Amsterdam krijgt geen tunnel onder het IJ Totodebat in de Tweede Kamer KLANKBORV AMSTERDAMS DIENSTMEISJE BIJ OVERVAL ZWAAR GEWOND Dr. Barbara Moore in New York DONDERDAG 7 JULI 1960 PROVINCIALE ZEE UWSE COURANT 3 Besluit van ministerraad: Coentunnel heeft voorrang om nationaal-economische redenen De minister van verkeer en waterstaat heeft het gemeentebestuur van Amsterdam woensdag schriftelijk medegedeeld, dat de ministerraad na langdurige overwegingen heeft besloten voorrang te verlenen aan de bouw van de Coentunnel onder het Noordzeekanaal boven de IJ-tunnel in het hart van de stad. Gelden voor de bouw van de Coentunnel zullen op de begroting voor 1961 worden opgenomen. De mededeling van minister Korthals, woensdagmiddag gedaan in de Eerste Kamer, dat de regering de voorkeur heeft gegeven aan de bouw van de Coen-tunnel en dat bovendien de gemeente Amsterdam gezien de situatie op de arbeidsmarkt 1geen toestemming is verleend om zelf de IJ-tunnel te bouwen, bracht grote beroering in de Senaat. Tijdens de replieken, waarbij de Am sterdammer mr. J. de Wilde (wd) zei door de beslissing van de rege ring ..pijnlijk te zijn getroffen", las voorzitter Jonkman een zojuist ont vangen telegram voor van het ge- meentebestur van de hoofdstad, waar in de raad zijn „diepe teleursteling" uitspreekt over de genomen beslis sing. Onmiddellijk na de voorlezing van dit telegram, beschuldigde de Amsterdamse loco-burgemeester, mr. A. de Roos (pvda) het rijk ervan, dat het zich in het verkeer met het ge meentebestuur van Amsterdam niet als een heer heeft gedragen. Nadat minister Korthals de regeringsbe slissing had verdedigd, stelde de voorzitter de stemming over de be groting aan de orde. De socialist ir. H. Vos deed hierop een voorstel van orde. Hij vroeg schorsing van de beraadslaging eu uitstel van de stemming over de begroting tot de volgende week. Do senaat ging zonder discussie met dit orde-voorstel akkoord, zo dat de kans zeer groot is, dat de regering de volgende week ander maal kritiek op haar beslissing zal krijgen te verwerken. Minder kosten Minister Korthals zei, dat de rege ring op nationaal-economische gron den voorang had gegeven aan de bouw van de Coen-tunnel. Wat de kosten betreft betoogde de minister, dat de Coen-tunnel 45 miljoen gulden zal kosten, met inbegrip van de toe- leidende wegen 64 miljoen gulden. Daarbij is niet de reeds geprojecteer de verbindingsweg in do Zaanstreek van 30 miljoen gulden berekend. Daarentegen zal voor de IJ-tunnel .125 miljoen gulden moeten worden opgebracht. Als men daarbij nog re kent met de kosten van de Verplaat sing van het marine-etablissement, dan komt men op 158 miljoen gulden, aldus de minister. De Hem-tunnel kan evenmin worden gebouwd. De bouw hiervan zal naar een later tijd stip moeten worden uitgesteld. De heer T.jalma (a,r.) verzocht de minister het Amstefdamse ver zoek alsnog in overweging te wil len nemen, wanneer de situatie op de arbeidsmarkt wat ontspan nen zal zijn. De socialist De Jong wenste overlegging van de cijfers van het Centraal Plan Bureau. Dc jeuf/drechtbanlc van de Duitse stad Lüneburg, heeft de twintig jari ge pyromaan Herbert Rademacher, beschuldigd van brandstichting in vijftien historische gebouwen, wellce hem de lugubere naam „Vuurduivel van Lüneburg" bezorgde, en van 85 diefstallenveroordeeld tot vijftien jaar tuchthuisstraf niet aftrek. Dc foto toont Rademacher in de be klaagdenbank tijdens de uitspraak. ZWEMMEN. Mevrouw Donna Dibble uit Muskegon in de Amerikaanse staat Michigan heeft van kantonrech ter Henry L. Beers een schadevergoe ding van 850 dollar