PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STAMMEN00RL0GINK0NG0 OPGELAAID Amerikaans vliegtuig sinds vrijdag vermist Waterschappen teleurgesteld over antwoord Minister Korthals BILT MINISTERS REDEN ROND OM VREDE TE STICHTEN Vandaag... MAATREGEL VAN AMERIKA TEGEN CUBAANSE ACTIE HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 154 Dagojad. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr 88-60 tel 2355 4 lijnen (b b.g 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 4254 (b-g.g- adv. 2234); Oostburg. G F de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel. 2425. adm t I. 2094. VELE GEWONDEN EN ARRESTANTEN In liet onafhankelijk geworden Kongo is een stammenoorlog ontbrand. De eerste botsingen deden zich voor in de Afrikaanse wijken van Loeloea- burg en Leopoldstad. In beide steden vielen gewonden. Maar er kwamen geen berichten binnen over doden. Zaterdag werd op dertig verschillende plaatsen in Kongo gevochten. Volgens de politie zouden zestig mensen zijn gewond en tweehonderdvijftig zijn gearresteerd. Enige compagnieën speciaal getrainde politie, gewapend met stenguns, ronde stalen schilden en geweren, waren zondag de gehele dag druk doende om kleine felle vechtpartijen tussen de leden van de verschillende stammen uit elkaar te slaan. Óok verschillende ministers van het pas gevormde kabinet maak ten rondritten door de stad om de stamleden te bezweren de vrede met hun rivalen te bewaren. Onder de buitenlandse gasten, die in Leopoldstad de festiviteiten ter gele genheid van de onafhankelijkheid bij woonden, waren ook tal van verte genwoordigers uit Rusland en andere communistische landen. De Russen zijn er op zoek naar een gebouw, waar zij zich kunnen vestigen. Vele buitenlanders trachten in contact te komen met de Kongolese regerings leiders. maar die hebben het te druk met andere zaken, zodat deze con tacten nog niet tot stand kwamen. Volgens waarnemers zouden deze on lusten in de Kongo geen verband houden met politieke oorzaken. Soortgelijke botsingen doen zich reeds tientallen jaren in het land voor. Bij de schermutselingen in Leopoldstad waren voornamelijk de Bayaka en Bakongo betrokken. Europeanen die door de inheemse wijk liepen werden nergens lastig gevallen. Terwijl jonge heethoofden vaak relletjes probeerden uit te lok ken, werden en in tegenwoordigheid van een grote politiemacht dansfes- tijnen gehouden. De vijandigheid tussen de Bakon go en de Bayaka dateert nog uit s vieren de Verenigde Staten onafhankelijkheidsdag (1776), tor gelegenheid waarvan de s H nieuwe vlag met 50 sterren s door de toetreding van Hawaï s 1= -- officieel zal worden inge- voerd. vieren Guatemala en Panama g s hun onafhankelijkheidsdag (1776). M is het 350 jaar geleden dat de Zeeuwse vlootvoogd Cornells n Evertsen te Vlissingen werd =g geboren. iiiiplfiiiiiiiiii! Man gaf schoonvader klap met hamer In Dordrecht heeft een bij zijn schoon familie inwonende jongeman C. de G. Vrijdagavond zijn schoonvader M. F. R. met een hamer op het hoofd gesla gen. De man werd zo ernstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest wor den gebracht, waar onmiddellijk ope ratief ingrijpen noodzakelijk bleek. De G. timmerde om een uur of zeven in de avond aan de ombouw van een opklapbed. Omdat hij spijkers nodig had begaf hij zich met een hamer in de hand naar de verdieping van zijn schoonouders. Daar trof hij de zo juist van een bootreis teruggekeerde R. en diens vrouw. Er ontstond