PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT PRESIDENT FR0NDIZI IN ONS LAND Noordbevelanders verlaten eiland omstreeks jaarwisseling over Katseveer-dam WAARSCHUWING TEGEN REGIONAAL PROTECTIONISME INTERPELLATIE TOESPRAAK L0EM0EMBA AANGEKONDIGD KR0ESJTSJEW LIEP IN WENEN BIJNA ONDER EEN TRAM HET WEER IN EUROPA VERWACHT... 203e jaargang - no. 153 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kW.: Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 juli 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven t-urcau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3503 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zienkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. w.i.j i Voor bezoek van drie dagen Overleg met Israël over genoegdoening voor „ontvoering" van Eichmann President Arturo Frondizi van Argentinië en zijn echtgenote brengen een officieel bezoek aan ons land. Het bezoek zal drie dagen duren. Gisterochtend arriveerde de koninklijke trein om 10.31 uur in Baarn. De wagon, waarin de president zat, stopte precies voor de op bet perron uitgelegde loper. De Argentijnse president, gekleed in jacquet en hoge hoed, werd hartelijk in het Spaans begroet door prins Bernhard, die liet uniform van gene raal der grenadiers droeg. De president las op bet perron een vriendelijke verklaring voor. Hij zeide verheugd te zijn een bezoek aan ons land te mogen brengen, een land, dat de Argentijnen bewonderen en liefhebben. Later beeft hij deze woorden nog eens herhaald o.a. tijdeus een persconferentie. Galadiner voor president Frondizi s In de Oranjezaal van paleis H Huis ten Bosch boden koningin Juliana en prins Bernhard hun |j Argentijnse gasten president. H en mevrouw Arturo Frondizi 1 en hun gevolg een galadiner aan. Kroonprinses Beatrix H nam aan dit diner deel. I-Iet hoge gezelschap schaarde 1 zich om een dis, gedekt ■met e hortensiataf el,linnen uit XS37, waarop een Frans plateau mei H Amsterdams glaswerk en een sevres-porceleinen servies 10a- ren gerangschikt. Het tafelzil- s ver droeg het rijkswapen. g H .Tijdens dit galadiner speelde g in de hoepel van de Oranjezaal p een strijkorkest van de niari- nierskapel van de koninklijke marine, onder directie van de kapitein der mariniers H. C. van Lijnschoten. s tiet menu van dit diner bc- stond uit medaillons de sau- H nion waarbij Chablis 19J/7 H wcnl geschonken, waarna champagne Moét Dom. Perigon 19Jf9 in de kelken parelde. Ver- H volgens werd Consommé Nids H d'Hiróndeües geserveerd. Een. Chateau Certan de Mag 19J/5 werd geschonken bij de daarop volgende Baron d'Agneau de H Luit Saint-Florentin. Met Bis- H cuit Glacé au Grand-Marnier met Fraises tverd dit gala- m diner besloten. iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiM II.M. de Koningin en Z.K.II. de Prins hebben de Argentijnse president Frondizi en zijn echtgenote op paleis Soestdijk ontvangen. Wereldcampagne tegen de honger De directeur-generaal van de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde 'Naties, de Indiër dr. Bi- nay Randjan Sen, heeft vrijdag- te Rome aan het begin van de wereld- campagne tegen de honger een op roep tot alle landen gericht waarin erop wordt aangedrongen de grote voedselbronnen ie gaan ontginnen, die overal in de wereld nog onaan- geboord liggen. In deze oproep wordt erop gewezen dat de wereldbevolking sneller toe neemt dan ooit te voren gebieden waar de voedselvoórzieiiing gebrekkig is. Het kernprobleem is niet overbevolking maar onderpro- duktie, zei Sen. Meer dan de helft van de Wereld, bevolking heeft niet