toegewezen ge kregen, omdat het zwempak wat zij had gekocht, doorschijnend werd wanneer zij ermee in het water was geweest. Mevrouw Dibble had oen eis van 2500 dollar schadevergoeding ingesteld te gen de fabrikant van het kostuum. PETTICOAT. Burgemeester Dou glas Robinson van Halifax in York shire, op bezoek in Aken, boog zich over het kleine meisje „dat Engels kende". ,.Je onderwijzer heeft mij verteld dat je Engels spreekt, mag ik het eens horen", vroeg de burgemeester. „Draagt U een zwarte petticoat", dreunde het meisje in foutloos Engels op. De in verlegenheid gebrachte schooldirectie ontdekte dat dit het enige Engels was dat het meisje ken de en dat zij het, natuurlijk, van haar broertje had geleerd. Burgemeester Robinson moest haar teleurstellen. „We moeten de gegevens zo maar aanvaarden en dat bevalt mij niet", zei hij. De K.V.P.-er Matser was van mening dat de regering de Staten-Generaal te laat op de hoogte had gebracht van de brief aan het Amsterdams gemeentebestuur. Pleidooi Een krachtig pleidooi voor de Am sterdamse zaak liet de liberale sena tor mr. De Wilde horen, die wees op het verschil in betekenis tussen de Coen-tunnel en de IJ-tunnel voor de hoofdstad. De eerste is voor het door gaande verkeer. De tweede zowel voor het externe als het interne ver keer". In dé avondvergadering verzocht de heer Den Uyl (pvda) de ministers van verkeer en waterstaat en binnen landse zakenn mondeling vragen te mogen stellen over de brief aan B. en W. van Amsterdam. Op dit inter- pellatieverzoek zal vandaag worden beslist. Treurend Amsterdam - vlaggende Zaanstreek H (Van onze speciale f| H verslaggever) M Een opgetogen Zaanstreek, een y verslagen Amsterdam, dat was y de reactie woensdagmiddag op y de bekendmaking van minister y drs. H. A. Korthals van ver- y keer en waterstaat in de Eer- y y ste Kamer, dat van gelijktijd!- H ge bouw van Coen- en IJ- n tunnel geen sprake kan zijn en y Amsterdam dus geen vergun- y t ning tot voortzetting tot de y bouw van de IJ-tunnel kan y worden gegeven. Op tal van y i Zaanse bedrijven werd na deze y y mededeling de driekleur ont- y plooid. Amsterdams college van B. en W., dat om half een y y 's middags de jobstijding van de minister kreeg, stelde het y begin van de raadsvergadering y een uur uit en riep het senio- rcnconvent bijeen om te be- y y raadslagen wat gedaan kon y worden. Het eens zo trots de p keizerskroon passende Amster- y y dam, door de regering op een y waarlijk schokkende wijze ge- y desavoueerd, stuurde echter al. y leen maar een deerniswekkend y telegramBurgemeester G. y van Hall is dit alles naar zijn y gesprek op 3 juni jl. met mi- ff nister Korthals ongetwijfeld al M duidelijk geweest. Hij heeft dit enorme fiasco Voor de hoofd- y stad kennelijk niet willen mee- y maken. Op 1 juli is hij met va- y kantie naar Zwitserland en ff Italië vertrokken. lllllllllllM Johnson kandidaat voor presidentschap V.S. Lyndon Johnson, de leider van de de mocratische meerderheid in de Ame rikaanse senaat, heeft dinsdag offici eel bekendgemaakt dat hij gegadigde is voor de democratische kandidatuur voor het presidentschap. De 52-jarige senator komt uit Texas. Andere ge gadigden zijn de senatoren Kennedy en Symington. ONBEKENDE VROEG GLAS WATER Politie zoekt colporteur in stofzuigers (Van een onzer verslaggevers) Een onbekend gebleven colporteur in stofzuigers heeft dinsdagmiddag om kwart voor vier in Amsterdam het 21-jarige Brabantse dienstmeisje Ca- tharina A. F. ten huize van haar werkgeefster op liet Minervaplein overvallen. Met een hard voorwerp heeft hij haar volgens de politiedes