HETTY BLOK: grimas in de Westhoek oostburg akkoord met Verpleegster wordt Zeeuwse fruitfee 1960 behoud centrale dienst HENK DORST UIT OOSTERLAND WON OPSTELWEDSTRIJD STUKJE VUSS1NGEN BRON ZATERDAG 9 J ULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSB COURANT NA UITVOERIGE DISCUSSIES t N HET MEEST afgelegen oord, dat de Sehouwse Westhoek 1 rijk moet zijn, ritselt Dave Brubeck's „Assepoes" tussen het struweel. Serene klanken in een serene omgeving, een huisje, dat de droom van duizend Nederlanders zou kunnen zijn. Het staat er helemaal in het groen, de bomen en het struikgewas verbergen zelfs de rode dakpannen en de witte schoorsteen. Tussen de boomtoppen ruist de zeewind, want het strand is twee minuten gaans. Gasten van Zeeland uiten hun wensen I ren. En intussen komt Brubeck's „Assepoes" aan een eind. Alsof het haarzelf verbijstert stelt ze vast, dit jaar in Renesse „wel aan het werk" te zijn. Brubeck's moderne jazz, zo sereen, dat het de^ idylle van „De Schuur" geen geweld kan aandoen, verwerkt ze in een jeugdspel. dat binnenkort in Bloemendaal wordt opgevoerd en waarvan zij de artistieke lei ding heeft. „Op een deken lig ik Hetty Blok heeft in haar va kantie geen behoefte aan mensen, juke-boxen en wat zij zelf met onnavolgbare intona tie „het mondaine leven" noemt. Ze wil een stuk strand voor zichzelf en haar zoontje Victor. Een rustig stukje strand, ver van de Hïlversum- se opnamekamers en de stu diolampen in Bussum. „Moet je naar Zeeland gaan", heeft een begaafde geest eens tegen haar gezegd. „Renesse bij voorbeeld is erg leuk". Hetty Blok is naar Zeeland ge gaan; naar Renesse. Deze week heeft ze zich in een bijna onvind baar huisje geïnstalleerd. Een huisje met een regenbak, een bij behorende pomp, een ondenkbaar- klein keukentje en een gaskous, die 's avonds, gevoed door fles- sengas een schaars schijnsel door de groen-omluikte venstertjes werpt. „De Schuur" heet het huis je, maar de eigenaar overweegt al om er „Hetty's idylle" van te, maken... Vier jaar geleden kwam Hetty Blok. toen nog „Sjaan" in de familie Doorsnee, voor liet eerst naar Renesse. Naar de onontdekte omstreken van Renes se althans „het eerste jaar za ten we helemaal alleen aan het strand. Nu, met dertig mensen is het al walgelijk druk...". „Walgelijk" gebruikt zij hieV met dezelfde humor als waar mee zij de belangstelling van onze oosterburen voor de Sehouwse Westhoek tegemoet treedt. Als ze heeft gezegd „Het is erg fijn hier" wacht ze even. Een rustpauze en dan, alsof dat er helemaal los van staat: „Ik heb nog geen Duitser ge zien..." Hetty Blok houdt van nuances. Ze is daarbij bewegelijk en springt in haar lofzang op de Westhoek van de hak op de tak. Tussendoor onthult, dat ze „van Zeeuwse origine" is haar ouders werden op Zuid-Beveland gebo daar op mijn buik zwaar over te peinzen, zo doe ik m'n ideeën op - hoe de kostuums moeten zijn. wat er op de muziek gedaan moet worden". Dit ritueel, deze passieve vorm van arbeid in de vakantie heeft haar zelf met verba zing vervuld. „Want ik ben ont zettend lui. Tot nu toe, in de voorgaande jaren, ben ik heel erg hangerig, zitterig en liggerig ge weest. Het is hier dan ook zo verrukkelijk... Dit schattige huis je, die rust..." In dit opzicht is Hetty Blok weer lid van de Nederlandse doorsnee familie, de bestaande familie al thans, waarvan de meeste leden eenmaal per jaar naar rust snak ken. Dan is ze gewoon mevrouw Tiebosch „ach, moet die naam er nu bij, die arme man van me"' uit Amsterdam, die 't gewoel van 's laiuls hoofdstad drie