TEKORT aan geschoold personeel i in het steenzettersbedrijf Rijksmuseumgebouw in bestaat 75 jaar hoofdstad FijnFAAM fantastisch JEUGD BOUWT IN FINLAND „HET DORP VAN MORGEN" ▼RUDAG 15 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 TERWIJL HET (DELTA-)WERK WACHT van echte boter. je blijft aan het uitdelen! knappencl-bros met roomzachtc chocoladen/Hing Vakopleiding en werkplaats in Rucphen op de Brabantse hei... (Van een speciale verslaggever) SLIEDRECHT - Reeds jarenlang is er een tekort aan geschoold personeel in het steenzettersbedrijf. De groep steenzetters is maar klein en degene, die de gigantische waterbouwwerken van het Deltaproject en de Europoort in ogenschouw heeft genomen, zal U kunnen vertellen, dat-deze mannen voorlopig nog niet „op de keien" staan. Dè steenzetters zijn bijna allen familie van elkaar. Het is een beroep, dat niet zo gemakkelijk door anderen wordt „geïnfil treerd", daar het van vader op zoon overgaat. Maar nieuw bloed komt er haast niet bij in dit oeroude handwerk het vak ver grijst en het aantal all-round vaklui is slechts gering, terwijl er zoveel wérk wacht... Geen wonder dus, dat de aanne mers. die zich aaneengesloten hebben in de Vereniging Kust- en Oeverwerken, een methode uit dachten om iets te doen aan het groeiend tekort aan goede steen, zetters en jonge, sterke mannen, die ambitie voelen voor het vak, zodanig té scholen, dat zij dit werk ook kunnen doen. Stérke mannen inderdaad. Want- de „jongedames" kan men in „de steen" (zoals de mannen hun vak noemen) niet gebruiken. Vakopleiding Het zal slechts weinigen bekend zijn, clat in Rucphen midden op de Bra bantse hei een regionale werk plaats voor vakopleiding van steen zetters is gevestigd. Sinds 1953 is daar na de watersnood de mogelijk heid geschapen om steenzetten te le ren. Aanvankelijk werd een aantal per sonen uit het rayon van het arbeids bureau Etten aangetrokken dat wa ren dan meestal landarbeiders, die als steenzetter werden omgeschoold. In Rucphen is een kamp inge richt, waar de in opleiding zijnde „studenten" leven op dezelfde ma. nier alsof zij wérkelijk buitenaf zijn. Ze Jcoken hun eigen potje en werken tot vrijdagavond - 's maandags begint de werkweek weer. „Droog" werk Hoewel de arbeid in Rucphen dus „droog" is, in tegenstelling tot de buitenwerken, is net opleidingspro gramma terdege op de praktijk inge steld. De heer A. dé Jager uit Sliedreclit is instructeur en leert de mannen de geheimen van de steenzetkunst. De reden waarom juist déze plaats op de hei uitgekozen werd als vesti gingsplaats van de school is, dat men hier de beschikking heeft over de resultaten. Er worden hier goede steenzetters gekweekt en er bestaat een uitstekend contact tussen dit op leidingsinstituut en de Stichting Pro- duktiviteit in het rijswerkers- en steenzettersbedrijf. Het „natte" werk De mannen in Rucphen leren niet al leen „zetten", maar worden tevens, vertrouwd gemaakt met de grondbe ginselen van het rijswerkersbedrijf, zoals het maken van wiepen etc. Na de scholing (duur plm. 5 maanden) volgt de nascholing van de arbeiders op een project van (Advertentie! GEEN DRUPPEL Geen druppel regen de laatste dagen. Fijn voor de vacantie- gangersEn komt er plotse ling een buitje...dan blijven •wij toch kurkdroog - in onze BigBen plastic regenjas, 'n Groot gemak in een klein pakje. Zo klein, zo licht, zo waterdicht. Prijzen van 6.90-7.90-9.75* 12.75*-15.75 en 17.50 met PLU vëx) -p at ent sluiting Hier wordt, de cqrsisfc getransfor meerd in „steenzetter" en voor.de eerste maal geconfronteerd met het praktische oever verdedigings werk. Dé nascholing- duurt eveneens rond 5 maanden en vindt plaats onder lei ding van de instructeur, de heer M. Slagboom uit Sliedreclit, terwijl de heer W. Vlot, eveneens