KotyHOS Bevan was nummer twee op de lijst van Britse redenaars Dank zij „Sparta" vijftig jaar gymnastiek in Krabbendijke UITSLAGEN VAN DE TOUR DE FRANCE Chefarine.,4' PLEIDOOI VOOR VERPLICHTE ZIEKENFONDSVERZEKERING 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 JULI 1960 GOUDEN JUBILEUMVIERING AANSTAANDE Receptie, wedstrijden, demonstraties en een optocht staan op programma f AOcf I Irniif- Alléén een landarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE-TANDPASTA De gymnastiekvereniging „Sparta" te Krabbendijke viert zater dag 16 juli a.s. liaar vijftigjarig bestaan met een receptie, wed strijden, demonstraties en een optocht. Eigenlijk is „Sparta" er wel een beetje vroeg bij om het jubileum over tien dagen te vie ren, want de eigenlijke datum is 25 augustus. In verband met vakanties heeft het bestuur de viering evenwel enkele weken vroeger gesteld, zodat men verzekerd is van een grote deelne ming. Niet minder dan 17 Zeeuwse en Westbrabantse gymnas tiekverenigingen komen zaterdag 16 juli naar Krabbendijke om luister bij te zetten aan het feest van „Sparta". De Krabbendijkse gymnastiekver- uur is er gelegenheid om de jubile- eniging werd opgericht 25 augustus rende vereniging gelukwensen aan te 3 910. Voorzover bekend ziin van de bieden. De receptie wordt belegd in oprichters nog in leven de" heren M. de raadzaal van het gemeentehuis. Haverhoek uit Zierïkzee, L. J. van Vervolgens zullen verenigingswed- Langevelde, A. Lcbbezoo en J. Ver gouwe te Krabbendijke. Zij hebben een uitnodiging ontvangen om het vijftigjarig jubileum bij te wonen. De 36 leden van „Sparta" begonnen in 1910 enthousiast te oefenen en al spoedig bleken zij het tuinen aardig onder de knie te hebben. Wel moesten de spreekwoordelijke kinderziekten worden overwonnen, maar toen men zicll eenmaal door de beginperiode had heen geworsteld, ging het cres cendo. In april 1913 trad de vereni ging toe tot het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond, waarna men ook op wedstrijden en bij de monstraties elders kon optreden. Een van de feesten waaraan men in de eerste jaren deelnam, was de kermis in Kruiningen! Ongetwijfeld zullen er ook weinig plaatselijke feesten zijn geweest, waaraan „Sparta", dat inmiddels zijn ledental zal stijgen, niet deelnam. Successen Men trok zelfs ver buiten de pro vincie. Suecesen werden geboekt in Rotterdam, Dordrecht, Leer dam enz. In de bloeiperiode van „Sparta" wist de heer A. Leys het zelfs tot kampioen van Zee land te brengen. Een prestatie, die alom respect afdwong en de naam van Sparta' nog meer bekendheid gaf. Later werd ook deelgenomen aan atletiekwedstrijden, afstand- marsen en keurtnrnerscursussen. Zo maakte „Sparta" „ups en downs" door en zonder veel schok ken kwam het door twee wereld oorlogen. Momenteel telt de vereniging ruim 100 leden, onder wie een dames.se- niorenafdeling en enkele adspiranten- afdelingen. Opmerkelijk is, dat na vijftig jaar een grotere belangstel ling voor de turnspert is waar te ne men bij de dames. De heren blijken minder voor turnen te voelen dan vijf tig jaar geleden. Hetgeen uiteraard niet betekent, dat „Sparta" geen he ienturners heeft! Het is echter in elk geval een dame, die na de oorlog het meest de aandacht op zich heeft ge vestigd, namelijk Corrie Franje, die tot in het keurkorps doordrong. Wedstrijden Het jubileum wordt dus zaterdag 16 juli a.s. gevierd. Des middags om 2 Gemeente Axel garant voor eventueel tekort taptoe De gemeenteraad van Axel ging in de dinsdagavond gehouden vergade ring akkoord met het voorstel om de gemeente voor 50 procent garant te doen zijn voor het eventuele tekort, voortvloeiend uit het optreden van de Koninklijke Marinierskapel, die op 21 juli een taptoe te Axel zal