kundige tenminste vier harde slagen op het hoofd toegediend, waardoor het meisje levensgevaarlijk werd ge wond en woensdagmorgen nog niet kon worden gehoord. Uit verklaringen tegenover haar broer is gebleken dat het meisje de man in de woning heeft toegelaten om een glas water te geven, waar hij om had gevraagd, nadat ze hem had verteld, dat geen der bewoners met wie hij zei een afspraak gemaakt te hebben, thuis was. Toen haar bleek, dat de kerel een naar schatting 30-jarige jongeman van ongeveer 1.85 meter lengte met dun donkerblond haar andere bedoelingen had, bood zij he vige weerstand. Haar gegil heeft de aanvaller tenslotte op de vlucht ge jaagd. Hevig bloedend heeft ze na zijn vertrek de politie gealarmeerd, die met de G.G.D. ten tonele ver scheen. Onmiddellijke overbrenging van het meisje naar het Wilhelmina- gasthuis bleek noodzakelijk. Navraag bij buren kon dc politie nog geen aanwijzingen opleveren, wie de dader is geweest van deze lafhartige overval. De colporteur had nog geen andere adressen op het Minervaplein bezocht. Even min had de politie direct succes bij de firma's in de hoofdstad, die zgu. „elektrische dienstmcisjes"-stof- zuigers met hulpstukken verkopen. Een dezer firma's heeft niet minder dan 60 colporteurs met deze appara ten langs de weg, terwijl er voor ver scheidene firma's buiten de hoofdstad zeker 200 vertegenwoordigers op stap zijn. Inmiddels wordt het onderzoek voortgezet. Het is de onverlaat niet om geld te doen geweest, want in de woning wordt niets vermist. Wel heeft hij een bruine ballpoint op de plaats van overval verloren, die de politie hopelijk op een spoor zet. De Nederlandse ambassadeur in Engeland, mr. A. C. W. Baron van Schoonheien (tweede van rechts), heeft woensdag een olieschilderij van het Britse koninklijke jacht ,J3ritan- nia" aangeboden aan koningin Elizabeth van Engeland, die in Greenwich het „Flamstead House", een uitbreiding van het nationale zeevaartmuseum, opende. Het schilderij, dat is ver vaardigd door de heer J. C. A. Goedhart, die hier een bijzon derheid ervan aanwijst (rechts), stelt de ,J3ritannia" voor op de rede van IJmuiden, bij het begin van het Engels ko ninklijk bezoek aan Nederland, eind maart 1958. Het is aan boord van Hr. Ms. jager „Utrecht" naar Engeland gevaren. Het schilderij wordt hier aan boord van de „Utrecht" vast gehouden door de heer J. Dijker(links), voorzitter van de Nederlandse vereniging van zeeschilders schenkster van het doek en de heer C. Bolbing, secretaris van de ver eniging. WVWVVVVWWVVVWvWVVWVWs/VWVVVVWvWVVVWW Minister: Bijdrage naar draagkracht voor Lauwerszee (Van onze parlementaire redacteur) Het ligt volstrekt niet in mijn bedoe ling van belanghebbenden een onrede lijke bijdrage in de kosten te vragen, zodat door gebrek aan draagkracht de inpoldering van de Lauwerszee niet tot stand kan worden gebracht. Dit verklaarde de minister van ver keer en waterstaat, drs. II. A. Kort hals, woensdagmiddag in de Eerste Kanier tijdens do behandeling van zijn begroting, waarover de stemming echter een week werd uitgesteld in verband met de regeringsbeslissing, waarbij Amsterdam geen toestem ming wordt verleend voor de bouw van de IJ-tunnel. Overigens achtte de minister liet niet anders dan redelijk, dat van belang hebbenden naar de mate waarin hun belangen worden gediend en gerekend haar hun draagkracht, een bijdrage wordt gevraagd. De minister zag hierin geen verschil in behandeling met het zuidwesten van het land. De zelfde gedragslijn wordt thans ge volgd. Zou dit niet het geval zijn. dan zou dit een bevoordeling van het noor den