PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA WEIGERT CUBAANSE SUIKER „Student" Smirnow, als mysterieus spionagechef herkend, uitgewezen Kamerleden verwijten minister gebrek aan besluitvaardigheid NASSER WIL 53.000 TON OVERNEMEN HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 156 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Miniin. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max, 3 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro 110. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. In afwachting van presidentieel besluit Amerika heeft de suikerinvoer uit Cuba stopgezet. De maatregel werd genomen door het Amerikaanse ministerie van landbouw en betreft liet nog niet verscheepte gedeelte van het Cubaanse suikercontingent voor 1960, dat op 3.119.655 ton was vastge steld. Er moest nog 740.000 ton Cubaanse suiker naar de Ver enigde Staten worden vervoerd. liet ministerie nam deze beslissing in afwachting van een besluit van pre. sident Eisenhower, dat deze naar venvacht, wordt spoedig- zal nemen op grond van een nieuwe wet, die liem de bevoegdheid gaf het suikercontin gent van Cuba voor levering aan de Verenigde Staten te verminderen. Handelskringen verklaarden, dat Cu ba trachtte nog ongeveer 75.000 ton suiker naar de Verenigde Staten te krijgen vóór de president handelend op zou treden op grond van de nieu we wet. Het Cubaanse kabinet zou een buitengewone bijeenkomst hou den ter overweging van mogelijke stappen naar aanleiding van de nieu we Amerikaanse suikerwet. Volgens het officiële Egyptische pers bureau heeft het ministerie voor voedselvoorziening van de Verenigde Arabische Republiek in samenwer king met de Misr-maatschappij een overeenkomst gesloten vo.or de aan koop van 53.000 ton suiker van Cuba. Van deze hoeveelheid zal 33.000 ton bestaan uit ruwe suiker, die in de V.A.R. zal worden geraffineerd, en uit 20.000 ton geraffineerde suiker. Brits protest De Britse ambassadeur in Havanna, Forddham, heeft inmiddels bij de re- gering.Castro oen krachtig protest ingediend tegen de naasting van de olieraffinaderijen. Groot.Brittannië heeft aan de Cu baanse regering verzocht om do Shell oliemaatschappij in Havana weer onder normale bedrijfsvoe ring te stellen, zo is uit gezagheb bende bron in Londen medege deeld. Er werd voorts verklaard, dat dit verzoek vervat was in een sclierp protest, dat maandag door (iroot-Brittannië bij de Cubaanse regering is ingediend. In liet protest wordt tevens medege deeld. dat Groot.Brittannië zich alle wettelijke rechten voorbehoudt en het recht van de kant der Britse olie- belangen op Cuba om schadevergoe ding- te eisen, aldus wordt uit voor noemde bron gemeld. De Britse regering is nog steeds in contact met de regeringen van Ne derland en de Verenigde ..Staten in verband met de Cubaanse oliekwes tie. Ook dc Amerikaanse regering heeft krachtig geprotesteerd tegen overname van de raffinaderijen van de Esso en de Texaco op Cuba. In de nota die dinsdag op liet ministerie van buitenlandse zaken in Havana is overhandigd wordt Cuba beschuldigd van „meedogenloze economische agressie". Zorgwekkend Inmiddels zijn de jongste ontwikke lingen op Cuba alleen maar zorg wekkend voor het Westen. Conrado Becqucs, leider van de hond van arbeiders in de Cubaanse suiker-industrie, heeft zijn volgelin- Per week Van het Nederlandse tienguldens- biljet kijkt ons in de laatste ja ren het vriendelijke gelaat aan van wijlen dc fijnzinnige denker Hu- go de Groot. Er is een tijd geweest, dat op het biljet van tien gulden