weken heeft verwisseld voor de rust van- Renesse. Wat is er dan nog te wensen Hetty Blok had een paar wen sen elektrisch licht en water leiding, „hoewel dat gedoe met die gaskousen en de pomp wel romantisch is..." Maar één echte wens was er toch. Hetty's idylle staat helemaal op het eind van de Dr. Hogenboomlaan, ver van de bewoonde wereld. Toch dringt er wel eens een auto door. Heren automobilisten, die deze omgeving ontdekken, worden namens Hetty Blok verzocht hun snelheid te matigen. „Zo dat, als Victor zijn hoofd bui ten het raam steekt, het er niet direct afvliegt". Een hoogst reële wens, die we aan het gemeentebestuur van Re- nesse hebben vooi-gelegd. Het wegje valt buiten de bebouwde kom; invoeren van een maximum snelheid van zeventig kilometer behoort tot de mogelijkheden, njaar heeft weinig zin. In deze omgeving geldt dat als het tempo van een ballistisch projectiel. Men moet er stapvoets gaan, verwonderd als kwam men in een geheel andere wereld. De wereld, waarin Hetty Blok bij bet licht van eeii gaskous de onvolprezen „Badcourant" leest en een van haar bizarre grimassen maakt, als zij daarin geannonceerd vindt „Brathahnchen aus- eige ner Zucht" want ergens is het Nederlands haar bijzon der lief I)e gemeenteraad van Oostburg heeft donderdagavond met zeven tegen vier stemmen het voorstel inzake wijziging tier gemeenschappelijke, rege ling bouw-, woning- en welstandstoezicht en van de dienst van gemeente werken in W.Z.-Vlaanderen aanvaard. Dit voorstel houdt in een herbenoe ming van de directeur van deze dienst voor de tijd van 5 jaar. van de opzichters voor 10 jaar en een handhaving van de dienst zelf. eveneens voor 10 jaar, ingaande 1 januari 1961, het tijdstip waarop de huidige rege ling afloopt. gaat. aangezien de heer Mijnsbergcn inmiddels heeft laten weten, dat hij heeft gesolliciteerd hij dc Haagse 'Academie voor lichamelijke opvoe ding. Na een puntgewijze behande ling werd ook de nieuwe bouwveror dening voor de gemeente goedge keurd. De heer Barendregt was ech ter van mening, dat in deze verorde ning wel erg veel wordt verwezen naar B. en W. en, dat er weinig aan de raad wordt overgelaten. De ge meentewerkman D. Harmsen werd bevorderd tot baas. met terugwerken de kracht tot 1 januari 1960. Van dc P.Z.E M. werd een ont werpplan ontvangen tot vernieu wing en verbetering van de ver lichting. Dc raad kan hierover binnen afzienbare tijd een voor stel verwachten om dit plan in gedeelten, vermoedelijk over 3 jaar, te realiseren, aldus waar nemend burgemeester A. Modde. Bij de rondvraag vroeg de heer F. de Vuijst (g.b.) of de voorzitter iets kon meedelen over de roddelpraatjes, die in Oostburg circuleren, als zou het gemeentebestuur eens een gift van 10.000 hebben ontvangen, waar de raad geen kennis van zou hebben gekregen en dat er in 1953 een col lecte was gehouden voor de waters noodslachtoffers. die nimmer zou zijn afgedragen. „Van de gift is me niets bekend", aldus de heer Modde „en wat de col lecte-afdracht betreft, dat is inmid dels opgelost. Het gekl blijkt te lang op een bank te hebben gestaan." Brug over Isabellakanaal wordt vernieuwd De rentmeester der domeinen te Breda heeft aan de firma G. van Schoote te Breskens het vernieuwen van een houten brug van 43 m lengte over het Isabella kanaal in de Braakman opgedragen. Vier raadsleden stemden tegen voorstel i Er is weer heel wat over deze ccn- i trale dienst gesproken. Het K.V.P.