AMERIKA ZAL GEEN TROEPEN NAAR DE KONGO ZENDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Bergingspogingen coaster „Pax" mislukt KATANGA WORDT DOOR BELGIË NIET ERKEND WERF IN AMSTERDAM-NOORD DOOR BRAND GETROFFEN Kongo vroeg bijstand na incidenten te Matadi President Eisenhowers perssecretaris, Hagerty, heeft dinsdag te Newport meegedeeld dat de Amerikaanse president van oordeel is dat niet de Verenigde Staten maar andere landen de troepen naar Kongo moeten zenden, die daar nodig zijn voor het herstel van de orde. Hagerty zei dat zowel Eisenhower als diens mi nister van buitenlandse zaken. Herter, geloven dat het voor Kongo beter is indien géén troepen uit één van de grote westelijke landen naar dat land zouden worden gezonden. Hagerty zei: „De Verenigde Staten hebben nu een officieel verzoek om hulp Aan de regering Aan Kongo ontvangen en de Verenigde Staten zijn van oordeel dat hulp aan de regering van Kongo dient te geschieden via de Verenigde Na ties en niet door eenzijdig optreden van één land, de Verenigde Staten inbegrepen". Hij zei dit in antwoord op een verzoek van de republiek Kongo.. Zij wenste hulp van Ameri kaanse troepen om „in samenwerking met Bel gische en Kongolese strijdkrachten" de orde en rust te herstellen. Naar minister-president Eys- kens dinsdagmiddag in de Belgische senaat ver klaarde was het niet duidelijk, of dit besluit j moest worden beschouwd als een verzoek van de Kongolese regering of van enkele ministers in Leopoldstad. Het werd in elk geval genomen in afwezigheid van de twee hoogste Kongolese lei ders: president Kasavoeboe en minister-presi dent Loemoemba. Zij waren uit Leopoldstad vertrokken op een rondreis om te trachten de muitende soldaten van de Kongolese weermacht te bewegen hun opstand op te geven. In België zelf deden de gebeurtenissen van de afgelo pen dagen in Kongo zich voelen door steeds sterker wordende geruchten over onenigheid tussen de liberale en rooms-katholieke ministers en een dreigende kabi netscrisis. De aanleiding zou zijn de wens van de libe rale ministers om onmiddellijk over te gaan tot de er. kening van het onafhankelijke Kataga. Premier Eys- kens sloot ecliter alle twijfel daarover dïsdagmiddag uit toen hij in de senaat tegen „valse geruchten" waar schuwde en zei: „Er is geen kwestie van een erkenning van de regering van Moise Tsjombe. Desondanks is liel verheugend te vernemen, dat er een regering is ge vormd, die de orde tracht te herstellen". Aanklacht ingediend tegen onheilsvoorspeller I De openbare aanklager heeft tegen I de Milanese kinderarts dr. Elio Bi- anca, die de ondergang van de ue- reld op 1-1 juli a.s. had aange kondigd, een aanklacht ingediend wegens „verbreiding van valse en tendentieuze berichten die de open bare orde kunnen verstoren". Van de zijde der volgelingen van dr. Bianca de gemeenschap van de Mont Elanc die op deze berg bij een zijn gekomen om het einde van de wereld af te wachten, is hierop verklaard dat de genoemde datum van de ondergang der wereld „niet definitief" is. In Oostenrijk maken oplichters goede zaken met een middel dat „kosmische stralen absorbeert". Tal rijke goedgelovige lieden hebben zich voor veel geld een eenvoudige met koperdraad omwonden alumi nium ring laten verkopen. Een beeld brand. mn het blussen van de Noodseinen van Amerikanen en Europeanen bij Loeloeaburg De Kongolese minister van buitenlandse zaken, Justin Boniboko, die de afgelopen dagen wegens zijn moedig persoonlijk optreden door vele Bel gische vluchtelingen lof is toegezwaaid, maakte iu een radiorede bekend, wat de oorzaak is geweest van het verzoek om Amerikaanse militaire bij stand. Hij deelde mede, dat „ernstige incidenten" in de havenplaats Ma tadi de oceaanhaven van geheel Kongo samenwerking tussen Bel gische