Op Berlinale waren enkele Duitse films van formaat te zien Democratische partij zal mogelijk kiezen tussen Kennedy en Johnson LEXINGTON UITSLAG LEXINGTON PRUSVRAAG JUNI-RONDE NEDERLAND GAAT IN BLAUW, GRIJS EN ORANJE NAAR ROME 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JULI 1960 Verrassing uit Spanje bekroond „Het glas water" en „kermis" (Van onze filmmedewerker) Een regisseur, die men buiten Spanje nauwelijks kent, César Ardavin, beeft een goede en bij zonder onderhoudende speelfilm gemaakt: El Lazarillo de Tor mes (De kleine Lazarro van Tormes). Spanje stuurde die film, een soort oude schelmen ballade, met humor en tragiek, naar de Berlinale en op dat in ternationale filmfestival ver wierf ze de hoofdprijs: de Gou den Berlijnse Beer. Het publiek, dat de voorstelling van deze film met veel sympa thie had gevolgd en dat aan het slot langdurig had geapplaudis seerd, ook voor de heel jeugdige hoofdrolspeler, die in persoon op het festival aanwezig was, nam bij de prijsuitreiking van die bekroning heel koel kennis. Een Cubaanse meneer schreeuwde iets onverstaan baars, maar kennelijk onvrien delijks over de jury en vele cri tici hadden bezwaren tegen de toekenning van deze Gouden Beer. Ik geloof echter, dat de jury met die Spaanse film in elk geval een werk van formaat te pakken had en werken van for maat waren er niet zo heel veel op dit festival. Onze „eigen" Faja Lobbi be hoorde er natuurlijk ook toe. Herman van der Horsts lange kleurendocumentaire over Suri name, terecht in de categorie lange documentaires ingedeeld, werd eveneens met een Gouden Beer bekroond, waarmee Neder land dus nieuwe lauweren heeft geoogst op het gebied van de filmdocumentaire. Moedige film van Staudte Ook enkele Duitse films' behoorden tot de werken van formaat. In de eerste plaats Kirmes (Kermis) van Wolfgang' Staudte, die vertelt hoe vijftien jaar na de oorlog- tijdens de kermis in een dorp stoffelijke resten worden gevonden van een soldaat en hoe die verwarring wekken in het dorp, naar velen niet gesteld zijn op herinneringen aan het verleden, om dat ze in liet heden, ondanks hun houding- in de nazifijd, alweer zulke mooie posities hebben. De film ver. telt tevens, wat er in 1945 met die soldaat precies gebeurd is. Er is een voortreffelijke oplossing gevonden voor de verbinding tussen het heden en het verleden en Staudte houdt de aandacht gespannen, ook waar men tegen een enkel detail bezwaren kan hebben, bijvoorbeeld als de schilde ring van de verhouding tussen een plaatselijke nazigrootlieid en de zeer de „beweging' toegewijde schooljuf frouw tezeer naar de kluchtkant neigt. De jonge Götz George en de jeugdige Frangaise Juliette Mayniel speelden de hoofdrollen. Juliette verwierf er een Zilveren Beer mee, als beste ac trice. zoals Fredric March bekroond werd als beste acteur voor zijn uitr stekende rol in Stanley Kramers boeiende Amerikaanse film Inherit the Wind zal wind erven). De tweede Duitse film van formaat was Das Glas Wasser (Het glas water), door Helmut Kautner gemaakt naar een eigen scenario, dat gebaseerd is op de gelijknamige komedie van de Fransman Scribe,' die in de negen tiende eeuw "net toneel met circa vijfhonderd stukken heeft verrijkt. Het Glas Water is wel het bekendste daarvan. Het