PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER AANVAARDDE TOTO-ONTWERP Belgische burgers in de Kongo vluchten naar Leopoldstad Minister Korthals vreest het „incasso-gevaar BILT Mr. Beerman sprak enkele keren „onaanvaardbaar" SPORTPRUSVRAAG MET HOOFD PRIJS VAN MAXIMAAL f 50.009; INLEG f 2.- HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 158 Dagblad, uitgave «ao de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. ran de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per Week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 pér kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 juli 1960 ADVERTEN 1 ILPrtiJS 27 cent per mm. Minim, p advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel.23554 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 tb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 'J: Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Ziérikzee, red. tel. 2425. adtn. tel. 2094. Nederland krijgt, als ook de Eerste Kanier zich verenigt met liet donderdagavond in een bewo gen vergadering door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerp tot wijziging van de loterij- wet, een gelegaliseerde voetbaltoto met een maximumprijs van 50.000. In de middagver gadering had de regering eigener beweging het in het wetsontwerp genoemde bedrag van 25.000 verdubbeld tot 50.000. De maximale inleg voor elke deelnemer zal twee gulden be dragen. In grote spanning werd de eindstem ming over het wetsontwerp door een overvolle Kamer er waren bijzonder veel leden opgeko men en de publieke en gereserveerde tribunes, alsmede de loges waren tot de laatste plaats be zet aangehoord. Vóór het ontwerp stemden 76 leden en 68 er tegen. De tegenstemmers wa ren alle aanwezige leden van de P.v.d.A., van de C.P.N., van de P.S.P., alsmede van de V.V.D. de lieer Geertsema, van de C.H.U. de heren Beer- nïnk en v. Mastrigt en van de A.R.P. de heren v. Eysden, Biewenga, Van Eibergen, Bruins Slot, Verkerk, Van Nierop, Aantjes, Versteeg, Meu- link, Kïeft en Roosjen. Er stemden dus ook eni ge antirevolutionaire en christelijk-liistorïscke leden vóór het wetsontwerp. Regering verzette zich tegen toelating van twee toto's In de loop van de bijzonder interessante en spannende avond met een vergadering zoals de Tweede Kamer lang niet heeft ge kend werd het duidelijk, dat het wetsontwerp, dat eerst aan een zijden .draadje leek te hangen, de eindstreep wel zou halen. Het heeft dat te danken aan het voet bij stuk houden van minis ter Beerman, die er voor alle 145 aanwezige leden afwezig waren wegens ziekte de heren Zandt (s.g.p.), Hazenbosch (a.r.) en Ritmeester (v.v.d.) en wegens verblijf buitensland mevrouw Van Someren-Downer (v.v.d.) en de heer Hofstra (p.v.d.a.) geen twijfel aan liet bestaan, dat de verwerping van het wets ontwerp of de intrekking daarvan zou betekenen dat de toe stand zoals die de laatste paar jaar bestond, namelijk een toto met een inzet van maximaal twee gulden per deelnemer en een ongelimiteerde hoofdprijs, niet zou blijven voortduren. Er zou eên zeer onzekere toestand ontstaan zijn met eventueel meer kleine toto's met hoofdprijzen van maximaal 25.000. Vrees voor toestand van onzekerheid Voor (lie onzekere toestand voelden zelfs de meest fervente voorstanders niets. Vandaar, dat zij bij de stem mingen alles vermeden hebben, wat tot die toestand kon leiden. Tot in trekking Aan liet wetsontwerp 7,011 liet gekomen zijn, zoals minister Beerman in het begin van de avond vergadering, verzekerde, als amende menten zouden zijn aangenomen, die de hoofdprijs op een hoger bedrag dan 50.000, de inzet op meer dan f 2 per deelnemer en liet aantal to to's op twee een voor do sport en één voor culturele en charitatieve in stellingen zouden bepalen. Regeling van quiz De Kamer nam bij zitfen en opstaan een amendement van mr. Vrolijk van de P.v.d.A. aan, dat bedoelde behal ve de bestaande quizzes voor de ra dio en de televisie in de toekomst an dere daarvoor in aanmerking komen de quizzes mogelijk te maken. Erte gen waren de A.R.P., de C.H.U. cn de S.GP. De stemmingen begonnen, dus rustig. Daarna echter beklom jhr. mr. Van der Goes van Naters van de P.v.d.A. liet spreekge stoelte om te verklaren, dat hij tegen elke verdere uitbreiding van loterijen is. Hij was tegen het