een woor denwisseling tussen dc twee mannen, die leidde tot een vechtpartij. De G., die een paar flesjes bier had gedron ken, sprong op zijn schoonvader toe en gaf hem met d'e hamer een klap op het hoofd. De getroffenen gooide toen een asbak door de ruiten en trok z ioende de aandacht van de buren. Omstuwd door leerlingetjes, die niets van het gebeuren wilden missen, heeft burgemeester A. H. S. Stemer- ding zuterdugmorgen de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van (Ie Marnixschool. dat aan. de Van Doornlaan in West-Souburg wordt opgetrokken. (Foto P.Z.C.) het vroeg-koloniale tijdperk toen de Belgen aan -de Bayakastam toestonden om zich rondom Leo poldstad te vestigen in een gebied waarvan de Bakongo beweren dat hun voorouders daar reeds woon den. Versperringen Ook ln de provincie had de politie de handen vol met het opruimen van I wegversperringen die waren opge richt door elkaar vijandige stammen. Bij de wegversperringen werd de po litieke gezindheid onderzocht van personen die op weg waren naar de feesten in de hoofdstad en men hief een tolgeld wanneer men bemerkte met politieke tegenstanders te doen te hebben. De politie bevrijdde ook nog een aan tal personen uit „gevangenissen", die de leden van elkaar vijandige stam men hadden opgericht om zo het recht in eigen hand te nemen. In Loeloeaburg kwam het tot onge regeldheden tussen Baloeba en Loe- loea. Verscheidene hutten werden in brand festoken en enkele stamleden wer en gewond. De incidenten konden bij dc meeste Kongolezen de feestvreugde niet dempen. Toen staatshoofd Kasavoe- boe zaterdagmiddag een rondrit door de stad maakte in een open auto, werd hij hartstochtelijk toegejuicht. EISENHOWER KRIJGT VOLMACHTEN Suikerinvoer kan Frondizi voerde geheime besprekingen met ministers President Frondizi van Argentinië heeft zaterdagochtend in hotel kas- teel Oud-Wassenaar geheime bespre- j kingen gevoerd met een aantal Ne- i derlandse ministers. Gesproken zou i zijn over economische en financiële aangelegenheden, mede in verband met de graanpolitiek in de Euro- markt. Voorts sprak de Argentijnse president met vertegenwoordigers i van het Nederlands bedrijfsleven. Het gesprek duurde ruim anderhalf uur. De Argentijnse staatssecretaris van financiën, dr. Klein, gaf tijdens dit onderhoud een uiteenzetting over de bclastingfacüitciten, die men bij ka- pitaalinvoer in zijn land krijgt. Zaterdagmiddag brachten de presi dent van Argentinië en mevrouw Frondizi een bezoek aan Rotterdam, waar zij vooral veel belangstelling toonden voor het havenbedrijf. Met de rondvaartboot „Pieter Caland" werd een tocht van ruim twee uur door de I havens gemaakt. In dc avond hebben president en me- vrouw Frondizi aan koningin Julia na. leden van de Nederlandse rege ring, leden van de hofhouding, als mede aan een honderdtal andere hooggeplaatste genodigden een gala diner in hotel kasteel Oud-Wassenaar aangeboden. worden stopgezet Het Amerikaanse congres heeft zon dagochtend president Eisenhower ge machtigd de invoer van suiker uit Cuba stop te zetten of in te,krimpen. De stemmenverhouding was 32 tegen 24. Een commïsie uit Huis en Senaat bereikte zondagochtend om negen uur Nederlandse tijd overeenstem- imng over ven copromiswet. Deze wet vormt 'n compromis tussen een radicaler versie, die liet Huis vrijdag had aanvaard cn een soepelere, versie die de Senaat zaterdag goedkeurde, maar die door het Huis werd verwor pen. Het wetsvoorstel dat ter