uit die ge. meente, op de gehele cursus een toe- zichthoudende en corrigerende func tie heeft. Heeft de stêenzetter-in-spé goede vorderingen gemaakt, dan komt hij in de nazorg. Deze duurt ongeveer 8 maanden. Door bemiddeling van de Stichting Produktiviteitin het rijs werkers- en steenzettersbedrijf wordt de cursist dan bij een aannemer ge plaatst. De duur van de,scholing, nascholing en nazorg is dus lVa jaar. Visueel werk Lang niet iedereen is geschikt voor dit werk. In de eerste plaats moet men beschikken over een gezonde body, maar dat is niet voldoende. Dé „steenzetter"-kandidaat wordt onder worpen aan een strenge medische keuring en dito psychotechnische test. Dan gaat hij naar de school in Ruc phen. waar begonnen wordt met „zichtoefeningen" door middel van het waterpas. Steenzetten is visueel werk en daarom is dit onderdeel van de opleiding zo belangrijk. Vervolgens leert men de mannen ste nen „zetten" en hiervoor gebruikt •men beton-materiaal. De volgende fase bestaat uit liet „plat" zétten, waarbij gebruik wordt gemaakt van basaltzuilen. Hierna worden" kribben gemaakt met petit-granit. Maas-zet. steen en basalt. En wie denkt, dat liij nu zowat alles van het vak weet. is er echter nog niet, want dan krijgt hij tot taak een trap te maken in een -glooiing. Als sluitstuk van de opleiding op school E.E.G.-landbouwvoorstellen welwillend ontvangen De landbouwcommissic van liet Euro pese parlement heeft deze 'weck een eerste bespreking aan de definitieve voorstellen van de E.E.G.-comniissie voor een gemeenschappelijke land bouwpolitiek gewijd en de eerste in druk was er een van tevredenheid over het feit dat in de definitieve voorstellen de overgangsfase concreet is uitgewerkt. Voorts constateerden do afgevaardig den met tevredenheid dat de nieuwe voorstellen op verscheidene punten rekening hebben gehouden met de meningen die in het Europese parle ment tot uitdrukking zijn geltpmen. Dr. S. L. Mansholt, de vroegere Ne derlandse minister van landbouw die als lid van de E.E.G.-commissie een voornaam aandeel in het uitwerken van de landbouwvoorstellen heeft-vge- had, heeft de commissie van het par lement een resumé van de voorstellen gegeven. De commissie zal in sep tember de voorstellen nader bespre ken, ter voorbereiding van het lancl- bouwdebat in het Europese parle ment dat ln oktober zal worden ge houden. wordt een zware zeedijk bekleed... in de hei. De werkstukken worden alle beoor deeld naar kwaliteit en tempo. Het produkt hiervan vormt de prestatie. De cursus op de school in Rucphen, welke ongeveer 5 maanden duurt, vangt jaarlijks aan in augustus/sep tember. De vakkennis van do leiding bij dit bijzondere onderricht is voor de toe komstige steenzetter een waarborg, dat hij goed geschoold wordt. Jonge mannen tussen 18 en 33 jaar, die liet steenzettersvak willen leren, kunnen in het Brabantse Itucphen terecht. De wetenschap, dat het uitvoeren van waterbouwkundige werken onon derbroken noodzakelijk zal blijven, garandeert de steenzetters altijd een goede boterham. En naast deze overigens zeer be langrijke kant van de zaak. ligt de taak van de waterbouwer óók op bet morele vlak de bescherming van land en volk tegen de enorme krachten van liet water. Zuid-Molukkers betuigen adhesie aan Tsjombe j Dr. J. P. Nikïjuluw en Lr. J. A. Ma- i uusaina, respectievelijk gevolmaeh- tigde en minister van dé afgekondig- de republiek Zuid-Molukken, hebben een telegram gezonden aan premier Tsjombe van Katanga. Hierin uitten zij gevoelens van war me sympathie voor het „opkomen voor de rechten van de mens tijdens het uitbreken van muiterij tegen de blanken m zijn land". Het telegram vervolgt: „Als Zuidmolukkers, die tien jaar geleden hun republiek uit. riepen om te voorkomen met Indo nesië in het verderf te worden ge stort, begrijpen wij de proclamatie van de republiek Katanga en zijn bereid Tsjombe alle mogelijke hulp te verschaffen". OP SCHIEREILAND PORKKALA 0 De Japanse regering heeft disciplinai re maatregelen genomen tégen 12.400 van 'de 200.000 postbeambten die onlangs uit •protest tegen het Japans-Amerikaanse be- ■vej lingingsvérdrag hebben gestaakt. 