genoeg of niet de goede levensmiddelen. Het ergste is de toestand in de minder ontwik kelde gebieden in Azië, Afrika en Latijns-Amerika, aldus Sen. Behalve koningin Juliana hebben op de openingsdag ook dc paus en staatshoofden of regeringsleiders van andere landen boodschappen ge. stuurd waarin zij de campagne die vijf jaar zal duren, steunen. Onder hen zijn president.Eisenhower, pre sident De Gaulle, president Luebke van de bondsrepubliek Duitsland, president Prasad van India, presi dent Tito van Joego-Slavië, presi dent Ben Zvi van Israël en de Britse minister-president, Macmillan. „REDE WAS BELEDIGEND" Telegram met excuses naar koning Boudewijn Albert Kalondji, voorzitter van de groep in de Kongolese nationale be weging die oppositie tegen premier Loemoemba voert, heeft vrijdag mee gedeeld dat hij op dc eerste zitting van de Kamer' een interpellatie zal indienen over de donderdagochtend door Loemoemba in tegenwoordig heid van koning Boudewijn gehouden rede. Hij verklaarde dat deze rede beledi gend was voor de koning en de Bel gische natie. ..Zij vertolkt volstrekt niet het gevoelen van het Kongolese volk. Ik meen te weten dat de minis ters niet op dc hoogte van deze rede waren". Kalondji verklaarde contact te heb ben opgenomen met verschillende kringen en dat leden van de meerder heid geenszins tevreden zijn over de door Loemoemba in tegenwoordig- Ramp te Coalbrook te wijten aan onachtzaamheid Dc 431 slachtoffers van de mijnramp te Coalbrook in Zuid-Afrika, kwamen om als gevolg van onachtzaamheid aan do zijde van de leiding van de mijn. Dit staat in het rapport dat door een commissie van onderzoek is uitgebracht. De mijninspecteur der regering, J. K. Bennie, is het met de conclusies van de commissie eens. In het rapport wordt geezgd dat ale slachtoffers bijna allen negers bijna op slag dood waren. beid van de koninklijke gast gespro ken woorden. Hij zei voorts dat „men de twijfel niet mag laten voortbe staan dat onze grote natie in broze handen is". Dc Kongolese leider zond vrijdag verder hetv olgende telegram aan de koning: „Bieden nederige ver ontschuldigingen aan wegens rede eerste minister. Deze rede vertolkt geenszins nationaal gevoelen". Op deze conferentie gaf de presi dent een uiteenzetting over 't doel van zijn reis. Zoals men weet heeft hij ook een bezoek gebracht aan Duitsland en België. In de eerste plaats poogt hij de binding tussen de Latijns-Amerikaanse landen en in het bijzonder van Argentinië met Europa te verstevigen. Voorts poogt hij de Europese staatslieden ervan te overtuigen, dat de Latijns-Ame rikaanse landen niet afzijdig kun-, nen en willen blijven bij grote be sluiten, die de wereldvrede betreffen. De derde doelstelling is van econo mische aard. Ten eerste heeft hij de vraagstukken van de „zes en de zeven" besproken en voorts heeft hij Argentijnse zorgen geuit over protectionistische tendenzen in de E.E.G. on het gebied van invoer van landbouvvprodukten en grond, stoffen. Hij heeft de noodzaak om deze produkten van Argentinië te blijven betrekken bepleit opdat dit land in Europa industn'eprodukten en kapitaalgoederen zal 'kunnen blij ven kopen. Do president hield een pleidooi voor multulaterale vrije handel met een gezonde politiek om te konen in net land, waar de pro- dukten het goedkoopst zijn. Zijn i land zal gaarne immigranten,.! ontvangen en hij voorkeur Nodcr. landers, die om hun goede werk en betrouwbaarheid bekend staan, zo zeide hij. Ook de kwestie Eichmann werd aan geroerd. Argentinië eist van Israël alleen genoegdoening voor de schen ding van de soevereiniteit