L. Smit Alblasserdam vestigt in Zierikzee dieselmotorenfabriek koü Zeeuwse Almanak PROMOTIE MIDDELBURGS GYMNASIUM IN BURGERZAAL .tvm Brits fregat meerde in Vlissingen IJZERWAREN JANICE HUBBARDAMERIKA 2 MAANDEN IN MIDDELBURG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JULI 1960 TOEZEGGING IS BINNEN Nieuwe industrie biedt emplooi aan ruim 200 mannelijke werknemers In de vrijdagmiddag gehouden vergadering van de gemeente raad van Zierikzee heeft burge meester mr. F. Th. Dijckmees- ter meegedeeld, dat zich op het industrieterrein Zierikzee een bedrijf in de metaalsector zal vestigen, dat aan ruim 200 man nelijke werknemers werk zal verschaffen. Naar wij nog na der vernemen, betreft het hier een princiële toezegging van de N.V. L. Smit en zoon's, Sclieeps- en Werktuigbouw te Alblasser dam, welke vennootschap te Zierikzee een bedrijf wil stich ten voor de fabricage van diesel motoren. Deze industrie zal ge deeltelijk als toeleveringsbe drijf kunnen optreden. Uit de mededelingen die- burgemees. Ier Dijckmeester hierover deed, bleek voorts dat deze fabriek van diesel motoren zal samenwerken met een ander bedrijf, in welk geval van een gecombineerde vestiging sprake zal kunnen zijn. Verwacht wordt dat reeds over enkele maanden een be gin zal worden gemaakt/met de bouw van fabriekshallen op liet industrie terrein. Het complex zal een belang. r'ji* gedeelte van het Zierikzee,se in dustrieterrein in beslag nemen, het gedeelte ten westen van de Haven straat. Iïecds eerder wérd in de vorige vergadering van de Zicrik- zeese raad meegedeeld dat de ge meente in onderhandeling was met een belangrijke industrie. Toen werd aangekondigd dat de ge meente binnen afzienbare tijd in ver band met deze industrievestiging een kraan met een hefvermogen van 80 ton nodig zou hebben. Zierikzee en daarmée heel Schouwen Duiveland heeft een vestiging van een dergelijke industrie, waarin vrij wel uitsluitend mannelijke werk krachten werk zullen vinden, drin gend nodig. Nog altijd trekken veel mensen van het eiland weg, die node werk hebben moeten zoeken in de Centrale verwarming SA WE MA NV Nedersbaa! 19 - Middelburg - Iel. 01180-2962 industriecentra in de randstad Hol land. Nu ook de herverkavelings werkzaamheden ten einde lopen be staat de verwachting, dat het aantal mannelijke werklozen op Schouwen- Duiveland' zal stijgen tot 300. De ves tiging opent uiteraard ook voor de technische school „Sehouwen-Duive- land" te Zierikzee nieuwe perspectie ven. BRUGVERBINDING Op de agenda voor deze spoedeisende vergadering van de raad van Zierik zee stond slechts één voorstel: het aandeel van de gemeente in het ka pitaal van de N.V. Brugverbinding Haringvliet te verhogen tot 77 aan delen van 1000. Een voorstel waar mee de raad akkoord ging, evenals de enkele andere voorstellen die aan de vergadering waren toegevoegd. Zo werd een krediet van 4500 voor het herstel van de klapbrug over de Oude Haven toegestaan, en bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een vaste geldlening van 250.000 aangegaan. De raad hechtte voorts zijn goedkeuring aan een voorstel een krediet van 1000 uit te trekken voor de aankoop van ruim 200 exem plaren van het fotoboek „Zierikzee". Bij de rondvraag informeerde mr. K. A. Keuning (arbeid) nog naar de bouw van een gymnastieklokaal of sporthal. Hij