Senator Kennedy vrijwel zeker van presidentskandidatuur Elizabethstad wordt spookstad nu 14.000 Belgen vluchten KLANKBORD CUBA VRAAGT BIJEENKOMST VAN DE VEILIGHEIDSRAAD DINSDAG 12 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 CONVENTIE-„KERMIS" IN LOS ANGELES Senator Church deed aanval op Eisenhowers politiek Het stond gisteravond, na een bijeenkomst van liet verkiezingscomïté van de Amerikaanse staat Pennsjlvanïë, praktisch vast dat senator John Kennedy uit de staat Massachusetts woensdag bij de eerste of tweede stemming zal worden gekozen tot democratisch kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap. De gouverneur van Pennsylvanië, de demoeraat Lawrence, zei na de bijeen komst dat. zijn afvaardiging heeft besloten bij de eerste stemming 64 van haar 8L stemmen op Kennedy uit te brengen. Kennedy's sterkste tegen stander op de conventie is senator Johnson uit Texas, de leider van de meerderheid in de senaat. De Memorial Sports Arena in Los Angeles, waar de conventie wordt gehouden, is veranderd in een reus achtige kermis met vermakelijk heden voor iedereen. Het zou een kinderparadijs kun nen zijn, als er niet zoveel politi ci bij waren. De arena biedt plaats aan 22.400 personen en is geheel gevuld met 4518 democratische afgevaardig den, hun familieleden, vrienden, toeschouwers en vertegenwoordi gers van de pers en radio en T.V. De attracties van dit ..circus" waar men is samengekomen voor het hoogst serieuze doel een kan didaat voor het presidentschap te kiezen, zijn vele. Het hoofdkwartier van senator Stuart Symington, een van dege nen die naar de kandidatuur din gen, deelt lollipops uit. In het hoofdkwartier van de favo riet van deze grootste „show", se nator John F. Kennedy, zijn ver schillende dingen te kopen die er „als koek in zullen gaan", vol gens fle verkoopster Katherine Burt althans, o.a. een door Ken- Australische vakbond wil „Karei Doorman" niet meren Den Haag niet ongerust lu marinekringen in Den Haag ver wacht men niet dat de reis van de drie Nederlandse oorlogsschepen naar Nieuw-Guinea stagnatie zal on dervinden van de boycot, die het Australische vakverbond vau zeelie den heeft aangekondigd. Deze vak bond, die, zoals bekend, sterk door communisten is gepenetreerd, heeft verklaard, dat geen hulp zal worden geboden bij het binnenlopen van de schepen in de haven van Fremantle. waar het vliegkampschip „Karei Doorman" en de jagers „Limburg" en „Groningen" vandaag worden ver wacht. De vakbond zou geen sleepbootbe manningen of een 'loodsboot verstrek ken, omdat men van mening is dat het vlagvertoon _yan Nederlandse schepen „zou kunnen leiden tot strijd". Jn Nederlandse marinekringen ver trouwt men er op, dat de Austra lische regering de maatregelen zal nemen, die nodig zijn om de Neder landse schepen af te meren en van de benodigde brandstof te voorzien. Onverklaarbaar Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft maandagavond in antwoord op een vraag onder meer meegedeeld Mocht het bericht juist zijn, dan schijnt de stap van de vakbond onverklaarbaar. Van Nederlandse zijde, is immers reeds bij herha ling gezegd dat met de reis van het smaldeel niets meer is be doeld dan vlagvertoon waaraan iedere agressieve bedoeling vreemd is. Voorts zal iedere kans op incidenten worden vermeden. De woordvoerder wees ook op de brief van de Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties aan~de secreta ris-generaal, Hammarskjöld, waarin duidelijk werd gesteld dat het reisprogram van het Neder landse smaldeel slechts een kort bezoek aan Nederlands Nieuw- Guinea inhoudt en dat de oorlogs schepen voor het einde v n 1960 in Nederland terug zullen zijn. VRIJHEID. In het stadje Trenton in de Amerikaanse staat Ontario is een club van minderjarige meisjes ont dekt, met leuzen als „haat je ouders" en „vrijheid". Het bestaan van deze club werd ont huld toen een meisje de politie ver telde dat zij wist waar twee vermiste meisjes zich bevonden, maar niet wil de zeggen waar, omdat zij ook be