stuk speelt in 1710 aan het hof van de Engelse koningin An na en Kautner heeft daar een moder ne muzikale komedie van gemaakt, gespeeld tegen de praktische achter grond van een eenvoudig decor en vaneen vele malen vergrote gra vure van het achttiende-eeuwse Lon den. hetgeen een vondst op zichzelf was. Aan Seibe's grapjes voegde Kautner vele eigen grapjes toe. dik wijls ook van zuiver visuele aard, waardoor hij het geheel bijzonder le vendig hield. Lisclotte Pulver speel de de jonge koningin, een kind. vrouwtje, met als voornaamste tegen spelers Hilde Krahl en de grote to neelspeler Gustav Griindgens, die se dert jaren niet voor de filrn was op getreden. maar zich nu door zijn vriend Kautner had laten „strikken". Er zijn nóg twee belangrijke rollen in het verhaal, namelijk die van twee jonge, verliefde mensen. Daarin be wezen Sabine Sinjen en Horst Janson hun capaciteiten. Knappe rol van Gassman Dat goed spel onder goede regie een overigens middelmatige film kan redden bewees ons op de laat ste dag van het; festival Vittorio Gassman in de Italiaanse klucht II Mattatore. Een „niattatorc" is. vol gens een Italiaanse theateruitdruk king, een acteur, die op het toneel zo handelt, dat zijn medespelenden geen kans op succes hebben. Gass man speelt in deze film zijn colle ga's weg, maar men vergeeft het liem gaarne, omdat hij zo kostelijk is als ipoester-zwendelaar in allerlei vermommingen. Voor deze rol had men hem zelfs gaarne een prijs ge gund: Frankrijk kwam op het festival, be halve met de op de openingsavond vertoonde, pretentieloze film Les Jeux de l'Amour, die zowaar nog een speciale prijs van de jury ver-; wierf, met Pickpocket (De zakken roller), een vrij zwakke film van Ro bert Bresson. Er kunnen voor een regisseur vele redenen bestaan om in een film bij voorkeur niet ama teurs te werken. Bresson heeft die voorkeur en in zijn film treden dus alleen maar amateurs op. Bioscoop bezoekers, die geeii lid zijn van de pond van filmspelers kunnen daar natuurlijk vrede mee hebben, maardan moet hij zijn mensen ook niet laten actéren, want zo gauw ze daaraan worden gezet val len ze door de mand. Dat maakte deze film, ondanks kwaliteiten van de regie, tot een mislukking, zij het een hoogst-interessante mislukking. De festivalleiding had nog een der de Franse speelfilm uitgenodigd: A Een scène uit de op de Berlinale met- de Gouden Beer bekroonde Spaanse festivalfilm Lazarillo de Formes. Het jochie in het midden speelt de titelrol. Bout de Souffle (te onzent reeds sedert enige tijd in vertoning onder de titel Liefde zonder uitzicht) vari de jonge Jean-Luc Godard. Deze jeugdige cineast verwierf de regie- prijs voor zijn geheel buiten de stu dio opgenomen film, die naar de in houd weinig aantrekkelijk, maar naar de vorm stellig knap is. Stronger selecteren! Als geheel genomen was ook dit jaar het festival veel te overladen en wat erger lsl er waren te veel slechte en middelmatige films. Allo waardering voor de ook nu perfecte organisatie van het" festi val en voor de prettige sfeer die er steeds heerst, zowel als voor de hartelijke ontvangst van de festival- Marineblauw, lichtgrijs, een vleugje oranje en een vleugje wit zijn de dominerende kleuren van het Olym pisch tenue, waarin de Nederland se deelnemers