Antwoord van Nederlandse sportfederatie op regeringsnota KLANKBORD REGERING URGENTIEPROGRAMMA VOORGELEGD SM1RN0W WENSTE RUSSISCHE PENETRATIE BIJ DE B.V.D. PRIORITEIT MAG NIET WORDEN BEPAALD DOOR BESCHIKBARE GELDEN WOENSDAG 6 JULI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEZWAREN: GEEN PERSPECTIEF EN TE ROOSKLEURIG De Nederlandse Sportfederatie heeft in een brief (in de vorm van een bro chure) aan de leden van de ministerraad en van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal geantwoord op de in februari 1960 uitgebrachte regeringsnota betreffende de lichamelijke vorming en sport. De N.S.F. heeft tegen de nota ver schillende bezwaren. Er wordt, zo selt de N.S.F.van een aantal ge gevens een verkeerde interpretatie gegeven. Zo wordt zowel van de over dekte als van de onoverdekte sport accommodatie een rooskleurige voor stelling gegeven terwijl dat in fei te niet het geval is. In tegenstelling tot de bewindslieden is de N.S.F. van oordeel dat voort zetting van het huidig beleid binnen 25 jaar zal voeren tot tekorten die fraktisch niet meer zijn in te halen, n de nota komt te weinig perspectief tot uiting. Als taken van de centrale overheid in de naaste toekomst, mede gezien in het licht der sportbeoefening, ziet de N.SJF.: 1. Inhalen van achterstanden, voor al op het gebied van de accom modatie. in het bijzonder in de pro bleemgebieden. 2. Bevordering van sportbeoefening en recreatie als vormen van ver antwoorde vrijetijdsbesteding. 3. Het dienstbaar maken van de aan leg van sportaccommodaties aan de werkloosheidsbestrijding. 4. Het scheppen van gevarieerde mo gelijkheden voor de sportbeoefening en de recreatie in het kader van de regionale industrialisatie en het ..leefbaar" maken van de zich snel ontwikkelende industriegebieden. 5. Het verschaffen van algemene faciliteiten voor de sportbeoefe ning op drie grote behoeftege- bieden: accommodatie, kadervor ming en jeugdleiding en financie ring. Het. bovenstaande in aanmerking ne mende, ziet de N.S.F. de noodzaak van een urgentieprogramma, waarin de volgende verlangens tot uitdruk king worden gebracht: Een nader onderzoek over de vraag, of het tekort aan gymnas tiekzalen inderdaad beperkt blijft tot twee duizend en of bij voort-, zetting van. het huidige beleid In derdaad kan worden gerekend op het inhalen van het tekort binnen vijftien a twintig jaar. Russische opdracht voor Werkspoor Naar de directie van Werkspoor mee deelt werd op I juli te Moskou het contract getekend tussen de Sowjet- russische staatsorganisatie Tecli- mashimport en Werkspoor N.V. te Amsterdam voor levering van instal laties voor 3 complete ureumfabrïe- ken. Met deze opdracht zijn tiental len miljoenen guldens gemoeid. Het ontwerp van deze fabrieken zal worden gebaseerd op het procédé van Stamicarbon N.V., een dochter onderneming van de staatsmijnen in Limburg, die belast is met de ver koop van de chemische procédé's van de staatsmijnen. De produkten van de te bouwen fa brieken, ureum van verschillende soorten, dienen voor de landbouw en de veelteelt. De capaciteit van elk van deze fabrieken zal groter zijn dan iedere thans in bedrijf of in aanbouw zijnde moderne ureunifabrick ter wereld, aldus de directie. Samenwerking tussen overheden en particulier initiatief, opdat kan worden voorzien in de behoefte aan sporthallen en in de bouw van ten minste een kunstijsbaan met in ternationale wedstrijdafmetingen Een redelijke jaarlijkse verstrek king van bouwvolume voor de bouw van gymnastiekzalen, zwem inrichtingen en andere sportac commodaties. Samenwerking tussen rijk. pro vincies, gemeenten en de sportbe- weging, ten einde na te gaan, op welke wijze plaatselijk en regio naal aan