Gevacolor Klanken uit de ether ROXASECT Ct. N.R.U.: ONMISBARE SCHAKEL IN ONS OMROEPBESTEL l| IXfJAsi. ROMANTIEK VAN DE ZUIDZEE IN „STORMKRACHT TWAALF" 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 JULI 1960 Een onmisbare schakel in ons huidig; omroepbestel vormt de Nederlandse Radio Unie, of kortweg; aangeduid de N.R.U. De grote orkesten, die regelmatig voor de radio zijn te beluisteren, zijn in dienst van deze Unie; zij hebben de beschikking over een studio van een omroepvereniging. De vaste hoorspelkern, behalve de regisseurs, is eveneens een afde ling van de N.R.U. De grootste taak van de N.R.Ü. is echter te zorgen dat de omroepverenigingen over de modernste apparatuur be schikken dat de apparaten uitste kend worden onderhoudenkort om dat de uitzendingen technisch op een uitstekend niveau kunnen worden uitgevoerd. De Nederlandse Radio Unie is daarmee een organisatie, die uniek is in de wereld, want in geen enkel land bezit een omroep- station een eigen laboratorium, dat apparaten ontwikkelt en maakt. Die omroepstations zijn aangewezen op fabrieken. Dize situatie is pas na de oorlog ontstaan. Vóór het uitbreken van de vijandelijkheden bezat elke omroepv'erenïgi'ng een eigen technische dienst met een eigen technische installatie. In de oor log werden in een „centraal la boratorium" wat onderzoekingen gedaan voor zover dat in die da gen mogelijk was. Vooruitziende mensen hielden er in die jaren reeds rekening mee, dat er veel apparaten onklaar zouden zijn, weggevoerd zouden zijn; dat er hard gewerkt zou moeten worden voordat het ontstane tekort zo snel en tevens zo goed mogelijk zou zijn ingehaald. Daarvoor was het „laboratorium" aangewezen, dat na de bevrijding op volle toe ren ging draaien. Van de ene ont wikkeling kwam de andere, zo dat het thans een vaste plaats heeft ingenomen en onmisbaar is geworden voor dc omroepvereni gingen. Aan het hoofd van de technische dienst staat ir. P. A. L. Huydts'. Dr. ir. J. J. Geluk is zijn plaats vervanger en deze is tevens hoofd van het laboratorium. In eerstge noemde functie gaan zijn be_ Bedrijfs-T.V. dient de muze moeienissen uit naar de service en het onderhoud van de appara ten, die in de studio's, o.a. in Hilversum, Den Haag en Gronin gen zijn opgesteld en de appa raten die „onderweg" zijn voor het brengen van reportages. De interesse van de lieer Geluk ligt echter voornamelijk bij de afdeling ontwikkeling: liet hart van het laboratorium. Het is geen eenvoudige taak, want steeds be horen er apparaten te zijn, die vol doen aan de eisen van de tijd; die als het kan beter zijn dan die welke de omroepstations in liet buitenland in het gebruik hebben. Zó is men thans bezig uit te zoe ken hoe de buizen in de diverse toestellen kunnen worden ver vangen door transistors, die min der risico's voor storing hebben en die tevens een langere levens duur hebben. Er wordt reeds druk geëxperi menteerd. T ransistors Zo werd bij een stereofonische uitzending van de Matthaus Pas sion uit Naarden een tafel ge bruikt, waarin geen radiobuis meer voorkwam. De heer Geluk schat dat die radiobuizen over enige jaren wel geheel zullen zijn verdwenen. „Als we een belang rijke verbetering hebben gevon den dan wordt die onmiddellijk in de praktijk toegepast. „De weg van ons lab naar de studio's is slechts kort". „Onze afdeling zorgt", zo ver volgt de heer Geluk, „niet alleen voor de apparaten tot de micro foons toe, maar treedt ook op als adviseuse. Zo zal de VARA een nieuwe studio voor concerten bou wen. De N.R.U. geeft aanwijzin gen voor akoestiek (het onder werp waarover de heer Geluk zijn dissertatie heeft geschreven) en levert de apparaten Straks bij het uitwerken van de plannen voor het Omroepkwartier zal de N.R.U. een' belangrijk aandeel hebben. Mogelijk wordt dan ons een kans gegeven de oude sigarenfabriek, waarin we nu zijn gehuisvest, te verlaten". Daarin werd de Neder landse