Eisenhouwer zet mes in suikerinvoer uit Cuba Coen Niesten door val op Aspin in Pyreneeënrit uitgeschakeld VAN DER HORST (MET GOVDEN BEER) OP SCHIPHOL GEHULDIGD COEN NIESTEN WERD HET SLACHTOFFER VAN MAATREGELEN TER VERMIJDING VAN BESTEDINGSBEPERKING DONDERDAG 7 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 VREUGDE EN LEED IN TOURPLOEG Van der Borgh en Geldermans reden opnieuw voortreffelijk De Tournialet de Aspin en de Peyresourde, de venijnige drietand in de tweede Pyreneëenetappe van Pau naar Luchon, hebben in het Nederland se kamp naast uitbundige vreugde ook leed gebracht. Want ver nadat Martin van den Borgh zijn klimmerscapaeïteiten met een bijzonder fraaie vijfde plaats had bezegeld, en Ab Geldermans zijn goede vorm van dinsdag had onderstreept door nog geen minuut na specialisten als Junkermann, Battistini, Adriaenssens en Riviere beslag te leggen op de 17e plaats, kwam de Nederlandse liaisonwagen binnen met de trieste me dedeling, dat Coen Niesten bij een val in de afdaling van de Aspin een sleutelbeen had gebroken en in de ambulance zijn eerste Tour-avontuur had besloten. Jammer voor de Bevenvïjker, die woensdag in de eerste bergrit zo'n uitstekend figuur had geslagen en toen van de 60ste naar de 36ste plaats was opgerukt. De Italiaan Gastone Nencini is de allereerste kandidaat voor de uit eindelijke tourzege. Hij vergrootte in deze etappe zijn voorsprong op Ri- vière en Adriaenssens met 1 minuut en zes seconden tot respectievelijk 1.38 en 2.25. De wijze waarop Nen cini in de zwaarste Pyreneeën- etappe zijn superioriteit toonde, spreekt boekdelen. In de beklimming van de laatste col. de Peyresourde, liet hij zijn grootste concurrenten eenvoudig als beginnelingen achter en in de afdaling voegde hij nog eens een halve minuut toe aan het verschil van 35 seconden op de top. De 24-jarige Zwitser Kurt Gimmi vertoefde deze dag letterlijk en figuurlijk in de wolken. De onbe kende Helveet kwam zowel op de in zonlicht badende top van de Tourmalel als op de in dichte wolkenflarden gehulde Aspin en Peyresourde als eerste door, heeft na woensdag samen met Nencini de leiding in de rangschikking voor de grote bergprijs en is bo vendien de eerste renner uit een ploeg van acht man, die een etap pe won. Tel eur stellend In feite had deze zwaarste berg etappe voor de rustdag van zater dag in Millau een teleurstellend ver loop. Het was voornamelijk te wijten aan de tactiek van Nencini, die tot de top van de Pevresourde hardnek kig bij zijn grootste tegenstanders Rivière en Adriaenssens bleef. Daar door konden Gimmi, Ballistini en de Spanjaard Karmany aanvankelijk gemakkelijk, wegkomen. Op de lange klim naar de top van de Tourmalet schudde Gimmi zijn makkers van zich af en begon aan de zegetocht, die hem uit de onbekendheid rukte en zijn ploeg een aardige duit be zorgde. Die ontsnapping had na bijna 80 km rijden pas enige opschudding in de karavaan verwekt. Evenals dinsdag hadden de renners zich de tijd ge gund om keuvelend in een kalm tem po de bijna 70 km naar de voet van de bergen af te leggen. In de wolken Door een dichte wolkenmassa wor stelde de karavaan zich omhoog naar de top, waar Gimmi als eerste doorkwam, op 45 seconden gevolgd door Battistini, terwijl een flink pe loton met ouder meer Anglade, Nen cini, Rivière, Geldermans, Van den Borgh, Junkermann en Adriaenssens ruim twee minuten was achter ge raakt. wCol d' wAubisqueÊ Laruns^-^^^r...,- Col de Soulor De andere Nederlanders waren toen al meer dan vier minuten achter," ook Piet van Est. die de eerste ki lometers van de klim aan de zijde van Geldermans en Van den Borgh had gestreden. De afdaling door het dichte wolkendek was afschuwelijk. Gillend en schreeuwend lieten de renners zich in het onbekende vallen. Elk ogenblik kon een gestrande auto een ramp betekenen voor de cou reurs, die in de scherpe bochten de remmen