Reizende expositie Zeeuws bedrijfsleven Scheldebekerwedstrijd zaterdag een feit ROXASECT Zeeuwse Almanak N.V. BRÜGVERBINDING GOEREE WIL KAPITAAL UITBREIDEN Wijfie SLUIS BELEEFT MILITAIRE DAGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 JULI 1960 ZEEUWS-VLAAMSE KAMER VAN KOOPHANDEL BIJEEN Start in voorjaar '61 l)e voorzitter van de Zeeuws Vlaamse Kamer van Koophan del en Fabrieken, ir. C. A. L. Horstmaim, deelde dinsdagmid dag tijdens de algemene verga dering der Kamer te T^erneuzen mede, dat er plannen bestaan om te komen tot een reizende tentoonstelling, die een over zicht zal geven van het bedrijfs leven in Zeeland. Men beoogt met deze tentoonstelling meer bekendheid te geven aan de mo gelijkheden die de streek biedt, in het bijzonder aan de leerlin gen van middelbare scholen. Er is reeds een voorlopige werkgroep samengesteld, bestaande uit de lieren J. W. Hupkes, directeur N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde", ir. M. A. Geuze, voorzitter Z.L.M., ir. C. A. L. Horstmann, voorzitter Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koop handel en drs. M. C. Verburg. direc teur van het E.T.I. Verder ligt het in de bedoeling te zijner tijd een Zeeuw se commissie te benoemen. De start van de expositie welke ook reeds werd aangekondigd in het jaarverslag van het E.T.I. is gepland op het voorjaar 1961. Met de tentoonstelling reist een leerkracht mee, die met het bedrijfsleven op de de hoogte is en die alle mogelijke in lichtingen zal verschaffen. De gehele stand die 6 a 7 jaar zal rondreizen zal ongeveer f 15.000,kosten. Men hoopt deze kosten in de plaatsen waar de tentoonstelling is te bezich tigen, terug te krijgen door staangel den c.q. bijdragen van de betrokken gemeenten. Verder deelde de heer Horstmann me de, dat de „Ontwikkelingscommissie Zeeuwsch-Vlaanderen" van het be drag ad 5000dat de Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koophandel haar bij de oprichting als beginkapi taal heeft geschonken, f 1.000,gaat besteden aan een extra uitgave van het blad „Tussen de rails". Deze ex tra uitgave in een oplaag van 10.000 exemplaren, die zoals bekend ter lezing in de treinen wordt neerge legd, zal geheel aan Zeeland worden gewijd. Ir. F. Q. den Hollander, Industrie adviseur voor de provincie Zee land, heeft zich bereid verklaard een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan deren to brengen teneinde zich tiaar op de hoogte te stellen van de verschillende problemen. De heer Horstmann verwacht dat dit bezoek zal plaats vinden in sep tember of October van dit jaar. Geen vrijstelling Van de staatssecretaris van finan ciën was antwoord gekomen op het Kleuter te Hontenisse trok koffiekan om Het tweejarige dochtertje van de fam. v. d. B. te Hontenisse trok spe lenderwijs een kan met gloeiend hete koffie van de tafel. De kleuter kreeg ernstige brandwonden en moest wor den opgenomen in het ziekenhuis te Hulst. (Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Nederstraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 verzoek om vrijstelling -van omzet belasting voor de invoer van hout, bestemd voor de vervaardiging van klompen. Die vrijstelling bleek niet mogelijk, maar volgens de heer Horstmann ligt het in de bedoeling om met de opbrengst van die omzet belasting, de sanering der klompen industrie ter hand te nemen. Voor de heer Seghers was dit aanleiding om de Kamer namens de klompenindus trie dank te zeggen voor de bemidde