de hand van sociografi sche-, planologische- en sporttech- nische onderzoekingen betrouwba re behoefteprognoses tot stand kunnen komen, als basis voor een doelbewust beleid met betrekking tot de voorziening in de ruimtelij ke mogelijkheden en accommoda ties. Aangezien in de regeringsnota met betrekking tot de financiële steun aan de sportorganisaties herhaaldelijk wordt verwezen naai de opbrengsten uit sportprijsvra- gen. invoering van een zodanige nationale sporttotalisator. dat de verwijzing naar de opbrengsten daaruit geen farce wordt. Afgezien van het urgentieprogram ma vraagt de N.S.F. de aandacht van de regering voor de bestudering van een aantal problemen op langere ter mijn, welk onderzoek zou kunnen plaats hebben in een staatscommis sie, waarin de sporlbeweging zou zijn vertegenwoordigd. In dit verband worden o.a. de volgen de taken genoemd: Overleg over de mogelijkheid van de bouw van centrale gymnastiekzalen, los staande van scholen, in beheer bij gemeente of (combinaties) van schoolbesturen. Tevens zou onderzocht kunnen wor den of het de taak van het rijk of van de gemeente is sportaccommoda ties te bouwen. Als liet de taak van de gemeente is komt de vraag aan de orde op welke wijze kunnen de gemeentebesturen in staat worden gesteld de nodige investeringen en i de daaruit voortvloeiende vaste ka- pitaallasten dragen? j Relletjes in Leopoldstad. Er, vecht tussen aanhangers van i schillende partijen in de wijl; Ngiri. Bonn ontving lijst van oorlogsmisdadigers De Israëlische regering heeft het Westduïtse centrale bureau voor de vervolging van oorlogsmisdaden een lijst met de namen van 350 personen j doen toekomen, die zich aan oorlogs misdaden zouden hebben schuldig ge maakt en zich thans, in vrijheid, in j de bondsrepubliek zouden bevinden. i Dit heeft een regeringswoordvoerder j I in Bonn medegedeeld. Het bureau, zal een voorlopig onder- l zoek instellen en het bijgevoegde be- j wijsmateriaal eventueel aan de be- j voegde instanties overdragen voor het openen van een vervolging. Het centrale bureau voor de Vervol- ging van oorlosmisdaden werd vorig I jaar opgericht en heeft sindsdien l ruim 1000 zaken aanhangig gemaakt. Mr. W. F. Schokking overleden In het Wilhelminagasthuis te Am. sterdam is na een ernstige ziekte in de nacht van maandag op dinsdag overleden mr. \Y. F. Sehokking, lid van de Raad van State, oud minister van oorlog en marine. De lieer Schok kïng was 59 jaar. Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam in de rechten en oefende daarna in dc hoofdstad de advocatuur uit. Bij zijn verscheidene nevenfuncties was het secretariaat van het medisch tucht* college. Tn 1939 nam hij voor de Clir. I-list. Jnie zitting in de gemeenteraad van Per week Slot van pag. 1 hier en daar en het is altijd goed zul ke zinledige „status"-beg*rippen weg te nemen als zij niet meer overeen stemmen met de werkelijkheid. Tegen deze voordelen van maand loon hoven weekloon is echter wel een bezwaar aan te voeren. Zullen vele huisvrouwen het niet aan genamer vinden het huishouden te doen in termijnen van zeven dagen, die gemakkelijker te overzien zijn dan termijnen van een maand? En zullen er niet vcrscheidenen zijn, die moeilijkheden hebben met de overgang van week- op maandloon? Dat zit er allemaal wel in. maar stellig na rijp beraad! heeft onze minister van binnenlandse zaken toch zijn volle vertrouwen in het aanpas singsvermogen van de huisvrouwen uitgesproken voor wat betreft de overschakeling op maandloon. Zo moeten wij tenminste de circulaire lezen, waarin deze minister aan alle departementen, rijksdiensten en ge meentebesturen heeft aanbevolen alle weeklonen op maandloon over te zet ten. De mjpister