en deelneemsters aan do komende Olympische Spelen in Rome zullen worden gestoken. Marineblauw is de van een lichte zomerstof vervaardigde blazer, zo wel voor de dames als de heren. Oranje is het op een der borst zakjes aangebrachte embleem, waarop een met de hand ge borduurde Nederlandse leeuw en het opschrift Nederland 1960. Op de zilverkleurige metalen knopen, waarmee het jasje wordt gesloten, zijn zes ringen en het jaartal 1960 gegraveerd. Met het oog op „ltno- penjagers" die het, zoals men uit ervaring weet. niet ontzien de kno pen van de jasjes af te snijden, krij gen de leden van Olympische ploeg een extra aantal knopen mee om eventueel als souvenir te kunnen weggeven. Onder liet jasje wordt door de da mes een lichtgrijze, wollen kamga- ren rok gedragen met van voren en van achter enkele plooien. De heren dragen een lichtgrijze pan talon. Zij en de dames krijgen twee exem- filaren mee.'Op de rok of panta- on wordt een witte blouse of wit overhemd met oranje stropdas ge dragen. Zowel heren als dames De dames met een wit linnen hoed- completeren hun toilet met een hoed. De dames met een wit lin nen hoedje, rond model met van voren een strikje en neergeslagen rand. De heren krijgen een hoed van wit Panamastro met donkerblauw lint. De kleur van de schoenen bij de heren is zwart en bij de dames blauw in de tint van .de blazer. De garderobe van de heren wordt nog aangevuld met een zogenaamd shirtjacket in een zachtblauwe kleur. De dames moeten het zon der zo'n „flaneerjasje" doen. Zij krijgen een witte plastic schouder tas, die eventueel ook als handtas is te gebruiken. Het tenue omvat voorts nog o.m. drie paar grijze wollen sokken en drie poplin broekjes voor de heren, een wollen pllover resp. vest voor dames en heren, een grijze plastic regenjas en voor de dames nog een ochtend jas. Dit alles wordt opgeborgen in een grote lichtgrijze koffer. gasten, mag niet doen vergeten, dat het niét gaat om de kwantiteit, maar om de kwaliteit. Het gaat niet aan, in zulk een manifestatie films te vertonen, die de buurtbioscoop misschien niet afwijst, maar die een festival ontsieren. Het is goed, dat men te Berlijn jon ge fihnproducerende landen in staat stelt, hun dikwijls nog gebrekkig kunnen te tonen (films van do Phi- lippijnen, van Zuid-Ivorea en Zuid- Vietnam bijvoorbeeld), maar ook daarbij kan men van het (nauwe lijks-) goede te veel krijgen en vooral zou men slechte of middel matige films moeten weren van lan den, die in het verleden hebben ge toond, dat ze ook tot iets goeds in het niét gaat om de kwantiteit, Voor het presidentschap van Ver. Staten Advertentie „Kennedy of Johnson" dat is thans de duidelijke keuze, waarvoor liet grote congres van de Amerikaanse Democratische partij zal staan wanneer het maandag in Los Angeles bijeenkomt. Degene, die door het partcongres wordt aangewezen, zal in de presidentverkieziïtgen van november de officiële partijkaiulidaat zijn met een zeer goede kans de nieuwe president van de Verenigde Staten te worden. Hoewel men reeds enige tijd vier namen heeft genoemd in verband mét de kandidatuur (die van de Democraten Kennedy. Johnson. Stevenson en Symington), houdt men thans met de laatste twee- geen rekening meer. tenzij zij op het allerlaatste ogenblik als „com promis-kandidaten" uit de bus zouden komen. Dat zou slechts mogelijk zijn, indien er bij de stemming óp het partijcongres een impasse ontstaat tussen Ken nedy en Johnson. De senator John Kennedy heeft reeds een jaar lang om de gunst van zijn partijgenoten geworven, maar Lyndon Johnson heeft tot deze week grote terughoudendheid betracht. Eerst dinsdag maakte hij LYNDON JOHNSON officieel bekend, dat hij zich als kandidaat voor de Democratische partij beschouwde. De gedelegeerden op 't Democra tische partijcongres zullen in to taal 1521 stemmen uitbrengen. Het aantal afgevaardigden is het dubbele daarvan, maar de meesten beschikken slechts over een halve stem. Om de officiële partijkandi daat te worden, heeft men dus 721 stemmen nodig. Johnson, die in de senaat leider van de Democratische fractie is, meent naar zijn zeggen bij de eer ste stemming op „meer dan 500" stemmen te kunnen rekenen. Ken nedy heeft het anders berekend. Hij gelooft bij de eerste ronde al meer dan zeshonderd stemmen op zijn naam te kunnen verenigen te gen minder dan zeshonderd voor Johnson. De strijd zal dus gaan om boven bet „vaste fonds" van stemmen, dat elke kandidaat meent nu reeds ter beschikking te hebben, nog de nodige extra stemmen te verove ren. Johnson, die uit de staat Texas af komstig is. heeft de stèun van de zuidelijke staten en van de conser vatieve elementen in de Democra tische partij in andere delen van het land. Zijn voornaamste steun bij zijn campagne om de officiële kandida tuur is de voorzitter van het huis van afgevaardigden Sam Rayburn, die nu al meer dan veertig jaar lid van het congres is en een enorme politieke invloed heeft. Kennedy daarentegen hoopt op de stemmen van de „gematigden" en liberalen in de Democratische partij. In de eerste stemronde zal de lin kervleugel van de partij hoogst- JOHN KENNEDY waarschijnlijk Adlai Stevenson steunen, die reeds tweemaal ver slagen is in de presidentsverkie zingen. Kennedy rekent erop, dat Steven sons aanhangers na de eerste ronr de op hem zullen overgaan. John son rekent er van zijn kant op, dat de stemmen, die in eerste stemron de op senator Symington zullen worden uitgebracht, aan hem zul len toevallen. Waarnemers menen te mogen concluderen dat de Democratische partij waarschijnlijk de 43-jarige Kennedy als kandidaat voor het presidentschap zal aanwijzen en de acht jaar oudere Johnson als kandidaat voor het vice-president- schap. Daarmee, aldus deze waar nemers zou de Democratische partij uit de bus komen met twee „onoverwinnelijke" kandidaten. Kennedy heeft reeds bekendge maakt, dat hij zich voor het vice- presidentschap niet interesseert. Hij wil nog liever senator blijven. Vlieg met Lexi naar Rome en de Olympische Spelen De jury beoordeelde alle inzendingen en kende de prijzen toe,'onder toe zicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam. Juryleden: Mevr. Karin Kraaykamp l televisie-omrocpater Mevr. J. de Groot teclamt-deskundigr Dr. Lastpost pintle-deskundipe Ted Schaap H. Wandschneider Lexi heeft zich reeds persoonlijk gericht tot de vele winnaars van de derde ronde der Lexington prijsvraag. De 7 hoofdprijs-winnaars: Mevr. Sj. Biesma-Hof, Blauwe Kampwei 9, Nij-Beets A. Vingerling Jr, Nijeveldsingel 711, Utrecht Mevr. M. v. Konijnenburg, O. Loosdrechtsew. 