en Kongolese troepen tot herstel van orde en rust onmogelijk had. den gemaakt. Het is niet bekend, wat er precies in de havenstad is ge beurd. Mammoet Van tijd Lot lijd wordt in de Ne derlandse pers van allerlei richting kritiek uitgeoefend op de prestaties van de radio- en te levisieverenigingen in ons vaderland. Soms speelt daarbij het feit mee, dat Nederland als enige land in West- Europa geen nationaal radio- en televisiebedrijf kent. In ons land moet' men het doen met particuliere verenigingen, die elkaar beconcurre ren en dat op zich zelf is al een bron van wrijvingen en conflictjes. Maar de gevoeligheden worden eerst recht geraakt, wanneer ei- kritiek losbreekt op de programma's van die verenigingen. Meestal spelen daarbij interne huishoudelijke en artistieke meningsverschillen mee en dan wor den de schijnwerpers van de publici teit al spoedig gericht op persoon lijke conflicten. Deze conflicten zor gen bij het genot van de lichte en de zware kunst, de voorlichting en fle propaganda soms voor een prik kelend kleurenspel van toegespitste, emotionele tegenstellingen. Bij de A.V.R.O. is men niet in staat gebleken, deze emotionele tegen stellingen helemaal buiten de deur te houden en daarvan is men in het afgelopen weekeinde de dupe ge worden tijdens de jaarvergadering in Assen. De oppositie eiste zelfs het aftreden van de voorzitter. Nu is het geens zins de bedoeling van dit geschrijf om in dit conflict partij te kiezen voor of tegen de oppositie in de A.V. R.O. Wel echter om de vraag te stel len wat in zulke mammoet-vereni gingen als de A.V.R.O. een oppositie is en wat zo'n oppositie lot stand kan brengen Die vraag speelt dan tegelijk voor «alle „mammoef'-verenigingen in Ne derland, die honderdduizenden leden tellen en van wie er op algemene vergaderingen soms maar enkele honderden opdraven. Móet zo'n algemene vergadering gewoonlijk strikt volgens de statuten de volle zeggen schap hebben over het wel en wee van de vereniging Of moet een raad van gewestelijke vertegenwoor digers die ook al weer door een beperkt aantal leden wordt gekozen - het laatste woord spreken Moet een oppositiegroep een bestuur kun nen wegzenden Kortom, moet er democratie bestaan in deze verenigingen of moet er een soort van beheer gevoerd worden zo als dat geschiedt in onze openbare nutsbedrijven, waar men heel warm voor de clientèle voelt, maar waar men die clientèle toch niet het laat ste woord laat spreken. Dat laatste woord wordt namelijk gesproken door degenen, die ambts halve in de besturen van deze be drijven zitten of door hen, die als toezichthouders van de clientèle daarin zijn benoemd. (Zie slot pag. 3 kol. 1) In Brussel, waar van officiële zijde werd medegedeeld dat er een vijftiental gewonden onder de Bel gische marinetroepen waren ver. oorzaakt, werden berichten tegen gesproken, dat de Belgische troe pen. waren gedwongen zich terug te trekken onder de druk van de Kongolese muiters. „Het terug trekken was bedoeld om onder handelingen mogelijk te maken", aldus werd van officieuze zijde in de Belgische hoofdstad medege deeld; Geen nieuws is vernomen over- het lot van de honderden Bel gische vrouwen en kinderen, die volgens de berichten van de afge lopen dagen zich hadden inge scheept om naar België terug te keren. De schepen mochten echter van de muiters niet vertrekken. Uit Kongo zijn dinsdag behalve uit de havenplaats Matadi uit tal van andere plaatsen berichten over ver dere incidenten gekomen. De evacu atie duurt dan ook onverminderd voort. Op de luchthaven van Brussel landden alleen maandag en dinsdag bijna 3000 vluchtelingen. De door de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" geslagen luchtbrug werd (Zie slot pag. 3 kol. 2) Vrije zaterdagen bij Verschure in