bij de ontvoering van Eichman. En tussen Israël en Argentinië is thans overleg gaande betreffende de vorm van genoegdoening. Deze mededelingen zouden dus betekenen dat Israël de schending van de Ar gentijnse soevereiniteit door Israë liërs toegeeft hoewel premier Ben Gocrïon dit vorige week jn Den Haag zeer positief bestreed en voorts betekenen zij dat Argentinië de terugzending van Eichmann (die onder zijn eigen naam nooit in Ar gentinië zou zijn geregistreerd) niet meer nodig zou vinden. Deregerlng bood de president gister middag in het Amstelhotel te Am sterdam een lunch aan. De Argen tijnse gasten arriveerden bij het hotel om klokslag 2 uur. Zij hadden daarvoor een bezoek gebracht aan palcis Soestdijk. Een grauwe be wolkte hemel, waaruit met tussen pozen een miezerig regentje viel, vormde het enige natuurlijke decor. Tussen de buien door konden de Ar gentijnen het hotel binnentreden. Minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, constateerde in een rede (Zie slot pag. 3 kol. 1) P.Z.C.-zaterdagmimmer De laatste jeugdpagina in dit seizoen is gewijd aan een on langs gehouden steekproef naar jong Zeeuws talent in de lichte muziek, die voorafging aan een teenagershow te Goes (pag. 7.). Dit twintig pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnummer bevat verder o.m.: de rubriek Stem men uit de kerken, (pag. 3), Radio- en T.V.-rubriek, Films in Zeeland (pag. 10), Letter kundige kroniek en Kunst (pag. 13), feuilleton (pag. 17), kinderkrant (pag. 19) en Tour de France (pag. 9). VVVV^^^^^^/VVVVV^AVVVVVVV 1 Uitbundig vierden de Kongolezen dé j onafhankelijkheid van hun land. Erepromotie van dr. Mansholt uitgesteld De voorlichtingsdienst van de Euro pese Gemeenschappen heeft meege deeld, dat de erepromotie van dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap in Gembloux is uitgesteld van 19 juli tot 29 juli om 10 uur 's ochtends. Algerijnse onderhandelaars naar Tunis De drie afgezanten der „Alge rijnse voorlopige regering", die te Melun, nabij Parijs, met vertegenwoordigers der Fran se regering hebben beraad slaagd over de voorwaarden, waaronder een Algerijnse af vaardiging met de regering- De Gaulle over een bestand in Algerije zou kunnen overleg gen, zijn vrijdagmiddag met een vliegtuig van de Tunesi sche 1 uclitvaartmaatschappi j „Tunis Air" van af liet Parïjse vliegveld Orly naar Tunis ver trokken. BESTUURDER KON ONGELUK VOORKOMEN Zwijgende Oostenrijkers bij Bondskanselarij Premier Kroesjtsjew is vrijdag zijn eerste officiële besprekingen in Oos tenrijk begonnen. De gehele Oosten rijkse regering en de Sowjet-delega- tie kwamen met deskundigen bijeen in de congreskamer van het I-Iofburg paleis, voormalige residentie van de ^''lllllllllllllllllllllllllllllll I Broer van president Eisenhower vertrok Edgar Eisenhower, president m Eisenhowers broer, heeft verslaggevers vrijdag te Salz- burg meegedeeld dat hij twee uur voor Kroesjtsjews aan- komst in zijn hotel in Wenen was weggegaan, omdat hij niet met de premier onder hetzelf- de dak wilde wonen. Edgar Eisenhower, die te Salz- burg een internationale con- M ferentie van advocaten zal bij- wonen, was naar Wenen ge- gaan om daar van te voren een paar dagen door te bren- j= gen. Hij brak zijn bezoek aan Wenen donderdag af en ging m naar Salzburg. iiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiim aan dat 11 cco- espro- Habsburgers. Men neemt voornamelijk over culturele nomischê zaken zal worden ken. Eerder had Kroesjtsjew door een on verwachte ochtendwandeling het Weense verkeer in de war en de le den van