zijn. Ook had de minister geen enkele vrees, dat de uitvoering van de wer ken door het nog nodige overleg zou worden gestagneerd. Tegenover de vraag waarom de minister de afslui ting van de Lauwerszee willende, dit niet bekend heeft gemaakt, stelde de bewindsman, dat het staatsrechtelijk en staatkundig onjuist zou zijn, in dien hij zijn binnenste naar buiten zou hebben gekeerd, terwijl het kabi net nog niet had beslist. De vissers van Zoutkamp zullen als schadeloosstelling een nieuwe haven krijgen. Dit verklaarde de minister op een vraag van jhr. Schorer (P.v.d.A.). Het Wereldgebeuren Niet als Glubb De m HP I Kongolese Force Puhhque brak. doet de bezorgdheid stij gen van degenen die vrezen, dat de stammentegenstellingen in de 30 juni, slecht voorbereid, zelfstandig gewor den Belgische koloniën zich zullen toe spitsen. Zij is een nieuw bewijs van de in tense gisting waarin dit land zich na de zelfstandigwording bevindt en waarbij negerstammen zich tegen andere stammen keren en tegen de blanken, voor zover die in bevoorrech te posities zijn gesteld- Zoals Link van Bruggen op 21 mei in ons blad schreef, stond onder de bevelen van generaal-majoor Janssens ..geen en kele zwarte officier, hoewel de neger België al meer dan zeventig iaar als soldaat dient". ..De hoogste Kongole se rang is adiudant en ook het lagere I kader telt vele blanken", zo vervolg de onze reismedewerker. Hij voegde eraan toe. dat dc nadering van de on afhankelijkheid de evolutie van de zwarte militair aanzienlijk had ver sneld. „In Looloeahurg. dat als dc nieuwe hoofdstad bestempeld wordt, is thans 'n onderluitenantenschool ge vestigd. die vrij snoedig de eerste zwarte subalterne officieren zal moe ten afleveren. Ook zullen er enkele geselecteerde onderofficieren naar de Militaire Academie van P.russel gaan om daar voor hot officierskadcr klaargestoomd te worden". Uit de berichten over de muiterij van gisteren blijkt, dat de zwar te militairen met deze evolutie niet wilden volstaan. Zij eisten het onmiddellijke aftreden van generaal Janssens en toonden zich ook niet be reid. onder de andere blanke officie ren te dienen. Zo dreigt het gevaar, dat de Kongolese militairen, die even min als de politici degelijk zijn voor bereid op hoge leidinggevende func ties. en die door de Beleen buiten de stammenverbanden werden gehouden, mede worden ondergedompeld in de tegenstellingen die zich nu tussen de Kongolezen onderling demonstreren. Daarin steekt een groot risico; zoals Link van Bruggen schreef: „Een zwak leger zou de tribale branden al leen maar aanwakkeren en de kansen op een chaos doen stijgen". Mengele vermoedelijk naar Chili gevlucht In Buenos Aires vermoedt men, dat Mengele, de voormalige arts van het beruchte vernietigingskamp Auswitz, wiens uitlevering door de Westduitsc bondsrepubliek aan Argentinië is ge vraagd en die thans door de Argen tijnse politie wordt opgespoord, naar Chili is gevlucht. Het Argentijnse blad „Cor-reo Tarde" publiceerde dinsdagavond op de voor pagina vijf grote foto's van Mengele, en wekte zijn lezers op de politie be hulpzaam tb zijn bij de nasporingen naar Mengele, die de laatste maan den in Bariloche, in het zuiden van Argentinië, woonde. Na een tocht van 5100 km dwars door de Verenigde Staten is dr. Barbara Moorc woensdagavond in het hart van New York, op Times Square, aangekomen. De laatste 13 kilometer, vanaf het begin van de Holland Tunnel, heeft zij ech ter in een politieauto afgelegd. Slot van pag. 1 inzet van twee gulden was de heer Blaisse van de K.V.P., die uiteraard voor een deel dezelfde argumenten gebruikte