onderteke. nine-"aan "dc president wordt vooi-ge- legu, wordt beschouwd als een voor lopige maatregel die tot 31 maart Gromyko bekneld tussen deuren van lift Tijdens zijn verblijf in Oostenrijk heeft de Russische premier Nikita Kroesjtsjew gezegd, dat hij hoopt dat een topconferentie lussen Oost en West zal worden gehouden, wan neer in Amerika een nieuwe presi dent zal zijn gekozen. Hij zei voorts dat Rusland zal blijven vasthouden aan haar ontwapenings voorstellen. Op het Russische minis terie van buitenlandse zaken is za terdag een Amerikaanse nota afge geven, waarin Washington stelt, dat de Russen de ontwapeningsbespre kingen in Genève hebben getorpe deerd. Amerika hoopt, dat de Russen de conferentie zullen hervatten. Ook de Canadese premier Diefenbaker heeft bij Kroesjtsjew op hervatting van de besprekingen aangedrongen. De Russische premier pleitte op een bijeenkomst van het genootschap Oostenrijk-Sowjet Rusland te Wenen voor vreedzame samenleving. Minister Groriïyko liep bijna ver wondingen op toen hij bij liet be zoek aan de elektrische centrale van de Ybbs-Persenbeug in een lift trachtte te gaan. Hij raakte tussen de deuren bekneld en moest op de begane grond springen toen de lift zich reeds in beweging zet te. Kroesjtsjew zei later schertsend tot de Oostenrijkse minister voor elek trische energie, Karl Waldbrünner: „ik hoor dat er door Gromyko enige schade aan uw materiaal is aange richt". Waldbrünner antwoordde: „dat is veel beter dan dat Gromyko beschadigd zou zijn". van het volgende jaar van kracht blijft. Het congres zal dan een nieuw besluit nemen in het licht van de dan heersende omstandigheden. Amerika koopt jaarlijks ongeveer 3.5 miljoen ton suiker van Cuba te gen een prijs ciie hoger ligt dan die op de wereldmarkt. Als de president het noodzakelijk oordeelt, het quotum van Cuba te verminderen, zullen daarvan achtereenvolgens de Amen- kaanse producenten tot een hoeveel heid van 156.000 ton en Nederland, j Haiti, Costa. Rica, Panama en For- mosa elk tot 10.000 t. Profiteren. Zo er nog meer te vredelen is. krijgen dc Phi lippijnen daarvan vijftien procent j en de overige suikerleverende landen j tezamen 85 procent. De Amerikaanse maatregel is een antwoord op Castro's anti-Ameri kaanse politiek, waarmee de olie- kwestie ten nauwste samenhangt.,} Het Cubaanse petroleuminstituut, dat I de raffinaderijen van Texaco. Shell en Esso beheert die door de Cubaanse i regering in beslag zijn genomen, heeft meegedeeld, dat de werkzaam heden in de raffinaderij van de Esso, die op het ogenblik bij gebrek aan ruwe plie stil ligt, in de loop van de week zullen worden hervat. Zondag zou eén Russische tankboot met 10.000 vaten (barrels) ruwe olie in Havanna aankomen. Volgens radio-Moskou zijn nog meer Sowjet-tankers met verscheidene tienduizenden tonnen olie op weg naar het eiland. Minister Lloyd van Engeland verklaarde zondag te Lon den, dat de Britse en de Amerikaan se regering nauw contact houden over de oliekwestie op Cuba. Diplo matieke waarnemers verwachten dat Engeland krachtig bij Cuba zal pro testeren tegen de inbeslagneming van de Shell-installaties. Cubana de Aviacion, de door de Cu. haanse regering geëxploiteerde lucht vaartmaatschappij, ondervindt moei lijkheden van de naasting der olie raffinaderijen. Shell, Esso en Texaco weigerde de maatschappij nog krediet te geven en eisen directe betaling. Zo niet, dan worden de toestellen van de Cubaanse maatschappij niet bediend. 