ling en medewerking. In een brief van de hoofdingenieur directeur van rijkswaterstaat te Mid delburg werd de Kamer in kennis ge steld van de instelling van het bouw bureau „Werken Kanaal van Terneu- zen". Onder deze dienst ressorteren alle werken behorende tot de kanaal verbreding en de rijkshavendienst te Terneuzen. Met de leiding van deze dienst is belast de hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, ir. C. A. de Vlie ger. Adhesie werd betuigd aan een adres van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwar tier aan de minister van verkeer en waterstaat, om het rijtijdenbesluit te wijzigen in dier voege, dat een alge mene vrijstelling wordt verkregen voor bestuurders van personenauto's tot het bij zich hebben van een werk boekje. Opening mosselseizoen week opgeschoven Visgewichf is te laag De opening van het mosselseizoen, aanvankelijk gesteld op maandag 4 juli j.I. is opgeschoven naar 11 juli. Dit besluit houdt tevens in, dat de export pas een aanvang zal nemen op maandag 18 'juli a.s. Een en ander houdt verband met het feit, dat het visgewicht van de mosselen nog te laag is (C- en D-kwaliteit) Eind vorig jaar en begin dit jaar zijn grote hoeveelheden D- en C-kwali- teit mosselen aangevoerd en ge ëxporteerd. Het gevolg is, dat er zowel in de Zeeuwse wateren als in de Waddenzee thans veel min der B-kwaliteit mosselen zijn te vinden dan andere jaren. De D-soort, is een halfwas-mossel, die men normaal nog een half jaar laat groeien alvorens er mee op de markt te komen. Op de Wad denzee is de situatie iets beter dan in de Oosterschelde, zodat men verwacht volgende week voldoende mosselen te kunnen aanvoeren. In Diefstal ijzeren balken te Zierikzee opgehelderd De politie te Zierikzee heeft de dader opgespoord van een zaterdagmorgen vroeg op het terrein van de opkoper K. aan de Varremakt te Zierikzee gepleegde diefstal, waarbij een aan tal ijzeren balken werd ontvreemd. Het is de zonder vaste woon- of ver- blijfplaats zijnde M. M. V. De man zal aan de officier van justitie wor den voorgeleid. STATUTENWIJZIGING NODIG Ook gemeenteraden Schouwen nemen deel Sinds bekend is geworden, dat Goe- ree-Overflakkee iu 1964 door een bru°; over het Haringvliet met het vasteland zal zijn verbonden en Schouwen-Duiveland via Flakkee ook A'auuit het noorden ontsloten zal zijn, vormt dit onderwerp begrijpelij kerwijs op deze eilanden het gesprek van de dag. Behalve het publiek zul len nu ook de gemeenteraden van deze twee eilanden zich te beraden hebben over de aangelegenheid van do brug. Deze week komen A-rij wel alle raden van Goeree-OA'erflakkee en op Schouwen-Duiveland bijeen In ver. band met de voor de N.V. Brugver- binding Haringvliet gerezen noodzaak de statuten op bepaalde puntjes te wijzigen en om het gemeentelijk aan deel in het kapitaal van de N.V". te verhogen. De statutenwijziging vloeit o.a. voort uit het feit, dat in de N.V. opge richt op 7 december 1953 behalve de gemeenten van Goeree-Overflak. kee ook Zuid-Beijerland en Gouds waard deel namen, welke laatstge noemde twee gemeenten echter zijn uitgetreden, waarna de gemeenten van Schouwen-Duiveland er bij zijn gekomen. De vroegere naam „N.V. Brugverbinding Goeree-Overflakkee en Hoeksche Waard" moet om dezelf de reden veranderd worden in N.V. Brugverbinding Haringvliet. Omtrent de uitbreiding van het" maat schappelijk kapitaal wordt toegelicht, dat 'n staatsgarantie ontbreekt en de minister van financiën zich