heeft er zelfs een „overbruggingsuitkering" van een week loon plus kindertoeslag voor over. Het is ccn maatregel, die stellig in het particuliere bedrijfsleven navol ging zal vinden. Geleidelijk zal het aantal wcckloners af- en het aantal maandloners toe nemen, totdat over tien of vijftien jaar ieder in Nederland op maandloon werkt. Misschien keert dan de stoere smid van liet oude tienguldensbiljet terug op het bankbiljet van 100 gulden, waarmee een merkwaardige wel- vaarts-cyclus haar symbolische af sluiting "zou hebben gevonden! GELUKKIG. Mevrouw Peggy Gard ner heeft haar dashond Liebchen voor zijn verjaardag een eigen lan- taarnpaaltje gegeven. ..Hij is nu de gelukkigste hond van dc wereld", zei mevrouw Garducr. (Slot van pag1 Bondsrepubliek inlichtingenactivi teit te hebben bedreven voor het Oostduitse „Minïsterium fiir Staatssicherheit" de inlichtingen dienst dus. Heinz R. stond onder druk, vertelde hij. Hij was gesnapt bij een ontvluch tingspoging. Zijn moeder woonde nog in Oost-Berlijn. Hem werd beloofd, dat hij in West-Duitsland zou kunnen studeren. Als „tegenprestatie" diende hij door te dringen in de zaken van Westduïtse regeringsbureaus. Hij kreeg een grondige opleiding en zijn werkwijze zou moeten zijn het leg gen van contacten met vrouwelijk personeel op de regeringsbureaus. Vervolgens het compromitteren en daarna chanteren van deze dames met het doel, bepaalde gegevens in handen te krijgen. Mejuffrouw X In de zomer van liet vorige jaar was bij naar zijn zeggen naar Nederland gedirigeerd waar hij onder de orders kwam Ie staan van een zekere Serge Pel row, die liem opdracht ga f in contact te komen met een ongeveer 34-jarig meisje in Den Haag een cm- plyée van de B.V.D., die met de naam mejuffrouw X moet worden aange duid. („Ergens ligt de grens van wat wij U kunnen vertellen", aldus minis ter Toxopeus). Het contact met dit meisje, dat meende met een gewone buiten landse student te doen te hebben verliep bevredigend. Karl Heinz R. voldeed echter niet aan Pe- trows wens, het meisje uit te no digen haar eerste vakantie met hem R. in Berlijn door te brengen. Het meisje zou daar naar hij wist onherroepelijk in handen zijn geraakt van de Oost duitse of Russische geheime dien sten. Wel gaf hij Petrow de in druk, dat hij haar voorzichtig in palmde. In april jl., toen mej. X officieel verloofd was en hij haar niet meer ontmoette, vertelde R. aan Petrow dat hij erin was ge slaagd, voor .de komende zomer een gezamenlijke reis naar Ber lijn te arrangeren. Aan de rand van Berlijn zou hun een villa ter beschikking staan. De mededelin gen van R., die wegens hoogver raad was gcaresleerd, werden door dc Duitse justitie aan de Neder landse B.V.D. doorgegeven. R. had ook nog opdracht gekregen, via een bepaalde, door hem uit te zoeken secretaresse, door te drin gen in de gegevens van een in Den Haag gevestigd kantoor van een met Nederland bevriende'mo gendheid. R. heeft dit contact naar hij zegt nooit totstandge- braclit. „I lost my life Na ontvangst van de mcdelingen uit Duitsland rees al gauw liet zeer ster ke vermoeden, dat Petrow en Smir- no\v, de Russische student in Den Haag, dezelfde waren. Uit een serie foto's herkende R. onmiddellijk Smïr. now als zijn opdrachtgever Petrow. Tijdens het verhoor dat volgde rea geerde Smirnow nerveus, toen hein een foto van Heinz R. werd getoond. Hij bleef echter zwijgen. In samen werking met de Westduïtse politie geschiedde in Vaals een confrontatie. -Hierbij werd de gebruikelijke metho de van het herkennen uit een rij men sen aan beide zijden van de grens toegepast. Smirnow schrok duidelijk, toen hij R. tussen een aantal mannen zag, bleef hem aanstaren, maar wei gerde elk