hoorden tot de club, wier motto „vrij heid" was. Linda Coon en Dianne Emerson, bei den 14 jaar oud. worden reeds twee weken vermist. Twee andere meisjes uit Trenton verdwenen verleden week maandag. Het meisje dat het bestaan van de club onthulde, vertelde de politie: ..Wij komen zo nu en dan samen en vertellen elkaar hoe erg wij onze ouders haten. Wij maken plannen om weg te lopen of dingen te doen die onze ouders ons verboden hebben". CONSUMPTIE. De inwoners van de Benelux «ijn de ijverigste kranten lezers van West-Europa, aldus heeft een onderzoek van een Westduitse papierfabriek uitgewezen. Bovenaan staan België en Luxemburg met een jaarlijkse consumptie krantenpapier van 12 kilo per hoofd, gevolgd door Nederland met 11 kilo. De laatste plaatsen worden ingenomen door Italië en Wcst-Duitsland, met resp. 5 en 9 kilo. nedy geschreven boek „The stra tegy of peace" voor een dollar en een grammofoonplaat van Frank Sinatra „High hopes", het eampagnelied van Kennedy voor een kwart dollar. Aanval j Senator Church uil de staat Idaho j heeft maandag in een toespraak tot de conventie de buitenlandse en de defensiepolitiek van president Eisen hower aangevallen. Het aanzien van de Verenigde Staten is gedaald sedert Eisenhower in 1953 president is geworden, aldus Church. De Verenigde Staten hebben „gehate dictators" zoals Peron in Argentinië rn Perez Jimenez in Venezuela on derscheiden. Zij hebben, aldus Church zorgeloos wapens geleverd aan „an dere. onbeduidende tirannen", zoals Batista in Cuba, die ze tegen eigen volk gebruikten. „Eu nu zijn wij ont zet over de heftigheid op de „haat- Amerïka"-bïjeenkomsten op Cuba", zo betoogde liij. Zo lang de Russische en de Chinese regering nog met de sabel blijven kletteren, moeten de Amerikaanse strijdkrachten de sterkste blijven, al dus Church. De moeilijkste problemen als het op. schorten van kernproeven, internati onale luehtinspectie en toezicht op bewapening moeten niet op ceremo niële topconferenties worden uitge werkt, maar door langdurige, handi ge onderhandelingen. Weer telegram over IJ-tunnel De Vereniging van Bedrijven in Amsterdam-Noord heeft in een tele gram aan de leden der Eerste Ka mer aandacht gevraagd voor het feit dat het uitbreidingsplan Noord gebaseerd is op een IJ-tunnel, die dit stadsdeel met het centrum der stad bezuiden het IJ op logische wijze verbindt. „Onze bedrijven hebben zeer veel belang bij een harmonische opbouw van Noord, die wel- gediend wordt door een IJ-tunnel maar niet door een Coentunnel. Deze ligt te excen trisch waardoor de bewoners van Noord verstoken blijven van een snelle verbinding met 'het stadscen trum. en zijn culturele sociale en on derwijsinstellingen. Hierdoor wordt de aantrekkelijkheid van Noord als woonstad voor ons personeel blij vend verminderd" aldus het telegram. Reservefonds voor woningwet woningen De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft in een circulai re aan de gemeentebesturen mede delingen gedaan over de bestemming, die gegeven moet worden aan de bij het grootboek voor woningverbete ring vrijkomende gelden en aan de baten der jongste algemene liuurver-1 hoging, voorzover die gelden en ba- ten op complexen woningwetwonin- i gen betrekking hebben. Tot het bepalen van die bestemming hebben voorstellen van de commissie „woningbouwcorporaties" commissie De Roos) in belangrijke mate bijge dragen. De mogelijkheid is thans geopend om voor woningwetwoningen, die vóór 1946 gebouwd zijn, een reservefonds voor buitengewoon onderhoud en wo ningverbetering te vormen. Verder kan in bepaalde gevallen de norm voor onderhoudskosten en algemene onkosten worden verhoogd. Vice-admiraal Van dei- Schatte Olivier Bij koninklijk besluit is de vlagof ficier materieel, schout-bij-nacht A. H. 3. van der Schatte Olivier met in gang van 1 augustus bevorderd tot vice-admiraal. Ala we ile Milanese kinderarts Giu seppe Bianco moeten geloven sal het einde van deze wereld op donderdag J// juli u.s. om lcwart voor twee ko men. De Milanese