186 'leiders zijn voor enkele maanden ge schorst, terwijl de overigen alleen een be risping hebben gekregen. Een staking Van overheidspersoneel wordt in Japan jils onwettig beschouwd. Jongeren uit vele landen leren er elkaar kennen Aan een rustige baai op hét schiereiland Forldtala in Fin land, ten zuidwesten van Hel sinki, staat een oud landhuis. Ruim twee jaar geleden hadden dc Russen er nog hun basis. Maar kort nadat zij zich terug getrokken hadden werd het ou de gebouw door jonge mensen in bezit genomen. Zij brachten materiaal en gereedschappen mee en knapten stuk voor stuk alle kamers in het gebouw op. Een Baltische dame, die in Ge- nève woonde, hoorde indertijd een radio-uitzending over Pork- kala. De uitzending bracht Fe- IN NAJAAR JUBILEUMEXPOSITIE Amsterdam vlagde toen eerste paal de grond in ging Het is thans 75 jaar geleden, dat het rijksmuseumgebouw aan de Stadhouderskade te .Amster dam feestelijk werd opengesteld. Aa"h liet tot stand komen van dit monumentale gebouw zijn lan ge en moeizame besprekingen voorafgegaan. De strijdvraag of de stichting van een dergelijk na tionaal museum aan het initiatief van particulieren moest worden overgelaten, werd beslist in de zitting van de Tweede Kamer van 4 december 1872 toen mr. S. van Houten een amendement op de staatsbegroting voorstelde, waarin duidelijk werd gesteld, dal de stichting van een museum de taak van de regering was. Dit amendement Averd met algemene steramen, op één na, aangenomen. A'ls plaats van vestiging had de hoofdstad de sterkste troeven in handen, In Amsterdam was reeds sedert 1808 de nationale verzame ling gehuisvest. Bovendien ver zocht de stad haar eigen verza meling w.o. Rembi-andt's Nacht wacht en Staalmeesters, benevens de haar gelegateerde collectie Van der Hoop w.o. Het joodse bruid je, Vermeer's Lezend vrouwtje, P. de Hooch's Binnenhuis en Moe- dertaak, in het te stichten rijks museum onder te brengen. De stad was bereid een terrein af te staan aan dc Stadhouderskade, benevens f 100.000,ter beschik king te stellen. Architect Tot architect van de rijksmu seumgebouwen werd in 1876 P. J. H. Cuypers benoemd. Toen op 1 oktober van dat jaar de eerste paal in de grond ging, wapperde de nationale driekleur niet alleen 1 van alle overheidsgebouwen, maar ook van vele particuliere huizen te Amsterdam.' aldus uiting ge- vend aan het medéleven in brede j kring. Op 18 juli 1885 liad de officiële ingebruikneming plaats en_ kon de schilderijenafdeling op de bo venverdieping Avorden openge steld. Hiermee had Nederland in j de hoofdstad zijn nationale muse um, dat een vergelijking met der- gelijke gebouwen in het buiten land glansrijk kon doorstaan. Kritiek Het gi'oots opgezette bouwwerk in vroeg Nederlandse renaissance stijl oogstte naast bewondering ook felle kritiek. Deze richtte zich op de overmaat van versiering, waadoor het rustige beschouwen der kunstwerken werd belemmerd. Kritiek was er ook voor de on- dei-doorgang, waardoor het ge bouw in twee helften werd ge deeld, en op het licht, dat eens deels te fel, anderdeels te zwak werd geacht. Geconstateerd mag worden, dat de bewondering het op de duur van de kritiek won. In het gebruik \'an het gebouw is veel aan de gebreken tegemoet gekomen door modernisering van de museumzalen. Uitbreidingen In 1898. 1906. 