Minister Korthals besprak Zeeuwse zaken Zeeuwse Almanak Olijfje WIELRIJDER SLOEG AF VLAK VOOR RACENDE SCHOLIEREN NOG GEEN OVEREENSTEMMING OVER HAVEN KAMPERLAND GARDEGREMDIERS PARADEERDEN IN SLUIS Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 JULI I960 (Slot van pag. 1 da waterschappen zijn er géén fi nanciële nadelen aan deze zaak ver bonden en er is ook geen sprake van rechtsonzekerheid". Overigens ver klaarde de minister nog over de bij- dragenregeling dat hij belangheb benden niet murw wil maken door incidentele offers". ANDERE ZAKEN. De bewindsman behandelde in zijn rede diverse andere Zeeuwse onder werpen. Wij hebben zijn mededelin gen ten aanzien daarvan hieronder samengevat. KWESTIE RIOLERING MIDDEL BURG: Dit probleem vraagt inder daad een spoedige oplossing. De ge meente zal dezer dagen een brief van mij ontvangen, die de mogelijkheid zal scheppen op korte termijn de uitvoering ter hand te nemen. OESTERPROEF: De vrees van be langhebbenden,*dat de kosten van de oesterproef afgetrokken zou den worden van de steun ex arti kel 8 Deltawet is ongegrond. In dien mogelijk zou blijken het oes- terbedrijf elders uit te oefenen, zou dat zeer bevredigend zijn en zou op grond van artikel 8 voor de verplaatsing van bedrijven steun nodig worden. Blijkt ver plaatsing niet te zullen slagen, dan moet worden nagegaan vat dan wél dient te gebeuren, maar uiteraard is dat geen reden om de kosten van de proef dan maar van de beschikbare gelden af te trekken. Indien overigens de minister van landbouw en visserij tot de proef zou beslissen, zal ik gaarne alle medewerking verlenen. SLOEPLAN: Ik deel de opvatting dat het hier om een plan gaat van meer dan regionale betekenis. Maar ik ben het niet eens met de opvat ting, dat nu al de tweede fase van het plan (de binuendijkse werken) uitgevoerd moeten worden. Eerst zal duidelijk moeten blijken dat er belangstelling bestaat bij het be drijfsleven voor binuendijkse vesti gingen, hetgeen tot dusver niet het Over de beheersvorm van het Sloe is thans interdepartementaal overleg gaande, dat nog niet klaar is. Daar om is nog niet ingegaan op een ver zoek van Zeelands provinciaal be stuur over deze zaak eens van ge dachten te wisselen. De kwestie is overigens niet zo urgent, nu het op dit ogenblik nog slechts gaat over de vestiging van één enkele industrie. Niettemin zal binnen afzienbare tijd de provincie over deze zaak worden ingelicht. KREEKRAKPLAN: Dit project is inderdaad nog maar een „plan" en het zal eerst door de provincie Noord-Brabant verder ontwikkeld moeten worden en duidelijker dienen te worden omlijnd dan tot dusver is geschied. ZEEHAVENNOTA: In verband met ontwikkelingen in Europees verband Advertentie zou ik mij over deze kwestie van definitieve toezeggingen willen ont houden. DELTAWERKEN: Mijn streven is er op gericht de verhoging van de dijken in het kader van de Delta werken gelijktijdig gereed te doen zijn met de afsluïtdammen (1978). SAAFTINGE. Ik ben het niet met België eens, wanneer het meent dat de noodzakelijkheid voor storm vloedberging inpoldering van het Land van Saaftinge zou beletten. Wel zou een eventuele verbetering van de Westerschelde-vaargeul ter plaatse van invloed kunnen zijn op het tracee van de hier aan te leg gen waterkering. Deze inpolderings zaak vraagt overigens om een op lossing. TOLHEFFING HARINGVLIET BRUG: Tollen als winstgevende ob jecten behoren tot het verleden, maar als bestemmingsheffing ter fi nanciering van grote werken hebben zij hun bestaansrecht bewezen. Het contract der Brugmaatschappij