regeringsontwerp en tegen bijna alle amendementen, zei hij. Wat door de toto gewonnen wordt aan lichamelijke gezondheid van het In verband met een spionage-affaire is de Russische student S. uit ge wie sen. Donderdag is hij met vrouio en kind per Tupolew van Schiphol ver trokken. Foto links: mevrouw S. Foto rechts: de heer S. bij het bin- nengaan in het vliegtuig. Nederlandse volk, gaat verloren 1 aan geestelijke volksgezondheid en geestelijke weerbaarheid, vreesde hij. In enkele gevallen zou hij zijn stem ten aanzien van amendementen echter laten af hangen van de politieke omstan digheden. Zijn partijgenoot Scheps stond on geveer op hetzelfde standpunt. Het was duidelijk, dat de stemver houdingen niet precies door de grootte van de verschillende fracties bepaald zou worden. De verschillen liepen door de fracties heen. Dat maakte het tot het laatst toe moei- 1 lijk precies de afloop van het toto debat te voorzien. Dat maakte bo vendien de vergadering bijzonder spannend. Bij zitten en opstaan nam de Kamer een amendement van de heer Vro lijk aan, dat aan gemeenten van #meer dan 50.000 inwoners toestaat het totaal der prijzen voor plaat selijke loterijen te verdubbelen van f 1Ö00 tot 1 2000 en aan kleinere ge meenten de prijzen te verdubbelen van f 500 tot f 1000. Onaanvaardbaar I De Kamer kwam midden in de strub- i belingen en de tegenstellingen te- j i recht, toen minister Beerman een I amendement van de heren Vrolijk van de P.v.d.A. en Geertsema van de V.V.D. om vergunning voor twee toto's te verlenen voor de sport en voor culturele en charitatieve in stellingen onaanvaardbaar ver klaarde. Aanneming van het amen dement zou intrekking van het wets ontwerp tot gevolg hebben, zo liet hij' weten, j De heer Geertsema drukte zijn spijt uit, dat de minister zulke zware I consequenties aan het amendement verbond. Hij sprak van het schieten j met een kanon op een mus. Gezien j echter die consequenties trok hij zijn naam onder het amendement in. I (Zie slot pag. 3 kol. 1 Eyskens: „Kleine stuiptrekkingen van jonge staat" Belgen werden in enkele plaatsen ontwapend; hun vrouwen belaagd De vluclit van de Europese ben jners uit het door de muitende Kongolese militairen beheerste gebied van Thysstad is donder dag begonnen. In Leopoldstad, waar de toestand na de oproerige tonelen van woensdag zich weer normaler liet aanzien, kwamen in de middag de eerste Belgische gezinnen aan, nog verbijsterd door de .verschrikking die zij de afgelopen 36 uur hadden door staan. „Onmiddellijke repatriëring" was hun enige wens. Het was donderdagavond nog niet bekend hoeveel Europeanen een toevlucht in de Kongolese hoofdstad hadden gezocht. Met de Belgische vrouwen en kinderen, die donderdag per exfcratreïn uit Thysstad mochten vertrekken, zijn het er zeker enige honderden. In de Belgische ambassade in Leo- polstad vertelden de eerst aangeko men mannen, terwijl hun vrouwen en kinderen met de sporen van het ten aan de haastig klaargemaakte maaltijden zaten, de verschrikkingen die-de muiterij voor de Europese in*- Vergaderen In ons goede Nederland cn dus ooli in de provincie Zeeland bestaan veh clubs en verenigingen, die regel matig vergaderingen houden en dan niet om samen iets te doen of uit te voeren maar om samen te praten. Gelukkig bestaat er nog geen statis tiek van het aantal praat-vergaderin gen in Nederland, maai- wanneer men voor een schaars bevolkte provincie als Zeeland dat aantal vergaderingen van verenigingen enz. per seizoen lopend van september tot en met mei op meer dan 10.000 schat, dan zal dat vermoedelijk aan de lage kant zijn- In het afgelopen seizoen waren er da gen van meer dan 30 bij een dag bladredactie bekende vergaderin gencn dan is er nog geen reke ning gehouden met besloten .vergade ringen Het aantal neemt van jaar tot jaar nog toe zoals ook het aantal vereni- gin nog toeneemt. Volgens prof. dr. G. Kuiper hij schreef dit in het dagblad Trouw vermenigvuldigt het aantal ver enigingen zich zelfs in een mate, die de konijnen eer zou aandoen. Al die verenigingen zijn vanzelfspre kend ergens wel een beetje nuttig of plezierig.