antwoord. R. daarentegen wees onmiddellijk aan Nederlandse zijde Smirnow voor hem Petrow Smirnow wordt via Schiphol uitgeleid Van de zijde van liet minis- tcrie van buitenlandse zaken is gisteren desgevraagd mee- gedeeld, dat de Rus Smirnow, die enige weken geleden is aangehouden op verdenking s van spionage, vermoedelijk donderdag zal worden uitge- leid vanaf Schiphol. Hij zal met een toestel van Aèroflot naar Rusland vliegen. Tevens is meegedeeld, dat er geen en- kei bezwaar tegen bestaat als mevrouw Smirnow met liet- zelfde toestel vertrekt. n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil als zijn werkgever aan. Toen Smirnow met R. geconfronteerd werd zei hij duidelijk „I lost my life" „Ik verloor mijn leven". Óf hij dit. in angst letterlijk heeft bedoeld, dan wel of hij ermee wilde zeggen, dat het gedaan was met zijn carrière bij de Russische geheime dienst, is niet. duidelijk. Er waren meer aanwijzingen. In Smirnows zakboekje werd een (door gestreepte) „kwitantie" van R. ge vonden. De data van door Smirnow geregistreerde „extra uitgaven" ko men nagenoeg" overeen met de .data, waarop R. van Smirnow geld ont ving. Het waren bedragen van 600, 1500 en 700 gulden. Nog vraagtekens Minister Toxopeus zei dat het nood zakelijke -snelle-optreden van de justi tie Smirnow moet al gauw op de hoogte zijn geweest; met R.'s aj;i,^sta tie en werd aangehouden toen hij op 20 juni zijp vrouw en kind en zijn bagage overbracht naar die Russische ambassade als keerzijde had dat er rond Smirnow een aantal vraagte kens is blijven beslaan. Dc minister achtte echter de conclu sie gewettigd, dat de Russiche inlich tingendienst mogelijkheden zag om hier te lande te penetreren in een overheidsapparaat, namelijk de B.V. D., dat over vele geheime stukken beschikt. Niets gebeurd Ofschoon de officier van justitie cr Aan overtuigd is geweest, dat Smir now zich met pogingen tot spionage heeft beziggehouden, waren niet alle elementen aanwezig voor een vervol ging. In feite is er, voor zover men heeft leunnen nagaan, niets gebeurd. Mejuffrouw X is wel benaderd door Karl Heinz R., maar het is nooit verder gekomen dan een-vriendschap pelijk, contact. Uit niets is gebleken, dat mejuffrouw X, die op de afdeling documentatie van de B.V.D. werkte, staatsgeheimen heeft uitgeleverd. Zij is gehandhaafd in dienst van dé B.V.D.. maar. naar mr. Toxopeus me dedeelde, onder het motto „Als je nu toch een B.V.D. hebt moet je extra voorzichtig zijn" wel naar een andere afdeling overgeplaatst. de hoofdstad. Tijdens de mobilisatie trad mr. Schokking. die ook reserve kapitein der artillerie was, op als auditeur bij de krijgsraad te velde. In 194-2 werd hij door de Duitsers als gijzelaar naar Sint-Michielsgestel ge bracht, waar hij acht maanden ver bleef. Kort 11a, de bevrijding koos de Am sterdamse gemeenteraad mr. Schok king tot wethouder van openbare j- zondheid en het ziekenhuiswezen. Mr. Sehokking, die lid was van de programmaraad van de Wereldom roep had ook-zitting in het bestuur van een diaconessen inrichting en een tehuis- voor ouden van dagen. Toen - het ministerie Drees-Van Sohaik geformeerd werd, nam mr. Sehokking hierin zitting als minister van oorlog, waarna hij ook „marine" ging beheren. In 1950 vroeg mr. Schokking ontslag als minister van oorlog eii marine. In 1951 werd hij lid van de Raad van State. Mr. Schokking was ook voorzitter van de Ned. Orkeststichting tot be heer van het Concertgebouw-orkest en ondervoorzitter van het Nationaal Rampenfonds. In de gisteren gehouden wekelijkse vergadering van de Raad van State heeft de vice-president, minister van staat prof. dr. Beel, de overledene herdacht. Prof. dr. J. Ridderbos overleden