een stoere smid stond afgebeeld met ont bloot bovenlijf. Dwars over dat biljet heen reikte hij de hand aan een dame in een lange jurk, een dame, die de welvaart voorstelde. Dat oude biljet werd ontworpen in de tijd toen zo'n biljet van tien gulden zo ongeveer het weekloon was van een kloeke Nederlandse arbeider en het stelde heel reëel zijn aandeel in de toenmalige welvaart voor. Nadien is het geld minder waard geworden, de lonen zijn veran derd, dc welvaart nam toe kortom het bankbiljet van tien gul den was niet langer een symbool van een redelijk weekloon. Men moest met veel grotere loonbe dragen rekenenmen ving ook aan met verwerking van sociale las ten in de lonen, men voerde veelsoor tige kortingen en toeslagen in. waar na uiteindelijk het beeld van de hui dige loonberekening ontstond, een beeld, clat tamelijk ingewikkeld is, zo ingewikkeld, clat velen niet meer vragen wat zij ..bruto" verdienen, maar slechts willen weten wat ze „schoon in de hand" ontvangen. Elke week moesten werkgevers of hun kantoormensen geruime tijd besteden aan het berekenen van de weeklonen. Het lag voor de hand, dat efficiëncymensen zich daaraan zouden stoten. Zij meenden, dat men eenvoudiger en goedkoper uitkwam als men van de wekelijkse berekenin gen af stapte en voor alle sectoren van het maatschappelijke leven over schakelde op maandlonen en vanzelf sprekend hebben de efficiëncymen sen gelijk. I-Iet is voor ieder duidelijk, dat hier een besparing wordt vèrkregen. Bo vendien zit er in het maandloonsys teem een tweede zij het slechts psychologisch voordeel in. Men neemt het uiteraard onjuiste denkbeeld weg, dat iemand, die week loon ontvangt anders geklasseerd zou staan op de maatschappelijke ladder dan iemand, die maandloon ontvangt. Dat onjuiste denkbeeld leeft nog wel (Zie slot pag. 3 kol1) gen gewaarschuwd dat zij zich ge reed dienen te houden voor de moge lijke naasting van alle suikerfabrie ken en plantages die Amerikaans be zit zijn. Havana wordt overstroomd met berichten volgens welke Rusland, communistisch China en andere communistische landen aan een groot program werken om Cuba te voorzien van ruwe olie en van technische hulp om de overgeno men raffinaderijen in bedrijf te houden. In Oost-Berl.ijn heeft de Cubaanse minister voor agrarische hervorming, Antonio Nunez Jimenez verklaard dat OostrDuitsland door zijn regering als een ware vriend van Cuba wordt beschouwd en dat Cuba graag de cul turele en economische banden met Oost-Duitsland zal versterken. In hun woorden, zijn de Cubaanse ambtenaren optimistisch over de olie situatie. Alfonso Gutierrez, president van het Cubaans olie-instituut, heeft verklaard dat Russiche olie de raffi naderijen op gang zal houden en clat misschien ook een overeenkomst met Venezuela zal worden gesloten. Reeds is een aantal buitenlandse technici Verslaggever A. B. van een Amster dams ochtendblad heeft op het bu reau Warmoesstraat zijn perspen ning in ontvangst 7cunnen nemen, weike hem zondag door de politie is afgenomen. Tijdens werkzaamheden is de journalist door twee figuren van de Amsterdamse Walletjes mis handeld. Foto: De heer B. heeft zijn perpen ning weer terug: zijn oog is nog le lijk dik. in dienst genomen om in de raffinade rijen te werken. Politiek asiel Dinsdag heeft de Cubaanse ambassa deur in de Verenigde Staten, Jose Cardona politiek asiel gevraagd op de Argentijnse ambassade in Havana. Cardona was president van de orde van advocaten vóór bij op zijn diplo matieke post werd benoemd. Hij was een der leiders van de burgerlijke