80, Hilversum W. M. de Rooy, Straatweg 256, Rotterdam-13 B, Hoving, Oostersingel 148a, Groningen L. G. van der Aa. Noorderstraat 32, Almelo K. M. Veld, Pijlhovestraat 37, Enschede De 100 ivinnaars van een slof Lexington J. D. Nelemon. Anno v. Butenloan 12. Zeitl - Mej. H. Veen. Riosnatr. >156. Don Hoog - P. Ouwejon.DonkoorI, Clovisslr. 27. Hoorlem - G. C. tigtenborg, Hoge Hom 100. Donqen - A. v. lion, v. Ravosleinilr. 155, Den Hoog H. A. lichiondohl, Swcder v. Zuylenweq 29, Ulrochl Th. H. L, C. Kunlze, v- Hoeylaon 6. Don Hoog A. J. KrookGeel, Öudo IJielilr. 58. Amilordam-Z. - Mevr. Fr. Krillor-Ellon. Posl- weg 3. Schoorl, Aogldorp - Mevr. J. Kromor-Hoogsleder, Thomionplein 2. Den Hoog - R. Kolijn, Weslslr. 43. Axel (Zld.) J. Krob, Reigerilr. 31, Don Holder F. p'-'Jjanien. Brup" °-J—- - Kiikd...... tu.i Heysl, Wohovenslr'. 34, Velsen-Noord (posl Beverwijk) Mevr. C v. Heyde-Fostma, Grote Beer 101. Billhoven M«|. B.Htrwcyec, Mockayslr. 18, Schio- dom - Hernondez Novorro, I. v. Mcerderv. 1092. Den Hoog J. A. Hartman, Steen, zicht 47, Den Hoog - F. B. v. Hardeveld-Bromsleven. Zondvoorlseloan 133b, Zond- voort - Mevr. H. Hanenberg. Admirolengrocht 210". Amslerdom W W. Hobets, Boorslr. 28, Kerkrede l H, H. Groenovcld. Weit Kruiskade 56. Rolterdom 3 - Mej. R. Groon. Bierweg 27. Bloricum - A. J. Goudoppel. Hoogitr, 184, Vloordmgen - Mei. H. Goppel. Duinrooslaon 4, Bentveld N.H. T. H. de Gier. Brouworskomp Doelmchem - L 1. Giebels, Widclonken 98A, Mooslrichl - B. Gerrilsmo, Oppen- hulzerweg 2A, Sneek Mevr. M. Gerritsen, Bodhuisloon 7, loog Socren A. B. M. Gconen, Hoogonwoordslr, lOOd. Rolterdom - Mej. A. M. v. Golcn. Bclje Wolffslr. 230. Den Hoog J. Frcdcrix, SI. Scrvaasbolwork 39 D 1, Mooslricf D c- c —no. Holder..- F. H. Ensinck, Popenweg 17, Dicsch. Nieuwe Maasslr. I3DA. Schiedam Mei. E. Sosscnheim - Henk K. Brik en Joyc- M. P. Boumon. Schoperloon 30, Schu Zochorweg 15. Delft - 'osieslr. 67. Groningen M. 7. A. Burger. Hendriklaa lïc, Gorïnchom ide 313. Don Hoog to, rteimona zs. oerenis, vVeordslr. 63, Mop- 44. Veoncndaal - H. R. fokker Schut, Groot - P. A. Bakermons. N.euwendijk 19. Gcldrop - N. M. Hoorlem Nrd - G. v. 'I Zont. o/b Hr. Mi. Onderzee- Onderzecdienst. Woo^hoven 50 OZ.. Rolterdom^. J. Wijnberg, M. Fcrdinc icht M. Duyli. :.j— Mt,. E. F. Ph. Boom, Mej. E. 8eursl BlefijMrloon'5L. de Zwoger. Kwceklumslr boot „Zeeleeuw", Onde.. Postjeskode 225 Amsterdam W. 3 - J. R. Wollhun. Dorpsslr. 36. Oude Niedorp -■ B. ten Wolde. Koornmorkl 5. Delft - Mevr. J. Wiebus, le Atjehslr. 28, Amilerdom - S. Wessolink. linnocusstr. 324, Den Hoog - S. J. P. v. Vliet, Roelofistr. 15. Den Hoog - Mevr. R. Visser Niemon, Burg. Kortpichoerilr. 30, Monster - P. M. Vorzijl- bergen, Zomerzorgerlaon 17-24. Blocmendool - P. Verholst, Prins Bernhordilr. 13. Volfcenswaord - J. C. v. d. Ven. Sporslr. 59, Ulrcchl - H. Vconhof, Achter 't Hout 26, Gieten P. A. Vador. Duvcnvoordeslr. 5, Hoorlem E. I. Tuinzing-Meyer. Hono- 1 gouwerplein 2b, Rotlordom G. Tos. Kanoolslr. 170 h, Amsterdam W - Mevr. E. W. Tamtink. Min. Aolberialann 2. Rijswijk Z.H. B. v. d. Struyf, le v, Swindonstr. 14'. Amsterdam O - Mevr. G. E. H. v. Storrenburg, Stolenlaan 6, Den Haag - E. G. A. Slcincr. Praobslerkomp 7, Zulpben G, Sommerdiik, Em. v. Nossouslr. 