MGIféxy WÉÉ Delftse meisjesstudenten zitten „op een eiland" T#«f ZELF KOKEN tijdens de vakantiereis EEN GOEDE ZONNEBRIL is de prijs wel waard I DE MODE IN 1962 Mosterdgeel voor uw man.... ontharing depilan PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JULI I960 JONGE VROUWEN EN TECHNISCHE STUDIE Maar ze vinden het er heel plezierig Waarom gaat een meisje studeren aan een technische hoge school: hoe komt zij ertoe om deze technische richting te kiezen, en is zij op zo'n technische hogeschool niet een vrouwelijke en keling tussen zeer veel mannelijke medestudenten? Het zijn vragen, die in deze weken van eindexamens en beroepskeuze ongetwijfeld de moeite waard zijn, om eens opgeworpen te worden. Voor de hedendaagse jonge vrouw staat immers de we reld open, zij kan alle richtingen uit: maakt zij ook gebruik van de mogelijkheden, die voor haar in Nederland op technisch stu diegebied liggen? En wanneer zij dat doet, wat zijn dan haar drijfveren: waarom gaat een meisje bijvoorbeeld weg- en water bouwkunde studeren, waarom kiest een vrouw de studierichting bouwkunde, of zelfs vliegtuigbouwkunde Eigenlijk ïs het niet zo heel verwonderlijk wanneer een meisje zich daad werkelijk gaat interesseren voor deze richtingen. Polders, dijken, bruggen, wegen zijn Immers zulke karakteristieke elementen in het Nederlandse landschap elementen die in poëzie en proza vele malen bezongen zijn dat het geen verwondering hoeft te wekken wanneer een Nederlandse vrouw op zeker ogenblik haar toekomstig beroep op dit (technisch) ter. rein ziet. voor liet inschrijven, praat er niet graag over. Het komt eigenlijk neer op dezelfde abstracte belangstelling voor „die vogels in de lucht", en met de interesse voor „weg en water" is het uiteindelijk al niet anders. Veel meer voor de hand ligt dan weer het onderwerp „bouwkunde". Er wordt in ons land zoveel gebouwd, dat de vrouw met haar belangstelling een voudig niet kan achterblijven. Inde ling, praktische vondsten bij de bouw, en niet te vergeten de inrich ting: het zijn factoren waardoor veel vrouwen geboeid worden. Maar daar naast blijken de manier woorop een huis wordt gebouwd, alles wat eraan voorafgaat, de materialen die ver werkt worden, op het ogenblik zoveel meisjes en jonge vrouwen te boeien, dat zij bouwkunde kozen als haar toekomstig vak. En via bouwtechniek en bouwkunde komt men dan somst terecht vér voorbij de bouw van al die huizen: bij de vrouwelijke-inge nieur bijvoorbeeld, die men in Am sterdam kan vinden op de afdeling „stads-ontwikkeling". Prettig eiland En toch maken tie vrouwelijke studenten in de stad Delft slechts ongeveer één procent van het to. tale aantal studenten aan de Technische Hogeschool uit! Onge veer zeventig meisjes studeren in de oude Zuidhollandse stad te midden van ongeveer zesduizend mannelijke collega's.... In tegen stelling tot de situatie in andere universiteitssteden zit de vrouwe lijke student dus in Delft „op een eilandje". Dat deze studerende jonge vrouwen zo'n aparte groep vormen, komt niet in de eerste plaats doordat zij dat zelf zo graag willen, maar doordat zij temidden van die honderden en nog eens honderden studerende jonge mannen nog steeds als uitzondering beschouwd worden. En toch zijn deze vrouwelijke studenten bepaald geen „pioniersters" op het gebied van.de technische studie! Reedsin 1874 Reeds in 1874, bijna negentig jaar geleden dus, liet zich namelijk reeds de eerste vrouwelijke student in schrijven bij de instelling, die toen nog polytechnische school heette. Het jaar