Maandagavond, is te Kampen, in de ouderdom van 80 jaar overleden prof. dr. J. Ridderbos, 'oud-hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kam pen. waar hij de canoniek van het Oude Testament doceerde. Van zijn hand verschenen enige boeken en ver scheidene publikaties in kerkelijke bladen. In 1950 ging hij met emeri taat. Prof. Riderbos was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. (Slot van pag. 1 moet worden gevonden voor de af sluiting van de Lauwerszee. Die af sluiting zou dus door het zuidwesten van Nedei'land betaald moeten wor den Teleurstelling De lieer Lïchtenauer stelde liet aldus: „Door dit alles is onze te leurstelling des te groter, omdat het hier om een bewindsman gaat van wie wij zulke grote verwach tingen hadden. Gaat het hier om een omgekeerde volgorde als des tijds bij Paulus? Wordt deze Pau- lus thans een Saulus?" De liberale heer De Vos van Steen- wijk vond de gang van zaken rond de bijdragenwetten al evenmin te prijzen en in soortgelijke geest sprak ook ïr. A. L. H. Roebroek van de K.V.P. Deze laatste achtte het te betreuren, dat er over een finan ciële regeling voor de waterschap pen nu nog niets concreets bekend is. De lasten zijn hoog. vooral in Zeeland, zelfs in sommige gevallen tè hoog. zo meende hij. „Het moet duidelijk zijn, dat tè hoge water schapslasten tot calamiteiten kunnen leiden". In dezelfde geest sprak de heer J. Tjalma (a.-r.). „Nu er geen alge mene bijdragenwet komt, zal de rijksbijdrage aan de waterschappen rigoureus verhoogd moeten worden", aldus dit Kamerlid. „Van de formule 6040 kan geen sprake meer zijn". En sprekende over de situatie op Zuid- en Noord-Beveland gaf de heer Tjalma als zijn mening te ken nen, dat de aanpassingswerken hier voor rijksrekening dienen te komen, de afwateringsmogelijkheden in deze waterschappen wcrvallen immers ten gevolge van de uitvoering van een rijkswerk. Nadat dit Kamerlid nog had geci teerd uit dc toespraak van de Zeeuw se gedeputeerde Philipse, onlangs tot de Eerste Kamerleden die op excur sie waren in Zeeland, verklaarde hij: „Nu dc minister een ander stand punt inneemt jegens dc algemene bijdragenwet dan zijn voorgangers, moeten de StatOrt-Generaal en de Gedeputeerden van de betrokken provincies een inzicht krijgen ïu de overwegingen die tot: dit veran derde standpunt aanleiding hebben gegeven. „Excellentie, er dient een duidelijke motivering te komen van deze grondveranderiugen", zei de lieer Tjalma. Prioriteiten Behalve deze wetgevingsperikelen kwamen nog vele andere, voor Zee land belangrijke zaken aan de orde. In dit verband willen wij nog met name noemen de „roep om prioritei ten". Zoals bekend, heeft de regering een prioriteitenschema in uitzicht gesteld, hetgeen vele Kamerleden tot I vragen of beschouwingen aanleiding gaf. Jhr. Schorer stelde, dat dc zeehavens in dit verhand hoog genoteerd moe ten zijn, want het gaat hier om de toekomst van Nederland in West- Europa. Uitvoering van het Sloe- plan niet alleen de eerste, maar ook de tweede fase heeft een na tionaal belang, omdat aldus Neder lands primaire economische basis wordt verbreed. De lieer Schorer herinnerde er aan, dat de minister als voorwaarde voor de ontwikkeling van het Sloe had, gesteld, dat het bedrijfsleven belangstelling zou heb ben. Maar de minister had er toen aan toegevoegd, dat deze eis niet stringent kon worden gesteld voor probleemgebieden. „Weluu, heel Zee land is tot probleemgebied verklaard, zodat voor een strikte hantering van deze „belangstellingseïs" geen. reden is", aldus dit Kamerlid, dat overi gens verklaarde dat het bedrijfsle ven wel degelijk belangstelling voor het Sloeplan liad. I)e lieer Schorer wilde voorts we ten hoe het stond