verzetsbeweging tegen de voormalige president Fulgencio Batista. Cardona is nooit naar Washington vertrokken. Hij bleef na zijn benoeming in Ha vana. Miro Cardona is de tweede ambasasdeur van Cuba die binnen een week asiel heeft gevraagd op een Ar gentijnse ambassade. Vorige week vroeg de Cubaanse ambassadeur in Londen, Sergio Rojas Santamarina politiek asiel. Cubaanse piloten vragen politiek asiel in Amerika iz: Twee co-piloten van een Brï- i taunia van de Cubaanse lucht- j si vaartmaatschappij hebben de gezagvoerder dinsdag met pis- H tolen gedwongen een landing j te maken op het vliegveld van j Miami, in de Amerikaanse staat Florida en de Ameri- kaanse autoriteiten om politiek i asiel gevraagd. Na een kort j oponthoud vervolgde 't toestel de reis. Geen der negen koppen Htellende bemanning of 41 pas- sagiers heeft enig letsel opge- lopen. Onderscheiding voor prins Bernhard Prins Bernhard zal worden benoemd tot grootkruis in de Balije van dc Orde van Sint John. De versierselen van de onderscheiding zullen de prins op 19 juli in St. Johns Gate in Londen worden overhandigd door cTé hertog van Gloucester. M Lang weekeinde in V.S. - 427 doden in verkeer Minstens 427 personen zijn tussen vrijdagavond G uur en maandag- middernacht bij verkeersongelukken j in de Verenigde Staten gedood. De Amerikanen beleefden weer een lang weekeind doordat hun grote j feestdag, de 4de juli, op een maandag viel. Het aantal personen dat een ge- welddadige dood stierf gedurende dit fatale weekeinde, bedroeg ruim 700. j Er verdronken 155 personen en bij j diverse ongelukken kwamen nog 118 j personen om het leven. Het gemiddel- de sterftecijfer op de verkeerswegen I was bijna 5V!> per uur. Minister Toxopeus deed spionage boekje open „Deloyale" Oostduitse arrestant bracht zaak aan het rollen (Van onze Haagse redactie) Een wegens poging tot vluchten onder druk gezette student uit Oost-Duitsland, liet chanteren van vrouwen na dezen gecom- promiteerd te hebben, een ge heimzinnige opdrachtgever in Den Haag, een argeloos meisje, dat alweer onder druk ge heime stukken zon moeten uit leveren, die zij bij de Binnen landse Veiligheidsdienst onder ogen kreeg, een man, die in „de- loyaliteit" sterk doet denken aan Grahamreene's „Our man in Havana"het zouden de elementen kunnen zijn uit een goedkope spionageroman. Het zijn echter de figuren, die een rol hebben gespeeld in de zaak Smirnow. De zaak die thans „rond" is. Smirnow wordt, zoals minister Beerman dinsdagmid dag in de Tweede Kamer mede deelde, uitgewezen en mr, E. H. Toxopeus, minister van binnen landse zaken, onder wiens de partement de Binnenlandse Vei ligheidsdienst ressorteert, heeft op duidelijke wijze opening van zaken gegeven in een dinsdag- avoncVln Den Haag belegde persconferentie. De. aanhouding en arrestatie van de aan het „Institute of social studies'" in Den Haag. studerende Rus Pjotr Smirnow is het gevolg geweest van een aanhouding in West-Duitsland. In Bonn werd na melijk op 25 mei de 25-jarige stu dent Karl Heinz R. gearresteerd op beschuldiging van hoogver raad. Hij vertelde na zijn arresta tie, reeds enkele jaren in de (Zie slot pag. 3 kol. 2) Prinses Irene uit met Griekse prins Constantijn (Van onze Haagse redactie.) De Griekse kroonprins Constantijn, die op het ogenblik de gast is van het Nederlandse koninklijk paar, is maandagavond tezamen met prinses Irene naar de eerste voorstelling van het Wiener Burgtheater in Den Haag geweest. Prins en prinses werden begeleid door de adju- dant van de prins en door de secretaresse van de