daarop was het aantal meisjes studenten reeds tot zes gestegen. In de loop van de daarop volgende de cennia heeft de Technische hoge school ongeveer tweehonderdvijftig vrouwelijke ingenieurs afgeleverd, van wie verseheidenen bijzondere functies hebben bekleed en nog bekleden. En toch kan het in Delft nog gebeuren, dat een meisje in haar collegebank alleen blijft zitten, ter wijl de mannelijke studenten een aantal plaatsen verder gaan zitten! Ook dit is vermoedelijk een Aan de redenen, waarom de saamho righeid in liet gebouw Aan de Delftse Vrouwelijke Studentenver eniging als het Avare tastbaar ïs. Vooral 's middags rondom het thee-uur is het in het huis aan de Oude Delft bijzonder druk en ge zellig. Wie in het gebouw zélf een kamer heeft weten te krijgen, wordt tot dö „gelukkige uitzonde ringen" gerekend, want het ka merprobleem is groot A-oor de stu derende meisjes in Delft, omdat de studentenhuizen langs de grachten meestal volkomen zijn ingericht en afgestemd op de he renstudenten.... Tijdens een babbeltje in dat tehuis van de vrouwelijke studenten valt op zeker ogenblik vanzelf de vraag ..wagrom"? Waarom kiest een meis je bijvoorbeeld de studierichting ..vliegtuigbouwkunde?" De kleine jonge vrouw die zich als eerste hïer- Overigens- zou niet één van de meis jes, die men in het gebouw van de D.V.S.V. kan ontmoeten, willen ver huizen naar een andere stad. Niet alleen omdat zij op de technische hogeschool mogelijkheden vinden, die zij elders niet «rijgen, maar ook om de onderlinge verhouding in en rond de D.V.S.V., met als centrum dat grote oude grachtenhuis. Want die verhouding is voortreffelijk en het welzijn van de vereniging gaat alle leden zéér aan het hart. Enmet „die mannen" valt het eigenlijk wel mee. In de Delftse Studentenraad vormt de D.V.S.-afvaardiging soms zelfs wel eens „het rustpunt in een cycloon", zoals in de laatste almanak tè lezen staat Studeren in Delft: er valt uiteraard veel meer OA'er te vertellen A*oor meis jes, die zich A-oor een technische stu dierichting interesseren. Maar het is A-oor meisjes, die zich aan een studie in Delft willen gaan Avijden, toch ook heel boeiend om iets te Avcten om trent de plaats, die- zij in de t.h,- gemeenschap zal gaan innemen. En dat is dus een aparte plaats: wie als jonge vrouw naar Delft gaat, komt waarschijnlijk mét haar Arouwelijke mede-studenten op boA-enbesclire\-en eilandje terecht. Als men evenwel de leden Aan de vrouwelijke studenten vereniging mag geloven, is het een bijzonder prettig eiland! Een oud groot huis aan één van de Delftse qvachten„home" van de D.V.S.V.... „Blouson" blijft -gelukkig - nog wat in de mode Do „blouson", de blouse die over do rok wordt gedragen, blijft (gelukkig) voorlopig nog in de mode. Gelukkig: want bet is een flatteus kledingstuk dat niet alleen A'oop jonge vrouwen gereserveerd hoeft te blijven. De warme tinten waarin de blousous (vaak Uit synthetische textiel vezels) worden gemaakt, staan ook menige oudere vrouw met grijzende haren heel goed, en wie geen „wespentaille" heeft, kan dit i'eifc met een goede blouson heel aardig verdoezelen! Voor de zomermaanden zijn vooral do bloüsons met open hals geschikt, waarvan wit de basiskleur is. En wie nog een „laatste minuut inkoop" voor haar vakantiegarderobe Avil doen. zou beslist haar gedachten eens moeten laten gaan over zo'n fleurige combi natie van blouson met witte rok do rok uiteraard ook van modern synthetisch materiaal. Zo'n combina tie is een waardevolle aanwinst in de vakantiekoffer: het is een 