zal deze week worden ondertekend en het ligt in de bedoeling, dat brug en aansluitende wegen op 1 juli 1964 gereed zullen zijn. Ernstige autobotsing te Poortvliet Vijf gewonden in ziekenhuis opgenomen Op de kruising bij de Lange Zand weg te Poortvliet ontstond donder dagavond een aanrijding tussen twee auto's, waarbij vijf inzittenden van een der wagens ernstig werden ge wond en naar een ziekenhuis moes ten worden vervoerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De bestuurder van een der auto's, de heer D. uit Stavenisse, liep bij de botsing een paar gebroken ribben op, de heer K., eveneens uit Stave nisse, werd niet ernstig gewond, doch zijn vrouw en zijn dochtertje bekwamen een bekkenfractuur. De zuster van mevrouw K., mevrouw Van L. uit Rotterdam, werd levens gevaarlijk gewond. Alle vijf gewon den werden per ziekenauto naar het algemeen burger gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Voor het leven van mevrouw Van L. wordt ge vreesd. De bestuurder van de andere auto, de heer H. uit Poortvliet en een naast hem zittende jongen, werden niet ernstig gewond. N.V.V.-vrouwen hielden streekdag in Temeuzen Dinsdag werd in de bovenzaal van café „La Belle Vue" te Temeuzen de derde Zeeuws-Vlaamse streekdag gehouden door de vrouwenbond van het N.V.V. De streekdag, die was ge organiseerd door de afdelingen Ter- neuzen, Sluiskil, Sas van Gent en Hoek, werd door ruim 100 vrouwen uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en deputaties der afdelingen in Walche ren en Zuid-Beveland bezocht. De voorzitster van de afdeling Ter- neuzen, mevrouw J. DierxHarms, zette het doel der bijeenkomst uit een, namelijk het bespreken van de actuele gebeurtenissen en problemen en het uitwisselen van de belevenis sen. Die belevenissen werden vlot, verteld door vertegenwoordigsters der afdelingen in een vijf minuten- speechje, waaruit de activiteiten in die afdelingen werden belicht. De N.V.V.-districtsbestuurder F. Lee mans, sprekend namens de manne lijke collega's, was van mening dat de vrouwenbonden de leemten in de vakorganisaties goed weten op te vullen. Zij zijn vertegenwoordigd in talrijke organisaties, doen uitstekend werk op sociaal gebied en hebben alleen daardoor hun bestaansrecht al bewezen. Uiteraard kreeg deze spreker een ovationeel applaus. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd voerde de toneelvereniging „De Een dracht" uit Sluiskil het toneelstuk in drie bedrijven „De meid" van Her man Heijermans op. Een stuk, dat uitstekend vertolkt werd en waar voor de amateurspelers ên -speel sters een dankbaar applaus in ont vangst mochten hemen. De geslaag de streekdag werd besloten met het gezamenlijk zingen van het bonds lied der N.V.V.-vrouwen. Carras-schip werd verkocht aan Poolse rederij Naar wij van Poolse zijde vernemen zal door de Centrale Poolse aankoop- organisatie, dc Centromor, van de Ned. Schecpsbouwexportccntrale te 's-Gravenhage worden aangekocht 'n 14.800 tons vrachtschip. Het be treft hier een der zogenaamde Car- ras-schepen, die door „De Schelde" te Vlissingen werden gebouwd voor de Ned. Selieepsbouwevportcentrale en wel de „bouwnummer 296", welk schip thans te "Vlissingen ligt. Het. schip is bestemd voor de Polish Ocean Lines. Weer drie maanden voor zagerspitter De K. Het Haagse gerechtshof heeft woens dag het vonnis van de Middelburgse rechtbank tegen de Goese zagerspit ter A. de Iv. met overneming van gronden bevestigd. De rechtbank Middelburg veroordeelde De K. in dertijd tot drie maanden onvoor waardelijk wegens