- ze verrichten soms heel goed werk of ze stellen anderen in staat goed werk te doen. maar in één opzicht functioneren ze meestal heel zwak: terwijl het aantal vergaderin gen toeneemt, blijkt de opkomst van de leden slechter te worden. Is dat nu een fout van de thuis blijvers Hebben die thuisblijvers on gelijk? Achter bestuurstafels zegt men nogal eens ja op die vragen en dat gebeurt dan op een verwijtende manier. En nu is bet verheugende voor de vele wegblijvers, dat prof. dr. G. Kuiper in „Trouw" dezer dagen duidelijk gezegd heeft, dat niet dc wegblijvende verenigingsleden, maai de mopperende bestuursleden ongelijk 1 hebben. Hij vindt het heel normaal, dat vele mensen wegblijven van bijeenkomsten waar landelijke of andere problemen aan de orde komen, die ze toch niet kunnen overzien. Waarom zouden die mensen dodelijk vervelende vergaderingen bezoeken, als- ze toch niet in staat zijn over de (Zie slot pag. 3 kot. 1) woners van het gebied hebben gehad. Het relaas van een Belgische be stuursambtenaar in het plaatsje In- kisi luidde als volgt: Belgen bijeengedreven ..Woensdagochtend om zeven uur werd de Belgische officier, die het commando voerde over het deta chement in ïnkisi, door muitende troepen ontwapend. Munitie werd onder de manschappen rondge deeld. Een uur later werd op de bestuurspost geschoten en werd de sleutel van de wapenkamer ge- eist. Alle Europeanen werden op gesloten. De vrouw van een be stuursambtenaar werd meege sleurd in een kamer en daar her haaldelijk aangerand. Tegen half tien kwamen twee legerjeeps met nog meer muitende militairen aan. Met andere troep'en doorzochten zij alle woningen op wapens, her haaldelijk bedreigingen uitend en op de huizen schietend. Een andere groep trok naar de plaats Madim- ba waar later óp de dag de muiters door een gepantserde co. lqpne werd tegengehouden en naar Mbanza Boma. Hier hadden de meeste vrouwen van de be stuursambtenaren een onderko men gezocht in het klooster. Een van haar werd onder bedreigingen met de dood door-vier Kongolezen aangerand. De overige werden al leen bedreigd.La,ter op de avond kwamen zij terug „op zoele naai vrouwen". In het klooster dwon gen zij de zusters twee meisjes uit het pensionaat af te staan. De zen werden ureii later in het veld terug gevonden, geheel ontkleed. Op aandringen van Kongolese ambtenaren werden wij donder dagochtend vrijgelaten". Ook uit Tliysstad, naar het selüjnt liet bolwerk van de muitende militai ren, richtten de opstandelingen zich (Zie slot pag. 3 kol. 3) -Gaan mevrouw Stof f els-Van Haaf- I ten en haar fractiegenoot, 7nr. Berkhouwer ook een gokje wagen T .Vee», de twee liberale afgevaardig den toetsen tijdens de réde van mi nister Beerman de voorwaarden van j de Rolot aan de Loterijwet. Rijbewijs voor bromfietsers? M (Van onze parlementaire s redacteur) De invoering van een rïjvergün- ning voor bromfietsers, die bij M overtredingen eventueel kan worden ingetrokken, is bij het département van verkeer en r§ v-a ter staat in ernstige overwe- 1 Jfïng. se Dit deelde minister Korthals woensdagmiddag in de Eerste m H Kamer mee tijdens de verdedi- ging van zijn begroting. De mi- nister heeft over deze zaak al H advies gevraagd aan de com- missie veiligheid wegverkeer. llllllllllUllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI. Minister Korthals houdt er een overtuigende manier van spreken op na, waar door zijn argumentatie (op het eerste gehoor) niet nalaat indruk te maken. Maar wanneer men de argumentatie ontdoet van de kracht, waarmee ze wordt uitge sproken, dan blijft er helaas niet altijd voldoende over. Woensdag was dat naar onze mening het geval in de Eerste Kamer, toen de bewindsman zijn oratie hield over de wetgeving van zijn de partement, in het bijzonder over de bijdragenwetten. De Kamérleden liadden kritiek gehad op het terzijde schui ven van de Algemene Bijdia- genwet en het was dus van be lang te weten, waarom dat was gebeurd. Omdat liet stelsel van de Algemene wet beter kan wor den opgenomen in de bijzondere, de Bijdragenwet Deltawerken, zei de heer Korthals. De minister vond dat een beter systeem dan een algemene regeling van de financiële verhouding rijk-water schappen, omdat deze laatste het gevaar met zich mee zou bren gen, dat het waterschapsbestuur niet veel meer zou zijn dan e:n soort incassobureau voor water schapslasten. Het wil ons voorkomen, dat deze motivering niet indrukwekkend was. Het „incasso-gevaar" zit waarlijk niet alleen