2omerse, enigszins geklede dracht, die ook 's avonds uitstekend dienst kan doen, en die bovendien de eigenschap „zó gewassen, zó droog" heeft. Krimpen en kreukelen doet zo'n rok-blouson combinatie al evenmin en het ge wicht, dat aan de vakantiegarderobe wordt toegevoegd, valt te verwaar lozen. Dat laatste is óók een heel ple zierige factor... Canada heeft „juwelen-koningin" H „De juwelen-koningin": het zou de titel kunnen zijn van. een gangsterfilm, van een wildwest-verhaal of van een detect iveboek. In werkelijkheid is het. sinds kort de ere-titel van een Canadese juiigc,la,„v. M tot koninginverheven tijdens M H een sieradenshow van de boud van Canadese juweliers. Dit M nieuwtje wordt gemeld door het vakblad „Edelmetaal", dat bovendien weet te vertellen dat H het mciske tijdens de show be- waakt, werd 'door twee politie- mannen. Die bewaking was i§ niet overbodig, want, het meis- je-om-te-stelen droeg onder H \neer als hoofdsieraad een tiara ter waarde van tweehonderd- ff duizend gulden.... IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI 'Poppetjes en beestjes in de kinderkamer j Wie zelf niet zo heel vindingrijk is 1 uitgevallen, staat altijd weer min I of meer Aersteld bij een confronta- i tie met de handigheid van vrïendin- j nen, die wel over het „zesde zin- i tuig" der vindingrijkheid beschïk- j ken. I Van een oud blik maken ze een prullemandje, ze Ainden ingenieuze oplossingen \oor het gebrek aan ruimte in haar kleine nieuwbouw- i woning, en uit haar onderbewustzijn borrelen de meest originele mode ideetjes omhoog Praat met zo'n vindingrijke vrouw over het moderne materiaal „plak- plastic" waarmee allerlei oude spul len kunnen worden opgeknapt: tien tegen één dat zij voor dat plak-plas- tic alweer een bijzondere bestem ming heeft gevonden! Stel U bij voorbeeld dit voor: poppetjes en dierfiguurtjes, geknipt uit effen-ge kleurd plastic, en toegepast als de coratiemateriaal in de kinderkamer. Als „fries" bijvoorbeeld boven het kinderbedje, als vrolijke noot op een effen-geschilderde commode, als „blikvanger" op een lampekaDje Het is een idee, dat tot (onmiddel lijke) navolging inspireert! En het is zo eenvoudig: men tekent de figuurtjes op liet plastic, knipt ze uit en plakt ze op de muur, kast of lampekap. Wie niet kan tekenen, neemt de figuren uit het lievelings- prenteboek van de kleuter maar als voorbeeld; met behulp van een stuk je carbon kunnen ze gemakkelijk op het materiaal worden gecopieerd. En wanneer de kinderkamer er niet zo onberispelijk meer uitziet, kunt ook nog van de nood een deugd ma ken, door vuile of beschadigde plek ken in het beliansr te camoufleren door een kleurig dier- of sprookjes figuur. (Advertentie) SïïMLdkiUiC&ul U Nu is er... Een wondermiddelWrijf een wt Clipp in de nog vochtige huid. Dit v. komt „afwashanden". U merkt 't na een behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen 2ijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden Biesjes zijn mode hoogmode zelfs, en ze vormen een modieus detail dat ook nog uitstekend geschikt is om er een nïet-zo-niemv kledingstuk mee te moderniseren. Wat het modehuis Nina Ricci met de „bïezen-mode" on der meer doet, ziet U op deze illu stratie: een eïerschaalkleurig effen voorjaarspakje werd met donkere biesjes afgezet. Het pakje bestaat uit een mom\loze japon met bijpassende bolero. Maak op warme dagen eens een „ice cream soda": vooral de jeugd zal enthou siast zijn over zo'n feestelijk-uitziend glas met koele inhoud! U heeft er wat room ijs voor nodig (dat niet