dokter en zijn vol gelingen zullen evenwel gespaard blijven want hij heeft na consult met de geesten van zijn overleden zuster en van literatoren en philóso- fe.n uit het grijze verleden, een pavil joen gekocht, meer dan twee kilo meter hoog op de helling van de Mout Frely, dicht bij de Mont Blanc, van waaruit zij na cle catastrofe zul len afdalen om een nieuwe wereld op te bouwen. Foto: de dokter speurt, staande voor zijn chalet, de blauwe bergliemel af. Wat ziet hij, dat wij niet,zien Vijf koeien afgemaakt wegens vergiftiging i De veehouder Van der Drift aan de; Veemveg in Nootdorp heeft vijf van j zijn koeien moeten laten afmaken wegens loodwitvergiftïgïug. I Deze vergiftiging heeft het vee op gelopen tijdens schilderwerkzaamhe den aan lichtmasten van het vlieg veld Ypenburg. Het at van het gras dat was besmet met verf. Naar de schuldvraag wordt, in ver band met de schadeloosstelling een onder zoek ingesteld. OVER BETREKKINGEN MET AMERIKA Wil Rusland Amerika's suikeroomrol overnemen? Cuba heeft maandag om een bijeen- komst van de Veiligheidsraad ge- i vraagd, ter bespreking van de slech- ter wordende betrekkingen tussen j Cuba etr de Verenigde Staten. De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, Cabot Lodge, die op het ogenblik met vakantie is, heeft te New York een verklaring laten voorlezen. Hierin zegt hij dat de Ver, Staten geen agressie in Cuba liebbcn gepleegd, doch integendeel een groot geduld hebben getoond. President Oswaldo Dorticos van Cuba heeft gisteren meegedeeld, dat pre mier Kroesjtsjew van de Sowjet-Ünie beloofd heeft dit jaar .700.000 ton Cubaanse suiker te kopen -als Cuba in moeilijkheden zou komen doordat de Ver. Staten de invoer hebben be- 1 perkt. Kroesjtsjew had dit aanbod1 zondag gedaan in een boodschap aanj premier Fidel Castro. Hulpprogramma President Eisenhower heeft maan dag een Amerikaans hulppro gramma voor Latijns-Amerika be kendgemaakt. Hij zei daarbij dat Cuba hier alleen onder zal kunnen vallen als het zich tot samenwer king bereid toont. Tijdens een persconferentie in Newport weigerde de Amerikaan se president in detailes in te gaan op de situatie in Cuba of de moge lijkheid dat Cuba de Verenigde Staten zou kunnen verzoeken de i marinebasis in Guantanomo prijs te geven. De Cubaanse ambassadeur in Bonn, dr. Eric Aguero Montoro, heeft maandag meegedeeld ontslag te heb ben genomen en politiek asiel in de Verenigde Staten te zullen vragen. In een verklaring voor de pers zei hij, dat de regering van Fidel Castro de revolutie heeft verraden door in Cuba.een totalitaire communistische dictatuur te vestigen. Op een plateau uitgehouwen in de rotsen met een fiant uitzicht op <le Tyrrheense Zee wordt op 't ogenblik te Porto d'Ercole, op 160 km van Rome een villa gebouwd voor de Ne derlandse koninklijke familie- De foto toont het gebouwencomplex gezien vanaf de landzijde. Dodelijk misverstand in Stolwijk De jonge huisvader J. V. uit Stolwijk die op een avqnd van dit weekeinde 's avonds in gedachten naar huis fietste veronderstelde dat zijn vrouw achterop de fiets zat. In de duisternis reed hij een brede poldersloot in. Hij raakte in paniek toen hij op de wal was geklommen, want hij miste zijn vrouw. Op zijn hulpgeroep kwamen omwonenden aangelopen. Toen men het verhaal van de jongeman hoorde, begon men onmiddellijk te dreggen. Een in de buurt wonende «.veekoopman belde de vader van de angstige jongeman op en vertelde wat er gebeurd was. De vader spoedde zich per fiets naai- de vermeende plaats des onheils. Toen hij zijn zoon daar geheel overstuur aantrof schrok hij zo hevig dat hem een hartverlamming overviel. Hij overleed ter plaatse. De echtgenote van de jongeman bleek niet achterop de fiets van haar man te hebben ge zeten, maar rustig naar huis te zijn gewandeld. Hans Tobi naar ballet Van der Vies naar toneel De stichting Rotterdams Toneel lieeft meegedeeld, dat het bestuur van het Amsterdams Ballet en de heer Hans Tobi hebben verzocht, laatstgenoem de te ontheffen van zijn