ook niet heeft kunnen verenigen met een ga rantie door de provincies. De geld schieters eisten daarom voor meerde re zekerheid een groter aandelenka pitaal. De N.V. heeft, nadat dit be- Collecfe De collecte te Groede voor het Rode Kruis heeft opgebracht 492. VAN z3.fvin TOT TEGENBEZOEK. Als antwoord op het muzikaal be zoek Aan Brouwershaven aan Brüï- nisse toog „Nu met Hope" uit Brui- nissë onder leiding A'an de heer Van de Weijde zaterdagavond naar Brou wershaven. Het werd een glorieuze JANTJE. Vandaag dank sij.de post tweemaal de amper vierjarige Jantje uit Bres- ken-s. De eerste maal buiten spelend met wat oudere kinderen, doende met het aloude krijgertjeJantje huppelde er zo'n beetje voor spek en bonen tussendoor, want de fijne nu ancen van het edele spel waren hem nog niet helemaal duidelijk. Achter het venster sloegen de ouders Jantjes activiteiten belangstellend gade. Toen hij thuis kwam, vroeg vader: „Waar om tikte je niemand af als je 'm was f" Jantje verontwaardigd: „Als ik wou tikken, liepen se steeds weg!". Tweede maal Jantje, thuis aan tafel. Voor dessert waren er rode bessen. Jantje, die héél bang is voor bloed prikte met zijn vork een paar bessen stuk en roep toen vol afgrijzen: „Ma ma, mijn bord bloeit...." intocht van korps en drumband, ge volgd door een geanimeerd concert op de tent waarvoor grote belang stelling bestond. Een belangstelling die nog groter Averd toen de uit twaalf man bestaande drumband op de Markt een aantrekkelijke show verzorgde. Velen genoten van de ver schillende formaties en opstellingen die de drumband al musicerend de monstreerde. Daarna A'olgde een min stens zo gewaardeerde taptoe van korps en drumband tot besluit. COLLECTE MET MUZIEK. In Brouwershaven is een collec te voor een. reis voor ouden van dagen gehouden, die niet minder dan 400 opleverde. Dit fraaie resultaat was niet in het minst te danken aan de muziekvereni ging „Apollo" die met frisse klan ken de collectanten begeleidde en het publiek tot geven aanspoor de. MET DE „JANTJES". Ook vanuit Sluis valt een muzikaal gebeuren.te vermelden. De plaatse lijke muziekvereniging „Apollo" maakte samen met de drumhand „De Jantjes" een tocht naar Knokke. Daarvoor had „Apollo" een uitnodi ging van de Belgische kustplaats ontvangen. De Sluise muzikanten le verden een door de Belgische bad gasten hoog gewaardeerde bijdrage aan de muzikale optocht die verder uit Belgische korpsen bestond. 20.000 Menige inwoner van Goes trekt gere geld naar de openbare leeszaal en bi bliotheek om er de nodige pagina's bezigheid en ontspanning weg te ha len en mee naar nuis te nemen. Dat bewijzen de cijfers van het afgelopen h^lf jaar. Niet minder dan 20.000 boeken werden er van 1 januari tot 1 juli uitgeleend. Voor juni was het aantal 4138, namelijk 2950 in de volwassen-bibliotheek en 1188 in de 1 jeugdafdeling. kend was geworden, overleg ge pleegd met de provincies. Zuid-Hol land en Zeeland en aan Gedeputeerde Staten dezer provincies verzocht om hun statenleden voor te stellen dat de provincies zullen deelnemen in het maatschappelijk kapitaal t.w. Zuid. Holland met 230.000 gld en Zeeland met 170.000 gld. Indien de Staten hier,toe zullen besluiten en de ge delegeerd commissarissen der N.V. menen te mogen verwachten dat dit zal geschieden zal de deelname der gemeenten beperkt kunnen blij ven tot 600.000 gld, waarmede zij de meerderheid zullen bezitten in de al gemene vergadering der N.V. Zouden de gezamenlijke