het ogenblik een grote activiteit waar te nemen. In de eerste helft van juli zijn de zwarte bessen daar plukrijp. Dat is voor vele inwoners van het eiland, die een extraatje willen ver dienen, het sein om naar de boom gaarden te snellen. De kwekers maken bij liet in dienst nemen van dit tijdelijke personeel wel een zekere selectie. Pluksters ge nieten de voorkeur boven plukkers. Rappe, fijne vrouwenvïngers zijn voor dit karweitje namelijk beter ge. schikt dan mannenbanden. BIJ DE „JANTJES" Over mannen in hun werk gespro ken De „Jantjes" op de kruiser „De Ruytar" in de Rotterdamse haven keken dinsdag hun ogen uit. Het was dan ook geen alledaags gezicht op de oorlogsbodem een groep dames in fraaie Zeeuwse klederdracht. Het be trof de afdeling 's-Gravenpolder van de Nederlands hervormde vrouwen vereniging, die haar jaarlijkse trip maakte. De tocht ging naar Rotter, dam, waar behalve de kruiser, de „Floriade" en de havens met een be zoek werden vereerd. En natuurlijk was voor het winkelen een redelijk deel van da dag uitgetrokken. Het is een ietwat opvallend duo, dat elke dag 15 km langs de rijksweg door Zeeland trektde kunstschilder- schrijver George Gillendal (55) en zijn vrouw Ilse (43), afkomstig uit Nyborg in De nemarken. Hij blootsvoets, zij met een paar open sandalen, aan de voeten loopt dit Deense echtpaar voor een wa gentje, met daarop gebouwd een popperig klein huisje. Het huisje is beschilderd met leuzen en tref fende uitspraken, zoals „Mundus vult decipi" (de wereld wil bedro gen zijn), en „Salem Aleikum" vrede zij met U).... Het echtpaar is vorig jaar begon nen aan een vijf jaren durende voettocht, die het door Nederland, België, Spanje, Portugal, Italië, Griekenland, Turkije en zelfs Jor danië zal voeren. Haast hebben dc heer en mevrouw Gillendal niet. Waarom ook? Waarom ze deze tocht maken? Om rust en vrede te vinden en om te kunnen praten met vele men sen van vele nationaliteiten. Ei genlijk ook om de naoorlogse mentaliteit van de' Europeaan te bestuderen, zei ons de gebaarde Deen. Hij schrijft daarover arti keltjes in periodieken in zijn land. Af en toe schildert hij ook wat en bij tijd en wijle slaagt hij er zelfs in een van zijn schilderijtjes te verkopen. Hun eten kopen ze langs de route. Voor vier gulden fier dag samen zijn ze klaar. Be- astingzorgen en dergelijke ken nen ze in hun rijdende huisje „Pluto" niet. Nu geniet dit echtpaar van het fraaie Zeeuwse landschap. Een kwam hun echter voor, dat de hier- bedoelde tegenstelling tussen streken met een agrarisch en die met een stedelijk karakter, wel niet van zulk een ernstige aard zal zijn, dat in een gemeente, samengesteld uit een agrarische streek en een stedelijk ge bied, zoals het huidige Zierikzee of Brouwershaven, de belangen van het agrarische deel niet voldoende behar tigd zouden worden. Garantie gemeente Goes voor industrtievestiging B. en W. van Goes stellen de raad dier gemeente voor de tijdige beta ling van rente en aflossing te waar borgen van een door de machinefa briek A. J. v. d. Linden aan te gane geldlening bij de Middenstandsbank te Goes voor de bouw van een fa briek en de aankoop van de beno digde grond op het industrieterrein Zuid. De uit Rotterdam afkomstige machinefabriek is na de aanwij zing van Goes als ontwikkelingskern in de Ganzestad gevestigd. De on dernemer profiteert van de facilitei ten welke Goes als ontwikkelings kern aan zich in deze stad vestigen de industrieën kan bieden. Voor Zeeuws nieuws zie ook pagina's 5 en 8. Folklore-avond in Vlissings „stadion" Huiverig weggedoken tussen de gro te kappen van haar klederdrachten zaten donderdagavond in het „sta dion" van „Ons Genoegen" te Vlis singen de leden van het Westkapel s Dameskoor op de tribunes te wach ten op haar beurt van optreden. Een frisse wind streek over het publiek, dat er luisterde naar een concert van de muziekvereniging „O.K.K." uit VVestkapelle.-ook al gestoken in liet Walcherse kostuum. Even verderop hadden de klompendansers van bet Middelburgse „Medioburgum" zolang een plaatsje op de eretribune gevon den. Het was dus al klederdrachten wat de klok sloeg! En deze gezelschap pen de Boerenkapel uit Westka- pelle was ook present waren sa mengebracht in een Zeeuwse folk lore-avond, die de jubilerende harmo nie uit Vlissingen met name voor de toeristen in liaar feestweekprogra- had gelast. Na een concert van O.K.K. was het „woord" aan het dameskoor, dat on der het priemende licht van de schijnwerpers werd opgevolgd door, de klompendansers. Met haar optre den oogstten deze volksdansgroep veel succes. De Boerenkapel tenslotte zorgde voor een aardig stukje mu ziek. Vanavond zijn er in het focststadion judo-demonstraties te zien, waarna om negen uur het tamboer- en pij- perkorns „Juliana" en de fanfare „ONDA" uit Middelburg een show taptoe brengen als voorproef