0 De Amerikaanse onderminister van 1 buitenlandse zaken, Douglas Dillon, zal j van 17 tot 20 juli een bezoek brengen aan j Joegoslavië, aldus een bericht van het persbureau Tanjug. De Amerikaanse minister zal besprekin gen voeren met hoge regeringsfunctiona- j rissen in Belgrado. I MET ZES-KOPPIGE BEMANNING Op verkenning boven Barentszee Sedert vrijdagavond wordt een Amerikaanse B-47 verkennings- straalbomemverper met zes mensen aan boord vermist. Het vliegtuig liad vrijdagavond vóór half tien op zijn basis in Enge land moeten terugkeren. Het toestel, dat volgens een officiële bekendmaking op een elektro magnetische verkenningsvlucht was, werd liet laatste gezien bo ven de Barentszee, op ongeveer 800 km ten noorden van de Rus sische haven Moermansk. Dit deelde een woordvoerder van de Noorse luchtmacht mede. Naar aanleiding van het gebeurde heeft de Amerikaanse onderminister van defensie Murray Snyder, mede gedeeld, dat de piloot geen opdracht had boven Russisch grondgebied te vliegen. Sedert het neerschieten van de U-2 bij Sverlowsk zijn spionage- viuehten gestaakt, zo voegde hij er aan toe. Men acht het ook niet waar schijnlijk, dat het vliegtuig per on. geluk het Russische luchtruim heeft gesehonden. Wel vreest men dat de bommen werper in zee is gestort. Een groot aantal vliegtuigen en schepen zoekt de Barentszee af naar spo ren van 't toestel. Ook 'n Russich vrachtschip zou koers hebben ge- V.et naar de plaats vanwaar men de laatste berichten opving. Het centrum van waaruit het zoeken geleid wordt is de Noorse poclbasis Bodoe. Uit Schotland en zelfs van de Azoren zijn Amerikaanse vliegtuigen opgeroepen om in samenwerking met de Noren aan het zoeken deel te ne men. Het speuren wordt vergemak kelijkt door de middernachtzon in het poolgebied. 's Werelds rijkste man, de oliemag- j naat Paul Getty, heeft om zijn nieu- we huis in Londen in te wijden Sutton Place een feestje georga- I niseerd, dat meer dan honderddui- I send gulden heeft gekost. Het was j teselfder lijd het debutantenfeest I van mej.Jeanette C oust able-Mas- j well. De vader van mej. Jeanette is I kapitein-C'ontable-Maxwelleen goe- de vriend van de heer Getty. Foto boven: de heer Paul Getty (r.) lanceert een grapje. Kapitein Consta ble-Maxwell (l.) cn zijn dochter moe ten er smakelijk ot. lachen. Foto onder: Op hetzelfde feest liet de maharadja van Jaipoer (r.) de aantrekkelijke Henriëtt.e Tiarks (l.) een stukje kaas proeven. ADRES AAN EERSTE KAMER „Onverhoedse beleidszwenking onverklaarbaar genoemd De besturen van de waterschap pen Noord-Beveland en de Bree- pen Noord-Beveland en de Bree- de Watering van Zuid-Beveland hebben zich met een adres tot de Eerste Kamer gewend waar in zij met leedwezen verklaren, dat lie tantwoord van de minis ter van verkeer en waterstaat op vragen in het voorlopig ver slag over voorzieningen in ver band met bet drie-eilandenp'an, hen in genendele kan bevredi gen en aan hen onjuist voor komt. De uitvoering van het drie-eilanden plan houdt o.a. in, dat de beide wa terschappen hun vrije loziugsmogc- Iijkheid op het buitenwater- de Zand- kreek en net Veerse Gat, zullen ver liezen. Ter compensering van dit verlies is het noodzakelijk gemalen te bouwen, r.odat na de afsluiting- van het buitenwater, door bemaling de waterlozing van deze waterschap- oen wordt veilig gesteld. Deze wer ken, zijn met tocleidingskaualcn o.a. voor Noord-Beveland op plm. f -1 miljoen en voor De Breede Watering van Zuid-Beveland op plm. 