verzor- gen. De stichting „Slreekcentrum" die de taptoe organiseert, zal voor de andere 50 procent van het eventuele tekort garant staan. De totale kosten van het optreden van de kapel zullen on geveer f dOOO bedragen. Men hoopt dit bedrag door de entree-prijzen te verkrijgen. De raad keurde het door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht ontworpen exploitatieplan voor Plan Zuid goed. Hiérbij werd de tuin- bouwgrondprijs vastgesteld op f3. per vierkante meter en de bouwgrond op f8,per vierkante meter. Door dit plan komt ter beschikking 93.270 vierkante meter bouw- en 3000 vier kante meter tuingrond. Aan de Oudewijk en de Oosterstraat werden enkele percelen aangekocht in verband met de sanering van de Oudewijk, De belastingschade zal hierbij voor rekening van de gemeen te komen. Aan de firma F. Steel te Axel werd een perceel bouwgrond groot 93.270 vierkante meter gelegen aan de Ro. bertstraat, verkocht voor de prijs v; fg,per vierkante meter. De raad stelde voorts een schadevergoedings- verordening voor het uitbreidingsplan Aan de o.l. school „Prinses Marijke" werd benoemd tot onderwijzer, de heer M. W. de Zwarte te Cadzand. Rij de rondvraag vroeg de heer Van Bendegem Inlichtingen over de be huizing van de Axelse afdeling van de Zeeuwse Muziekschool. Graag zag hij de afdeling in een beter gebouw ondergebracht. Mr. J. in 't Veld voorzitter centrale raad van beroep? (Van onze Haags redactie) Naar wij vernemen wordt de oud-mi- strijden worden gehouden, georgani seerd door de Zeeuws-Brabantse Turnkring (Zebra) van het K.N.G. V. Bij goed weer turnt men op het sportveld, bij slecht weer in de vei ling. Voor deze wedstrijden hebben ingeschreven: Olympia uit Zierikzee, Astrow uit Souburg, U.D.I. uit Ber gen op Zoom, V.Z.O.S. uit Yerseke, V.T.V. uit Vlissingen, Prins Hendrik uit Breda. Volharding uit Goes, Wil. helmina uit Middelburg, Thor uit Sas van Gent, D.O.K. uit Oostkapelle, Olympia uit Kapelle, Olympia uit Tho len, S.V.S. uit Serooskcrlce (W), D.I. O. uit Breskens, Medioburgum uit Middelburg, T.U.NJ. uit Nieuwdorp en Sparta uit Krabbendijke. De leiding van de wedstrijden en van de tum- demonstraties berust bij de heer H. C. Verkooijen te Breda, technisch lid van het bestuur van de Zebra. Als in leiding voor het avondprogramma staal op het-programma een optocht van alle verenigingen door het dorp, voorafgegaan door. het fanfarekorps „Concordia" uit Krabbendijke. Voorts lopen in de optocht twee drumbands mee. Daarna krijgt Krabbendijke turnen van de bovenste plank te zien, want aan het avondprogramma werken mee de keurturners en -turnsters van het K.N.G.V. Tenslotte nog' de samenstelling van liet bestuur van het jubilerende „Sparta": voorzitter is de heer S. G. Nooteboom, defunctie van directeur, secretaris en penningmeester is ver enigd in de figuur van de heer C. van Wcele. Verder bestaat het bestuur uit de dames M. Dees-Vergouwe, A. Levs-Poldérman en C. Franje, als mede de heren 51. Griep en J. C. En. gelse. De uitslag van de elfde etappe, Pau-Luchon (161 km.) tras: 1. Gimml (Zwits./Lux.) 5 uur 04 min. 10 sec. (met bonificatie 5.03.10): 2. Pambïanco (Italië) 5.06.01 (met bonificatie 5.05.31); 3. Delberghe (Frankrijk) 5.06.36: 4. Nencini (Italië) 5.06.37; 5. Van der Borgh (Ned.) 5.07.23 6. Battistini (It.) 5.07.43; 7. Junker- m (Duitsland); 8. Adriaenssens (Bel.); 9a Rohrbach (Centraal-Zuid); 10. Anglade Fr.); 12. Mastrotto (Fr.): 13. Rivlère (Fr.) allen in de2elfde tijd als Battistini; 16. Gel dermans (Ned.) 5.08.38: 18. Mahé (Fr.) z.t.; 19. Privat (Fr.) 5.09.19 20. Simpson (G3.) 