Radio Unie ondergebracht. Het begin was eigenlijk eenvou dig. In de oorlog haperde er uiteraard wel eens iets aan de microfoons, onderdelen waren moeilijk te krijgen. Wat te doen? Wel zei men: maken, zelf doen. Vahantieprogramma voor de jeugd lil de vakantietijd, van woens dag 13 juli tot eind augustus,, zendt de VARA op dé ochten den een speciaal programma uit voor de jonge luisteraars. Op woensdag, vrijdag- en za terdagochtend zullen ze tel kens kunnen luisteren naar „Goeie morgen", een program ma van 25 minuten, waarin ze vrolijke plaatjes horen en een gespeeld vervolgverhaal van A. D. Hildebrand „Belfloor en Bonnevu, de twee goede reu zen", Kees Schoonenberg heeft dit verhaal voor de radio be werkt en voert de regie. RAFALL HUBELIK Tijdens een van de concerten in het Holland Festival (14 juli in. liet Concertgebouw en 15 juli in het Kurhaus) zal de bedrijf stele- visie, die we eerder kennen uit fabriek, operatiezaal of in dienst van de verkeerspolitie, de muze een steuntje geven. Dat gebeurt namelijk tijdens de uitvoering van Mahlers tweede symfonie. Mahler schreef dit bijna tachtig minuten durende werk voor een zeer omvangrijke bezetting. Be halve de instrumentale groep, be staande uit symfonieorkest en orgel, benut hij een groot koor, alsmede twee solisten in dit geval sopraan Maria Stader en de alt Nan Merrimau in een be paald deel van het werk -dient een klein ensemble van verre te klinken. Deze groep wordt zowel iii Am sterdam als in Schevenihgen in een der gangen opgesteld. Om nu de visuele communicatie tussen dirigent Kubelik en de leider van dit kleine ensemble mogelijk te maken, wordt de z.g. „closed-cir cuit"-televisie toegepast. Een ca mera wordt op de dirigent in de zaal gericht, terwijl bij het en semble op de gang een monitor zal worden opgesteld, zodat het gebeuren in de zaal op de voet zal kunnen worden gevolgd. Dirigent Kubelik, die bij uitvoe ringen elders van dit werk reeds uitstekende ervaringen opdeed met een soortgelijke installatie, heeft ook voor de concerten in Amsterdam en Schevesningen om deze voorzieningen verzocht. Studie De heer Geluk, zijn familie is af komstig van het eiland Tbolen, werd geboren in Baarle-Nassau, in 1915. Dit kwam, omdat zijn vader in die grensplaats was gedeta cheerd als douane-beambte. In Dordrecht volgde hij de h.b.s. Dat ging vlot, want reeds op 16-jarige leeftijd had de de jonge Geluk zijn eindexamen gedaan. In Dordrecht ging hij naaf de li.t.s. om electro- teèhniek te studeren. Zodra hij klaar was voelde hij de gevolgen, van de malaise. Het was niet zo gèmakkelijk een baantje te vin den. Waarheen? was de vraag. Door wat geluk kwam hij bij de A.V. R.O., waar in die dagen de heer Willem Vogt nog de scepter zwaaide..„Och het was vergeleken met nu wel wat primitief/ maar wel' sportief.- Nu is alles geraffi neerd. Het is betrekkelijk eenvou dig voor een technicus om ergens een handje aari te zetten. Vroeger moesten we met een krijtje een streepje op een gramofoonplaat krassen en dan hoopten we maar RADIO- EN T.V.-RUBRIEK dat de plaat op het juiste ogenblik en met het juiste begin begon te draaien". Woonhuis De technische dienst van de A.V. R.O. was in de jaren dertig on dergebracht in het woonhuis van. de heer Vogt. De technische staf bestond uit een man of zes. „We hebben toch wel aardige dingen gedaan. Zo namen we reeds opna men van een concert op. dat werd uitgevoerd door het Concertge bouworkest. De technici fungeer den niet alleen als technici, ze waren manusje van alles. Ze lie ten artiesten uit en betaalden hun salaris. Dat zou nu niet meer mo gelijk zijn". Als adviseurs traden voornamelijk ingenieurs uit Delft op. „Ik was In de schaarse vrije tijd, die ik had, wiskunde gaan studeren. Dat hoorde eens de heer Vogt en door zijn voorspraak bij het voormalig bestuur van de A.V.R.O. werd ik in staat gesteld om in Delft te studeren. Ik heb hard gewerkt. Want