- raadslid W. C. F. de Coene voelde niets voor een periode van 10 jaar. 1 Hij wilde liever dat deze kwestie van jaar tot jaar opnieuw bekeken wordt, terwijl hij de voorkeur gaf aan de benoeming van een goede op zichter. Wethouder D. Geuze (prot. chr.) meende daarentegen dat een benoeming van 14 opzichters in 14 gemeenten met in totaal slechts 20.000 inwoners wel een beetje teveel van het goede is. Hij gaf toe dat er in 1 het verleden wel eens een en, ander aan de dienst heeft ontbroken. Deze was topzwaar, stug, en moeilijk om mee te werken. Van de nieuwe rege ling verwachtte hij meer resultaten. Ook de heer J. J/Leenhouts (p.v.d.a.) was niet erg enthousiast over de voorgestelde regeling in het bijzonder over de tijd van 10 jaar. De heer J. Barendregt (g.b.) was echter van mening, dat de tijd van apartheid voorbij is. Hij meende, dat de ge meenten ook 'op dit gebied niet te rug moeten vallen op apartheid. Tenslotte werd het B. en W.-voor stel aangenomen met de stemmen van de heren W. de Koene (k.v.p.), J. Leenhouts, P. van Hee en II. Broodman (allen p.v.d.a.) tegen. Bod e-conciërge Uit een lijst met 35 sollicitanten voor de functie van bode-concierge voor het gemeentehuis, kreeg de heer F. den Hollander uit Oostburg bij de eerste stemming zeven stemmen, zodat hij zal worden benoemd. De heer H. Mijnsbergen uit Goes werd met algemene stemmen benoemd als vakleraar lichamelijke oefening aan de openbare ulo. Overigens valt nog te bezien of de benoeming door- Henk Dorst uit Oosterland, leerling van de technische school te Zierikzee heeft de eerste prijs gewonnen van de n opstellenwedstrijd die de ge- meente Zierikzee over het on- dorwerp „De bevrijding" had M uitgeschreven onder de leer- lingen van de landbouwhuis- m houdschool, de technische school, liet lyceum en. de beide uloscholen in de stad. Deze eerste prijs bestaat uit een gratis reis naar Hatfield in Engeland. Opmerkelijk is, dat ook de tweede prijs, een zweef vliegtocht door een leer- ling van de technische school is gewonnen: Danni de Vries uit Zierikzee. De derde prijs, een tocht met een zeilboot, m tijdens de wedstrijden van „De Maas", eind van deze maand op de Oosterschelde, is voor het Zierikzeese meis- je Joke van As, een leerlinge van de Iandbouwhuishoud- school. De opstellenwedstrijd j= s werd dus een drievoudig sue- ces voor het nijverheidsonder- wijs. waar blijkbaar de „tech- Sr nick" van het schrijven de no- rlige aandacht krijgt iiiiiiiiiiiiiiiüitüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii Zeeuwse rashondenmatch in Terneuzen De kynologenelub Zeeland1' houdt op zondag 7 augustus aanstaande een rashondenelubmatch in het hotel „Pays-Bas" te Terneuzen. De in schrijving staat open voor alle ras honden met of zonder stamboom, in de leeftijd negen maanden of ouder. De Zeeuwse club 94 leden sterk houdt deze tentoonstelling voor de vierde maal, maar het is voor de eer ste keer dat zij in Zeemvsch-Vlaan- deren wordt georganiseerd. Do match is meer voor beginnende leden, die op zo'n bijeenkomst van bekende keur meesters tekst en uitleg' krijgen over de hoedanigheden van de mededin gende honden, benevens argumenta tie van de beoordeling. Zomerfeest te Walsoorden met o.a. skidemonstraties Voor vandaag en morgen, zaterdag en zondag, heeft het comité Walsoor den in deze gemeente enkele festivi teiten georganiseerd. Deze feestelijk heden beginnen zaterdagmiddag met spelen voor de jeugd en 's avonds een open dansavond. Zondagmiddag is er aan de Haven te Walsoorden een grote ballonwedstrijd en zul len er wedstrijden gehouden worden, waaraan atleten uit geheel Nederland meedoen. Ook staan er skidemonstra