5.10.12; 23. Baldini (It.) 5.10.51; 25. Lorono (Sp.) 5,10.53; 27. Darrigade (Fr.) 5.12.02; 31. Graczyk (Fr.) z.t.; 51. Damcn (Ned.) 5.16.06; 57. Piet v. Est (Ned.) 5.18.31; 71. De Ruo (Ned.) 5.20.13; 73. Wim van Est (Ned.) z.t.; 73. Strehler (Zwits.) z.t.; 78. Kersten (Ncd.) 5.21.33. Het algemeen klassement na de elfde etap pe luidt: I. Nencini (It.) 57.23.40 2. P.ivière (Fr.) 57.25.18 op 1 min. 38 sec.; 3. Adriaenssens (België) 57.26.05 op 2 min. 25 sec.; 4. Plan- ckaert (België) 57.31.54 op 8 min. 14 sec.; 5.i Junkermann (Duitsland) 57.32.05 op 8 min. 25 sec.; 6. Battistini (It.) 57.32.13 op 8 min. 33 sec.; 7. Pambianco (Italië) 57.34,24 op 10 min. 44 sec.; 8. Rohrbach (Centraal-Zuid) 57.34.56 op 11 min. 16 sec.; 19. Anglade (Frankrijk) 57.36.09 op 12 min. 29 sec,; 10. Mahé (Frankrijk) 57.38.03 op 14 min, 23 sec.; II. Mastrotto (Fr.-natlonaal) 57.38.47, op 15.07 12. Geldcrmans, (Ned.) 57.10.16, op 16.36; 13. Graczyk Fr.-nationaal) 57.40.46. op 17.06: 16. Darrigade (Fr.-nationaal) 57.43.02, op 1922; 17. Baldini (It.) 57.43.06. op 19.26; 19. Van der Borgh (Ned.) 57.46.25. op 22.45; 28. Damen, (Ned.) 57.36.36 op 32.56; 40. Wim van Est (Ned.) 58.00.53, op 37.13: 52. Piet van Est (Ned.) 58.09.46 op 46.06; 54. Dc Roo (Ncd.) 58.11.00 op 47.20; 78. Kersten (Ncd.) 58.26.08 op 1.02.28. Het algemeen puntenklassement na de elf de etappe is: 1. Graczyk (Frankrijk-nationaal) 31 punten; 2. Rivière (Frankrijk-nationaal) 30 punten; 3. Nencini (Italië) 25 punten; 12. Van der Borg (Ned.) en Beuffeuil (Fr.-centraal-mid- den) elk 5 punten; 19. ex aequo: o.m. Wim van Est (Ned.) 4 punten. Tot de uitvallers in deze elfde etappe be hoorde Coen Niesten. Hij kwam tijdens de afdaling van de Aspin ten val en brak een sleutelbeen. Ook de regionaal Geneste (Pa rijs-Noord) staakte de strijd. Hij startte woensdagmorgen in Pau met een gebroken duim. Vijf renners arriveerden te laat bij de finish: de Belgen Marcel Janssens en Schoubben. de Britten Sheill en Andrews en de Duitser Donicke. Het dagploegenfclassement van de elfde etappe is: 1. Italië (Pambianco, Nencini en Battistini) 15.19.51; 2. Frankrijk-Nationaal (Delberghe, Anglade en Mastrotto) 15.22.02; 3. Groot- Brlttannië (Sutton, Robinson en Simpson) 15.26.44; 4. België 15.27.28; 5. Spanje 15.29.45; 6. Nederland (Van der Borgh, Gel- dermans en Damen) 15.32.07. Het algemeen ploegenklassement na de elfde etappe is: 1. Frankrijk-Nationaal 171.32,27 2. Italië 171.49.59; 3. België 172.10 28 4. Nederland 172.48.28; 5. Spanje 173.10.20; 6. Frankrijk Centraal-Mïdden 173.11.39; 7. Frankrijk Pa rijs-Noord 173.22.24 8. Groot-Brittannië 173.26.53; 9. Frankrijk Oost-Zuid-Oost 173.35.33; 10. Frankrijk-West 173.37.12; 11. Duitsland 173,38.22; 12. Zwitserland/Luxem burg 173.52.04; 13. Internationale ploeg 175.28.48. Het bergklassement na de elfde etappe luidt: 1. en 2. Nencini (Italië) en C.lmmi (Zwit serland/Luxemburg) belden 26 punten; 3. Rohrbach (Fr. Centraal-Midden) 21 punten; 4. Battistini (Italië) 19 punten; 5. Van der Borgh (Ned.) 14 punten; 15. cx aequo; i Geldcrmans (Ncd.) 3 punten. 9 In de nieuwe republiek Kongo wor den met ingang van zaterdag postzegels verkocht met de overdruk 30 juni 1960, de dag van de onafhankelijkheid. vier beroemde 'genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. Eerste doorsmeerster in Amsterdams autobedrijf M In een van de grote automo- f| bielbedrijven te Amsterdam H is thans een 37-jarige geliuw- §j de vrouw te werk gesteld op de afdeling waar de auto's ge- M H heel worden doorgesmeerd. Voor zover is na te gaan is dit H de eerste vrouw in ons land die met dit, bepaald niet een- H voudig werk is belast. De eer- m ste- weken zijn dan ook geheel gewijd aan haar grondige op- leiding. Overigens moet dit novum worden gezien als een ff proef. De directie heeft ech- ter goede verwachtingen. Zij heeft- dan ook het voornemen meer' vrouwelijke werkkrach- ten hiervoor in te schakelen als zij haar verwachtingen in- derdaad beantwoord vindt. Eensdeels in verband met de voorgenomen verkorting van de arbeidstijd, anderdeels als j§ gevolg van het te kort aan mannelijk personeel is de di- f§ s rectie er reeds in april j.l. toe overgegaan vrouwelijk perso- neel aan te trekken voor het wassen en poetsen van de au- to's. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Gaulle dringt aan op spoed in kwestie-Algerije President De Gaulle van Frank rijk heeft woensdag in een toe spraak te Chërbourg gezegd: „Stap voor stap vorderen wij op de weg naar de toekomst van Algerije, op de weg van een Al gerije dat uit de aard der din gen met Frankrijk verbonden is. Over zijn toekomst zal doör de Algerijnen zelf beslist wor den, en alles wat die grote be slissing vertraagt is niet goed voor de Algerijnse bevolking, voor de vrede en voor de gehele wereld". Een menigte van 6000 mensen betuigde luid haar in stemming met deze opmerkin gen. Vrouw in Rotterdam met bijl geslagen Waarschijnlijk in een vlaag van waanzin heeft woensdagmiddag de 60-jarige P. van B. in zijn huis aan de Boezemlaan in Rotterdam de 29-ja rige mevrouw T. S. S.-van der S., die met haar man bij hem inwoont, met een bijl geslagen. Toen zij de vlucht nam heeft hij haar bovendien nog met een dolkmes gesto ken. Hevig bloedend moest de vrouw naar een ziekenhuis worden vervoerd. De 60-jarige is eveneens ter behande ling in een ziekenhuis opgenomen. GENEESKUNDIGE VERZORGING VOOR ALLEN In vergadering onderling beheerde ziekenfondsen Door tie stijging van de kosten wordt een vrijwillige verzekering waarbij geen premie naar draagkracht wordt geheven, een aangelegenheid die van jaar tot jaar grotere moeilijkheden veroorzaakt en die niet meer in over eenstemming kan worden geacht met de begrippen omtrent de sociale zorg zoals die in de na-oorlogse jaren tot ontwikkeling zijn gekomen. Het is duidelijk, dat er ondanks de stijging van de welvaart maar één mogelijk heid is om een veelomvattende ge neeskundige verzorging voor allen bereikbaar te doen zijn: een verplich te verzekering. Dit is de mening van de heer C. J. van Lienden, voorzitter van de Cen trale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, die hij uitsprak bij de opening van de algemene vergade- Nieuw weekblad T.V. verschenen Het eerste nummer van „Het nieuwe weekblad T.V." onder redactie van de heer P. A. G. de Ruwe is gisteren van de pers gekomen. Het heeft tot devies „Tezamen vrij" gekozen en wortd op initiatief van een groep uitgevers, drukkers en industriëlen uitgegeven door de N.V. „Het nieuwe weekblad T.V." i.o. te Amsterdam. Zoals bekend versoheen. veertien dagen geleden het laatste nummer van liet weekblad ,T.V.". De heer De Ruwe schrijft in het eer ste nummer onder meer dat zijn nieu we „vrije, onafhankelijke" blad in geest en wezen geheel het vroegere /T.V.' zal zijn. Redactionele leiding en medewerkers ziin dezelfden. Geduren de enkele wéken zal „Het nieuwe weekblad T.V." verschijnen als nood- uitgave. Zo spoedig mogelijk hoopt men evenwel het blad „in oude stijl" te kunnen presenteren. Het eerste nummer van de noöduitgave is op weekendformaat uitgevoerd in rota tieboekdruk (krantendruk) en telt 16 pagina's, het 'nummer bevat onder meer de eerste aflevering van een door de héér De Ruwe geschreven se rie artikelen onder de titel „Wat ge beurde er achter de schermen Waar- en hoe? werd ex-T.V. ge stopt?" Voorts schreef Henk Hovinga een artikel onder de titel „Avro: van Algemene Vereniging Radio Omroep tot groothandelaar in lepeltjes". Het blad bevat voorts onder meer de com plete radio- en T.V.