directeur schap van Rotterdams Toneel voor het seizoen 1960-1961, opdat hij als intendant bij het ballet in dienst kan treden. Het bestuur van de stichting Rot terdams Toneel heeft het gewenst geacht, aan dat verzoek gevolg te geven en heeft inmiddels de heer Abraham van der Vies benoemd tot directeur (in het bijzonder be last met de zakelijke leiding) naast de heer Ton Lutz (artistiek direc teur) zulks met ingang van 1 sep tember aanstaande. De heer Van der Vies was laatstelijk secretaris-generaal van de „Associa tion Européenne des Festivals de Mu- sique" te Genève en voordien direc teur van de Nederlandse Opera. in het Saint Frangois meer bij Sherbrook (Quebec, Canada), is een „zeeslang" gezang van ten minste tien meter lang". Na de eerste ont dekking heeft het dier zich zo goed schuil gehouden dat alle speurtoch ten vergeefs zijn geweest, maar de plaatselijke bewoners herinneren zich dat drie jaar geleden ook een „monster" is gezien in het Ayler meer, dat door een riviertje met het Saint Frangois meer is verbonden. UITGEPLUNDERDE WINKELS, VERLATEN VILLA'S Auto's vol passagiers vliegen naar grens van Noord-Rhodesië (Door Ray Moloney vau United Press International i Elizabethstad, 11 juli. (UP1). De Kongolese stad Elizabeth stad is bezig een spookstad te worden, nu de blanke bevol king van veertiendnizend zie len halsoverkop naar het zui den vlucht, over de grens tussen Kongo en Noord-Rlio- desië, die slechts enkele kilo meters van de stad ligt. In Elizabethstad, waar 184.000 mensen wonen, van wie 170.000 Kongolezen, was het rustig, toen ik er vandaag per vliegtuig aankwam, maar paniek hangt er duidelijk in de lucht. In de wijken, die tot dusver alleen door blanken bewoond zijn, ziet men uitgeplunderde, door brand verwoeste win kels en verlaten villa's. Pant serwagens rijden in de stra ten rond en de weg naar het vliegveld is bezaaid met par ticuliere auto's, die door de wegvluchtende blanken ge woon zijn achtergelaten om maar zo gauw mogelijk weg te komen. Op de wegen, die naar Noord- Rhodesië leiden staan de benzine stations verlaten als de huizen en wegvluchtende automobilisten be dienden de pompen zelf om bij te tanken. Hun wagens zijn zo vol geladen, dat ze nauwelijks over eind blijven. Volgepropt met pas sagiers. huisraad en andere bezit tingen, racen ze naar de grens, zwaaiend van de ene kant van de weg naar de andere. Natuurlijk zijn alle vluchtelingen blank en de meesten zijn Belgische huis vaders met hun gezinnen. Op het vliegveld verdringen blanke vrou wen en kinderen zich op het ter ras voor het stationsgebouw in de hoop een plaatsje te vinden in een toestel, dat naar Ndola, ïn Noord- Rhodesië, gaat of naar een andere plaats, waar zij veilig zullen zijn. Er heerst in de provincie Ka- tanga, waarvan Elizabethstad de hoofdstad rs. algemene ver warring, maar uit berichten clie lot hier doordringen zou men kunnen opmaken, dat het waar schijnlijk nog wel erger zal worden. Zondagavond braken ernstige relletjes uit in Kolwezi en Jadotstad. Beide plaatsen zijn nu volledig door de blanke bewoners verlaten en de Belgische officieren van de Kongolese „Force Publïque" zijn in Elizabethstad aangekomen. Zij willen niet terug om de orde te herstellen, want zij zijn er van overtuigd dat dat oen hopeloze taak zou zijn. Het Wereldgebeuren Wespennest I Dor Philip Bonsai, de Amerikaan se ambassadeur in Cuba, is dit zeker niet de gemakkelijkste pe riode van zijn carrière. Misschien denkt hij nog wel eens met heim wee terug aan zijn jonge jaren, toen hij er gewerkt heeft ais employé van de Amerikaanse Telefoon en Te legraaf Maatschappij. Cuba is plots een van de belang rijkste twistpunten tussen Ame rika en Rusland geworden. Hel begon onlangs met het bezoek van de Russische vice-premier Anastas Mikojan, die met het revolutionaire bewind op Cuba een handelsovereen komst sloot: Cuba zou aan Rusland suiker leveren en daarvoor zou het Russische olie krijgen. Het was voor Mikojan een voordelige koop, want Castro, die