PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELGISCHE TROEPEN INGEZET IN KONGO Artistieke prestaties uit België op Zeeuwse Culturele Dag LOEMOEMBA PROTESTEERT; KATANGA VRAAGT ECHTER HULP VAN BELGEN EN ENGELSEN DE EXODUS UIT KONGO KR0ESJTSJEW DREIGT MET RAKETTEN IN KWESTIE-CUBA 203e jaargang - no. 160 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. '3; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2125. adm. tel. 2054. In Elizabethstad vijf Europeanen gedood Belgische troepen zijn het afgelopen weekeinde hun landgenoten in de republiek Kongo te hulp gesneld. De rebellie die vrijdag een chaotische toestand veroorzaakte in de hoofdstad Leopold- stad en omgeving, was zaterdagavond overge slagen naar de provincies Katanga en Kassai van de tien dagen oude republiek. Voor zover bekend hebben vijf Europeanen bij de nieuwe onlusten het leven gelaten. Zij werden het slachtoffer van muitende Kongolese militairen in Elizabethstad, die het vuur openden op auto's van blanke inwoners. Premier Loemoemba van Kongo heeft zondagavond in een radiorede krachtig geprotesteerd tegen de interventie van de Belgische troepen zonder goedkeuring van de Kongolese regering. Dit zou volgens hem een schending van de soevereiniteit zijn. De leider van de provinciale regering van Ka- tanga (waarin Elizabethstad ligt), de Kongo lese politieke leider Tsjombe, heeft daarentegen zelf een verzoek om militaire bijstand bij de Belgen in Elizabethstad en Loeloeaburg uit beleg ontzet Te Elizabethstad werden in de loop van zondagochtend 2000 Belgen die naar het universiteitsgebouw waren gevlucht, omsingeld door de muiters. In de loop van zondagochtend werden zij door Belgische militairen uit de basis Ivamina ontzet. Tegen zondagmiddag zou de rust er zijn terug gekeerd. De evacuatie van de Europese bevolking duurde echter voort, evenals in andere delen van Kongo. Zondag laat in de middag landde er een onbekend aantal Belgische parachutisten in Loeloeaburg, in de provincie Kassai. Do Europese inwoners van deze plaats hadden eveneens, naar een groot gebouw gesneld, dringend om hulp verzocht nadat muiten de soldaten de stad waren binnengetrokken. Maar niet alleen in deze twee ooste lijke provincie van Katanga, doch ook in het gebied van beneden- Kongo en in het bijzonder in Mata- di (1e grote oceaanbaven van Kongo Kwain hot tot ernstige on lusten. Niet. alleen de Belgen waren hier het slachtoffer van de muiters, maar ook de talrijke Portugese in woners moesten het ontgelden. Ge meld is, dat liet Portugese consu laat door de opstandelingen in brand werd gestoken. Een massale uitkocht naar Portugees Angola volgde op deze nieuwe uitbarstingen. In Leopoklstad heerste inmiddels een gespannen rust. Kongolezen in uniform het stond niet vast dai zij militairen waren door zochten ook zondag woningen van Europeanen naar wapens. Zwaar bewapende patrouilles trokken door de verlaten stad. Waar nog de vorige week de auto's in brede rijen over de Albertboulevard re den en de terrassen van de tal rijke restaurants en café's druk waren bezet, heerste nu 'n leeg te, slechts onderbroken door hét vorbijtrekken van militaire auto's of de personenwagens van de mi nisters en hun ambtenaren. De avondklok, die 's avonds om zes uur ingaat, werd streng gehand haafd. In de Belgische ambassa de bevond zich zondag nog een 30-tal Belgische vrouwen en kin deren. in afwachting "van passa ge naar België. Het vliegveld Ndjili van Leopoldstad functio neerde weer. Onder bewaking van militairen vertrok het ene na 't andere vliegtuig van de Sabe na. Het grootste deel van de vloot van de Belgische nationale lucht- Geregeld, landen in Brussel vliegtui gen met vluchtelingen uit Kongo. Belgische regering ingediend. Hij heeft boven dien aan Groot-Brittannië gevraagd, troepen (uit Noord-Rhodesië) te zenden om een einde te maken aan de chaotische toestand in deze rijk ste Kongolese provincie. Tsjombe heeft steeds bekend gestaan als een voorstander van afschei ding van Katanga en eventueel aansluiting bij de Rhodesische federatie. Uit de grensstreek tussen Kongo en Noord-Rhodesië werd gisteravond