-programma's voor de komende week, een rubriek film premières en een actualiteitenrubriek, waar onder meer wordt medegedeeld dat de programmaleider van de K.R. O., de heer Toon Rammelt, per 1 ok tober a.s. is benoemd tot hoofdredac teur van de Katholieke Illustratie. Op de voorpagina van de eerste nood- uitga,ve prijkt het lachende gezicht 1 Toon Hermans. Een soortgelijke foto van deze artiest stond op het laatste nummer van het gestaakte .T.V.", alleen lachte Hermans daarop niet. Gecompliceerd ongeval te Bergen op Zoom Op de Antwerpse straatweg te Ber gen op Zoom deed zich woensdag avond een gecompliceerd ongeval voor, waarbij de bestuurder van een personenauto, N„ en zijn medepassa gier J. de J., beiden uit Dinteloord, zwaar werden verwond. Het begin van de complicaties was de val van de 16-jarige fietser Jan Tem pelaar uit Woensdrecht. Dc juist pas serende automobilist Van G. uit Ou- denbos stopte zijn wagen op de Ant werpse straatweg om de gevallen jon gen te helpen. Kort daarop botste de personenauto van N. frontaal op de stilstaande wagen. Zowel N. en J. de J. als de 16-jarige jongen werden met zware verwondin- Een naar het Algemeen Burgergast- uis te Bergen op Zoom overge bracht. ring van de bond in Utrecht. Nu men ten departemente weer een. ontwerp-ziekenfondswet voorbereidt, zo zei de heer Van Lienden, willen we er in het bijzonder de aandacht op vestigen dat de noodzaak van een volksverzekering thans des te meer spreekt, omdat er maar weinig gezin nen zijn die zonder verzekering de kosten van ziekenhuisverpleging, specialistische hulp. sanatoriumver- pleging en verpleging in verpleeghui zen kunnen dragen. Eukele dagen geleden hebben de maatschappijen van geneeskunst, pharmacie en tandheelkunde de ziekenfondsorganisaties laten ve ten, dat zij akkoord gaan met liet verzoek, de inkomensgrens voor de vrijwillige verzekering te ver hogen tot 7450. Dien zal, vol gens (1e heer Van Lienden, als nog het bedrag onder ogen moe ten nemen dat voor kinderen van liet inkomen mag worden af getrokken. Hij acht het voorts gewenst, dat, nu er voor de verplichte verzekering 'n regeling tot stand is gekomen, waar door een automatische aanpassing van de loongrens verwezenlijkt zal worden, een zelfde methode wordt toegepast voor de inkomensgrens voor de vrijwillige verzekering. Over de tandheelkunde zei de heer Van Lienden, dat in de praktijk is gebleken, dat de schoolfandverzor- ging te Iaat begint, omdat geduren de de kleuterperiode aan he£ onder houd van het gebit weinig of niets is gedaan. Hij meent derhalve, dat de jeugdtandverzorging ook de kleu ters in haar zorg moet betrekken. Binnenkort zal de ziekenfondsraad hierover een advies uitbrengen aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Het Nederlandse volk zal er ten zeerste mee gediend zijn, aldus de heer Van Lienden, wanneer meer al gemeen tot fluoridering van drink water zou worden overgegaan. Do heer Van Lienden betoonde zich verder een voorstander van het stel len van grenzen aan do uitgaven voor ziekenhuisopname en liet te gengaan van een ongebreidelde nit- breiding van het aantal ziekenhuis bedden in Nederland. Reacties op de dood van Bevan De Britse premier Macmillan heeft naar aanleiding van het overlijden van Aneurin Bevan de volgende verklaring afge legd: Hij was een groot en moedig strijder voor hetgeen hij geloofde dat juist was en hij werd door alle partijen ge respecteerd. Hij was een groot parlementariër. Earl Attlee, de vroegere La. bourpremier, zeide: Hij was een bijzonder mens, een bril jant spreker en causeur. Gedu rende de laatste jaren had hij zich tot een wijs staatsman ontwikkeld. Zijn heengaan is een groot verlies voor Labour en de socialistische beweging. Koningin Elizabeth heeft Be- van's weduwe, Jennie Lee, een condoleanceboodschap gezon den. De leider van de Labourpartij, Hugh Gaitskell, verklaarde dat de