25, Wijchen Mej. E. Snels, Slovonla 2, Maastricht A, v. d. Sluijs-Gurttjrs, Orleliusslr. 36 Amsterdam W P Sloger. Boerkoovettr 4 b.v., Leeuwarden - Mej. A. A, Siedcrs. Honedoesslr. 32. Den Hoog - D. Stuiter, Ireneslr. 59. Usso - W. C. M. Rijper, Gozellestr. 36. Hilversum - J. Ruyssenoors. J. Comphuijssir. 293. Den Hoog - R. Ramoekcrs-Kreyni. Aylvolacn 23. Maastricht - Mevr. M. C. G. Rodemokers- Boumons, pia Aolilerweg 223. Eindhoven M. Pronk. Pietor Verhagenlaan 39, Beverwijk W. Persoon, Emmoweg 40, Rothom-Meerssen l - A. Pels, Weissenbach- strooi 136. Den Hoog - Mevr. E. den Ouden-de Zaayer, v. Raephorslstr. 15. Hoor lem - S. Oslendorp-Borot, Mookseboon 6, Grcyesbcefe - G. Ooslerling-Sipkes, v. Speyklaon 5, Doorn - Mevr. H. v. Onselen, lo Pielorburgslr. 53. Oon Hoog Th. Olfers, Mr. Goselingslr. 122, Best - H. F. Odinol, laucrncsseslr. 13 Amilerdom W - C. C. Nieuwenbroek-Remmerswaol, Veurseslr.weg 50, leidschondam - B. Mijn den, Koningsweg 22. Akersloot Th. Mulder, Olrochtseslroal 581". Amslerdom C - W. Molndr, P. C. Borslslr. 4'i 'Ulrochl Th. H. v d Molen, Polrus Camporsingel 191, Groningen - J. Meyer Jr, Fréd. Hondrikilr. 24 Amslerdom W-l - H. Mei- ners. Oranjes". 7, Groningen - H. J. v. Mockelonbcrg, Vermeerslr. 40, Deventer -' Fl. lijnkamp, Torenlaon 59, laren. DE LAATSTE RONDE BEGON Of* 1 «JULI Hebt U de advertentie al uitgeknipt voor de laatste ron de van het Lexington-figurenspel Inzenden voor de laatste ronde tot 31 juli. Zo niet - of hebt U de krant niet meer - vraagt U dan een afdruk per briefkaart aan: LEXINGTON - Afd. ZL 17 Postbus 170, Den Ilaag. Iedereen heeft kans op de hoofdprijzen: 2S reizen per Lexingtoir-vliegtuig naar Rome en de Olympische Spelen en op de verdere prijzen 400 sloffen Lexington-sigaretten. De wedstrijd duurt 4 maanden, april - mei - juni - juli. Elke maand zijn er 7 Rome-reizen en 100 sloffen Lexington voor de origineelste inzendingen beschikbaar. Doe dus mee,. En Lexi geeft U de goede raad: STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP Trom America's Best Tobaccos „Picasso-festijn" in Londen Dc hertog van Edinburgh was dinsdagavond in de Loudense 'l'ate Gallery dn voornaamste van de zeer voorname 2000 gasten die de opening van „dc Picasso-tentoonstelling van deze eeuw" bijwoon den, en haar, volgens een der organisatoren, in een „volkomen chaos" veranderden. De werken van Picasso kwamen op de openingsavond zeer beslist op de tweede plaats. De entourage was belangrijker. En entourage was er. De gasten verzamelden zich in twee grote tenten van ge streept doek, met uitzicht op de Theems. Binnen in de tent was het al Spanje wat de klok sloeg. Een menu van paella en „koude liefde" (amor frio), een fruitslaatje, opge diend onder hartverscheurende Flamenco's. Eerst na middernacht kwamen de meeste gasten toe aan het doel waarvoor ze bijeen waren gekomen: bezichtiging van Picasso's werken. En wat ze zagen was adembenemend. Een collectie die een mensenleeftijd bestrijkt, van 14 tot 79 jaar. Picasso in zijn „blauwe periode", Picasso in de „negerperiode", Picasso de kubist, Picasso in zijn „furieuze periode" en de periode van de bezadigde Picasso. VVVWVVWVVWV^VAfV^S^VWfAfVWWMW/WW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4