profiteerde van de om standigheid dat de Verenigde Staten jaarlijks meer dan drie miljoen ton Cubaanse suiker afnamen en daarbij ver boven de wereldmarktprijs be taalden, zodat Cuba indirect een sub sidie van 125 miljoen dollar kreeg, behoefde niet het. onderste uit de suikerbus te hebhen. En van hun kant wilden de Russen, die hun olie- produktie in de laatste tien jaar mede door de ontdekking van nieu we olielagen hebben opgevoerd van 38 tot 135 miljoen ton, Castro ook niet het vel over de deels in de wilde revolutieharcn verborgen oren halen. Integendeel: hoewel de devie zen die zij met olie-export opstape len hun welkom is, is in dit geval het voornaamste doel van de Russen een imperialistisch: hun invloed op het westelijk halfrond uit te breiden ten koste van de Verenigde Staten. Di Shell, de Esso en de Texaco, die gebonden door contracten met Venezuela en andere lan den niet bereid waren, de Russi sche olie te raffineren, zagen eind vorige maand hun installaties op Cuba bij wijze van strafmaatregel -enationaliseerd, oen maatregel, die 1 eerder op Amerikaanse landbouw grond en hotels was toegepast. Deze maatschappijen weigerden daarop Cuba nog olie te verschaffen. Ame rika antwoordde op de Cubaanse maatregel tegen de oliemaatschap pijen met het afzeggen van alle suikerleveranties voor dit jaar. De Russische premier Kroesjtsjew liet zaterdag weten, dat de Sowjet- Unie „raketten naar de Verenigde Staten kan afvuren indien de Ameri kanen zich met de binnenlandse aan gelegenheden van Cuba zouden be moeien". Dezelfde dag maakte pre sident Eisenhower bekend, dat de Verenigde Staten de vestiging in Cuba van een door het internatio nale communisme beheerst bewind niet zullen dulden. Gisteren deelde president Oswaldo Dorticos van Cu ba mee, dat Kroesjtsjew heeft be loofd. dit jaar 700.000 ton Cubaan se suiker te kopen als Cuba in moei lijkheden zou komen doordat de Ver enigde Staten dc invoer hebben be perkt. Maai- het is de vraag, of Rus land die suiker voor het hoge Ame rikaanse bedrag van de verkapte subsidie wil kopen. Eisenhower, aan wie de in sommige kringen bestaande vrees bekend is. dat op Cuba In- plaats van de huidige Amerikaanse basis een Russische duikbootbasis zal worden gevestigd, heeft de Cuba nen gisteren de economische pen op de neus gezet door te laten weten, dat een Amerikaans hulpprogram ma voor Latijns-Amerika zich niet tot Cuba zal uitstrekken tenzij dat land zich Lot samenwerking be reid toont. Voor alle drie de direct bij dit conflict betrokken partijen le vert deze politiek-económische kwestie, waarbij Kroesjtsjew nu zelfs al raketten jn het geding heeft gebracht, een wespennest op.' Fidel Castro heeft zich niet voor niets „met een ontsteking aan een der longen" ziek en overwerkt ge meld. Met zijn uitdagende woorden en daden doet hij nu de economie van zijn land op haar grondvesten tril len: door zo openlijk de Russische beer in de voorpoten te vallen, ver speelt hij bovendien veel sympathie, die in andere Zuidamerikaanse lan den voor hem bestond. Voor de Russen zal het een groot I vraagstuk zijn, hoe alle toezeggin- gen die zij aan Cuba deden, waar i te maken. In brede kring werd reeds betwijfeld, of zij. gezien de vervoers mogelijkheden aan hun olie-beloften kunnen voldoen; door de aankoop van de Cubaanse suiker worden de transportproblemen nog onoverzichte lijker. Daarbij komt, dat de Russen door als gevaarlijke concurrenten op de internationale oliemarkt te verschijnen, het risico lopen de olie producerende „nieuwe staten" tegen zich in het harnas te jagen, j Voor de Amerikanen tenslotte is een bekwaam diplomatiek handelen geboden, om te voorkomen dat Rus land een satelliet in de buurt van Amerika's zuidkust zou krijgen en om tegelijk de sympathie van de voor Amerikaans „imperialisme" zo gevoelige Latijns-Amerikaanse sta ten niet te verspelen. Voor Philip Bonsai een bijzonder verantwoordelijke positie FIDEL CASTRO „..probleem voor Bonsai...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5