behalve als technicus trad ik ook op als „Ome Jan" in het kinderuurtje en speelde piano. Ik heb het altijd prettig gevonden dat ik een muzikale opleiding heb gehad. Dat Is namelijk nodig hier m het lab. Wij kunnen goede uit vindingen doen, maar als het ge luid niet beter wordt of nog erger slechter, wat doen we er dan mee?" De heer Geluk vindt het jammer dat tegenwoordig de combinatie technicus en musicus haast niet meer voorkomt. De heer Geluk deed zijn laatste examen net voor dat de studenten gedwongen wer den een loyaliteitsverklaring te tekenen voor de bezetter. En de oorlogsjaren gebruikte hij o.a. om zijn dissertatie voor te bereiden. Na de oorlog promoveerde hij bij prof. dr. C. Zwikker. Uit de jaren voor de oorlog her innerde de heef Geluk zien nóg enkele „stuntjes", die. voor de .A. V.R.O. werden uitgevoerd. Bij de opening van het huidige gebouw slaagden zij erin een ballon 'te la ten opstijgen met eèn zendertje aan boord. „Dat slaat vandaag niet meer' aan. Het is gewoon, men is gewend aan technische snufjes. Men staat er alléén, nog verbaasd over als op een.'gegeven moment een technische storing ontstaat. Dan reageren de men sen met: nu kan dat niet anders? De Nederlandse Radio Unie werkt en doet zijn best goede apparaten te vervaardigen. „We maken des noods de kleinste ontvarigertjés en zendertjes, zoals eens ontvan- gertjes in polshorloges, die ge bruikt werden oni een gesprek met waarzeggers op te vangen. Of een ontvangertje, dat in de broek zak. werd gestópt. Dat was nodig voor een vossenjacht. En ook de televisie maakt van de technische dienst gebruik t)\oren, 31CM en.... scAvijven VANDAAG T elevisie De Nederlandse Televisie Stich ting neemt om 16.00 uur een rechtstreekse reportage uit Lau sanne over. Daar wordt een oecu menische jeugddienst gehouden. Als commentator treedt op ds, C. M. de Vries. De VARA-televisie is vanavond op het scherm met drie bekende ru brieken. Het programma begint met „Achter het nieuws", dat wordt gevolgd door „Spiegel dei- kunsten", de maandelijkse ru briek van actualiteiten op artis tiek gebied onder leiding van Milo Anstadt. Om 21.00 uur kan men kijken naar „Wat kan me gebeu ren", Conny Stuarts dagdromen in de trein va'n Hoogeveen naar Hil versum. geschreven door Annie M. G. Schmidt naar'een idee van Artur Plasschaert. De avond wordt dan besloten met „Welbe schouwd". Vragen van kijkers worden voorgelegd aan een forum bestaande uit ds. J. J. Buskes, H. M. van Randwijk en J. Kassies. Voorzitter is mr. G. J. P. Cam- melbeeck. De Vlaamse televisie neemt een uitzending over van de Duitse te levisie, namelijk „Reich mir die Hand, mein Leben". Vrolijke ope ramuziek rond de liefde met Paul Henckels. (20.20). Radio De N.C.R.V. zendt om 20.10 uur het tiende internationaal orgel improvisatieconcours te Haarlem uit. Dit zijn opnamen van het con cert in de nieuwe kerk te Haar lem op S juli (20.10 uur) en voortzetting om 23.00 uur. Om 22.20 uur wordt een reportage ge geven van de Europese. Oecumeni- sche Jongeren Conferentie te Lausanne. De VARA zendt het zevende deel van het „Ballet der bedriegers" uit, dat wordt gevolgd door een concert (weer in het kader van het Holland Festival). Om 23.00 uur kan men luisteren naar het „Gesproken portret", dat ditmaal handelt over Eisenhower, DONDERDAG 14 JULI. HILVERSUM I 402 m. 746 Uc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24,00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. de kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst, 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Zangreeital. 11.45 V. d. vrouw. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Licht progr. 15.00 Pianoduo. 15.30 V. d. vrouw. 16.00 Tour de France. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Metro- pole-ork. 18.00 Nws. 18.15 Orgel- en pia nospel. 18.45 Journ. 19.00 Gram. en lezing over AVRO'# nationale foto competitie. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Tour de France. 20.00 Nws. 20.05 Operacone. 21.15 Gedrukt in Nederland, lezing. 21.30 Piano recital. 21.50 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws, beursber. en' SOS-ber. 22.45 Gitaarmuz. 23.00 Tour de France. 23,10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00— 24.00 NCRV. KRO: 7,00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.55 Inleiding hoogmis. 9.00 Plech tige hoogmis. NCRV: 10,00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.43 Gewijde muz. 12.00 Middagklok- noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12,35 Land- en .tuinb.me ded. 12.38 Gram. 12.55 Act.13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer, 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. NCRVf 14.00 Omr.ork. 14.50 Gram. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Bijbeloven- denking. 16.20 Kamermuz. 17.00 V. cL jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 13.00 Lichte muz, 18.13 Gewijde muz. 18.50 Rep. Eur. Oecumenische Jon geren conf. te Lausanne. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Klass. en moderne muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 22,00 Periodieken parade. 22.10 gram. 22.30 Nws, en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Intern, or gelimprovisatieconcours Haarlem 1960. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 16.00—17.00 Eurovisie: Tour de France. 20.00 Joum. en weeroverz. KRO:. 20.20 Documentaire. 20.30 Interviews. 21.00 De fluwelen handschoen (The vel vet glove), T.V.-gpel. LEZERS SCHRIJVEN Het einde der wereld Of 't bij U ook zo ïs, weten we niet, maar vandaag aan de dag komen de gesprekken hier geregeld op neer: „Heb je 't al gehoord, dat a.s. don derdag de wereld zal vergaan? Zelfs onze Kinderen komen er mee thuis. En daar de tijd al angstig en ner veus genoeg maakt, zou men warem pel nog- bang worden ook,, als men 't geloven zou. Nu is 't geen kunst om angst te verwekken, .maar laten we 't even in bijbels licht bekijken, want al die bangmakerij geeft ons niets en brengt ons niets. Als men U niets beters te brengen heeft, is 't maar een armzalig beetje. Reden om te vrezen is er anders zeer zeker, o ja, want we hoeven heus niet „zwaarmoedig" te zijn, om te erken nen, dat 't benauwd op de wereld is. En waar de zonde zich al meer en meer openbaart, wordt vanzelf de angst steeds groter, want 't loon der zonde is de dood; kwaad brengt altijd angst voort. En verder leert ons 't woord van God dat de genade- gift Gods het eeuwig leven is door Jezus Christus, onze Heere (Romei nen 6). Maar dat leren de bangma- kers U niet en wat het eind der we reld betreft, leest U Matth. 24 eens, waar staat dat van die dag en ure niemand weet, U niet en ik niet en niemand. Maar laat ons waken en bidden, dat ons die dag niet onvoor zien overlcome, wanneer het dan ook moge zijn. Om de tijd, die ons nog geschonken wordt te besteden in dienst des Heeren en Zijn geboden te gehoorzamen. Want wat zien we ons!) Wordt zijn Naam niet onteerd rondom ons (en mogelijk wel in gesmaad en veracht? Zijn dag vre selijk ontheiligd, geen zondag kan er zijn of ieder wil zijn eigen lusten zoveel mogelijk botvieren ieder op ;zijn wijze. Is dat de dank van de 'welvaart en voorspoed der laatste ja ren Is het geen spotten met de ge ver van alles? Niet tot zijn eer he- steed, maar tot eigen zin en wille keur. Eten en drinken en vrolijk' zijn? En dan beangst want: „we gaan er toch aan?" Inplaats van ons voor te bereiden op de komst des Heeren en hem te smeken om ver zoening en genade voor alle opgesta pelde schuld? Me dunkt dat zou ons beter passen. En U hoeft er nog niet voor eeuwig mee om te komen, want 't blijft ook" eeuwig waar dat „wie Hem aanroept in de nood, vindt zijn gunst oneindig groot". Middelburg, Lezer f Adnertentie i Vakantiegenot gegarandeerd Verslaap hem niet,die straten- i M de