zo stevig inknepen, dat de remblokjes bijna smolten. Maar er gebeurden geen ernstige ongelukken en toen bij de klim naar de top van de Asjjin, bleek Gimmi zijn voor sprong aanmerkelijk te hebben ver groot. Vier minuten voor Nencini en Van den Borgh, die het peloton aanvoerden, veroverde de Zwitser weer kostbare punten voor het berg- klassement. Anglade was iets terug gevallen, maar had voor de ravitail lering in Arreau (115 km) het pelo ton weer ingehaald. Te kort De laatste afdaling naar de boule vard des Pyrenees in Luchon was te kort om Gimmi zijn ctappewinst te kunnen ontnemen. Met een brede armzwaai en een diepe zucht van verlichting leidde de Zwitser de in tocht in van de langgerekte kara vaan. Pambianco, Delberghe, Nencini en Van den Borgh legden na Gimmi beslag op de ereplaatsen waarna Battistini de spurt won van een groepje met de verslagen Roger Ri vière aan de staart. Ab Geldermans kwam in zijn eentje als zeventiende binnen. Piet Damen bereikte de finish met een achter stand van bijna twaalf minuten in gezelschap van zijn oude ploegmak- ker Bolzan, Picot en Desmet. Piet van Est kwam ook al alleen langs de tribunes op bijna 14% minuut na de winnaar. Wim van Est, Jo de Roo en Jaap Kersten tenslotte huisden in de achterhoede. (Voor uitslagen van de Tour zie pagina 8) NA BEKRONING „FAJA LOBBI" In Berlijn bij Surinamers heimwee gewekt (Van onze speciale verslaggever) Zes kotto missie uit Suriname, onder wie een met een prachtige citrusmand op het lioofd. traden cineast Herman van der Horst en zijn vrouw woens dagavond op Schiphol tegemoet toen ze. uit het vliegtuig der Olympic Air ways stapten, dat hen uit Berlijn naar Amsterdam had teruggebracht. In op tocht ging het gezelschap, gesecon deerd door Haarlemse bloemenmeis jes en kaasmeisjes, naar het restau rant „De wijde blik" voor een huldi ging van deze Nederlandse filmkun stenaar, wiens documentaire „Faja Lobbi" over Suriname zojuist op het filmfestival in Berlijn met de „gou den Beer" werd bekroond. Deze ont vangst was een welkome gelegen heid nu wat film op de cineast zelf te verschieten. De journaaldïenst van Polygoon liet die kans niet onge bruikt. De eerste die hen overigens bij deze feestelijke ontvangst door regering en filmwezen met een ferme zoen geluk kwam wensen was zijn 82-jarige moe der, die in gezelschap van zijn schoon vader naar Schiphol was getogen. Na mens de hele groep, die Herman van der Horst en zijn vrouw naar Berlijn begeleidde en die kleur en fleur gaf aan de Nederlandse presentatie van ..Faja Lobbi", verklaarde vervolgens iemand, dat een van de kotto missie door de film voor het eerst na vele jaren weer heimwee had gekregen naar haar geboortegrond. Gezamen lijk zongen de Surinamers Van der Horst vervolgens het Surinaamse liëd „Wan biegie déé" toe, het feest lied dat zegt: „Op een grote dag zul len we U allemaal komen feliciteren". Minister Pos, gevolmachtigd mi nister voor Suriname, bood hierna zijn gelukwensen aan. Als kenner' De Tour is zijn Benjamin kwijt. De 21-jarige Beverwijker Coen Niesten heeft in de afdaling van de tweede berg van de Pyreneeën- gg H etappe naar Luchon, de Col d' Aspin, zo'n ernstige val gemaakt, dat hij zijn linker sleutelbeen brak. Met de Belg Hoevenaers aan zijn wiel raakte Niesten de macht over 1 het stuur kwijt, toen hij in een van de duizend bochten op de losse |j steenslag slipte. Hij sloeg over zijn stuur, waarna de Belg over hem |j heen kwam. Hoevenaers kon de weg naar beneden vervolgen, maar Niesten was minder gelukkig. Hij was bij een snelheid van zeker H 70 km/uur met zijn linkerschouder tegen het wegdek gesmakt en j| het sleutelbeen had het begeven. s Onmiddellijk werd dokter Dumas met zijn snelle open wagen per n H radio naar de ongelukkige oranjeman gecommandeerd. In dezelfde |1 helikopter van het Franse Rode Kruis, die vorig jaar Daan de Groot naar