ties op het programma, die verzorgd worden door de watersportschool „Kralingen". Na afloop van deze ski demonstraties volgt er weer een open bal. KEUZE STOND AL BIJNA JAAR VAST.... Bromfietser gewond bij botsing te Sas van Gent Vrijdagavond omstreeks zeven uur ontstond, juist voorbij de stijfsel- en glucosefabrick te Sas van Gent óp het fietspad langs liet kanaal Gent- Terneuzen een botsing tussen twee bromfietsen. De heer A. S. uit Sas van Gent reed in de richting Sluiskil, toen uit de tegenovergestelde richting twee brommers naderden, waarvan er één bestuurd werd door de heer M. Th. C. R. uit Zelzate (B.). Deze slipte met zijn bromfiets en botste tegen S. Beiden kwamen ten val. De heer S. bleef liggen en een juist passerend lid van de E.H.B.O. verleende eerste hulp. S. werd per auto naar het huis van dokter Van Loy vervoerd. Deze achtte overbrenging naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil noodzakelijk. Daar werd geconsta teerd dat S. een sleutelbeen, een schouderblad en enkele ribben had gebroken. De schade aan béide brom mers is groot. EEN door tribunes om heind stukje Vlissingen zrfl van vandaag af een week lang de bron zijn, waaruit de jubilerende koninklijke harmonie ..Ons Genoegen" een se rie klaterende festivitei ten te voorschijn tovert. Schijnwerpers met een totale capaciteit van •10.000 watt zullen er el ke avond door de val lende duisternis prie men. En op het kort ge leden betegelde plein van de Nieuwe Markt zullen zij dan een serie van veelbelovende ont- „De Scotjes" uit Tilburg ....show en zwaarddansen rende muziekvereniging daar telkens samen brengt. Vanavond gaat het fees telijke programma van „start" om volgende weelc zaterdagavond met een grootse slottaptoe van m'Zitaire korpsen ie eindigen. E„n ■manifes tatie, die dan zeker het' hoogtepunt van „Ons Genoegen"-s jubileum zal vormen en die ook belangstellenden uit een groot, deel van de pro vincie naar Vlissingen trekken. Daarop heeft het organisatiecomité tenminste gerekend de veerboot tussen Vlissin gen en Breskens vaart op die avond, na afloop van het programma, een extra dienst. „Taptoe '60" is de naam van het muziekspekta kel, dat vanavond om half negen officieel wordt geopend door de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff. De Brabantse „Tromme- laeren van Rocsendaele" komen dan het eerst in de „kuip" met figuur- marsen en vendelzwaai- en, waarna de kinder drum- en doedelzakband „De Scotjes" uit Tilburg het publiek een show en Schotse zwaarddan sen zullen brengen. Ten besluite marcheren de „Trommelaeren" nog- maals het stadion bin nen. Om de bevolking op dit «lies attent te maken is er in de middaguren al een soort „ouverture" van het feest. Om drie uur marcheren de „col lega's", van „St.-Caeci- lia", en „De Scotjes" af voor een rondgang door de stad. Anderhalf uur later komt de fanfare „Vlijt en Volharding" uit Souburg op de tent in het Bellamy park om een concert te geven. Het programma voor (1e volgende week omvat maandagavond een teen agershow. dinsdagavond een „Gymnastrada". een grootscheepse sportdc- monstratie, woensdag middag een kindermati nee, in de avonduren ge volgd door een groot openluchtbal. Voor don derdag heeft „Ons Ge noegen" een folklore- avond georganiseerd, waarop vrijdag judo-de monstraties en een showtaptoe van „Julia na" en „O.N.D.A." uit Middelburg aansluiten. Volgende week zater dagmiddag van half vijf tot half zeven rccipiccrt het jubilerende bestuur van „Ons Genoegen" in het Scheldekwartier, Charmante Matty van Hekken