morgen van elke nieuwe g&i vakantiedag; neem zo'n handig reiswekkertje mee, maar dan 5- |f"f, een, waar u van op aan kunt; die vindt u alléén bij de vak- fci manuw eigen horloger. fëf wereldmerk voor reiswekkers „Dorp aan de rivier" naar filmfestival in Canada Aan liet filmfestival van Vancouver, dat vau II tot 25 juli wordt gehou den in het kader van het Vancouver International Festival, zal van Ne derlandse zijde de speelfilm „Dorp aan do rivier", die Fonds Iïademakers heeft geregisseerd voor de N.V. Na tionale Film Productie Maatschappij worden vertoond. Het filmfestival van Vancouver heeft de laatste jaren er toe bijgedragen, dat in Canada belangstelling ont stond voor de Europese film. Voor stellingen van Europese films begin nen in Canada dan ook een gewoon verschijnsel te worden. „Das Dorf am Fluss" (Het dorp aan de rivier) zal op 2 september a.s. in Duitsland in roulatie gaan en heeft van de filmkeuring aldaar de aan duiding „besonders wertvoll!' gekre gen, hetgeen voor een buitenlandse film een uitzondering is. De aanduiding „besonders wert voll" is ongeveer te vergelijken met de benaming „cultureel ge keurd", hetgeen in Nederland een verlaging van vermakelijkheids belasting met zich meebrengt en in Duitsland een algehele vrijstel ling van die belasting. „Faja Lobby", de door Herman van der Horst gemaakte film over Suri name, heeft van de Westduitse film keuring in Wiesbaden eveneens het predicaat „bijzonder waardevol" ge kregen. KLEURENFOTO'S vergroot formaat 85 Gevacolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. vroeger 85 ct. 90 ct. Gevacolor rolfllms A- x 6,S cm, 6 x 6 en 6 x 9 cm. ^3i80 2.80 2 95 Gevacolor klelnbeeldlilms 20 opnamen 36 opnamen ^6^45' 3.60 5.60 Ontwikkelen 3jfifé 1.80 duizendmaal mooier! FILMS IN ZEELAND Epos „Moby Dick" in donderdagcyclus Romantiek wordt door de film fabrieken in allerlei vormen ge bracht. Het meest echter als iets dat nauw verbonden is aan warmer klimaat dat het onze, waarbij gouden stranden, het liefst omzoomd door hoge pal men, een belangrijke rol spelen. In zo'n omgeving past dan ook een oud zeilschip, dat in een zeer slechte staat verkerend, al leen door het zeemanschap van de gezagvoèrder nog drijvend blijft. Dergelijke decors en at tributen, die aan goedkope avonturenromans doen denken, zijn reeds door vele regisseurs in hun Zuidzeerolprenten toege past, zodat liet moeilijk is ge worden in dit genre met iets ori gineels voor de dag te komen. Joseph Pevney is in dit laatste toch vrij aardig geslaagd. Zijn „Stormkracht 12" is een zeer romantische film, gelardeerd met cliché-opnamen, maar niet temin boeiend. Het schip heet de „Cannibal", een schilderachtig wrak op weg van de Zuidzee naar Mexico. Aan boord is een gemengd gezelschap, waaronder een zendeling, een bezadigd echtpaar, een flegmatieke Engelsman en een schone Amerikaanse met een verle den, dat onderweg wordt opgerakeld. Alle mogelijkheden, die een dergelijk fraai zeilschip met zo'n prachtige equipage biedt, heeft Pevney uitge buit. Er 3teekt een storm op en zelfs doet zich muiterij voor. Kortom de Cannibal" maakt een avontuurlijke reis. Voor de rol van de kapitein, een koel bloedige zeeman, koos Pevney de ac teur Rock Hudson, die daar qua pos tuur bijzonder geschikt voor was en bovendien goed acteert. Cyd Charisse speelt de rol van de Amerikaanse, die in geen geval Ho- noloeloe wil aandoen, de andere ac teurs en actrices zijn minder bekende sterren. Zij vormen het bizarre ge zelschap, dat de film, die in City (Middelburg) te zien is, de gewenste kleur geeft. ALHAMBRA (Vlissingen) vertoont „Santiago', een kleurenfilm over de Cubaanse vrijheidsstrijd tegen Span je. Amerikaanse wapensmokkelaars trachtten aan deze oorlog te verdie nen en de wateren tussen Cuba en Florida waren vaak het toneel van wilde achtervolgingen en schietpar tijen. Gordon Douglas heelt deze smokke larij in beeld gebracht met