gemeenten onverhoopt niet kunnen besluiten om met de beide proA'ineiën een aandelenkapitaal te vormen A'an 1 miljoen gld, dan kan niet worden gerekend op, dat de geldschieters de lening zullen verstrekken en dan zal het ontbreken van de over eenkomst voor geldlening de staat er Aran weerhouden om met de N.V. een overeenkomst terzake de bouw A'an de brug over het Haringvliet aan te gaan. Van de gemeenteraden Avordt dus wel een belangrijke beslissing ge- A'raagd. c(& v&faêeé&ze. INSECTEN-VERDELGER laat géén vlekken na radicaal en snol frisse geur IN DE VOORDELIGE, OR/NJE SPUITBUS Arrestaties op schip te Hansweert Schipper en matroos stalen van de lading De Nederlandse schipper G. V. K. en zijn matroos T. B. van het Belgische motorschip „Oostenwind" zijn te Hansweert door de rijkspolitie te wa ter gearresteerd en voor verhoor naar Dordrecht overgebracht. Beide personen werden verdacht van diefstal van ongeveer 6500 kilogram ijzer uit de lading van het vaartuig. Dit ijzer hadden zij te Dordrecht ver kocht aan een opkoper voor 600. Beide verdachten hebben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Vanuit Antwerpen is een nieuwe be manning voor de „Oostenwind" naar Hansweert gekomen om het vaartuig naar Antwerpen te brengen. Zeeuwse confectiefabrieken hebben dikke orderportefeuille Blijkens een tussentijdse bedrijfs- mededeling met betrekking tot de gang van zaken in de Nx Zeeuw- sche Confectiefabrieken te Middel burg deelt de directie mede: „De netto resultaten over de eerste helft van het lopende boekjaar blij ven slechts weinig ten achter bij die van 1959, niettegenstaande verhoog de lonen, werkweekverkorting, de gestegen kosten en personeelstekort. Tot ultimo oktober a.s. zijn ons A'ol- doende orders toevertrouwd, waaron der zeer interessante opdachten met exportbestemming. Alle zeilen zullen moeten worden bijgezet om de dikke orderportefeuille op tijd uit te leve ren. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen de resultaten over 1960 niet achterblijven bij die -'an 1959." Schipper bracht mijn in Veere binnen Schipper J. Siereveld van de „ARN 7" kwam dinsdagmiddag de haven van Veere binnen met een ongewone en niet ongevaar lijke lading: een mijn uit de oor logsdagen. In de Roompot had liij deze mijn (ongeveer 2 meter lang en een halve meter in door snee) opgevist en de schipper wilde dit voorwerp maar liefst zo snel mogelijk weer kwijt. De vissershaven van Veere was daar voor evenwel niet de plaats. Schip per Siereveld werd daarom met zijn vaartuig onmiddellijk weer naar buiten gestuui'd. Voor het zogenaam de Mijnengebouw in het Kanaal door Walcheren heeft de heer Siereveld zijn schip gemeerd in afwachting van de inmiddels gealarmeerde mijnop- ruimingsdienst. Later op de avond is het gevaarlijke projectiel van boord gehaald en op de steiger voor het mijnenmagazijn gedeponeerd. Een deskundige van de mijnenopruimings- dienst uit Den Haag zal voor de de montage naar Veere komen. VIJFENVEERTIG INSCHRIJVINGEN Strijd draagt ook ditmaal internationaal karakter VOOR DE zeventiende maal zal zaterdagmiddag a.s., tussen Breskens en Vlissingen de Scheldebeker-zwemwedstrijd een feit worden. Ook dit jaar draagt dit zwemevenement internationaal karakter. Naast de zeA'ntien geselecteerde teerde zwemmers en zwemsters uit Nederland waarvan vier Zeeuwen zijn er ditmaal drie buitenlandse deelnemers, namelijk de Engelse Jayce Brieknell, lid van The British Long Distance