het mishandelen van D., controleur der visserijstro men, met een riek. Tegen dit vonnis ging De Iv. in hoger beroep. De procureur bij het Haagse gerechts- reentshof had vrijdag vijf maanden onvoorwaardelijk tegen de zager spitter geëist. VAN TOT EXCURSIES. Onder deskundige leiding van de jachtopziener in de Braakman, de lieer R. Visser, zal men in de perio de van 1 juli tot 15 september op de woensdagmiddagen rondleidingen in het natuurreservaat „De Westgeul" in de Braakmanpolder kunnen maken. Deze rondleidingen worden verzorgd door de Dienst Staatsbosbeheer. De heer Visser kent elk hoekje van dit vogelrijke en zo mooie reservaat, en liet zal dan ook niet verwonderlijk zijn als velen van de gelegenheid ge bruik zullen maken. BLOED. In de „Druiventros" in St. Phi- lipsland vloeide enige dagen gele- VERONTSCHULDIGING. Het was een bijzonder nette jonge man, die zich per bromfiets voort bewoog over de Koudelcerkseweg in Vlissingen, een keurige vertegen woordiger van het zich snel uitbrei dende bromfietsersgilde. „Helemaal geen nozem", bedacht mevrouw tot wie de knaap zich wendde met de vraag of zij ook wist waar de Boule vard i Evertsen was. Hij had zijn voertuig naast haar doen stoppen, maar hield de motor zorgvuldig draaiend. „Toch wel een béétje een nozem", vond mevrouw bij nader in zien, terwijl ze moeizame pogingen deed om boven het lawaai van de motor uit te komen. Ze was net mid den in haar uitleg, toen de motor afsloeg. In die plotselinge stilte keek de jon geman haar wat verdwaasd aan en zei. bedremmeld „Pardon Hij verontschuldigde zich voor het ontbreken van lawaai. Wél een kind van deze tijd den weer de jaarlijkse hoeveel heid bloed, geschonken door niet minder dan 228 donors aan het Rode Kruis. Evenals andere jaren was het aantal donors weer groot, zoals men dat op Flipland gewoon is, maar het bestuur van de plaat selijke afdeling vraagt zich toch af, waar de jeugdige donors blij ven. DRUKTE. Het zwembad van Sas van Gent kan zich in een grote belangsteling ver heugen. Hoewel de maand juni niet zozeer aan de warme kant was, ble ken toch 15.392 personen het ge waagd te hebben een frisse duik in het bad te nemen. Vorig jaar waren het er 20.298. De drukste dag was zaterdag 4 juni, toen ongeveer 1400 zwemlustïgen in het zwembad ver koeling zochten. OPGRAVING. B. en W. van Axel hebben een aan_ nemersbedrijf opdracht gegeven in de gemeente een opgraving te ver richten. Het gaat hier niet om geo logische of historische vondsten, maar om een oude gasleiding die niet meer in gebruik is tussen Axel en Terneuzen. van de 6 kilometer lei ding zal een gedeelte voor het ge meentelijk gasbedrijf, en een gedeel te voor de sloop, worden bestemd. OP WEG. In Sluiskil is mejuffrouw J. Ver- schueren hard op weg om de beno digde papieren voor do uitoefening van een veelzijdig middenstandsbe- drijf, te verkrijgen. In zeer korte tijd behaalde ze het middenstandsdiploma parfumerieën en kort daarnp. slaagde ze voor het diploma detailhandel ta bakswaren. Ook de drogistenstudie lioopt ze binnen korte tijd tot een goed einde te brengen terwijl ze te vens begonnen is aan een cursus op- leiding kruideniersbedrijf. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 8 en 10. Expositie munten en klederdrachten te Goes In museum aan Turfkade Het ligt in de bedoeling van het bestur van he Museum voor Zuid- en Noord-Beveland om gedurende de tweede helft van september, gedeeltelijk samen vallende met de Zeeuwse Fruit- week, in het Museum aan de Turfkade te Goes een munten- en klederdrachtententoonstel ling te houden. Behalve de eigen museumverza meling van munten, gildezilver en klederdrachten zal uit ver schillende uitgebreide particu liere verzamelingen een inzen ding worden tentoongesteld. Van verschillende particuliere verzamelaars is hiervoor reeds de nodige medewerking verkre gen. Verzamelaars met wie nog geen contact is verkregen en die hiervoor belangstelling hebben, worden in de gelegenheid ge steld met een inzending uit hun verzameling aan deze tentoon stelling deel te nemen. VWWMAVVVWVVAVWVV Woonwagenbewoners slaags met Vlissingse politie Een caféhouder in de Badhuisstraat te Vlissingen heeft nogal moeite ge had om vier hem niet bijster sym pathiek gezinde gasten uit zijn zaak te verwijderen. Er ontstond onenig heid en de woonwagenbewoners waren niet van zins het café te verlaten. Weshalve de eigenaar zich in verbin ding stelde met de politie. Toen deze gearriveerd was, stonden de bezoe kers vlug buiten. Blijkbaar waren de heren met deze gang van zaken niet tevreden. En van hen wilde zijn woe de tot dan toe ingehouden koelen op een politieambtenaar. Hij ging deze te lijf. geassisteerd door zijn mak kers. Er ontstond een vrij hevige vechtpartij, waarbij van weerszijden rake klappen werden uitgedeeld. De recalcitrante woonwagenbewo ners werden tenslotte geverbaliseerd en een van hen kreeg wegens ver- nieling een tweede proces-verbaal op zijn naam. In de cel van het politie bureau had hij bijna alles kort en 1 klein geslagen. KANTONGERECHT MIDDELBURG Twee jeugdige getuigen: „We reden te hard" De Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, kreeg woensdag een verkeersongeluk te behandelen, dat zich op 30 maart jl. nabij het kruispunt Kloetingseweg-Frans Halslaan te Goes tussen enkele wielrij ders had voorgedaan. In feite was het een weinig gecompli ceerd ongeluk, dat echter buiten zijn proporties gegroeid was door de buitensporige snelheid van een groepje ambachsscho- lieren, waarvan één der jonge lui in botsing gekomen was met de verdachte in deze zaak. Deze, de 62-jarige D. W. uit Goes, was ten laste gelegd bij het naar links afslaan de Frans Halslaan in, niet omgekeken te hebben of dit mogelijk was. Terwijl het groepje scholieren zich vlak achter hem bevond, veranderde W. plotseling van richting, waardoor de scholier M. P. met zijn fiets tegen hem opbotste. Zowel W. als P. kwa men te vallen en bleven bewusteloos liggen. Beide moesten enkele weken in het ziekenhuis verpleegd worden. De verdachte wist zich niets meer van het ongeval, te herinneren. Hij verklaarde niet te weten of hij rich ting had aangegeven, dan wel omge keken te hebben. Op een vraag van mr. Moolenburgh, erkenden de twee scholieren, die als getuigen opgeroe pen waren, ruiterlijk, dat ze te hard gereden hadden. Als eerste getuige werd gehoord de 17-jarige scholier J. P. J. uit Oudelande. Uit zijn verklaringen bleek, dat een groep van 6 of 7 scholieren achter elkaar reed met P. voorop. RAAD WISSENKERKE Geen gymnastieklokaal in dit dorp Tijdens de rondvraag iii de dinsdag avond gehouden raadsvergadering te Wissenkerke heeft de heer J. M. Fi- Iius gevraagd naar de stand van de liavenplannen te Kamperland. De voorzitter, burgemeester J. van Halst, zei dat over dit omstreden punt nog steeds geen overeenstemming is be reikt. Do bijdrage in de hoge kosten is nog steeds niet geregeld, en met de 90 meter die rijkswaterstaat neemt voor de loswal, gaan B. en W. niet akkoord. De voorzitter zei voorts dat men voor de loswal meestal 168 meter aan houdt. Hij achtte 130 meter in dit ge