alleen in ijssa- lon of snackbar, maar ook bij sommige kruideniers en banketbakkers te koop is), en een mengsel van verse \Tuehten, zoals aardbeien, kersen en frambozen. Die vruchten worden op de bodem van een hoog glas gelegd, er wordt een lepel li monadesiroop op gegoten en hierop komt een schepje roomijs. Vul het.glas verder bij met spuitwater en garneer de ice cream soda met wat stijfgeslagen room, waardoor.vruchtjes zijn gemengd. Een wafeltje geeft de „finishing touch" aan deze koele zomerdrank. Tip van een huisvrouw, die reeds jaren lang op gezette tijden de fraaiste baksels uit baar oven tovert: Bij het maken van beslag A-oor een cake moet U eens één van de benodigde eieren vervangen door een theelepeltje azijn. Het baksel zal dan prachtig rijzen, en heel luchtig worden. MAAR LAAT HEM OOK EENS THUIS... Er is véél te zeggen voor het dragen van een zonnebril in hoog zomertijd: er is oolc wel iets tégen te zeg gen. Een zonnebril bij felle zon voorkomt „kraaie pootjes" rond om de ogen, maar kweekt. daarentegen dikwijls een paar ronde onverbrandevlekken rondom die ogen, waar door we er enigszins als een uil komen uit te zien... Voor de ogen zélf is teveel zonlicht niet goed, maar even min is het aan te beve len om die zonnebril voortdurend op te hou den. wanneer de zon gedeeltelijk of zelfs ge heel achter de wolken verdwijnt. Zonnebrillen zijn ech ter ongemerkt tot de modieuze accessoires gaan behoren ze zijn soms zo ingewikkeld versierddat men zich afvraagt, of ze be stemd zijn om dóór dan wel naar te kijken'. - - en veel vrouwen lo pen daardoor te pas en te onpas met die don kere glaasjes op haar neus. Dat hoeft nog j/een rampen te veroor zaken wanneer het om een goede verantwoor de zonnebril gaat maar bedenkelijk wordt het, wanneer de bril in kwestie een voordeligzonnebril letje is. Wie van het prille voorjaar tot de lute herfst met zon goedkope bril rond wandelt, loopt bepaald wel risico's ten aanzien van het ivelzijn van haar ogen.' Hoofdpij nen, tranende ogen en zelfs een bepaalde mis selijkheid zijn niet zel den de gevolgen van het dragen van „zo maar twee gekleurde glaasjes". Draagt U zulke ge kleurde glaasjes alleen maar zo nu en dan op de neus, dan kan dat niet zoveel kwaad. Maar behoort de zon nebril definitief tot uw zomer-uitrusting, geef dan liever wat meer geld uit en koop een ..echte" zonnebril bij de opticien. De goed kope brillen namelijk absorberen wel het licht, maar vervormen dikwijls het beeld ook enigszins met nade lig gevolg voor ite ogen. En heeft U die goede bril eenmaal ge kocht. maak er dan géén gewoonte van om het ding dag-in-ddg-uit te drageul Als de weersgesteldheid niet om een zonnebril vraagt, hoeft U hem heus niet op te zetten: al staat hij U nóg zo goed (Van een medewerkster) Met een Aerholen glimlachje hebben we in het Amsterdamse Carlton ge luisterd naar een vriendelijke, maar wel zeer grondig Duitse uiteenzetting over het begrip mode voor ieder een even grillig als de vrouw zelf. doch voor de vertegenwoordiger van „Nino" in N'ordborn, meer iets dat men niet alle middelen van de ratio berekenen moet. Al moesten er psy chologen en sociologen aan te pas komen, hij was dan toch maar to we ten gekomen dat zekere kleuren als blauw en rood, telkens en in elke mode A-oor komen, terwijl andere kleuren zoals groen door de mode hinkelen: één keer mode en dan een hele tijd niet dan weer I mode en dan weer jaren niet. Yol- geus zijn berekening zou groen in I 1962 niet mode zijn: marineblauw bijvoorbeeld wel. Met dien verstande dat voor tweederde Aan de A-rouwen. 