dood van Bevan niet alleen een verlies voor de partij, maar ook voor Engeland en de gehele wereld is. Hij was het meest welbespraakte en in drukwekkende lid van het La gerhuis. Hij was voor alles een man van kracht, van een onaf hankelijke geest en een fasci nerende persoonlijkheid. Het nieuws heeft in Bevan's geboorteplaats, het mijnwer kersdorpje Tredegat, diepe in druk gemaakt. Op straathoe ken en in cafés werd het over lijden van Bevan druk bespro ken. ONDANKS EEN SPRAAKGEBREK „De wildeman van links" Aneurin Bevan werd in verband met zijn zeer levendige tempe rament wel eens als „de wilde man van links" gekarakteri seerd. Die uitdrukking kon weerklank vinden in alle Britse politieke kringen, ook bij La bour. Want Bevan bevond zich ter linkerzijde van vrijwel al zijn medeleden in deze linksge oriënteerde partij. Zijn grote invloed had hij vooral te danken aan zijn redenaarstalent. Hij werd wat de gave van het woord betreft direct na Sir Win ston Churchill genoemd en dat was vooral een grote eer in nister van wederopbouw en volkshuis-1 zyn geval, waar een aanleg tot vande'EersteKameiv beschouwd als stotteren tot het, laats te toe een de ernstigste kandidaat voor henoe-slechts met moeite te OVerWin- niing tot voorzitter van de centrale ]iandica.D vormde raad van beroep (in ambtenarenza- nen nanoicap vurmue. ken) als opvolger van mr. H. L. Hoo- Nog in een ander opzicht wordt hij genhuis. m één adem met die andere rede naar Sir Winston genoemd: in de Tweede Wereldoorlog spaarde hij de oorlogsleiding de kritiek niet. Geen ander waagde het toentertijd, Chur chill uit te dagen Aan die aanval len met zijn treffende beeldspraak op Churchill ontleende hij dan ook voor een groot deel zijn algemene bekendheid. Bevan toonde zich met deze tactiek een navolger van Lloyd George, die. beroemd werd door zijn aanvallen op Asquith ten tijde van (lo Eerste AVéreldoorlog. Blauwe das Als redacteur van het socialistische weekblad „Tribune" in de Tweede Wereldoorlog had hij een zeer goede reputatie. Uit zijn werk bleek, dat hij, hoe links gezind ook, niets moest hebben van de gang van zaken in de Sowjet-Unie. Zelfs toen de Brits- Russische samenwerking op een hoogtepunt was, toonde hij zich anti communistisch. In de laatste jaren heeft hij steeds nicer in gematigde koers gevaren. Zijn benoeming tot plaatsvervan gend leider op het Labourcongres van 1959, waar besloten werd het oude, marxistische, partijpro gramma in het licht van de voor Labour teleurstellende verkie zingsresultaten te herzien, was daarvan wel een bewijs te noe men. Men kreeg de indruk, dat er een betere verstandhouding be stond tussen hem en de „moder ne" socialist Hugh Gaitskell, de partijleider, die eens in een concurrentiestrijd om de macht na Attlee's aftreden door Be van „een uitgedroogde rekenma chine" werd genoemd. Maar het was zeker overdreven van Bevan, toen hij in madame Tussauds wassenbecldeniiuis. afdeling „levende politici", voor een afbeelding van zichzelf gesteld, tot hilariteit van de aanwezigen vroeg de rode das die zijn pendant droeg door een blauwe te vervangen...... Mijnw erker szoon De man Bevan en zijn meningen zijn pas goed tc begrijpen tegen de achtergrond van zijn verleden. Deze politicus, die liet braclit tot minister van gezondheid (1945 tot januari 1951) en van arbeid (januari tot april 1951) werd als een van de der tien kinderen van een mijnwerker geworden scliapenbocr in 1897 te Tredegar (Monmoutsliire) geboren. Op dertienjarige leeftijd werd hij de mijn ingestuurd. Zeven jaar werkte hij „ondergronds". Een mijnwerkers- ziekte die zenuwgestel en ogen aan tast, maakte het daarna noodzake lijk. dat hij bovengronds werk kreeg. Inmiddels beperkte liij zich niet tot werken voor de