wees er daarbij op dat de gemeenten voor dergelijke objec ten kunnen rekenen op steun van de K.N.V.B. Deze kwestie hangt in hoofdzaak op de financiering, zo bleek uit het antwoord van de voor zitter. (Advertentie) Vóórhellere Baby-huidje POEDER-ZALF MUZIKAAL OPGELUISTERD D„,„. J. H W Forteens leerlingen, die in diverse vakken als IveciOr ar. n. W. rorigenb beste waren geëindigd. De dr. SLut- Op reikte rapporten uit jaarlijkse promotiebijeen- kómst van het Middelburgs gymna sium, die vrijdagochtend in de Burger zaal van het Middelburgs stadhuis werd gehouden, heeft dr. H. \V. Fort- gens, rector Aan het gymnasium, de rapporten aan de leerlingen uitge reikt. Deze kleine officiële plechtig heid, die in een ongedwongen sfeer plaats had, Averd bijgewoond door Afschillende onders en muzikaal op geluisterd door enkele leerlingen. Nadat de rector deze promotiebijeen komst had geopend, speelden Ronny van Amerongen, piano, en Pieter Haandrikman, fluit, een sonate voor fluit en piano van Benedetto, waar- na de heer Fortgens de rapporten met een toepasselijk woord aan de bevorderde leerlingen uitreikte. Ver volgens A-erwelkomde de rector de nieuwe gymnasiasten, die het toela tingsexamen voor het Middelburgs gymnasium met succes hadden afge legd. Afscheid Nadat de leerlingen Jet Merkelijn, fluit, en Peter Broerse, piano, quatre 8ièces pour flute et piano van Ch. oechlin ten gehore hadden gebracht, volgde de uitdeling van prijzen aan VAN De kust Aan West-Zeemvseh-VIaan- dcren en België is de laatste dagen door stookolie vervuild. De krachtige noordenwind heeft massa's stookolie aangevoerd die hoog op het strand is komen te liggen. In hoge mate zijn de badgasten hierdoor gedupeerd. Met lede ogen zien verschillende ho tel- en pensionhouders hun gasten besmeurd met olie binnenkomen. Mar garine en wasbenzine zijn door hen veelgevraagde reinigingsartikelen. Hopenlijk zal de laag stookolie door een laag zand Avorden bedekt. ZWARTE ZWAAN In het natuurreservaat het „Dijk- water" bij Dreischor kan men A'aak vele Afschillende vogelsoorten aantreffen. Vorige week heeft men er een zeer bijzondere en wat don kere gast gesignaleerd, namelijk de in onze streken zeldzame zwar te zwaan. DOLENDE UIL Een eenzame uil viel onder 's-Heer- Hendrikskinderen in februari ten of fer aan het moderne Afkeer. De uil bleek een Zwitserse ring te dragen met de letters Helvetia Sempach 811.937. Bij nasporing door Barend Zwerfmans bleek dat deze kerkuil uit Pratteln (Basel) als jong Averd geringd op 23 juli 1959. In november van het vorig jaar werd de uU in Penvez in Brabants België al eens ge vangen, maar Aveer losgelaten. D< trek van een Zwitserse uil tot in Ne- TOT Wijfie In MODE Amsterdam zijn (le afgelopen week de acteur Robert Sobels Dini de Neef zonder beroep" in het huwelijk getreden, zo verna men wij uit een landelijk ochtend blad, waarin een meneer elke dag een .Journaal" bijeenbbélt. Die- dag babbelde hij nog wat verder over het huwelijk van Robert en Dini en zo leerden icij onder meer, dat Robert Bobels hem de meneer van die rubriek vertelde „Een echte huwelijksreis maken wij niet. Vólgende week moet ik weer in Hil versum zijn". Televisiewerkzaamhe den wachten hem daar, onthulde het ochtendblad verder. Daarom gaat het echtpaar Sobels maar een vaar dagen naar Zeeland: dé nieuwe mode