van het grote militaire evenement van de slotavond op zaterdag. Slot van pag, 1) van burgemeesters van Noordzeebad plaatsen, de wenselijkheid daartoe onomwonden, naar voren had ge bracht, zelfs een toezegging gedaan. Maardan moesten drie instan ties: de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Horeca er ook zijn. Omdat de eerste en de laatste instantie zich hartgrondige tegenstanders van de invoering van elke belasting in deze geest "toon den, strandde het voornemen van de commissie voorlopig. Wie de A.N.V.V. dan ook naar haar standpunt vraagt, krijgt onmiddellijk te horeneen belasting, gevraagd van d8 toerist, is onredelijk en onge wenst. „De administratieve kosten staan in geen verhouding tot de in komsten", zo redeneert de directie van de A.N.V.V. verder. En ter na dere verklaring zegt deze vereniging, dat alle internationale officiële toe ristische organisaties haar standpunt delen. Fooi voor piccolo „Blaar met deze „fooi in de handen van een piccolo" kunnen wij juist heel wat doen". Wie de burgemees. ter van de Walcherse badplaats Dom burg aanspreekt over de mogelijk- heid van een verblijfbelasting voor do toeristen aan zijn gemeente in te voeren, komt aan een goed adres. Mr. W. J. E. Crommelin cijfert alle be zwaren, die er tegen een heffing zo als deze in het buitenland veelvuldig voorkomt, met één haal weg. „De tegenwerpingen zijn ridicuul", de gevaren eraan verbonden denk beeldig", zo zegt hij kort en bondig. „Het kind wordt met het badwater weggegooid". Want om een badplaats als Domburg behoorlijk schoon te houden, de gasten er up to date te kunnen ontvangen en voor het vreem. delingenbezoek werkelijk iets te kun nen doen, heeft men meer nodig dan „subjectieve" uitkeringen en tege moetkomingen, zoals rijk en provin cie die op het ogenblik geven. Eén procent toch wel een zeer miniem bedrag van hetgeen de toerist aan een vakantiedag in een Zeeuwse badplaats kwijt is, zou Domburg per zomer ongeveer 15.000,in het laadje brengen. En dat is dan nog maar een zeer voorzichtige becijfering. verrukkelijke provincie, vonden ze. Dinsdag passeerde het echt paar Krabbendijke en gisteren zette het zijn „home" neer even buiten Goes. Over twee dagen verwachten de twee Denen op de veerboot Vüssingen.Breskens te kunnen stappen. Over belangstel ling op hun tocht door onze pro vincie hebben de heer en mevrouw Gillendal niet te klagen. En ge legenheid om een praatje te ma ken, hebben zij genoeg. Het gaat gemakkelijk, want behalve Deens, spreken zij Engels, Frans en Duits. Zelfs het Zeeuws beginnen zij al een beetje te verstaan.... Het spijt burgemeester Crommelin dan ook zeer, dat de Horeca en de A.N.V.V. zo „behoudend" zijn. „Want", zo is zijn vaste overtuiging, „vroeg of laat zal het er toch van moeten komen". Opperbest In de Belgische kustplaats Knokke weet men er van mee te praten. „Onze verbiijfstax bekostigt alles, wat het toeristenhartje begeert op perbest", zo verzekert men daar bij de gemeentelijke dienst voor het vreemdelingenverkeer „de feestcom missie, de badhokjes, het onderhoud van alle strandcomfort..." In Nederland is het voorlopig nog niet zover. De gemeentewet opent alleen de mogelijkheid om woon- forensen te belasten. Een wijzi ging van de gemeentewet of 'een andere wet zou hier derhalve no dig zijn. Hoewel de heer N. Priester, voorzit ter van de Vlissingse V.V.V., er een voorstander van is om het toerisme en de daaraan gekoppelde „industrie" zoveel mogelijk vrijheid te laten, vindt hij dat deze vrijheid soms wordt misbruikt. Een verblijfsbelasting ziet hij als een noodzakelijk kwaad. „Want er zal toch iets moeten ge beuren om de badplaatsgem eenten meer mogelijkheden te bieden", vindt deze Vlissinger. En als hij even kijkt naar de enorme som meer dan 30 miljoen die jaarlijks Zeeland binnenstroomt aan gelden van toe risten, dan moet de neer Priester de contributies aan V.V.V. en de finan ciële armslag, die de gemeenten gegeven wordt, toch maar een schijn tje noemen. Zeeland kan niet blijven door gaan met het aantrekken van golven toeristen, terwijl er aan de outillage, liet comfort van zijn badplaatsen weinig of niets verandert Het moet hier geen chaos worden VANDAAG. Middelburg City: Come Prima, 20 uur, a.l. Electro: Robin Hood In Sherwood Forest, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar. Mi niatuur Walcheren, Molenwater, ge opend 922 uur. Abdij: klank- en lichtspelrondgangen om 20.45 cn 21.45 uur. Muziektent Molenwater: concert Mid delburgs Muziekkorps. 8 uur. Abdij: rondgang en klank- en licht spel, 8.45 en 9.45 uur. Vlissingen Luxor: Kaslm, de bandiet van Zhobe, 20 uur, 14 J. Alhambra: En dat we toffe Jongens zijn, 20 u., a.l. Stadion Nieuwe Markt; Judo-de monstraties, 20 uur en showtaptoe. Goes Grand: Onstuimige driften, uur, 14 Jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2