1909 en 1916 kwa men uitbreidingen aan het ge bouw tot stand, zoals het zgn. fragmentengebouw, de Nacht wachtzaal en de Drucker.zalen. Thans wordt aan een uitbreiding \'an de zalen voor de kunstnijver heid gewerkt in de westelijke bin nenplaats. Dat sinds 1885 ruim 20,5" miljoen bezoekers door de poorten van het rijksmuseum zijn gegaan, met in de laatste jaren een gemiddelde van een half mil. joen personen, is een aanwijzing voor net belang van dit gebouw, dat zoveel topstutkken. van onze nationale kunst huisvest. In het najaar zal ia het rijks* licitas.Sclieffler op liet idee om I op Porkkala haar ideaal te ver wezenlijken: de stichting van een internationaal jeugddorp. „Het dorp van morgen" zo schrijft de Frankfurter Allge- meine. Zij reisde naar Finland en vond daar begrip voor haar plannen bij de mi nisters van sociale zaken en van on derwijs. Ook de architect Al var Aal- to en a'ele andere Finnen gaven ga ven haar steun. Men stelde haar niet alleen het leeg staande gebouw, maar ook nog twee stallen, twee zomerhuisjes en een grote tuin ter beschikking. De enige voorwaarde was, dat zij het vet waarloosde bezit opknapte. Dan «zou ze geen huur behoeven te betalen. Al bijna twee jaar lang komen nu in het oude gebouw op Porkkala jonge mensen uit' vele landen hun A'akan- ties doorbrengen. Ze blijven zes we ken tot drie maanden of zelfs een jaar. Zij moeten hun reiskosten zelf betalen en de kosten van levenson derhoud. 's Morgens volgen zij cur sussen, 's middags doen zij praktisch werk om de „huur" te betalen. Stilte j Met dit werk aan de gebouwen Avordt I aan de voorwaarde, dat alles in goe- de staat moet Avorden gehouden, \'ol- daan. In hun vrije tijd hebben de jon- i gelui gelegenheid zich in de prachti ge natuur te vermaken. Op Porkkala heerst nog stilte. De jongeren heb ben de beschikking over een uitge strekt terrein met water en bos, waar zij allerlei sporten kunnen be oefenen. Zij bouwen A'oor ziclizelf en Aoor degenen, dié na hen komen, een vormingscentrum naar hun eigen ideeën op. Er logeren jongeren van verschillende herkomst en opA'oeding, \-erschilIend ras en re ligie. Het vormingsplan voorziet in cursus sen in Engels, Frans, Duits, Rus sisch, Spaans, Fins, voorts in econo mie, politieke wetenschappen, mu ziek, kunstnijverheid, schilderen enz. Voor de handenarbeid heeft nien de beschikking over een complete meu belmakerij en men wil nog meer werkplaatsen inrichten. De vorige zo mer verbleven in totaal 73 jonge mensen in het jeugddorp. Wanneer het helemaal opgeknapt is zal het aan 80 jongelui tegelijk plaats bie den. Voor het opvoedende werk heeft men tot nu toe krachten lcunneu vinden, die hun eigenlijke functie voor korte of langere tijd onderbreken en tegen kost en inwoning en een bescheiden zakgeld leiding of les geven. Vele vrienden Zo kon het jeugddorp op Porkkala met behulp van onbaatzuchtige wienden in arele landen en zonder steun van de overheid of welke or ganisatie dan ook, worden opge bouwd. De basis is gelegd cn men wil nu trachten de juiste exploitatie vorm te vinden. „The A-illage of tomorroAv", het dorp van morgen, zo heeft men dit jeugd centrum genoemd. Achter die naam schuilt de hoop, dat dit dorp er toe zal bijdragen, dat mensen opgroeien, 'die met innerlijke vrijheid cn zeker heid het leven in een vertcchniseerde wereld tegemoet treden. Bovendien Avil het er toe bijdragen, dat mensen en A^olkeren nieuwe vormen van sa- menlcA-en zullen A-imlen. museum het 75.jarige bestaan van het gebouw met een kleine tentoonstelling herdacht worden. Bovendien zal dan een nummer van het bulletin van het rijksmu seum aan deze herdenking \vorden gewijd. Het museum als instelling- bestaat reeds meer dan 150 jaar: het werd bij decreet van koning Lodewïjk Napoleon in 1808 opge richt. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13