niet liet over leg tussen Zeelands provinciaal bestuur en Rijkswaterstaat inza ke de beheersvorm van liet Sloe. Op 17 februari van dit jaar liad liet provinciaal bestuur daarover een brief geschreven aan de di recteur-generaal van de Rijkswa terstaat, maar tot dusver was een antwoord uitgebleven. T olheffing Diverse andere sprekers pleitten gis teren eveneens voor het Sloeplan, en sommigen vroegen om een haven nota teneinde de discussie over ha venprioriteiten in het parlement een basis te geven. Opvallefid was het betoog van de heer Lichtenauer over de prioriteiten. Hij legde namelijk verband tussen dit onderwerp en de vervroegde aanleg van de Haring vlietbrug, een aanleg die gepaard gaat met tolheffing. „Wij zullen af moeten van een prioriteitenschema, dat uitslui tend wordt bepaald door de be schikbare geldmiddelen", ver klaarde hij. „De Haringvlietbrug is daarvan een goed voorbeeld. Wanneer het nodig is, 2al ook bij andere pro jecten tot tolheffing overgegaan moeten worden. Tolheffingen zijn namelijk wel degelijk verant woord,-wanneer zij vallen binnen de grenzen van een rendement zoals bij deze brug. Met deze tol heffing over .het Haringvliet is eUthang-dén schaap over 'de brug en het is te hopen dat er meer komen", zei hij. Óok de heer De Vos van Steenwijk was van mening, dat tolheffing vaker zal •moeten worden toegepast. Overigens pleitten vrijwel alle spre kers gisteren voor de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone en liet Sloeplan, zelfs de Rotterdamse heer Lichtenauer. Trouwens ook het Kreekrakplan had de instemming van de Kamerleden, waarbij de heer Lichtenauer aante kende, dat de havenfunctie van dit plan aangepast moet zijn aan 'e be- j langen van de streek en niet als een dependance van Antwerpen mag worden gezien. Aangestipt werden voorts nog de I havenrechten en het kanaal van Temeuzen. de schaderegelingen -in de Kanaalzone, de inpoldering van het Land van Saeftinge, de Schelde- Rijnverbinding alsmede de oester- proc-f. Oesterproef j Het Wereldgebeuren Water in de wijn Saai maar beleefd hebben Engel sen en Cyprioten dc afgelopen vijf maanden het touwtrekken I beoefend tegen de achtergrond van de vorig jaar februari gesloten ver dragen "van Londen. Toentertijd kwa- men Groot-Bi ittannië, Griekenland i en Turkije en de leiders van de Griekse e'n Turkse Cyprioten niet 1 elkaar overeen, dat aan Cyprus 011- afhankelijkheid zou worden toege kend, waarbij de Engelsen mochten I behouden waaraan zij het meest wa- I ren gehecht: de militaire bases op I dit eiland, dat zij tot dusver als een 1 kroonkolonie bezaten. Enkele be- j langrijke kwesties, zoals de omvang en de status van die bases, werden I in de verdragen van Londen open- gelaten: men mocht verwachten, dat ze vóór de 19e februari van 3960 aangewezen voor de uitroeping van de republiek in Cyprische kannen en kruiken zouden zijn. Het liep anders uit: de Cyprische onafhatike- lijkheidsfeesten moesten eerst voor eèn maand worden uitgesteld en la ter, zelfs op de lange baan worden geschoven. Maar zoals gisteren kon worden gemeld, beeft de Britse mi nister van koloniën. Iain MacLeod, maandag in het Lagerhuis kunnen aankondigen dat nu een akkoord is bereikt. Beide partijen hebben, zoals bij een politiek compromis gebrui kelijk, water in de wijn gedaan, maar het heeft er de schijn van dat het glas van de Cyprioten nog het beste smaakt. Zoals in april al door politieke waarnemers werd verwacht, zijn de Britten de Cyprische aarts bisschop Myriarthes Makarios Hl (burgerlijke naam: Michael Christe- doulos Mouskos) net iets verder dan halverwege tegemoet gekomen. Eisten zij eerst voor hun bases een oppervlakte van 180 vierkante mijl, later