1 groen wél mode zijn zal. omdat een socioloog haarfijn heeft becijferd dat t an elke drie vrouwen er maar één met de mode Aan nu wenst mee te doen. en twee de mode Aan vorig jaar kopen. Ook het diepste innerlijk van de man is door Nino in Nordhorn uitgeplo zen. Hij' zal in '62 of wel in heel don kerblauw met een changeant effectje naar violet rondlopen, of in mosterd- geel en de voorkeur voor een van beiden heeft niets met leeftijd te ma ken. Houdt dus uw gemaal in de ga ten, voor hij in de mosterd duikt. Wat mode wordt, weten we dus twee jaar vooruit. En A-ervolgens zijn we de collectie van Nino (naar het ons voorkomt op het ogenblik de grootste katoencollectie van Europa), gaan bekijken. Zoals ze geshowd werd door de liefste en jongste mannequins die we sinds lang gezien hebben: al lemaal Romy Schneiders en Conny Froboessen. Ze hebben, denken we, al deden ze nog zo hun best, maar zowat een honderdste deel van de Nino.collectie kunnen showen. Want Nino levert per jaar in vele kleu ren 3300 verschillende stoffen, Avaarvan de garens op velerlei wijzen zijn gesponnen, gemengd, getwijnd en veredeld, waarop een weefproces volgt dat nog veel meer verscheiden heid voortbrengt. Geen wonder dat het eigen controlerend personeel van Nordhorn er tureluurs A-an werd, zo dat men de controle heeft moeten op dragen aan elektronische ogen. En dat alles dan is te danken aan Nederlandse linnenwevers die zich in het midden van de vorigó eeuw ves tigden in Nordhorn en de Nordhor- ners op een goed idee brachten: we ven. In 1960 per maand drie miljoen meter voor de Euromarkt Nu de mode zelf ook al grondig opgezet. Avant de ontwerper Aan strandpakjes, jurkjes, mantels en tailleurs, bleek ene professor Strom uit Milaan. En de mode van de zeer geleerde professor was leuk en veroverend jong. Een katoenen mode voor teenagers die overal in Europa het straatbeeld sieren. Allereerst waren, er de streepjes de alombekende candy-stripes maar dit keer niet in alle tintjes als van de zuurstok, doch in combinatie van telkens vier heldere kleuren: blauw, groen, rood, lichtgrijs, geel, oranje. Ingeweven ajoureffect heb- ben we ook gezien, meestal in bloeses verwerkt en dan waren ze een tikje „dirndl". Een verrukkelijk zomer stof je bleek ook de katoen met een ingeweven katoenen streep, die glansde als satijn. Glans zal trouwens volgens de psychologische koffiedik kijkers de grote mode van 1962 zijn. Een ideetje voor een regenjas; een diepe rugplooi in een zwarte glanzen de AA-ijde mantel en in die plooi een bruine baan. Ook voor de regen: een hoofddoek met mouwen. Voor de reismantel: leren manchetjes en kraag. Voor het tailleur: een pepita- katoentje dat niet kreuken kan, dat waterdicht is en vet en olie afstoot, dat men kan koken in de was en dan toch niet hoeft op te strijken. Een Avonder, zo gezegd, een „Wirt- schaftwunder" zo U wilt Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 Lei vooral op BETROUWBAAR WATER"! j Oxer de voor- en nadelen van een vakantie „met eigen verzorging" zijn de meningen uogal verdeeld. De echte sportievelingen vinden het eeii j bijzondere attractie om iu een zomerhuisje of bij een tent, met betrek- j kelijk primitieve middelcu, het dugelijkse maal klaar te maken: een andere categorie vakantiegangers wenst vóór alles comfort, gemak én verzorging ook ten aanzien Aan die dagelijkse maaltijd. En tot die laatste categorie behoort (begrijpelijkerwijs!) het gros der huisvrou wen, dat vijftig of meer weken per jaar