1 mil. joen geraamd. I-Iet komt dè water schappen logisch voor, zo wordt in het adres gesteld, dat deze kosten geheel voor rijksrekening zullen zijn, omdat rijkswerken de enige oorzaak van de noodzakelijke uitvoering uit. maken. Alleen indien het geval zich mocht voordoen, dat de interne waterhuishouding van de water schappen door de werken extra zou worden gebaat, ware een bij drage van de waterschappen evenredig aan die verbetering ge wettigd, doch deskundig onder zoek heeft doen blijken, dat van een dergelijke extrabate nauwe lijks of geen sprak zal zijn, zo vervolgt net adres. Voor zover zich en extrabate zal voordoen, zal zij ruimschoots opgeheven worden door het feit, dat de be maling duurdere exploitatiekosten zal vergen dan de thans aanwezi ge lozingsmiddelen. Den Helder, regenbui. Ypenburg, lialf bewolkt. Vlissingen, licht- bewolkt. Eelde, zwaar bewolkl. De Bilt, zwaar bewolkt Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, zwaar bewolkt. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt. Helsinki, half bewolkt, Stockholm, regen Oslo, half bewolkt. Kopenhagen, regen. Aberdeen, licht bewolkt. Londen, geheel bewolkt. Amsterdam, regenbui, Brussel, half bewolkt, Luxemburg, zwaar bewolkt. Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, onbewolkt. Grenoble, half bewolkt, Nice, niet ontvangen. Berlijn, regenbui. Frankfort, zwaar bewolkt, Münehen. half bewolkt Zürich, half bewolkt Genève, onbewolkt, Locarno, licht bewolkt. Wénen, zwaar bewolkt. Innsbruck, zwaar bewolkt, Belgrado, regen. Athene, onbewolkt, Rome. half bewolkt. Ajaccio, onbewolkt. Madrid, half bewolkt. Mallorca, zwaar bewolkt, Lissabon, onbewolkt. IS gr. 15 gr. 16 gr. 33 gr. 15 gr. 14 gr. 17 gr. 16 gr. 20 gr. 15 gr. 23 gr. 19 gr. 16 gr. 21 gr. 15 gr. 18 gr. 14 gr. 20 gr. 25 gr. 23 gr. 15 gr. 17 gr. 13 gr. 20 gr. 23 gr. 24 gr. 23 gr. 2. gr. 28 gr. 25 gr. Principieel onjuist Het ten deze door de beide water schappen gevolgd beleid is op dit uit gangspunt afgestemd. Ook al zou het in casu gaan om „aanpassingswer- lten" als bedoeld in art. 3 lid 2 dei- deltawet hetgeen door de polder besturen wordt betwist dan is het principieel onjuist, gelijk het rijk doet, door middel van de aan de wa terschappen ter ondertekening voor gelegde contracten, de waterschap pen voor de berekening van de rijks bijdrage de vermaarde en tot dusver in geen enkele wet gesanctioneerde, doch wel alom heftig bestreden for mule 60-40% op le dringen. Een rijkssubsidie van 100% ware, naar het inzicht van de waterschapsbe sturen, alleszins gewettigd. Boven dien kan de bedoelde formule slechts bij de hoofdwerken, bedoeld in art. 1 sub. II der Deltawet aan de orde komen en niet bij de z.g. „aanpas- singswerken", omdat deze gelijk ook thans blijkt, een zodanig uiteenlo pend karakter hebben, dat het onmo gelijk is, de bijdrageregeling ten (Zie slot pag. 5 kol. 6) VERWACHT. OPKLARINGEN" Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.MJ., geldig tot vanavond. Bewolking, vooral iq het noordenen kele opklaringen, voornamelijk in het zuiden van het land. Op de mees te plaatsen droog weer. Dezelfde of iets hogere temperaturen. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag vrij zonnig strandweer met een zwakke noordwesten wind. Tem peratuur in de middag ongeveer 17 graden. Zeewater 16 graden. Voor uitzichten: weinig wind en wat aan genamer strandweer door iets hoge re mïddagtemperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1