baas. Bewogenheid met bet leed van de mijnwerkers in die dagen bracht hem ertoe, deel te nemen aan vakbewegingsactiviteiten. Op negentienjarige leeftijd was hij al leider van de plaatselijke afdeling van de grootste mijnwerkershond'in Zuid-Wales; in 1921 leidde hij werk- lozendemonstraties. Op 24-jaiige leeftijd werd de jongeman, die blijk had gegeven van energie en intelli gentie, toegelaten tot het centrale arbeiderscollege te Londen, welks óp- leiding met een academische is te vergelijken. Via plaatselijke en graafschapspolitiek geraakte hij in de hogere regionen. In 1929 werd hij voor de Labourpartij in het Lager huis gekozen. De zetel die hij toen won heeft hij sedertdien kunnen behouden. In de zomer van 1948 werd Bevan ondanks het feit dat hij in 1939 korte tijd wegens „volksfront ideeën" met Stafford Cripps uit dc partij" was gestoten, in het La- bourbestuur opgenomen. Hij had toen inmiddels als minister van gezondheid de staats-gezondheids- dienst opgebouwd en een groot woningbouwprogramma georgani seerd. Conflicten Na de regeringswisseling van 1951 is Bevan-herhaaldelijk in conflict ge komen met de officiële partijkoers, maar de tegenstellingen konden vaak worden overbrugd, zodat het nimmer kwam tot de wel telkens dreigende splitsing van de partij. Zijn impulsieve protesten hadden niet zelden met de politiek op het gebied der defensie te maken: hij bedankte in 1951 voor de mlnisterssteek van sociale zaken, omdat de begrote mi litaire uitgaven te hoog zouden zijn en volgens hem tot een verslechte ring van de gang van zaken oo so ciaal gebied zouden leiden; later in dat jaar trad hij uit Labours scha duwkabinet en brak hij met Attlee omdat de oppositieleider niet stelling had genomen tegen de Britse politiek voor Zuidoost-Azië en tegen de her bewapening van West-Duitsland. De tegenstellingen werden zo groot, dat hij in 1955 zelfs uit de parlements- fractie van Labour werd gezet. Ver geefs trachtte hij op het partijcon gres van 1956 respectievelijk het lei derschap en het plaatsvervangend leiderschap van de partij te verove ren. Hij werd wel tot penningmeester gekozen. Van die dagen dateert zijn herziening van de extreem-linkse koers. Niet naakt de zaal in Op het partijcongres van 1957 te Brighton pleitte hij met succes voor verwerping van een resolutie, waar in de eerstvolgende Labourregering zou worden verplicht, de vervaardi ging, beproeving en liet gebruik van kernwapens te verbieden. Hij zag liet bezit van de H-bom als een nood zakelijke voorwaarde voor het voe ren van een van Amerika onafhan kelijke buitenlandse politiek en als een hulpmiddel om bij de onderhan delingen stevig te staan: „Men kan de Britse minister van buitenlandse zaken niet naakt de conferentiezaal insturen". Algemeen werd verwacht, dat Bevan bij een Labouroverwinning in het na jaar van 1959 minister van buiten landse zaken zou zijn geworden. In dat geval had hij zeker spoedig een uitnodiging van de Verenigde Staten ontvangen om zich van de huidige sociale toestand daar op de hoogte te stellen, want het was duidelijk dat Bevan zich in zijn opvattingen over Amerika liet leiden door de inhoud van reeds lang door de ontwikkeling achterhaalde boeken zoals die van Jack London en Eugene V. Debs. Al met al was Bevan, die zijn gebre ken en zijn kortzichtigheden ïad als alle mensen, van zijn twintigste jaar af een van de voormannen in de Britse socialistische beweging van de linkerzijde. Soms als een wildeman, vaak stamelend en dan ineens vlot „uit de hoek komend", zorgde hij er voor dat er leven bleef «n de hron- werij. Met zou in overeenstemming met zijn levensloop zijn indien men zijn wassen eonterfeitsel in Londen een rode dus liet behouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4