Amsterdam Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek N.V. te Amsterdam, heeft van de vakraad voor de me taalindustrie vergunning verkregen om, met ingang van 1 juli j.l. over te gaan tot een gedeeltelijke invoe ring van de vijfdaagse werkweek. De vermindering van 48 tot 47 ar beidsuren per week betekent, dat het personeel van Verschure dit jaar zeven vrije zaterdagen zal krijgen. Teneinde te voorkomen, dat deze maatregel invloed zal uitoefenen op de reparatiewerkzaamheden van het bedrijf, zijn hier speciale voorzienin gen getroffen. K.L.M. geeft inlichtingen over passagiers uit Kongo De K.L.M. heeft dinsdagmiddag mee gedeeld dat particulieren en bedrij ven die geïnteresseerd zijn in passa giers die de extra-vluchten van Braz zaville naar Nederland, met be steming Schiphol maken, informa ties. voor zover aanwezig, kunnen inwinnen bij de inlichtingendienst van de K.L.M. op Schiphol: telefoon nummer 020, abonneenummer 87111. „Ze hebben uw werk vernield, sire" r»m f WERK BIJ DE VRIES LENTSCH LIGT STIL Loodsen met kostbare jachten gingen verloren In de afgelopen naclit zijn drie v; gelijk kunnen worden hervat. Hij is niet tegen bedrijfsschade, doch wel tegen brandschade verzekerd. Tijdens de brand is één met zuurstof of propaangas gevulde cilinder ont ploft. De brandweerman Pieterse werd bij liet uitrollen van de met de De Belgische generaal Jans- sens is terug gekeerd uit Kon go. Fotode generaal voor het mo nument van koning Leopold II in Brussel, waar hij uitriep ..ze hebben uw werk verknoeid, sire". w*\-wwwvw\*wvwww de Vries Lentsch' aan de Nieuwe- danunerdljk in Amsterdam-Noord uitgebrand- Enkele in aanbouw zijn de luxe-jachten gingen verloren of werden zwaar beschadigd. Omtrent de oorzaak van de brand, die de werf stillegdè, tast men nog in liet duister. De uitslaande brand werd omstreeks 3 uur ontdekt door schipper A. Brink van een sleepschip, dat momenteel op de werf bij De Vries Lentsch wordt gerepareerd. Hij waarschuwde de brandweer die de strijd tegen het hoogoplaaiende vuur met veertien stralen en de waterkanonnen van de drijvende brandspuit „Jason" aan bond. Het vuur vond in de 45 jaar oude naast elkaar gelegen houten loodsen gretig voedsel. Twee bouw loodsen van 60 bij 10 meter brandden nagenoeg geheel uit, waar onder meel de bankwerkrij was ondergebracht, voor de, helft uitbrandde. In de twee verloren bouwloodsen waren onder meer 3 stalen motor zeilschepen voor Engelse rekening in aanbouw. Een 13-meter-jacht brandde geheel uit en wordt als verloren beschouwd. De andere jachten werden licht beschadigd. Vier houten zeiljachten die naast de schilderswerkplaats in één van de uitgebrande loodsen op verzen ding lagen te wachten, bleven ge spaard. Nagenoeg alle machines, materialen en gereedschappen gingen verloren, waardoor de 45 personeelsleden van de werf hun werk niet kunnen her vatten. Hun directeur hoopt één van de andere loodsen als noodwerkplaats te kunnen inrichten zodat de nor male werkzaamheden zo spoedig mo- door een stuk wegspringend koper- band getroffen. Hij liep een gat in zijn hoofd juist onder zijn helm op. De G.G.D. verleende ter plaatse eer ste hulp. Het brandpiket van de Amster damse politie lieeft geen oorzaak van de brand kunnen vaststellen. Er zijn talrijke mogelijkheden, doch een reconstructie is onmo gelijk. De brand heeft dc loodsen zo grondig vernield, dat een on derzoek uiterst moeilijk is. Er is maandagavond tot tien uur in de loodsen gewerkt. Er is gelast en gerookt, terwijl voorts is gecon stateerd dat de elektrische leidin gen in slechte staat waren. Spoor van ontvoerde jongen gevonden In een bos in de nabijheid van Syd ney heeft de politie kleding en een tas van dc vijf dagen geleden ont voerde 8-jarige Greame Thorne ge vonden. Men acht het niet uitgeslo ten