in een alge mene wet, maar is er even goed bij de Bijdragenwet Deltawerken, ja is zelfs op dit ogenblik in sterke mate aanwezig nu deze aangelegenheid nog steeds niet wettelijk is geregeld. De voor beelden daarvan liggen helaas voor het grijpen. De waterschap pen willen deze financiële verhou ding wettelijk vastgelegd zien, juist om dit „incasso-gevaar" te bezweren. Die algemene wet zou immers zodanig geredigeerd moe ten zijn, dat de autonomie van het waterschap geen fictie zou worden. Het argument, dat mi nister Korthals deze week ge bruikte, was daarom al niet in drukwekkend omdat het met evenveel gemak voor een tegen gesteld standpunt in het veld kan worden gebracht. Hoe dan ook, de minister (of misschien zijn ambtgenoot Zijlstra) wil niet aan een al gemene regeling. Men kan daar nog vrede mee hebben, mits er voldoende waarborgen komen, dat de zo nodige „tweede kering" uit de algemene wet inderdaad in de Bijdragenwet Deltawerken wordt opgenomen. Maar helaas, de minister volstond deze week slechts met de mededeling, dat de ..tweede kering" er zal komen. Over het hoe zweeg hij in alle talen. Hij bleek een even groot virtuoos in het houden van sla- 1 Verkeer en waterstaat I in de Eerste Kamer VWWNAA'VWVWWWWW gen om de arm als zijn voorgan ger AlgeraDie durfde des tijds nog wel de 6040 knuppel iri het waterschaps-hoenderliok te gooien, maar de heer Korthals wierp zelfs niet met kiezelsteen tjes: „Laten we over die formule maar liever praten als het be wuste wetsontwerp wordt inge diendzei hij. Op zichzelf lijkt dit geen onrede lijk argument, maar ook hier moet een „mits" worden neerge schreven, namelijk: mits de mi nister een termijn noemt, waar binnen dat ontwerp zal worden ingediend. Dan weten betrokke nen tenminste hoe lang de huidi ge' rechtsonzekerheid dit door de minister bestreden woord is hier wel degelijk op zijn Dlaats zal voortduren. Maar helaas, ook op dit punt zweeg de be windsman. „Er kan binnenkort met andere departementen over het ontwerp worden gesproken", zei hij. Weer zo'n vaagheid, waar niemand wat aan heeft. Het is een vreemde gang van zaken. Vorig jaar. november had de minister het nog over twee wetten, nu is er plotseling één afgevallen, terwijl definitieve mededelingen over het nieuwe uitgangspunt in deze zo belang rijke aangelegenheid ontbreken. Het wekt de indruk alsof er ten departemente maar wat wordt ge ïmproviseerd. Enige jaren gele den was het de algemene opvat ting, dat de bijdragenregelingen eigenlijk gelijk met de Deltawet behandeld zouden moeten wor- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Volgens de weerrapporten van gisteravond Den Helder, bewolkt 13 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 20 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 18 gr. Eelde, zwaar bewolkt 20 er. De Bilt. zwaar bewolkt 19 gr. Twente, zwaar bewolkt 19 sr, Eindhoven, half bewolkt 20 gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt 20 gr. Helsinki, licht bewolkt 20 gr. Stockholm, regen 19 gr. Oslo, regenbui 17 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 14 gr. Londen, regenbui 21 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 20 gr. Brussel, half bewolkt 19 gr. Luxemburg, half bewolkt 20 gr. Parijs, regenbui 21 gr. Bordeaux, regenbui 22 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 24 er. Nice, half bewolkt 25 gr. Berlijn, half bewolkt 22 gr. Frankfort, geheel bewolkt 23 gr. Mühclien', zwaar bewolkt 20 gr. Wenen, licht bewolkt 22 gr. Innsbruck, regenbui 18 er. Belgrado, onbewolkt 30 gr. Athene, onbewolkt 29 er. kjaccio, half bewolkt 12 gr. Mallorca, onbewolkt 32 gr. Lissabon, licht bewolkt 22 gr. VERWACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.MJL, geldig tot vanavond. NU EN DAN BUIEN. Wisselend bewolkt en nu en dan huien, met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. Iets warmer. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Van zuidoost Engeland nadert een randstoring met enkele buien, waar door vandaag onbestendig strand weer, maar ook enkele zonnige pe rioden. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Tempera tuur overdag ongeveer 20 graden C. Zeewater: 17 graden. Vooruitzichten: Nog licht onbesten dig, maar met opklaringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1