prinses, mej. Van Wijnen en door een vriendin van de prinses. De komst van de prinselijke bezoekers, die niet te voren was aangekondigd, trok sterke belangstelling in de goed gevulde koninklijke schouwburg, waar het gezelschap in de balkonloge plaats nam. MET BEHULP VAN „ZEEUWSE" VOORBEELDEN (Van één onzer redacteuren) DE EERSTE KAMER heeft gis teren tie begroting van verkeer en waterstaat besproken, het geen een wat merkwaardige zaak is, als men zich realiseert, dat het om de begroting 1960 gaat, terwijl dit jaar al voor meer dan de helft is verstreken en de regering bovendien al druk bezig is met de opstelling van de begroting voor 1961. Het was het Zeeuwse Kamerlid Schorer, dat op deze vreemde toestand de aandacht vestigde en in dit verband deze begro tingsbehandeling een „proloog" noemde, een inleiding dus tot 1961. Het opvallende bij de be handeling van gisteren was voorts de wel zeer kritische hou ding der Kamerleden en dit waarlijk niet alleen bij de oppo sitie jegens de minister. Deze bewindsman verscheen voor het eerst in de senaat om zijn be groting te verdedigen en het ge bruik wil, dat men hem bij een dergelijke gebeurtenis vriende lijk en bemoedigend toespreekt. Die vriendelijke en bemoedigen de woorden ontbraken welis waar niet, maar zij gingen ver gezeld van vel© reserves. Die re serves betroffen met name het achterblijven van de water- staatswetgeving. Zo sprak liet Rotterdamse C.H.-Kamerlid Liclitenauer over „een gebrek aan besluitvaardigheid, dat slecht in deze tijd past". Dit verwijt over gebrek aan besluit vaardigheid moest de minister voor al horen inzake het uitblijven van de wetgeving rond de Deltawerken. Het Zeeuwse Kamerlid, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) citeerde in dit verband een beschouwing uit ons blad, waarin kritiek werd uitge oefend op het ambtelijk apparaat, dat vèr achterblijft bij het werk van de ingenieurs. Deze afgevaardigde ging vervolgens nader in op wat hij noemde paradoxale situatie rond de waterschappen Noord-Beve land en de JSredé Watering van Zuid- Beveland: Gedeputeerde Staten hebben deze waterschappen een be vel tot uitvoering van aanpassings- werken gegeven, terwijl dit college het volkomen met de weigerende houding van de waterschapsbestu ren eens is,Is het verwonderlijk dat men hier en daar het vermoeden hoort uiten, dat de Rijkswaterstaat er helemaal niet voor geporteerd zou zijn, deze zaken bij de wet te rege len?" Wanneer Aan alle onduidelijkheid dient nu een einde te komen, stelde de heer Schorer nadrukkelijk. En hij vroeg de minister op de man af: „Wanneer dient ge nu de Bijdra- genwet Deltazaken in?" De heer Schorer wees er op dat uit de memorie van antwoord blijkt, dat de algemene bijdragemvet voorlopig van de baan is. In Zeeland is daar over grote ongerustheid ontstaan, evenals over de ministeriële medede lingen inzake de vervanging van de wet van 1870 op de calamiteuze pol ders. Destijds is de concentratie van waterschappen in Zeeland tot stand gekomen op grond van de toezeg ging door minister Algera, dat het met deze zaak in orde zou komen. Wat zal er nu gebeuren? Men moet zich toch wel realiseren, dat de Oosterschelde nog twintig jaar open zal blijven I Datzelfde zei ook de heer Lichte- nauer (c.h.), die overigens verklaar de precieser te willen zijn „De Oosterschelde zal geen 20, maar 18 jaar openblijven. Een periode, die heus nog wel een wettelijke regeling toelaat", zo meende hij. Dit Kamer lid had eveneens kritiek op de me dedeling van de minister, waaruit valt op te maken, dat de algemene