zijn veiligheidsdienst in moeilijkheden gebracht, Joen hij uit zijn. hotel een drukke straat inschoot. De mensen beantwoordden zijn glim lachen en sommigen klapten. Kroesjtsjew gaf een dreumes een vriendelijk tikje op het hoofd en no digde een oude man uit naar Mos kou te komen. Deze sloeg dc uitnodi ging echter af met de opmerking dat hij te oud was. De onstuimige Sowjêt-premier kwam op een druk punt bij de opera nog bijna onder een tram toen hij plotseling de rails overstak. De be stuurder kon door snel remmen een ongeluk voorkomen. Mevrouw Kroesjtsjew, die haar man vergezel de, schudde hier en daar mensen de hand en had moeite haar man bij te blijven. Aan een lunch in de Oostenrijkse bondskanselarij zei Kroesjtsjew dat de Sowjet-Unie nog altijd hoopt dat met de westelijke mo gendheden overeenstemming zal worden bereikt over het beëindi gen van proeven met kernwapens. Toen "Kroesjtsjew het gebouw ver liet, stonden ongeveer 200 mensen het vertrek zwijgend gade te slaan. KORTE PREDIKATIE Philippenzen 3 i '/b ....één ding doe ik... Paulus heeft geleerd, wat in het le ven hoofd- en wat bijzaak is. Toen hij op weg was naar Damascus om daar de christenen gevangen te ne men, heeft^de Heer Paulus zelf ge vangen -enomen. Sindsdien is alles in zijn leven radicaal veranderd. I Wat hem winst v;asde vele voor rechten aan het jood-zijn verbonden» wordt schade om Christus' wil en zo tot een kapitaal voor de eeuwigheid. En het'venster, dat hem uitzicht geeft op Gods nieuwewereld, zijn 'niet langer de vele ge- en verboden van de joodse wet, maar is de ENE Christus. Vanaf dat moment is voor hem veel onbelangrijk geworden. Zijn verleden b.v. dat toch niet hele maal smetteloos genoemd kan wor den, kan, ja moet hij, eenmaal door Christus gegrepen, vergeten. En wat Paulus nu eigenlijk alleen nog maar doet is: jagen naar het ene doel Jezus Christus. Niet in een nerveu ze wereldontvluchting, maar in een doelbewuste levens gerichtheid., waar van niets en niemand hem afbrengt. Juist daarin schuilt het, geheim, min zijn immense werkkracht. Terwijl hij nota bene in gevangenschap verkeert bezielt hij nog door zijn brief de gc- I meente te- Philippi. j In, onze tijd zijn veel mensen op de vlucht voor hun verleden. Zij komen 1 er niet mee klaar. Maar in het licht I van de genade van de Heer is voor wat voorbij is geen- plaats meer. Het wordt verzwolgen in de onmetelijke zee van Zijn 'erbarmen. In onze tijd heeft iedereen het druk met „vele" dingen. Maar de hoofd zaak van het leven bestaat slechts uit EEN DINGhet geloof in Jezus Christus. Wanneer dat voor ons een realiteit is, dan lacht een ongeken de toekomst ons tegen. Ik geloof Jat de wereld van vanduag meer dan ooit schreeuwt om mensen, die le ven uit de kracht van „dit ene". Want alleen zij zijn in staat om wer kelijk „veel" ie doen. Nisse J. G. Koor en. AANSLUITENDE WEGEN DAN GEREED DE DICHTING van de Zand- kreekdam tussen Noord- en Zuïd-Beveland, nu alweer bijna twee maanden geleden, is voor rijks- en provinciale waterstaat het sein geweest de volle aan dacht te richten op een snelle en gedegen afwerking van de dam en de „toevoer' -wegen. Want dg^, Noordbevelanders staan als het ware te popelen om hun eiland via de dam te verlaten Het ziet er naar uit, dat dit lang verbeide tijdstip eind& 1960 of begin 1961 zal aanbreken. De Deltadienst van de rijkswater staat en natuurlijk ook de be trokken aannemer hebben veel eer ingelegd met het maken van de dam door de Zandkreek. Nauwe lijks veertien dagen na plaatsing van het laatste caisson kon H.M. Koningin Juliana over