gemeld dat Rhodesische troepen om kwart voor negen plaatselijke tijd Kongo waren bin nengetrokken. Men had acht vrachtauto's met soldaten de grens zien overtrekken. De Belgische ministers De Schrijver en Ganshof van der Meersch zijn zaterdagnacht naar Kongo vertrok ken om, naar in de Belgische hoofdstad officieus werd gemeld, ,,'n laatste ultimatum" aan de Kongolese auto riteiten te overhandigen om de rust en orde in Kongo te herstellen. Uit Brussel vertrokken vliegtuigen met mi litaire versterkingen. te luisteren naar het afroepen van de namen van passagiers, die waren geland. De aandachtige stilte, waar bij velen hun ontroering niet moer machtig waren, werd onderbroken nadat naar familie werd gevraagd van een Belgische moeder met zes kinderen, die voor het Kongolese ge weld had moeten vluchten. De kreet „Weg met de Belgische regering" ontlokte een luid applaus evenals an dere, tegen de regeringspolitiek in Kongo gerichte uitroepen. vaartmaatschappij, 47 toestellen waaronder vijf ultra-moderne Boeing straalverkeersvliegtuigen. is ingezet voor de „luchtbrug" naar Europa. De verontwaardiging in België over de gebeurtenissen in Kongo uitte zich zaterdag en zondag op (lc Brusselse luchthaven en tijdens een demon stratie, die zondagochtend in de bin nenstad van de Belgische hoofdstad werd gehouden. Duizenden Belgen waren zaterdag ochtend getuige van de aankomst van het eerste Sabena-vliegtuig met Belgische vluchtelingen uit Brazza ville, aan de overzijde van Leopold stad aan de Kongorivier gelegen. Bleek en vermoeid van de lange, on verwachte reis en de doorstane ver schrikkingen, stapte een twintigtal moeder en meer dan 60 kinderen uit het toestel. De bagage bestond dik wijls uit niet meer dan wat haastig bijeengeraapte kleding en kost baarheden. Passagierslijsten van de ze en de tientallen andere vliegtui gen, die dit eerste zijn gevolgd, wa ren niet vooraf bekend en vol span ning stonden honderden familiele den van Belgische gezinnen in Kongo Cyprus onafhankelijk op 16 augustus De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft zondagmiddag bekendgemaakt dat Cyprus op dinsdag 16 augustus zal worden uitgeroepen tot een onafhanke lijke republiek. K.L.M.-toestellen naar Kongo Gistermorgen is een ÜC-6b-toestcI van de K.L.M.met een capaciteit van 67 passages, van Schiphol naar Brazzavil le vertrokken, via Kano in Nigeria om brandstof bij te laden, omdat de si tuatie op bcnzincgcbied in Brazzaville onoverzichtelijk is in verband met het grote beroep wat op de voorraden al daar wordt gedaan. Vanochtend vroeg vertrekt een DC-7 (capaciteit 78 passagiers) met een ex tra grote bemanning, omdat het voor nemen beslaat hel traject Brussel Brazzaville non-stop te vliegen. Dins dag en woensdag zullen ook DC-6 b's vertrekken. De vluchten zijn in eerste instantie be doeld om Nederlanders te vervoeren, van wie er zich honderden in Brazza ville zouden bevinden. Er zou onder meer een groep met 25 kinderen en 14 baby's zijn. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de Nederlandse consul- generaal te Leopoldstad, jhr. E. Boreel gemachtigd naar bevind van zaken te handelen, met name wat betreft overleg met vervoer maatschappijen over een eventuele repatriëring van vrouwen en kin deren, aldus heeft een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in antwoord op een vraag meegedeeld. In Kongo wonen ongeveer 1500 Ne derlanders van wie een kleine 300 in Leopoldstad. Per vliegtuig, trein en over de wegen zijn zondag weer vele blanken uit Kongo gevlucht. Op vele grensplaat- sen liet men alle formaliteiten achter-1 wege om de vluchtelingenstroom zo snel mogelijk te kunnen verwerken. In Nairobi staan toéstellen van de j Britse luchtmacht klaar om hulp te j bieden bij de luchtbrug, zo de Belgi- j sche autoriteiten hierom mochten vra gen. In de steden van de „kopergordel" j van Noord-Rhodesia zijn 2000 vluchte lingen uit Kongo aangekomen. Een speciale trein bracht 395 blanken naar Ndola. In Kampala in Oeganda zouden tot nu toe ruim 300 Belgen zijn aangekomen. Het grootste deel kwam per auto de grens over. In Boenia in de