Alan Ladd en Lloyd Nolan als twee elkaar beconcurrerende smokkelaars. Ros_ sana Podesta ziet men als de Jeanne d'Aro van Cuba. in menig gevecht haar mannetje staan. „I-Iet schot uit het venster", Electro (Middelburg) is een thriller van het minder goede soort, gebaseerd op de activiteiten van een senaatscommis sie, die een onderzoek instelt naar de praktijken van het gangsterdom in een stad in de Verenigde Staten. De A ilvertenTie de i/geééeéoze, INSECTEN-VERDELGER I88* söön vlokken no radicaal on snol frisse geur mm IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS film hekelt de corruptheid van hoge ambtenaren; echter op een weinig overtuigende manier. Efrem Zimba- list jr. speelt de rol van de speurder voor wie geen geheim bewaard blijft. Wolfgang Wehrum is de vervaardiger van de Duitse komedie „Piefke", de schrik van de compagnie", een zotte film, die het militaire machtsappa raat zijn valse luister ontneemt en de autoritaire generaals op hun plaa.ts zet. Te zien in Luxor (Vlissingen). Grand (Goes) brengt dé zoetige ro mance „Vergeet mij nooit", een mu ziekfilm, vervaardigd in Duits-Itali aanse samenwerking. Rome is het toneel van liefdesperikelen, die de zanger Ferrucio Tagliavini en de actrice Sabine Bethmann plagen en de toeschouwers vervelen. Een melo- dramatischer produkt, waar de on echtheid zo dik bovenop ligt kan men zich moeilijk voorstellen. DONDERDAGCYCLUS Het bekende verhaal over Moby Dick, de vervaarlijke witte walvis is in al zijn dynamiek verfilmd. Ray Brad bury en John Huston schreven naar het boek van Herman Melville een boeiend scenario en het resultaat van hun werken is een waar epos van de walvisvangst in de negentiende eeuw. Kapiteili Achab (Gregory Peck) is geheel, geobsedeerd door de jacht op de witte walvis, die hem eens in een gevecht- ernstig verwondde. Ismael (Richard Basehart), de oog getuige, die de wilde achtervolging door de wereldzeeën meemaakt en getuige is van het dramatische einde, is de centrale figuur, waaruit het verhaal is opgebouwd. Door diens ogen ziet de toeschouwer hoe het drama zich voltrekt. De cast van deze rolprent is indruk wekkend. Leo Genn, James Robert son Justice, Harry Andrews en Or son Welles zijn maar enkelen van medespelenden. Te zien in Alhambra (Vlissingen). GRAND (Goes) tenslotte vertoont Ingmar Bergmans „Op de drempel van liet leven", een zeer serieuze creatie van Zwedens filmvernieuwer, die tot zijn meer recente werken hoort. Bergman verwerkte de laatste jaren zijn oorspronkelijke ideeën voornamelijk in films, die een der meest elementaire zaken in het leven, de liefde en dan in al haar aspecten, tot onderwerp hebben. In dit geval verplaatst hij zijn publiek naar een kraamkliniek, waar leed en vreugde elkaar in realistische regelmaat af wisselen. - Ait i ertHntie Kon goen eten moor zlon in 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Rennies uitkomst braohten. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen na tuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutraliseren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op uw tong! Haal vandaag nog 'n pak Rennies bij uw apotheker of drogist. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIII| Tour de France j§ De programma's na 16.15 uur M van de VARA kunnen worden f| H onderbroken voor een repor- H tage van de Tour de France, H aankomst van de 17e etappe H te Aix le Bains over 222 kilo- meter. Deze etappe gaat over de Lautaret (2043 m), de Lui- tel-Chamrouse (1720 m) en de m Granier (1143 m). Om 18.20 ff uur wordt een herhaling gege- ven, terwijl de nabeschouwing om 20.45 uur te beluisteren is. H Om 22.10 uur volgt dan nog ff H „een hele tour", indrukken en n wetenswaardigheden door Jacques Idserda. De Vlaamse p s radio brengt het verslag en H het commentaar weer tussen H 16.00 en 17.00 uur en om 18.45 H uur. H Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6