het ziekenhuis van Bagnerres de Bigorre had vervoerd, H werd nu Coen Niesten naar het hospitaal in St. Gaudcns gebracht. s Na daar de eerste hulp te hebben ontvangen, is Niesten later naar de etappeplaats Luchon gebracht, waar foto's van de breuk werden genomen. §j H Het nieuws over het ongeval sloeg bij de Nederlandse ploeg in als M een bom. Ineens was de stemming in de Nederlandse groep aan de j| H finish gedruist. Even tevoren nog heerste er vreugde over het goede rijden van Van der Borgh en Geldermans, die beiden in de voorste p H gelederen met de grote heren hadden meegevochten. Geldermans 1 klom van de vijftiende naar de twaalfde plaats en de Limburger |j H van de 21ste naar de 19e plaats. Bovendien heeft Van den Borgh W een goede vijfde plaats in het bergklassement verovérd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iii"""""""'-"""1,mini van de Surinaamse faunu moet het U verbaasd hebben te ontdekken, dat U naar Suriname* was geko men om een beer te halen, merkte hij -onder hilariteit op. Suriname is voor U niet een willekeurig object geweest, uit uw film heb ik begre pen, dat land en volk U zo hebben gegrepen, dat ze U niet meer los zullen laten, aldus de minister. Antwoordend vertelde de heer Van der Horst dat de artistieke kanten van deze film hem niet het meest hebben beziggehouden, maar de reac ties van de Surinamers in Berlijn. ;,Ik heb willen doordringen tot het hart van de Surinamers. Daar in ve len een gevoel van heimwee werd ge wekt heb ik dat hart kennelijk ge raakt". Grote verwachtingen Nog sprak de heer Rebel, die namens de minister voor zaken overzee felici teerde en eraan herinnerde, dat de op dracht aan Van der Horst was ge weest een kortere Surinaamse film te maken, maar dat deze er voor eigen risico een avondvullende film van had gemaakt. De heer Joh. Miedema, voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, wees er vervolgens op dat Nederland met de ze Berlijnse triomf opnieuw lieeft be wezen over creatieve krachten te be schikken, die in staat zijn op interna tionaal niveau te werken. Wij heb ben bijzonder grote verwachtingen van U, niet alleen voor de documen taires maar ook voor de speelfilms", aldus de heer Miedema. Ook namens de staatssecretaris van O. K. en W. werd de heer Van der Horst tenslotte nog gecomplimen teerd. Mevrouw Van der Horst werd daarbij volledig in de hulde betrok ken. Qp het tiende filmfestival van Ber lijn is de film Faja Lobbi" van Herman van der Horst dinsdag be kroond met de hoogste onderschei ding voor avondvullende documen taires, de Gouden Beer'. Foto: Van der Horst (links) krijgt de prijs uit handen van een lid van de jury. dr. Hauptmann. (Telefolo A.N.P.) Scholieren stalen examenopgaven De politie te Driebergen heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen twee leerlingen van de technische school in Driebergen. Het tweetal heeft zich toegang verschaft tot de school door op het dak te klimmen en een licht raam te verwijderen. Hierdoor wis ten zij de eindexanienopgaven te be machtigen en over te schrijven. Er bleven echter enige sporen van de inbraak achter. De door de directie in de arm genomen politie ontmaskerde het tweetal, dat prima examenwerk had geleverd. Het gevolg voor het tweetal is: geen einddiploma en een proces-verbaal. Voor 145 mede-leer lingen die verleden week eindexamen hebben gedaan, betekent dit „kraak. je": opnieuw examen doen. Jonge hondjes levend begraven De politie In Woerden heeft proces, verbaal opgemaakt tegen een inwo ner van deze stad, die zich op een bijzonder harteloze wijze had ont daan van enkele jonge hondjes. De politie werd bekend met dit geval van dierenmishandeling doordat een inwoner van Woerden maandagavond laat een brief ging posten.... Deze man hoorde namelijk naast de brievenbus gejank. Hij haalde thuis een zaklantaarn en ging op zoek. Hij vond