oostprovincie van Kongo zouden zondag lange rijen Bel gische vrouwen en kinderen hebben staan wachten op vervoer met vlieg tuigen, die een pendeldienst onder hielden tussen Boenia en Kasese en Oeganda. Uit Lissabon wordt gemeld dat men uit Loeanda ,de hoofdstad van Angola, berichten heeft ontvangen over de veilige aankomst van uit Kongo gevluchte Portugezen. Vele vluchtelingen zouden bij aankomst de grond gekust hebben. Talrijke vrouwen knielden direct na aan komst neer om te bidden. TOESPRAAK IN KREMLIN Eisenhower: Amerika zal vestiging communistisch bewind niet dulden President Eiseuhower heeft za terdag verklaard, dat de Vere nigde Staten de vestiging in Cu ba van een door het internatio nale communisme beheerst be wind niet zullen dulden. Naar aanleiding van een dreige ment van de Russische premier Kroesjtsjew om raketten te ge bruiken als de Verenigde Staten in Cuba durven in te grijpen, zei Eisenhower, dat deze verkla ring de nauwe banden onder streept die zich tussen de rege ringen van de Sowjet-Unie en Cuba hebben ontwikkeld. De verklaring van de Russische pre mier was, zo betoogde Eisenhower, 'n afspiegeling van de pogingen van een land buiten het westelijk halfrond en van het internationale communisme om zich in de zaken van het westelijk halfrond te mengen. De inter-Ameri- kaanse organisatie had zich meer dan eens tegen dergelijke inmenging ge kant en de Ver. Staten zouden zich door de dreigementen van de Russi sche premier niet laten afhouden van hun verantwoordelijkheid. President. Eisenhower legde zijn ver klaring af na telefoongesprekken met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Kroesjtsjew had zaterdag in een toespraak tot leraren in het Krem lin te Moskou gezegd dat de Sow jet-Unie raketten naar de Vere nigde Staten kan afvuren indien de .Amerikanen zich met de binnen landse aangelegenheden van Cuba zouden bemoeien. Alle. mensen zul len de Cubanen in hun „rechtvaar dige strijd" steunen en niemand zal in staat zijn lien te verslaan, ajdus Kroesjtsjew. De volkeren van de socialistische lan den zullen, aldus Kroesjtsjew, hun broeders in Cuba helpen bij de verde diging om de door de Amerikanen aangekondigde economische blokkade tot een mislukking te maken. „Ieder een weet dat een economische blokka- de door Amerikaanse monopolisten 't begin kan zijn van inmenging in Cu ba. Daarom moeten wij onze stem verheffen ter verdediging van Cuba en de waarschuwing geven dat de im perialisten de wereld niet langer kun nen plunderen zoals zij dat vroeger konden", aldus de Russische premier. DITMAAL IN TERNEUZEN Duizenden Europeanen vluchten uit Kongo om een veiliger heenkomen le zoeken. Op de foto ziet men een stroom vluchtelingen in Brazzaville aan land komen. Oliebrand in Milford Haven Aan boord van het Britse tankschip „Esso Portsmouth" is zaterdagoch tend brand uitgebroken, nadat cr zich drie ontploffingen hadden voorge daan toen het schip ruwe olie loste bij de nieuwe raffinaderij van de Esso te Milford Haven in Wales. Een vau de 57 opvarenden kwam om het leven en drie mensen werden ge wond. Ecu aantal opvarenden kou zich alleen in veiligheid brengen door van twaalf meter hoogte in liet water te springen. De brandweer kon het vuur na twee m een half uur met behulp van schuimkanonnen meester worden. De 23.500 ton metende „Esso Ports mouth" was het eerste tankschip dat 3lie loste bij de nieuwe raffinaderij, die ruim 200 miljoen gulden heeft gekost. De oorzaak van de ontplof fingen is nog niet bekend. HET WEER IN EUROPA Inleidingen over toneelspreiding Deze dag wil zijn een soort van wapenschouw van hetgeen er in onze provincie op cultureel gebied te doen is, een doorsnee van het culturele leven, waarbij beslist niet gezocht wordt naar de medewerking van ge zelschappen uit de grotere steden, maar waarbij men juist wil laten zien, dat ook de kleinere plaatsen op dit gebied iets kunnen presteren". Aldus de voorzitter van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, mr. dr. A. J. J. M. Mes, zaterdagmiddag bij de opening van de Zeeuwse Culturele Dag 1960, die dit keer werd gehouden in het Concertgebouw te