stelden zij het om militaire re denen „volstrekte minimum" op .120 vierkante mijl. Makarios, inmiddels gekozen tot toekomstig president van Cyprus, bleef beleefd maar beslist staan op zijn uitgangspunt, dat de Engelsen met 80 vierkante mijl te vreden moesten zijn. De Turkse tot vice-president gekozen dr. Fazil Kiicük stelde begin april voor, elk aar wederzijds twintig mijl tegemoet te komen. Dat zou een akkoord op honderd vierkante mijl hebben bete kend. Reeds toen giste men, dat het akkoord uiteindelijk voor de Engel sen iets minder dan honderd vierkan te mijl zou overlaten, omdat Maka rios, die al liet mikpunt van kritiek der Grieks-Cyprische ultra's was geworden, zeker iets méér dan liet door Kiicük voorgestelde compromis moest trachten te bereiken. Blijkens MacLeods mededelingen heeft men elkaar tenslotte gevonden op 99 vier kante kilometer De bijstand van Grool-BriUannië voor de nieuwe republiek is voor een vijfjarige periode vastge steld op twaalf miljoen pond, waar aan, nog 2.340.000 pond voor bepaal de „extra's" werd toegevoegd. Niet alleen wat de vierkante mijlen maav o'óli wat dé ponden betreft heeft Makarios dus het onderste uit de kan gehaald: hij wenste zestien miljoen .pond; de Engelsen wilden tot het begin van de vorige week niet verder gaan dan tien miljoen. Bij dit alles mag men niet verge ten, dat Makarios zelf de weg naar een akkoord vrij maakte door jn balingschap te Athene af te_stappon van liet door hem sedert 3950 bereden stokpaardje „Enosis" -- aansluiting van Cyprus bij Grie kenland. Voor dat stokpaardje, dat niet maar een persoonlijke hobby was, doch door de grote meerder heid der Griekse Cyprioten werd toegejuicht en voor welks erkenning de ondergrondse beweging Eoka ja renlang ondergronds vocht onder leiding van generaal Grivas, had Makarios zelf van het voorjaar 1956 af op de Seychellen verbannen geze ten: in 1957 mocht hij die eilanden groep in de Indische Oceaan welis waar verlaten, maar nog niet naar Cyprus terugkeren. Het was zeker geen zwakte, maar gerijpt inzicht in de politieke mogelijkheden, waardoor hij werd geleid toen hij in 1958 zei. met zelfstandigheid tevreden te wil len zijn. De in de afgelopen vijf maanden door de Cyprioten getoonde vastbesloten heid om door te praten ondanks de druk van ex-Eokamensen, die tot methodes als chantage en terrorisme wilden terugkeren, kan eveneens als een vrucht van een politiek rijpings proces worden beschouwd. Ook bij de meningsverschillen die nog over de toekomstige bestuurs- regelingen bestonden tussen Griekse en Turkse Cyprioten, heeft de bereid heid tot compromis gezegevierd over onbuigzaamheid. Nu dit alles rustig geregeld is, zal Cyprus uitbundiger dan in februari liet geval zou zijn geweest, met Ma- rarios en Kücük in het middelpunt feest kunnen vieren als volgende maand dan toch de onafhankelijkheid kan worden afgekondigd. De lieer Schorer betoogde over deze proef, dat de moeilijkheden bij de oesterkwekers over de vraag 'of de proefneming doorgang moet vinden, voornamelijk een gevolg zijn van het uitblijven van definitieve mede delingen inzake een schaderegeling. Hier dient nu eindelijk eens duide lijkheid te komen. En de heer De Vos van Steen wijk zei: „De oestercultuur mag niet verdwijnen en daarom moet de proef doorgaan". De heer Lïchtenauer: „Met de oester deze proef moét er komen". De heer Listenauer: „Met de oester- proef moét voortgang worden ge maakt". Uit deze opmerkingen bleek duide lijk, dat de Eerste Kamer er niet aan denkt de oesterproef af te schrijven. Vandaag zal de bewinds man de yele sprekers beantwoorden. MAKANlüi MYRIARTHES MAKARIOS hardnekkig praten—-^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5