toen een losliggende graszode, waaronder in een krant verpakt zich drie, nog levende hondjes van enkele dagen oud bevonden. De man bracht de politie van zijn vondst op de hoogte en deze slaagde er na lang speuren in de dader te vinden. De eigenaar van de hondjes verklaarde dat hij zijn zoon eerst de diertjes had laten „verdrinken" en ze toen zelf had begraven. De hondjes zijn op advies van een dierenarts afgemaakt. Nederland erkent het individuele klachtrecht Woensdag is een verklaring, dat Ne derland het z.g. individuele klacht recht, voorzien in de Europese con ventie voor de rechten van de mens, erkent", bij de secretaris-generaal van de Raad van Europa gedeponeerd. Dit geschiedde door de permanente ver tegenwoordigster van Nederland bij de Raad van Europa, mejuffrouw mr. M. Z. N. Witteveen. De erkenning van het individuele klachtrecht door Nederland betekent dat ieder op Nederlands grondgebied (ongeacht zijn nationaliteit), die meent dat te zijnen aanzien de Neder landse overheid een van de rechten, in de Europese conventie voor de rech ten van de mens omschreven, heeft geschonden, een klacht in kan dienen. Wel moeten eerst de nationale rechts middelen uitgeput zijn. De klacht wordt ingediend bij de Europese commissie voor de rechten yan de mens. 1 De Zwitser Kurt Gimmi heeft de elfde étappe van de Ronde van Frankrijk, van Pan naar Luchon, ge wonnen. (Telefoto A.N.P.) Noel Barber bij ongeval gewond Noel Barber, liet hoofd van het Pa- rijse bureau van de Britse Daily Mail, heeft dinsdag ernstige verwon dingen opgelopen bij een verkeers ongeluk bij Beauvais, ten noord westen van Parijs. Twee mensen die bij hem iii de auto zaten werden eveneens zwaar ge wond. De drie inzittenden, van de auto, waarmee zij in botsing kwa men. werden op slag gedood. HAUSSE BIJ ARBEIDSVOORZIENING Fiscale stimulansen bij investeringen worden verminderd Iu de sector van de bouwnijverheid is de bereidheid tot investeren in ge bouwen belangrijk groter dan met liet. beschikbare arbeidspotentieel kan worden gerealiseerd. Ook is iu de be langrijke sector van de metaalin dustrie de spanning weer aanzienlijk toegenomen. Een krachtige ingreep zoals de bestedingsbeperking, die in dertijd is geschied, dient zo enigs zins mogelijk te worden gemeden. Tijdig dienen maatregelen te worden genomen, die een zodanige sterke in greep onnodig maken. De regering heeft gemeend niet langer te mogen wachten met de remmen iets aan te zetten. Gegeven het feit, dat de recente stij- g der bestedingen het sterkst bij investeringen is opgetreden, ter wijl ook de prognoses voor het lopen de jaar als geheel wijzen op een stij-; ging van het investeringsvolume, die ver uitgaan boven de consumptiestij ging, meende zij de kans te nemen remmende maatregelen te moeten zoeken in het verminderen van de voor de investeringen geldende fisca le stimulansen. Dit schrijft de regering in de memo- rie van toelichting hij het wetsont werp tot goedkeuring van de beschik king van de minister en de staatsse cretaris van financiën houdende rege len inzake de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. Er wordt geconstateerd dat de huidi ge hausse het duidelijkst tot. uiting komt op het terrein van de arbeids voorziening. Er behoeft geen vrees te bestaan dat de getroffen maatregelen de structu reel noodzakelijke groei van de inves teringen in gevaar zullen brengen, maar bovenal heeft bij de regering de overweging voorgezeten, dat alleen door een in de hand houden van de economische expansie de ongestoorde voortgang daarvan verzekerd kan blijvep. Reders wensen compensatie voor Indonesisch verlies Naar aanleiding van berichten in de Engelse pers volgens welke Neder landse scheepvaartondernemingen 'n soort vraehttarievenoorlog zouden willen ontketenen als hun schepen geen groter aandeel zouden krijgen in 't verkeer niet het Verre Oosten, hebben