Terneuzeu. Het deed, de heer Mes bijzonder veel genoegen onder de aanwezigen een aantal Belgische vrienden te mogen begroeten, onder wie de heer Marien, gouverneur van de provincie Oost- Vlaanderen. Hij betreurde het, dat het cultureel contact met de bewo ners van die provincie iets is ver minderd. „Hetgeen overigens geluk kig niet van toepassing is op onze goede verhoudingen", zo voegde hij I er aan toe. Tevoren had Temeuzens burgemeester mr. H. Rijpstra, de aanwezigen hartelijk verwelkomd. Hij waardeerde het ten zeerste, dat de organisatoren Terneuzen hadden uitgekozen voor deze culturele dag. Na deze inleidende woorden speelde het jeugdorkest van de Terneuzense muziekschool onder leiding van Jan Wisse het allegro uit de symphonie in A dur, K.V. 134 van Mozart en het Larghetto uit het celloconcert van A. Vivaldi. Bij dit laatste deel trad Jan Wisse jr. op als solist. Bijzonder veel applaus ontving het Belgische opera- en bel canto gezel schap „Iris". Het programma van dit gezelschap, bestaande uit Alice van Walleghem, sopraan, Betty Bac ker. alt. Jan Joris, bartion en Stan Bojakowski, tenor, werd toegelicht door commentator-impresario Bal- dewijn Chesquière. Het mandoline-orkest „Excelsior" uit Kruiningen dat op landelijk niveau reeds fraaie successen behaal de oogstte grote waardering met het Songe Fantasque van Carlo Guin- dani. Dit orkest stond onder leiding van de heer B. Leys. Het blaasorkest van de koninklijke Harmonie E.M.M. uit Kortgene speelde onder leiding van de heer i F. Smit. een werk van Carl Ditters von Dittersdorf. De regisseur van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Ant werpen, de heer F. Engelen, hield vervolgens een vlotte inleiding over de toneelspreiding in België. Na een uitvoerige uiteenzetting over het toneelleven in Vlaande ren waar ook het amateurto neel sterk groeiend is en naar schatting 300.000 personen be strijkt sprak hij als zijn me ning uit, dat het toneel ook in de provincie moet worden gebracht. „Hetgeen echter niet inhoudt dat een overkoepelende organisatie als het „Nationaal Toneel" de- boer-opgaat", aldus de heer En gelen. Spreiding door dit toneel over een zestal grote steden met een behoorlijke accommodatie noemde hij voldoende. Tot slot hield hij een pleidooi voor de- op richting van meer toneelscholen. De hoofdredacteur en toneelcriticus van het Eindliovense Dagblad, de heer H. A. M. Zoetmulder belichtte hetzelfde onderwerp naar Neder landse maatstaven. Inhakend op het geen zijn Belgische collega ter spra ke had gebracht, meende de heer Zoetmulder, dat het in Nederland (Zie slot pag. 2 kol. 3) Volgen? de ween'apporlcn v n gister- avond 7 uur: Den Helder, regen 17 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 17 gr. Vlissingen. half bewolkt 13 gr. Eelde. regen 19 gr. De Bilt, regen 13 gr. Twente, regen t 19 gr. Eindhoven, regen 17 gr. Zuid-Limburg, regen 17 gr. Helsinki, half bewolkt 24 gr. Stockholm, regen 17 gr. Oslo. zwaar bewolkt 15 gr. Kopenhagen, .onbewolkt 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 15 gr. Londen, regenbui 22 gr. Amsterdam, regen 17 gr. Brussel, zwaar bewolkt 18 gr. Luxemburg, regen 16 gr. Parijs, regen 20 gr. Bordeaux, half bewolkt 23 gr. Grenoble, onbewolkt 27 gr. Nice, onbewolkt 24 gr. Berlijn, licht bewolkt 22 gr. Frankfort, regen 19 gr. München. regen 20 gr. Ziirich. regen 17 gr. Genève. onbewolkt 22 gr. Locarno, licht bewolkt 23 gr. Wenen, onbewolkt Innsbruck, regen 23 gr. Belgrado, half bewolkt 23 gr. Athene, onbewolkt 32 gr. Rome. licht bewolkt 31 gr. ONBESTENDIG. Verspreide opklaringen, maar plaat selijk enkele buien. Matige tot krach tige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. De zelfde maximumtemperaturen of iets hogere. STKAXDVKKW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag perioden met beter strand weer dan gisteren. Opklaringen, maar ook enkele buien. Vrij krach tige zuidwesten wind. Temperatuur 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: depressie die de Noordzee heeft bereikt houdt het strandweer voorlopig nog onbesten-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1