voor mensen die er eens even uit wil len. Aldus de babbel-meneer. Dank zij diens activiteiten weten wij dus nu, dat Zeeland „in de mode" is. Hoe hij dat weet Kijk, dal weten wij nou weer niet derland was voordien nog niet voor gekomen. KIST Nu vijftien jaar na de oorlog vindt men nog steeds resten van het Duit se munitie-arsenaal in het land ver borgen. Te Waterlandkerkje haalde men, bij het delven van de waterput van landbouwer J. de M. een kist met munitie naar boven. Onmiddellijk waarschuwde men de opruimings dienst die de gevaarlijke kist heeft opgeruimd. VERBETERINGEN Ondanks de Axelse rijkdom aan goe de parkeerterreinen bij de Oranje straat en het Szydlowskiplcin. leve- ren de overal in de stad geuarkeerde auto's waarvan veel buitenlandse een ernstige belemmering op voor het stadsverkeer. De gemeente zal dan ook maatregelen nemen om deze. situatie te verbeteren. Het ligt in do bedoeling door het aanbrengen van rïchtimrsborden bij de invalswegen de auto's van vreemdelingen die Axel willen bezoeken, naar de parkeerter reinen te dirigeren, zodat het plaat selijke v erkeer ongehinderd door de Axelse straten kan trekken. DIAMANT Dinsdag is het voor het echtpaar M. W. de Korte-Kanters op Tholen zo ver: dan is het zestig jaar geleden dat hun huwelijk werd gesloten. Bei de echtelieden genieten nog een goe de gezondheid. Voor dit diamanten huwelijksfeest zal wel enige belang stelling bestaan, want de heer De Korte is op Tholen geen onbekende. Velen kennen hem uit het vereni gingsleven. en hij is bovendien lange tijd hoofdbestuurslid van de schip persvereniging „Sehuttevaer" ge weest. terheimprijs, die toegekend wordt aan de beste leerling, was \'oor de gymnasiast Ronny van Amerongen. De president-curator van de school, burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg, die na de prijsuitreiking het woord voerde, bracht de rector en docenten dank voor de wijze waarop zij in het afgelopen jaar hun werk hadden verricht. Ook vestigde de president-curator dc aandacht op het feit, dat een drietal docenten, mej. A. L. Heymans en de heren F. F. J. Drijkoningen en dr. H. v. d. Linde, de school gaan verlaten. De bevorderden zijn: Bevorderd van klas I naar klas II: Jan- neke Adriaanse: Albertje van Andel: Wil lem Andreae. Marian Bellaart, Margot Beyers. Gerrit Jan v. d. Boogert, Lode- wijk Bouwense: Eva van Deinse; Hans van Deinse: Kees van Dullemcn: Arnoud Fortgens: Alien Hamisen; Peter 't Hart: Marja Huysse; Pim Kas; Salie Kroonen- berg; Machteld Pel: Robert van der Linde: Govert de Lussanet: Daan Messer; Richard Meijer; Boudewijn Nieuwen- liuijse: Marti van Nnenn; Ronald Pfaelt- zer; Gerard Reddingius: Angelina Riete- ma; Ab. Roskam; Pieter Schuling: Nil Spanjer; Yvonne Tichelman; Ineke Veening en Sytse Wierema. Niet bevorderd: 7 leerlingen. Bevorderd van klas II naar kla9 IU: An- netje de Bree; Ineke van Bergen; Daan van den Briel; Leo Damen; Frank de Ja ger: Han Janse de Jonge; Jan Minkie- wicz: Marje Omée; «Willem Pel; Max Rutgers van Rozenburg; Hugo Schorer; Jan Schuling; Hans van der Slikke: An kle Vermeulen; Lodewjjk Versteeg. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Bevorderd van klas III naar klas IV: Ro nald Barentsen; Anke van Dongen; Ma rijke Fukken; Wies Harmsen; Heieen de Hondt: Wim Kunst; Jan Meijer; Hans Messer; Gijs van Ooijen; Rien Radder; Hildo Schellens; Ineke Schoenmakers; Arie Versteeg en Jos de Vos. Niet bevorderd: 1 lereling. Bevorderd van klas IV naar V: Hendrik Jan ter Bels; Peter Broerse; Jan Frima; Flatbewoners in Goes schrijven B. en W. rekest Uitzicht zou door bouw garages verloren gaan De bewoners a an de onderste woon laag van de flatwoningen aan de Valckeslotlaan te Goes (Mijnwer- kersfondswoningen) hebben zich met een rekest tot de gemeenteraad van Goes gewend. Zij zijn namelijk te leurgesteld over het feit, dat op een afstand van 8 meter vóór de flats garageboxen worden gebouwd. De bewoners menen, dat hun uitzicht hierdoor ten zeerste wordt beperkt. De rekestranten hebben hoofdzake lijk bezwaar tegen de dakconstruc tie van de garages. De garages krij gen zogenaamde „zadeldakken" met een helling van dertig graden. Wan neer er inderdaad een dergelijk dak op de garageboxen komt, wordt ons uitzicht geheel teniet gedaan, zo wordt in het rekest geschreven. De rekestranten verzoeken B. en W. van Goes de Af gunning voor de bouw van de garages in te trekken en slechts wederom af te geven na een diepgaand onderzoek. Zij verzoeken B. en W. de garages te laten afbou wen met een plat dak. Reeds eerder was hierover in de raadsvergadering een opmerking gemaakt door een der leden. De be treffende raadscommissie, leden van B. en W. en van de schoonheidscomr missie hebben vrijdagmiddag ter plaatse een onderzoek ingesteld. Desgevraagd deelde ons de directeur van gemeentewerken mede, dat de bouw van de garages overeenkom stig alle wetten en Af ordeningen is. De mogelijkheid zal onderzocht worden of op een of andere wijze aan de bezwaren van de bewoners tegemoet kan worden gekomen. Op welke wijze dat zou gebeuren, kon hij ons niet meedelen. Bruinisse neemt deel in N.V. Haringvlietbrug Donderdagavond kwam de gemeen teraad van Bruinisse in een spoed eisende vergadering hijeen, met als belangrijkste agendapunt de deel name in het aandelenkapitaal van de N.V. Haringvlietbrug. De leden waren over het algemeen van mening, dat Goeree-Overflakkee meer belang bij de brugverbinding heeft dan Schouwen-Duiveland. Zij vreesden, dat de Grevelingendanï nog niet klaar zou zijn, als dit met de brug wel het geval is, zodat men dan nog niet van de brug zou kun nen profiteren, terwijl men toch in het aandelenkapitaal vertegenwoor digd is. Men hoopte dat de functie van directeur van de N.V. Brugver binding niet alleen een goed gesala rieerde zou zijn, maar dat deze functionaris ook zijn nut zou kun nen bewijzen. Tenslotte werd met al- gemeene stemmen besloten het aan delenkapitaal op het daarvoor ge vraagde. tijdstip vol te storten. «VuV*\A*WVWVWW<VW*W* Voor Zeeuws nieuws zie ook S de pagina's 4, 5 en 9 wvvww^vwvvvvvw Antoinette Gosses; Max Kerkhof; Jan Kooman: Bram van Langevelde; Jaap de Lussanet de la Sabliniëre; Robert Oklcer; Bennie de Pauw; Kees Ringeling; Ada Rutgers van Rozenburg; Jan van der Rijst; Jaap \'an de Sande: Wouter Schel lens en Margrie Vermeulen (v.w.). Niet bevordern; geen. Bevorderd van klas VA naar klas VIA: Ronny van Amerongen en Jos van Hooy- donk. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Bevorderd van klas V B naar VI B: Jan Kees Bartel; Pieter Haandrikman en Pe ter Hondius. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Advertentie Even na drie uur meerde vrijdag middag aan de Handelskade in de Vlissingse buitenhaven af de Britse oorlogsbodem H. M. S. „Brockles- by". Vier dagen lang zullen de En gelse vlag, de grote witte letters F-142 op do grijze romp van het schip en een uitnodigend naar de kade uitgelegde loopplank hier oriëntatiepunten zijn voor een teder, di© belangstelling voor het experi menteel anti-onderzeebootfregat (een ex-Hunt class jager) heeft. Het niet officiële bezoek van de Brit se marinemensen aan Zeeland is er voor een groot deel op gericht, het contact met de bevolking te verste vigen! Dat komt onder meer duide lijk tot uiting in een afwisselend programma, dat de uit 100 koppen bestaande bemanning de komende dagen wordt aangeboden. Speciaal voor: H*. camera's smalfilmapparaten prismakijkers NIEUWENDIJK 35 -.VLISSINGEN TEL.220.9 Imll EEN VAN DE 850 Ameri kaanse scholieren, die enige tijd geleden de oceaan over staken om dank zij de Ameri can Field Service een kleine twee maanden in het oude Europa door te brengen, was de 17-jarige Janice Hubbard uit de 115.000 inwoners tel lende stad Glendale, een half uurtje (met de auto) van Los Angelos vandaan. Als enige van de grote groep had de reis van dit Califomische meisje, leerlinge van de Glen dale High School, Zeeland als doel, om juist te zijn Middel burg, waar Janice acht we ken lang „buitengewoon" lid is geworden van het gezin van de heer Bonthuis. Via de radio had mevrouw Bonthuis van de scholieren-uitzending gehoord en nadat zij genoeg inlichtingen had ingewonnen bij het A.F.S.-contactadres in Amsterdam, werd de komst van Janice Hubbard een feit. Wat voor vele jongeren nog al tijd een wens blijft, werd voor Janice dus werkelijkheid. Zij kreeg de kans om eens verder dan het „vasteland" te kijken. Om wat te leren van de Neder landse gewoonten, zeden en ge? bruiken, van de interessen het on derwijs van de Nederlandse jon geren en hen tegelijkertijd wat te vertellen van het Amerikaan se gewone en schoolleven. Om daarmee haar aandeel bij te dra gen tot een betere verstandhou- ding tussen de beide volken. Van deze taak kwijten zich ook de andere Amerikaanse scholieren, die over geheel Europa uitge- zworven zijn, evenals de nu reeds talrijke Nederlandse en andere Europese scholieren, die voor enige tijd in de States verbleven. Janice is leerlinge van de 3e klas van de Junior High School in Glendale. Na de High School, die evenals de junior 3 jaar duurt, staat een opleiding voor onderwij zeres op haar programma. Maar voor ze zover is, wil zij eerst, tezamen met de Middelburgse Ziska, één van de dochters Bont huis, waarmee ze uiteraard dikke vriendinnen geworden is, een jaartje studeren aan de Parijse universiteit. Eigenlijk verschilt de Ameri kaanse scholier niet zozeer van de Nederlandse. Het onderwijs zelf is anders. Als je voor een vak een onvoldoende haalt, moet je alleen dat vak overdoen (het geen meestal nog in hetzelfde schooljaar gebeurt), terwijl je met de rest verdergaatMaar er moet vrijwel even hard ge blokt worden voor het einddiplo ma als in Holland. En zonder dat „papiertje", kom je in Amerika ook niet veel verder. Overigens wist Janice heel wat meer te vertellen van de Tweede Wereldoorlog dan de Nederland se scholieren kunnen. In de ge schiedenisboeken van de States, die over het algemeen reeds tot 1957 „lopen", wordt ruime aan dacht besteed aan de tol, die Wal cheren in 1944 moest betalen voor de vrijheid van Europa. Het Californische meisje heeft daarom met bijzondere belang stelling Walcheren verkend. En niet alleen Walcheren. Met mede werking van het Zeeuwse Land schap werd een bezoek gebracht aan Schouwen, voorts was er mét de andere „Nederlandse" le den van de Amerikaanse groep een excursie naar Arnhem, Janice liep in Amsterdam rond en ook gaat zij tezamen met Ziska Bonthuis, nog een week kampe ren in de Achterhoek. Verder heeft zij op één der Middelburgse scholen een lesuur gevuld met' het vertellen van allerlei bijzon derheden over het schoolleven in Glendale en omgekeerd zal zij wanneer 10 augustus a.s. de te rugtocht weer aanvaard is. heel wat over Zeeland in het bijzonder te vertellen hebben aan haar schoolvrienden en -vriendinnen in Glendale. en pijn weg- wrijven met DAMPO De opvarenden hebben als tegenpool ook een uitwisselingsprogramma op gesteld. Het Britse marine-vaartuig dat onder commando staat van luite nant commander R. J. E. Craven, is om te beginnen zondagmiddag van twee tot zes uur te bezichtigen. Toen de „Brocklesby" stevig en wel aan de trossen lag, namen de gebrui kelijke bezoeken van de bevelvoe rende officieren een aanvang. Com mander Craven werd ontvangen door de commandant maritieme middelen te Vlissingen, kapitein ter zee F. Bruijn, waarna deze een bezoek bracht aan de „Brocklesby". Een bord op de romp van de Britse oorlogsbodem maakt melding van de verschillende krijgsverrichtingen, waarbij de huidige F-142 betrokken is geweest: Dieppe 1942, Englisch Channel 1942-43, Atlantic 1943, Sa lerno 1943,' Sicily 1943 en Adriat'c 1944. Vandaag (zaterdag) treedt een voetbalteam van liet bezoekende vaartuig in liet veld tegen de „Wa tervogels" uit Missingen. (Foto P.Z.C.), VANDAAG. Middelburg City-theater: Teenager Melodies, 8 uur, a.l.; Electro: De held vim Pork Chop Hill, 7 en 9.15 uur. 14 Jaar: Markt, gymnastielcdemonstra- ties Middelburgse verenigingen. 7.30 uur; Kunstmuseum, tentoonstelling Reimond Kimpe 3 tot .6 en 8 tot 10 uur; Miniatuur Walcheren, Molenwa ter, 9 tot 22 uur. Vlissingen Alhambra: Zij waren nog geen twintig, 7 en 9 uur, 18 Jaar: Luxor: Agi Murad, de witte duivel, 7 en 9 uur. 14 jaar; Sportterrein Bas- kenburgerweg, voetbalwedstrijd H.M. S. BrocklesbyDe Watervogels, 2 uur; Bellamypark, concert Vlijt en Volhar ding, 4.30 uur; „Stadlon"-Nieuwe Markt, opening festiviteiten „Ons Ge noegen, 8.30 uur; Scheldebekerzwem- wedstrijd, start Nieuwe Sluis, aan komst bij springtoren, Vlissingen. Goes Grand: Hopla Conny 7 en 9 uur, a.l.; Prins van Oranje: kringwedstrij den Rode Kruis, 2 uur; Zaal Krijger: Jaarvergadering-oudermiddag Konin gin Wilhelminaschool, 2 uur. MORGEN. Middelburg City-theater: Teenager Melodies, 2.30 en 8 uur, a.l.; Electro: Dc hold van Pork Chop Hill, 3.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar; Kunstmuseum; tentoonstelling Reimond Kimpe, 3 tot 6 uur; Miniatuur Walcheren: Molen water, 9 tot 10 uur. Vlissingen; Alhambra: Zij waren nog Luxor: Agi Murad de witte duivel 3, geen twintig, 3. 7 en 9 uur. 18 Jaar; 7 en 9 uur, 14 jaar; Handelskade, be zichtiging H.M.S. Brocklesby 2 tot 6 uur. Goes Grand: Hopla Conny, 3, 1 en 9 uur, *.L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2