Nederlandse reders gisteren desgevraagd verklaard dat deze be richten volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Wel zoeken zij een redelijke compen satie voor hun in het verkeer met Indonesië geleden verliezen. Zij zijn voornemens de „Far eastern freight conference" per 1 augustus te ver laten, als de besprekingen inzake uitbreiding van hun laadvechten en yan het aantal aanleghavens geen succes hebben. Wordt aan hun verlangens echter gehoor gegeven, dan zullen de maat schappijen in de „conference" blij ven. Een woordvoerder van de maat schappijen zeicle dat buitenlandse scheepvaartondernemingen het aan deel van de Nederlandse maatschap pijen in het verkeer op Indonesische havens hebben overgenomen. Men hoopt op een redelijke en vreedzame oplossing van de kwestie vóór 1 au gustus a.s. Hierbij zijn circa 30 Ne derlandse schepen betrokken. Com pensatie wordt voornamelijk gezocht in het verkeer met China, Japan en Hongkong. In de Westberlijnsè wijk Tiergarten is woensdag .een gedenkplaat onthuld op de plaats waar in de „Krïstalnaeht" <9 op 10 nov. 1958) de Nazi's een synagoge ver brandden. SUIKERWETVAN KRACHT Castro dreigt met onteigeningswet President Eisenhower heeft woensdag het invoercontingent van Cubaanse suiker voor 1960 verminderd met 700.000 short ton. Tevoren had de president j op een persconferentie aange- kondigd, dat hij op korte ter- I mijn een beslissing zou nemen over de invoer van Cubaanse suiker in de Verenigde Staten. Volgens de president zijn de huidige moeilijkheden met Cuba het gevolg van de onverklaarba re maatregelen van de Cubaan se regering. Na de vermindering zal Cuba dit jaar nog slechts 39.752 ton suiker naar de Verenigde Staten kunnen zenden, j De president ging over tot de vermin dering nadat hij de wet had onderte kend. die op 3 juli door het congres werd aangenomen. Deze wet geeft hem de hoeveelheid een contingent le verminderen, wanneer hij dit in het belang van het land acht. In antwoord op de vraag wat de landen van het westelijk halfrond zullen gaan doen indien de Rus sen op Cuba een duikbootsteun- puul zouden gaan vestigen, ant woordde de president dat de O.A. S. de Organisatie van Ameri- rigens achtte hij vestiging van zo'n basis mogelijk, maar niet waarschijnlijk. De Cubaanse ministerraad heeft woensdagavond een wet goedgekeurd waarbij machtiging wordt verleend tot het onteigenen van Noordameri- kaanse eigendommen en van goede ren van Amerikaanse burgers op Cu ba daar deze maatregel in overeen stemming is met de „verdediging van het nationaal belang". Amendement De stap is genomen als vergeldings maatregel tegen de invoerbeperkin gen. De nieuwe wet zal zich ook uit. strekken over ondernemingen waarin Amerikaanse belangen overheersen. Het Cubaanse kabinet heeft voorts 'n amendément op de grondwet aange nomen, welke de regering in staat steil overgenomen bedrijven te ver goeden met langlopende obligaties in plaats van met baar geld. De obliga ties zullen een looptijd hebben van minimaal dertig jaar tegen een niet- cumulatieve interest van twee pro cent. Overigens zal aflossing van de obligaties alleen mogelijk zijn met geld. afkomstig van aan de Verenigde Staten verkochte suiker boven de overeengekomen quota. Een woord voerder van jde Mexicaanse dienst van olie-industrie heeft dinsdag de geruchten tegengesproken, als zou Mexico overwegen olie aan Cuba te leveren. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de regering van Fidel Castro geen enkele demarche in deze richting heeft ondernomen. In het buitenland gepubliceerde be richten over een zogenaamd Latijns- Amerikaans „olieblok" voor levering van olie aan Cuba, waarvan Mexico kaanse Staten kwesties van en Venezuela deel zouden uitmaken, deze aard in het oog houdt. Ove- 1 noemde de woordvoerder „fantasie".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3