dat de ontvoerders zich in de omgeving ophouden. De ouders van Greame, die vorige maand 100.000 Australische ponden in de loterij wonnen, hebben zicli bereid verklaard de 25.000 pond losgeld te betalen. De ontvoerders hebben tot nu toe hun aanbod nog niet beantwoord. HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten avond 7 uur. Den Helder, onbewolkt Ypenburg, licht bewolkt Vlissingen. licht bewolkt Eelde, half bewolkt De Bilt, zwaar bewolkt Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, lialf bewolkt Zuid-Limburg, regenbui Helsinki, geheel bewolkt. Stockholm, licht bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Aberdeen, half bewolkt Londen, regenbui Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, regenbui Luxemburg, half bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, regenbui München, regenbui Zurich, zwaar bewolkt Genève, half bewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen, regen Innsbruck, geheel bewolkt I Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome. half bewolkt Madrid, onbewolkt 19 gr. 18 gr. 19 gr. 20 gr. 18 gr. 20 gr. 18 gr. 21 gr. 23 gr. 16 gr. 19 gr. 19 gr. 21 gr. 19 gr. 18 gr. 19 gr. 22 gr. 22 gr. 22 gr. 16 gr. 19 gr. 20 gr. 23 gr. 21 gr. 14 gr. 29 gr. 30 gr. 30 gr. Na eea stormachtige nacht lag de Nederlandse coaster Pax gisteren vreedzaam op liet Westkapelse strand. En liet schip bleef daar liggen: de pogingen het los te trek ken, gistermiddag bij hoog water omstreeks vier uur, zijn mislukt. Rond de romp spoelde slechts enkele deci meters water en de sleepka bel vertoonde een dusdanig zwakke plek dat hel slcep- werk na enkele pogingen moest worden gestaakt. Dat verhinderde overigens niet dat honderden badgasten en West- kappelaars zich op het strand had den verzameld om een eventueel spectaculair gebeuren niet te mis sen. In de loop van de dag was de sleepkabel reeds uitgebracht, maar voor het eigenlijke sleep- werk begon vertoonde de dikke kabel reeds een uiterst zwakke plek op de hoek van het kluisgat waardoor de kabel was aange bracht. Nadat de Belgische sleepboot ..Burgemeester Damme" enkele malen de vuren had opgestookt, en er zware trillingen door het bewegingloze schip waren gegaan, ging de seinvlag op de coaster dan ook omlaag, ten teken dat de kabel moest worden gevierd. Enkele daarna nog ondernomen pogingen hadden evenmin succes zodat bij afgaand water duidelijk werd dat de Pax niet va fedenmorgen omstreeks vijf uur zou men een nieuwe poging wa gen. Volgens de waterstandstabel len zou het water enkele centime ters hoger kunnen komen dan gis termiddag. Zou ook deze poging mislukken, dan doet zich eerst rond de achtste augustus weer een hoge waterstand voor waarbij het vlotslepen een kans zou maken. Het schip ligt echter zo hoog op het strand dat de kans van slagen voor het bei-gen zeer gering ge acht moet worden. VERWACHT. REGEN OP KOMST In de ochtend toenemende bewolking met daarna van het westen uit re gen. Matige, later krachtige en langs de kustt mogelijk harde wind, krim pend naar zuidwest tot zuid, weinig verandering in temperatuur. STRANDVERWACHTING I (Van onze weerkundige medewerker) Aanvankelijk zonnig strandweer maar in de loop van de dag meer bewolking, in de middag gevolgd door wat lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Temperatuur 18 a 20 graden C. I Zeewater: 17 graden. Vooruitzichten: j vrij aangename temperatuur maar nog onbestendig. 203e jaargang - no. 162 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boef. Adjunct: W. de Paeter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kv?.; fr. p, p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr.58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. te). '0; Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1