de inmid dels gespoten „zandberg" van Noord- naar Zuid-Beveland lij den. Een tochtje, dat de eilandbe woners haar graag hadden nage daan! Het werk aan de dam is de laatste maanden zo snel gevorderd, dat men ruim binnen het bestek zit Inmiddels is al een aanvang gemaakt met de aanleg van de weg over de dam. Zonder tegenslag verwacht rijkswa- die het gedeelte weg op terstaat - de dam voor de provincie aanlegt hiermee komend najaar gereed te Izijn. De streefdatum is december, maar het is mogelijk, dat het werk één of twee maanden eerder klaar komt. Goes-dam Twee dagen ha de dichting van de Zaïidkrcckdani lieeft de provinciale waterstaat de aanleg van de vier ki lometer lange weg van de rijksweg i to Goes (bij „De Hoop") naar de i dam aanbesteeld. Met de zeven me- j ter brede hoofdbaan verwacht men eind dit jaar gereed te zijn. De pa rallelweg voor het langzame verkeer zal echter een langere afwerking vergen. Voorlopig is alles er op ge richt de hoofdweg gelijktijdig aange legd te hebben met de weg over de dam. Van de dam voert een nieuwe weg naar de 4 kilometer verder gelegen WvVVVWVVVWvVVWVVVVVy Veerhaven Kats in april gereed VWWVWWMWWWWiVy veerhaven-ïn-aanleg ten noorden van Kats. Ook deze weg wordt zeven meter breed. Het langzame verkeer zal over een parallelweg worden ge leid. De aanleg van deze verbinding is al een heel eind gevorderd, maar in verband met een onteigeningspro- j cedure heeft men op een stuk van enkele honderden meters nog geen enkele werkzaamheid kunnen uitvoe- j ren. Het is dus de vraag, wanneer t deze kwestie wordt opgelost. Pas dan kan provinciale waterstaat over gaan tot wegenaanleg op het reste rende deel. j Een minder snelle afwikkeling van de reeds enige maanden sle pende onteigeningskwestie zou (Zie slot pag2 kol5) Volgens de weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt 15 gr. Vpenburg, licht bewolkt 16 gr. Vlissingeu, licht bewolkt 15 gr. Eelde, regenbui 15 gr. De Bilt, half bewolkt 15 gr. Twente, zwaar bewolkt 15 gr. Eindhoven, half bewolkt 16 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 16 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 17 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 18 gr. Oslo, zwaar bewolkt 12 gr. Kopenhagen, regenbui 17 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 17 gr. Londen, geheel bewolkt 19 gr. Amsterdam, licht bewolkt 15 gr. Brussel, zwaar bewolkt 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 15 gr. Parijs, onbewolkt 20 gr. Bordeaux, licht bewolkt 25 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 22 gr. Nice, half bewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 15 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 17 gr. Milnchen, onbewolkt 16 gr. Zürich, onbewolkt '19 gr. Genève, licht bewolkt 21 gr. Locarno, onbewolkt 23 gr. Wenen, licht bewolkt 17 gr. Innsbruck, onbewolkt 21 gr. Rome, half bewolkt 29 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 27 gr. Madrid, half bewolkt 28 gr. Mallorca, zwaar bewolkt 32 gr. Lissabon, zwaar bewolkt 23 gr. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. eranderlijke bewolking met hier en daar een bui en weinig verande ring in temperatuur. Overwegend matige wind tussen west en noord west. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Opklaringen en slechts weinig of geen buien. Matige wind tussen west en noordwest. Middagtempera- tuur 15 tot 17 graden. Zeewater ruim 16 graden. Vooruitzichten: langzaam Iets warmer strandweer met opklaringen -en minder wind*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1