elke «lag voor het keukenfor nuis staat De sfeer in het clubhuis van de vrouwelijke Delftse studenten is uitnemend, en met name tijdenshel thee-uur is het er 's middags bijzonder druk. y v»'VN^AA/VVWVWVVVWv\^«WWVWWN^^'VWWWvWWV Wie toch zélf kookt tijdens de vakan tie hetzij omdat ze het prettig vindt, hetzij omdat man en kroost zo heel graag willen kamperen wil uiteraard ook wel eens „gemakke lijk" koken. Een gemakkelijke maal tijd dus: maar liefst toch wel een inaal, waarmee die man en dat kroost tóch de voorgeschreven dagelijkse portie vitaminen en andere opbou wende voedingsstoffen binnenkijgen Eénpansgerccnten en „dikke soep" i waarin ook de nodige aardappels en verse groenten ver-werkt worden) zijn meestal de uitgangspunten A an die gemakkelijke vakantiemenu's: rijst én macaronischotels volgen onmid dellijk hierop, maar dienen wel te worden aangevuld met flink Avat rauwe groente. Tomaten, komkom mers, andijvie en gekookte (koude) bietjes mogen hier gerust de traditio nele kropsla eens vervangen! Ook tijdens de vakantie immers doet ver andering van spijs eten Voor de echte kampeerders kan het maken van een ramve salade- schotel nog wel eens moeilijkhe den opleveren. Want rauwe groen te moet goed gewassen worden in betrouwbaar water: anders eindigt «Ie kampeerderij met maag- en darminfecties of andere narighe den. Is er reden om te twijfelen aan de zuiA-erheid van het water dat voor consumptie beschikbaar is, kook het dan voor alle zeker heid, en laat 't goed doorkoken: een minuut of tien is heus niet te lang in zulke gevallen! Veel kampeerders hebben de gewoon te om. wanneer zij in het buitenland hun tenten willen opslaan, een enor me voorraad aardappelen, blikwaren en nog meer voedingsmiddelen mee te nemen. En toch komt de kam peerderij dan dikwijls duurder uit, dan nodig is! Er is het risico, dat over al dat mee gevoerde voedsel invoerrechten moet worden betaald; er is bovendien de mogelijkheid dat veel van de inge blikte produliten iu het land, waar heen de reis voert, in Arerse toestand naar verhouding aanmerkelijk goed koper zijn. En tenslotte is het veel boeiender, om in een vreemd land te winkelen en zelfs, wanneer men daartoe de tijd heeft, op „koopje*" uit te gaan! Kijk dóór pannedeksel heen Men zou langzamerhand in de verlei ding komen om die „ouderwetse" kookpannen maar weg te doen. en een keuze te maken uit al het nieu we dat er op pannengebied ouder de zon is Want na de fleurige pannen die zó \'an het vuur op tafel kunnen, en de exemplaren waarvan de deksels als dekschalen te gebruiken zijn, is er nu weer een nieuw soort pan op de Nederlandse markt. Dit nieuwig- heidje heeft een „doorkijk-deksel" en zonder de tover- of goochelkunst machtig te zijn, kan de huisyrouw dus zieu wat de aardappelen, de groen ten of het vlees in de pan precies doen. en of het al tijd wordt om het gas te temperen of op de spaarbran der in te stellen. De deksels zijn van een bepaalde kunststof gemaakt en kunnen zelfs de grootste (kook) hitte verdragen. Rammelen tijdens het koken doet dit deksel niet. en bovendien zit er nog een handgreepje aan dat koel blijft tijdens het kookproces: geen panrie- nodig dus. De doorkijk-dek- orden zowel bij aluminium als bij emallle pannen geleverd, en de fa brikant overweegt of ze in de toe komst ook afzonderlijk te koop kun nen worden aangeboden. Dat dit zal gebeuren staat nog niet vast, maar mocht het zo zijn, dan kan de huis vrouw dus zelf haar pannen „moder niseren",,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17