Swimming Associa tion, haar land- en clubgenoot, de 17-jarige Joe Smith en de Belg H. Malfait van de zwemclub „De Ijs beren" uit Antwerpen. De Zeeuwse vertegemvoordiging wordt gevormd door de eerste Zeeuw van vorig jaar, Piet Rotte van „Luc- tor et Emergo" uit Middelburg, Jan Dirkse van dezelfde vereniging en Henk Ezendam en Izak Sinke, bei den lid van „De Zeehond" uit Vlis singen. Onder de overige Nederlandse deelnemers zijn vooral wat be. treft de dames enkele bekende inschrijvingen. Zo zijn onder meer Judith de Nijs, Tineke Lagerberg en Marianne Heemskerk van de zwemvereniging Waarden A'an de partij. De winnaar van vorig jaar, Herman Willemse uit Hilversum, verschijnt ditmaal niet aan de start. Op de sluitingsdatum, 15 juni, had den 45 zwemmers en zwemsters voor de Scheldebekerwedstrijd ingeschre ven. Hiervan vielen er 25 af, omdat het maximum aantal deelnemers in verband met de uitgebreide veilig- EIGENLIJK hadden Avij hier in het zuiden op beter Aveer gere kend Vanonder een martiale snor lanceerde kapitein K. Koopmans, commandant A'an de A- compagnïe van het 11e Infanterie Bataljon Gar de Grenadiers, dinsdag middag op de Avallen vau Sluis deze opmer king. En nauwelijks had hij dit gezegd of in het wes ten scheurden aan de horizon de opgepakte wolkenmassa's Aaneen. Even later blikkerde een schel zonnetje over de rijen tenten. Sheltertjes, Avaarin de mannen A'an zijn compagnie druk be zig Avaren met het schu ren en oppoetsen A'an liun uitrustingstukken. Kapitein Koopmans heeft toen zijn woorden schielijk teruggenomen en daarmee tevens zijn enige kritische opmer king tegenover het Zeeuws-Vlaamse land ongegrond verklaard. Want behoudens deze haast overal geldige klacht over het ietwat naargeestige zomerweer had deze Grenadiers-of ficier niets dan lof over de eers.te ervaringen met het bivak op de wallen van Sluis. En de „lange kerels" van het oudste onder deel van de koninklijke landmacht met zijn vele tradities, waren het hier over met hun comman dant roerend eens. Een zo spontane ontvangst als hen in Sluis de dag tevoren was bereid, had den de soldaten nog niet vaak meegemaakt. Op vele plaatsen langs de Aveg stonden de inwo ners van de Zeeuws- Vlaamse grens te zwaai en en 's avonds waren de Jongens op evenzo- vele plaatsen binnen ge nood. De koffie stond klaar Over gastvrijheid had den de mannen van het bataljon Garde Grena diers de tweede dag van hun oefening in en om Sluis dan ook zeker geen klagen. En om het con tact met de burgerij te verstevigen zullen de militairen vandaag, aan de vooravond van de 13:1e verjaardag van hun onderdeel, ongetwijfeld hun beste beentje voor zetten, De grootse para de wordt een voorproef je voor hetgeen Sluis op .9 september a.s. te wachten staat. Want bij de opening van het Bel fort komen de Garde Grenadiers terug: in ce remonieel tenue! De tweede dag in het Zeeuws-Vlaamse land hebben de militairen ge bruik om hun bivak, na de verplaatsing maan dagavond opgezet, te completeren. De jongens woonden verder een de monstratie bruggen- bouwen bij, gegeven door de pontonniers. En in dit karweitje zullen zij zich in het verdere verloop van de oefening zelf moeten bekwamen. Het programma van de oefening vermeldt name lijk een punt, dat dood eenvoudig decreteert: met eigen hulp droog aan de overkant van een vrij breed water te ko men. Maar na al deze acti viteiten op de eerste dag was er ook ontspanning. In de avonduren speel den de soldaten van de