bijdragemvet van de baan is. En met instemming citeerde hij een beschou wing uit ons blad, waarin werd ge zegd dat „minister Korthals de twee de kering heeft doorgegraven". Zo is het inderdaad, zei hij, de Deltabijdra- genwet en de Algemene bijdragen- wet waren door minister Algera ge koppeld en het was deze bewindsman die deze algemene wet als een „twee de kering" had aangekondigd. Ook de heer Lïchtenauer kritiseerde de houding van Verkeer en Water staat' inzake de waterschappen rond het Drie-eilandenplan. „Daar door hebben we daarginds de ellen de rond de aanpassingswerken ge kregen", zei hij. „Bij deze of gene komt nu toch wel de vraag op of het terugnemen van de toezeggingen rond een algemene bijdragemvet in feite betekent, dat aldus het geld (Zie slot pag3 kol. 2) Dinsdag hebben ouden van dagen uit diverse plaatsen van Nederland op paleis Soestdijk gedefileerd voor H.M. koningin Juliana. Foto: Het echtpaar Vogels ïiit Ge- mert, dat onlangs zestig jaar ge trouwd was, bood H.M. twee poppen aan. Argentijns ambassadeur niet naar Tel Aviv Op een persconferentie in Londen heeft de Argentijnse president Fron- di/.i laten doorschemeren, dat Argen tinië wellicht do diplomatieke betrek kingen, met Israël zal verbreken in dien Israël geen genoegdoening in de affalre-Eïchmann geeft. „De Argentijnse ambassadeur in Tel Aviv blijft m Buenos Aires tot we genoegdoening van Israël hebben ge kregen", aldus Frondizi. De antwoordnota bevat onder meel de inhoud van de persoonlijke bood schap, die premier Ben-Goerion op 7 juni aan president Frondizi heeft ge zonden en waarin een beschrijving wordt gegeven van de misdaden, waarvan Eichmann wordt beschul digd. De nota verwijst naar de dooi de Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Meir voor de Veiligheidsraad afgelegde verklaring, waarin zij namens de Israëlische le gering verontschuldigingen aanbood voor de door de ontvoerders van Eichmann begane overtreding, en voorts naar de nota van 30 juni van de Israëlische regering waarin zij haar verontschuldigingen aan de Ar gentijnse regering aanbiedt. Het weer in Europa volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, regen 18 gr. Vlissingen. half bewolkt 19 gr. Eelde. regen 21 gr. De Bilt, regen 18 gr. Twente, regen 18 gr. Eindhoven, geheel bewolkt 18 gr. Zuid-Limburg, regen 18 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 20 gr. Stockholm, half bewolkt 19 gr. Oslo, regenbui 20 gr. Kopenhagen, half bewolkt 18 gr. Londen, regenbui 22 gr. Amsterdam, regen 18 gr. Brussel, motregen 17 gr. Luxemburg, regen 17 er. Parijs, 2waar bewolkt 23 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 20 gr. Frankfort, regen 21 gr. Mürichen, half bewolkt 21 gr. Zurich, regen 22 gr. Genève, zwaar bewolkt 24 gr. Wenen, zwaar bewolkt 23 gr. Belgrado, onbewolkt 23 gr. Rome, half bewolkt 28 gr. Ajaccio, onbewolkt 26 gr. Madrid, onbewolkt 32 gr. Mallorca, onbewolkt 30 gr. Lissabon, zwaar bewolkt 25 gr. LAGERE TEMPERATUREN •In de oostelijke provincies regen. Vanuit het westen uit buien, maar I ook opklaringen. Matige tot krachtï- I ge langs de kust lijdelijke harde wind. Overdag lagere tenieperaturen. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren viel het strandweer met in Vlisingen 5 mm. regen, lelijk tegen. Vandaag overwegend droog met flin ke opklaringen, maar koel door een vrij krachtige westenwind. Overdag ongeveer 17 graden, zeewater ruim 116 graden. Vooruitzichten: Opklaringen, maar 1 iets te koel door zeewind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1