als de heien Vrolijk en Berkhouwer. Voor de K.V.P. is het kansspel geen principiële zaak, zei mr. Blaisse. Of de toto voor haar aanvaardbaar is hangt af van de prijzen en de verdere voorwaarden. Ook deze afgevaardig de di'ong aan op verdraagzaamheid. De regeling heeft de verdraagzaam heid naar zijn oordeel verkeerd ge wogen. Dit is iets, dat door het Ne derlandse volk niet begrepen wordt. Mr. Blaisse achtte het standpunt van hen die de toto geheel afwijzen even min te accepteren als het standpunt van hen, die er geen enkele beperking voor nodig vinden. Die beperking dient zich te uiten in de kanalisatie van de speelzin en in de controle. Evenals verschillende andere spre kers was hij verwonderd over de ver gunning, die aan Humanitas en aan de missie zijn verleend. Hij kwalifi ceerde dit beleid als onjuist, als on zuiver en als opportunistisch. Wie leeft zonder prikkels? Een hoofdprijs van 25.000, zoals het wetsontwerp voorstelt, was voor hem onaanvaardbaar. Er moet een prikkel bestaan om aan de toto deel te nemen. Men heeft wel gesproken van een ongezonde prikkel, merkte mr. Blaisse op. Onder uitbundige vrolijkheid van de Kamer liet hij hierop volgen: „Een zekere prikkel is nodig. Wie leeft van ons zonder prikkels?". Hij gaf enkele voorbeelde van de ho ge prijzen in Engeland en waar schuwde alweer onder vrolijkheid der Kamer: „De buitenlandse verlokkin- :en zijn groot. Is het de mensen iwalijk te nemen, dat zij een kansje buiten de grenzen wagen". Hij noemde liet wetsontwerp ten slotte onverstandig, onsympathiek en niet haalbaar in de Kanier en hij vroeg de regering als het niet wordt aangenomen, reëel te zijn en niet te komen niet. een slecht vergunningbeleid. In het koor van voorstanders van een ongelimiteerde toto voegde zich ook de heer De Groot van de C.P.N. De liberale heer Geertsema dacht genoot, m r. Berkliouwer, doch hij over de toto ongeveer als zijn partij- bepleitte uitvoerig het meedelen van de culturele en charitatieve instel lingen uit de opbrengst van de toto. Hij vroeg de charitatieve instellin gen de gelegenheid te bieden een eigen voetbaltoto te organiseren. Bij het bestaan van meer dan één pool kan bovendien iedereen bepa len, waaraan hij zijn geld wil spen deren. Twee toto's Op ongeveer hetzelfde standpunt bleek de heer Romme te staan, die de motie van de heer Vrolijk van de P.v.d.A. aanbeval, waarin voor zien is in het verlenen van een ver gunning aan meer dan één instelling. Uitvoerig betoogde deze afgevaar digde, dat de tegenstanders van de toto wel moeten bedenken, dat het alternatief van geen toto vermoede lijk veel erger is dan de toto zelf. Dan zal 't publiek zich namelijk wenden tot clandestiene loterijen en tot het buitenland, zodat elke controle ont breekt. De r.-k. fractievoorzitter vond het belangrijk dat een groot deel aan de sport ten goede komt. Hij verzocht de regering nadrukke lijk, dat bij haar voorstellen in over weging te nemen. Sterk drong prof. Ronunc aan op de instelling van twee toto's, een voor do sport en een voor de culturele en charitatieve instel lingen, elk met een inzet van een gulden, of op een toto met een ge lijke verdeling van de opbrengst tussen de sport en de charitatieve instellingen, maar dan niet een inzet van twee guhleu. Hij gaf voorts de regering in over weging om de prijzen in haar wets ontwerp te verhogen. Over de juiste hoogte wilde hij nog geen oordeel uitspreken. Wel zei hij dat de stem van de fractie van de K.V.P. zal af hangen tot welke hoogte de regering wil gaan. De tegenstanders De tegenstanders kwamen aan het woord met de heren Diepenhorst (c.h.). Bruins Slot (a.r.) en Van Dis (s.g.p.) De lieer Lankliorst van de P.S.P. noemde zich ook een prin cipiële tegenstander van de voetbal toto omdat hij tegen het arbeidsloos inkomen is. Loterijen en het gokken verdragen zicli niet met een recht vaardige verdeling van het nationale inkomen, zei hij. Hij wilde zich ech ter niet tegen het wetsontwern ver zetten. Do heer Diepenhorst zette uiteen, dat niet alle leden van zijn fractie de toto afwijzen, omdat het niet hele maal kansspel is en omdat de bijbel niet elk kansspel verbiedt. De be zwaren in zijn kring liggen op het gebied van de ethiek. Vooral voor de jeugdigen acht men de toto gevaar lijk. Hij vond de toto niet gerecht vaardigd met het argument, dat de sport het geld, dat hij opbrengt, no dig heeft. Hij was voorts' van oor dcel dat bij een wettelijk geregelde toto de gevaren voor de geestelijke volksgezondheid minder ernstig zijn, dan hij een toestand, zoals wïï die thans kennen. Bij een wettelijke re geling zal de hoofdprijs echter sterk gelimiteerd moeten zijn. Onzin noemde hij de veel gehoorde vraag, of de zonde bij f 25.000 begint. Hier tegenover vroeg hij, of de liefde voor de sport pas bij f 100.000 begint. Voor dr. Bruins Slot was de toto on aanvaardbaar, omdat hij de zede lijke volksgezondheid zeer ernstig in gevaar brengt. Het kwaad, dat we kunnen weren, moeten we te gengaan: we moeten het niet kana liseren. Hij noemde de toto een mas sale bevordering van de speelzin. Deze prikkeling van de speelzin wil de hij onmogelijk maken. Hij waar deerde, dat de regerig, die dat ook Barbara Moore is overigens van plan vandaag terug te keren en deze afstand nogmaals lopend af te leggen. Vijfentachtig dagen ge leden vertrok dr. Barbara Moore uit San Francisco. Zij zeide zich uitstekend te voelen, maar de tocht was „een verschrikking". Dr. Barbara Moore heeft enkele weken geleden een lichte aanrij- ding gehad. ,.lk heb bewezen dat een vrouw van mijn leeftijd, maar met mijn voedsel, tot zeer grote prestaties in staat is. Ik wil sterk, jong, gezond en krachtig blijven tot ik honderd of twee honderd ben". Dr. Barbara Moore gebruikt uitsluitend vegetarisch voedsel. wel heeft gevoeld, de hoofdprijs daardm op maximaal f 25.000 heeft gesteld. Maar ook dat kan hij nog niet accepteren. De sport heeft het geld nodig. De heer Bruins Slot kon dat wel begrij pen, maar hij gaf de voorkeur eraan dat geld uit vrijwillige bijdragen te verkrijgen. Hij was zich ook be wust, dat de overheid inkomsten zou kwijtraken als de toto werd afge schaft. „Daar gaat de belastingverlaging", riep de heer Burger van de P.v.d.A. Ook de charitatieve instellingen wil de de heer Bruins Slot niet laten pro fiteren van de goklust van de bur gerij. Deze instellingen dienen hun inkomsten eveneens uit vrijwillige iq| bijdragen te verkrijgen. Overtredingen De heer Van Dis, die het deelnemen 1 aan de toto door de grote massa I om te gokken en niet om de sport beschouwde zuiver als de behoefte te steunen, had ernstige, aan zijn godsdienstige overtuiging ontleende bezwaren. De tot nu toe toegestane toto's beschouwde hij als overtredin- gen van de bestaande loterijwet. 