uitverkoren Voor Matty van Hekken uit Oudelande gaat op tien sep tember a.s. de sprookjeswe reld openDe 20-jarige charmante leerling-verpleeg ster uit het ziekenhuis „Be- thesda" te Vlissingen is uit verkoren tot fruitfee 1960. De hofdames Corrie Vermue (18) uit 's Heerenhoek en Tan ja Post (18) uit Goes zul len haar gedur.ende de Zeeuw se fruitweek van 10 tot 17 september a.s. in Goes met raad en daad bijstaan. Matty van Hekken was eigenlijk na afloop van het fruitcorsï in september van het vorig jaar al vrijwel verzekerd van haar toe komstige. rol als fruitfee. Zij wist het alleen nog niet. Tijdens een vrijdagavond in lunch room Luteyn gehouden bijeen komst zijn de drie meisjes aan cle pers voorgesteld. De voorzitter van de stichting Zeeuws Fruïtcor- so, de heer J. A. van Willegen. verklaarde dat de bestuursleden tijdens het vorig fr'uitcorso reecis een oogje hebben laten vallen op Matty van Hekken. Zij reed toen mee op een praalwagen uit Oude lande en haar charmante ver schijning maakte zo'n indruk op de heren bestuursleden, dat zij Matty in gedachten al als fruit fee zagen. Do Zeeuwse fruitfee 1960 is een dochter van een fruitkwe ker. Hoewel zij het verpleeg stersvak heeft gekozen, weet ze heel wat van fruit en boom gaarden af. Het kan haar waardigheid als ambassadrice van fruitlaiid slechts verho- Assepoester Dit jaar heeft men een schone Assepoester onder de hofdames! Een van.de hofdames, de acht tienjarige donkerlokkige Corrie Vermue uit 's Heerenhoek zetelde twee jaar geleden als Assepoester op een praalwagen, die aan het corso deelnam. Zoals ook in het echte Assepoester-verhaal kreeg de 's Heerenhoekse.Assepoester haar beloning: deze keer in de vorm van de eerste prijs met het hoogste aantal punten. Corrie is in het dagelijkse leven typiste op een kantoor in Goes. Dé tweede hofdame is het Goese meisje Tan- ja Post, die voor kleuterleidster studeert in Middelburg. De meisjes, die elkaar gisteravond voor het eerst ontmoetten, kon den al direct goed met elkaar overweg. „We voelen ons nu al vriendinnen" vertelde de blonde fruitfee Matty. De meisjes hebben dezelfde interessen, hetgeen een goede basis is om vriendschap te sluiten. Ze houden bijvoorbeeld al le drie erg veel van zwemmen en vanfruit eten. Dat laatste Het is bekend wellce drie Zeeuwse schonen de komende fruit/eesten over Goes zullen regeren. De span ning is er weer voor een jaartje af, en nu komen de volgende problemen aan de orde: bijvoorbeeld: hoe gaan de feeërieke toiletten er dit jaar uit zien? Op <le foto de drie (fr)uitver- korenen^van links naar rechts hof dame Tanja Post uit Goesde fee Matty van Hekken uit Oudelande en tweede hofdame Corrie Vermue uit s-Heerenhoekvoorbeelden voor de japonnen bestuderend. Foto P.Z.C.) komt hun in hun" rol ongetwijfeld te pas! De fee en haar hofdames hebben de ulo-school in Goes bezocht. Toch kenden ze elkaar niet, om dat ze allen naar een andere ulo gingen: Matty naar de openbare ulo. Corrie naar de r.-k. ulo en Tanja naar cle christelijke ulo. De meisjes verheugen zich bijzon der op de komende feestelijkheden ter gelegenheid van de Zeeuwse fruitweek. Gisteravond mochten zij lum wen sen kenbaar maken voor wat betreft de kleding tijdens de fruit week. Oj) een vraag aan welke kleding zij do voorkeur gaf, ant woordde de fee met: „Dat houden we geheim!" Het wordt in elk ge val weer wat goeds tijdens de zes de fruitweek en het zesde corso! Daar zullen de fruitfee en haar heide hofdames wel voor zorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 15