Alpha en de Bravo-com- pagnie een voetbalwed strijd in het kader van de selectie voor een ba- taljonsteam Sluis be leeft militaire dagen! heidsmaatregelen A'astgesteld Is op twintig. Iedere zwemmer wordt ver gezeld van een jol met enkele roei ers en een stuurman, terwijl op an dere begeleidende vaartuigen diverse artsen aanwezig zijn. Het startschot wordt gegeven te Nieuwesluis om circa tien voor twee, ongeveer een half uur vóór het in Vlissingen hoog water is. De deelne mers finishen tussen de springtoren en de Nolle te Vlissingen. Vanaf het begin zal, telkens met tussenpozen van enkele minuten, per radiotelefoon de positie A'an enkele kopzwemmers Avorden doorgegeven. Men wil de finish verslaan A'anaf het badstrand. De prijzen zullen 's middags om streeks vijf uur worden uitgereikt in de Nederlandse Loodsensoeiëteït aan de Boulevard de Ruyter. In de avond uren, om acht uur, begint een gezel lig samenzijn voor deelnemers en me dewerkenden in het „Scheldekwar- tier." Bij ongunstige weersamstandighe- den zal een speciale commissie de jury adrtes geven over het al dan niet doorgaan van de wedstrijd. Mocht de Scheldebekerwedstrijd in verband met de weerstoestand geen doorgang Ainden, dan zal in liet Kanaal door Walcheren een zwemwedstrijd worden gehouden over een afstand van Aijf kilometer. De start ligt dan bij het zwembad te Middelburg, waar men om twee uuijr vertrekt, en de finish is bij de zweminrichting te Vlissingen. Smokkelaars na wilde jacht ontkomen Douaneauto gaf met drie lekke banden strijd op In de nacht van maandag op dinsdag is Oostburg het toneel van een wilde achtervolging van een smokkelauto door een dienstauto van de douane geweest. Ondanks de pogingen van ue douane, Avist de smokkelauto ech ter te ontkomen. De, vermoedelijk met boter geladen, personenauto kwam om ongeveer 1 uur uit de richting Zuidzande en reed in de richting Oostburg. De bestuur der gaf geen gehoor aan het stopte ken van de douane. Integendeel, hij verhoogde zijn snelheid en reed on gehinderd over de messenversperring van de douane heen. Onmiddellijk zette de douane met een dienstauto de achtervolging in. In wilde vaart ging het naar Oostburg, waar in de kom van de gemeente vele verlate kermisgangers getuige van de wil de achtervolging waren. Tijdens de achtervolging werden er vanuit de smokkelwagen zoge naamde kraaiepoten gewoipen, driehoekige spijkers, die de achter volgers tenslotte- noodlottig wer dén. Met niet minder dan drie lekke banden moest de douane de jacht opgeven. De smokkelauto wist ln de richting Aardenburg ongehinderd te ontko men. Van de auto ontbreekt elk spoor. Niet alleen de achtervolgers, maar ook andere automobilisten werden het slachtoffer van de uitgeworpen spijkers. Geruime tijd is de douane, geassiteerd door verontwaardigde Oostburgers, bezig geweest de weg van de gevaarlijke kraaiepoten te zuiveren. Advertentie VANDAAG. Middelburg Electro: Onder de man tel van de nacht, 20.30 uur, 13 jaar; City; Droomreis door Amerika, 20 uur, a.L; Miniatuur Walcheren, Mo lenwater, geopend 9—22 uur; Kunst museum; expositie Helmond Kimpe, 15—18 en 20—22 uur; Abdij: klank en lichtspel, rondgangen om 20.45 en 21.45 uur; Toorenvliedt: „De Open luchtspelers" met „Don Quichot op de bruiloft van Kamancho", 20.30 uur. Vlissingen Luxor: Eén kwam terug, 20 uur, 14 jaar; Alhambra: Sayonara, 20 uur. 14 jaar. Goes Grand: Tlüs happy feeling; 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2