1 Daartegen had hij ernstige bezwa ren. Aan dit beleid kon hij zijn goedkeuring niet hechten. Eveneens keerde hij zich tegen de Rolot, waar mee, naar hij vond. dc regering haar positie heeft ondergraven. Ook was ir. Van Dis tegen de toto omdat hij het sparen schaadt. Tenslotte betoogde de heer Klev- wegt van de P.v.d.A., dat hij het standpunt van de regering deelt, dat een verbod van de toto niet zal wor den begrepen, maar dat kanalisering geboden is. Het vastleggen van een maximum in de wet achtte hij on juist. Wel was hij voor een sprei ding van meer prijzen over een gro ter aantal winnaars dan thans. De regering zal vandaag de spre kers antwoorden. Aan de verwachting, dat generaal Janssens een Kongolese Glubb Pasja zou kunnen worden, is zó al meteen de bodem ingeslagen. Zoals men weet. is sir John Glubb, die bij zonder belang stelde in de Arabische wereld en dan ook Arabisch had Ie ren spreken, na van 1930 af als bevel hebber van de Britse woestijntroepen in Jordanië te hebben gediend, in 1939 commandant geworden van het Arabische Legioen. Pas in 1956 moest hij aftreden, en werd zijn plaats in genomen door Jordaniërs. In hoever re niet alleen de grote invloed die Groot-Britlannïë in het Arabische koninkrijk had behouden, maar ook zijn persoonlijke ontreden zijn dienst verband in een Arabisch land deed voortduren terwijl het nationalisme in het Midden-Oosten om zich heen greco, is moeilijk te zeggen. Maar het is voor generaal Janssens tra gisch. te bemerken dat het met Bel- gië's invloed op de Kongolese troepen nu al direct is gedaan. En hij mag gezien de massaliteit van dé actie blij zijn dat zich niet in vergrotende trap de ontwikkeling bij de muiterij van vlak na de Twee de Wereldoorlog herhaalde, toen en kele blanke officieren en onderoffi cieren werden vermoord. Voor zover bekend, zijn gisteren geen doden ge vallen. De strafmaatregelen van 1945 toen de opstand die overigens geen politieke achtergrond had bloedig werd onderdrukt, „terwijl de rad draaiers genadeloos werden opge knoopt.". zouden overigens nu on denkbaar zijn. De gloednieuwe Kongolse premier Patrice Loemoemba heeft aangekon digd, dat maatregelen zullen worden genomen tegen de Belgische officie ren en onderofficieren, ..die de op stand hebben uitgelokt". Hij beloofde daarenboven „Afrïkanisatie" van het leger en het bestuur. ij hun politiek ten opzichte van ontwikkelingen als zich nu in Belgisch Kongo voordoen, moe ten de westelijke landen zich voortdu rend ervan bewust zijn. dat de leiders van de communistische landen op de loer liggen om van zulke nieuwe na ties bruggehoofden te maken. Guinee is een belangrijk teken aan de kust. Het westen, waartoe de vroegere „be voogdende" natie behoort, waartegen rancune en vooroordeel zich richten, zal dus behalve om andere ook om deze reden moeten tiaehten, door sympathieke belangstelling een ver vreemding te voorkomen. C. L. Sulz berger betoogde dezer dagen in The New York Times, dat de westelijke landen een coördinatie van hun poli tiek ten opzichte van Afrika moeten nastreven. In dit verhand is ook een tip die generaal sir John Bagot Glubb enkele jaren geleden gaf van groot belang: dat het voor het westen van essentieel belang is dat het de psycho- van de oosterse volken bestu deert. Die tip geldt zeker ook met be trekking tot de bewoners van Afrika. B' Ontsnapping uit Groningse strafgevangenis Dinsdagmiddag omstreeks drie uur zijn uit dc strafgevangenis 1c Gronin gen twee gedetineerden ontsnapt, liet zijn de 27-jarige K. B. uit Enschede, die wegens diefstal is veroordeeld tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf, en de 27-jarige P. 11. uit Tzummu- rum, die was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens in braak. Beiden werden eveneens ter beschik king van de regering gesteld. Voor B. zou zondag zijn straf zijn geëin. digd. De ontsnapten werden tijdens het werk vermist, waarna alarm werd geslagen. Het is nog niet bekend, op welke manier de gevangenen ont snapt zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13