val noodzakelijk, gezien de verla- dingsopgaven van de havenmeester. Hij zei verder dat, indien de haven plannen worden goedgekeurd, men toch pas na de bietencampagne met een en ander zal aanvangen. De heer C. J. de Smit vroeg of er plannen bestaan voor eenrichtingver keer in de kom van de gemeente. De voorzitter zei dat dit voor hem volko men nieuw was. Hij gaf toe dat het verkeer in de toekomst frequenter zal worden, vooral als de nieuwe weg door de polder, het verkeer door de kom naar Kortgene zal leiden. De raad keurde de plannen voor do bouw van een gymnastieklokaal le Wissenkerke goed. De voorzitter deelde mee, dat hij met wethouder Leendertse op het ministerie te ho ren had gekregen, dat in Kamper land geen gymnastieklokaal kan worden gebouwd, daar dit niet aan lagere maar aan uJ.o.-schoien ver bonden moet zijn. De heer Filius noemde dit een tegenvaller. Hij vroeg de voorzitter of er in de kom van Kamperland een sportveld kan worden aangelegd, daar het sportveld voor de schoolkinderen te ver verwijderd is. De voorzitter be loofde aandacht aan deze zaak te zullen schenken. De raad ging voorts akkoord met de verhoging van de lonen van het brandweerpersoneel, en met het voor stel om aan de christelijke kleuter school te Geersdijk gelden beschik baar te stellen voor de aanschaf van een stofzuiger. Het elfde bataljon Gardegrena diers dat momenteel voor een week in garnizoen te Sluis ligt, heeft zich woensdagavond aan de Zeeuws-Vlamingen gepresen teerd met een parade. Voorafge gaan door zes motorrijders van de Koninklijke Marechaussee en liet muziekkorps, trokken eerst twaalf infanteriepelotons door de straten van Sluis, gevolgd door een groot aantal voertuigen van de ondersteunings- en de verzor gingscompagnie. Op het bordes van "net stadhuis werd het défilé van de ongeveer 1000 grenadiers en het rollend materieel, bestaande uit meer dan honderd jeeps, carriers en trucks, gadegeslagen door onder andere -de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de territoriaal be velhebber Zuid, brigadegeneraal Van der Horn en de burgemeester van Sluis. Behalve vele militaire autoritei ten, waaronder enkele Belgische opper- en hoofdofficieren, waren enige duizenden Zeeuws-Vla mingen naar Sluis gekomen om dit militaire défilé, dat ongeveer een half uur duurde, gade te slaan. Om kwart over acht presenteerde majoor-directeur R. van Yperen, de Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue aan de dui zendkoppige menigte op Marktplein, Tussen de acht muzieknummers in, gaf kapitein K. Koopmans, een korte exercitie-demonstratie, met zijn Koningscompagnie, ook in ceremonieel tenue. Door de ge ringe plaatsruimte op de over volle markt moest deze demon stratie echter beperkt blijven tot een aantal handgrepen met het geweer, en het brengen van eer bewijzen aan de autoriteiten. De wijze waarop deze bewegingen door het keurkorps wérden uitge voerd, was echter zo perfect, dat de lange grenadiers met een har telijk applaus werden beloond. (Foto P.Z.C.), „Hebben jullie hard gereden?", vroeg de kantonrechter. „We reden behoorlijk door", was het antwoord. Inhalen Zijn schoolvriend, de eveneens 17-ja rige W. P. uit Ellewoutsdijk, vertel de nog enkele bijzonderheden meer. Zijn groepje, waarin ook J. zich be vond, wilde een ongeveer 30 meter vóórrijdend groepje scholieren inha len. Dat is niet meer gebeurd, omdat daarvoor het ongeluk gebeurde. „Op een gegeven moment", aldus P., (die voorop reed) „kwam M.'P. naast me rijden. Hij ging me voorbij, maar vlak daarna sloeg W. plotseling links af. Een botsing was toen niet meer te vermijden". „Vinden jullie, dat jullie ook schuld aan het ongeluk haden?", wilde mr. Moolenburgh van hem weten. „We reden te hard", erkende deze scholier. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, wees er op, dat de scholieren gereden hebben zoals dergelijke groe pen dat op de gebruikelijke wijze doen: racen en rossen. „Daarmee doen ze de „toer-de-hier" en de „toer- de-daar" na", aldus de officier, die zich er alleen maar over verbaasde, dat er niet meer ongelukken gebeu ren. Vervolgens verklaarde liij, dat het afslaan zonder eerst om te kijken een veel voorkomend verschijnsel is bij oudere mensen. Mr. Lebret achtte deze gewone, maar toch vrij ernstige verkeersfout bewezen, cu eiste togen W. eeii boete van 35. Ook schuld De te hard rijdende jongens hebben toch ook voor een belangrijk deel schuld aan liet ongeval, vond mr. P. C. Adriaanse, de raadsman. Hij meen de uit de eerlijke verklaringen van zijn cliënt te mogen concluderen, dat deze toch ongetwijfeld richting aan gegeven heeft. Het gaat hier om het afbuigen, merkte mr. Moolenburgh op, en daarmee heeft de snelheid van het achteropkomende verkeer niets te maken. Mr Moolenburgh wilde reke ning houden met de narigheid, die verdachte reeds heeft ondervonden, en met de grote snelheid van de scholieren, zodat hij tot slot W. ver oordeelde tot een boete van 12.50. „Vliegende douane patrouille" zette smokkelauto na Op verschillende fronten blijven de smokkelaars van do (nu) goedkope Nederlandse zuivel in het grensge bied van Zeeuwsch-Vlaanderen ac tief. De „vliegende patrouille" van de Belgische douane heeft dezer dagen langs het kanaal Gent-Terneuzen een uit Nederland afkomstige vrachtwa gen nagezet en bij Ertvelde klem ge reden. Bestuurder en opdrachtgever van de smokkelexpeditie het ging om ruim 800 kilo roomboter wer den gearresteerd, nadat de „vliegen de patrouille" haar naam eer aange daan liad:, er werden tijdens deze rit snelheden gemaakt van rond 150 km per uur! Dodelijk ongeval op bouwwerk te Sluiskil Dinsdagmiddag is tijdens construc tiewerkzaamheden bij de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil de 53-jarige voorman J. Baart, af komstig uit Rotterdam, dodelijk ver ongelukt toen hij een ijzeren bint van zes kilo, die van 15 meter hoog te van de stelling naar beneden viel, op het hoofd kreeg. De voorman werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis in Sluiskil overgebracht, waar hij in de nacht van dinsdag op woensdag aan de verwondingen is overleden. Vergadering Kring Zeeland Fruittelersorganisatie De Kring Zeeland van de Nederland se Fruittelersorganisatie houdt op vrijdag 12 augustus haar jaarvergade ring in het „Wilhelminahuis" te Wil- helminadorp. 's Morgens wordt het huishoudelijk gedeelte afgewerkt, 's middags volgt een bezoek aan het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond. Collecte De collecte voor Sonnevanck en Zon negloren te Arnemuidcn Iieci't 397,50 opgebracht. VANDAAG. Middelburg Electro: Onder de man tel van de nacht, 20.30 uur, 18 jaar: City: Droomreis door Amerika, 20 uur, a.l.; Miniatuur Walcheren, Mo lenwater. geopend van 9—22 uur: Kunstmuseum: expositie Reimond Klmpe, 1518 en 20—22 uur; Tooren- vliedt: „De Openluchtspelers" met „Don Quichot op de bruiloft van Ka- mancho". 20.30 uur; Molenwater: Rlngrijderij. Vlissingen Luxor: Eén kwam terug, 20 uur, 14 jaar: Alhambra: The old man and the sea, 20 uur. Goes Grand: Complot met de duivel, 20 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2